Mens en politicus Truman waren dezelfde persoon A Spookachtig werk Helga Ruebsamen Allende gooit er met de pet naar Lezen is een intieme gebeurtenis Cultuur&Kunst DONDERDAG 29 OKTOBER 1992 N HOORE RENEE DE BORST RECENSIE NICO KEUNING De dansende kater. Helga Ruebsamen, Querido. 29.90 Helga Ruebsamen schrijft al zo'n dertig jaar verhalen. Pas enkele jaren geleden, in 1988, brak zij met de bundel Op Sche- veningen door bij een groter publiek. Het betekende tegelij kertijd haar come back na een schrijfstilte van vijftien jaar. Aangemoedigd door het succes bundelde haar uitgever oud werk in Olijfje en andere verha len 1989)Nu zijn er weer nieu we verschenen onder de titel De dansende kater. Nieuwe verhalen, maar ver trouwde thema's. Ook hierin staan het verval, de drank, de aftakeling, vergane grandeur, angst, ziekte en dood centraal. Geen vrolijke verhalen, al heb ben zij de schijn van sprookjes; sprookjes waarin spoken rond waren. En dat is het nieuwe: het overkoepelende thema van ou derdom, van verleden, van een heden vol herinneringen. Een eigentijdse Haags/Scheveningse versie van Couperus' Van oude mensen en de dingen die voor bij gaan, maar die, zoals een der personages zegt, 'blijven be staan in dit verhaal'. Het verleden spookt door in het heden. Zelfs in het verhaal Naar Pandemos, waarin de titel van deze bundel besloten ligt, wordt de link vanuit het verle den naar het heden gelegd via niemand minder dan Jezus. En als er iemand uit het verleden is die rondspookt in het heden, dan is Hij het wel. Vier verhalen gaan over droom en werkelijkheid. Soms raakt het gegeven het occulte, zoals in Koortsboom. Soms gaat de werkelijkheid bijna onzicht baar schuil achter hallucineren de beschrijvingen, die de ge- dachtenkronkels en vertekende herinneringen weergeven van het dementerende brein van Otto, zoals in Pasdame. Opmerkelijk zijn de laatste twee verhalen, die in wezen bij elkaar horen. Na Pasdame volgt De laatste klant, dat nu vanuit het perspectief van Isabel ge schreven, te lezen is als een commentaar op Pasdame. Ge boorte, leven, ziekte en dood. Om minder gaat het niet in de ze laatste twee verhalen, die verder uitgewerkt, onder één ti tel, tot een prachtige novelle of zelfs roman hadden kunnen uit groeien. Maar Helga Ruebsamen schrijft nu eenmaal verhalen. En dat zij dat kan, bewijst zij opnieuw in deze bundel. Het sterkst zijn die waarin het gaat om de hopeloze teloorgang van een oude cultuur (fin de siècle) RECENSIE. BERT KUIPERS 'Het oneindige plan', roman. Isabel Allen de. Wereldbibliotheek. 39,90. Vertaling: De boeken van de Chileense Isabel Allende (1942) gaan als warme broodjes over de toon bank. De inkt van haar laatste boek, dat onlangs in Nederland se vertaling verscheen onder de titel 'Het oneindige plan', is nog niet droog of de roman behoort al tot de tien best verkochte van Nederland. Droom van elke au teur, maar voor Isabel Allende niets nieuws. In het kielzog van de groten van het Latijn-Ameri kaans magisch realisme bereik te ze al eerder een wereldpu- bliek met trekkers als 'Het huis met de geesten', 'Liefde en schaduw' en 'Eva Luna', dat in ons land bijna een jaar op de bestsellerlijst heeft g De hoge verkoopcijfers van Allende bewijzen maar weer eens dat een lezerspubliek hele maal niet geïnteresseerd is of een boek nu wel of niet goed is geschreven. Want laat ik meteen maar met de deur in huis vallen, 'Het oneindige plan' is veruit het klungeligste boek dat ik dit jaar onder ogen heb gehad. Hier gooit Allende er echt met de pet naar. Ze bezit ontegenzeglijk de gaven van een rasverteller, maar die lijken haar eerder in de weg te staan, dan dat ze iets bijdragen tot de uitvoering van haar 'oneindige plan'. Van zoiets als compositie waarmee ze haar ongebreidelde fantasie in toom had kunnen houden, heeft deze schrijfster bijvoorbeeld nog nooit gehoord. Haar slordige verhaal springt voortdurend alle kanten op doordat er steeds maar weer nieuwe personages en voorval len worden geïntroduceerd, die helemaal geen functie in het verhaal hebben. Daardoor dijt de romanruimte uit tot enorme Isabel Allende: alles en iedereen wordt met steeds dezelfde stijlbloem pjes ingepakt onder het motto: 'Mag het ook iets meer zijn?'