'Dit is Amerika's laatste mooie plek' Verkiezingen VS Felle strijd om rechten homo's in staat Oregon Utah gelooft in Republikeinen Welkom in Perotwood 'Stem nee tegen ZATERDAG 31 OKTOBER 1992 2 CAMPAGNESNIPPERS Media mogen geen partij kiezen... Washington Voor de Amerikaanse journalisten stond het twee weken geleden al vast: Bush redt het niet. Nou, ze hebben het geweten. Een gcfrusteerde president sloeg meteen terug naar „die kerels die 500 gulden per uur betaald krijgen om je te ver tellen hoe je moet stemmen". De anti-media stemming werd snel overgenomen door de Bush-aanhang, die zich wapende met de leus 'Erger de media, kies Bush-Quayle'. Maar daar bleef het niet bij. De Bushies begonnen hun frustaties ook fysiek af te reageren. Een fotograaf werd aan zijn paardestaart getrokken, een ander met vlaggestokken belaagd. Uiteindelijk werd de situ atie zo explosief dat Bush zijn supporters moest oproepen het wat kalmer aan te doen. ...Maar doen het toch Washington Het is een Amerikaanse traditie te turven hoeveel kranten zich in een hoofdartikel uitspreken voor een kandidaat. Tot dusverre leidt Clinton met 160, tegen 130 voor Bush en 5 voor Perot. Maar onder de steunbetuigingen vinden Bush en Clinton elk wat wils. Bush kan wijzen op de keus van de Ar kansas Democrat-Gazette, de grootste krant in Clintons thuis- staat. De krant spreekt zich uit tegen de gouverneur. Clinton kan echter pronken met de steun van de Oregonian, een krant uit Oregon die zich al 142 jaar niet uitsprak voor een Democraat. President zonder dak boven het hoofd little rock Als Clinton dinsdag verliest, heeft hij in ieder geval één troost: hij heeft nog een dak boven zijn hoofd. Wordt Bill ge kozen, dan staat hij waarschijnlijk met zijn vrouw Hillary en dochter Chelsea op straat. De Clintons wonen nu nog in het gouverneurshuis in Little Rock, Arkansas. Tot aan zijn beëdiging op 20 januari krijgt Clinton het echter zo druk, dat hij het gou verneurschap moet overdragen. Er zal weinig meer opzitten dan het pand te ontruimen. Zelf hebben de Clintons niet meer dan een bescheiden flat, maar die houden Hillary's ouders reeds be zet. Wellicht heeft vice-gouverneur Jim Tucker nog even geduld, en wacht hij met verhuizen tot Clinton de sleutels krijgt van het Witte Huis. Meer 'goed nieuwsuit Nederland den haag Opnieuw 'goed nieuws' voor Bill Clinton. In Neder land kan hij niet meer stuk. Lieten onlangs de politici weten hem liever als president te zien dan Bush, nu blijken ook 's lands topmanagers een voorkeur te hebben voor de Democraat, Uit een onderzoek onder Europese managers blijkt dat het Neder lands bedrijfsleven het meest van Clinton is geporteerd. 48 pro cent van de 99 ondervraagde managers van grote Nederlandse bedrijven sprak zich uit voor de gouverneur. Bush kwam niet verder dan 35 procent. Ook de Belgische, Franse en Italiaanse managers willen Clinton, maar met een krappere meerderheid. Bij de Duitsers is Bush met 46 tegen 32 procent favoriet. De Brit ten moeten Clinton al helemaal niet: slechts veertien procent ziet wat in de Democraat. Maar ja, wat wil je als je 'Oxford' be smeurt. los angeles phil reeves the independent De aandacht van de wereld mag dan gericht zijn op de uitkomst van de race om het Amerikaan se presidentschap, maar velen maken zich hier even bezorgd over wat er enkele duizenden kilometers van Washington ge beurt. Zij vragen zich af hoe kiezers in de dunbevolkte westerse staat Oregon zullen reageren op de grofste aanval op homorechten in de recente geschiedenis van de Verenigde Staten een wetsvoorstel dat homoseksuali teit als 'abnormaal, verkeerd, onnatuurlijk