Foutenfestival in Venlo royeert De Zwarte Schapen KNVB Sport Prince Polley heeft zijn draai gevonden i II Oostenrijk telt nog mee 'Half PSV maakt klus op routine af 'Menzo's broertje' helpt Feyenoord DONDERDAG 29 OKTOBER 1992 25 redactie herman joustra ad v rob onderwater rob van der zanden Turkije pas laat langs San Marino ankara» Het Nederlands elftal is in groep 2 van de kwalificatie voor het wereldkampioenschap voetbal in 1994 gezakt van de vierde naar de vijfde plaats. Turkije won in Ankara met 4-1 van San Marino en klom naar de derde plek. achter Noorwegen en Polen. Drie minuten voor tijd was de stand nog gelijk: 1-1. Hakan had zeven minuten voor de rust de score geopend, zeven minuten na de hervatting maakte Baciochi gelijk. In de 87ste minuut bracht Orhan de thuisploeg opnieuw op voorsprong. Hakan en Hami bepaalden de eind stand op 4-1. Winter scoort opnieuw milaan» Aron Winter is bezig aan een aardige reeks. In de afgelo pen drie wedstrijden trof de oud-Ajacied telkens doel. Gisteren scoorde hij in het bekerduel tegen Cesena. Zijn club Lazio Roma won met 3-1 en plaatste zich voor de kwartfinale waarin Lazio uitkomt tegen Torino. AC Milan won eens een keer niet: de kampioen speelde zonder Nederlanders 0-0 bij Cagliari. In Mil aan won de roodzwarte club met 3-0. Barcelona neemt na rust afstand barcelona FC Barcelona heeft in de eerste wedstrijd om de Spaanse Super Cup pas na rust afstand kunnen nemen van Atle- tico Madrid: 3-1. De opponent uit de hoofdstad dicteerde het duel in de eerste helft en kwam op voorsprong door een treffer van Ferreira na een kwartier. De donderpreek van Johan Cruijff in de pauze hielp, mede doordat Atletico ver terugviel. De gelijkmaker van Salinas kwam echter pas in de 64ste minuut. Beguiristain gaf Barcelona met twee doelpunten een redelijke uitgangspositie voor de return. Leidse meisjes naar gelijkspel loosdrechtHet Leidse meisjeselftal onder vijftien jaar heeft gisteravond op het terrein van W Loosdrecht met 1-1 gelijkge speeld tegen Utrecht, na een ruststand van 1-0. Het betrof de tweede wedstrijd in het kader van het Jeugdplan Nederland. Lei den heeft nu drie punten vergaard uit de twee duels. Nadat Na- tasja Sasburg (De Sleutels) haar doelpunt vlak voor tijd zag afge keurd, zorgde Sandra Schouten (Docos) een minuut voor het eindsignaal toch voor de gelijkmaker. Spaanse bond stelt onderzoek in 5 De Spaanse voetbalbond onderzoekt de herkomst van de anonieme gift die de spelers van CD Tenerife in augustus van dit jaar ontvingen. De ploeg van de Canarische Eilanden kreeg na de zege van 1 -0 op Real Madrid van een onbekende man 500.000 gulden. Behalve aanvoerder Tono heeft ook Mano io Hierro de schenking van de plastic tas met 21 miljoen peseta's toegegeven. Barcelona, dat door de nederlaag van de Madrileen- se aartsrivaal de landstitel behaalde, ontkent bij de affaire te zijn betrokken. Vice-voorzitter Josep Museons heeft een ieder, die Barcelona in dit verband beschuldigt, gewaarschuwd dat hij de gerechterlijke consequenties moet dragen. Drie punten bij winst? zurich De wereldvoetbalbond FIFA overweegt tijdens de eind ronde om de wereldtitel in 1994 in de Verenigde Staten in de voorronde-wedstrijden een overwinning met drie punten te ho noreren. Ook bestaan plannen om vanaf de achtste finales het 'sudden-death-principe' in te voeren, waarbij de wedstrijd na het scoren van het eerste doelpunt in een verlenging afgelopen is. Volgens algemeen secretaris Blatter behoeven de plannen slechts een wijziging van het reglement. Benfica ontslaat Ivic lissabon Benfica heeft gisteren trainer/coach Tomislav Ivic met onmiddellijke ingang ontslagen. Assistent-trainer Antonio Oli- veira wordt