7 Hollandse leerling(e) lot uit de loterij ZATERDAGS BIJVOEGSEL ZATERDAG 31 OKTOBER 1992 Scholieren Rijnlands Lyceum onderdak op campus Britse jongensschool Blonde Hollandse meisjes in veel te hoog opgetrokken uniform rokjes. Dat beeld veroorzaakte ruim een jaar geleden de nodige opschudding op de campus van Reed's School in Cobham, zo'n typisch Engels onderwijsbolwerk waar door de eeuwen heen al leen jongens werden toegelaten. Maar alles went. Het samenwer kingsverband tussen Reed's en het Rijnlands Lyceum in Wasse naar de enige Nederlandse middelbare school met dependan ces in het buitenland heeft na ruim dertien maanden een ste vig fundament gekregen. Ook letterlijk, want na een verblijf in een noodonderkomen werd vorige week een nieuw, permanent gebouw op de campus betrokken. En nu de Engelse leerlingen niet meer opkijken van een passerende Hollandse deerne, laten de meiden hun rokken weer keurig net boven de knie hangen. De drie-eenheid uit Voorschoten op de campus v vriendje Maarten Boersma. Het nieuwe gebouw van het Rijnlands Lyceum in Cobham, i derwijs kunnen doorlopen. r de leerlingen de eerste drie jaar van het voortgezet on- Hollandse scholieren in een Brits Schooluniform, dat in het echt bijna even grijs is als op deze zwart-wit foto. Het dorpje Cobham, onder de rook van Londen, heeft wel wat weg van Wassenaar. De bebou wing wordt overheerst door keurige villa's en statige landhuizen, rustiek verscholen in het groen. De omgeving ademt welstand, al ge ven de vele bordjes 'For Sale' aan dat de plaatselijke makelaardij het door de econo mische recessie drukker heeft dan normaal. De ambiance sluit in elk geval als een tweede huid om de Engelse dependance van het Rijnlands Lyceum, ondergebracht op de campus van de plaatselijke Reed's School. Ook voor de leerlingen is dit de natuurlijke omgeving. Hun ouders, veelal werkzaam bij multinationals als Shell en Unilever, kunnen zich de huizen veroorloven die hun oor spronkelijke bewoners nu zo massaal te koop moeten zetten. Ze verkiezen het verblijf in landelijke dorpjes als Cobham boven het jachtige bestaan in de Britse hoofdstad. In feite heeft het Rijnlands Lyceum die trek naar het platteland gevolgd. Vóór het samen werkingsverband met Reed's was de oplei ding voor mavo, havo en vwo ondergebracht op het terrein van de American Community School in Londen. Echt klikken deed het hier echter niet tussen de Amerikanen en de Ne derlanders. De leerlingen van het 'Rijnlands' vormden een geïsoleerde gemeenschap op de campus en deze situatie ging de Wasse- naarse schoolleiding, steeds meer tegen staan. „De uitdaging van het opzetten van buitenlandse dependances is juist de uitwis seling tussen de twee schoolsystemen", ver- lelt rector Jaap Mos. „De leerlingen krijgen daardoor het beste van twee werelden. Dat betekent in de praktijk dat de Neder landse scholieren weliswaar het eigen basis lesprogramma afwerken, maar voor vakken als muziek en handvaardigheid zijn opgeno men in Engelse klassen. De Engelsen op hun beurt volgen bij de Nederlanders lessen in klassieke talen. Ook bij buitenschoolse activi teiten, zoals sport, is er geen onderscheid tussen de nationaliteiten. En dat werkt, is de indruk van brugklas leerling Jasper Smeele. Om zijn eerste erva ringen in het voortgezet onderwijs weer te geven kan hij volstaan met de twee stop woordjes van zijn generatie: „Onwijs gaaf'. Op de antwoorden van alle andere vragen ook, trouwens. De 12-jarige Voorschotenaar voelt zich inmiddels op zijn gemak in zijn oersaaie, overwegend grijze uniform, speelt in het hockeyteam van de school en moet hoognodig naar de eetzaal. Voor een maaltijd die uit verse worst en witte bonen in toma tensaus blijkt te bestaan. De integratie werkt op alle i een behoorlijk