en pervers' be stempelt. Het electoraat van Oregon be slist bij stemming over een amendement op de grondwet waarin regeringsdepartementen en scholen wordt verzocht ho moseksualiteit te ontmoedigen en dat hen verbiedt homo's als een aparte groep te erkennen. Tegenstanders vergelijken het voorstel, dat is ingediend door een coalitie van rechts-christe- lijk-fundamentalistische groe peringen, met de maatregelen tegen zwarten in sommige zui delijke staten na de uitspraken van het Opperste Gerechtshof over opheffing van de rassen scheiding in de jaren vijftig. Volgens opiniepeilingen wordt het voorstel bekend als 'Maatregel 9' met grote meerderheid afgewezen, een tendens die wordt versterkt door de laatste peiling van een televisiestation in Portland, waaruit bleek dat 60 procent te gen en 34 procent voor het voorstel is. De tegenstanders bevinden zich in bijna de gehele gevestigde or de an Oregon, onder wie prak tisch alle gekozen politici, be roepsorganisaties en vakbon den. Desondanks zeggen de te genstanders van Maatregel 9 nog geenszins zeker te zijn van de overwinning. Eerder dit jaar is in de houthaJkkersstad Spring field in het zuidwesten van Ore gon een amendement aangeno men waarin een speciale be handelingvan homoseksuelen wordt verboden. Terwijl dat amendement er in de opinie peilingen hetzelfde voorstond als Maatregel 9. Amerika gaat volgende week niet alleen ter stembus de ijsberg. De opstellers van de Amerikaanse grondwet vanger, de belastinginspecteur, de gemeenteraad, het om een president en vice-president te kiezen. Ook 34 geloofden dat de democratie het beste gediend zou zijn parlement van de betreffende staat. Daarnaast zijn er senatoren en het hele Huis van Afgevaardigden (435 le- met zoveel mogelijke verkiesbare ambten. In Amerika tientallen 'volksraadplegingen'. Op deze pagina een den) zijn verkiesbaar. In twaalf staten staat het gouver- zijn daardoor per jaar wel zo'n 100.000 verkiezingen, kleine selectie, neurschap op het spel. Maar dat is slechts het topje van Voor de schoolraad, de sheriff, de rechter, de honden- Bergstaat is een buitenbeentje in Amerika i de uitgestrekte staat. Dat is het dilemma waar haarlem «hans jacobs Wat er dinsdag ook gebeurt, één ding staat vast. President Bush wint in Utah. In geen enkele an dere staat is Bush zo zeker van winst als in deze conservatieve, voornamelijk door Mormonen I bewoonde staat in de Rocky Mountains. Bush heeft in de opiniepeilingen een voorsprong van meer dan 18 procent op zijn Democratische rivaal Bill Clinton. Dat is weliswaar niet zoveel als vier jaar geleden in de race met Michael Dukakis, maar het is meer dan voldoen de om de vijf kiesmannen van I Utah achter zich te krijgen. IClinton heeft de laatste weken veel aandacht besteed aan tra ditioneel Republikeins stem mende staten. Hij maakte extra tussenstops in Nevada, Colora do, Montana en Wyoming. Maar Utah liet hij, op een kort bezoekje aan een conventie van oorlogsveteranen na. links of beter gezegd, rechts liggen. Utah is om velerlei redenen een 1 buitenbeentje tussen de Ameri- kaanse staten. Toen de Mor- - moonse leider Brigham Young I in 1847 de vallei van het Grote I Zoutmeer binnenkwam en ver- klaarde 'Dit is de plaats', von- den zijn voor de godsdienstver- ARCHIEFFOTO *AP volgingen in Illinois, Ohio en Missouri gevluchte volgelingen vooral een grote woestenij met veel verborgen (erts) rijk dommen. Jaren van hard wer- i nodig om het gebied van de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Da gen, zoals de Mormomen offi cieel heten, was in de jaren vijf tig minister van landbouw tot