voorlopig met de technische leiding belast. Dat heeft het bestuur van de club uit Lissabon gisteren bekend gemaakt. Als reden werden de tegenvallende resultaten van Benfica aan gevoerd. De ploeg heeft drie verliespunten meer dan koploper Porto.» -W Ajacied Edgar Davids (links) loopt zich het vuur uit de sloffen om zich Juno Verberne van VW van het lijf te houden. Ajax schittert en schuttert bij VW Soms is de onvolkomenheid leuker dan de perfectie. Een schutterend in plaats van een schitterend Ajax is ook wel eens aardig. Voor de verandering. Blunders, missers en fouten, een zeldzaamheid in Amsterdam, maakten gis teravond van een verplicht bekernummer een stukje amusement dat in de Nederlandse voetballerij nog bij hoge uitzondering wordt opgevoerd. VW-Ajax 3-7. Tien treffers, de geur van sensatie. Karei Bouwens, hier nog in het shirt van FC Den Haag, is een van de spelers die voorlopig niet meer in actie mag komen. zeist» De algemene tuchtcommissie amateurvoetbal van de KNVB heeft de Amsterdamse sportver eniging De Zwarte Schapen met directe ingang als lid geroyeerd. Het eerste elftal van club speelt in de eerste klasse A van het dis trict West I, waarin ook UVS uit komt. De Amsterdamse vereniging, vorig seizoen nog FC Sloterplas geheten, heeft zich „op ernstige wijze schuldig gemaakt aan het voeren van een ondeugdelijke financiële administratie en boekhouding." Dat bleek uit verklaringen van de Commissie van Onderzoek alsmede de rap portage van de Commissie Sport, Overheden en Begelei ding van de voetbalbond. Het royement van De Zwarte Schapen, waar onder anderen de oud-prof Karei Bouwens ac tief was, heeft tot gevolg dat de wedstrijden van de club, zowel op KNVB- als afdelingsniveau en in de bekercompetitie, uit het programma zijn genomen. Eerder dit seizoen speelde UVS thuis gelijk tegen de Amster dammers (1-1). Het eerste elftal van De Zwarte Schapen bezette tot nu toe de negende plaats in de eerste klasse A van het dis trict West I. Voorzitter Richard Smith heeft aangekondigd bij de KN VB in beroep te gaan tegen deze beslissing. „Er liep al twee jaar een onderzoek naar onze finan ciële situatie en de naleving van de amateurbepalingen. Onze accountant had een regeling met de KNVB getroffen. We moesten op 19 oktober laten weten of we met dat voorstel akkoord gingen. Dat verweer schrift is op 20 oktober, 's och tends om kwart voor acht, op de fax gezet. De KNVB heeft for meel gelijk dat dat te laat was, maar dit is toch eea vreemde gang van zaken." De KNVB ging nog niet eerder tot een dergelijke rigoureuze maatregel over. De bond wil verder geen commentaar leve ren. Bart van Leeuwen, de voor zitter van UVS, zegt versteld te venlo ype minkema gpd—verslaggever Met dank aan twee schutteren de doelmannen en een blunde rende debutant kwam het tot een onafzienbare reeks fouten. Voetbaltechnisch een absolute ramp, voor de toeschouwers een openbaring. Dat kan dus ook nog in Nederland. VW-Ajax was eigenlijk een hamerstuk. Een noodstop op de triomftocht door Europa. Goal- tje van Van Loen, een stuk of twee van Bergkamp en dat was het dan. Normaal gesproken. Ajax was ook goed op weg. De 0-2 bij rust was logisch, de eer ste helft rustig. Toen begon het feest. Bij de staan van de uitspraak van de tuchtcommissie. „Het is wat. Ik heb zoiets nog nooit meege maakt. Het is de strengste straf die kan worden toegepast. Ik denk dat de KNVB niet over een nacht ijs is gegaan. Bovendien, als je weet wat er aan de hand is, stuur je zo'n fax niet op het laatste moment. Verder kan ik natuurlijk niets over de situatie score 1-4. Frank de Boer moest met een blessure de kleedkamer opzoeken. Clarence Seedorf mocht een nieuw stukje ge schiedenis