. foto pr proporties die aan het eind niet dan ook zeer geforceerd en, lite- meer onder controle zijn te rair gezien, zelfs bijzonder ge- brengen. Het boek dat gemak- nant, omdat Allende zich er kelijk met 200 pagina's bekort duidelijk met een jantje-van- had kunnen worden, eindigt Leiden afmaakt. RECENSIE INGE VAN DEN BLINK 'Lezen en schrijvers'. Met een voorwoord van Willem Frederik Hermans. Uitg. Pen guin, 68 pag. 32,00. Raar maar waar: lezen is een in tieme gebeurtenis. Je kunt het doen in een volstrekt anonieme omgeving, bijvoorbeeld in een trein of tram, en je kunt het doen in een zeer vertrouwde omgeving, bijvoorbeeld thuis, tussen familie of huisdieren. Maar lezen gaat het best in een zaamheid, ongezien en onge hoord. Voor schrijvers is lezen een extra-intieme bezigheid, bijna iets gênants. Willem Frederik Hermans zegt erover: „Een schrijver die leest, doet voor mijn gevoel toch altijd iets dat hij niet mag. Ik kan me niet voorstellen dat hij zich daarbij laat fotograferen Toen Hermans zichzelf le zend op de foto zette, las hij niet echt, schrijft hij in zijn voorwoord bij Lezen en schrij vers, een verzameling van 59 fo to's van lezende schrijvers. Hij poseerde. Hermans' inleiding gaat over van alles, maar hele maal niet over de foto's die in het boekje opgenomen zijn. Wel over de erfzonde ('het leven is immers zo zwaar, zo moeilijk'), over schrijvers die zichzelf als bron van alle kwaad zien en over het verschil tussen een oorspronkelijk schrijver en een imitator. „Een oorspronkelijk schrijver imiteert zijn voorbeeld op zo'n manier dat niemand het voorbeeld meer kan herken- De foto's zijn in alfabetische volgorde opgenomen. De eerste is van Bertus Aafjes (geb. 1914), de laatste van Augusta de Wit (geb. 1864). Aafjes staat voor een grote, tamelijk lege kast, met zijn rug naar de fotograaf. Leest hij echt, is hij betrapt? Of staat hij in zijn huiselijke trui en ribbroek een beetje te poseren? Soms is heel duidelijk het laatste het geval. Bijvoorbeeld bij de laatste afgedrukte foto. Augusta de Wit blikt onver vaard, zonder glimlach, de ca mera in, opengeslagen boek in de handen. Met een elleboog leunt ze op de schoorsteenman tel. De foto's zijn allemaal afkom stig uit het Nederlands Letter kundig Museum, vandaar dat het geheel een allesbehalve ac tueel beeld geeft van onze let terkunde. Behalve van Augusta de Wit zijn portretten opgeno men van reeds lang overlede nen als Albert Verwey, Willem Kloos, Herman Heijermans, Frederik van Eeden, Multatuli en zelfs van Nicolaas Beets, die geboren werd in 1814. Veel doden dus in deze por trettengalerij en slechts enkele levenden. Uitsluitend heren, met al een vleugje onsterfelijke roem: Brakman, Claus, Van Dis, 't Hart, Hermans zelf, Krol, Morriën, Mulisch, Reve, Vin kenoog, Theun de Vries en War ren. De mooiste foto vind ik die van het (inmiddels al lang ge scheiden) echtpaar Ethel Port- noy en Rudy Kousbroek. Hij is gemaakt door Ed van der Elsken in Parijs, begin jaren vijftig. Portnoy, hoogzwanger, heeft moederlijk, bijna matriarchaal, haar hand op Kousbroeks schouder gelegd. Hij zit te lezen en is daarbij van achteren be trapt: een roerend-magere jon- gensnek en een pluizig baardje. Lezen en schrijvers is de eerste Nederlandstalige uitgave van Penguin. Een beetje een vreem de primeur, want hoe aardig het boek ook is, het zal toch niet hard de winkels uitvliegen. Dit is typisch het soort uitgave dat binnen de kortste keren voor een paar gulden in de ramsj ligt. Helga Ruebsamen: sterke verhalen in een eigentijdse versie van Cou perus' 'Van oude mensen de dingen die voorbijgaan'. foto josé