Leidsch Dagblad Polio bij jongen uit Bollenstreek Trew^f WA. Leiden ontvangt Vredesprijs RDM wil met Taiwan Gesprek met Beatnx: De beste die we konden treffen onderzeeboot bouwen arts op ba"dJe Miljarden nodig voor wegen en luchthavens Nieuwe loot aan Schiphollijn Leiden wil apart bureau voor banen gehandicapte NIET MEER VERGETEN van muiden <Jl VRIJDAG 30 OKTOBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39995 LOSSE NUMMERS 1,50 Egypte Spinoza Derby /i r Rdso^nisatie —j De Leidse schrijver Morgen speelt de I D NBBS heeft route I Antoon Erftemeijer I voetbalvereniging omgegooid om het ge- werkte in het klooster in i Leiden tegen RCL. Een vaarlijke gebied in Egypte j stilte aan 'Het schetsboek j derby in de derde klasse te mijden. van Spinoza'j zonder traditie. 1 leiden Dominee A. Dronkers, oud-voorzitter Vluchtelingenwerk Leiden, (rechts) en wet houder De la Mar (midden) namen gisteren in het Haagse Vredespaleis namens de stad Leiden de Wateier-Vredesprijs 1991 in ont vangst. Een bedrag van 40.000 gulden en de oorkonde werden uitgereikt door voorzitter M. van der Stoel van de Camegie-stichting. Leiden kreeg de prijs voor de in 1989 ge voerde actie 'Leiden Stad van Vluchtelingen'. Met deze actie werd geprobeerd meer begrip te kweken voor de problemen van asielzoe kers in de Nederlandse samenleving. Het geld wordt besteed aan nieuwe acties om be grip te kweken voor vluchtelingen. In het voorjaar zijn er onder meer theaterprojecten op middelbare scholen. Ook is Leiden van plan een jumelage aan te gaan met een stad in het voormalige Joe goslavië. Dronkers: „We willen zoveel moge lijk groepen uit Leiden vragen actief mee te doen. Zowel kerken en onderwijsinstellingen als moslimgroepen en sportverenigingen. Op deze wijze willen we een nieuwe impuls ge ven aan de samenwerking tussen de verschil lende organisaties in Leiden." FOTO HENK BOUWMAN Een 14-jarige jongen uit Hillegom is gistermiddag met polio opgenomen in het Spaarneziekenhuis in Haarlem. De jongen, leerling van De Hoeksteen, een school op re formatorische grondslag in Nieuw Vennep, is niet tegen kinderverlamming ingeënt. Inmiddels zijn in ons land 23 gevallen van deze infectieziekte geregistreerd. staat dat het virus als gevolg van dat contact is overgedragen. In een uiterste poging de be woners van de Duin- en Bollen streek die niet zijn ingeënt te bewegen dit alsnog te doen, heeft de GGD vandaag aan alle scholen en huisartsen een brief geschreven met het advies bij ouders en patiënten het belang van de vaccinatie nog eens extra te benadrukken. Volgens Van der Lans zijn er nog altijd veel mensen die niet zijn gevaccineerd. Vooral onder kinderen in de leeftijd tot en met 12 jaar. De GGD heeft er 250 aangeschreven van wie be kend is dat ze geen polioprik hebben gehad. Van hen komen er 150 uit Katwijk, 50 uit Lisse katwuk/hillegom» jan westerlaken De GGD Duin- en Bollenstreek, gevestigd in Katwijk, meldde vanochtend dat de Hillegom- mer met verschijnselen van her senvliesontsteking naar het zie kenhuis is overgebracht. Hij had, aldus de GGD-arts S. van der Lans, geen tekenen van ver lamming. Bij een inwoner van Katwijk is het poliovirus in de ontlasting aangetroffen. De niet ingeënte Katwijker is niet ziek. Volgens de GGD is de man of vrouw (de dienst wilde de identiteit niet prijsgeven) in contact geweest met iemand die onlangs is gev accineerd. De mogelijkheid be en nog eens 50 uit de overige gemeenten in de Duin- en Bol lenstreek. Volgens Van der Lans gaat het niet uitsluitend om kin deren van streng gereformeerde huize, maar ook om kinderen wier ouders de antroposofische leer aanhangen. Het grote pro