Vrije tijd Voor fans Annie M.G. Schmidt Ook voor lang haar Handig om mee te nemen - 'No time to waste': moeilijk maar heel leerzaam Dievenklauwen in scharnieren Reparatiepasta in kleine verpakking ZATERDAG 31 OKTOBER 1992 31 REDACTIE HENRIETTA VAN DER HOEVEN DINGEN NIEUWE CD'S Pop/Populair Neil Young 'Harvest Moon' Reprise/Warner Neil Young blijft een man van uitersten. In 1990 en vorig jaar kwam hij met snoeiharde cd's die bol stonden van de gitaar - noise. Op 'Harvest Moon' heeft hij de country western herontdekt. Piepende harmoni ca's, knauwzang en akoestische gitaren bepalen de sfeer. Young laat zo nu en dan zelfs wat stil tes vallen. De titel is een duidelijke verwij zing naar die van zijn meester werk uit 1972, 'Harvest'. Ook die plaat volgde op een serietje veel luidruchtiger albums. 'Harvest Moon' is net zo min als 'Harvest' dat was, een rustpunt in Young's omvangrijke disco grafie. De decibellenmeter mag dan niet zo ver uitslaan, tijdens alle nummers broeit er iets, heel Ook uit de teksten blijkt dat Young, 47 jaar inmiddels, de perfecte balans tussen ying en yang niet heeft gevonden. Hij doet verslag van een echtschei dingsdrama in California, stelt de waanzin van oorlogen an dermaal aan de kaak, verklaart weer menige vrouw de totale liefde en doet een klemmend beroep van tien minuten op de mensheid om natuurlijke schoonheid te bewaren. Simple Minds 'Glittering prize' Virgin Talking Heads 'Sand in the vaseline' EMI Kerstmis nadert en dus is het de hoogste tijd voor verzamel-cd's. Toch zijn er voor zowel de Schotse Simple Minds als de Amerikaanse Talking Heads meer redenen voor het uitbren gen van een dwarsdoorsnede uit hun oeuvre. Van beide bands is niet geheel duidelijk of ze nog bestaan. Als ze door gaan, zo lijkt zeker, dan zal dat gepaard gaan met ingrijpende veranderingen. Minds en Heads kunnen ook worden gerekend tot de meest toonaangevende groepen van de jaren tachtig. Kortom, een ideaal moment voor een tussenbalans. Van de Simple Minds krijgen we 16 stukken voorgeschoteld. Het lijkt erop dat de play-list van SM-concerten is overgenomen. 'Glittering prize' is dan ook een degelijke en wat voorspelbare cd. De speelduur, ruim 70 mi nuten, is dik in orde. Toch had de Minds-cover van Prince's 'Sign of the times' er ook nog wel bij gekund. Het sterk geda teerde 'Love song' had moeten worden ingeruild voor een van de instrumentaaltjes die de Minds de laatste jaren op hun stuiod-platen zetten. De Talking Heads komen veel verrassender uit de hoek. Van de 33 nummers zijn er vijf nog niet eerder uitgebracht. Ver koopcijfers van TH-platen zijn bij de samenstelling van 'Sand in the vaseline' van beduidend geringere invloed geweest. Dat heeft als prettige consequentie dat het zwaar onderschatte en maar matig verkochte 'True Stories'-album uit 1986 toch rij kelijk is vertegenwoordigd. De Talking Heads hebben in te genstelling tot de Minds zich aan de chronologische volgorde gehouden. De ontwikkelingen die het zo sober begonnen New Yorkse kwartet heeft doorge maakt, komen daardoor beter uit de verf. WK Jazz Archie Shepp 'Black Ballads' Timeless. Harold Ashby 'On the Sunny Side of the Street Timeless. Deze twee cd's hebben bijzon der veel met elkaar gemeen. Niet alleen worden ze geleid door saxofonisten Shepp be speelt in een enkel stuk ook alt en maken ze gebruik van de zelfde ritmesectie, ook kozen de leiders grotendeels oudere stan daards voor hun stilistisch con servatieve interpretaties. Shepp, wiens embouchure de laatste jaren geen voorbeeld van standvastigheid is, worstelt ook deze keer met de weerbarstig heid van zijn mondstuk en riet. Desondanks heeft hij zijn typi sche toonvorming nog weten te behouden en voert in de meer evenwichtig uitgevoerde ballads de spanning danig op met een goed getimede hese 'schreeuw', die aan zijn avant-gardetijd van vijfentwintig jaar geleden doet denken. Op andere momenten lijkt Shepp echter naar adem te snakken, hoewel het tempo ner gens enerverender is dan die van een slakkegang. Horace Parian (piano), Wayne Dockery (contrabas) en Steve McRaven valt in technisch opzicht niets te verwijten, waarbij vooral