groot tegenover de brutale opkomst laat deze botsing met alle daar van de nieuwe mayonaise-cul- bij optredende wrede facetten tuur. Juist in taalgebruik en kle- tot in de kleinste details zien, ding uit zich het verschil tussen verpakt in een sprookje, of ver die twee werelden. Ruebsamen teld in een notedop. Wat ik ook niet begrijp is dat Allende wel heel erg in het oog lopende doublures heeft laten staan, terwijl ze toch beweert dat „het onverbiddelijke rode potlood" haar geholpen heeft „bij de correctie van dit ver haal". Zeker iets vergeten dan, want alles en iedereen wordt met steeds dezelfde stijlbloem pjes ingepakt onder het motto: 'Mag het ook iets meer zijn?' Voortdurend knapt er iets bij mensen, komt iemand als een donderslag bij heldere hemel tot een volledig nieuw inzicht en gaan om de haverklap „de verzegelde compartimenten van het verleden open" bij mensen die zo'n beetje alle stront van de wereld op hun bordje hebben liggen. De cli chés en de stoplappen vliegen je in het laatste deel werkelijk om de oren. Behalve de literaire feilen, treden hier ook de slor digheden, het gebrek aan psy chologische diepgang en het larmoyante karakter van deze veredelde damesroman aan het licht. De mierzoete bedscène aan het eind - als het 'oneindige plan' zijn beslag krijgt, zal ik maar zeggen - is daarvan het meest slaapverwerkende hoog tepunt. Het hoogtepunt van wat, luidt misschien de vraag? Welnu, is het voldoende als ik meld dat 'Het oneidige plan' verhaalt van de lotgevallen van de immi grantenfamilie Reeves? Dat Gre gory en Carmen daarvan de meest uitvoerig getekende ka rakters zijn die op de meest uit eenlopende levensterreinen el ke keer opnieuw hun onschuld verliezen? Dat ze daar niets van leren en dat daarbij de keerzijde van de 'American Dream' dui delijk belicht wordt? Dat de werkelijkheid af en toe flink krom trekt en dat de mensen desondanks 'op de toon van een legende' over hun leven blijven spreken'? De details komt u vanzelf tegen, want u koopt dit boek immers toch wel. Biograaf rekent af met onderschatting van eerste na-oorlogse president van VS RECENSIE JAMES McGONIGAL Truman, David McCullough, Simon Schuster, 62.70 Harry S. Truman, president van de Verenigde Staten van 1945 tot 1952, heeft nooit veel waar dering gehad. Hij heeft altijd klem gezeten tussen de Ameri kaanse politieke reus Franklin Roosevelt, die hij opvolgde toen die stierf in het ambt, en de oor logsheld 'Ike' Eisenhower, die Amerika verloste van de oorlog in Korea. In een monumentale biogra fie van Harry Truman (de S. stond verder nergens voor) maakt de Amerikaanse histori cus David McCullough een ein de aan dit beeld. Hij heeft tien jaar gewerkt aan deze pil (1117 pagina's, inclusief noten en bi bliografie) en dat is af te lezen aan de breedte en diepte van de research en vooral aan de wijze waarop Truman (1884 - 1972) in zijn tijd wordt geplaatst. Natuurlijk heeft McCullough het voordeel van de kristalhel dere terugblik: hij kan betogen dat het einde van de koude oor log vooral is bereikt omdat alle presidenten na Truman hebben vastgehouden aan de hoofdlij nen die hij heeft uitgezet voor het buitenlandse en defensiebe leid van de Verenigde Staten. Truman verenigt in zich een groot aantal gebeurtenissen die de wereld vanaf 1945 hebben gevormd. Het gebruik van de atoombom tegen Japan, de op richting van de Verenigde Na ties, de erkenning van de staat Israël, het Marshall-plan, de luchtbrug naar Berlijn, de op richting van de NAVO, het stu ren van Amerikaanse troepen naar Korea - allemaal zaken waar Truman zijn stempel op drukte. Het belangrijkste beeld dat McCullough oproept is dat van de zeker in deze tijden on gelooflijke overeenkomst tussen de mens Truman en de politi cus Truman. Harry Truman was één en dezelfde, hij was in zijn openbaar functioneren geen ander mens dan hij privé was. Hij had geen pr-functionarissen of andere verfraaiing nodig, hij