bleem is dat de sociale controle in deze groeperingen groot is, zegt de GGD-arts. Polio heeft inmiddels het eer ste slachtoffer geëist. Een jonge tje van vier weken uit Rotter dam is aan de infectieziekte overleden. Bij een 17-jarige scholier uit Genemuiden en bij een 5-jarig jongetje in Noord- Brabant is polio geconstateerd. De mensen met wie zij in aan raking zijn geweest, zijn op de hoogte gebracht. Pagina 15: 'Weigeraars poliop rik geen beulen of meedogen loze beesten'. Groep weigeraars prik kleiner dan in 1978. mee naar huis haarlem pim fortuyn taipeh/rotterdam gpd De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij (RDM) gaat mis schien samen met Taiwan on derzeeboten bouwen voor de marine van dat land. Daarmee wil de werf de weigering van de Nederlandse regering omzeilen om een exportvergunning af te geven. De RDM onderhandelt met het Taiwanese ministerie van defensie en met het Taiwanese China Shipbuilding Corpora tion. De Schepen zouden voor een deel in Nederland (naviga- tieapparatuur, leidingen en der gelijke) en voor een deel in Tai wan (de romp) moeten worden gebouwd. De bewapeningen zouden eventueel uit de Vere nigde Staten kunnen komen. Taiwan wil volgens vice-pre sident D. Tien van de China Shipbuilding Corporation graag met een westerse werf samen werken. Naast de Nederlanders stemming te geven voor de ex Ook nu werkt Taiwan al sa men met het Westen. China Shipbuilding krijgt op dit mo ment assistentie van de Ameri kanen bij de bouw van acht fre gatten. Wilton-Fijenoord, de an dere belangrijke Nederlandse scheepswerf, is eveneens kind aan huis in Taiwan. De Schie- damse werf bouwde medio ja ren tachtig twee onderzeeboten voor Taiwan. Volgens een afspraak tussen Nederland en China neemt Ne derland geen defensie-orders aan van Taiwan. In ruil daar voor moet China orders in Ne derland plaatsen. Over de om vang van die tegenorders heerst ontevredenheid. Tijdens zijn re cente bezoek aan China heeft minister Van den Broek van buitenlandse zaken nog eens aangedrongen op tegenorders. Volgens berichten in twee Tai wanese kranten zou Nederland zelfs hebben gedreigd toch toe- den haag gpd zijn de Duitsers in de race voor de miljardenopdracht. Ook zij krijgen van hun regering geen exportvergunning voor Taiwan. port van vier onderzeeboten als China niet snel over de brug komt. Het ministerie heeft dat echter direct ontkend. 'Cassette-consult'. Zo heet het jongste initiatief in de medi sche wereld om de voorlich ting aan de patiënt te verbete ren. Een deel van het gesprek van de arts met de patiënt wordt op een bandje opgeno men dat de patiënt mee naar huis krijgt. Daar kan hij/zij er nog eens rustig naar luisteren. Uit wetenschappelijk onder zoek is namelijk gebleken dat patiënten veel informatie niet onthouden. Het cassette-band je moet dan uitkomst bieden. Het Haagse Westeinde Zie kenhuis heeft de primeur van 'cassette-consult'. Air Holland wil lijnvluchten en grotere vloot haarlem» jaar sluis medewerker Het is vandaag precies 12,5 jaar geleden dat de Prinses van Oranje werd ingehuldigd als Koningin Beatrix der Nederlanden in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Een zorgvuldig en jarenlang voorbereide gebeurtenis. Niets was aan het toeval overgelaten. Nieuwe pa leizen waren uitvoerig gerestaureerd en in gereedheid gebracht voor de nieuwe vorstin en ook de Nieuwe Kerk had een ingrijpende restauratie achter de rug. De oude koningin had haar dochter diepgaand voorbereid en 1 voor het vak. Het kabinet Van Agt-Wiegel was in zijn nopjes met deze eerste klas gebeurtenis. Toen de dag zelf: een mislukte balkonscène op het Paleis op de Dam en