Clinton voorop in race om kiesmannen vs Het is weer macho-tijd in VS' Feiten &Meningen Dreigt een herhaling van de crisisjaren? DONDERDAG 29 OKTOBER 1992 CAMPAGNESNIPPERS Bush 'meer mandan Clinton little rock Met modder gooien hoort bij de Amerikaanse ver kiezingen als een hamburger bij McDonald's. Het campagne team van Bush raakte Clinton deze week echter wel erg ver on der de gordel. Letterlijk. Volgens een Republikeinse medewerker was Clinton, als het op 'mannelijkheid' aankwam, minder goed toegerust dan de president. De bron: een veiligheidsagent die beide heren in de badkamer had bewaakt. Prompt werd een woordvoerder van Clinton gevraagd of de gouverneur beschik baar was voor een foto-sessie. Zij zag dit 'vergelijkend warenon derzoek' evenwel niet zitten en wees het verzoek beleefd, doch resoluut af. Van de Texaanse miljardair met de grote oren is nog niets vernomen. Even wachten met de uitslag, please los angeles De inwoners van California, Oregon, Washington, Alaska en Hawaii willen dit jaar ook wel eens de president kie zen. Niet dat ze nooit naar de stembus gaan, maar ze willen de ze keer graag hun keuze maken vóór de uitslag bekend is. Door de verschillende tijdzones in Amerika komen de uitslagen uit bijvoorbeeld New York al binnen terwijl in de westelijke staten nog wordt gestemd. Clinton heeft voorgesteld om geen uitslagen bekend te maken voor alle stembureau's zijn gesloten. Om zelf het goede voorbeeld te geven, heeft hij besloten om zijn over win ningsspeech pas te houden na het sluiten van alle stembus sen. Als hij wint tenminste... Ere wie ere toekomt moskou President Bush laat zich graag voorstaan op zijn bui tenlandse successen. De bevrijding van Kuwayt en de afzetting van de Panamese dictator Manuel Noriega zijn er twee van. Maar het liefst pronkt hij met de val van de Berlijnse Muur en het einde van de Koude Oorlog. Historische wendingen waar voor Bush volgens Bill Clinton geen eer toekomt. De president is als een haan die de eer opeist voor de zonsopgang, vindt Clin tons running mate Ai Gore. Dat Bush zelf ook enige reserves heeft, onthulde Michael Gorbatsjov. De voormalige Sovjet-leider verklapte dat Bush hem onlangs had verteld zich niet te veel aan te trekken van de campagneretoriek. Uiteraard, aldus Bush, kwam ook Gorbatsjov de eer van de historische ommekeer toe. Geld moet rollen dallas Hij mag dan derde staan in de opiniepeilingen, als het om uitgeven gaat doet Ross Perot voor niemand onder. De Texaanse miljardair geeft dagelijks 5 miljoen gulden uit aan zijn campagne, geld dat vooral opgaat aan televisiezendtijd. De ver wachting is dat Perots uitgaven voornamelijk eigen geld deze week zullen oplopen tot 8 miljoen gulden per dag. Op de avond voor de verkiezingen wil de Texaanse miljardair zelfs ge lijktijdig te zien zijn op drie nationale televisienetten. Als op 3 november de zon ondergaat, zal Perot 150 miljoen gulden heb ben uitgegeven, meer dan Bush en Clinton samen. Of voor hem als president de zon weer opkomt is een tweede. Het is tijd voor....de Amerikaanse kiezer mag het op 3 november zeggen. Met nog vijf dagen te gaan tot de verkiezingen, ziet het er voor George Bush wat minder somber uit. De landelijke opiniepeilingen geven gouverneur Bill Clinton nog steeds een voorsprong op Bush van zo'n vijf procent, maar de Amerikaanse president is flink ingelopen. De opmars van de onafhankelijke kandidaat Ross Perot lijkt tot staan te zijn gebracht. amsterdam maarten kuiper Voornamelijk door Perot zelf, die met 'paranoïde' beschuldi gingen aan het adres van de Re publikeinen een eigen goal scoorde. President Busn, die in de peilingen schommelt tussen de 35 en 38 procent, zal echter ruim boven de 40 procent moe ten uitkomen, wil hij kans ma ken op four more years, een ver lenging van zijn ambtstermijn. Dat een herverkiezing niet voor het oprapen ligt, blijkt uit de politieke kaart van de Verenigde Staten. De strijd om het presi dentsschap wordt niet landelijk beslist, maar in de vijftig staten afzonderlijk (plus het District of Columbia, dat de hoofdstad Washington omvat). Iedere