'El Al treft geen enkele blaam' Kamer tegen scherpere mestnorm Duisenberg: Sparen voor AOW CPB logenstraft optimisme Lubbers Binnenland Economie in Nederland 'dramatisch' slechter Eis van 15 en 12 jaar voor 'gruwelmoord' Scharesliep vangt 65 mille na foutje GVB POSTBANK DONDERDAG 29 OKTOBER 1992 3 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdtens Peuter eerste slachtoffer griepseizoen utrecht» Een jongetje van anderhalf jaar uit Zwijndrecht is de eerste in Europa die dit seizoen geveld is door het griepvirus. Overigens is het jongetje inmiddels weec ontslagen uit het zie kenhuis. Volgens directeur Sprenger van het Nationaal Influenza Centrum heeft de griep dit jaar vroeg toegeslagen. Vorig jaar deed het eerste geval zich half november voor. Begin oktober is een voorlichtingscampagne over griep van start gegaan. Daarin worden vooral risicogroepen (carapatiënten, hartpatiënten en diabetici) opgeroepen zich te laten inenten. Bij deze mensen kan een griepaanval tot ernstige complicaties leiden. Kapitale bedrijfsbrand in Alkmaar alkmaar» Een uitslaande brand heeft gisteren de wasserij van medisch textiel Hokatex op het industrieterrein Beverkoog in Alkmaar nagenoeg geheel verwoest en een kapitale schade aan gericht. Het vijftig bij zeventig meter grote bedrijf is geheel uit gebrand. Omdat het gesloten was, bevond zich niemand op het terrein of in de gebouwen en waren er geen gewonden. De oor zaak van de brand en de omvang van de schade zijn nog onbe kend. Eis zes jaar voor Frans Hals-roof den bosch Bij de Bossche rechtbank is gisteren zes jaar geëist tegen een 47-jarige Amsterdammer wegens de diefstal van schil derijen van Frans Hals en Ruysdael uit een museum in Leerdam. In oktober '88 werd in 'het Hofje van mevrouw Van Aerden' in Leerdam ingebroken. Toen de dief bezig was de 'Lachende jon gen met bierkruik' van Hals van de muur af te halen en daarna Ruysdaels' 'Boslandschap met bloeiende vlier', wist de beheer der een alarm in te schakelen. De man verdween echter toch met de Hollandse meesters ter waarde van respectievelijk vijf miljoen en 20.000 gulden. Naast de celstraf eiste officier van jus titie Klop 250.000 gulden, het bedrag dat de man voor de roof in opdracht van een 40-jarige stadsgenoot zou hebben ontvangen. Drie jaar voor aanslagen minderheden den haag De Haagse rechtbank een 35-jarige inwoner van die stad veroordeeld tot driejaar cel wegens van aanslagen op min derhedenorganisaties in de stad. De Hagenaar plaatste tot zes keer toe explosieven. De eerste daarvan ging op 4 januari af bij de Migranten werkwinkel. Daarna volgden bommetjes bij andere minderhedenorganisaties en een shoarmazaak. Het laatste en zwaarste explosief werd in juli onschadelijk gemaakt bij het in tercultureel festival Milan, in het Zuiderpark. De man verklaarde op de zitting dat hij vooroordelen tegen buitenlanders heeft, maar geen racist is. De man was jarenlang werkloos, vereen zaamd, gefrustreerd en had minderwaardigheidsgevoelens, zo blijkt uit psychiatrische rapportages. De rechtbank vindt dat de man ook psychiatrische behandeling moet krijgen. Jaar cel voor dodelijke vuurwerkbom Leeuwarden» Het gerechtshof in Leeuwarden heeft een 21-jarige man in hoger beroep veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens het gooien van een vuurwerkbom tijdens de jaarwisse ling waardoor een 33-jarige man om het leven kwam. Het ge rechtshof verweet de man „bijzonder onbezonnen en onverant woord gedrag dat tot de dood van een medemens heeft geleid en onherstelbare leed heeft veroorzaakt". De rechtbank in Leeuwarden veroordeelde de man eerder tot 240 uur dienstver lening, waarop het Openbaar Ministerie in beroep ging. De Meeuw® modulaire bouwsystemen Maandag opnieuw gesprek sociale partners den haag»gpd-anpzou het financieringstekort mo gelijk teveel op laten lopen. De Nederlandse economie is de Minister De Vries van sociale laatste maanden 'dramatisch' zaken sprak gisteravond van verslechterd, zei minister