Buisman, een ouwe taaie smaakmaker 'O r Geen streng dieet voor de diabeet Smaak Vlees stoven is ouderwets lekker Voor de brunch Genieten op niveau DONDERDAG 29 OKTOBER 1992 23 MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding LINZENSCHOTEL (zie onderstaand recept) HAVERMOUTPAP MET VANILLEVLA Kook 200 gram gewassen linzen in ruim water met 2 peperkorrels in 45 minuten Ïaar. Snijd 150 gram varkensschnitzel in unne repen. Bak het vlees in anderhalve eetlepel olie bruin. Strooi er peper, zout en kerrie over. Bak 1 kleingesneden ui mee. Voeg 100 gram in plakken gesneden cham pignons, 300 gram Poesta groentemix (diepvries) en weinig water toe en stoof dit 10 minuten op een zacht vuur. Schep de ga re linzen er door en maak het geheel op smaak met peper en zout. per persoon: 2400 kilojoules, 570 kilocalo rieën, 48g eiwit, 14g vet 64g koolhydraten. KABEUAUWMOTEN UIT GRILLPAN (zie onderstaand recept) WORTELSALADE MET KOMKOMMER GEPOFTE AARDAPPEL RUSTEPAP METR BANAAN EN KIWI Was 2 kabeljauwmoten en dep ze droog. Bestrijk de grillpan dun met olie en rooster de vismoten ongeveer 5 minuten aan elke kant. Maak een saus van een halve dl Umer, 1 eetl. magere slasaus (5% olie) halvereetle pel dille (vers of uit de diepvries), een fijn gesneden kleine augurk, een mespuntje to matenketchup, peper en zout. Serveer de saus bij de moten vis. Per persoon: 450 kilojoules, 110 kilocalo rieën, 20g eiwit, 3g vet lg koolhydraten. VARKENSLAPPEN GESTOOFDE KOOLRAAP MET UI AARDAPPELEN STOOFPEREN MET VANILLESAUS (zie onderstaand recept) Schil 4 stoofperen en snijd ze in parten. Breng het sap van een sinaasappel met een stukje kaneelstok, 1 kruidnagel en 1 eetlepel suiker aan de kook, voeg de peren toe en stoof ze ongeveer 3 uur op een heel zacht vuurtje. Bind het vocht eventueel met wat aangemengde maizena. Roer 1 dl vanillevla met 1 eetlepel advocaat en wat melk. Serveer de saus bij de warme of koude stoofperen. Per persoon: 510 kilojoules, 120 kilocalo rieën, 2 g eiwitten, 27g koolhydraten. Alle recepten zijn bedoeld voor tweeperso- LIEVELINGSRECEPT En als u dan toch linzen in huis haalt ook maar een lievelingsrecept hiermee. TURKSE RODE LINZENSOEP is het favoriete recept van GE- RALDINE COUWENHOVEN uit NIEUW VEN NEP, die dit meebracht van een vakantiereis. Nodig: 175 gram ro de linzen; 1 liter bouillon; 2 eetlepels boter; halve eetlepel zout; 2 uien; 1 eetle pel tomatenpuree of 2 gehakte tomaten. Snipper de uien en fruit ze in de boter mooi bruin. Was de linzen en voeg ze toe aan de uien en het zout, de toma tenpuree (of gehak te tomaten) en de bouillon. Laat de soep ongeveer een half uurtje koken. Serveer er eventueel kleine stukjes in boter gebakken brood bij. De soep kan ook na enkele minuten pure ren in een elektrische mengbeker. Geraldi- ne geeft aan het laatste de voorkeur. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. Emigranten die in de naoorlogse jaren naar Canada of Australië trokken, namen van hun geliefkoosde lekkernij en vaak een voorraadje mee. En daarbij hoorde ook een busje Buisman. Dozenvol Buisman werden er verscheept naar de vele 'Hollandse' winkels in emigratielanden waar de gewoonte om koffie op smaak te brengen met een schepje van het bruine goedje jarenlang in stand werd gehouden. Net als in Nederland. Inmiddels bestaat het Zwartsluise bedrijf 125 jaar en is het blikken busje ver vangen door 'n glazen potje. Het assortiment is verbreed en verdiept maar Buisman is nog altijd een naam die staat. «JAN VAN KOOL) Anno 1992 is Buisman de enige die nog gebrande suiker voor de koffie levert. Net zoveel als vroeger, toen het Buisman-bus je in elke keuken stond? „Dat niet", zegt directeur-ei genaar Rolf Olland. „De komst van snelfilterkoffïe en de intro ductie van elektrische koffiezet machines hebben ons wel klan ten gekost. In de toptijd ver kochten we tegen de 12 miljoen busjes per jaar en nu 4 miljoen. Dat betekent dus dat 15 procent van de gezinnen Buisman ge bruikt in anderhalf miljard kop pen koffie per jaar. Dat doen ze om de koffie pittiger te maken, meer smaak te geven. Caramel Op grote schaal suiker branden was een handwerk, een am bachtelijk proces dat slechts een enkeling