diep De angst voor een 'klote baan' zit 'In een buitenlandse cel ben je aan de goden overgeleverd' Extra mm ZATERDAG 31 OKTOBER 1992 28 Peter Kuipers is al vijf jaar zonder vaste baan, maar hij hoeft niet zo nodig De afgelopen vijf jaar zonder vaste baan is Peter Kuipers (25) niet slecht beval len. Het leven in Holwerd biedt genoeg vertier. Hij raakt niet uitgekeken op het stille dorp op de scheidslijn van vette, vruchtbare klei en de slikken en slenken van het Wad. Voor de meeste mensen is Holwerd slechts een halteplaats voor de overtocht naar Ameland. Op de pier kan het na de lange winterslaap knap druk zijn. Een rumoer dat zelfs in die perioden aan het dorp voorbij gaat. Het is die onwrikbare onveranderlijkheid, die Peter bekoort. „Verveeld heb ik me nooit, al kan ik moeilijk zeggen wat ik zo'n hele dag precies doe." Een buitenstaander zal dat nooit begrijpen, zegt hij. - R *J!ÈÊiÈÈÊÈ. 11111 «PA., i -MÈÈ y Peter Kuipers is graag in het veld, in de buitenlucht, zwervend langs de dijk. „Het idee dat daarachter de zee begint, spreekt me enorm aan." Van hem zou het be staan zo eeuwig mogen duren. Heer en meester over zijn tijd, zijn leven. Dat is, vindt Peter, echte vrijheid. Het be sef dat het niet lang meer zo kan duren, dat het met die vrijheid is gedaan, vervult hem met enige afschuw. De druk een baan te vinden wordt iedere dag groter, nu hij kortgeleden vader is geworden. „Iedereen wordt op z'n werk beoordeeld, terwijl het er om gaat of je gelukkig bent." FOKKO BOSKER CPD Peter vindt zichzelf geen goed voorbeeld vooreen portret van een jonge, langdurig werkloze. Hij is immers niet zielig, heeft geen dozen vol onbeantwoorde sollicitatiebrieven en loopt niet dagelijks de deur van het ar beidsbureau plat. Het titaantje van Holwerd heeft zich jaren la ten leiden door zijn eigen ge moedsrust. Vond hij de school niet leuk, dan kapte hij met de opleiding. Beviel het werk niet, dan zei hij z'n baas vriendelijk gedag. De momenten dat hij apathisch achter het raam zat, hopend op enige beweging in de straat, kan hij zich niet herinneren. Het wapen tegen verveling, een vas te baan, zegt hem niets. Maar een jonge werkloze moet toch deemoedig met de pet in de hand op de stoep van de werk gever staan? Een smekende blik om werk? Peter niet. Het halve jaar in de bloemkolen heeft hem alleen maar in zijn opvat ting gesterkt. „Dat nooit weer. Je staat de hele dag aan de lo pende band bladeren weg te snijden. Het is verschrikkelijk saai. Het dient nergens toe." Langzaam formuleert hij zijn MIRANDA MEGENS CPD Hij vertelt verhalen van Neder landers die er zitten. Over slecht eten en vieze cellen. Over de onzekerheid. Het lange, einde loze wachten op een proces en slinkse advocaten. Over de er barmelijke behandeling. Over de Nederlandse ambassade die op een enkel bezoekje na niets doet. Soms lijkt het of hij citeert uit eenAmnesty-internationalrap- port, dit keer eens niet over Zuid-Amerika maar over Euro pa. Mr. Joseph Rammelt (38), advocaat en mede-eigenaar van het Amsterdamse advocaten kantoor Abma, is specialist in strafzaken in Nederland en bui tenland. Rammelt pleit voor een normale rechtsbijstand voor ge vangen landgenoten in het bui tenland. Zijn ervaring heeft ge leerd dat zij daar vaak zonder (goede) advocaat en tolk wor den veroordeeld tot hoge ge vangenisstraffen. „Het wordt dan ook tijd dat de Nederlandse overheid ervoor zorgt dat haar burgers in het buitenland professionele rechtshulp krijgen," zegt Ram melt in zijn kantoor aan het Amsterdamse Frederiksplein. Het standpunt van het ministe rie van Buitenlandse Zaken luidt