Een school met een eigen zwembad De Stemming Leiden Extra poliospreekuren van GGD in Katwijk 'Het is een grote jongen, beresterk' 1 ZATERDAG 31 OKTOBER 1992 Leids basisonderwijs voor lichamelijk gehandicapten 40 jaar Er zijn zelfs huisartsen die er nog nooit van hebben ge hoord. Toch vierde deze week de Leidse Mytylschool voor lichamelijk gehandicapte kinderen aan de Blauwe Vogelweg haar 40-jarig bestaan. De naam 'Mytyl' is, net als de blauwe vogel, afkomstig uit een sprookje van de Vlaamse schrijver Maurice Maeterlinck. Moraal: doorzet tingsvermogen. Dat wordt immers gevraagd van de veer tig scholieren, voor wie zo'n kleine dertig medewerkers klaarstaan. LEIDEN EMIEL FANGMANN Ruim van opzet is de kleuter klas, waar lerares Baas Becking met haar klasse-assistente Karin deze morgen acht kinderen les geeft. Er wordt gezongen. Wie zei er dat 'Berend Botje' niet meer bekend is bij de jeugd? De assistente helpt de kinderen als er iets is. Een zit er in een rol stoel, van de anderen wordt pas bij opstaan duidelijk dat ze zich anders bewegen. Omdat ze van af hun geboorte eenzijdig ver lamd zijn, een hartafwijking hebben of spastisch zijn. Links en rechts staan daarom hulp middelen als een 'reciperator' of een 'parapodium', waarmee kinderen die uit zichzelf niet kunnen lopen, zich op Donald Duck-achtige wijze verplaatsen. De Mytylschool voor deze re gio begon op initiatief van de gelijknamige landelijke stichting in 1952 met vijf leerlingen aan de Zuidsingel. Sinds 1959 is het een door de gemeente bestuur de openbare school. Een kwart eeuw terug werd het huidige, zeer ruim opgezette, gebouw betrokken. Toelating Niet alle lichamelijk gehandi capte leerlingen gaan naar dit type speciaal onderwijs. Dove en blinde kinderen gaan naar aparte scholen, terwijl licht ge handicapten zo lang mogelijk op de basisschool worden ge houden. ,,Er is een toelatings onderzoek. En soms verlenen wij hulp aan leerlingen op de basisschool", zegt Fred van Hooff. Sinds april is hij de direc teur van een school, die een combinatie biedt van onderwijs, verzorging en therapieën. Dat maakt het onderwijs zes keer zo duur als de gewone ba sisschool. Naast acht leerkrach ten is er veel para-medische deskundigheid in huis zoals een fysiotherapeut, een logopedist, een ergotherapeut en een zwemleerkracht. Ook qua hulpmiddelen is de school goed voorzien. „We heb ben een heel parkeerterrein", zo wijst de directeur op een grote verzameling voertuigen, waar onder driewielers. „Kinderen groeien er immers snel uit." Even verderop staat een spe ciaal ontworpen rolstoel die een heel eind omhoog kan. Al deze middelen zijn in bruikleen ver kregen via de Gemeen- schapppelijke Medische Rege ling. Fameus is het overdekte bad met verstelbare bodem. „Water is natuurlijk fantas tisch." Zo'n twee keer per week staat zwemles op het program ma. Ook andere instellingen, zoals het AZL, maken regelma tig van het bad gebruik. „Je weet vaak niet waar je ein digt, als je aan een les begint", vertelt de populaire leraar Mar tij n Peetsold in het gymlokaal. Hij heeft geen klagen. „Ik mocht van de gemeente een paar jaar terug voor 40 duizend gulden materiaal uitzoeken. Niveau De leerlingen hebben een nor male intelligentie. Geprobeerd wordt om de leerling tenslotte op het eindniveau van de basis school te brengen. Soms lukt dat, soms lukt dan niet. Het tempo ligt vaak lager, omdat het lichaam niet meewerkt. Omdat het schrijven door de handicap zo langzaam gaat. „De basis school gaat te snel. Hier zegt de meester zelfs tegen me: doe maar rustig aan", zegt Caroline Op de jubilerende Mytylschool worden de mogelijkheden van de individuele leerling bekeken. (10) uit de hoogste groep. Lera res A. Mulder vindt de leerlin gen op de school over het alge meen wat braaf. „De feestelijke zak drop die ze kregen moest dicht blijven in de les. En dan blijft die ook dicht Er is nooit rumoer, de groepen zijn klein." Oudere leerlingen voeren even later niettemin het hoog ste woord. Naast Caroline roe pen Niels (12), Daan (12) en Marjolein (11) vrolijk dat ze