Kabinet steekt stokje voor rijbewijstoerisme %J -I 'From Russia with love' voor Solo Binnenland 'Militaire vliegtuigen alleen voor NAVO-taken' Advocaat eist stopzetting verkoop boek Bruinsma Kijkje nemen voor vertrek Nog elf namen toegevoegd aan Kosto-lijst Den Haag: Illegalen strenger aanpakken ZATERDAG 31 OKTOBER 1992 3 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPO Gemeenschappelijke Persdienst Antillen krijgen financiële steun om effect maatregel op te vangen Vanaf 1 januari 1993 zal het niet meer zomaar mogelijk zijn een rijbewijs te halen op bij voorbeeld de Antillen en het hier om te wisselen in een Nederlands rijbewijs. Het kabinet besloot gisteren tot een maatregel waardoor de mogelijkheid voor het omwisselen van een rijbewijs wordt beperkt. den haag gpd De Antilliaanse eilanden Saba en St. Eustatius, die veel geld verdienen aan het 'rijbewijstoe risme', zullen van Nederland extra geld krijgen om de econo mische klap op te vangen als dat soort toeristen wegblijft. Het is niet bekend hoeveel Saba en St. Eustatius van het rijk zullen krijgen. In de afgelo pen maanden zijn enige dui zenden mensen naar de eilan den afgereisd om er het rijvaar digheidsbewijs te halen. Nederlanders krijgen cel in Spanje madrid» De rechtbank in de Spaanse havenstad La Coruna heeft twee Nederlanders veroordeeld tot gevangenisstraffen van zes jaar en boetes van een miljoen peseta's (ruim 15.000 gulden) voor het smokkelen van hasj. Het duo was in juni 1991 in een vrachtwagen aangehouden. In het dubbele dak van de cabine werd ruim 1500 kilo hasj gevonden. In het havenplaatsje Algeci- ras zijn gisteren twee Nederlanders aangehouden die in de dub bele bodem van hun caravan bijna 2000 kilo hasj Spanje wilden binnenrijden. Banen weg bij Delft Instruments delft» Bij Delft Instruments verdwijnen 75 banen. Het bedrijf gaat reorganiseren bij dochter Mechanical Part Productions (MPP). Die operatie kost in eerste instantie 47 van de 171 ar beidsplaatsen. Volgend jaar verdwijnen er waarschijnlijk nog eens 28 banen, zo hebben de bonden te horen gekregen. Ge dwongen ontslagen zijn volgens de Delft-directie niet uit te slui ten. Delft Instruments kwam vorig jaar in grote problemen toen de Amerikanen een boycot instelden, omdat het bedrijf in het geheim nachtkijkers had geleverd aan Irak. Subisidie kankeronderzoek Groningen Groningen De Rijksuniversiteit Groningen heeft ruim vier mil joen gulden subsidie gekregen van de Europese Gemeenschap voor onderzoek naar kankercellen. Het gaat om een onderzoek naar de werking van membraaneiwitten die onder andere voor komen in kankercellen. Deze eiwitten zorgen er bij voorbeeld voor dat bij chemotherapie medicijnen in kankercellen weer uit de cel gestoten worden. Daardoor zijn er veel medicijnen nodig om effect te sorteren. Ontvoerder Turks meisje opgepakt den haag De politie van Den Haag heeft gistermiddag een 23- jarige man aangehouden die wordt verdacht van de ontvoering van een 16-jarig Turks meisje. Het gaat om de kandidaat-brui degom. Het meisje werd begin oktober elf dagen ontvoerd om een huwelijk af te dwingen. Het meisje werd uiteindelijk door de politie bevrijd. De politie heeft nu totaal drie verdachten opge pakt. Auteur beschuldigd van discriminatie Amsterdam Auteur Mohammed Rasoel van het omstreden boek 'De ondergang van Nederland. Land der naïeve dwazen' moet zich op 16 december voor de politierechter in Amsterdam ver antwoorden wegens discriminatie. Achter het pseudoniem Rasoel gaat een Pakistaanse variété-artiest schuil. Zijn in 1990 verschenen boek deed veel stof opwaaien. Ter Beek wil