dat het niets kan doen voor Nederlandse verdachten in het buitenland, omdat het niet in de rechtsgang van een ander land mag treden. Rammelt: „Dat is moeilijk te bevatten. Als of je de rechtsgang in een ander land frustreert door advocaten in te schakelen. De politiek kan ook zonder invloed en in menging in een ander land voor een advocaat voor gevangen landgenoten zorgen." De ervaring van Rammelt, die al tien jaar strafzaken over de grenzen behandelt, is dat ele mentaire rechten die verdach ten in Nederland wel krijgen, in het buitenland vaak ontbreken. Rammelt: „Of het nu gaat om Duitsland, Frankrijk, België of Italië maakt niets uit. Advoca gedachten. Hij is geen prater, meer een doener. De slobber trui valt ruim om zijn lang en tenger lichaam. Het haar draagt hij, wars van modetrends, sluik tot over de schouders. ,,'s Zondags liepen wij uren en uren ver over wegen, waar zij nooit kwamen, en op kan toor dachten wij aan de sloot jes en de weilanden, die wij ge zien hadden en terwijl de hee- ren ons bevalen dingen te doen waarvan wij 't nut niet begre pen, dachten wij er aan, hoe Zondagavond de zon was on dergegaan achter Abcou. En hoe wij woordeloos 't heelal doordacht hadden, hoe God ons hoofd, ons hart en ons ruggemerg gevuld had en hoe mal zij zouden kijken, als wij hun dat zouden zeggen. En hoe zij met hun geld en hun reizen naar Zwitserland en Italië en Godweetwaarheen en met al hun knapheid en bedrijvigheid dat nooit zouden kunnen bele ven." (Titaantjes; Nescio)— Tot zijn twintigste doorliep Pe ter de nodige opleidingen. De mavo in Ferwerd hield hij na drie jaar voor gezien. Hij ging twee jaar naar de leao. Het is een van de weinige diploma's die hij op zak heeft. De VHBO in Dokkum en de opleiding voor agogisch werk in Leeuwarden bleken geen succes. „Er werd heel wat gepraat. Dat ligt me niet erg", weet Peter. Een be roepentest bracht geen uit komst in de onzekerheid. „Sommige dingen lijken me wel mooi, maar in de praktijk valt het dan toch weer tegen. Uit zo'n test komt wat ik leuk vind. Alsof ik dat al niet wist", vertelt Peter. Scholen geven volgens hem een verkeerd beeld van de toekomst. „Niet iedereen wacht een boeiende baan." Buitenlucht Na de schoolbankjes volgde een lange periode van werkloosheid. Soms vond hij tijdelijk werk, maar lang duurde het nooit. Pe ter bewaart nog de beste herin neringen aan werk voor een seismografisch instituut. Dat verrichtte twee jaar gelden me tingen in Friesland. „Dat was lekker in de buitenlucht." Hij voldeed prima, maar daarna had het bedrijf werkzaamheden in het buitenland. „Ik ben ge worteld in Holwerd. Het klinkt voor een buitenstaander mis schien raar, maar ik zou hier niet weg willen." De baantjes in de omgeving liggen niet voor het opscheppen. Hij volgde nog een cursus voor hovenier. Dat was in combinatie met werk bij een kabelbedrijf. Een werkerva ringsplaats. Peter: „Ik verdiende vijftig gulden meer dan m'n uit kering." Geen stimulans om door te gaan. „Het duizelt je van de projecten voor werklozen", zegt Peter. De jeugdwerkgarantieregeling be zorgde hem een half jaar werk bij de plantsoenendienst in Peter Kuipers in zijn universum. Dokkum. De opgedane werker varing tussen het gemeentelijk groen leverde opnieuw geen werk op. Schouderophalend: „De plannen voor jongeren zijn natuurlijk aardig, maar er zijn gewoon te weinig banen." Daar kan ook een gemeente weinig aan veranderen. En dus zit Pe ter alweer enkele maanden thuis. In Holwerd is hij een van de weinige oudere jongeren zon der vaste baan. Het deert hem weinig. „De praatjes dat werklo zen de hele dag niets