behoefde zich niet te verkopen. Het is veelzeggend voor de Harry Truman in 1946, tijdens presidentschap. onderschatting van Truman dat pas in 1992 een eerste werkelij ke biografie over hem is ver schenen. Er waren tot nu toe al leen deelstudies (over zijn presi dentschap, zijn leiderschap tij dens de Koreaanse oorlog, en andere onderwerpen) en zijn ei gen memoires. McCullough maakt korte metten met de idee dat Truman 'toevallig' in het Witte Huis te recht kwam en dat hij in feite ongeschikt voor het ambt was. Truman is een effectief officier geweest in het Amerikaanse ex- peditieleger dat in de eerste we reldoorlog naar Frankrijk was gestuurd. Voor hij de landelijke politiek in ging had hij naam gemaakt als lokaal bestuurder. Aanwinst Kortom, Harry Truman was een aanwinst voor Roosevelt in de campagne van 1944. Bovendien wisten ingewijden, al vóór de campagne begon, dat Roosevelt zo ziek was, dat de toekomstige vice-president waarschijnlijk snel president zou zijn. Niks toeval dus. Truman ervoer zijn nieuwe ambt Roosevelt overleed op 12 april 1945 echter toch als een onverwachte schok. Vooral ook omdat Roosevelt hem volle dig buiten de hoofdlijnen van het beleid had gelaten. Truman wist bijvoorbeeld niets af van de atoombom, noch was hij be trokken geweest bij de plannen voor de Verenigde Naties, waar van de formele oprichting op 24 april 1945 was gepland. Truman moest dan ook zijn eigen na-oorlogse beleid op po ten zetten. Hij was vastberaden het land niet in dezelfde na oorlogse depressie te laten af glijden als na 1918 was gebeurd, toen de terugkerende soldaten geen huis, geen werk en geen inkomen konden vinden. Mc Cullough constateert dat Truman daarin is geslaagd: de door de oorlog op volle toeren draaiende Amerikaanse econo mie heeft ook de omschakeling terug met succes kunnen ma ken en de miljoenen terugke rende militairen werden daarin opgenomen. Toch werden zijn kansen op herverkiezing in 1948 laag ge schat. Zijn progressieve stand punt inzake de rechten van de zwarten had de zuidelijke de mocraten tot woede gebracht, de Russen leken in Berlijn de koude oorlog te gaan winnen, de Palestijnse kwestie had Ame rika verdeeld, het Republikeinse congres dwarsboomde hem waar mogelijk. Bovendien wek ten enkele van zijn medewer kers ten minste de indruk dat zij corrupt waren. De Democratische partij be noemde Truman eigenlijk al leen maar tot kandidaat omdat men een zittende president niet de belediging wilde aandoen een ander te nemen. Tot na het sjuiten van de stembussen op de verkiezingsdag zelf dacht ie dereen dat hij kansloos was. Be halve Truman zelf, die afging op zijn instinct. En zijn instinct was gevoed door het feit dat hij tij dens zijn beroemde campagne per-trein ('whistle stopping') in heel Amerika, ook in traditio neel Republikeinse gebieden, en welwillende menig- had getrokken. Keiharde waarheid Vijfhonderd jaar geleden ont dekte Columbus Amerika. En dat zullen we weten o.ok. De boekwinkels puilen bijkans uit van historische boekwerken, waarin de 'heldendaden' van de man zijn beschreven. Misschien heeft het iets te maken met de instelling van de huidige bewo ners van het Amerikaanse con tinent, maar in de meeste ge schiedenisboeken is voor verlie zers geen plaats. In de reeks Globe Pockets wordt daarop een uitzondering gemaakt. Uitgeverij 'In de Knip- scheer' gaf in die serie onlangs een herdruk uit van het be faamde boek van Dee Brown 'Bury My Heart at Wounded Knee'. In de Nederlandse verta ling heet dit standaardwerk over de ondergang van de Indianen in Noord-Amerika 'Begraaf mijn hart bij de bocht van de ri vier'. Je kunt 50 Karl May's gaan le zen, de hele serie Arendsogen nog eens uit de kast halen of de videotheek plunderen wat be treft alle John Wayne's en aan verwanten; wie écht wil weten hoe het is toegegaan in het Wil de Westen moet dit boek lezen. Het is het einde van een mythe, een legende. De beschrijving van de keiharde waarheid. Dee Broum. 