Meerdooruwad" globetrotters Toekomst reisbureau ter discussie Reutte veegt Plansee schoon voor schaatsers Toerisme Swissrent a ski fors uitgebreid Skiën in Nederland ZATERDAG 31 OKTOBER 1992m^0 REDACTIE ROB VAN DEN DO88ELSTEEN vertentie op déze speciale fis*fï/) Paginate plaatsen. Bel onze 1 %f\f\~mm advertentie- rUUf afdeling. Schaatsen op de Oostenrijkse meren (hier op de Weissensee) is voor veel Nederlanders een schitterend alternatief in Hollandse kwakkelwinters. foto verkehrsamt weissensee. Kwakkelwinter in Nederland? De echte schaatsers zaten er niet mee. Namaak- elfstedentochten werden gereden in Fin land, Polen, Canada en Amerika. Maar uiteindelijk vonden ze vrij dicht bij huis, in Oostenrijk, nog het beste alternatief. Op gegarandeerd natuurijs en tegen een winters decor van witbesneeuwde ber gen. De eerste baan werd geveegd op de Weissensee in Karinthië, maar nu ligt er ook een te lonken op de Plansee bij Reutte, pal over de Oostenrijks-Duitse grens. Inderdaad, dichterbij is nauwelijks mogelijk. Aanvankelijk wilden ze het dubbeltjes-ijs van de Plansee niet zomaar prijsgeven aan een paar Hollandse schaatsfanaten. Er moesten eerst degelijke afspraken worden gemaakt. Geen rommel, geen auto's op het ijs, geen schade aan het milieu vooral. Maar die deal tussen de Nederlandse marathon-organisatoren en de VW van Reutte was snel gemaakt. Tot genoegen van VW-directeur Wemer Ammap, die hoopt dat de Nederlandse schaatsers nog tot in lengte van jaren van dit Oostenrijkse bergmeer gebruik zullen maken om er onder meer het Ne derlands kampioenschap marathon te rijden. Vrieskou De mogelijkheden zijn er in elk geval. Op het langgerekte stuwmeer ligt van janua ri tot eind maart een ijslaag van 35 tot 50 centimeter. Een onbezoedelde ijslaag, want de enige auto die op het door de vrieskou opgesteven meer wordt toege laten, is de veegwagen. Volgauto's van de gesponsorde ploegen bijvoorbeeld, die nen op de oever te blijven. Wat de eerste Reutte-marathon en de nationale titel strijd in februari beide gewonnen door de Haarlemmer Fausto Marreiros ondanks de soms Hollandse omstan digheden (harde wind) tot een extra mooi, bijna sprookjesachtig evenement maakte. Overigens een zo goed als complete Ne derlandse aangelegenheid, die schaats- premiere op de Plansee. Alleen op de tussendag, toen een er volksmarathon over verschillende afstanden werd verre den, verscheen er een groot aantal Oos tenrijkers op het ijs. Van de 521 starters op de toertocht over 20 tot 140 kilometer kwamen er 173 uit Reutte en omgeving. Die voltooiden hun rondjes bijna alle maal op ijshockeyschaatsen. Wat de prestatie er bepaald niet minder om maakte. Gat vullen Maar de Noren waarmee de Nederlan ders over het ijs zwierden, maakten wel indruk. VW-directeur Amman bijvoor beeld heeft al een paar besteld en hij was niet de enige in Reutte. Misschien dat er in het dorp de komende winter zelfs No ren in de huur komen. Amman streeft er in elk geval wel naar want zo goed wordt zijn Reutte in de winter tot nu toe niet met toeristen bedeeld. Er komen wel flink wat wandelaars en langlaufers - die gebruik kunnen maken van vijftien uit gezette loipes met een totale lengte van 45 kilometer - naar 'zijn' heiligdom, maar de alpine-mogelijkheden op de be scheiden, 1938 meter hoge Hahnen- kamm, zijn gering. Met andere woorden: de Holandse schaatsers kunnen mooi het gat in het winterseizoen vullen en bijdragen aan de levendigheid van Reutte in de donkere maanden. Wat de Hollanders, zo bleek de afgelopen winter reeds, bepaald geen bezwaar vinden. Amman: ,.lk moet zeg gen, uw landgenoten kunnen flink feest - lnformatie: VW, A6600 Reutte, tel: 05672-2336. Swissrent a ski, een Zwit serse keten van sportshops waar (tegen een welliswaar fikse prijs) uitsluitend topmateriaal wordt verhuurd, heeft zich flink uitgebreid. Werd er vijf winters geleden met elf winkels een beschei den begin gemaakt, nu hebben zich al 50 bedrij ven, verspreid over heel Zwitserland, bij de keten aangesloten. Bij Swissrent a ski worden alleen gloed nieuwe ski's van de top merken verhuurd tegen prijzen die uiteenlopen van 95 Zwitserse francs per 6 dagen (25 francs per dag) tot 180 Zwitserse francs per 6 dagen (50 francs per dag). Ook zijn er mogelijkheden tot het huren van schoenen en snowboards. Het meest aantrekkelijke van het systeem is mis schien wel het feit dat je de ski's onmiddellijk kunt ruilen tegen een ander model als ze niet mochten bevallen. Kinderen onder de zes jaar krijgen een gratis uitrusting te leen in dien de ouders hun mate riaal bij Swiss rent a ski hebben gehuurd. Tenslot te: wie geen zin heeft naar de winkel te gaan, vraagt het personeel even naar het hotel of het apparte ment te komen alwaar de ski's en schoenen worden aangemeten. REISBERICHTEN Ski-informatie van de ANWB De ANWB geeft al sinds een jaar of vijf een magazine uit voor Nederlandse wintersporters. Goedkoop is het blad niet (15 gulden), maar er staat wel veel in. Dit keer vooral veel informa tie over snowboarding, maar ook wordt er aandacht geschon ken aan een groot aantal min of meer onbekende bestemmin gen waaronder enkele in Oost- Europa. Verder testrapporten van ski's, skischoenen, sneeuw kettingen en compact videoca mera's. Het magazine is niet al leen te koop bij de ANWB kan toren, maar ook in de boekhan del. Tevens verschenen onder auspiciën van de ANWB weer een aantal uitstekend gedocu menteerde folders met onder werpen als Uit en Thuis in de Wintersport (met onder meer een hoofdstuk over voorberei ding), Onderhoud van Skimate riaal, Auto en Winter en prijs lijsten (met uitleg) van alpine en langlauf materiaal. Tenslotte gaf diezelfde ANWB ook nog vijf kaarten uit van de belangrijkste wintersportlanden. Daarin niet alleen een overzicht van de gro te doorgaande routes, maar ook sumiere plaatsbeschrijvingen en verkeersinformatie. Zowel folders als kaarten zijn verkrijg baar bij alle ANWB-kantoren. Dienstverlening en kennis moet beter worden Schaatsen in Oostenrijk Vijfjaar geleden werd in Oostenrijk door Nederlanders voor het eerst echt geschaatst. Op de Weissensee gebeurde dat. Het succes was zo groot, dat nu ook andere Oostenrijkse meren naar de gunst van Hollandse schaatsers dingen. Zoals die van het Salzkammer- gut. Vanaf kerstmis zijn er banen geveegd op de Aussersee, de Grundlsee, de Toplitzsee en de Kammersee. Wie geen trek heeft zijn eigen schaatsen mee te nemen, kan ze ter plaatse huren. Wel dient er rekening mee te worden gehouden dat het om klassieke Friese doorlopers gaat. (Zie ook elders op deze pagina). Info: Fremdenverkerkehrsverein Grundlsee, Brauhof97,8893 Grundlsee, Oostenrijk, telefoon 09 - 43 - 6152 - 8666-03. Opnieuw staat de toekomst van het reisbureau ter dis cussie. Twee jaar geleden al gooide de directeur van de Franse touroperator Club Med de knuppel in het hoen derhok door in een interview met het vakblad Reisrevue te verklaren dat de reisbureaus een moeilijke tijd tege moet zouden gaan en waarschijnlijk zelfs helemaal zou den verdwijnen. Vakantiegangers, zo was zijn stellige overtuiging, zouden hun reizen rechtstreeks via de com puter bij de touroperator gaan bestellen. Reisbureau's dreigden overbodig te worden. De theorie van de Fransman ontving meer hoon dan bijval. Sterker nog: de twee grootste reisorganisaties van Nederland, Holland International en Arke, bestreden de visie niet alleen maar voegden ook nog eens een keer de daad bij het woord door met het oog op de toekomst het ene na het andere reisbu reau op te kopen. Directeur Fer dinand Fransen van Arke: „Ik ben er overtuigd dat de consu ment ook in de toekomst advies wil hebben van mensen die uit eigen ervaring over vakantiebe stemmingen kunnen praten. Daarbij: wij verkopen illusies en illusies breng je niet aan de man via een computer." Tot nu toe hebben Fransen en collega Ab Houtzager van Hol land International gelijk gekre gen. Wie een vakantiereis wil boeken, spoedt zich in bijna alle gevallen nog steeds naar het reisbureau. De mededeling van de NBBS, dat 30 procent van de omzet van deze reisorganisatie via telefonisch boeken wordt verkregen, doet aan deze con statering uiteraard niets af. De NBBS verkoopt veel losse vlieg tuigtickets en die worden van oudsher ook bij andere organi saties zo goed als allemaal per de telefoon besteld. Niets nieuws onder de zon. Onderzoek Toch bracht die mededeling van de NBBS de discussie weer op gang. Ook