onder de knie had en zo is het nog steeds. „Het duurt wel drie jaar voor je het goed kunt", zegt Olland. Overigens was het heel lang on gebruikelijk koffie puur te drin ken zoals nu gebeurt en zwarte koffie drinken is helemaal van de laatste decennia. „Men mengde altijd", weet Olland. „Op de een of andere manier is toen de toevoeging van gebran de suiker ontstaan. Dat is cara mel dus. Je kunt dan ook wat minder koffie gebruiken". Meer dan 100 suikerbranders zijn er geweest, maar zowel koffiezet- gewoonten als smaak verander den ingrijpend en Buisman bleef als enige over. Grondlegger Herman Buis man bouwde zijn fabriekje in 1867 en distribueerde zijn pro- dukt in zakken. In de kruide nierswinkels werd de gebrande suiker in bakken naast de erw ten en de bonen te koop aange boden. Maar gebrande suiker trekt vocht aan en daar wist men aanvankelijk geen raad mee. Roelof Buisman, die in 1897 de leiding kreeg, trok zelf het land in om klanten te be zoeken en kwam na verloop van tijd met de oplossing terug. Ol land: „Een Amsterdamse winke lier deed hem de suggestie aan de hand de suiker in busjes te verpakken. Dat idee is onmid dellijk opgepakt en het bleek een geweldig succes. Museumartikel Emigranten kregen een mini- busje Buisman, wie trouwde kon er ook op rekenen en zo waren er meer acties waardoor de gebrande suiker uit de Kop van Overijssel, gemaakt van druivesuiker uit zetmeel, in bij na elk gezin dagelijks werd ge bruikt. Buisman-artikelen zijn er steeds meer, maar het Buis man-blikje is van lieverlee een museumartikel geworden. In de vergaderkamer annex bedrijfs museum van de Koninklijke Fa briek van Gebrande Suiker R. Buisman BV in Zwartsluis staan er tientallen, bij vooroorlogse advertenties, glimmende blik ken lepeltjes en tal van andere curiosa uit de bedrijfsgeschie denis. Eind jaren vijftig kwam de Buisman-directeur Olland:„Het zou mij niet verbazen als de vraag naar Buisman weer gaat toenemen. Men wil variëteiten in de keu ken, er wordt van alles aan het eten toegevoegd om het lekkerder te maken. foto cpd snelfilterkoffïe. Tientallen Melit- ta-demonstratrices gingen er mee op stap en tot ontsteltenis van de Buisman-fabrikanten zeiden ze tegen iedereen die het maar horen wilde, dat deze kof fie net zo lekker was zonder Buisman. „Toen hebben wij als eerste in Nederland een marketing adviesbureau in de arm geno men", vertelt de Buisman-di recteur, wiens moeder een ech te Buisman is. Hij is sinds 1963 aan het bedrijf verbonden en mag zich sinds 1989 de enige ei genaar noemen. Het antwoord van Buisman op de Melitta-ac- tie was 'sneifilter-Buisman' met hetzelfde produkt in de busjes, gebrande suiker dus. Tegen woordig staat er ten overvloede 'voor alle gemalen koffie' op de potjes. Buisman-blikjes uit het verleden, tegenwoordig zit het produkt in glazen potten. INEKE VOLKERS diëtist Hagelslag met caramelsmaak Drie miljoen boterhammen met hagelslag worden er dage lijks verorberd; dat is niet.niks. De traditionele chocolade vruchten- en anijshagelslag hebben, om al die boterham men steeds anders te kunnen bestrooien, gezelschap ge kregen van allerei andere smaakjes. De nieuwste: caramel- hagelslag of juister gezegd een combinatie en melkchoco lade- en carmelstrooistel in een pak. fotop pr Voorlichtingsbureau voorde Voeding Ongeveer 400.000 mensen in Nederland hebben suikerziekte ofte wel diabetes melli- tus. Rond de voeding van deze mensen doen veel bakerpraatjes de ronde. De groot ste mythe is wellicht dat diabeten geen sui ker mogen. Onlangs is een nieuw rapport verschenen over de voeding van diabeten. Daaruit blijkt dat zij in principe een norma le, gezonde voeding kunnen gebruiken vol gens de Richtlijnen Goede Voeding. Diabeten hebben problemen met insuli ne, een hormoon dat ervoor zorgt dat het bloedsuikergehalte op het juiste peil blijft. Het bloedsuikergehalte moeten zij dus zelf op peil houden door het eten van een be paalde afgesproken hoeveelheid koolhydra ten (waaronder suiker) of het inspuiten van insuline (afhankelijk van de ernst van de ziekte). Tot nu toe lag het accent van de voeding op de koolhydraten maar door nieuwe inzichten blijkt de hoeveelheid (ver zadigd) vet