Leiden Regio Kamer wijst wethouder terecht Speelzaal op zoek naar peuters 'Er zijn ook geen vrouwenwerkplaatsen' Palingen moeten vervuiling van bodem aanwijzen 9 LogiCom Alpha ZATERDAG 31 OKTOBER 1992 '13 Vrouw beroofd van geldcassette leiden Een 19-jarige medewerkster van een kledingzaak is gis teravond op de Pelikaanstraat door twee mannen gedwongen een geldcassette met 3000 gulden af te geven. Een man die ge tuige was van de overval ging de twee mannen achterna. Hij kreeg op de Houtmarkt traangas in het gezicht gespoten. De po litie trof later op de avond op de Houtmarkt een auto aan met daarin de cassette. Het geld zat er nog in. Vermoed wordt dat de beide overvallers zich in het nauw voelden gedreven door hun achtervolger en op de vlucht zijn geslagen. Van beide i ontbreekt elk spoor. CDA: subsidie Leefbaar Zuid-West stichting te gaan erkennen", al dus Biegstraaten. Wethouder H. Koek beloofde te bekijken of er geld beschikbaar kan worden gesteld aan de wijkgroep. Er komt extra geld vrij, omdat het gemeentebestuur heeft be sloten anderhalve ton meer be schikbaar te stellen voor wijk- groepen. Dit jaar was drie ton beschikbaar. Het geld is evenre dig verdeeld over de wijkgroe- pen in de sociale-vernieuwings- gebieden Leiden-Noord. Pan- cras-Oost en Slaaghwijk. De an derhalve ton komt niet automa tisch bij deze wijkgroepen te recht. „We kunnen het geld ook gebruiken voor andere projec ten", aldus Koek. De Stichting Leefbaar Leiden Zuid-West moet subsidie krij gen van de gemeente om haar taak als wijkgroep goed te kun nen vervullen. Dit pleidooi hield CDA-raadslid P. Biegstraaten gisteren tijdens een commissie vergadering over sociale ver nieuwing. De stichting signaleert pro blemen in de wijk en speelt die door naar de gemeente of de woningbouwverenigingen. „Het college van B en W zegt klaar te zijn om de sociale vernieuwing uit te breiden naar andere wij ken. Het lijkt mij goed om deze TE EKENS ADVOKATEN Bedrijfsgerichte advokatuur Europees netwerk (ri Juridische ondersteuning van onderne mingen is ons specialisme. Daarnaast biedt ons lidmaatschap van Lawspan International de ondernemer in de Leidse regio een unieke mogelijkheid voor juridische bijstand in Europa. Leiderdorp, Korolusgulden 32-38, postbus 118, 2350 AC tel. 071 -41 30 21, fox 071 -41 06 84 Nu ook gevestigd te: Haagse Schouwweg 8E, 2332 KG tel. 071 - 32 27 38, fax 071 -32 14 21 'Geen tekenen van herstel binnenstad' 'Nogal voorbarig' vindt de directeur van de Kamer van Koophandel A. Berkhout de uitspraak van wethouder J. Walenkamp dat ondernemers weer bereid zijn te investe ren in de Leidse binnenstad. De conlusies van Walen kamp worden volgens Berkhout niet bevestigd door de voorlopige uitkomsten van het jaarlijkse onderzoek dat de Kamer houdt onder ondernemers in Leiden en de re gio. leiden «gertvisser Walenkamp (economische za ken, CDA) zei deze week in de gemeenteraad dat het onderne mersklimaat in Leiden verbetert door plannen als het autovrij maken van de binnenstad en de bouw van een luxueus winkel centrum aan de Aalmarkt (Sleu telhof). De wethouder baseerde dit op contacten met onderne mers in de Leidse binnenstad die mondeling en schriftelijk zouden hebben laten weten 'het weer te zien zitten' in Leiden. De uitspraken van de wet houder worden echter niet be vestigd door het onderzoek van de Kamer. Berkhout: „In verge lijking met ondernemingen el ders blijkt niet dat Leidse on dernemers meer investeren of omzetten. Wel klagen er veel bedrijven over de slechte be reikbaarheid, het parkeren en de moeizame bevoorrading." De definitieve resultaten van het jaarlijkse onderzoek worden eind van dit jaar bekend ge maakt. Berkhout noemt de bouw van de Sleutelhof alleen van belang voor de binnenstad wanneer er ook een parkeergarage bij het complex wordt gebouwd, juist die garage, waarvan de bouw nu nog onzeker is, kan het econo misch klimaat in de binnenstad oppeppen. Berkhout: „Aan