rellen die tot in de Nieuwe Kerk waren te horen, 's Avonds werd het echter toch nog een beetje feest en de andere dag ging de nieuwe Majesteit op bezoek in het ziekenhuis bij de agenten die gewond waren geraakt tijdens de heftige rellen. Nu, 12,5 jaar later, een spontane kus in de Jordaan, excuses van de rookbomgooier bij haar huwelijk en verder staan de mensen in het land eendrachtig vereend achter haar. Onze Majesteit is een vakvrouw. Spreekt haar talen voortreffelijk, is in heel veel geïn teresseerd, heeft haar hofhouding getrans formeerd tot een efficiënt werkend bedrijf en laat niets aan het toeval over. Links en rechts in de politiek zijn het er over eens: we hadden geen betere kunnen treffen. Dat heeft niet alleen iets met de tijdgeest te maken, het is ook een prestatie van for maat die we Beatrix ten volle kunnen toere kenen en waarmee zij van harte dient te worden gefeliciteerd. Het uitoefenen van het beroep van staatshoofd, zeker als het een erfelijk staats hoofd is, kent zijn conjunctuur. Ook het Huis van Oranje kent zijn hoogte- en diep tepunten. Die hebben een nauwe relatie met de economische en staatkundige ont wikkelingvan de Nederlanden. Het huis van Oranje werd gevestigd door de eerste revolutionair die ons land heeft voortgebracht: Willem de Zwijger, de vader des vaderlands. Deze prins nam aanvanke lijk terughoudend maar allengs met meer enthousiasme de rol op zich van opstande lingenleider die de Noordelijke Nederlan den bevrijdde van het Spaanse juk. We zin gen weliswaar in ons volkslied nog steeds dat de 'Prinse van Oranje vrij is en onver- veerd' en dat we 'de Koning van Hispanje altijd hebben geëerd', maar ondertussen hebben we de Spanjaarden er mooi uitge werkt en dachten we er niet aan om de Ko ning van Hispanje als onze vorst te erken nen. Dat blijkt een echte Hollandse eigen schap te zijn: het ene zeggen en het tegen overgestelde doen. De revolutionaire Prins van Oranje heeft zijn opstandigheid tegen over De Spaanse Koning uiteindelijk met de dood moeten bekopen. Vervolg op pagina 3. 'Positie als distributieland in gevaar' vindt Nederland Distributie land. Tot de jaren zeventig in vesteerde Nederland nog vier procent van het bruto-inkomen in vervoer. Inmiddels is dit per centage gehalveerd, terwijl het personen- en goederenvervoer den haag gpd Een omvangrijk inhaalplan van 55 miljard gulden moet voorko men dat Nederland zijn inter nationale positie als distributie land verliest. Als niets gebeurt, betekent dat op termijn een juist fors is w verlies van 180.000 banen. Het Nederland inhaalplan behelst 39 projecten, waaronder realisering van Schiphol als eerste en Rotter dam als tweede belangrijke luchthaven van Europa. Deze alarmerende gegevens staan in het rapport 'Concurre ren met Infrastructuur', dat vandaag is aangeboden aan de vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat. Het rap port is van Nederland Distribu tieland, een lobbyclub die in 1987 is opgericht om de Neder landse distributiesector in bin- Distributieland vindt dat het ministerie van ver keer een voortrekkersrol moet vervullen. De verbetering van (vaar)wegen en spoorbanen zou moeten komen uit extra aard gasbaten, algemene middelen en van particuliere financiers. Chartermaatschappij Air Hol land onderzoekt of het op ter mijn mogelijk is lijndiensten te gaan vliegen. Directeur P. Lan- gendijk denkt dat het „wel zal gaan gebeuren". Temeer daar het vervoer van toeristen door zijn onderneming afneemt. Air Holland heeft op dit moment drie toestellen en wil de vloot binnen vijf jaar uitbreiden naar tien tot dertien stuks. De aandeelhouders zijn vol gens Langendijk, die