in de voeding eigenlijk belang rijker. Diabeten hebben extra veel kans op hart en vaatziekten. Omdat vet eten nog een ex tra risico met zich meebrengt, is het van be lang dat diabeten de consumptie van vet (en met name verzadigd vet) binnen de perken houden. Ook speelt het lichaamsge wicht van de diabeet een grote rol. Onder zoek heeft uitgewezen dat overgewicht de behoefte aan insuline vergroot. Als het ge wicht tot enigszins normale waarde is ge daald, kan best wel eens blijken dat men minder last heeft van suikerziekte. De diabeet die een juist gewicht heeft, moet blijven letten op de hoeveelheid kool hydraten in zijn of haar voeding en de ver deling over de dag. De diabeet kan dit (in overleg met een diëtist of arts) zelf bepalen. Nieuw is wel dat de soort koolhydraat niet meer belangrijk is: koolhydraten uit een volkorenboterham met jam of uit aard appelen maakt voor het bloedsuikergehalte niet meer uit. De tijd dat diabeten helemaal geen suiker mochten gebruiken is voorbij. Net als voor een niet-diabeet geldt: een beetje suiker kan geen kwaad. Onnodig Speciale produkten voor diabe ten als vervangers voor gebak, koekjes, chocolade en ander snoepgoed zijn dus niet nodig. Ze zijn duur en echte dikmakers omdat ze vaak veel vet bevatten en suikervervangende zoetstof fen die net zoveel energie leve ren als suiker. Diabeten kunnen eigenlijk net als iedereen volgens de Richtlijnen goe de Voeding eten. Het enige verschil is dat niet-diabeten wel eens een dagje kunnen 'zondigen'. Mensen die al langere tijd diabeet zijn en de nieuwe inzichten zelf graag in praktijk willen brengen, kunnen zich het best in ver binding stellen met een diëtist (via schrifte lijke verwijzing van hun arts). Het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding heeft op basis van deze nieuwe In zichten voorlichtingsmateriaal voor dia betici gemaakt "Voeding bij diabetes mel- litus met overgewicht' (bestelnr. 846) en "Voeding bij diabetes mellitus' (bestelnr. 841). De brochures kunnen worden be steld door overmaking van 5,50 (incl. verzendkosten) per brochure over te ma ken op giro 4323700 onder vermelding van het bestelnummer. WETEN WAARD Een smakelijke, geurige stoof pot past perfect in de herfst en winter. Stoven vraagt wat ge duld, maar het gerecht dat uit eindelijk op tafel komt, mag er wezen. Het bereiden van een stoofvleesschotel is niet moei lijk. En er zijn veel lekkere stoof- gerechten te maken. Heel bij zonder worden bijvoorbeeld runderlapjes als je ze in Bel gisch vruchtenbier (zoals Kriek Lambik of Verboden Vrucht) stooft. Mager of iets vetter, doorre gen rund-, varkensvlees, kalfs-, lams- en paardevlees zijn prima geschikt voor de stoofpot. Voor dat het vlees in de boter of mar garine wordt aangebraden in de braadpan, moet het worden ge kruid. Laat daarbij de vetrandjes aan het vlees zitten. Die geven het vlees een extra fijne smaak. Na het stoven kunnen ze even tueel worden verwijderd. Als het vlees wordt aangebra den is het lekker om het even te bebloemen. Daardoor kleurt het mooi bruin. Bovendien zorgt de bloem ervoor dat de vloeistof (die later wordt toegevoegd) goed bindt. Na het aanbraden kunnen bijvoorbeeld een ge snipperd uitje (kan ook tijdens het aanbraden al in de pan wor den gedaan), laurierblad, peper korrels, een paar kruidnagels, ontbijt- en kruidkoek, een lepel tje mosterd, partjes tomaat, (Belgisch of bok)bier, een klein scheutje azijn, of wat rode wijn worden toegevoegd. Een scheutje voorverwarmd bier, azijn of wijn verkort, (door de zuurgraad) de bereidingstijd. Tijdens het stoven moet het vlees volledig onderstaan in het vocht. Houd het deksel wel op de pan. Het vocht dat verdampt blijft zo in de pan. Twee tot twee en een half uur laten prut telen op een laag vuur en klaar is kees. Alle smaakstoffen trek- Een tip voor liefhebbers van garnalen van me vrouw Koek—Jouby uit Amsterdam, die het volgende schrijft: Ik koop nooit gepelde garnalen. u>ant dan moet je ze minstens wassen en gaat de smaak verloren. Als ik gar nalen koop, dan was ik de ongepelde garnalen, zet ze op met zout en als ik zie dat er schuim op komt. haal ik ze van het vuur. Dan ga ik ze pellen en die ik