Cultuur Kunst 58 Fuchs directeur Stedelijk Museum 99 BRIL Sinead O'Connor verlaat popmuziek Nederlands Kamerkoor: absolute top Christine D'Haen ontvangt Prijs Nederlandse Letteren Tempo kenmerkend voor concert Exultate Deo DONDERDAG 29 OKTOBER 1992 19 Benepen Robert Altman I heeft in The Player 'Hollywood' geportret teerd zoals zij werkelijk is: benepen, angstig gesloten en arrogant op een dom me manier. Boeken Isabel Allende gooit Z&e r met de pet naar en Helga Ruebsamen schreef een spookachtig sprookje. REDACTIE CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK (CHEF) JAN RIJSDAM SASKIASTOELINCA 'Hij stak met kop en schouders boven acht serieuze kandidaten uit' ^3^ i Het Amsterdamse college van B en W heeft gisteren una niem zijn voorkeur uitgesproken voor Rudi Fuchs als nieuwe directeur van het Stedelijk Museum. „Fuchs stak met kop en schouders boven de acht serieuze kandida ten uit en is de enige op de voordracht", verklaarde cul tuurwethouder E. Bakker in een toelichting. AMSTERDAM GPD Sinead O'Connor. Fuchs, thans nog directeur van het Gemeentemuseum in Den Haag, wordt de opvolger van Wim Beeren die per 1 februari met pensioen gaat. Rudi Fuchs (50) hoorde ook in 1985 tot de kanshebbers voor de directeurs- post, maar werd na een open bare stammenstrijd in politiek en media met 27 tegen 18 stem men in de gemeenteraad versla gen door Beeren. Fuchs heeft dit keer niet zelf gesolliciteerd, maar is benaderd door de ge meente. Beeren reageerde met voldoe ning op de voordracht: „Zij doet in hoge mate recht aan het pro fiel van de directeur dat met grote zorg werd opgesteld en door B en W is bevestigd". Hij toonde zich er verder tevreden over dat de opvolgingsprocedu re dit keer vlekkeloos is verlo pen. Fuchs studeerde kunstge schiedenis in Leiden waar hij vervolgens wetenschappelijk hoofdmedewerker was aan het Kunsthistorisch Instituut. Ook was hij medewerker van diverse kranten en tijdschriften, waar onder NRC-Handelsblad en De Gids. Van 1974 tot 1978 was Fuchs directeur van het Stede lijk Van Abbemuseum in Eind hoven. De Documenta van 1982 stond eveneens onder zijn lei ding. De gemeenteraad beslist op 11 november over zijn be noeming. LONDEN RTR De Ierse zangeres Sinead O'Connor zegt de popmuziek te verlaten om opera te gaan stu deren na een ruzie met haar platenmaatschappij. In een interview verklaarde de kaalgeschoren zangeres uit Du blin dat haar volgende single, een versie van 'Don't cry for me Argentina' die volgende maand uitkomt, haar laatste zal zijn. „Het is de laatste plaat die ik uitbreng", aldus O'Connor te gen het blad Melody Maker. De 25-jarige zangeres, die eerder deze maand verontwaar diging in de VS veroorzaakte toen zij voor de televisiecame ra's een foto van de paus ver scheurde, kreeg ruzie met de platenmaatschappij Chrysalis over de vraag of de nieuwe single begeleid zou worden door een videoclip. O'Connor wilde geen video maar een functionaris van de maatschap pij zei dat het lied anders geen hit wordt. - „Hij zei: Maar dan wordt het geen hit." Ik zei: „Het kan me niet schelen of het een hit is." En toen zei hij: „Maar dan hoe ven we hem ook niet uit te brengen." De zangeres voegde daar aan toe: „Zie je nou. Daar om houd ik er mee op. Ik geef het op." Een woordvoerster van de platenmaatschappij wilde geen commentaar geven. Sinead O'Connor zegt terug te keren naar Dublin om er opera te gaan studeren en een gezin te stichten. renaissance door het Nederlands Kamer koor o.l.v. Paul van Nevel. Gehoord: 28/10. Taffehzaal, Leiden. Leiden, stad van vele kamerko ren, mag zich gelukkig prijzen met de herhaaldelijke concerten van het Nederlands Kamerkoon de absolute top onder de koren. Na zo'n concert voelt men zich als herboren. Woorden