bloei te brengen. Het duurde regering Eisenhower. Gunn de nog zo'n vijftig jaar alvorens Utah tot de Verenigde Staten werd toegelaten. Politieke partijen waren er op dat moment niet. De Mor- moonse leiders verdeelden hun congregaties in twee kampen: Democraten en Republikeinen. Democraten zijn sinds dat hoopvolle begin niet zonder succes gebleven in Utah. De burgemeester van de hoofdstad Salt Lake City is doorgaans De mocraat. Maar Republikeinen, met hun afkeer van te veel over heidsbemoeienis en nadruk op familie-waarden, genieten de voorkeur. De kerk speelt in het dagelijkse leven van de Mormoon een be langrijke rol. Een stemadvies wordt niet gegeven, maar de kerk spreekt zich wèl duidelijk uit over gevoelige onderwerpen zoals gelijke rechten voor vrou wen (tegen)abortus (tegen) meer rechten voor homo's (te gen), pikante televisieprogram ma's (tegen) of de plaatsing van MX-raketten in de staat (tegen). Ezra Taft Benson bijvoorbeeld, de huidige profeet en president McKay, jarenlang voor de De mocraten lid van het Huis van Afgevaardigden, werd nadat hij zijn zetel verloor als zendings president naar Schotland ge zonden. Politiek en kerk liggen dicht bij elkaar. Volgens de Republikeinse gou verneur Norman Bangerter zijn er ook andere redenen dan de 'liberale' standpunten van Clin ton om niet op de Democraten te stemmen. De economie van Utah is de laatste jaren opge bloeid. Alleen al in het afgelo pen jaar zijn er netto 20.000 ba nen bijgekomen. Het werkloos heidscijfer ligt op 5 procent, ruim onder het landelijk gemid delde (7,4 procent). Het natuur schoon trekt jaarlijks steeds meer (buitenlandse) toeristen, terwijl ook de skicentra erg in trek zijn. „Het gaat goed met Utah", concludeert Bangerter in het Spaanse dagblad El Pais. Aan het geloof in het Republi keinse heil hoeft niet te worden getwijfeld. Bush wenst zich meer van dit soort trouwe sta- Behoud van natuur Montana inzet van bitter gevecht om plaats in Congres Dit is een strijd die geen cowboy heeft gewild. Het oude westerse cliché 'deze stad is te ldein voor ons allebei', lijkt nauwelijks op zijn plaats omdat de betwiste grond de he le staat Montana beslaat. De revolvers zijn echter al uit hun holster gehaald. Het is volgende week dinsdag: jij of ik. butte david the independent Het is slechts politiek bloed dat gaat vloeien, maar wat wordt uitgevochten is een uniek duel zoals deze gigantische staat in geen tijden heeft meegemaakt. Op het spel staan niet alleen de carrières van twee mannen, maar meer fundamenteel het lot van de bergachtige wilder- De strijd begon met een wis kundige formule. De volkstel ling van 1990 toonde aan dat Montana met 376.000 vier kante kilometer elf keer zo groot als Nederland niet langer ge noeg inwoners had om zijn twee zetels in het Congres te behouden. De bevolkingsgroei had namelijk geen gelijke tred gehouden met het nationaal ge middelde. De twee congresdis tricten moesten worden samen gesmolten. En zo kwam het dat Pat Willi ams een traditioneel Demo craat die het westelijk bergge bied van Montana veertien jaar vertegenwoordigde en Ron Marlenee een reactionair Re publikein wiens kiesdistrict zes tien jaar lang de hoogvlakten in het oostelijk deel besloeg nu strijden om de verantwoorde lijkheid voor een staat die een bevolking heeft van 800.000 mensen en zich uitstrekt over meer dan 750 kilometer van oost naar west. Milieu Voor de inwoners van Montana is de keuze er niet slechts een tussen twee sterk verschillende persoonlijkheden: Williams is een aan zich zelf twijfelende, wat verfomfaaide ex-leraar; Marlenee een macho veehou der die zegt waar