tij dens de jubileumschoolreis naar het Land van Ooit in de 'lange harmonica-bus hebben gedanst'. Daan, die naar eigen zeggen van de vier nog het meest de rolstoel gebruikt, is ook de sportman, die bij de on langs gehouden sponsorlop een groot aantal rondjes voltooide. Waarmee de leerlingen geld in zamelden voor orthopedische spullen voor Afrika. Over de toe komst hebben ze nagedacht. De meisjes willen naar een mavo voor individueel onderwijs in Oegstgeest. „En ik ga naar Arn hem", weet Daan zeker, terwijl Niels ook knikt. Daar is een groot internaat voor voortgezet onderwijs. Kinderen bewaren goede her inneringen aan hun Leidse tijd. Wmm POLITIEKE RUBRIEK De eerste twee bedrijven van het Leidse theater spektakel 'De begroting '93' zitten erop. De raads zaal is even een speelto neel, elk speelt zijn rol en krijgt zijn deel. Maar de een toch wel even wat meer dan de ander. Neem nou WD-raadslid Alexan der Geertsema. Normaal is hij een van de waterdra gers van zijn fractie, maar tijdens de eerste begro tingsvergadering speelde hij een hoofdrol. Geertsema nooit te beroerd om ambtenaren te wijzen op een verkeerd geplaatste komma be gon zijn glansrol toen frac tievoorzitter Jan Laurier van Groen Linies het spreekgestoelte beklom om zijn betoog af te steken. Laurier bereed een oud stokpaardje van zijn partij: de onroerend-goedbelas- ting moet wat omhoog en de reinigingsrechten moe ten wat omlaag. Daardoor gaan immers de mensen in duurdere huizen meer be talen. Toen hij nog maar mid denin zijn verhaal was, Jan Laurier van Groen Links vond het perfecte standje om de urenlange vergaderingen over de begroting uit te kunnen ritten. spurtte de kleine Geertse ma naar de interruptiemi crofoon. De WD'er wees Jan Laurier er fijntjes op dat hij niet meer over reini gingsrechten moet spre ken, maar over afvalstof fenheffing. De gemeente raad heeft immers zelf be sloten die naam te wijzi gen, zei de WD'er er voor de duidelijkheid nog maar even bij. ,,Dank u, dank u", stamel de Jan Laurier, enigszins geroerd. En wij sluiten ons daar gaarne bij aan. Een fantastische bijdrage aan de discussie, was het. Geertsema verdient een enorme pluim en een hoge onderscheiding. En wij noemen hem...Alexander Oscar Geertsema. Binnen kort wéér in dit theater. PvdA-wethouder Steven de Vreeze verhoogt niet al leen zo'n beetje alle ge meentelijke belastingen en heffingen, hij verzint er, in het geniep nog wel, ook nog nieuwe bij. Zijn plan om precariorechten te hef fen op de ondergrondse tv- kabels is niet meer dan een ordinaire belastingverho ging. De kabelexploitanten zullen hun kosten aan de abonnees doorberekenen. Zou het daarom zijn dat De Vreeze zijn plan niet luid en duidelijk als een belastingverhoging presen teert? Ook met het lozingsrecht klopt iets niet. Natuurlijk, de wethouder heeft geld nodig om een nieuw riool in Zuid-West te betalen. En dus gaat het rioolrecht voor de huishoudens met dertig gulden omhoog. Daarvan heeft hij dan ook nooit een geheim gemaakt. Wasserettes, sauna's en andere grote afnemers van water hoeven volgend jaar minder meer dan de huis houdens te betalen. En dat zit vooral het SP-raadslid Cor Vergeer niet lekker. In middels heeft De Vreeze aangekondigd dat hij iets gaat doen aan deze oneer lijkheid. Dat hij dat niet di rect heeft gedaan, zou te maken hebben met juridi sche procedures waarmee FOTO LOEK ZUYDERDUIN enkele bedrijven dreigen. Probleem is dat met de huidige Leidse lozingsver ordening, De Vreeze geen poot heeft om op te staan. Het is dat Vergeer alert rea geerde want uit zichzelf was De Vreeze er vast niet over begonnen. Inplaats van allerlei nuttige informatie wemelt het in de gemeentebegroting van de grappige cursiefjes. Het huis van Rembrandt moet worden nagebouwd en wat zou het mooi zijn als de blauwe tram weer in de Breestraat gaat rijden, le zen we daar. Maar zijn dit wel grapjes? Misschien schoot WD- ff actievoorzitter Theo van Jangt vin Pi|i( en Wim Hoevoet De GGD Duin- en Bollenstreek last volgende week extra spreek uren in om bewoners in de gelegenheid te