doen en op andermans zak teren raken me niet echt. Voor een heleboel mensen is werk het allerbelang rijkste." Peter hecht meerwaar de aan hoe hij leeft. Als werklo ze kan hij zijn eigen tijd indelen. Een groot voorrecht, vindt hij. „Dat is moeilijk duidelijk te ma ken aan anderen." De, overigens gewenste, zwan gerschap van Peters vriendin heeft zijn idealen danig op de tocht gezet. Het gestaag knab belen aan de hoogte van de uit kering, de verplichting om straks aangeboden werk te ac cepteren onder dreiging van in houding van geld, dwingen hem werk te zoeken. Met tegenzin. Als het aan mezelf lag had het niet gehoeven." De angst voor een „klote baan" zit diep. Zijn vriendin heeft hem ook te ken nen gegeven dat ze liever niet heeft dat hij de hele dag thuis zit. „Ze wil wat meer orde in ten, ook in EG-landen, zijn min der gespecialiseerd dan veel van hun Nederlandse collega's. De juiste tolken zijn tijdens de rechtszaak vaker afwezig dan aanwezig. De hulp die je juist dan van je ambassade ver wacht, blijft uit." Samen met zijn Amsterdamse collega's behandelt hij jaarlijks zo'n veertig zaken van Neder landers over de grenzen. Zo ge nuanceerd als zaken in Neder land worden onderzocht, heeft hij in het buitenland nog nooit meegemaakt. Zo 'luxe' als ge vangenen in Nederland leven, heeft hij elders nog nooit ge zien. In totaal zitten meer dan achthonderd Nederlanders in buitenlandse gevangenissen, de meesten wegens overtreding van opiumwetten. - Misschien wil het ministerie van Buitenlandse Zaken zich niet branden aan deze drugs koeriers. Zou dat niet de reden zijn van het standpunt? „Het zou kunnen dat het daar om gaat, ik weet het niet. Maar de discussie waarom criminelen een door de staat betaalde ad vocaat moeten krijgen, heb je net zo goed op nationaal ni veau. Ik vind dat een onzuivere discussie, zeker als het gaat om Nederlandse verdachten in het buitenland. Wat wij voor hen kunnen doen is marginaal, maar als wij er niet zouden zijn, zoudeh mensen vaak zonder tolk of advocaat worden veroor deeld Iedereen zegt wel 'het is toch een proces in een EG- land', maar dat gaat in geval van strafprocedures niet op. Ik vind dat het gewoon niet kan als ik zie hoe mensen daar soms worden behandeld. „De achter liggende gedachte van het standpunt van het ministerie is heel helder, dat wel. Als politiek orgaan mag je je niet bemoeien met de buitenlandse rechts gang. Maar als een Nederlander in het buitenland vast zit, moet hij worden bijgestaan door een advocaat en juist die hulp ons leven", weet Peter. Het Holwerder titaantje wankelt onder zijn verplichtingen aan de samenleving. Het besef dat zijn vrijheid betrekkelijk is, dat de grenzen in zicht zijn, vervult Peter met weerzin. „Ik wil na tuurlijk ook graag het geld voor ons gezin verdienen, maar dan wel met werk waar ik de zin van inzie." De kaartenbakken van het arbeidsbureau zijn wat dat betreft angstwekkend leeg. Dus dreigen er compromissen. De fabriekspoorten zijn een weinig lonkend perspectief. De prik klok die de dagindeling dicteert, de lopende band en de routine bezorgen hem angstzweet. Fel: „Ik weet ook wel dat heel veel mensen er gelukkig bij zijn. Die maakt het ministerie niet moge lijk. Onze nationale rechtshulp is toch ook niet uitgezonderd voor buitenlanders? Het minis terie vindt het eerder zijn taak om voor buitenlanders die hier terecht staan voor een tolk en advocaat te zorgen dan anders om." „Er is geen gestructureerd over leg over een bepaald land dat het niet nauw neemt met rech ten van verdachten. Binnen de strafadvocatuur zijn hier wel in ternationale