de pia nist de saxofonist goed opvangt. Waar Shepp's cd pieken en da len kent, is die van Ashby een voorbeeld van gelijkmatigheid en stijlvastheid. De tenorist speelde in de laatste edities van de Ellington band een belangrij ke rol met de zachte growl en subtone die het geluid van de ritmesectie goeddeels bepaalde. Ashby die tegenwoordig meestal weggestopt wordt in all-star swingformaties, klinkt nog precies als aan het eind van de jaren zestig, inclusief de pizzicatoklanken die zo aan Paul Gonsalves doen denken. Er komt geen onvertogen woord uit zijn sax, maar saai wordt het nooit, onder meer door de bij zonder ontspannen speelwijze van Ashby en de variatie in Tempi. De ritmesectie houdt zich meer op de vlakte dan bij Shepp, zodat de saxofonist het meest werk moe doen het is tenslotte Shepp's ritmesectie. KV A Century of Spanish Baroque MusicEl Ayre Espaol o.l.v. Eduardo López Banzo Fidelio. In een jaar waarin Spanje en dp Spaanse cultuur allerwege cen traal staan, mag ook tussen de muziekwaardebonnen van de CPG de Spaanse muziek niet ontbreken. In dit geval werd echter een wel heel gelukkige keuze gemaakt, al is de vraag of deze cd met muziek van o.a. Li- teres, Martinez de la Roca, De Castro en De Torres een groot publiek zal bereiken. Dat de na men van die componisten velen onbekend zullen zijn, is uit vloeisel van de doelstelling van het ensemble El Ayre Espanol, dat zich speciaal toelegt op het herontdekken van Spaanse ba- rokcomponisten die min of meer vergeten zijn en in dit ge val zijn er enkele juweeltjes bo venwater gekomen. Juist daar om is deze uitgave, gemaakt door de KRO i.s.m. het Holland Festival Oude Muziek, dubbel de moeite waard en iedereen die van barokmuziek houdt, zou ik zeker willen aanraden voor een paar tientjes het risico te nemen! Scarlatti: Sonates (K. 8,11, 52, 87, 159,169,202,206,208/209, 215, 377, 380, 425, 430, 446) Bob van Asperen (clavecimbel) EMI. Nog een Nederlandse (muziek- waardebon) produktie, maar een die eigenlijk geen introduk- tie meer nodig heeft. Bob van Asperen, die zijn plaats bij 's werelds clavecinistentop reeds lang veilig heeft gesteld, maakte een keuze uit het omvangrijke sonateoeuvre van Domenico Scarlatti. Hij verzamelde bijna vijf kwartier muzikale juweel tjes, die eens te meer laten ho ren hoe fraai hij met een goed instrument overweg kan en leg de ze vast met een kopie van een Antwerpse Dulcken uit 1745. Heel fraai zelfs, in een net niet te ruimtelijk kader en met een expressiviteit die zijn virtu ositeit nog overtreft. PK 1X104 191 1 Cherubijntjes en astronauten De Britse mode-ontwerpster Vivienne Westwood zorgt voor een vleugje nostalgie in de POP Swatch-collectie. Zij laat cherubijntjes en andere engelen neerdalen op de wijzerplaats en op de band van textiel. Astronau ten, een eerbetoon aan Yuri Gagarin, sieren de Swatch van Igor Tuveri. Het zijn de nieuwste aanwinsten in de Swatchcollectie. Prijs Swatches rond de 100 gulden. Meer informatie: Ed Maassen, Maastricht, tel. 0 43 - 25 25 50. Dikkertje Dap, Pippeloentje en nog andere Annie M.G. Schmidt-figuren zijn terug te vinden op verzil verde lepeltjes. De modellen zijn geïnspireerd op tekeningen van Willem Bijmoer, die al vanaf de jaren vijftig met Schmidt samenwerkt. De lepeltjes zijn per stuk te kopen voor 13,95. Meer informatie: Mi kado, Rijssen, tel. 0 54 80 - 1 57 33. Met de soepele lange, ronde tanden is deze BaByliss Volu- m'Air heel geschikt voor lang haar. De borstel glijdt er soepei tjes door, zonder te klitten. Bo vendien wordt gelijktijdig war me lucht geblazen, zodat het natte haar tijdens het 'krullen' meteen droogt. Prijs: 59,95. Meer informatie: Nyhar BV, Breda, tel. 0 76 - 22 10 09. Voor natuurliefhebbers, die de zaken graag van wat dichterbij bekijken, is deze microscoop een uitkomst. De microscoop weegt maar 250 gram en kan in een reisetui gemakkeljk worden meegenomen. De meeste voor werpen kunnen worden beke ken met het ter plekke beschik bare licht. Met een cameraver- loopstuk kan de Lensman aan een 35 mm SLR camera worden gekoppeld, wat mogelijkheden opent voor microfotografie. Prijs: 595. Meer informatie: Future