schieten dan te kort. Paul van Nevel, specialist in meerstemmige renaissance mu ziek, heeft in een bibliotheek in Bologna nog niet eerder uitge voerde muziek ontdekt van de Italiaanse componist Tiburtio Massaino. De vijfstemmige klaagzangen, oorspronkelijk ge drukt in Venetië in 1599, bele ven in deze concertreeks hun wereldpremiere. De Bijbelse klaagliederen van de profeet Je- remia werden geschreven naar aanleiding van de verwoesting van de stad Jeruzalem in de zes de eeuw vóór Christus. In het kerkelijk liturgie werden ze ge reciteerd op Witte Donderdag, Goede Vrijdag en tijdens het nachtelijk bedsuur. Het spreekt vanzelf dat de stemming van de klaagliederen niet opgewekt van karakter is. Het hele concert gisteravond straalde dan ook een grote inge togenheid uit. Het liturgische karakter van de eerste klaag zang werd benadrukt door de uitvoering in de zwak verlichte Taffehtempel, terwijl de toe hoorders zich in het nachtelijk duister van de zaal bevonden. De, anonieme, vijftiende Twee bolvormige glazen vazen, gemaakt door Andries Copier, zijn voor mij eigenlijk de ultieme vorm van schoQnheid. Mijn bewondering voor vormgeving uit diverse stijlperiodes uit de jaren tussen 1920 en 1960 is daarmee begonnen. Ik vind eigenlijk elke geometrische vorm heel mooi. Dat heeft vermoedelijk met mijn vak als wiskundeleraar te maken. De kubusvormige cactuspotten van Copier of het Gilde glas vind ik ook prachtig. Maar de bol is voor mij de meest ideale vorm. Perfecter kan het niet. Er is gewoon niets mis mee. Als God bestaat heeft die ook de bolvorm geschapen. Het klinkt misschien gek, maar ik heb mezelf er op betrapt dat ik artikelen met een bolvorm bijna altijd koop. Het oppervlak moet wel egaal, glad zijn. Geen uitstulpingen of gaten hebben. De vazen van Copier hebben maar een heel klein gaatje bovenin. Zo van: liever niet. Wat ik er ook zo mooi aan vind is dat ze mat of halfmat zijn. Zo'n heksenbol daar houd ik bijvoorbeeld weer niet van. Omdat die glimt. Je ziet jezelf en allerlei andere dingen er in terug. Dat leidt te veel af van de vorm. De bol is wel een strenge vorm. Dat zegt misschien ook iets over mezelf. Ik ben wel streng in de zin van: de dingen om mij heen moeten kloppen. Ik zal geen broodmandje van pitriet of zo'n gans in de keuken zetten. Daar kan ik mij dood aan ergeren. Soms ben ik wel jaloers op mensen die van zulke simpele dingen kunnen genieten. Als je dat kunt valt er namelijk ontzettend veel te genieten. Ik stel gewoon heel hoge eisen aan de dingen om mij heen. Het werk van Copier bewonder ik zeer, maar het is niet zo dat ik een echte Copier-adept ben. Ik ben er niet op uit om elke unica van Copier of elke craqueléschaal te bemachtigen. Wat ik ook niet zo belangrijk vind is of zijn werk gesigneerd is. Het gaat mij puur om het genieten van de mooie vorm, niet omdat het een uniek object is of vanwege de economische waarde van een voorwerp. Ik heb weieens een vaas gekocht die door Copier gesigneerd leek. Later kwam ik er achter dat het «^bewondering In deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die hetzij direct hetzij zijdelings met kunst of cultuur te maken hebben. Zij praten over een kunstvoorwerp waaraan zij bijzondere waarde hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk en alles wat daar tussen zit. Vandaag spreekt Hans Olijerhoekzijn bewondering uit. Hij is wiskundeleraar aan het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest en eigenaar van 'De Klare Lijn', een winkel aan de Hooigracht in Leiden, waar hij glaswerk, lampen, stoelen van Gispen, bakelieten radio's, serviezen van Regout en andere artikelen verkoopt uit de periode tussen 1920 en 1960. een vervalsing is. Dan zet ik die vaas echt niet weg. Ik