congressen over, maar de mate waarin een land rekening houdt met de rechten van de verdachte, verschilt nogal. Nee, advocaten hebben zoiets nooit aangekaart bij onze minister van justitie." - Wat zou het ministerie van Buitenlandse Zaken moeten doen voor Nederlandse gedeti neerden in het buitenland? „Het zou moeten regelen dat wij als advocaten hun zaken kunnen behandelen door daar voldoende fondsen tegenover te stellen. Dan zijn er tenminste condities aanwezig waaronder wij kunnen werken. Als wij nu naar het buitenland gaan, is dat een kostbare zaak, zoiets kan ei genlijk alleen bij de gratie van een goedlopende Nederlandse strafpraktijk. Het Bureau Rechtshulp geeft wel een ver goeding voor elke cliënt in het buitenland, maar die is ontoe reikend. Je mag blij zijn als die vergoeding je telefoon- en fax- kosten dekt." „Het enige dat ambassadeper soneel nu doet, is de familie van een gevangene in Nederland marginaal inlichten. De ambas sade fungeert uitsluitend als doorgeefluik van specifieke in formatie, zoals het doorgeven van de plaats waar de verdachte zich bevindt en het delict waar van hij wordt verdacht. Verder vinden ze dat hun taak is vol bracht als ze eens in de zoveel maanden de gedetineerde be zoeken." FOTO CPD wil ik niet beledigen. Maar mij trekt het niet, daar gaat het om. Nu is geen enkele dag hetzelfde, straks wel." Vrijheid De vrijheidsdrang heeft Peter niet van een vreemde. Zijn va der, die een goede opleiding had en een baan in de wegen bouw, stopte op z'n dertigste. „Hij wou niet meer. Het is bijna hetzelfde verhaal", zegt hij. Waarom zou je je afbeulen voor een baas, die als hij genoeg van je heeft, je even makkelijk op straat zet, zo vraagt Peter zich af. De stad, Leeuwarden of Gronin gen, beklemt hem allemachtig. „Ik zou er niet willen wonen." - Waarom behandelt u deze za ken als u er niets of weinig aan verdient? „Omdat ik ze interessant vind. Ik ben er wel selectief in: als ik denk dat een zaak onhaalbaar is, doe ik het niet. Als ik er heen ga, weet ik in elk geval dat de Nederlandse verdachte ter plek ke verzekerd is van juridische rechtsbijstand. Ik oefen een soort controlerende functie uit, zodat mensen daar niet volko men alleen staan." - Wat is de schrijnendste situa tie die u heeft meegemaakt in het buitenland? „Ik maak alleen maar erge din gen mee in buitenlandse gevan genissen. Ik kom er nooit vrolijk vandaan. Er is wel eens een cliënt van wie je denkt: deze man komt er horizontaal uit, die hangt zich op. In Frankrijk worden gevangenen als vee op eengestapeld, met zijn vieren in een cel van vier bij vier. In Duitsland ziet het er netjes uit aan de buitenkant. Maar bin nen... een vuilnisbelt van een halve meter op een binnen plaats, vieze kleren en voedsel- resten; het is een bende. En in Groot-Brittanniëomschrijven ze gevangenissen als luxe, ter wijl wij dat stadium in 1910 al zijn gepasseerd." „Ik heb meegemaakt dat een buitenlandse advocaat niet bij mijn Nederlandse cliënt mocht. De toegang werd hem twee we ken geweigerd en in die tijd werd hij van het kastje naar de muur gestuurd. Hij zou toe stemming moeten hebben van de rechtercommissaris, die was verdwenen zodra de advocaat eraan kwam. Dat soort dingen. Uiteindelijk, na drie weken mocht ik met hem naar binnen. Hier in Nederland zou er na zes uur al een advocaat bij zijn. In al die tijd vertelde de ambassa de niet eens waarvan mijn cliënt werd verdacht." Eigenlijk is er maar een plaats voor hem en dat is Holwerd. „Hier ben ik op m'n plaats. Ken ik de mensen, hier wonen m'n vrienden en familie. Het is over zichtelijk. Misschien is dat