clausule bij leveranties den haag» anp Bij een eventuele volgende leve ring van militaire vliegtuigen aan Turkije moet worden afge sproken dat deze uitsluitend worden gebruikt voor verdedi gingstaken in NAVO-verband. Dat zei minister Ter Beek (de fensie) gisteravond desgevraagd in het NOS-joumaal. Nederland verkocht eind ja ren '80 zestig Northrop F-5- jachtbommenwerpers aan de Turkse luchtmacht. Ter Beek zei niet te weten of deze vliegtuigen op dit moment worden ingezet tegen de Kurdische rebellen die in het zuidoosten van Turkije in een hevige strijd met het Turkse leger verwikkeld zijn. Afspraken daarover zijn volgens Ter Beek nooit gemaakt. Volgens Ter Beek moeten bij een eventuele volgende levering aan Turkije wel beperkende af spraken over de inzet van der gelijke wapens worden ge maakt. In dat verband gebruikte Ter Beek de formulering „ver dedigingstaken in NAVO-ver band". Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie zijn er op korte termijn geen nieuwe leveranties aan Turkije OPSLAG/MILIEU CONTAINERS VERKOOP/VERHUUR te verwachten. Wel is het zo, dat defensie-materieel dat door Ne derland wordt afgestoten met enige nadruk onder de aan dacht van armere NAVO-part- ners als Turkije, Griekenland en Portugal wordt gebracht. Bonden: Frico Domo moet meer samenwerken 02510-11727 De Voedingsbond FNV en Indu strie- en Voedingsbond CNV willen dat de zuivelcoöperatie Friesland Frico Domo samen werkingsverbanden aangaat met de zes vrije melkfabrieken in het noorden. Dit plan hebben zij gisteravond gepresenteerd als reactie op het verdwijnen van 1.218 banen bij Friesland Frico Domo door reorganisatie. Alleen door samenwerking zal Friesland Frico Domo haar kaasdivisie kunnen versterken en kunnen de vrije fabrieken zich gaan richten op verwerking van melk tot andere produkten dan alleen kaas. De bonden vre zen dat door de huidige concur rentie er sprake zal zijn van toe nemende overcapaciteit, ver spilling van vermogen en uit eindelijk een lagere melkprijs voor de boeren. Directeur J. de Vries van zui velfabriek De Goede Verwach ting in Workum, een van de zes vrije fabrieken, noemt het plan achterhaald. Hij wijst erop dat de vrije fabrieken al investerin gen hebben gepleegd op gebie den waar eventueel samenge werkt zou kunnen worden. Het kabinetsbesluit heeft tot doel het rij beun jstoerisme terug te dringen. Minister Maij (ver keer en waterstaat) vindt uit een oogpunt van verkeersveiligheid een onbeperkt omwisselen van rijbewijzen onverantwoord. Verder is de maatregel bedoeld om fraude met vervalste buiten landse rijbewijzen tegen te gaan. In het Wegenverkeersregle ment (WVR) zal met ingang van 1993 de bepaling gelden, dat men op de dag dat het rijexa men wordt afgelegd, moet wo nen in het land waar het exa men wordt afgenomen. Boven dien moet de aanvrager in het jaar dat voorafgaat aan de afgif te van het rijbewijs, zeker een half jaar in dat land hebben ge woond. De regel geldt voor het om wisselen van rijbewijzen die ge haald zijn op de Nederlandse Antillen en Aruba, in de EG-lid- staten en in de landen, die zijn aangesloten bij de EVA. De EVA is de Europese Vrijhandelsasso ciatie, waarbij Oostenrijk, Zwe den, Zwitserland, Finland, Noorwegen, IJsland en Liech tenstein zijn aangesloten. Kort geding tegen Parool-journalist amsterdam anp De Amsterdamse advocaat mr. Engelsma gaat via een kort geding een rechterlijk verbod vragen op verdere verspreiding van het boek 'De Dominee'. Het boek, geschreven door Parool journalist Bart Middelburg, gaat over de in 1991 vermoorde Am sterdamse onderwereldbaas Klaas Bruinsma. Dat