'Ik zou Jehova getuige moeten zijn, maar ik ben te agressief ZATERDAGS ZATERDAG 31 OKTOBER 1992 BIJVOEGSEL Als organisator van sportevenementen bereikte Joop Riethoven vele mijlpalen. Maar zijn naam is voor altijd verbonden aan de Tour de France die hij in 1978 naar Leiden haalde. Een hoogtepunt dat de man achter de coulissen cynisch genoeg zelf niet mocht beleven: hij kreeg enkele uren voordat het startschot viel een hersenbloeding. Riethoven inmiddels 70 jaar en kerngezond heeft zijn zinnen nu gezet op de Tour van 1996. „Ik wil het nu wel eens echt meemaken. De Tour komt in mijn visie over vier jaar naar Noordwijk, of misschien Leiden. "Hij klinkt vastberaden en vrienden en bekenden weten wat het betekent als 'Ome Joop' iets in zijn hoofd heeft. Een portret van een 'eenvoudige' Leidenaar die al veertig jaar lang wielercriteriums, huldigingen en andere festijnen regisseert. Vandaag wordt Riethoven zelf gehuldigd. De regie is voor één keer in andermans handen. ROB VAN DER ZANDEN» JOOP RIETHOVEN: DE ORGANISATOR DIE NU ZELF EEN 'EVENEMENT' IS Nóg slaat de ontroering toe als hij terugdenkt aan die avond. De herinneringen aan woensdag 28 juni 1978 roepen bij joop Riethoven om be grijpelijke reden nog steeds emoties op. Het tot dan toe vlotte gesprek over zijn loopbaan stokt onmiddellijk Hij zwijgt een minuut lang en begint zachtjes te huilen. Alsof hij zich dient te verontschuldigen zegt hij: „Ver- dorie....daar ga ik weer." De man die zijn hele ziel en zaligheid aan de start van de Tour de France in Leiden had gegeven, moest afhaken en stortte in aan de vooravond van zijn evenement. Riethoven had alles in zijn scenario meegenomen, be halve dit drama. Met verstikte stem zegt hij: „Ik heb zo vreselijk veel geluk gehad in mijn leven. Ik ben in elkaar geklapt en nu zit ik hier nog." Even later „Nee, ik vind het niet vervelend om erover te praten. Ik schiet alleen vol van wege het feit dat ik het heb overleefd. Ja na tuurlijk werd het van een hoogtepunt in een paar tellen een dieptepunt, maar ik heb ge woon geluk gehad. Het was de vooravond van de Tour. Woensdag was er een gala avond in de Groenoordhallen, de dag erna zou de proloog zijn. Op vrijdag het vertrek richting St. Willibrord." „Ik kom van het podium af en voel vreselij ke pijn in mijn hersens. Ik vroeg aan mijn vrouw een aspirientje en ging even naar het toilet. Toen kreeg ik het. Het was alsof ik in een zwembad lag, het water stroomde van mijn lijf. Ik stond tegen een muur, om het hoekkie zaten duizenden mensen die van niets wisten. Toen ben ik om de hoek ge schoven en zakte langzaam naar beneden. 'Ik ga dood', riep ik." Razendsnel werd hij afgevoerd naar het ziekenhuis. Wat een hoogtepunt had moeten zijn, werd e^n zwarte bladzijde. Letterlijk. Een hersenbloeding vaagde alles weg. Pas zes da gen later was Riethoven weer hersteld. Hij had zelfs geen letsel overgehouden aan de bloeding. Joop Riethoven bekleedde vele functies in de Leidse sportwereld en ontving vele onderscheidingen. Hieron der een beknopte opsom ming: Organisator van profwieler wedstrijden (Leiden, Noord- wijk) en de Ronde van Ne derland (vrouwen). Organisator van bokswed strijden, loopmarathons van Holiday Inn, sportforums, voetbalwedstrijden Oud-In ternationals, artiestenwed strijden, recepties. Oprichter of mede-oprich ter van Stichting Wielerbe- langen Leiden, Leids wieier- comité, Club van 101 Leiden, Internationale Bloemenma- rathon. Voormalig ploegleider van wielerploegen Peet van Est, Du Prie, Van Duuren. Ex-voorzitter wielervereni ging Swift. Nu ere-voorzitter Swift. Pr-man van de stichting Leiden/Oxford. Ereburger van de gemeente Leiden. Bezitter van Zilveren Wiel van de KNWU. „Het gekke was dat ik niet meteen vroeg hoe de Tour-start was verlopen. Het interes seerde me op dat moment niet. Naarmate de tijd vorderde, wilde ik het wel weten. Nu wil ik het zelf nog eens meemaken. Dat is weer het kinderlijke in mij. Het is nu een van mijn voornaamste doelen. De Tour nog eens naar hier halen." Ruim In het telefoonboek staat achter M.J.J. Riethoven 'sportorg.' Het is een ruim begrip. Hij zou zichzelf sportmakelaar kunnen noemen. Of