al leen winkels hebben we niet zo veel. Die hebben i Leiden." Ondernemers in de binnen stad lieten al eerder weten dat het winkelcentrum er alleen hoeft te komen wanneer er ook een parkeergarage wordt ge bouwd. De politiek heeft daar nog geen uitgesproken stand punt over. Groen Links en D66 zijn tegen omdat de Aalmarkt in het toekomstige autovrije ge bied ligt en CDA en PvdA den ken er nog over na. Alleen de WD heeft zich voor deze garage uitgesproken. S. Philipse (staand links) van de stichting Kinderpostzegels overhandigt een cheque van 20.000 gulden a speelzaal in buurthuis Rolleman aan het Trekvaartplein. Leidster Marieke Smits trakteert op een taartje. leiden loman leefmans De wachtlijsten van de kinderopvang in Leiden zijn erg lang. Maar de peuterspeel zaal in buurthuis Rolleman op het terrein van het woonwagenkamp heeft daar geen last van. Ouders 'van buiten' houden hun kinderen nog liever thuis dan ze op het Trekvaartplein onder te brengen. Acties van de peuterspeelzaal om kinderen uit andere wijken aan te trekken zijn mislukt. „Veel mensen vinden het woonwagen kamp nog steeds eng. Die vooroordelen, het afgeven op wat je niet kent, blijven hard nekkig bestaan", aldus leidster Marieke Smits van de peuterspeelzaal. De overheid probeert al jaren de integra tie van woonwagenbewoners met stadsbe woners te bevorderen. In Leiden werd daar om een klein woonwagencentrum in de Stevenshof opgericht. „Natuurlijk is er een iets andere levenswijze. Maar steeds meer woonwagenbewoners trouwen met mensen van buiten het kamp dus het gaat steeds beter", aldus Smits. Op de speelzaal bij Rol leman is van integratie geen sprake. Er zit ten elf peuters van wie maar één van buiten het T rekvaartplein. „Die drempel is voor veel mensen kenne lijk nog te hoog", zegt Smits. Daarom ver huist de speelzaal van het buurthuis naar een lokaal in de Kristoforusschool aan de Gabriel Metzustraat. „Daar zitten we meer in Leiden Noord en zullen er zeker meer kinderen komen". Bovendien gaat de speel zaal samenwerken met het COKL dat In Leiden de kinderopvang regelt. De verhuizing en inrichting van het nieu we onderkomen wordt betaald door de stichting Kinderpostzegels. Deze heeft hier voor 20.000 gulden beschikbaar gesteld. leiden loman leefmans Op vier plaatsen in en rond Leiden wordt aanstaande maandag op paling gevist om te zien of deze dieren zijn aangetast door de vervuilde waterbo dem. In de Zijl, de Sassenheimse Vaart, de grachten in de Leidse binnenstad en op 't Joppe zullen een aantal palingen door een beroepsvisser uit Roelo- farendsveen worden gevangen. Daarna zullen de vissen in een laboratorium op ziektes en aandoeningen worden beke ken. Het onderzoek maakt deel uit van een project van de provincie om de vervuil de Zuidhollandse waterbodems in kaart te brengen. Dit onderzoek richt zich op zogeheten bak's, vervuiling die is ont staan door verschillende koolwaterstof fen en olie- en teerachtige stoffen. „Aan de hand van de paling kan wor den gezien of er gevaar is voor de volks gezondheid en hoe ver een eventuele vervuiling zich heeft verspreid", aldus een woordvoerder van de provincie. Er is voor paling gekozen omdat het dier aast in de bagger. Omdat het palingsei zoen eigenlijk voorbij is, wordt eventu eel ook op brasem gevist. Het vissen ge beurt met elektrische schokken die de paling losweken van de bodem. De re sultaten van het onderzoek worden eind november bekend gemaakt. Directeur zou sociale werkplaats het liefst opheffen Koffieshop moet eten verkopen Onderscheidingen voor J. de Geus i de Zijlbedrijven a 'Taalcursus voor hoog opgeleiden' leiden De PvdA-fractie vindt dat er speciale .taallessen moeten wor den georganiseerd voor hoog opgeleide allochtonen. Woord voerster C. de Boer van de frac tie wees er gisteren tijdens een commissievergadering op dat voor deze groep het aanbod cursussen te klein is. Volgens wethouder H. Koek gaan het Studiehuis en het