heeft de kantoorgenoot van Engelsma, mr. C. Korvinus, gisteren be kendgemaakt. Engelsma trad destijds op als advocaat voor Bruinsma. Mid delburg beschuldigt Engelsma er in het boek van betrokken te zijn geweest bij onwettige trans acties van Bruinsma. In het kort geding zal Engelsma ook eisen dat Middelburg stopt met het publiekelijk herhalen van zulke beschuldigingen. Engelsma vindt dat zijn repu tatie in toenemende mate wordt geschaad. Hij gaat daarom naast het kort geding een bo demprocedure voeren waarin hij tenminste 500.000 gulden schadevergoeding zal eisen van Middelburg, de uitgever van het boek en Het Parool waarin Mid delburg in eerste instantie over Bruinsma en Engelsma publi ceerde. Engelsma beroept zich op een onderzoek van de deken van de orde van advocaten in Amster dam waaruit blijkt dat hem geen enkel strafrechtelijk verwijt treft. Ook beroept hij zich op uitspraken van de president van de rechtbank en de president van het gerechtshof in Amster dam, die dergelijke uitlatingen van Middelburg eerder onrecht matig verklaarden. Datum en tijd voor het kort geding zijn nog niet vastgesteld. nunspeet» Familieleden van de militairen die volgende week vertrekken naar het voormalige Joegoslavië kregen gisteren op de Generaal Win- kelmankazeme in Nunspeet uitgebreide voorlichting over de operatie in Bosnië. Van de Nederlandse militairen wordt verwacht dat ze humani taire transporten gaan verzorgen voor de getroffen Bosnische bevol king. foto anp herman pieterse amsterdam anp De gemeente Amsterdam heeft nog elf na men toegevoegd aan de zogenaamde Kosto-lijst. Dat heeft een woordvoerder gis teren bekendgemaakt. Op de Kosto-lijst staan de namen van illegale vreemdelingen die als slachtoffer van de vliegramp in de Bijlmer worden beschouwd, omdat zij heb ben kunnen aantonen dat zij ten tijde van de ramp in de onmiddellijke nabijheid van de getroffen flats hebben gewoond. Op grond daarvan komen zij in aanmerking voor een Nederlandse verblijfsvergunning. In totaal staan nu de namen van 67 illegale vreemdelingen op de lijst. In het Novotel-hotel in Amsterdam ver blijven op dit moment nog 214 mensen die zeggen door de ramp dakloos te zijn gewor den. Van deze mensen is 165 inmiddels ver vangende woonruimte toegezegd. Zij mo gen in het Novotel blijven, tot die woon ruimte is geregeld. De overige 49, die volgens de gemeente niet hebben kunnen aantonen dat zij door de vliegramp zijn getroffen, moeten van daag om 12.00 uur het hotel verlaten. Een kort geding gisteren kon dat niet verhinde ren. De vice-president van de Amsterdamse rechtbank bepaalde dat niet is aangetoond dat de gemeente onzorgvuldig is geweest bij het opstellen van de lijst zoals de be schuldiging van de verdediging luidde. Russen beginnen onderzoek naar radio-actief afval Een commissie van de Russi sche regering gaat een onder zoek instellen naar de dumping van radio-actief materiaal in zee. President Jeitsin heeft dit gisteren bekendgemaakt. De commissie staat onder leiding van A. Yablokov, die de presi dent adviseert over milieuza ken. Alle ministeries en autori teiten moeten de commissie opening van zaken geven. Greenpeace-woordvoerder John Sprange vertelde tijdens een persconferentie in Moskou dat de Russische houding direct verband houdt met de actie van de Solo. Hij sprak tegelijkertijd de hoop uit dat de commissie zo snel mogelijk met haar werk zal beginnen. Volgens hem is de kans niet denkbeeldig dat vroe ger of later een radio-actieve container of reactor open scheurt. De Solo loopt binnen in de haven van Umuiden. foto united photos de boer olaf kraak umuiden pieter van hove 'From Russia with love', staat er ironisch genoeg op een papiertje bij het mededelin genbord in de eetzaal. Daarnaast telexbe richten. 