schrijven. Vanaf dat moment liep alles vermakelijk in het honderd. „Niet door See dorf", haastte technisch-direc- teur Louis van Gaal zich te ver klaren. „Zijn tegenstander scoorde weliswaar twee keer, maar Seedorf trof geen blaam." De technische baas van Ajax nam zijn debutant, de jongste in de Amsterdamse geschiede nis, logischerwijs in bescher ming. De oude rot Blind kreeg de schuld. De rug van een erva ren dertiger is nu eenmaal bre der dan die van een zestienjari ge puber met examenvrees. zeggen. Ik weet er het fijne niet van." Van Leeuwen zegt het in elk geval te betreuren dat het aantal teams in de competitie nu tot elf wordt teruggebracht. „De twaalf teams worden er nu elf. Op die manier wordt het een echte mini-competitie. Nu hebben we acht punten uit zes wedstrijden in plaats van negen uit zeven. Dat er nu waarschijn- VW haalde op. Van de kansloze 1-4 naar de sensatio nele 3-4. Ajax was de kluts kwijt. Invaller-doelman Edwin van der Sar haalde de meest vreemde capriolen uit. De vervanger van de geblesseerde Stanley Menzo stond model voor de situatie bij de Amsterdamse club. De bles- suregolf noopte Van Gaal zijn bank te vullen met een verban nen (Brian Roy) en een wanho pig naar een andere club zoe kende (Ron Willems) speler. Binnen de lijnen moest en mocht de technisch-directeur driftig experimenteren. Frank de Boer als laatste man, Kreek in de mandekking, Davids en Alflen op het middenveld. De mutaties stoorden het ritme, braken de automatismen bij Ajax. Maar ook VW, de subtop per uit de kelder van het betaal de voetbal, deed een duit in het zakje. De Noordlimburgers voelden zich gisteravond gestreeld door de complimenten van het grote Ajax. „Gedurfd", prees Van Gaal de tegenstander. Dat sloeg ook op jubilaris John Roox. In het ARCHIEF lijk twee clubs degraderen en niet drie maakt me niet zo veel uit. Maar goed, dat is de techni sche kant van het verhaal. Het feit op zich dat een club geroy eerd wordt, vind ik triest. Dat is een slechte zaak voor de voet balsport. Tenminste als de straf ook in hoger beroep wordt ge handhaafd. Dat is natuurlijk nog even afwachten." 'circus' De Koel nam de doel man van VW in de eerste helft de clownsrol voor zijn rekening. 350 wedstrijd had hij voor VW gespeeld; Roox had ze gister avond duidelijk allemaal in de benen zitten. Uiteindelijk kwam de topper toch gewoon weer boven. Merk waardig genoeg zonder de in breng van Dennis Bergkamp. Neerlands meest gewilde voet baller moest binnen de minuut een aanslag verwerken van zijn tot de tanden gewapende bewa ker Rayer en hield zich verder alleen nog bezig met het heel houden van lijf en leden. Bergkamp bleef voor de twee de keer deze competitie (eerder bij Sparta, 0-0) droog staan. Het mocht de pret niet drukken. Wim lonk, onder normale om standigheden de aangever, nam het vaandel met opvallend ge mak over. Maar de omstandig heden waren gisteravond in de bomvolle Koel absoluut niet normaal. Tien goals, de een nog mooier dan de andere, en drie tegentreffers voor Ajax. Ook dat was lang geleden. wenen «sid/rtr/afp Oostenrijk heeft gisteravond in Wenen z'n eerste overwinning behaald in groep zes van de kwalificatie voor de wereldtitel. Na het verlies van twee weken geleden in het openingsduel in Parijs tegen Frankrijk (0-2) werd Israël met 5-2 verslagen. Daar door stegen de Oostenrijkers naar de derde plaats in de rang schikking achter Zweden (vier uit twee) en Bulgarije (vier uit drie). Middenvelder Andreas Her zog maakte in het Praterstadion voor 20.000 toeschouwers de eerste twee doelpunten voor Oostenrijk, dat de oud-Neder lander Schinkels in de basis had opgenomen. Direct na de rust zorgde Polster voor een volko men veilige marge