vind het nog steeds een mooi ding. Soms denk ik dat verzamelaars helemaal niet kunnen genieten van dingen. Ze zijn zo vaak van huis om dingen op te sporen dat ze er gewoon geen tijd voor hebben. Altijd maar achter de volgende Copier aan... Het winkeltje dat ik onlangs ben begonnen is eigenlijk ontstaan uit, laat ik maar zeggen: mijn hobby. Je begint met eens een keer op een marktje te staan en op een gegeven moment denk je over een eigen zaak. Ik ben daar heel gedreven mee bezig. He( is een beetje het tegenovergestelde van mijn baan in het onderwijs. Iets dat ik helemaal in m'n uppie doe en dat ik per se wil laten slagen. Het pand aan de Hooigracht, waarin 'De Klare Lijn' is gevestigd, is een van de mooiste winkelpandjes van Leiden. De industrieel ogende, smeedijzeren gevelversiering is een perfecte omlijsting voor de mooie dingen die ik verkoop. r eeuwse muziek klonk zeer nauw verwant aan het gregoriaans en maakte een sobere, haast ar chaïsche indruk. Van de overige werken kan men ook niet zeg gen dat ze uitbundig waren. Wèl werd de meerstemmigheid van de gezangen ingewikkelder naarmate renaissance voort schreed. Vooral het laatste werk van de zeventiende eeuwse Por tugees Rebelo was een achtstemmige klaagzang met zeer gewaagde samenklanken. Het Nederlands Kamerkoor heeft een hoge graad van mees terschap bereikt en liet ons ho ren hoeveel schoonheid deze klaagzangen bevatten. Absolute toewijding van koor en dirigent aan een hoger, muzikaal en poëtisch doel brachten mij niet tot applausiseren, maar haast op de knieën. DEN HAAG ANP Koningin Beatrix heeft gister middag op Paleis Noordeinde in Den Haag de Prijs der Neder landse Letteren overhandigd aan de Vlaamse auteur Christi ne D'Haen (69). De prijs, een bedrag van 30.000 gulden, wordt elke drie jaar aan een Ne derlandstalige schrijver toege kend door het Comité van Mi nisters van de Nederlandse Taalunie. De koningin noemde de prijs een belangrijk element in de re latie tussen Nederland en Bel gië. Koning Boudewijn en zij hechten veel waarde aan de bloei van de Nederlandse letter kunde, aldus Beatrix. Volgens de koningin neemt het besef van het belang van onze eigen taal toe en is dat belangrijk: „De taal is de drager van de eigen identiteit die we in een integre rend Europa willen bewaren en beschermen." De in Gent geboren D'Haen krijgt de prijs onder meer om dat haar poëzie „zich onder scheidt door een onmodieuze, volstrekt eigenzinnige toon en thematiek", aldus de jury onder voorzitterschap van prof. dr. A Musschoot. D'Haen is een klas sieke poëtica, die werkt met symbolen uit allerlei cultuur perioden en een voorkeur aan de dag legt voor mythologische toespelingen. Beroemd zijn vooral haar 'Twaalf grafgedich ten voor Kira van Kasteel', ont staan over een periode van 25 jaar. D'Haen schreef ook essays en de biografie 'De wonde in 't hert' over Guido Gezelle. Volgens de Belgische cultuur minister Weckx is het niet voor niets dat een vrouw deze keer de prijs heeft gekregen. Het toont een trend aan. Het Neder landse literaire produkt draagt een vrouwelijke signatuur. In haar dankwoord zei D'Haen veel te danken te hebben aan de onlangs overleden Nederlandse uitgever Johan Polak. „Hij heeft mijn gedichten prachtig uitge geven en daardoor bereikt dat ze door anderen aanvaard wer den. Was Johan Polak er niet geweest, dan ik ook niet." Noorderlingen dingt mee naar Oscar AMSTERDAM De speelfilm 'De Noorderlin gen' van Alex van Warmerdam wordt namens Nederland voor gedragen voor de Amerikaanse Oscar voor de beste buitenland se film. De Noorderlingen won onlangs op de Nederlandse Filmdagen in Utrecht twee Gouden Kalveren, voor de beste regie en de beste acteur (Rudolf Lucieer). De film is eveneens genomineerd