Boerhaave- college nauwer samenwerken. Als er een groep kan worden sa mengesteld die groot genoeg is om de lessen betaalbaar te hou den, kan er misschien wat aan het probleem van de mensen met een hoge opleiding worden gedaan, aldus de wethouder. Sociëteit Dobbegaarde in geldnood leiden Drieduizend gulden heeft het bestuur van de sociëteit in ou- derencentrum Dobbegaarde in de Stevenshof nodig om activi teiten in een goede ruimte te kunnen organiseren. Dat geld moet de gmeente op tafel leg gen, vindt het CDA. Raadslid P. Biegstraaten vertelde gisteren tijdens een commissievergade ring dat de activiteiten meestal worden bezocht door ongeveer 50 bewoners van het 144 wo ningen tellende complex. Wet houder H. Koek (sociale ver nieuwing) beloofde de kwestie te bespreken met haar collega wethouder S. de Vreeze, die ver antwoordelijk is voor het oude renbeleid. VM COMPUTERS bi netwerk specialist m reparatie en onderhoud bb van alle merken vele merken pc 's. mb printers en supplies iêm standaard software uk BEL: 01720-37 911 Lffl Via advies, levering en installatie Bi naar tevreden gebmik LogiCom Alpha bv H Ondernemingsweg 32-34 H 2404 HN Alphen aan den Rijn leiden inge ruigrok „Eigenlijk vind ik dat de sociale werkplaats moet verdwijnen. Het is toch absurd dat je spe ciaal werk moet scheppen voor normale mensen. Er zijn toch ook geen vrouwenwerkplaatsen. Toch zijn we apetrots op dit be drijf. We laten zien dat wat hier kan ook elders kan. We hebben een keiharde voorbeeld-func tie." Directeur G. Bovens directeur van De Zijl Bedrijven (vroeger de sociale werkplaats geheten) vindt dat ondernemers en over heid er veel harder aan moeten trekken om gehandicapten aan het werk te helpen. Daarom heeft de gemeente het initiatief genomen tot de oprichting van een uitzendbureau voor gehan dicapten. Wethouder H. de la Mar maakte het plan gisteren wereldkundig op een door de Zijl Bedrijven georganiseerde conferentie over arbeidsintegra tie voor gehandicapten. In het voorjaar zal tijdens een nieuwe conferentie verder worden ge praat over de precieze opzet van zo'n bureau. De Zijl Bedrijven hield een enquête onder 18 bedrijven in de regio waaruit bleek dat on dernemingen niet onwelwillend staan tegen de opname van ge handicapten. Toch komt er in de praktijk weinig van terecht. Werkgevers vinden het vaak eng, zegt Bovens: „Het is bela chelijk dat uiterlijke verschij ningsvormen bepalend zijn of je aan de bak kunt komen of niet. Ook zijn werkgevers vaak bang voor de boete die ze moeten be talen als hun werknemer in de WAO terecht komt. Bij gehandi capten is dat risico groter. Uit economische belangen hebben ze dus liever een gezond ie mand. Bovendien zijn bedrijven er vaak niet op ingesteld om ie mand met een rolstoel in dienst te hebben. De aanpassingen die dan gemaakt moeten worden vinden ze vaak te duur." Tegenstrijdig Maar ook de overheid laat het afweten, zegt Bovens. Zij zou haar beleid wat betreft de werk voorziening voor gehandicap ten moet veranderen. „Er is geen samenhang in het beleid. Dat terwijl het veel goedkoper is om een gehandicapte op te ne men in het normale arbeidspro ces dan om die persoon een WAO-uitkering te geven of bij ons te laten werken. Bovendien krijgen wij een boete als niet ge noeg gehandicapten doorstro men naar de arbeidsmarkt. Dat is ontzettend tegenstrijdig. De overheid maakt het op deze manier wel heel moeilijk." De sociale werkvoorziening De Zijl Bedrijven biedt werk voor gehandicapten op zowel academisch als op lager niveau. Op dit moment zijn er ongeveer duizend gehandicapten werk zaam. De sociale werkvoorzie ning heeft binnen haar bedrijf praktisch alle produktie- en dienstverlenende activiteiten die in het bedrijfsleven voorko men. Daarnaast worden gehan dicapten 'uitgeleend' om te werken bij overheidsinstanties, zoals universiteiten, scholen en musea. De bedoeling is dat de gehandicapten na hun bij de werkvoorziening opgedane werkervaring