De 'een indringend gesprek'. Vol- Vries van sociale zaken gister- gens zijn inschatting zijn werk- avond na afloop van het overleg gevers en werknemers „behoor- met werkgevers en werknemers, lijk onder de indruk van de dra- Het kabinet vraagt om die re- matisch verslechterde situatie den de sociale part ners (werkgevers en werknemersorgani saties) zich te mati gen in de looneisen voor 1993. FNV- voorzitter Stekelen burg ziet echter geen reden de zaak te 'overdramatise- Kabinet wil dat bonden de looneisen matigen voor volgend jaar De problemen zijn voor alle partijen groter geworden. De in hoog tempo verslechterde inter nationale economie holt de be drijfswinsten verder uit en tast de werkgelegenheid aan. In het verlengde hiervan zijn lagere belastingopbrengsten onaf wendbaar. Of de bonden bereid zullen zijn tot loonmatiging, heeft alles te maken met de bereidheid van het kabinet tot lastenver lichting. Tijdens het informeel overleg gisteravond in het 'to rentje' van Lubbers op het Bin nenhof is werkgevers en werk nemers duidelijk gemaakt dat het kabinet het gisteren gemel de tekort op de begroting van twee miljard ergens mee moet opgevangen. Lastenverlichting Israëlische commissie: Constructiefout oorzaak vliegramp Bijlmer De luchtvaartmaatschappij El Al treft geen blaam voor het neerstorten van een Boeing-747 vrachtvliegtuig in de Bijlmermeer. De oorzaak is waarschijnlijk een construc tiefout in de motorophanging. Van achterstallig onder houd is geen sprake. tel aviv ad bloemendaal correspondent Dat is de voorlopige conclusie van de Israëlische commissie die in Nederland een onderzoek heeft ingesteld naar de ramp. Volgens de onderzoekers heeft de luchtverkeersleiding van Schiphol de gezagvoerder van de Boeing een aantal verkeerde aanwijzingen gegeven, maar die zouden niet hebben bijgedra gen aan de fatale afloop van de vlucht. De onderzoekscommissie on der leiding van de voormalige luchtmacht-commandant gene- raal-majoor Amos Lapidot heeft gisteren een voorlopig rapport afgerond. De inhoud is vertrou welijk, maar generaal Lapidot gaf de Israëlische pers een be knopte versie, gebaseerd op de nu beschikbare feiten, van wat er op de avond van de vierde oktober in Amsterdam is ge beurd. Zeven minuten na het opstij gen moet de houder die motor nummer drie met de rechter vleugel verbindt, zijn bezweken, waarna de bevestigingsbouten afbraken. Motor drie raakte mo tor vier, aan dezelfde vleugel, waarna een explosie volgde. Beide motoren vielen naar be neden, samen met een deel van de vleugel. Die hele kettingreac tie moet zich binnen één secon de hebben voltrokken. Het vliegtuig was daarna even 'over trokken', dat wil zeggen dat het door plotseling verlies van snel heid geen draagvermogen meer bezat. Maar de bemanning slaagde erin het weer bestuur baar te krijgen en nog acht mi nuten in de lucht te houden. Pas toen stortte het neer. Volgens Lapidot heeft de Is raëlische bemanning 'professio neel en competent' opgetreden. Hij zei ook dat de commissiele den moeite hebben met een deel van de aanwijzingen die zijn gegeven door de luchtver keersleiding op Schiphol. Maar geen van de bekritiseerde ad viezen zou hebben bijgedragen aan het uiteindelijke resultaat, het neerstorten van de Boeing. Volgens de Israëlische com missie. die nauw samenwerkt met de Nederlandse Rijkslucht vaartdienst, is de ramp niet te wijten aan slecht onderhoud. Lapidot: „Tot op heden zijn we geen gebreken op het spoor ge komen die wijzen op verkeerde onderhoudsprocedures van El Al. Voor zover we weten, heeft de technische dienst gewerkt volgens de voorschriften en Terwijl de Kamer praatte over het mestbeleid, maakten boeren op het Binnenhof duidelijk hoe ze erover dachten. Ze kregen gelijk: CDA en WD verwerpen de aanscherping van de mestnorm. foto anp paul vreeker den haag» anp Staatssecretaris Gabor van natuurbeheer kwam gisteravond on der vuur te liggen naar aanleiding van de ongezouten kritiek op zijn bosbeleid door voorzitter