het wel, dat ik alles in eigen hand wil houden." Depressief is hij nooit geweest van zijn werkloosheid. Hij kent er genoeg die juist hun baan niet aankonden. Ze werken te hard of doen te eentonig werk. Soms droomt hij stilletjes van een baan waar hij lol in heeft. Als het maar buiten is in de na tuur. Ook hier staan principes soms in de weg. Muskusratten vanger in dienst van de provin cie leek hem wel wat. Maar zon der rijbewijs kom je niet ver. „Ik vind dat er al genoeg auto's zijn." De wereld in en om Holwerd is groot genoeg voor Peter. Regel matig is hij met zijn hengel te vinden op de pier. Het geklots van het water en de schreeuw van een meeuw zijn vertrouwde geluiden, waarbij hij het uren kan uithouden. Ook het voet ballen bij het eerste van Hol werd geeft veel plezier. Wan neer de tijd van het eierzoeken aanbreekt, is hij op z'n geluk kigst; Samen met zijn vader en broer het veld iri. Bijna honderd eieren heeft hij dit jaar gevon den. Vaak gaat hij achter de dijk de meeuwenkolonie in. Vogels fascineren hem en de zee trekt. „Het is vooral het gevoel van de zee." Leuk werk „De maatschappij heeft be dacht dat het goed voor me is om te werken, dan moet er ook maar gezorgd worden voor vol doende boeiend werk. Dan wil ik wel." Het gemis aan diplo ma's spijt Peter niet. Toch knaagt het de laatste tijd, nu hij door omstandigheden gedwon gen snel een baan nodig heeft. „M'n vader waarschuwde dat ze me zonder goede opleiding overal heen konden schoppen. Misschien krijgt hij straks wel gelijk." Hij zegt te kunnen be grijpen dat de meeste arbeiders weinig met werklozen op heb ben. Zijn verklaring: „Ze zijn niet gelukkig met hun eigen werk. Als ik een leuke baan had, zou het mij echt niets kunnen schelen of een ander nu wel of niet zou werken." - Hoe zijn buitenlandse advo caten? „Vaak hebben ze een houding van 'er zijn nog zoveel wachten den voor u'. Het is de kunst kundige en betrouwbare straf pleiters te vinden. „Ik heb mee gemaakt dat een gespecialiseer de strafrecht-advocaat zijn veertig cliënten in een gevange nis tegelijkertijd liet opdraven. Alles is onder controle, ik ben druk met je zaak bezig, sprak hij ze toe. Meer niet. Dat was dan het overleg tussen advocaat en verdachte! Ja, ook dat was in een EG-land. In Duitsland is er een advocaat die weigert het geld van mijn vrijgelaten cliënt terug te geven. Ik werkte in Duitsland eens samen met een advocaat die de mogelijkheid niet kende mijn cliënt op borg som vrij te krijgen. Vorig jaar hoorde ik van een buitenlandse collega die mijn cliënt had voor gehouden dat hij hem gegaran deerd voor drie ton vrijgespro ken zou krijgen. Binnen twee uur heb ik een andere advocaat de zaak laten overnemen." - Hoe zijn tolken tijdens rechtszaken? „Vaak is er niet eens een tolk. Ik had een cliënt die geen woord Frans sprak. Toen de zitting be gon, was er een Engels-Franse tolk aanwezig die onverstaan baar Engels sprak. Na een kwar tier kwamen ze er eindelijk ach ter dat het beter was als de zaak aangehouden zou worden. Dat is hier ondenkbaar. Een tolk komt er gewoon, in welk dialect dan ook. Het proces zou daar zijn gestart als er geen advocaat was geweest. Die man zou ge woon zijn veroordeeld zonder dat de rechtbank het standpunt van de verdachte had gehoord. Een advocaat ter plekke houdt dat soort dingen tegen. Je bent aan de goden overgeleverd als je in het buitenland geen advo caat hebt" Mr. J. M. Rammelt: 'Het enige dat ambassadepersoneel nu doet is de familie van een gevangene in Neder land marginaal inlichten. roro cpd

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 28