het op staat. De keuze is ook tussen twee te gengestelde politieke filosofie- „Het is een confrontatie tussen de prairies in het oosten en de bossen in het westen," zegt Todd Wilkinson, een schrijver over milieuzaken in de bergstad Bozeman. „Marlenee vertegen woordigt de gevoelens in het oosten, en Williams die in het westen." De beleidsverschillen zijn tal rijk. Williams, een 'New Deal'- Democraat, gelooft in de rol voor de federale regering en in openbare investeringen om de economie te bevorderen. Ook is hij zeer bij het milieu betrok ken. Marlenee daarentegen is een apostel van de ideeën van Reagan. Hij predikt minder overheidsbemoeienis en afslan king van de regering. Zijn ver achting voor milieuactivisten die hij afwisselend „varenvoe lers", „verentellers" en „veld- feeën" noemt is legenda risch. Hij verkondigt het credo dat nog door veel prairieboeren wordt gehuldigd, datje met het land dat van jou is mag doen wat je wilt, en dat je de federale wet aan je laars moet lappen. Erfenis Gevangen tussen deze filosofie- en ligt Montana's adembene mende erfenis van miljoenen hectaren maagdelijk woud in de Rocky Mountains. In de laatste dagen van het scheidende Con gres, vechten Williams en Mar lenee het uit met twee concur rerende „wildernis-wetsontwer pen". Daarin worden sommige delen van het land bestemd voor permanente bescherming, en andere delen voor bos- en mijnexploitatie en recreatie. Voor milieuactivisten als Wilk inson is een overwinning voor Williams, als voorvechter van de federale bescherming van deze gebieden, van fundamenteel belang. „De geschiedenis van de staat Montana is die van een grondstoffenkolonie van de Derde Wereld. Alleen door fede rale wetten kunnen bedrijven worden tegengehouden ons hier in stukken te komen snij den en de winst mee te ne men." Symbool Geen enkele plaats is zo duide lijk het symbool van milieuge varen als de stad Butte, de ge boortestad van Williams en ooit hoofdstad van de kopermijnen in het westen. Rond de eeuw wisseling, toen het bedrijf Ana conda Mining 100.000 mensen naar de stad had getrokken, zei men dat de stad „op de rijkste heuvel van de aarde" lag. Nu er slechts 30.000 bewoners over zijn en de mijnen welhaast verdwenen, ligt het diep in de schaduw van de bergen op enorme gravelterreinen, terwijl op de rand een krater van meer dan 2 km breed en 54 meter diep zich vult met giftig water met een snelheid van 30 mil joen liter per dag. Williams, onlangs op campagne in Butte, wees op het thema van de wildernis om te benadruk ken wat er volgens hem in deze strijd op het spel staat. „Monta na is nu werkelijk op weg naar de top van Amerika's laatste heuvel. Zoals Montana nu is was heel Amerika vroeger," zei hij in een interview. „We heb ben nog tijd om ons eigen lot te bepalen Ron heeft een heel ander idee over dat lot dan ik. Ik zou een verstandig gebruik van onze natuurlijke grondstoffen toestaan, maar met bescher ming van onze natuurlijke om geving. Ron wil de rest van de bossen laten kappen." Marlenee verwerpt beschuldi gingen dat hij de natuur tegen wil en dank zou opofferen in ruil voor economische winst als „belachelijk" maar spot met wat hij als zijn tegenstanders extremisme beschouwt. „Je hoeft geen mensen te ontslaan, je hoeft geen plaatselijke ge meenschappen failliet te verkla ren je hoeft geen zaken te slui ten om verstandig met het milieu om te gaan," beweert hij. „Je hoeft alleen maar in balans te zijn". Het gaat slecht met de econo mie en in een staat die zo af hankelijk is van natuurlijke grondstoffen, beseft Williams dat zijn milieubewuste bood schap een behoorlijk risico met