OMTEBEWAREN Snoeien gezondheidszorg op 1 januari onhaalbaar Binnenland ZUINIGHEID ALS ZIEKTE 'Leger kan ook jongeren zonder diploma werven' Enquête: Studenten zijn voor een selectie Ook 'gewone' mensen bij viering jubileum Beatrix vn-transport naar 'Joegoslavië Belangrijke rol chirurgijns en kwakzalvers DA'S NOU JAMMER SEXFiLMS BEDERVEN DE PRET IN BED» "Ja, ook dit jaar gaan we weer skiën, in Val-du-mer-de St.-Eglises. En jij "Eh..., oh..., uh..., wij beslissen pas na vrijdag 6 november." Poreuze kunststof blijkt uitkomst bij voetbalknie DONDERDAG 29 OKTOBER 1992 ANP Algernon Nederlands Persbureau GPO GemeensthappelnLe Persdienst Hotelschool moet meisjes toelaten den haag De Hogere Hotelschool in Den Haag mag geen vrou welijke leerlingen meer weigeren op basis van de regel dat er evenveel mannen als vrouwen op de school moeten worden aangenomen. De school stelde die regel jaren geleden in toen er nog veel meer jongens dan meisjes naar de school gingen. De laatste tijd echter geven zich meer meisjes dan jongens voor de school op. De school heeft de regel echter gehandhaafd. Daar over werd een kort geding aangespannen, dat de school won. In het hoger beroep van het kort geding heeft het gerechtshof in Den Haag de school nu in het ongelijk gesteld. Info-centrum overheid uitgebreid den haag Premier Lubbers heeft gisteren de vernieuwde Winkel van Postbus 51 in Den Haag geopend. In het pand, op een steenworp afstand van het koninklijk paleis, is een informatie centrum van de rijksoverheid ingericht. Naast de folders van Postbus 51 die daar de afgelopen jaren al verkrijgbaar waren, zijn er nu ook foto's, films en video's te bekijken, te huren of te kopen. De Winkel van Postbus 51 is een aanzet tot een nationaal audio-visueel archief. Toch eredoctoraat voor Heldring Amsterdam Mr. J. Heldring, columnist en oud-hoofdredacteur van het NRC Handelsblad, krijgt toch een eredoctoraat aan de Universiteit van Amsterdam. Het college van decanen heeft dat besloten. De benoeming van Heldring tot eredoctor is niet zon der problemen verlopen. De voordracht van de Letterenfaculteit leidde tot protesten van studenten die Heldring „te rechts" von den. COTG: Ingreep tarieven specialisten te fors Het is onmogelijk om met ingang van 1 januari te bezui nigen op de kosten voor apothekers, fysiotherapeuten, tandartsen en medisch specialisten. Zelfs als daartoe nu wordt besloten, zullen ingrepen pas vanaf 1 april moge lijk zijn. Dit stelt het Centraal Orgaan Tarieven Gezond heidszorg (COTG) in brieven aan staatssecretaris Simons (volksgezondheid). den haag gpd De bewindsman had het COTG advies gevraagd over de eerder door hem in het 'Financieel Overzicht Zorg 1993' voorge stelde ingrepen. Het standpunt van het COTG betekent een te genvaller van 150 miljoen gul den voor Simons. Hij wil probe ren die in 1994 terug te halen. In een brief aan de Kamer heeft Simons gisteren ven het COTG aanwijzingen te zullen geven om de door hem gewenste ingrepen in de kosten door te voeren. Voordat die aanwijzingen er komen, wil de bewindsman de betrokken par tijen nog tot 4 novemver de tijd geven zelf met voorstellen te ko men. Simons wil dat de apothekers 120 miljoen gulden inleveren. Dat kan door de vergoeding per zogenoemde Teceptrege!' met elf procent te verlagen. Fysio therapeuten moeten 15 miljoen gulden inleveren via een tariefs verlaging met 4 procent. De bewindsman wil tandart sen aanslaan voor een bedrag van 68 miljoen gulden. De tarie ven moeten daartoe met bijna 4 procent omlaag. De medisch specialisten dienen 384 miljoen gulden in te leveren via een ta riefsverlaging van ongeveer 15 procent. De maatregelen zijn volgens Simons nodig omdat de kosten in de betrokken sectoren uit de hand lopen. De ziekenhuizen moeten van hem 158,5 miljoen gulden inlveren. Dat gebeurt door korting op de budgetten. Het COTG zet vraagtekens bij