ze in heel kleine porties (ongeveer een lincradoosje vol) in zakjes. De zakjes maak ik zo plat mogelijk en leg ze afzonderlijk (niet gestapeld) in de diepvries. Als de zakjes een dag in de vriezer hebben gelegen kunnen ze worden gestapeld. Ik vind het heerlijk dat ik op deze manier een voorraad je kan maken. ken in het vlees, waardoor het zacht en heerlijk smeuïg wordt. In de Römertopf Behalve in een 'ouderwetse' braadpan kan stoofvlees ook worden klaargemaakt in een snelkookpan of magnetron. Maar ook dan moet het vlees eerst kort worden aangebraden in de braadpan. Ook de oven leent zich voor het stoven van vlees; aanbraden in de braad pan is dan niet nodig. Doe het vlees met alle ingrediënten bij voorbeeld in een römertopf en zet deze in een voorverwarmde oven. Een overheerlijk stoofge- recht is het resultaat. Een Ideetje voor de brunch of het cham pagne-ontbijt. Kook een paar mosselen in een laagje witte wijn of bier. Gameer een plakje roggebrood met wat kruidenboter (uit de spuitzak), een plakje zalm en een paar mosselen. Gar neer het geheel met wat kappertjes, een plukje verse dille en wat viskuitkorrels. foto pr REDACTIE •HENRlETTE VAN DER HOEVEN ver koken, proeven en ge nieten op ni- J veauis de veelbelovende titel van het onlangs verschenen Boek der Gastronomie. Het vijf entwintigjarig bestaan van de Alliance Gastronomique Néer- landaise, een samenwerkings verband van 31 restaurateurs, was voor erevoorzitter Jaap Klosse aanleiding om deze jubi leumuitgave samen te stellen. Honger en nieuwsgierigheid vormen de basis van dit boek", zegt Klosse in zijn voonvoord, waarbij hij benadrukt dat de in houd met name bestemd is voor lezers die geïnteresseerd zijn in de gastronomie en die in de we reld van spijs en wijn hun weg weten te vinden. Dat er in de afgelopen vijfen twintig jaar i eel is gebeurd op culianair gebied wordt mede door culinair journaliste Pon Zwarten historica Gemma Cou- mans op interessante wijze be schreven. Internationaal gezien heeft ons land een niet onbe langrijke plaats op de kaart ver overd. Eerst geeft het boek een stuk ge schiedenis, beginnend in de middeleeuwen toen de kerk nog grotendeels het eetpatroon be paalde. Op zeer boeiende wijze maakt de lezer een 'culinaire reis door de de tijd, gevolgd door een hoofdstuk waarin de smaak centraal staat. Daar is geduren de twee jaar een smaakonder zoek aan voorafgegaan met me dewerking van ongeiler 16 (fijn- )proevers. Vanaf 1990 kwamen zij zo'n vijftien keer per jaar bij elkaar om culinaire produkten en wijnen te proeven, te analyse ren en te bespreken. De uitkom sten zijn verrassend. Zelfs zo ver rassend, aldus de auteurs dat het onderzoek de komende jaren nog wordt voortgezet. En ook bij dit gastronomisch boek, dat overigens in alle Alli ance-restaurants verkrijgbaar is, komen vanzelfsprekend ook de i >ersch il lende hereidingstech nie- ken aan de orde, variërend van bakken, braden, grilleren, fritu ren en gratineren tot koken, blancheren, stomen, pocheren en braiseren. Een apart verhaal vormt het hoofdstuk wijnen in combinatie met verschillende gerechten. De auteurs zijn tot de conclusie ge komen dat in relatief korte tijd zowel het aanbod, als de aard van de wijn in drie opzichten opvallend is veranderd. Aller eerst is het aanbod veel groter en meer gevarieerd gen orden. Ver der is de kwaliteit sterk verbe terd waardoor de wijnen sneller rijp zijn, maar daarentegen ook veel minder lang houdbaar. En als laatste noemen zij de bron van nieuwe mogelijkheden die met name voor de gastronomie van belang is. Het uigebreide aanbod van interessante en be taalbare wijnen levert een heel scala van nieuwe combinatie mogelijkheden op. Vervolgens heblten alle Aliance- chefs een eigen bijdrage aan het boek geleverd voorzien van een duidelijke omschrijving van de receptuur, de bereiding en de presentatie, aangevuld met wijnsuggesties. Het laatste hoofdstuk beschrijft de heden daagse trends op het gebied van tafelgeneugten en eetplezier. JOHNBEEREN. eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Mlchelin-sterren gedecoreerd restaurant In de duinen van Bloemendaal

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27