contingent Nederlanders werkzaam is in de olie-industrie. Voor Reed's blijken de avances in de rich ting van het Rijnlands Lyceum ook ingegeven door het verlangen naar een verstandshuwe lijk. Met alle andere 'public schools' dient jaarlijks een hard gevecht om de leerlingen te worden gevoerd. Lokkertjes als een eigen zwembad, een hockeyveld van kunstgras en een uiterst modem computerlokaal, moeten de beter gesitueerden doen besluiten hun nazaten naar Cobham te sturen. De investe ringen in deze aankleding lijken ten koste te gaan van het onderhoud en de inrichting van de school. Aan de buitenkant heeft het mo- het gewoon heel moeilijk nog gezinnen met opgroeiende kinderen voor een stationering in het buitenland te interesseren." De dependance van het Rijnlands wordt in Cobham geleid door zes leraren, drie volledi ge krachten (die speciaal voor dit doel uit Ne derland zijn overgekomen) en drie part-ti mers die al geruime tijd in Engeland wonen. Er wordt lesgegeven in de eerste drie leerja ren van het middelbaar onderwijs. Dat is een bewuste keuze, legt rector Mos uit. „De erva ring leert dat de meeste ouders toch terug naar Nederland gaan als hun kind veertien of vijftien jaar is." Blijft een leerling toch 'han gen', dan stroomt hij in het vierde jaar door 'Ik ga geen trouw zweren aan de Engelse koningin Olie-industrie Van de kruisbestuiving tussen het Engelse en Nederlandse onderwijssysteem, moet ook de hoofdvestiging van het Rijnlands Lyceum in Wassenaar profiteren. De mogelijkheid om gedurende een periode van het jaar lessen in het buitenland te volgen of te geven, noemt rector Mos een hele nuttige ervaring voor leerlingen en docenten. In Reed's School vond het Rijnlands Lyceum daarvoor een ideale partner. Het enthousiasme van de En gelsen om aansluiting te zoeken bij een on derwijsinstelling op het continent, verraste Mos. „Liefde op het eerste gezicht", zo om schrijft hij het contact. In minder dan zes maanden werden alle praktische hobbels genomen en kon het sa menwerkingscontract worden getekend. De dependance in Cobham is voor de scholen gemeenschap de tweede buitenlandse vesti ging. Al geruime tijd wordt al door 'Wasse- naarse' leraren les gegeven in Aberdeen, waar numentale hoofdgebouw nog een zekere al lure, maar van binnen lijkt er sinds de tijd van Oliver Twist niet zo heel veel veranderd. Achter het pand is verder een bonte menge ling van bijgebouwtjes ontstaan, waar een bezoeker tijdens een rondgang gemakkelijk de weg kan kwijtraken. Lot De komst van 56 nieuwe leerlingen die ieder een bedrag van 20.000 gulden schoolgeld per jaar vertegenwoordigen, is voor Reed s dan ook ongetwijfeld een lot uit de loterij. Deze kosten worden overigens maar zelden door de ouders van de scholieren voldaan. Maar al te vaak blijkt hun werkgever bereid het les geld te beschouwen als een onvermijdelijk onderdeel van de buitenland-toelage. Dat beeld wordt door Mos bevestigd: „Het is zelfs zo sterk dat de aanwezigheid van goed on derwijs in de directe omgeving, voor veel on dernemingen een belangrijke factor is bij de keuze van een vestigingsplaats. Anders wordt naar het Engelse systeem of kiest voor een andere vorm van (internationaal) vervolgon derwijs. Kema keur Het samenwerkingsverband tussen Reed's School en het Rijnlands Lyceum heeft de warme sympathie van het Nederlandse mi nisterie van onderwijs en wetenschappen. Staatssecretaris J. Wallage bleek zelfs bereid om, samen met met zijn Engelse collega Lady Blatch, de dependance op de campus van Reed s officieel te openen. Bevlogen sprak hij van 'bruggen bouwen tussen twee systemen' en 'het belang van de internationalisering van het onderwijs met het oog op de Europe se eenwording'. En toch heeft de Wassenaarse school tot nog toe