impresario. Maar de voormalige huisschilder heeft het altijd simpel gehou den. Om hem heen dienden zich overal de gladde zakenlieden met fax, computer en au totelefoon aan. Organisatiedeskundigen en pr-adviseurs. Riethoven had dat allemaal niet nodig. Zijn imposante verschijning en uit straling waren meer dan voldoende. Begin dit jaar reed hij met zijn auto naar Parijs om Jean Marie Le Blanc (tegenwoordig de grote baas van de Tour) persoonlijk op de hoogte te brengen van zijn plannen. Dat had op tien andere en vooral snellere manieren gekund. Maar de werkwijze van Joop is menselijk en indrukwekkend. Hoogwaardigheidsbekleders en topsporters bleven er zelden koud onder. „Ik weet niet wat dat is met Riethoven", zegt Joop Zoetemelk, „maar je kon moeilijk weigeren bij die man. Als hij belde voor een criterium dan kwam ik. Ook als ik elders het dubbele kon vangen. Dat gevoelige van hem. Je ervaarde het als een soort verplichting als hij je vroeg." Zoetemelks gevoel is niet uniek. Gerrie Knetemann wordt zelfs emotioneel als hij met de naam Riethoven wordt geconfron teerd. „Ik draag die man in mijn hart, echt waar. Misschien ook vanwege zijn geestelijk gehandicapte dochtertje. Daar dacht ik vaak aan, als ik Joop bezig zag. Beetje raar. maar toch. Hij is een vent die het organiseren in zijn vingers heeft. Als Joop iets in zijn hoofd heeft, zit het niet in zijn kont." Henk Lubberding maakte veel mensen in en rond de wielrennerij mee, maar types als Riethoven waren zeldzaam. „Die man had het. Als ik op verzoek van Joop ergens reed en ik zag hem langs de kant staan springen, dan deed ik wat extra's in de koers. Dat ver diende Joop. Joop Riethoven: dat was voor mij een vent in een wit overhemd dat water- nat was. Ik was altijd blij als ik hem op een feest of receptie in het pak zag met een strop- pie. Kwam hij tenminste even tot rust. Want soms hield je je hart wel eens vast als hij zo te keer ging." Kneteman: „Als je de Tour naar Leiden weet te halen, dan ben je toch een innemend iemand. Waar moeten we dan nog over pra ten." Talent Mattheus Johannes Jacobus Riethoven werd op 22 mei 1922 geboren. In de Graenoord- straat bracht hij zijn jeugd door en zo vlak voor de oorlog dacht hij nog niet elke dag aan wielrennen. Het fietsen hing er eigenlijk maar bij in die tijd. Zijn broer Jan inmiddels overleden werd landelijk gezien een redelijke subtop per. maar Joop slaagde niet als coureur. „Toch had ik volgens de kenners talent", zegt hij, terugblikkend naar zijn jeugd. „Maar ik vertikte het om veel te trainen. In plaats van fietsen ging ik lekker naar de bioscoop." Hardlopen kon hij wel. Hij werd als atleet van AV Holland meermalen Leids kampioen op de 400 meter. Daarnaast voetbalde hij in die periode bij ZLC. „Ik kon geen vent passe ren, maar aan de andere kant kwamen ze mij ook niet voorbij. Ja, er stond natuurlijk wel iemand." Hoewel betaald voetbal in 1952 nog niet aan de orde was in Nederland, experimen teerde Riethoven met enkele andere Leide- naars een beetje om tot een profcompetitie te komen. „We wilden wedstrijden organise ren en de spelers zouden worden betaald op recettebasis. De bond gaf geen toestemming. maar we deden het toch. Een wilde competi tie, zeg maar. In '54 kwam de bond zelf met betaald voetbal. Wij waren onze tijd vooruit." Riethoven zou zijn naam als organisator in die periode voorgoed vestigen met de organi satie van een wielerevenement in de Leidse Hout. Vlak na de Tour de France van 1952 liet hij daar onder anderen Wout Wagtmans en Wim van Est huldigen voor hun prestaties in de Ronde van Frankrijk. Er keken vijfdui zend mensen naar het festijn. De toon was gezet en Joop Riethoven kwam niet meer van zijn naam als 'organisa tor' af. Er zouden vele spektakelstukken vol gen die hun oorsprong vonden bij de regel neef, die overal sponsors en deelnemers warm wist te maken. „De drijfveer? Het zat me gewoon in het bloed. Toen ik negen was hielden we bij ons in de straat zakloopwed- strijden op Koninginnedag. Dat regelde ik. Toen al." Hij kan de topevenementen nog allemaal voor de geest halen. De data, de toeschou wers, alles heeft hij op een rijtje. Te