de onderbouwing van de maat regel voor apothekers. De in houd en achtergrond is ondui delijk, aldus het orgaan. Ten aanzien van de ziekenhuizen stelt het COTG dat de korting op de budgetten inhoudelijk noch materieel kan worden ge grond op een overschrijding van kosten die eerder waren vastgelegd. Het COTG heeft ook kritiek op de ingreep in de tarieven van specialisten. Die wordt te fors geacht. Het orgaan stelt voor de tariefsverlaging over meerdere jaren te spreiden. Simons gaat daar echter niet op in. Sommigen vinden studie te gemakkelijk enschede anp De kwaliteit van het hoger onderwijs kan beter worden als de universiteiten studen ten mogen selecteren. Dat vindt ruim de helft van de studenten. Ook denkt meer dan de helft dat hun kans op een baan toeneemt, als er voor meer studies een stu dentenstop zou komen. Dat blijkt uit een enquête die de Jonge Socialisten en de studentenvakbonden hebben gehouden onder 402 studen ten in Leiden, Utrecht en En schede. De enquête is gisteren gepresenteerd op een discus siebijeenkomst met minister Ritzen (onderwijs) in Ensche de. Het oordeel van de onder vraagden over de studie is soms verrassend. Niet alleen blijken velen te vinden dat een strenge selectie geen kwaad kan. Ook vinden veel studenten, vooral in de socia le wetenschappen, letteren en rechten, dat hun studie te ge makkelijk is. Ook opvallend is dat het beleid van Ritzen, recent toch doelwit van menige actie en demonstratie, bij veel stu denten op redelijke bijval kan rekenen. De beperking van de studiefinanciering tot vijf jaar (de cursusduur plus een jaar) vindt eenderde geen probleem. Vooral de jongere- jaars zien dit niet als een be lemmering. De 'tempobeurs', die studiefinanciering kop pelt aan studieprestaties, oogst juist bij de ouderejaars begrip. den haag gpd uit de samenleving vertegen woordigen", zo luidt het offi ciële criterium. De genodigden moeten op de een of andere manier actief zijn in maat schappelijke organisaties, on derwijs, sport en cultuur. Ook moet er een evenredige verde ling worden gemaakt tussen jonge en oudere afgevaardig den uit de provincie. In totaal zijn voor de viering ongeveer duizend mensen uit genodigd. Alle dertien leden van het Koninklijk Huis, even als alle leden van het kabinet en het parlement, Nederlandse Europarlementariërs, burge meesters en provinciale be stuurders zullen aanwezig zijn. Voor de viering van het rege ringsjubileum van koningin Beatrix, zijn behalve kamerle den, bewindslieden en be stuurders, ook 192 'gewone' burgers uitgenodigd. Per pro vincie mogen zestien mensen de officiële viering in de Grote of Sint Jacobskerk in Den Haag morgen bijwonen. Wie er voor zo'n feest in aan merking komt, wordt onder meer bepaald door het kabinet van de Commissaris van de Koningin in de verschillende provincies. Die volgen instruc ties op van de Rijksvoorlich tingsdienst. De 'gewone' bur gers moeten „diverse sectoren vlissingen Een Nederlands VN-transport van ruim hon derd voertuigen is gistermiddag per schip uit Vlissingen vertrokken naar het voormalige Joegoslavië. De voertuigen komen naar verwachting volgende week zaterdag aan in de havenstad Split. De manschappen arriveren enkele dagen later met het vliegtuig. De Nederlandse troepen zullen met een Belgische transportcompagnie de humanitaire hulpver lening verzorgen in het door oorlog geteisterde Bosnië- Hercegovina. Een kleine groep militairen ging gisteren mee als begeleiding. foto anp paul stolk Bezorging grote poststukken wordt duurder den haag gpd De bezorging van grotere post stukken wordt per 1 januari 1993 duurder. Een brief naar het buitenland gaat dan ook meer kosten: negentig cent in plaats van tachtig. Voor een binnenlandse brief blijft een postzegel van tachtig cent vol doende. Dat heeft PTT Post besloten in het kader van een 'vereen voudiging van de tarievenstruc tuur'. Die is