gisteren op een bijeenkomst van de HEAO in Haarlem sprak, bereid daar voor geld op tafel te leggen. Hij sluit niet uit dat zijn bedrijf gaat samenwerken met een lucht vaartonderneming van buiten de EG. Over de geruchten dat binnenkort een prijzenoorlog zal losbranden, zei Langendijk: „Daar heeft niemand baat bij. Alleen de consument. Maar komt die oorlog er, dan vechten wij mee." nen- en buitenland te promo ten. De onderzoekers zijn bezorgd over de jaarlijkse schade aan de Nederlandse economie als ge volg van files, ontbrekende stukken snelweg, te weinig spoorlijnen en slecht onderhou den vaarwegen. Momenteel be draagt de verliespost ruim één miljard gulden per iaar. De gro te Nchuldige is ae overheid, POLO RALPH LAUREN MATINIQUE C0RNELIANI HUGO BOSS C.P. COMPANY HAARLEMMERSTRAAT 179, LEIDEN. TEL. 071-142940 SCHIPMQL» De Zuidtak van de Schiphollijn moet volgens plan volgend jaar klaar zijn. Het vormt het eerste voltooide pro ject van RAIL 21, waarmee de Neder landse Spoorwegen in 1988 zijn begon nen. De belangrijkste elementen van dit plan zijn verdubbe ling van het aantal reizigers en een pro- dukt dat beter vol doet aan de wensen van de klanten. Op de foto het belangrij ke kruisingsstation van de Zuidtak met de metro en de spoorlijn naar Utrecht. FOTO FOTOPERSBU REAUDIJKSTRA leiden «inge ruigrok Geen krant ontvangen? nri 07M61400 btL! 071-161499 HET WOORD IS AAN Sacha Guitry Zolang je van iemand houdt om zijn kwaliteiten is er niets ernstigs aan de hand. Maar als je hem be gint te beminnen om zijn fouten, is er liefde in het spel. VANDAAG innenland - Buitenland Cultuur Programma's - Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK OVER LEVEN PAGINA 9 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenmiddag Perloden met zon Vannacht opklaringen, enkele mistbanken en minimumtempera tuur van 4 graden aan zee tot om streeks min 2 graden in het bin nenland. Het weer komt onder in vloed van een zwak hogedrukge- bied. Overdag perioden met zon en droog Middagtemperatuur on geveer 8 graden. Weinig wind kracht 3 of minder. GlASCSOt^SCHILDIIWIIKEN Flevoweg 4, Lelden De gemeente Leiden wil een uitzendbureau oprichten om geestelijk en lichamelijk gehan dicapten aan werk te helpen. Wethouder De la Mar lanceerde dat idee vandaag op een confe rentie van De Zijl Bedrijven over de integratie van gehandicapten in het bedrijfsleven. Het bureau moet worden ondergebracht bij het arbeidsbureau. Gebleken is dat de regeling die bedrijven verplicht gehandi capten in dienst te nemen niet werkt. Het percentage gehandi capten dat nu via de sociale werkplaats bij een bedrijf komt, bedraagt in deze regio slechts één. Volgens wettelijke regels zou dat vijf procent moeten zijn. Directeur G. Bovens van De Zijl Bedrijven vindt dat de ar beidsbureaus zich onvoldoende inzetten om gehandicapten aan een passende baan te helpen. „Arbeidsbureaus geven aan ge handicapten geen prioriteit. Ze vinden dat ze al te veel doel groepen hebben. Als ze naast vrouwen en allochtonen ook nog aan gehandicapten een voorkeurpositie moeten geven, wordt volgens hen de concur rentie tussen de groepen te groot", aldus Bovens. Bovens meent dat de over heid zich laks opstelt. „Er is een mooi wetje gemaakt om gehan dicapten verplicht in dienst te nemen. Maar die werkt niet en er wordt niets aan gedaan." inement betaal ik daarna maand (f 27.80) via automa tische betaling*. Per kwartaal (f80,10) via accept- Naam en voorletters: Woonplaats i Telefoon (i v.m. controle bezorging)! Nummer bank/girorekening Deze bon in een envelop, zonder I postzegel, sturen naar: Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1