veel om op te noemen. De intocht van de olympische kampioenen Gerben Karstens en Bart Zoet in 1964 is hem lang bijgebleven. Of de Tour de France van 1973 die in Scheveningen van start ging. „Ik zorgde toen al dat de Tour door Leiden ging. Op het moment dat ik met de karavaan door de menigte moest, kreeg ik kippevel. Die massa en dat enthousiasme, schitterend." Op die dag moet hij met zijn gedachten al bij een heuse Tourstart in de Sleutelstad zijn geweest. Voordat het zo ver was regelde hij nog vele andere zaken. Zo haalde hij het na tionale voetbalteam van Haïti naar Leiden om te spelen tegen een plaatselijk elftal. F.n toen Leidenaar Wim Rijsbergen in datzelfde jaar (1974) met Oranje uit Duitsland kwam. organiseerde Riethoven een warm onthaal voor de vice-wereldkampioen. „Willem was toen erg populair. Ik weet niet of zoiets nu nog zou kunnen. Willems brui loft was ook al zo'n uitgelaten feest. Hij kreeg Riethoven zoals de wielerwereld hem kent Met Peter Winnen, Jan Raas, Henri Manders en Joop Zoetemelk. foto •archief van de Oranje-spelers een echt varken ca deau. Na afloop gaf hij het beestje aan mij, hij wist zich er geen raad mee. Dat dier heeft toen nog dagen bij mij in de huiskamer rond gelopen." Grandioos Toen Joop Riethoven kort daarna de toezeg ging kreeg voor een Tourstart in zijn ge meente, begon hij te werken aan 'zijn' spek takelstuk als directeur sportif van de Leidse Tourstichting. In 1977 ging hij met een delegatie een week lang naar Frankrijk om ervaring op te doen. „Een grandioze trip. We werden er met alle égards ontvangen. Ik kreeg toen een in druk van wat me over een jaar te wachten stond." Het zou iets anders lopen, vandaar dat Riethoven hardnekkig jaagt op een herkan sing. Als het ervan komt, zal het draaiboek van '78 worden bijgesteld. De Tour de France in Leiden liep destijds immers uit tot een Tour de Farce. Een 'ordinaire kermiskoers, niet meer en niet minder' schreef deze krant op vrijdag 30 juni, toen de karavaan de stads poorten al weer uit was. De proloog was verregend en vanwege het gladde parkoers besloot Tourdirecteur Felix Lévitan om de rit niet mee te laten tellen voor het algemeen klassement. Leiden was pissig en de organisatie voelde zich bekocht. Een troost voor Riethoven was dat hij de anti-climax niet beleefde. Hij prijst zich ge lukkig dat hij nog een keer aan de komst van de Tour mag werken. „Ik ben gered. Ik weet niet of ik dat aan een hogere macht le danken heb. Ik ben daar nooit zo mee bezig geweest. Nog niet zo lang geleden dacht ik dat God en Jezus dezelfde personen waren. Door mijn vrouw ben ik er meer over gaan nadenken. Zij is Jehova-ge tuige. Als hier oorlog uitbreekt, maken wij ka tholieken en hervormden elkaar allemaal af als het moet. Jehova's niet." „Ik zou Jehova-getuige moeten zijn. Die mensen zijn verstandig. Nu komt uit dat je beter geen bloed van een ander kunt nemen zoals zij altijd hebben gezegd. Het is jammer dat ik geen Jehova kan zijn. Daar ben ik te agressief voor. Het kan wel eens gebeuren dat ik iemand een klap voor zijn kanis geef. Dat kan niet bij een Jehova." Muilpeer Dat is Joop Riethoven óók. Een licht ontvl ambaar vat vol emoties. Flip Massaar kan zich wel zo'n moment herinneren waarop de irritatie toesloeg bij Riethoven. Hij kreeg zelf ooit een muilpeer van Joop. In het Leidse ca fé Aniba beslechtte de sportorganisator op die manier een discussie met Massaar. die in de schaduw van Riethoven ook evenementen organiseeert. Het is de andere kant van 'Ome Joop'. Agressief, recht voor zijn raap, nietsontziend en niet altijd uitblinkend in tact. Flip Mass aar „Ach, Joop en ik zfin goeie vrienden en ik leer veel van hem. Die klap van toen is allang weer vergeven. Onlangs vertelde Joop me nog iets. Hij zegt: Flip, ik heb vannacht ge droomd. Er was een verkiezing voor de beste sportorganisator van Leiden. Ik kreeg vier stemmen meer dan jij. Da s toch mooi. Be grijp je me ergens?" „Riethoven heeft veel betekend. Niet alleen voor de sport. Zijn opbrengsten gingen vaak naar een goed doel. Ze lullen wel eens dat-ie het gedeeltelijk in eigen zak steekt. Maar dat zeggen ze van Flip Massaar ook. Ik