stellen zich alsnog te gen polio (kinderverlamming) te laten inenten. Dit naar aanlei ding van het uitbreken van de riekte bij een veertienjarige jon gen uit Hillegom. De GGD in Leiden volgt de ontwikkelingen in de Duin- en Bol lenstreek op voet. Voor haar is er vooralsnog geen reden iets te ondernemen. Gisteren stond de telefoon roodgloeiend in het kantoor van de GGD in Katwijk met verontruste vragen over het uitbreken van polio. Sylvia van der Lans. arts bij de dienst, meldde, dat het te lefoonverkeer drukker was dan de afgelopen week. Gistermiddag kwamen er zo'n honderdvijftig telefoontjes binnen met vragen over kinderverlamming. Volgens Van der Lans hebben zich deze week elke middag vijf tig mensen laten inenten. Onder hen waren er ook die nog nooit waren gevaccineerd. De week ervoor prikte de GGD dagelijks rond de dertig mensen tegen de besmettelijke infectieziekte. FOTO LOEK ZUYDERDUIN zo getuigt ook de jubileum krant. De directeur: „Pas kwam een oud-leerlinge die nu op de mavo in Bodegraven zit met haar klas op bezoek. Een andere leerling studeerde af als psycho loog en geeft hier ouders voor lichting." Op de reünie van oud-medewerkers en oud-leer lingen worden vanavond een kleine tweehonderd mensen verwacht der Nat wel midden in de roos toen hij tijdens de al gemene beschouwingen riep dat De Vreeze dan mooi precariorechten op de tramrails kan heffen. De Vreeze kon er niet om la chen en keek als een be trapt man. Diezelfde blik verscheen op zijn gezicht toen Van der Nat hem een dag later gekscherend op het idee bracht vermake lijkheidsbelasting te heffen op condoomautomaten. Trouwens, wilt u dit stukje niet op de openbare weg lezen. Straks moet het Leidsch Dagblad reclame belasting betalen. Geef de gemeen telijke erepen ning niet meer aan stichtingen of mensen die door hun baan toch al genoeg aanzien krijgen, maar aan mensen die veel betekenen voor de stad maar zelden in het zonne tje worden gezet. Dat was de boodschap die Jan Lau rier, fractievoorzitter van Groen Links, deze week het college van B en W meegaf. Ambtenaren liepen zich op de wandelgangen al suf te prakkezeren welk raadslid als eerste in aanmerking zal komen voor deze eer volle gemeentelijke onder scheiding. De 39 raadsle den passen immers precies in het beeld dat Laurier schetste. Avond aan avond zijn ze dezer dagen aan het vergaderen, sommige raadsleden worden er zelfs ziek van - en voor wie doen ze het? Voor anderhalve man en een paardekop op de tribune, die in de mees te gevallen nog partijbon zen zijn ook. Nieuwvennepse school geschokt door polio NIEUW-VENNEP ALLARD BESSE VERVOLG VAN VOORPAGINA Op rijn tafel liggen een brief van de GGD Amstelland-Meerlan- den, een schrijven aan collega's en een resterend stapeltje ge richt aan de ouders en verzor gers van enkele leerlingen. Het gemeenschappelijk onderwerp: polio bij een veertienjarige leer ling van de Nieuwvennepse christelijke scholengemeen schap De Hoeksteen. Geschokt? „Ja", zegt directeur J. van Dijk na even nadenken. Hij is net te- rugkeerd van rijn informatie ronde langs de klassen. „Je hebt er verdriet van." Op het plein van de school voor voorbereidend beroepson derwijs wordt net zoveel gekeet als anders. Het is vrijdagmid dag. Het lachen en stoeien gaat gewoon door. De klasgenoten van de door kinderverlamming getroffen Hillegommer verma ken zich zoals gewoonlijk. Voor zover rij weten zijn ze ingeënt. De gezichten worden echter se rieuzer als hun klasgenoot het onderwerp van gesprek wordt. „Het is heel naar voor hem" zegt een van hen. „In de vakan tie ben ik nog bij 'm geweest Het is een grote jongen, beres terk", zegt een ander. Er is geen angst of schrik. Het medeleven overheerst als Van Dijk de klassen informeert over de door polio gevelde medeleer ling. Vooral bij de laagste klas sen. In de derde en vierde klas wordt laconieker gereageerd. Plannen voor het sturen van een brief of kaart worden ge maakt. De vragen van de leer lingen spitsen zich toe op de noodzaak om nog een keer te worden ingeënt, hoe je besmet raakt en op de toestand van