Borgman van de Bosraad. Volgens Borg man is er minimaal 20 miljoen gulden extra nodig om de zieke bos sen weer vitaal te maken. „Maar het ministerie zit liever voor een dubbeltje op de eerste rang", zei hij. Fractievoorzitter Beckers van Groen Links haalde Gabor gisteren fors over de hekel: „Als we wachten tot we tien jaar achtereen een duidelijk dalende lijn hebben in de vitaliteit van het bos, is het te laat. Maar wat doet de politiek? Niets". Borgman staat niet alleen in zijn opvatting. De in Voorst geves tigde Unie van Bosgroepen, die 125.000 hectare bos beheert, maakt in een brief aan de Kamer gewag van „een precaire situatie die ei genaar en beheerder moedeloos maakt". CDA en WD zijn tegen een tussentijdse aanscherping van de nor men voor het uitrijden van mest. Hiermee komt het kabinetsbesluit van afgelopen vrijdag op losse schroeven te staan, zo bleek gisteren tijdens de behandeling van de begroting van het ministerie van landbouw. Het kabinet wil dat veehouders met ingang van 1994 nog maar 175 kilo fosfaat per hectare mogen uitrijden op grasland (nu 200 ki lo) en op maïsland nog maar 125 kilo (nu 150 kilo). CDA en WD, samen een nipte meerderheid in de Tweede Kamer, wijzen het be sluit van het kabinet echter af. Volgens CDA-landbouwspecialist Van Noord vergroot zo'n maatregel alleen maar de weerstand bij de boerenstand tegen milieumaatregelen. voor de economie en de werkgele genheid". De werkgevers- en werknemerscen trales zullen de ko mende dagen hun achterban raadple gen over het ver langlijstje van het kabinet. Volgende week maandag wordt opnieuw gepraat met het kabinet. Vorige week nog hebben werkgevers en werkxiemers in de Sociaal-Economische Raad overeenstemming bereikt over loonmatiging en vergroting van de werkgelegenheid. Vastge steld is toen dat van de overheid in ruil mag worden verlangd dat de collectieve-lastendruk (be lastingen en sociale premies) omlaag gaan. Overigens zei minister Kok van financiën gisteren vóór het overleg nog dat het kabinet zich neerlegt bij de forse loonstijgin gen voor volgend jaar. In som mige akkoorden is sprake van loonstijgingen tot 4,75 procent. „Met de slopershamer los je niets op in dit land", aldus Kok. den haag gpd De oudedagsvoorziening dreigt in de nabije toekomst onbetaalbaar te worden. Als we nu geen maatregelen nemen, zal de AOW- premie tussen nu en 2040 met tachtig pro cent moeten toenemen. Dat heeft president Duisenberg van De Nederlandsche Bank vanmorgen gezegd op een congres van de accountantsgroep KPMG. Volgens Duisenberg neemt de bevol kingsgroei hier zo sterk af dat er straks te weinig werkenden zijn om de AOW op te brengen. Daarom zou het beter zijn een deel van de toekomstige AOW-aanspraken te dekken door daar nu al voor te gaan spa ren. Op dit moment wordt de AOW betaald via het zogeheten omslagstelsel. Dat wil zeggen dat de werkenden betalen voor de gepensioneerden. Omdat door de vergrij zing de eerste groep afneemt en de tweede groep sterk groeit, moeten steeds minder mensen de uitkeringen opbrengen voor steeds meer mensen. „Het is denkbaar dat de volgende generatie niet gevoelig is voor een beroep op solidariteit en zich gerecht vaardigd voelt de opgedrongen lasten te ontlopen", aldus Duisenberg. Volgens hem is het beter nu al de premie 'enigszins' te verhogen en daarmee een re serve te vormen. Die stijging zou een forse toename van de lastendruk in de toekomst voorkomen. In 1991 was 6,5 procent van het netto na tionaal inkomen nodig om de AOW-uitke- ringen te kunnen betalen. Bij ongewijzigd beleid zal die druk oplopen tot ongeveer 11,5 procent in 2040. Als de lastenstijging wordt 'uitgesmeerd' over die periode zullen de jaarlijkse AOW-kosten volgens bereke ningen van De Nederlandsche Bank voor dat gehele tijdvak slechts 9 procent bedra gen. Een zelfde spaar-strategie is volgens Dui senberg ook aan te bevelen voor de VUT, de ziektekostenverzekering en kosten van ver pleging en verzorging. Ook daarin zal de vergrijzing van