of omscholing, doorstromen naar het bedrijfs leven. De belangstelling voor een werkplaats bij De Zijlbedrijven is groot. Nu al is er een wacht lijst van 275 mensen. „Gehandi capten maken zich zorgen over hun toekomst. De WAO brok kelt steeds verder af. Ze willen ook deelnemen aan het arbeids proces en daardoor minder af hankelijk worden. Wij zitten al bijna aan het maximale aantal mensen die we in dienst kun nen nemen. Daarom moeten er andere mogelijkheden worden gezocht om gehandicapten aan een baan te helpen. Hen bemid delingsbureau specifiek gericht op gehandicapten zou een goe de oplossing kunnen zijn." leiden Koffieshop Sticky Fingers in de Mandenmakerssteeg moet meer op een restaurant gaan lij ken, anders wordt de zaak ge sloten. „Een bitterbal kan je in elk café kopen maar daar wordt het nog geen restaurant van", aldus gemeente-ambtenaar G. Schramm gisterochtend voor de commissie beroep en bezwaar. De gemeente stond een aan tal jaar geleden toe dat in een pand aan de Mandenmakers- steeg een zogeheten Salad Bar kwam: Een café-restaurant met de nadruk op eten. Deze zaak verdween en in hetzelfde pand vestigde zich in juni 1991 koffie shop Sticky Fingers waar vooral drank wordt verkocht. Dat was volgens de gemeente niet de bedoeling en de koffieshop werd dit najaar meegedeeld dat er binnen een maand verande ring in de opzet van Sticky Fin gers moest komen. Eigenaar Van Heeze van de koffieshop schafte afgelopen zo mer op aandringen van de ge- leiden I. de Geus heeft gisteren op zijn afscheidsreceptie als voorzitter van woningbouwvereniging De Sleutels diverse onderscheidin gen ontvangen. Hij kreeg deze onder meer van het Nederlands Christelijk Instituut voor Volks huisvesting en de Nationale Woningraad. Van de gemeente Leiden ontvingt hij het ('.omelis Joppenszbeeld. De Geus kreeg de onderschei dingen vanwege zijn inspannin gen op het gebied van volks huisvesting. Hij was 32 jaar werkzaam in de volkshuisves ting. Eerst als voorzitter van de Protestants Christelijke Wo ningbouwvereniging (PCW) en leiden loman leefmans Een 32-jarige Leidenaar, die was veroordeeld voor een reeks van gewelddelicten, ontucht en al coholmisbruik heeft in hoger beroep een half jaar strafver mindering gekregen. In eerste instantie was hij door de Haag se rechtbank tot 2,5 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Als hij nu na twee jaar vrijkomt, wordt nog wel zijn rijbewijs 18 maan den ingehouden. meente keukenapparatuur aan ter waarde van 25.000 gulden en begon met het serveren van dagschotels: „Maar het is nog lang niet bewezen dat er nu sprake is van een restaurant", aldus Schramm. Van Heeze bleef niets anders over dan zo wel Schramm, als de leden van de commissie voor een maaltijd uit te nodigen. De commissie doet binnen zes weken uit spraak. Taxatie? Rek Makelaardij TV opent de juiste deuren voor u! H3 071 -12 0006 NVM Doezastraat 21, Leiden later, na de fusie met woning bouwvereniging Ons Belang en De Tuinstadwijk, van De SIcu tels. Daarnaast was hij lid van de de werkgroep Woonruimte verdeling van de gemeente Lei den. Al eerder ontving De Geus een gouden gedenkspcld van de gemeente Leiden en een ko ninklijke onderscheiding. In middels heeft T. van der Valk het voorzitterschap van hem overgenomen. De Geus is be noemd tot ere voorzitter van De Sleutels. Aan hem werd tevens symbolisch de eerste steen aan geboden voor het binnenkort'Je bouwen nieuwbouwplan van woningen aan de Kooilaan. De Leidenaar kwam de afge lopen twee jaar dertien keer in aanraking gekomen met de po litie. Het ging om diefstallen, in braak, vernielingen en rijden onder invloed. Daarbij had de man relaties gehad met minder jarige meisjes. Verder had hij tijdens een vechtpartij iemand bijna gewurgd en had hij de fa milie van een 15-jarige meisje waarmee hij verkering had, her haalrielijk aangevallen. Strafvermindering in ontuchtzaak

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13