voor de Felix 92, de Europese tegenhanger van de Oscar. De winnaar daarvan wordt in december bekendge maakt. In de categorie lange do cumentaire dingt namens Ne derland 'Siki' van Niek Koppen mee. Siki kreeg tijdens de Ne derlandse Filmdagen de Prijs van de Stad Utrecht. Eerder won de documentaire op het Internationale Documentaire Festival in Marseille de Pu blieksprijs. Podiumprijs naar Palinckx AMSTERDAM De stichting Jazz en Geïmprovi seerde Muziek in Nederland (SJIN) heeft de Podiumprijs 1992 toegekend aan gitarist componist Jacques Palinckx. Hij krijgt de prijs omdat hij volgens de jury „ongetwijfeld het meest eigenzinnige talent in de Neder landse geïmproviseerde muziek is". De bijbehorende 5.000 gul den worden hem in februari in Tilburg uitgereikt. De podium prijs wordt sinds 1983 meestal jaarlijks toegekend aan een mu sicus wiens werk van belang is voor de ontwilckeling van de jazz en de geïmproviseerde mu ziek in Nederland. De bedoeling is de prijs in een vroeg stadium van de carrière van de kunste naar uit te reiken. MUZIEK RECENSIE LI DY VAN DER SPEK Jubileumconcert van de Chr Oratorium vereniging Exultate Deo o.l.v Sander van Marion, m.mv de sopraan Hanneke Kaasschieter, alt Leonie Korff, tenor James Doing, bas Jan Alofs. organist Addie de Jong en het Toonkunst Orkest Leiden Gehoord: 28/10, Stadsgehoorzaal. Leiden Het koor Exultate Deo onder leiding van Sander van Marion viert zijn 22ste lustrum. Het ju bileum valt samen met het ko peren regeringsjubileum van koningin Beatrix. Hiervan maakte Van Marion gisteravond op een fijnzinnige manier ge bruik door in het laatste deel van Gounod's 'Messe Solennel- le' een kleine maar diepgaande verandering aan te brengen. In plaats van de 'Ode aan Napo leon en de Franse natie' had hij de tekst gewijzigd in 'Domine Salvam fac Reginam nostram' oftewel 'Heer, bescherm onze koningin'. Hoewel het wel wat té overweldigend werd gezon gen en gespeeld (wat is het toch moeilijk om maat te houden) was dit een werkelijk indruk wekkend slot van het concert. Wat de hele avond opviel, was de voortvarendheid, het tempo, de Schwung waarmee gezongen werd. Dit kwam echt niet door de steun of stimulans van het Leidse Toonkunst Orkest. Hoe behoorlijk dit amateurorkest ook is, het inspireert niet, het koor kan zich er niet aan op trekken als bij een groep profes sionelen, en dat is jammer. Toch liet Exultate Deo zich niet deprimeren en Sander van Ma rion had naast het koor ook het orkest stevig in de hand, wat toch extra inspanning vergt. Het koor was zó zeker van zichzelf, dat het zich soms over schreeuwde, zoals in het 'Credo' van Mozart's 'Krönungsmesse', en vooral in het 'Sanctus' van Gounod kwam een zee van ge luid op je af. Dat het koor de ca paciteit heeft om naast fortissi mo ook pianissimo te zingen, liet het horen in het werkelijk prachtig homogeen en waardig gezongen 'Benedictus' van Gounod's Mis evenals in het 'Agnus Dei'. Ook in de 'Krö nungsmesse' van Mozart domi neerde, naast het enthousiasme en de helderheid van toon, de overmaat van energie waardoor er af en toe een mars tempo ontstond. Vier uitstekende solisten wa ren voor deze werken gekozen, maar er moet mij van het hart dat de sopraan Hanneke Kaas schieter toch wel het hoogte punt was. Zoals zij excelleerde in het Benedictus uit de 'Krö- nungmesse' heb ik het zelden gehoord. BRIL 58. ALLES WAT JE OGEN AANTREKT. 1 Heemstede Binnenweg 114.021-284921 Mfcaoa Moult iff 02520-23)46 Katwifk Voorstaal 80.01718-12765 Leiden Haarlemmerstraat 58.071-140148 Sawenheim Hoofdstraat 253.02522-11254 Vlaardlngen Hoogstraat 209.010-4343410 Voorschoten Schoolstraat II'. 071-612024 Wassenaar Langstraat 7,017)1 14)06

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23