staat heeft een aantal kiesman nen, afhankelijk van het aantal Congresleden. Dat aantal is weer afhankelijk van het aantal inwoners van de staat. De kan didaat die in een staat de mees te stemmen haalt, krijgt alle kiesmannen van die staat. In totaal zijn er 538 kiesman nen, die in december de presi dent kiezen. De kandidaat die 270 of meer kiesmannen achter zich krijgt wordt president. Sta ten met veel inwoners, zoals California, New York, Texas en Pennsylvania hebben veel kies mannen. Het komt er voor de kandidaten dus vooral op aan om deze staten achter zich te krijgen. En dat is nu net waar Bush vol gens de peilingen nog niet in slaagt. Als er nu verkiezingen zouden worden gehouden, zou Bill Clinton 280 kiesmannen ha len in 22 staten en het District of Columbia. Dat is net genoeg om door het kiescollege tot pre sident te worden gekozen. Bush zou niet meer dan 94 kiesman nen halen in 14 staten, Ross Perot zelfs geen enkele. In de overige staten heeft geen van de kandidaten een overtuigende voorsprong. De steun voor Clinton komt vooral uit drie regio's. De drie westelijke staten California, Oregon en Washington zijn zijn beste troef. Clinton heeft in de ze liberale staten, die zwaar zijn getroffen door de economische recessie, een voorsprong van 10 tot 15 procent. Hij lijkt daarmee verzekerd van 72 hesmannen. Een tweede bolwerk is het tradi tioneel Democratische noord- (a)New Hampshire Om president te worden heeft een kandidaat 270 kiesmannen nodig. Elke staat levert kiesmannen, afhankelijk van het aantal kiesgerechtigden. Per staat wordt bekeken wie de meeste stemmen heeft winnaar krijgt alle kiesmannen van die staat toegewezen. Volgens de opiniepeilingen zou Clinton op 280 kiesmannen kunnen rekenen en Bush op 94. In veel staten is de strijd nog onbeslist. Perot zou nog nergens een duidelijke meerderheid halen. aantal kiesmannen (totaal: 538) De presidentskandidaten en hun favoriete balspelen oosten. Clinton kan in deze dichtbevolkte regio rekenen op ruim 100 kiesmannen. Ten slot te leveren de uitgestrekte Mid Wesr-landbouwstaten Minneso ta, Iowa en Missouri, aangevuld met de zuidelijke thuisbasis van Clinton (Arkansas) en vice-pre- sidentskandidaat Al Gore (Ten nessee), 45 kiesmannen op. De slag om het presidentsschap wordt echter vooral uitgevoch ten in de Rust Belt, de dichtbe volkte industriestaten rond de grote meren. Deze staten Wisconsin, Michigan, Illinois, Indiana en Ohio zijn samen goed voor 84 kiesmannen. Als Clinton hier wint, kan het bijna niet meer mis gaan. Het zijn echter juist deze staten waar de recente opmars van Ross Perot Clinton het meest heeft geschaad. Zijn comforta bele voorsprong in Michigan en Illinois wordt bedreigd en in Ohio, waar Clinton voor lag, is de strijd met Bush weer hele maal open. Hetzelfde is gebeurd in Colorado, New Mexico en New Jersey. Maar ook Bush heeft last van Perot. De Texaanse miljardair heeft in de belangrijke staten Texas en Florida (samen 57 kiesmannen) veel conservatieve kiezers bij de president wegge- snoept. Clinton, die enkele we ken geleden nog duidelijk ach ter lag, maakt hier nu weer een kans. Voor Bush is winst in het zuiden een absolute noodzaak. Daartoe moet hij zorgen dat hij de steun houdt van de zogenaamde Reagan Democrats, Democraten die in 1980 en 1984 massaal op Ronald Reagan stemden en die Bush in 1988 trouw bleven. Zoals het er nu naar uit ziet ke ren veel van deze Democraten Bush echter de rug toe. Naast het zuiden en een dertien-tal staten in de Mid West en de Rocky Mountains, moet Bush de meeste Rust Belt-staten en sta ten als Virginia en New Jersey winnen. Een zware taak, maar geen onmogelijke. washington rupert cornwell the independent Ik had het gevaar niet gezien, maar de foto grafe die naast me stond en die meer erva ren is in zulke zaken, had dat zeer zeker wel. ,,Uh, oh", waarschuwde ze, terwijl ze op een (Amerikaanse) football wees die vo rige week tijdens een tussenlanding van de campagnekaravaan Clinton-Gore 'toevallig' op het vliegveld Midway van Chicago lag. „Dat ziet er slecht uit. Het is weer macho- tijd." En