nodig om de tarie ven meer in overeenstemming te brengen met de kosten, zegt PTT Post. Met ingang van volgend jaar gaat PTT Post een onderscheid maken tussen de zogenaamde belbezorging en busbezorging. De bezorging van omvangrijke poststukken, die niet in de be kende rode PTT-brievenbussen passen, wordt duurder. Bij deze belbezorging de bezorger moet immers aanbellen op het besteladres telt straks zowel het gewicht als het formaat. Voorts gaat PTT Post de hui dige drie tarieven voor druk werk (zestig, zeventig en tachtig cent) vervangen door één tarief zeventig cent. Een brief binnen Europa kost per 1 januari ne gentig cent. Post naar België en Luxemburg, nu nog beschouwd als binnenlandse post, valt voortaan ook onder die Europe se post. Uit onderzoek medische zorg in 16e, 17e en 18e eeuw blijkt: tlEIDIT EN ZETTEN DRIE P amsterdam anp EEN MUIS IN JE BROOS EN WAT JE VERDER IN JE VOEDSEL KUNT VINDEN Rondtrekkende medische be roepsbeoefenaars hebben een belangrijke rol gespeeld in de medische verzorging in de 16e, 17e en 18e eeuw. Deze ambu lante medici, die vaak negatief werden aangeduid als kwakzal vers, hebben ten onrechte een slechte naam gekregen. Dat blijkt uit het proefschrift 'Stadsbelang en standsbesef. Gezondheidszorg en medisch beroep in Groningen, 1500- 1730' van drs. Huisman. De we tenschapper hoopt daarop bin nenkort te promoveren aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Huisman heeft onderzocht hoe de gezondheidszorg en het medische beroep in de stad Groningen eeuwen geleden vorm hebben gekregen. Geble ken is dat de Groninger kon kie zen uit verschillende medische beroepsgroepen, die onder toe zicht van het stadsbestuur naast elkaar konden bestaan. Daaron der waren de vrijgevestigde doc tores medicinae, de in gilden verenigde chirurgijns en de rei zende meesters (kwakzalvers). Het stadsbestuur vervulde tussen deze beroepsgroepen een bemiddelende rol. Het bood bescherming aan de me dische beroepsbeoefenaars, die daartoe wel moesten beschik ken over een grote geloofwaar digheid. Kwakzalvers genoten die bescherming niet. Ze moch ten tijdens jaarmarkten wel de stad in, al werd hun het werken in de loop der jaren steeds moeilijker gemaakt. Onder druk van de „zittende medische stand" werden steeds vaker ver zoeken om in Groningen te mo gen werken afgewezen. De slechte reputatie van kwakzalvers is vooral ontstaan door de manier waarop de ge schiedenis van de medische we tenschap altijd is beschreven door en voor academisch ge vormde artsen. Medische wc tenschap werd vaak gelijk ge steld met medische ontdekkin gen, die werden verbonden aan grote namen. De overige gene zers, kwakzalvers en chirurgijns, kwamen nauwelijks aan bod. Als er al over werd geschreven, gebeurde dat vaak op anekdoti sche wijze met een negatieve ondertoon. PvdA-kamerlid Valk ziet nog kansen voor beroepsleger den haag margreet vermeulen „Dienstplicht is een ongemak voor de betrokke nen. Als het kan worden afgeschaft, moeten we dat maar doen." Het PvdA-kamerlid Gerrit Valk vertegenwoordigt „een zeer sterke stroming" in zijn fractie. Bijna het hele parlement staat trou wens sympathiek ten opzichte van een beroepsle ger. „Ik wil alleen de garantie dat Defensie vol doende vrijwilligers kan werven. Daar draait het om", aldus Valk. In het rapport 'Naar een dienstplicht-nieuwe- stijl' waarschuwt de commissie-Meijer dat er on voldoende animo is onder LBO-jongeren om be roepssoldaat te worden. Valk: „Ik neem het rap port-Meijer uiterst serieus. Maar waarom zou De fensie voor kortlopende contracten geen MAVO- of HAVO-gediplomeerden aantrekken? En in een beroepsleger is misschien ook wel ruimte voor jongeren zonder LBO-diploma. Ik wil van het le ger geen verzamelbak van drop-outs maken, maar in een gemêleerde personeelsopbouw is veel mogelijk. We moeten die mogelijkheden na der onderzoeken." Om de aantrekkingskracht