'Wij zijn onder de indruk van uw optreden. Uw actie is door alle publiciteit een enorm succes'. Zelf heeft de beman ning van het Greenpeace-schip Solo daar tegenstrijdige gedachten over, bleek gister middag bij terugkomst in Nederland. „Het doel van onze reis, het nemen van monsters, is mislukt", vertelt een beman ningslid nadat de eerste camerateams weer van boord zijn gegaan. „Maar, de Russen hadden nooit op zoveel aandacht gere kend." Belangstelling was er zeker bij het slui- zencomplex van IJmuiden. De hele Neder landse schrijvende pers leek zich op de wal- lekant te hebben verzameld. Klaar voor de ongetwijfeld spannende verhalen van de bemanning. Die zouden komen, zo bleek tijdens het laatste stukje varen richting Am sterdam. Precies drie weken geleden begon de el lende voor de Solo. Een onderzoek naar ra dio-actief afval in de Kara Zee bij Nova Zembla liep op niets uit. Schending van de Russische territoriale wateren, zo luidde simpelweg de beschuldiging, nadat het schip door de kustwacht was beschoten, geënterd en vervolgens opgebracht in de haven Moermansk. „Al die tijd dat we daar lagen, wisten we van niets", vertelt de Zwit ser Andy Freimüller de pers gewillig en al bijna geroutineerd. Gisteren nog in Hamburg. Tientallen persmensen. En daarvoor Noorwegen. Pre cies zulke toestanden. „Ik ben eigenlijk doodmoe", doorbreekt hij opeens de stilte. Vlak voor Hamburg hebben ze nog in een storm gezeten. En daarvoor die spannende tijd aan boord. Drie dagen hebben ze in de Russische haven gelegen. Jonge Russische soldaten („Ze moesten zich nog voor de eerste keer scheren") zenuwachtig met de karabijn in aanslag. Bang dat ze waren dat iemand van de vijftien bemanningsleden ongemerkt weg zou komen. Alleen kapitein Albert Kuiken mocht van boord, al lijkt dit een weinig benijdenswaar dig privilege. Tegen een commissie mocht- ie uitleggen waarom de Solo in territoriale wateren had gevaren. „Vanaf het begin hiel den we onze poot stijf. Weigerden we iede re medewerking. Al was er niet zo'n Koude Oorlog-sfeertje aan boord. Op het laatst mochten de Russen zelfs meeëten. We ble ven uiteindelijk beleefd. Beleefd, maar niet gehoorzaam en ge dwee. Het was de Solo-bemanning verbo den met de buitenwereld te communice ren. Toch gebeurde dat. Kuiken wil daar niet veel over zeggen. „Ach, er waren wat verborgen communicatiemiddeltjes aan boord". En er was een draagbare telefoon aan boord, waarvan de militia niets wisten. En een zender zodat de beelden van het in beslag genomen Greenpeace-schip toch nog de ether in werden gezonden. Dat Kuiken en zijn bemanning uiteinde lijk weg mochten, kwam als een volkomen verrassing, geeft de kapitein toe. „Ik had ge dacht dat onze hechtenis nog eens werd verlengd en dat ik uiteindelijk in de gevan genis terecht zou komen." Kuiken had voor zichzelf gerekend op een gevangenisstraf. „We hebben het professio neel aangepakt", verklaart hij de narrow es cape. Buiten het zicht van de camera's zegt hij tegen een collega: „Het was toch een se rious matter. Amsterdam nadert. Een fanfare op de ka de verwelkomt de bemanning. Allemaal dragen ze een T-shirt: 'From Russia with Love'. „Vanavond maar vroeg naar bed", stelt iemand nuchter vast. Gemeente gaat meer mensen uitwijzen den haag anp Er moet een integrale aanpak komen om het aantal illegalen in Den Haag te verminderen. Dat moet gebeuren door aan de ene kant meer illegalen het land uit te wijzen en aan de