de bevolking leiden tot sterk stijgende kosten tegenover een afnemend aantal mensen dat daarvoor via premies en belastingen de financiën moet opbrengen. den haag carel goseling Premier Lubbers was vorige week in het blad CDAktueel nogal optimistisch. De inzak kende wereldeconomie zou weliswaar zorgen voor een te genvaller van 1,5 miljard gul den, maar dat was wellicht op te vangen door de dalende rente, waardoor de overheid goedko per geld kan lenen. Daarnaast dreigden proble men voor de werkgelegenheid. Immers, in de al afgesloten CAO's waren loonstijgingen af gesproken, waarin een inflatie percentage was opgenomen van 3,75 procent. Doordat de inflatie nu lager uitvalt, is de echte, de netto loonstijging vol gend jaar dus hoger. Dat heeft een verzwakking van de concurrentiepositie tot gevolg en dus veel minder (nieuwe) banen. Volgens pre mier Lubbers lag de oplossing hier in loonmatiging. En die leek binnen handbereik door de overeenstemming tussen werk gevers en werknemers in de .So ciaal Economische Raad (SER). Gisteren presenteerde het Centraal Planbureau (CPB) nieuwe berekeningen voor 1993. Lubbers zal er niet vrolij ker van zijn geworden. Ten eer ste blijkt de terugval in de eco nomie forser. De voorspelde groei van 2 procent is tot een magere 0,7 procent gezakt. Daardoor krijgt het rijk automa tisch minder (extra) belasting geld binnen en daalt het finan cieringstekort niet met 0,5 pro cent, maar slechts met 0,15 pro cent. Omgerekend in guldens een verschil van 2 miljard. De 2 miljard gulden die het kabinet nu extra wil bezuinigen. Ten tweede stijgt door de la gere groei de lastendruk: het be slag van belastingen en premies op elke verdiende gulden. Bij het opstellen van de begroting ging het kabinet nog uit van 2 procent groei en baseerde daar ook zijn uitgavenplaatje op. In dat geval zou de lastendruk da len van 53,6 procept dit jaar naar 53 procent volgend jaar. Omdat de groei meer dan de helft minder wordt, zijn de rijks uitgaven te hoog geraamd: de lastendruk stijgt tot 53,9 pro cent als er niet wordt bezuinigd. Dat kan Lubbers niet negeren, want in het regeerakkoord is be paald dat de lastendruk niet meer dan 53,6 procent mag zijn en het kabinet heeft die ver plichting zo ongeveer heilig ver klaard. Het tweede probleem is de werkgelegenheid. Er komen vol gens het CPB volgend jaar geen 65.000 banen, zoals eerder voorspeld, maar 45.000 bij. handleidingen van de Ameri kaanse luchtvaartdienst en Boeing". Het ministerie van verkeer en waterstaat was gisteravond nog niet op de hoogte van de in houd van het rapport en wilde derhalve geen commentaar ge ven. Een woordvoerder van het departement benadrukte dat het gaat om een tussenrap portage van Israëlische zijde en dat het officiële rapport over de oorzaak van de ramp in Neder land wordt gemaakt. Man neergeschoten en in stukken gezaagd Maastricht anpoffer zijn ex-vrouw bijna liet stikken door haar keel dicht te knijpen, sprak het duo regelma tig over het uit de weg ruimen van de man. Op 13 juni was het zover. Ze deden een slaapmid del in de koffie van het slachtof fer, waarna de man hem door het hoofd schoot, verschillende keren met een schaar stak en nog eens twee schoten op hem afvuurde. Samen met de vrouw sleepte hij het lijk naar de badkamer. Daar zaagde hij met een beu- gelzaag het hoofd en de lede maten van de romp. De torso werd verpakt in een tapijt en omwikkeld met een tuinslang. De ledematen en het hoofd metselde de man in bloembak ken, die hij vervolgens dumpte in de Maas en het Albertkanaal. De romp gooide hij later met een vriend eveneens in het Al bertkanaal. Die vriend hoorde daarvoor een jaar gevangenis strafeisen. Vijftien en twaalf jaar cel. Dat achtte officier van justitie Van Hilten gisteren op zijn plaats voor een 29-jarige Maastrichte naar en zijn 35-jarige vriendin voor een 'gruwelmoord op Maastrichtse bodem'. Het twee tal heeft volgens de officier de 41-jarige ex-man van de vrouw op 13 juni „geliquideerd en ver