van drie tref fers (3-0). Via 4-2 werd het ze ven minuten voor tijd 5-2 door Ogris. De nieuwe formatie van Rus land boekte in groep vijf de tweede overwinning. In winter se omstandigheden werd Luxemburg in Moskou met 2-0 verslagen. Na vier minuten openden de Russen de score. Joeran, speler van Benfica, profiteerde van een fout van doelman Van Rijswijck. Joeran komt uit de Oekraine, maar verkiest voor Rusland uit te komen. Radtsjenko scoorde 2-0. Luxemburg kreeg daarna de betere kansen, maar raakte lat en paal. In Vilnioes eindigde de Baltische derby Litouwen- Letland onbeslist: 1-1. Litouwen bleef in groep 3 tweede, achter Ierland. De Letten namen in de eerste helft de leiding door Li- nars, elf minuten voor tijd maakte Fridrikas de gelijkma ker. enschede anp Prince Polley is hard op weg de supporters van FC Twente aan zich te binden. De Ghanees, die momenteel bij de Enschedeërs een basisplaats heeft door de blessure van spits Mulder, heeft zijn draai gevonden in Ensche de. Vooral dank zij de drie tref fers van zijn voet schudde Twente het bijna een uur lang fel verzet biedende Willem 11 van zich af. Willem II presteerde het weliswaar in de laatste acht minuten terug te krabbelen van 4-0 naar 4-2, maar een reëel uit zicht op een plaats in de vierde bekerronde kregen de Tilbur- gers in de slotfase uiteraard niet meer. Alleen de eerste tien minuten na de pauze leek het gehandi capte Willem II (zonder onder anderen Van Geel en Stewart) kansrijk in Enschede, nadat Twente in de eerste helft duide lijk had gedomineerd. Het uit blijven van tegentreffers gaf de Brabantse ploeg blijkbaar moed. Opmerkelijk genoeg scoorde Twente wel. toen Willem II de toon aangaf. Toen Polley een maal het eerste zetje had gege ven, was het snel gebeurd met het verweer van de ploeg uit Til burg. Hoogma en tweemaal Polley zorgden voor een royale marge van vier doelpunten. Leon Meijs, onder meer ex-UVS en Katwijk, mocht vervolgens nog tweemaal profiteren van de verslapte aandacht bij Twente, dat zondag in de competitie voor eigen publiek mag probe ren als nummer twee koploper PSV beentje te lichten. Voor Roda JC, dat zich de laatste jaren een erkend beker- topper heeft getoond, is Euro pees voetbal dit seizoen slechts haalbaar door een hoge klasse ring in de competitie. De club uit Kerkrade werd gisteravond in de derde ronde verrast door TOP. De eerste divisionist won in Oss voor bijna 2500 toe schouwers met liefst 5-1. volendam gpd Heel even, niet meer dan ruim een minuutje, heeft Volendam gedroomd van een bekerstunt- je. Of in ieder geval van een verlenging. Maar Romario schoot even na de 2-3 van Mi chael Reiziger alle illusies aan diggelen: 2-4. Een staaltje koelbloedigheid waar de Braziliaan het patent op heeft. Nadat eerst Kalusha op de paal had geschoten en Beerens ook niet de juiste rich ting had gevonden, deed Ro mario waar hij voor betaald wordt: scoren. Zo kwam PSV met de schrik vrij in Volen dam. Dat was maar goed ook. want de Eindhovenaren heb ben de komende weken be langrijke zaken aan hun hoofd. Een half PSV is blijkbaar nog sterker dan een heel Volen dam. De landskampioen miste liefst vijf basisspelers: Koeman, Kieft, Popescu. Ellerman en Vanenburg. Volendam daaren tegen was op volle sterkte en kende voor het eerst sinds maanden een volledig fitte se lectie. Het bekerkarwei werd echter een routineklus voor PSV. Ruim twintig minuten lieten de Eindhovenaren Volendam rotterdam anp ■Geholpen door 'het broertje van Menzo' heeft Feyenoord gister avond eenvoudig de vierde ron de van het toernooi om de KN VB-beker bereikt. Go Ahead Eagles werd in de Rotterdamse Kuip met 7-0 verslagen. De beslissing viel al in de 31ste minuut. Metgod schoot