jawel, toen ze tevoorschijn kwamen om aan boord van hun vliegtuig te gaan, gooi den onze helden hun jasjes uit en renden naar de ovale footballl. Een paar seconden later renden ze over de landingsbaan om wilde passes af te geven. Geen wonder dat we al een half uur achter zijn op het sche ma. Regel één in het leven van een kandi daat is dat punctualiteit als verre tweede komt na Goddelijkheid. En Goddelijkheid betekent in de campagne van 1992 er man nelijk uitzien en zorgen dat zo op de foto komt. Wat is dat toch met die Amerikaanse presi dentsverkiezingen dat de sportman naar buiten brengt? Niet dat het in het geval van George Bush veel naar buiten bracht. Zijn hele ambtstermijn is een eindeloos atletisch proefterrein geweest, van hoefijzerwerpen tot golf tot honkbal tot de laaste tijd de on-Amerikaanse activiteit soccer. Mis schien wenkt het vooruitzicht van de WK voetbal in 1994 op Amerikaanse bodem, misschien was het de meer elementaire zaak van de Spaanstalige kiezer. Daar, ver spreid over de zondagskranten, stond de 41ste president vooreen nauwkeurig geën sceneerde aftrap om hem heen de zes- en zevenjarigen van het Plaza Grillteam in Montgomery, Alabama. Maar dit soort dingen zijn van Bush te ver wachten. De neigingen van Bill Clinton in dezelfde richting zijn minder makkelijk te verklaren. Om het beleefd uit te drukken gebaseerd op wat ik tot nu toe heb gezien is hij geen sporter van nature. Clinton aan het rennen is een weerzinwekkend gezicht. Het lijkt minder op joggen dan op een lood zwaar geploeter. Maar elke ochtend van de campagne is 'De Trimloop' het eerste punt op de agenda. Het is niet alleen nodig (de kandidaat heeft een neiging tot overge wicht), het is ook nodig dat gezien wordt dat het gebeurt. Hetzelfde geldt voor Clinton die zich op houdt op de softbaldriehoek, nog een ge beurtenis die af en toe tijdens de campagne voorkomt. Te oordelen naar wat ik heb ge zien op vliegveld Midway, is hij iets handi ger met een football in zijn handen. De vraag blijft: waarom doen ze het? Het antwoord ligt, zeer zeker, diep in de Amerikaanse psyche. Een deel daarvan is de gevreesde 'mietjes-factor'. Wat er ook ge beurt, een Amerikaanse politicus mag hier nooit een mietje lijken vraag dat maar aan Bush, die het grootste deel van de jaren tachtig heeft geprobeerd dat etiket van zich af te werpen. Veronderstelde kleinzieligheid heeft menige presidentskandidaat vernie tigd: van Ed Muskie die in 1972 zijn kansen verspeelde door in het openbaar te huilen bij een brief waarin zijn vrouw werd aange vallen, tot Michael Dukakis in 1988. Een andere belangrijke regel is om nooit, nooit een voorliefde te verraden voor de ce rebrale kant van het leven. Intellectualisme is het zusje van kleinzieligheid en de daar mee verbonden zonde van vrouwelijkheid wat zou kunnen verklaren v voor een vrouw zo moeilijk is om kandidaat te staan voor het presidentschap. Neem Ad- lai Stevenson, die in de jaren vijftig het do delijke grafschrift 'intellectueel' kreeg tij dens de twee keer dat hij van Dwight Ei senhower de race verloor. Aldus komen de aanvallen van Bush op Clinton en zijn mede-'sociale plannenma kers uit Oxford' voort uit een lange traditie. En dat verklaart waarom Clinton, van alle recente kandidaten voor het Witte Huis aantoonbaar het meest deskundig en intel lectueel voorbereid, op dit moment liever sterft dan dat hij met een boek wordt ge zien. Maar, zo kunt u zeggen, er zit toch wel meer aan vast. Beginnend met George Was hington, is de strijd voor het presidentschap geen opvoering van dat typische Ameri kaanse drama van de gewone jongen die een held wordt door het systeem aan te pakken en te verslaan? Merk op dat de sporten tijdens de campagne die van ieder een zijn: honkbal, voetbal, basketbal maar zeker geen golf. Golf is de favoriete sport van Bush maar veel te elitair voor de campagne. Blijft over Ross Perot. Hij jogt niet en gooit niet met footballs (althans niet in het open baar). Hij voert zelfs nauwelijks campagne. Maar in andere opzichten past hij precies in deze theorie, de levende mythe van de klei