Hil legommer. „Het gaat goed met de jongen. Hij is aan de bete rende hand", zegt de directeur. Vrijheid „Het werd dondermiddag be- kend dat hij polio had", vervolgt Van Dijk. „Ik heb vervolgens mijn collega's (de circa 30 lera ren, red) geïnformeerd. Er was geen paniek. Nagenoeg ieder een was ingeënt. Een enkele collega had zich al eerder geori ënteerd en heeft zich laten inenten". De brief aan de ouders van de 288 leerlingen is opgesteld in samenwerking met de GGD. Van de leerlingen is minder dan tien procent niet ingeënt tegen polio. De school verzoekt de ou ders van nog niet ingeënte leer lingen zich nog een keer te be zinnen op hun overwegingen. De Hillegommer en zijn oudere zus die eveneens op de Hoek steen op school zit, komen uit een reformatorisch gezin. Van Dijk vindt niet dat rijn verantwoording zover gaat dat hij van alle ouders moet eisen dat rij hun kinderen laten inen ten om zijn leerlingen te be schermen tegen de kinderver lamming. „Dat is de vrijheid van de ouders zelf. Ik denk niet dat je in hun gewetensvraag moet treden. Ik kan wel begrij pen dat ouders die keus maken. Je kunt je leerlingen niet indek ken tegen alle risico's." VRUETUD Bazaar 'Manege Moedig Voorwaarts' houdt op zondag 1 november de jaarlijkse bazaar. Naast de verkoop van allerlei artikelen (nieuwe en tweedehands), zijn er ook vele prijzen te winnen bij het rad van avontuur. De op brengst komt geheel ten goede aan de ruiterkampen voor ge handicapten, volgend jaar zo mer. De bazaar begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur aan de Wassen aarseweg. Postzegels De Leidsche Vereniging van Postzegelverzamelaars houdt morgen van 10.00 tot 17.00 uur in het Vijfhovenhuis een ruildag. De toegang is gratis. Kindertoneel Buurthuis Matilo aan de bans traat 126 begint op maandag 2 november met een wekelijkse cursus toneel voor kinderen van 7 tot en met 13 jaar. Er worden ook decors gemaakt. Er is een uitvoering in december. Tijd: 15.45 tot 17.15 uur. Prijs 28 gul- Wandelen De wandelkring Leiden vandaag en morgen bos- en duin wandel tochten in Noord wijkerhout. Starten kan tussen negen uur 's ochtends en twee uur 's mid dags bij café-restaurant 'De Duinpoort', Langevelderlaan 22 in Noord wijkerhout (tegenover jeugdherberg 'De Duinark'). Af standen 5. 10, 15, 25 en 40 kilo meter. Inlichtingen: J. Woorders 01720-75724 of VW 01719- 19321. Dans Suriyanti is op maandagavond 2 november te gast is bij 'De maaltijd op water en brood' in de Bakkerij. Zij vertelt over de Indonesische dans en laat er in klederdracht ook enkele zien. De gratis maaltijd duurt van 18.00 tot 19.30 uur. Plaats: De ovenruimte van 'De Bakkerij", knooppunt voor jongerenpasto raat en diakonaat, Oude Rijn 44b, Leiden. Inl. 071-120070. AGENDA ZATERpAG 31 OKTOBER Leiden Computerdump m de Pi van 10.00 tot 17.00uu Concert van de zanget Israëlische dansdag bij OPAK aan de Middelstegracht, opgave bi| Monica de Hoog tel: 071-414865 Noordwijk Bos- en Duinwandeltocht over 5, 10, 15. 25 en 40 km. start vanaf Café Rest. De Duinpoort, Langevelderlaan 22. startti|d vanaf 9.00 uur. Noordwijkerhout Drum-en Marjorettenconcours in De Sc helft van 10.00 tot 22.00 uur ZONDAG 1 NOVEMBER Leiden Jaarlijkse bazar van 'Manege Moedig Voorwaarts'. Wassenaarseweg. van 10 00 tot 16.00 uur. Grote filatelistische ruildag. org. Leidsche Vereenigmg van Postzegel verzamelaars. Vijfhovenhuis. Hofiaan 169. van 10.00 tot 17.00 uur Archeologisch spreekuur in de Taf- feh-zaai van het Rijksmuseum van Oudheden. Rapenburg 28. van 13 00 tot 16.00 uur. Noordwijk Bos- en Dumwandeftocht over 5.10. 15.25 en 40 kmstart vanaf Café Rest De Duinpoort, Langevelderlaan 22. starttijd vanaf 9 00 uur. Natuurwandeling in de Amsterdamse Waterleidingduinen aanvang 13 00 n De Oranie Noordwijkerhout Zondagmorgenconcert olv G. van der Steen in De Duinpan. Inl. 02520- 15465 MAANDAG 2 NOVEMBER Leiden Regionaal spreekuur CNV in het ge- De maaitijd op brood en water met medewerking van Suriyanti in 'De Bakkerij". Oude Rijn 44b, aanvang

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15