van dertig meter een vriie trap recht op het Deventer doel af. Doelman Ensink liet de bal zo maar door zijn handen in het net glippen. De avond van de keeper was meteen vergald, want de toe schouwers noemden hem direct „het broertje van Menzo". Twee weken geleden stond de natio nale doelman in hetzelfde sta dion nadrukkelijk te schutteren tegen Polen. De uitslag was hoog. maar niet onverdiend. TOP maakte de dienst uit, maar bracht dat in de score pas tot uitdrukking na dat de Limburgse verdediger Senden uit het veld was ge stuurd door scheidsrechter Zui- dema. Senden kreeg zijn tweede gele kaart in de 62ste minuut na een overtreding tegen Van der Weert. Veendam spartelde lang te gen in Maastricht, maar uitein delijk moesten de Groningers toch het hoofd buigen tegen eredivisionist MW. Dat het slechts 1-0 werd in de Geusselt was voornamelijk te wijten aan het overmoedige spel van de thuisclub. MW bracht zich daarmee, tegen de zich dapper werende ploeg van Theo Ver langen, zelf in de problemen. Visser scoorde de enige treffer. De Graafschap is de teleur stelling over het aanstaande vertrek van trainer Simon Kisie- maker nog niet te boven. De Doetinchemmers verloren van Excelsior met 0-1. Op halve kracht spelend schakelde Vitesse ADO Den Haag uit: 3-0. Gemakkelijk kwam de zege niet tot stand. ADO Den Haag wilde er wel een wedstrijd van maken, maar had weinig geluk met zijn aanval lende acties. Utrecht kwam moeizaam tot winst tegen Emmen: 3-2. Van Oostrum en Oosting voor Em men, en Smolarek (2x) en De Kruijff, waren de doelpunten makers. De laatste amateurclub werd uit het KNVB-bekertoernooi ge wipt. Dat gebeurde gistermid dag (DCG heeft op sportpark Ookmeer geen lichtinstallatie) in een slechte wedstrijd. Hoewel het Amsterdamse DCG, dat in vijf jaar van de tweede - naar de hoofdklasse wil promoveren - er alles aan deed om opnieuw te stunten (eerder werd NEC met 1-0 uitgeschakeld) lukte dat te gen het professioneel spelende FC Zwolle niet: 1-2. in de waan dat er mogelijker wijs een bekerstuntje in zat. Met Kalusha als vrije man, zwervend van links naar rechts, Hoekstra als linksbui ten en Faber sober in de man dekking tegenover het Volen- damse 'gevaar' Fabian de Freitas en Roberto Verhagen als min of meer hangende rechtsbuiten liet PSV de begin fase van de wedstrijd aan zich voorbij gaan. Volendam pro beerde wat het kon, maar kwam nauwelijks aan een fat soenlijke opbouw toe. Van Aerle en Romario mochten nog even proefschie- ten, maar toen Winand van Loon stond te debatteren met de scheidsrechter en Numan de vrije trap ondertussen nam, was het pleit beslecht. Ka lusha, in tweede instantie, klopte Zoetebier. De treffer van Romario, vlak na de openingsscorc, beslecht te het pleit definitief: 2-0. Toen na rust de score al snel naar 3-0 werd getild, was de wedstrijd gelopen. Volendam veerde nog even op. Via Steur en Reiziger leek het duel nog even te ontbranden, maar Ro mario maakte uiteindelijk het duel routineus af. De schlemielige 1 -0 verknalde de kansen voor Go Ahead Eagles, dat na een moeilijk be gin en een fortuinlijke ontsnap ping bij een schot van Scholten tegen de lat, greep op het spel van de bekerhouder kreeg. Het moreel knakte en h u nnnnl. dat de weg naar het Deventer doel volledig kwijt was, stroopte de mouwen op voor een zeldza me score. Na een stel missers van Kiprich maakte GorTé nog voor rust 2-0. Na de wissel ging Go Aheads verdediging door met stuntelen en Ensink door met blunderen. Nog voor een uur gespeeld was stond het 5-0 door Blinker, weer (torré en Kiprich. Het werd in het laatste half uur nog erger door Kiprich (strafschop) en TaumenL Vdkantfc-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29