ne man die Vietnam aanpakte, General Mo tors aanpakte en de laatste tijd de gevestig de orde van Washington. Het recept was perfect. Jammer dat hij een samenzwering ziet op iedere straathoek. Anders had hij misschien kunnen winnen. vertaling luutje niemantsverdriet heemstede wj. van de woestune In 1862 publiceerde de Frans man Clement Juglar een boek over de regelmaat van econo mische crises onder de titel 'Des crises commerciales et leur re tour périotique'. Sindsdien was er bij economen tot ongeveer 1940 een grote belangstelling voor het regelmatig terugkeren van die crises. Daarna verflauw de de belangstelling. De crisisperiodes van Juglar duurde tussen de zes en negen jaar, met twee a drie gunstige, twee a drie ongunstige en twee drie kwakkelende jaren. In 1926 ontdekte de Russische econoom Nicolai Kondratieff dat er ook een periodieke golf beweging was met golven van 45 tot zestig jaar. Deze lange golf is veel minder spectalulair en duidelijk dan de korte golf van ongeveer zeven a acht jaar. Mede door de lange duur van de lange golf is daarbij het ver schil van het ene jaar op het an dere zeer klein en waarschijnlijk niet meer dan een procent. Dat is nauwelijks waar te nemen, want zo'n verschil van jaar op jaar is klein in vergelijking met de veranderingen binnen het Emeritus hoogleraar prof.dr. W.J. van de Woestijne vindt het zijn plicht van tijd tot tijd te wijzen op de diepere lagen van de economie. In het archief van deze krant bevinden zich dan ook tallo ze artikelen, waarin de Heemsteedse econoom zijn visie geeft over tal van eco nomische aangelegenheden. In maart 1991 zei hij nog bang te zijn voor een herha ling van de economische cri sis, die begin jaren dertig de wereld langzaam in haar greep kreeg. In bijgaand volgens eigen zeggen laatste artikel, hij is inmiddels 91 legt Van de Woestijne uit dat de laatste anderhalfjaar hem hebben bevestigd dat het bergafwaarts gaat met de economie. Een oplossing weet de professor niet, „maar ik meen dat mijn ana lyse het inzicht kan vergro ten", zegt hij in een begelei dend briefje. Prof. Van de Woestijne was jarenlang ad viseur bij Bakkenist, Spits Co, doceerde negen jaar eco nomie aan de Technische Hogeschool in Delft en was in de jaren zestig tien jaar Kroonlid van de Sociaal-Eco nomische Raad. staan. De goede jaren van de kortegolf, tussen 1926en 1929, waren daardoor minder goed dan normaal. Het waren meer kwakkelende jaren. De jaren na 1930 kenmerkten zich dus enerzijds doordat zij lagen in de dalende tak van de korte golf en anderzijds doordat de economie zich bevond in het midden van de dalende tak van de lange golf. Het dieptepunt lag in 1932/33 en jarenlang bleef de toestand als in het tijdsbestek van de korte golf en toevallige gebeurtenissen. Maar, tegenover deze kleine in vloed van jaar op jaar staat dat over een periode van langer dan vijf a zes jaar het getotaliseerde of geaccumuleerde verschil be duidend is. Hoe gevaarlijk zo'n optelsom kan zijn, blijkt uit ge gevens in de periode 1926-1936. Wij verdelen deze dit decenni um in twee delen; 1926-1929 en 1930-1936. Kritiek is hier het jaar 1930. Dat was namelijk de overgang van de goede in de slechte jaren van de korte golf. Bovendien was 1930 ongeveer het midden van de dalende tak van de lange golf. Die duurde van ongeveer 1920 tot 1945. In 1926 was deze daling dus reeds zes jaar aan de gang. Door de accumulatie was dus een duidelijke achteruitgang ont Door de geaccumuleerde wer king van de dalende lange golf, kon de opgaande tak van de korte Juglargolf geen noemens waardige verbetering brengen. Daardoor is de crisis van 1930- 1940 niet alleen heel diep maar ook van zo lange duur geweest. Nu komt het ons voor dat het jaar 1990 grote overeenkomsten vertoont met 1930. Het jaar 1990 is namelijk ook de over gang tussen de goede naar de slechte jaren van de korte golf. Het jaar 1990 ligt bovendien on geveer in het midden van de dalende tak van de lange golf. Daarom is ons inziens de kans groot op een herhaling van de toestand van 1930-1940.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2