begrijp niet dat mensen dat kunnen zeggen van ie mand die zo bezig is met het inzamelen van geld voor arme landen en pleeginrichtingen en dat soort dingen. Hij is toch niet zomaar ereburger van Leiden geworden. De aversie die Riethoven opriep had vooral te maken met de robuuste manier waarop hij zijn plannen doordreef. Hij keek meestal niet op of om en ging recht op zijn doel af. Eigen gereid en zonder al te veel inspraak. „Ik ben een doordouwer en een doener. Dan sta ik mensen op de tenen, dat weet ik. Maar ze schoppen mij vaak genoeg van ach teren. dat vind ik erger. Ik heb mijn princi pes. die hou ik. ik ben geen huichelaar." zegt Riethoven. Wim van Duivenbode, consul van de wie lerbond, kan sinds jaar en dag lezen en schrijven met Joop Riethoven. „Dat neemt niet weg dat we wel eens botsen, maar eigen lijk kunnen we niet zonder elkaar. Dat stamt al uit de tijd dat we samen in het bestuur van wielervereniging Swift zaten. Joop laat in zijn ijver en enthousiasme wel eens dingen val len. Die raap ik op." Riethoven: „Ik ben geen man van papieren of van contracten. Wel van contacten, daar leef ik van. De rest moeten anderen doen. Mensen als Wim van Duvenbode zijn daar weer goed in." Hij vlecht zijn handen ineen, alsof hij gaat bidden. „Die twee handen, dat zijn Wim en ik." Grote bek Velen in de sport konden of wilden Rietho ven niet volgen in zijn dadendrang. Botsin gen en ruzies waren het gevolg. Een stevige aanvaring met de organisator kon diepe wonden slaan. Dick Tesselaar was zestien jaar lang wet houder van sport in Leiden en had om die re den vaak contact met Riethoven. „Klein hartje, grote bek, maar een goeie vent. Dat is Riethoven. En stijfkoppig natuurlijk. Toen hij mijn afscheidsreceptie regelde was alles in kannen en kruiken. Toen hij hoorde dat een van zijn vijanden zou komen, bleef hij thuis. De volgende dag zat-ie bij mij thuis een bak kie te doen. Zo is Joop." Waar geld rolt, rollen vaak ook koppen. Joop Riethoven kreeg overal geld los. Zijn overredingskracht kende geen grenzen. Over het gebruik van dat geld ontstond niet zelden een meningsverschil. Binnen de Leidse Club van 101, opgericht om sportevenementen te organiseren, bij voorbeeld ontstond een con flict over de penningen en Riethoven stapte op. En als hij opstapt is dat meestal voor een wig. Bij wielerclub Swift bij voorbeeld. Hij was jarenlang ploegleider en voorzitter en is nu ere-voorzitter. Maar hij loopt met een grote boog om de vereniging heen en komt er nooit meer. Cock van der Hulst hij nam destijd de voorzittershamer bij Swift van Riethoven over was geen boezemvriend van zijn voorganger. „AJs mens kon ik hem waarde ren, bestuurlijk botsten wij altijd. Maar ik heb geen zin om mijn mening over hem als sportorganisator te geven. Daar hoef ik niet mee in de krant." Gerrie Knetemann vindt het niet vreemd dat Joop ook vijanden had. „Toen ik eens in Noordwijk had gereden, hoorde ik hem een speech afsteken. Nou ben ik wel wat gewend en zelf ook niet op mijn mondje gevallen, maar wat Joop daar allemaal riep legen het gemeentebestuur en anderen die zijn Ronde van Noordwijk om zeep wilden helpen...nou nou. De honden lustten er geen brood van. Dat maakte Joop niet uit." André de Jong, directeur van de Groen oordhallen, vermoedt dat Riethoven nog niet uitgeorganiseerd is. De Jong werkte mee in de Leidse Tourstichting en gaf in '78 het startschot voor de Ronde in Leiden. „Jaren daarvoor haalde ik mijn schouders nog op als Joop over een Tour de France in Leiden be gon. Ik heb afgeleerd om dat te doen. Als de ze man zich ergens in vastbijt komt er iets uit. Hij spreekt geen woord over de grens en dan zoiets allemaal voor elkaar krijgen. Toch razend knap. Daarom: zeg nooit nooit bij Joop Riethoven." Te lang Donderdag 29 juni 1978. Zelfs de ramen van zijn kamer waren geblindeerd op het mo ment dat Joop Riethoven in het ziekenhuis lag na zijn hersenbloeding. Uit voorzorg; de patiënt mocht hoe dan ook niets horen en zien van de Tourproloog die zich even ver derop voltrok. Die schade wil hij per se inhalen. Het raam is te lang dichtgebleven.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 39