'Begraaf mijn hart bij de bocht van de rivier'. Globe B Pockets. Uitg. In de Knipscheer. f15.- JAN VAN DER NAT Historie en herdrukken Minder dan twee decennia na dat Columbus voet aan wal had gezet op het Amerikaanse conti nent, landde de Spaanse ver overaar Cortès in Mexico. Ook dat verhaal is al vele malen ver teld, maar - analoog aan het verhaal van Columbus en zijn opvolgers - andermaal vanuit de winnaar. Ook in Mexico wa ren veel, heel veel verliezers. Cortès en zijn plunderende bende vernietigden de comple te Azteken-cultuur via een slachting, die aan bijna een kwart miljoen indianen het le ven kostte. In 'De zon gaat dood' laat Jamake Highwater deze geschiedenis schrijven door de verliezer. Gelijk met deze twee histori sche boekwerken verschenen er in de Globe pockets herdrukken 'van Marion Bloems 'Brieven van Souad', een brievenroman van een Marokkaans meisje en van 'Dagboek van een vrouwe lijke arts', de debuutroman van Na wal El Saadawi uit 1980. 'De zon gaat dood', door Jamake High water. 'Brieven van Souad', door Ma rion Bloem. 'Dagboek van een vrouwelijke arts', door Nawal El Saadawi. Globe Pockets. Uitgeverij 'In de Knipscheer'. f 15,- JVDN. Braziliaans regenwoud De Regenwoudman van de Bra ziliaanse auteur Marcio Souza werd reeds anderhalf jaar gele den aangeboden in Nederland se vertaling. De auteur heeft het geluk (en de pech) gehad dat zijn manuscript al in ruwe vorm voor enorme bedragen naar tal van Europese landen werd ver kocht. Pas nadat Souza onder grote druk zijn manuscript had ingeleverd bij zijn Franse uitge ver ontdekte de auteur dat hij een beter boek had willen schrijven over het gebied waar hij is geboren en opgegroeid. De vertaalsters Anneriek van Bommel en Carien Schippers hebben uiteindelijk gewacht op het boek dat Souza werkelijk wilde schrijven en dat nu in ver taling is uitgekomen: een aan klacht tegen de Braziliaanse overheid die het prachtige re genwoud verkwanselt. Maar ook een schitterende en atmos ferische beschrijving van de laatste jaren van de man die tot onwerkelijke proporties uit groeide in tal van verhalen die over hem zijn verschenen: Chi- co Mendes. De man die gehaat, gevreesd en bemind werd, is geen ecolo gische martelaar van het eerste uur. Hij was een hardwerkende rubbertapper en vakbondsman die de belangen van de bevol king en van het regenwoud als geen ander kon vertolken. De Regenwoudman geeft een schokkend verslag van de activi teiten van Mendes, van zijn be lagers en moordenaars, van de handelwijze die de Braziliaanse overheid voorstaat. Souza's boek wordt inmiddels verfilmd met als basis een scenario ge schreven door de vrouw van Marcio Souza en met advies van Chico Mendes' vrouw. De Regenwoudman. Marcio Souza. Uitg. Amber f 34.90 SASK1A STOELINGA Reismemoires 'Men klede zich naar de ge woonten van het land, maar nooit te opzichtig. Er voornaam uit willen zien voelt men uitein delijk altijd in zijn portemon- naie. Met goed fijn linnen legt men meer eer in, dan wanneer men zich in prachtige stoffen Réizen XI 1N Napoleons tijd hult. Het is tegenwoordig al moeilijk om iemands stand te beoordelen vanuit zijn kleding, want lieden van de hoogste rang zijn vaak het eenvoudigst gekleed'. Zo adviseerde Guide Reichard (1807) reizigers in Napoleons tijd. Belangrijke informatie, want reizen in de achttiende eeuw was een avontuurlijke on derneming. Zonder gedegen voorbereiding was het risico dat de reis zou uitmonden in een hachelijke of levensgevaarlijke onderneming groot. Kees Boschma geeft in Reizen in Napoleons Tijd een sfeerte kening over deze vroegste vorm van 'toerisme'. Hij maakt voor zijn boek gebruik van authen tieke reisverslagen, dagboeken en brieven. Reizen in Napoleons Tijd. Een avontuurlijke en soms hachelij ke onderneming. Kees Bosch- ma. Uitg. Uniepers Abcoude 24.90,- s.s. net uit

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 26