Trend, Nieuw-Vennep tel. 0 25 26 - 7 25 70. Nieuwe stijl Dit is een voorbeeld van een nieuwe generatie oorsiera den. Door het procédé van 'electro forming' kunnen edelsmeden goud zo verwerken dat er een sieraad ont staat dat, hoewel hol dus licht van gewicht, toch duur- SPELLETJES Met rubberbootjes het overboord kieperen van afval voorkomen, jezelf vastketenen aan een hek waar achter chemisch afval ligt opgeslagen of met spandoeken fabrieksschoor stenen beklimmen. De acties van de milieuorganisatie Greenpeace zijn niet langer voorbehouden aan held haftige mannen en vrouwen, maar kunnen nu ook door jong en oud in de huiskamer worden gespeeld. Het door Greenpeace op de markt ge brachte No Time To Waste, inmiddels ook op tv te zien, is een race tegen de klok. De doos, luguber uitgevoerd met schoorstenen van een kerncentrale, bevat een spelbord, een klok die pre cies na een uur afloopt, 52 groene kaarten met positieve ftincties, 52 ro de kaarten met verstorende functies, 36 deelgebieden die samen 12 gebie den vormen, bedrukt in zwart/wit met de keerzijde in kleur en een kaar- tenbakje met ruim 1000 vragen en antwoorden. Het spel wordt in teams gespeeld. Het team dat er in slaagt de 36 deelgebie den te keren, dus er voor zorgt dat de wereld haar oorspronkelijke kleur te rugkrijgt, voor de klok op 12 uur staat, heeft gewonnen. De rode kaarten zijn symbolisch voor situaties waarmee Greenpeace in aanraking komt. Als een speler een vraag fout beantwoordt dan moet hij een rode kaart pakken. De rode kaar ten zijn verdeeld in een Alarmfase I-, Alarmfase II- en een Alarmfase III- kaart, stagnatiekaart, waarschuwings- kaart en missie onderbroken-kaart. De groene kaarten zijn positieve be waar- en hulpkaarten. Bij elke goed antwoord ontvangt de speler een groene kaart. Dat kan een support- kaart, een organisatiekaart, Greenr peace coördinatiekaart, SOS-kaart of een missiekaart zijn. Voorbereiding van het spel: De 36 deelgebieden worden met de zwart- wit afbeelding naar boven in de cor responderende gebieden gelegd en vormen zo een ring. Naarmate het spel vordert zullen steeds meer delen Je waant je met No Time To Waste een echte Greenpeace-activist foto hun kleur terugkrijgen. De rode kaarten worden geschud en blind in een van de rode vakken ge legd. De groene kaarten worden ook geschud. Elke speler krijgt er twee. de rest wordt blind in een van de groene vakken gelegd. Pas daarna wordt de klokgingesteld. De vraagkaartjes bevatten vier vragen. De eerste gaat over water, de tweede over lucht, de derde over aarde en de vierde over flora en fauna. In die volg orde worden ook de vragen beant woord. Als de speler het antwoord goed heeft, keert hij het deelgebied om. Hij pakt een groene kaart van de stapel en legt die open voor zich neer. Over het antwoord mag het hele team overleggen, de speler die aan de beurt is moet echter de vraag beantwoor den. Als de speler de vraag fout heeft, dan mag hij geen deelgebied omke ren. Hij pakt een rode kaart en voert uit wat deze kaart hem opdraagt. Met het voeren van actie kunnen de Alarmfases worden weggewerkt. Daarvoor zijn combinaties van groe ne kaarten nodig. Het wegwerken van de alarmfase is dus het eerste dat de speler die aan de beurt is doet, mits hij de juiste combinatie heeft. No Time To Waste is een mooi uitge voerd spel. Het zit gedegen in elkaar goed hanteerbare kaartjes en attribu ten van dik karton. Natuurlijk alle maal in overeenstemming met de normen die Greenpeace hanteert. Zo is de klok mechanisch, het papier en karton chloorvrij en de vernis op wa terbasis. Het spel is spannend. De klok tikt meedogenloos door. Tijdens het spe len heb je daadwerkelijk het idee dat je de wereld aan het redden bent. En als je een vraag fout beantwoordt, dreigt opnieuw een stukje wereld te sterven. De verbetering van het milieu is in werkelijkheid al niet eenvoudig, in No Time To Waste jammer genoeg ook niet. De moeilijkheidsgraad van de vragen is hoog. Vragen als hoeveel procent van het waterverbruik in de wereld is bestemd voor de landbouw, wat is geothermische energie, hoeveel auto's zijn er in Nederland per vier kante kilometer