tevergeefs bij het ministerie van Wal lage aangeklopt voor subsidie voor dit 'unie ke project'. Wel komt binnenkort de inspec teur in Cobham op bezoek. Rector Mos is daar al blij mee. „Als onze werkwijze door het ministerie wordt gecontroleerd, krijgt de ves tiging toch een soort Kema-keur." Bij nieuwe pogingen om alsnog een rijkstoelage binnen te halen, kan het evenmin kwaad om met de rapporten van de inspectie te zwaaien. Voor een dergelijke financiële bijdrage heeft Mos een specifieke bestemming. Hij onderkent dat in de huidige situatie vooral leerlingen uit één bepaald milieu worden aangetrokken. „Uit cijfers van de ambassade blijkt dat in de omgeving van Londen vele duizenden Nederlanders wonen en werken. Het zou goed zijn als ook kinderen van ou ders met een minder gevulde beurs bij ons terechtkunnen." Voordelen Leraar Hans Fidder ziet echter ook wel voor delen in het huidige, wat eenzijdig samenge stelde leerlingenbestand. „We hebben nu een heel homogene groep en dat geeft een pretti ge atmosfeer. De leerlingen zijn eikaars gelij ken." De 32-jarige Fidder geeft bij het Rijnlands Lyceum al drie jaar les in het buitenland, twee jaar op de campus van de Amerikaanse School en nu dan een jaar in Cobham. Het leven in Engeland bevalt hem. „Ik woon in Londen en heb daar de afgelopen periode m'n eigen vriendenkring opgebouwd. Het is een hele dynamische stad, met een uitste kend uitgaansleven. Door de combinatie met het lesgeven in de rustige omgeving van Cobham, ontstaat een goede balans." Part-time lerares Wineke van der Meulen beschouwt Engeland al geruime tijd als haar tweede vaderland. Bij haar leerlingen op de dependance van het Rijnlands ziet zij een groot aanpassingsvermogen. „Omdat ze meestal vrij veel zijn verhuisd, moeten ze flexibel zijn in het sluiten van nieuwe vriend schappen. Ze moeten heel open staan voor elkaar, want het kringetje is maar klein. Vorig jaar hadden we bij voorbeeld een klas met maar vijf leerlingen. Dan heb je niet zo veel keus. Ook buiten de school om is het moeilijk om vriendjes en vriendinnetjes te maken." Voor de 14-jarige Matthijs Smeele, de broer van Jasper, is het leven op de campus van Reed's nog wat gecompliceerder. De drie leerjaren van de dependance inmiddels ont groeid, is hij als één van de weinige Neder landse leerlingen opgenomen in een Engelse klas. Matthijs is goed in staat een vergelijking te trekken tussen de twee onderwijssyste men. Tot aan het eind van het vorig school jaar zat hij op het Rijnland's in Wassenaar. Het Engelse systeem vraagt meer van de leerlingen, vindt hij, al was het alleen maar omdat er zes dagen in de week, dus ook op zaterdag, les wordt gegeven. „Dan gaan we in principe door tot half één, maar daarna zijn er andere verplichte activiteiten. Ik doe zelf bijvoorbeeld aan zeilen, maar je kunt ook gaan zwemmen of badmintonnen." Het gaat er ook strenger aan toe. De leerlingen hebben een boekje waarin slechte prestaties worden aangetekend. Bij een aantal van die 'gele kaarten' moet worden nagebleven. Soldaatje spelen Het meest opmerkelijke in zijn schoolloop baan tot nu toe, noemt hij de deelname aan de Combined Cadet Force. Bij deze vorm van militaire basistraining kunnen de leerlingen kiezen uit de landmacht (de army), de mari ne (de navy) of de luchtmacht (RAF). Mat thijs maakt deel uit van dit laatste onderdeel en heeft zelfs al een vliegtochtje in een twee- zitter achter de rug. De deelname aan de Ca det Force is niet verplicht, maar de alterna tieven spreken hem niet echt aan. „Dan moet ik gaan pottenbakken." Soldaatje spelen is mooi, maar Matthijs trekt wel zijn grenzen. „Ik ga geen trouw zweren aan de Engelse koningin. Dan verlies ik m'n Nederlanderschap."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 36