volgens in mootjes gehakt". De jongeman trok begin dit jaar in de woning van het slachtoffer en diens ex-vrouw op verzoek van het slachtoffer. De latere moordenaar zou zijn intrek hebben genomen om zijn vriend te helpen bij zijn handel in drugs. De aanvankelijk gezel lige sfeer in het huis verslech terde snel toen de jongeman merkte hoe zijn vriend zijn ex- vrouw doorlopend seksueel misbruikte en sigarettepeuken op haar armen uitdrukte. Na carnaval, toen het slacht- amsterdam gpd Daardoor stijgt de werkloosheid niet met 5.000, maar met 25.000 mensen. Naar verwachting mel den zich volgend jaar namelijk ongeveer 70.000 schoolverla ters, herintredende vrouwen en anderen nieuw op de arbeids markt. Het antwoord is dus loonmatiging. En omdat de in flatie volgend jaar slechts 2,5 procent wordt in plaats van de geraamde 3,75 procent, kan dat volgen het kabinet ook. Het CPB heeft een bevriezing van lonen en uitkeringen voor gesteld, waartoe alle al voor 1993 afgesloten CAO's openge broken zouden moeten worden. Het kabinet heeft dat gisteren voorgesteld in een spoedoverleg met werkgevers en werknemers, vooruitlopend op de geplande gesprekken over een centraal akkoord. De FNV-bond voelt daar op dit moment in elk geval niets voor. Het Amsterdamse Gemeente Vervoerbedrijf (GVB) is voor 65.000 het schip ingegaan door de truc van een scharesliep. Zonder een prijsafspraak met de man te maken, gaf de werk plaats Amsterdam-Duivend- recht gereedschap met een nieuwwaarde van 10.000 gul den mee aan de man. Die de clareerde vervolgens 100.000 gulden slijpkosten. Na bemid deling door zigeunerkoning Koko Petaio werd de zaak af gemaakt op tweederde van dat bedrag. „Misschien dat we voor de rechter op een lager bedrag waren uitgekomen, maar dan CDA en PvdA: Kabinet moet extra korten den haag gpd Het kabinet moet de berekening van het Centraal Planbureau (CPB) overnemen dat er vol gend jaar 2 miljard extra moet worden bezuinigd omdat de economische groeit tegenvalt, zo vinden CDA en PvdA. CDA-fractieleider Brinkman zei gisteren 'niet vrolijk' te wor den van de nieuwe CPB cijfers en voegde eraan toe dat 'pijnlij ke maatregelen' nodig zijn. Het CDA houdt dan niet langer vast aan de eis dat de lastendruk vol gend jaar naar 53 procent terug moet (in het regeerakkoord staat 53,6 procent). Dat zou na melijk betekenen dat er 6 mil jard gulden zou moeten worden bezuinigd. Volgens PvdA-fractieleider Wöltgens moet het kabinet nu eerst proberen met werkgevers en vakbeweging overeenstem ming te bereiken over verdere loonmatiging. Financieel spe cialist Melkert voegde daaraan toe dat extra bezuinigingen on ontkoombaar zijn. Binnen de fractie wordt volgens hem ook al nagedacht over mogelijkhe den daartoe. Volgens de WD zijn extra be zuinigingen nodig van 2,5 mil jard gulden nu tot 5 miljard in latere jaren. Volgens WD leider Bolkestein heeft het kabinet de problemen tot nu toe onder schat. had het weer gauw een half jaar geduurd. De directie heeft ervoor gekozen de zaak snel en makkelijk op te lossen," aldus de woordvoerder van het GVB. De directie doet de zaak verder af met een uitbrander aan de verantwoordelijke medewer ker. Onder de werknemers is ge mor ontstaan over de betaling van 65 mille tegen het licht van het zuinige beleid van het GVB ten opzichte van het personeel. De directie overweegt nu de zaak onverhoopt is uitgelekt publicatie in het personeels blad was tegengehouden alsnog het personeel in te lich- Daling hypotheekrente. De rente van de Postbankhypotheken is gedaald en is nu vanaf: 85' iM: H.S1* (9.0'? Rente 2 jai Rente 5 ju I Rente 7 jaar vast: H.T'i 9.21 Rente 12 juur vast: 8,7't (9.2'J) De rentes gelden voor hypotheken met gemeente garantie en manndbetaling (tussen haakjes staan de ef fectieve rentes vermeld). V«M>r spaarhypotheken geldt een 0.2'^ hogere rente. Wilt u meer weten over de Postbankhypotheken? Bel 020 - 5K4 77 77 of haal de folder op het postkantoor.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3