en wat is een siesel zijn niet een, twee, drie te beantwoor den. Het belangrijkste van het spel is dan ook dat je er iets van opsteekt Naast de vragen bevat het spel bo vendien ook nuttige tips voor milieu zorg dichtbij huis. Kortom een spel waarmee op spelen derwijs meer aandacht en zorg voor het milieu wordt bijgebracht. Seo goede zet van Greenpeace. No Time To Waste. Geschikt voor 2 tot en met 6 spelers i»anaf 12 jaar. Speelduur ongei>eer een uur. Richt prijs: 80 gulden. DOE-HET-ZELF Een van de eenvoudigste beveilingen tegen inbraak is de dievenklauw, ook wel (en juis ter) dievenpen genoemd. Voor alle naar buiten draaiende deuren en ramen zijn ze onmisbaar, omdat het voor inbrekers zo eenvoudig is de scharnierpennen uit te tik ken, om vervolgens deur of raam te verwij deren. Hoe betrouwbaar de sloten ook zijn: een niet door dievenklauwen in het kozijn verankerde (naar buiten draaiende) deur is voor een inbreker vaak een lachertje. Er is een heel simpele manier om de voor ziening aan te brengen. Draai van beide bladen van de scharnieren de middelste schroef uit en boor de schroefgaten wat ver der uit, bijv. 5 of 6 mm diameter. Als die venklauw kan een doodgewoon stukje rondstaal van dezelfde diameter dienen. Zaag dit zodanig op lengte dat het ong. 3 cm in het kozijn steekt en ong. 1,5 cm er buiten. Als de deur wordt gesloten valt het buitenstekende deel perfect in het voorma lige schroefgaatje van het scharnierblad op de deurkant. Een ander voordeel van deze methode is dat je het de inbreker onmogelijk maakt met een metaalzaagblaadje aan de dieven klauwen te gaan prutsen. Dit kan namelijk wèl gebeuren als de pennen op andere plaatsen zitten... en als er een kier aanwezig is die hun aanwezigheid verraadt, en die het ook mogelijk maakt daarin met een zaagblaadje te werken. Sneldrogende reparatiepasta's bieden niet alleen de professionele verwerker, maar ook de doe-het-zelver veel gemak. All-Fill, pro- dukt van Woodcap in Hengelo, is een twee- componentenpasta op basis van polyester- harsen en (als verharder) benzoylperoxide. De fabrikant heeft dit nu ook in een handi ge kleinverpakking (200 gram) gebracht. Stampasta en verharder zijn samen onder gebracht in een slim doseerapparaat waar uit beide componenten in de juiste verhou ding en in de gewenste hoeveelheid geperst kunnen worden, door de schroefsleutel van het apparaat aan te draaien. De uitgeperste hoeveelheid kan daarna worden gemengd met een plamuurmes. Na een uur kan de opgebrachte laag worden geschuurd en ge schilderd. All-Fill hecht op hout. metaal, kunststof en beton. De semi-transparante laag kan even tueel ook voor de verwerking met een uni versele mengpasta op een gewenste kleur worden gebracht. Een set All-Fill kost 28,75 en een navulling (het doseerapparaat blijft namelijk bruik baar) 16.75. 'Glazige' verbinders voor glazen meubels Het zelf bouwen van glazen meubels is po pulair. Hiervoor zijn panelen van hardglas in allerlei formaten te koop. Mirror Wall Be nelux bijvoorbeeld heeft vijftien verschillen de hardglasbladen en -panelen in het pak ket: vierkant, rechthoekig en rond in uiteen lopende formaten. Zo kun je bijvoorbeeld een lage salontafel, maar ook een eettafel maken, door een aantal panelen voor het onderstel samen te voegen, en daarop een bijpassend hardgla- zenblad te leggen. Voorde verbinding van; de (meestal vier of vijf) delen die het onder, stel vormen zijn al sinds lang OOIUiectOIS van lichtmetaal te koop. Nu is er ook een 1 connector van acryl. Die ziet er precies zo uit als glas: helder-doorzichtig. Er zijn di verse types, om haakse, zowel vier- als drief wegverbindingen te maken. Zelfs de schroefjes waarmee ze (niet al te strak aan-, gedraaid) op de panelen worden gemon teerd zijn net zo helder als de glaspanelen zelf. Ook de veiligheid is gewaarborgd; hardglas is vijf maal sterker dan normaal glas en mocht het toch door een fors ongeluk kapdt gaan, dan vallen er geen scherpe scherven-! ....het verpulvert in ongevaarlijke, kleine brokjes. Voor meer Informatie: Mirror Wall Bene lux. De Meern, 03406-63934.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 31