zich meebrengt. Doch zijn stem zal aan kracht winnen door een belangrijke instroom van vaak jonge, milieubewuste kolonis ten uit andere staten, voorna melijk California, die naar het land van de Big Sky komen op zoek naar Amerika's laatste bergparadijs. Valleien rondom Bozeman worden haast een ver lengstuk van Hollywood, met boerderijnen voor mensen als Jane Fonda en Robert Redford. Williams herinnert aanhangers vaak aan Montana's eigen be schrijving van zichzelf als de „laatste mooie plek" in Ameri ka. „Het enige dat ik probeer, is het beste van die laatste mooie plek beschermen". monique eggermont washington ap perotwood Inwoners van Hollywood hebben gisteren duidelijk gemaakt wie zij als 42e president van de Verenigde Staten willen. Hollywood werd veranderd in Perotwood, net zoals de Texaan dezer dagen de nationale tv-zenders heeft veranderd in 'PeroTv'. Op de wegen die uitkijken op de grote Hollywood-letters botsten gisteren enkele verbaasde automobilisten op elkaar. foto reuter fred prouser Vergeet de presidentskandidaten. Vergeet de opiniepeilingen en de politieke betweters. Waar het de Amerikanen werkelijk om gaat is iets meer te begrijpen van de duizenden mini-refe renda over tal van kwesties, waarover ze zich op de verkiezingsdag van 3 november kunnen uit spreken. De referenda gaan over zulke uiteenlo pende zaken als belastingverhogingen in de ei gen staat of stad, het al dan niet toekennen van rechten aan homoseksuelen of het invoeren van een officiële feestdag ter nagedachtenis aan Martin Luther King. In 42 staten staan duizenden voorstellen op het stembiljet. Elke Amerikaans staatsburger kan, als hij daarvoor voldoende handtekeningen weet te verzamelen, via het stembiljet een soort referen dum laten houden. De uitslag leidt tot een wets voorstel in de desbetreffende staat, het gewest county) of gemeente. De geschiedenis van de voorstellen die vanuit de gemeenschap worden ingediend laat zien dat elke drie initiatieven twee het niet halen. Een kijkje op de vragenlijstje leert waar de Amerikaan zich druk over maakt: Politiek: In liefst 14 staten hebben mensen een voorstel ingediend om de ambtstermijn van Con gresleden te beperken. Belastingen: In 11 staten zijn voorstellen inge diend om de eigendomsbelasting te veranderen. Gokken: In 10 staten wordt er een referendum over gehouden. In South Dakota is een voorstel ingediend loterijen via videobanden te verbieden. In Idaho wordt voorgesteld casino's te verban- Abortus en de rechten van de vrouw: In Arizona wil men abortus verbieden, in Maryland wil men juist dat de overheid zich niet met abortus mag bemoeien. In Iowa stemmen de kiezers of hun staat de 17e wordt met een wet voor gelijke rech ten van de vrouw. Homorechten: Oregon stemt over een wet die homoseksualiteit verwerpt. In Colorado, Maine en Tampa in Florida kunnen de kiezers een wet die homoseksuelen tegen vooroordelen be schermt blokkeren of intrekken. Doodstraf: Kiezers in Washington D.C. kunnen zich uitspreken over invoering van de doodstraf. In Arizona wordt de vraag gesteld of men de gas kamer wil inruilen voor een dodelijke injectie. Stervensbegeleiding: In California luidt de vraag of ongeneeslijk zieken het recht hebben op bege leiding door een arts bij euthanasie. Gezondheid: In Massachusetts mogen kiezers zich uitspreken over een belasting van 25 cent op een pakje sigaretten, in Ohio over een striktere etikettering van produkten. Martin Luther King: Arizona kan als laatste Amerikaanse staat een officiële feestdag ii ter nagedachtenis aan Martin Luther King.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2