andere kant een ontmoedigingsbeleid te voeren. Dat bepleiten de chef van het Haagse politiekorps, J. Brand, en de directeur van de gemeentelijke sociale dienst, S. van Driel, in twee onderzoeken die gisteren werden gepresen teerd. In Den Haag leven naar schatting 20.000 tot 23.000 ille galen. De grootste groep komt uit Suriname (7.250), gevolgd door Turken (6.000) en Marok kanen (3.200). De overigen ko men uit onder meer Ghana, Egypte en Oost-Europa. Volgens de onderzoeken loopt de gemeente jaarlijks mil joenen guldens uit het Ge meentefonds mis omdat illega len niet meetellen bij de bepa ling van de hoogte van de uitke ring. „Het grote aantal leidt ver der tot etnische concentraties en segregatie in de oude stads wijken. De huizen worden in tensief bewoond en hele wijken dreigen te verpauperen", aldus het rapport. Het verblijf heeft ook een ne gatieve invloed op legaal in Den Haag verblijvende allochtonen, zegt de gemeente. „Zij voelen zich als het ware omlaag getrok ken worden en geven aan dat zij de vele illegalen niet meer aan kunnen." Eén op de drie al lochtonen in Den Haag is ille- gaal. De meesten hebben een eco nomisch motief om naar Ne derland te komen. Ze zijn veelal aangewezen op zwart werk en draaien wekelijks zeer veel uren tegen lage betaling. De gemeen te schat dat 4.500 illegalen in land- en tuinbouwbedrijven in het Westland werken. Daar naast werken ze in de horeca, schoonmaakbedrijven en de visverwerkende industrie. Dui zend vrouwen uit Colombia en de Dominicaanse Republiek zit ten in de prostitutie. Brand en Van Driel vinden dat de komst van illegalen moet worden ontmoedigd door bij voorbeeld te zorgen dat een ille gaal verblijf niet kan worden ge legaliseerd. Overheidsinstanties zouden allemaal op een en de zelfde manier moeten omgaan met illegalen. Zij werpen de vraag op of de mogelijkheid niet moet worden beperkt om op grond van een huwelijk een le gale status te verkrijgen. Ze vin den dat werkgevers meer ge controleerd moeten worden. Daarnaast moet er een lik-op- stuk-beleid gevoerd worden met hoge sancties. Het college van burgemeester en wethouders heeft nog niet over de rapporten gesproken. Wethouder C. Martini maakte wel bekend dat de gemeente zo spoedig mogelijk met de minis ter van binnenlandse zaken en de staatssecretaris van justitie wil praten over de problema tiek. Hofstad krijgt 70 miljoen extra den haag anp de komende twee jaar joen gulden om de Financiële problemen op te lossen. Dat heeft het kabinet gisteren beslo ten. Na die twee jaar wordt be keken of Den Haag nog eens 35 miljoen krijgt. Premier Lubbers heeft dit gisteren na afloop van de ministerraad meegedeeld. Den Haag heeft het Rijk dit voorjaar in totaal om 500 mil joen gulden gevraagd, waarvan 175 miljoen om oude tekorten te dekken. Na die jaren kan Den Haag volgens Lubbers door een andere verdeling van het geld van het Gemeentefonds reke nen op een grotere bijdrage. Naar verwachting zal die her verdeling over drie jaar zijn be slag krijgen, aldus Lubbers. Het geld dal Den Haag nu krijgt, moet worden gebruikt voor pro jecten die het Rijk en de ge meente samen uitzoeken. Den Haag kampt al geruime tijd met financiële problemen. Zonder hulp van het Rijk doem de volgens Lubbers voor Den Haag de status van artikel-12- gemeente aan de horizon op. De afweging Den Haag al of niet te hulp te springen, was een moeilijke, aldus Lubbers. Vooral omdat andere steden in het land evenzeer met financiële problemen kampen. Maar, al dus Lubbers, „de regeringsstad Den Haag heeft iets aparts".

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3