van een beroepsle ger te vergroten, stelt Valk ook voor vrijwilligers te lokken met scholing die ze na hun contractperio de garanties biedt op de arbeidsmarkt. „Daarover kun je afspraken maken met werkgeversorganisa ties. Ik denk bijvoorbeeld aan opleidingen tot monteur of elektriciën. In deeltijd natuurlijk, want het zijn in de eerste plaats beroepssolda ten." Kortom, Valk heeft de moed niet opgegeven de krijgsmacht om te bouwen tot een beroepsleger, ondanks het negatieve advies van de commissie- Meijer. Een beroepsleger is duurder dan een dienstplichtigenleger, zo heeft de commissie- Meijer becijferd. Maar Valk is niet onder de in druk van dat argument. „Het hangt er maar van af hoe groot je het leger maakt. Bovendien kan een beroepsleger met minder oefenmaterieel toe. Ik geloof niet dat een beroepsleger per definitie duurdej" zal zijn. Maar bovendien denk ik niet dat de financiën doorslaggevend mogen zijn. Met al léén het financiële argument houd je de dienst plicht trouwens niet meer overeind." Valk ziet de dienstplicht niet van vandaag op morgen verdwijnen. „Een langzame invoering is écht onvermijdelijk." Maar voor een gefaseerde afschaffing van de dienstplicht, waarbij het aantal vrijwilligers over een reeks van jaren groeit terwijl het aantal dienstplichtigen daalt, voelt Valk niets. „Dan krijg je straks de situatie dat slechts één op de tien jongens in dienst hoeft. Dat kan niet. Of .je zou de wedde van dienstplichtigen moeten op trekken naar het salaris van een beroepssoldaat." De PvdA-fractie wacht met een definitief stand punt tot minister Ter Beek van defensie beslist wat de toekomstige omvang en het takenpakket van het leger is. Dat gebeurt in december bij de evaluatie van de Defensienota. „Dan moeten we echt weten waar we aan toe zijn", vindt Valk. Tijdens de algemene politieke beschouwingen zei premier Lubbers dat het kabinet net zo over de veiligheidsrisico's voor Nederland denkt als de commissie-Meijer. Meijer en de zijnen vinden dat de NAVO-landen niet onbedreigd zijn en dat we daarom een snel te mobiliseren reserve achter de hand moeten houden. Dat maakt handhaving van de dienstplicht erg waarschijnlijk. Valk: ..Ik weet zo net nog niet of Ter Beek op hetzelfde spoor zit als hij in december de evaluatie van de Defensienota publiceert." PvdA-kamerlid Gerrit Valk. foto cpd Vrijdag 6 november vallen de eerste prijzen weer. -♦< MEER KANS, MEER GELD, IN DE STAATSLOTERIJ. rijke functie heeft bij de be scherming van het gewrichts kraakbeen van de knie. veroor zaakt verwijdering op lange ter mijn grote problemen. Klompmaker komt tot de vol gende oplossing. Hij haalt een stukje uit de meniscus waarvoor hij een poreuze kunststof in de plaats zet. Daarna blijkt door de kunststof heen vaatrijk weefsel te groeien. Op den duur vormt dat weefsel zich om in weefsel dat sterk op meniscusweefsel lijkt. Met deze experimenten kon hij tweederde van de scheuren in de meniscus gene zen. Volgens Klompmaker lijkt het mogelijk een volledige me niscus te vervangen door een prothese. Deze oplossing biedt vooral uitkomst eüs een menis cus zo ernstig is beschadigd dat herstel niet meer mogelijk i& groningen anp Toepassing van poreuze kunst stof is mogelijk een oplossing bij meniscus-letsels (zoge noemde voetbalknietjes). Dat wijzen proeven bij honden, ko nijnen, geiten en ratten uit. Misschien is het ook mogelijk om een volledige meniscus te vervangen door een prothese. Dat schrijft drs. J. Klompma ker in zijn proefschrift waarop hij volgende week woensdag aan de Groningse universiteit hoopt te promoveren tot doctor in de geneeskunde. Knieblessures zijn vaak het begin van jarenlange ellende. Een gescheurde meniscus wordt vaak behandeld door een gehele of gedeeltelijke verwijde ring van dit lichaamsdeel. Aan gezien de meniscus een belang-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9