al omdat ze werd gedaan in het kader van een door diezelfde, NBBS georgani seerd symposium over de ver anderingen in de reismarkt. Aan de hand van een onderzoek, verricht door leerlingen van de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer (NHTV) te Breda, passeerden diverse stel lingen de revue waarin het al dan niet verdwijnen van het reisbureau een centrale plaats innam. Een van die stellingen: 'De slechte service en geringe kennis bij de reisbureaus zor gen ervoor dat de computer hun plaats gaat innemen.' Een beladen onderwerp. In de reisbranche wordt al jarenlang gemopperd over het peil van zowel de kennis als de service in het gemiddelde reisbureau. De vraag is echter: wie draagt daar van de schuld en is het pro bleem op te lossen. Je mag van een 20-jarige balie-employee niet verwachten dat zij (het is inderdaad meestal een meisje) nauwkeurig op de hoogte is van alle reizen die ze in de verkoop heeft. Alleen al het aantal va kantiebestemmingen waarvoor kan worden geboekt, over- schreidt met gemak de tiendui zend. Aanvaardbaar peil Maar de grote touroperators en reisbureau-ketens proberen de kennis door middel van studie reizen naar de belangrijkste be stemmingen, seminars en cur sussen wel met alle macht op een aanvaardbaar peil te bren gen. En ook wordt er gewerkt aan een steeds verder doorge voerde specialisatie van de ba- Skiën in Teutoburger Wald Geskied wordt er in Nederland alweer volop. Op kunststofmat- ten, op lopende banden, op wit te plastic korrels en - net over de Nederlands/Belgische grens in 's-Gravenwezel - zelfs op een overdekte kunstsneeuwpiste. Het nut van dit soort voorberei ding op de komende winter sportvakantie zal duidelijk zijn: een grotere technische vaardig heid. Kan een fout in de sneeuw dikwijls nog worden gecorri geerd; op een mat is dat niet of nauwelijks mogelijk. Meestal volgt een valpartij en kunststof is weerbastiger dan sneeuw. Met andere woorden: de tech niek wordt er op vrij hardhandi ge wijze ingeslepen. Vooral be ginners, zo leert de ervaring, gaan op een kunststofpiste met sprongen vooruit. Kunststofbanen zijn er tegen woordig overal en in veel geval len is er zowel een alpine- als een langlaufaccommodatie. De cursusprijzen verschillen per baan, maar voor een uur privé- les (alpine) moet worden gere kend op tussen de 60 en 75 gul den. Groepslessen zijn aanmer kelijk goedkoper. Bij vier deel nemers zakt de prijs al vlug tot onder de 35 gulden per persoon en neemt men met z'n tienen tegelijk les dan moet er onge veer 25 gulden per persoon worden betaald. Hierbij is de huurprijs van de ski's inbegre pen. Eigen ski's kunnen beter niet aan de harde baan worden blootgesteld of het moeten een paar oudjes zijn. Skischoenen dienen of zelf te worden meege nomen of extra te worden ge huurd. Een uur langlaufles kost onge veer 30 gulden en wie een uur snowboardles wil hebben, moet rekenen op een prijs van onge veer 55 gulden. Wegens de grote toeloop op zo wat alle kunst stofpistes kan er het beste van tevoren een afspraak worden gemaakt op welk tijdstip er nog een gaatje over is. Banen in deze omgeving zijn er onder meer in: Amsterdam Noord (tel. 0 20 - 6 36 38 67). Amsterdam (0 20 - 6 18 49 46), Bergen (02208 - 95064), Spaamwoude (0 25 50 - 35 89 90), Hoofddorp (0 25 03 - 3 47 46), Haarlem (0 23 -36 66 99). Wassenaar - Duinrell (0 10- 4 70 22 11), Huizen (0 21 52-6 17 09), Gouda (0 18 20 - 2 77 88) en Dordrecht (0 78 - 31 07 29). Droogskiën op Duinrell in Wasse naar. foto pr. Dreigen reisbureau's overbodig te worden? lie-medewerkers. Zodat niet een en dezelfde reizenverkoopster alles moet weten van Benidorm, Kenya, Schotland en de winter sportmogelijkheden in Kirch- berg. Natuurlijk bezitten zo goed als alle reisbureaus een schat aan informatie, maar zoals directeur Jan Hoekstra van Evenements Reizen tijdens het NBBS-symposium opmerkte „zelfs de beste folders, de beste video-films en de beste info- CD's, wegen niet op tegen eigen beleving. Zij zouden eigenlijk alleen maar als ondersteuning mogen dienen." Nu is er de laatste jaren vooral door het Toeristiek-systeem veel verbeterd. Toeristiek is een onafhankelijke Nederlandse or ganisatie die voor de aangeslo ten reisbureaus (en dat zijn de meeste) zeer accurate informa tie verzamelt over zo goed als alle accommodaties in bijna el ke vakantiebestemming die in de folders van de Nederlandse touroperators voorkomt. „Maar", klaagde beroepsreizi ger Boudewijn Büch op het symposium, „dan zit zo'n meis je een kwartier naar het op haar en niet op mij gerichte scherm te kijken terwijl ze daar tussendoor ook nog eens zeven keer de telefoon moet aanne men. De goede niet te na ge sproken, maar de service in de reisbureaus moet beter worden want anders blijf ik straks in elk geval weg. Ik regel het zelf wel." Een opmerking waarvoor in de zaal hier en daar zelfs werd geaplaudiseerd Onderkend Ferdinand Fransen van Arke: „Ik kan niet ontkennen dat Büch gelijk heeft. Maar we on derkennen het gevaar. Daarom wordt het personeel van onze reisbureaus steeds beter ge traind. We laten het niet op zijn foto United Photos de Boer ron PICHEL beloop. En waarom laten we het niet op zijn beloop? Omdat we de overtuiging hebben dat de reisagent ook in de toekomst onmisbaar blijft als adviesbu reau. Al is het alleen maar om dat de moderne toerist steeds ingewikkelder reizen gaat be stellen. Niet alleen meer naar het Spaanse strand, maar ook vijf dagen het binnenland in. En dat wil-ie dan doen in een huurauto en hij wenst elke nacht ook nog in een andere stad te slapen. Geloof me: daar heeft hij het reisbureau voor nodig. Doet-ie het zelf dan is-ie in de eerste plaats meer geld kwijt en in de tweede plaats gaat het vervolgens nog mis ook. Want die hotelier, waarbij hij 's avonds dodelijk vermoeid aanbelt, heeft natuurlijk nog nooit van hem gehoord, begrijp je wel?." Skiën vlak over de grens kan onder meer in het Teutoburger Wald. foto kreis lippe. Het zijn natuurlijk geen Alpen, maar daarom hoeven skiërs het nog niet te mijden. In het tussen Osnabrück en Paderborn gelegen Teutoburger Wald liggen onder gunstige winteromstandigheden 21 loipen (de langste meet 13 kilometer) en zelfs kunnen er afdalingen worden gemaakt met hoogteverschillen van 200 tot 300 meter. Een aardig alternatief op momenten dat het in het even zuidelijker ge legen Sauerland te druk is geworden. Info: Fremdenverkehrsverband Teutoburger Wald, Postfach 343, 4930 Detmold, telefoon 09 - 49 - 5231 -6 25 38 Nieuwe slaapwagens De nachttreinen tussen Amsterdam en Wenen krijgen nieuwe slaapwagens. De rijtuigen, die dezer dagen voor het eerst worden ingezet, verschaffen de passagier meer zitruimte dan de oude, heb ben airconditioning en doen qua vormgeving en inrichting denken aan een hotelkamer. De wagons moeten worden gezien als voorbo den van de zogenaamde hoteltrein, die medio 1995 operationeel zal worden en die z'n 'debuut' zal gaan maken tussen Amsterdam en Londen (route via de kanaaltunnel). Vikingexpositie De Vikingen komen. Althans in het onlangs uitgebreide en geres taureerde Nationalmuseet in Kopenhagen. Zp vormen het middel punt van een op tweede kerstdag beginnende expositie over de pe riode van 800 tot 1200, toen Vikingen uitzwermden tot aan Ameri ka toe. Er zullen onder meer wapens, munten, sieraden, maun- scripten en zelfs scheepswrakken te zien zijn. De tentoonstelling loopt tot 14 maart 1993. Info: Deens Verkeersbureau te Leiden, telefoon 071-21 15 44 Fietsen in Califomië Le Champion is van oorsprong een toerfietsclub. Maar op initiatief van Cees Lansber gen ontwikkelt de club zich de laatste tijd ook tot een reisorganisa tie die zich heeft gespecialiseerd in fietstoertochten. De ritten door Indonesië hebben zich in korte tijd flinke faam ver worven; met die door Califomië zal het wel eens de zelfde kant op De te rijden route tijdens de Ronde van Califor- kunnen gaan. De nlë. eerste wordt vol gend jaar georga niseerd en duurt drie weken. Er wordt op 26 april gestan in San Francisco en de finish is op 17 mei in dezelfde stad. De totale af stand die moet worden afgelegd is 1400 kilometer, de bagage wordt vervoerd en uiteraard wordt het fameuze Yosemite (spreek uit Jos- sfmitie) Park aangedaan, misschien wel het mooiste van alle natio nale parken die Amerika heeft. Info: Stichting Sportevenementen Le Champion, telefoon 0 72 - 33 81 36.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 30