Cultuurliefhebbers missen Duitsland 3 't IS NIETWAAR!? Geen afval naar Frankrijk Het Gesprek van de Dag 'George Bush kan de problemen oplossen' Minder zakkenrollerij op luchthaven Schiphol Groot tekort personeel bedreigt ziekenhuizen Discotheek Hoofddorp weigert late allochtonen PvdA vraagt overzicht van hartoperaties Bij ons Is een Keukenadvies geen Opgeklopt verhaal. DONDERDAG 29 OKTOBER 1992 Bush, Clinton of Perot. Over een week zijn in de Verenigde Staten de presidentsverkiezingen. Amerikanen uit de regio geven deze week in 'Het Gesprek van de Dag' hun mening over de drie belangrijkste kandidaten. Naam: Roger Nass Beroep: uice-directeur onderzoek en ontwikkelingNalco Chemical Leiden Woonplaats: Wassenaar Woont sinds augustus in Neder land „Ik stem op Bush. Want ik denk dat datgene wat Ross Perot doet, niets heeft te maken met politiek. En ik hou niet van het programma van Clinton. Dat zal leiden tot hogere belastingen en ik denk dat daardoor de problemen in Amerika niet worden opgelost. Ik haat het om te zeggen, maar ik denk dat de btw in Amerika omhoog moet om de economische problemen op te lossen. De inkomstenbelasting moet niet stijgen. Als iemand de problemen zou kunnen oplossen, dan is dat George Bush. Ik ben er niet van overtuigd dat hij ze kan oplossen, maar hij heeft wel de meeste kans. Dat hij de afgelopen jaren niet alle problemen heeft kunnen oplossen, komt omdat de Democratische Partij het congres controleert. Als Bush probeerde iets te verbeteren, dan lukte dat niet omdat het congres het niet met hem eens was. Als de republikeinen de meerderheid hebben in het congres dan krijgen de ideeën van Bush een betere kans. De Golfoorlog wijzigt mijn mening over de president niet. Je kunt Bush niet verantwoordelijk stellen voor deze oorlog. De verantwoordelijheid ligt bij de Verenigde Naties, niet alleen bij Amerika, maar ook bij een groot deel van Europa en Rusland." Ik hoop dat Bush wint, maar ik denk het niet. Hoewel Bush en Clinton in de opiniepeilingen steeds dichter bij elkaar komen. Ik weet niet waarom Bush niet kan winnen, of het aan zijn campagne ligt. Sinds ik in Europa woon, heb ik niet zo veel mogelijkheiden om de verkiezingscampagnes te volgen. Misschien dat Bush te veel de nadruk heeft gelegd op de persoonlijke eigenschappen van Clinton en te weinig moeite heeft gedaan om mensen te overtuigen van zijn ideeën." JANET VAN DIJK. Roger Nass: „Ik denk dat datgene wat Ross Perot doet, niets heeft te maken met politiek. En ik hou niet van het programma van Clinton." foto loekzuyderduin STERKE VERHALEN VAN LEZERS Lezers hebben de laatste week enthousiast gereageerd op ons verzoek om sterke verhalen. De redactie van Het Gesprek van de Dag is op zoek naar moderne vertelsels vol met ongeloofwaar dige gebeurtenissen die mensen elkaar keer op keer doorvertel len. Mensen die een sterk ver haal hebben kunnen dat nog steeds opsturen naar Het Ge sprek van de Dag, Postbus 54, 2300 AB in Leiden. Maar u kunt het verhaal ook aan ons vertel len: telefoon 071 -161440. Elk verhaal dat goed genoeg is voor de krant, wordt beloond met 25 gulden. Mooie Olga Enkele jaren terug bezocht ik, omdat ik, ten onrechte, werd aangezien voor een deskundige op dit gebied, een congres in Berlijn, dat handelde over de 'de theatervernieuwingen in re latie met de historische en cul turele verworvenheden in West- Europa.' Het congres heb ik weinig be zocht, maar, omdat ik mijn on kosten toch mocht declareren, heb ik voortreffelijke maaltijden genoten in het onvergetelijke gezelschap van Olga. een prach tige vrouw, waarmee de contac ten - tegen betaling uiteraard - door het congresbestuur wer den gelegd. Het werd een ver moeiend congres: de derde nacht heeft Olga mij verlaten toen ik bleef slapen. Ik miste haar bij het wakker worden; be halve haar bedgeur was niets meer van haar over. In de bad kamer stond haar lippenstift; daarmee had zij op de spiegel geschreven: welkom in de aids- club! Wie kan ik blij maken met een bijna niet gebruikte lippenstift? Riskante pot De niets vermoedende heer Gil- berto dos Santos raakte ernstig gewond na een bezoek aan zijn eigen toilet. Hij was voorne mens een plasje te doen en had zijn broek reeds geopend. On dertussen wilde hij zich nog ontdoen van zijn sigaret, die hij in de wc-pot gooide. Daarop spuugde de wc-pot een steek vlam uit in de richting van Dos Santos' kruis. Naar later bleek lag de oorzaak in het feit dat mevrouw Dos Santos een cock tail van schoonmaakmiddelen had gebruikt om de pot mee te reinigen. Een mengsel dat ken nelijk explosiegevaar met zich meebracht. Ondertussen kermde het slacht offer van pijn en riep zijn vrouw om hulp. Die belde een ambu lance. De ziekenbroeders van de ambulance droegen de ge dupeerde per brancard over de trap naar beneden, maar moes ten om het voorval zo onbe daarlijk lachen dat zij het even wicht verloren en Dos Santos van de brancard afrolde. Daar bij liep hij nog eens als toegift twee gebroken ribben op. De Oppas Een jong Zeeuws echtpaar, van wie de vrouw net een paar maanden daarvoor was beval len van een struise dochter, wil de weer eens een avondje uit in Vlissingen. Daarvoor moesten zij een oppas regelen. In de krant lazen ze een advertentie, waarin een babysit uit de buurt zich aanbood. Eén telefoontje was genoeg om een avondje uit te kunnen voorbereiden. De eerstvolgende vrijdagavond was het zover. Om half zeven kwam de oppas. Het echtpaar had alles klaargezet; de baby was gevoed, er stond melk in de koelkast, er waren hapjes en drankjes, wat porties ovenpatat lagen in het vriesvak. Voor de moeder was het de eer ste keer dat ze werd gescheiden van haar kindje. Haar man wist haar er echter van te overtuigen om deze avond het moeder schap even te vergeten. Voor al le zekerheid belde ze na het etentje terug naar huis om te horen of alles goed was. „Het gaat prima", antwoordde de ba by-sitter op haar vraag of alles in orde was, „ze wordt al lekker bruin." O, ze is de patat aan het opwarmen, bedacht de moeder en zij ging met een gerust hart terug naar de tafel. Toen het echtpaar laat thuiskwam, von den ze hun dochter zwartgebla kerd terug. De patat lag nog in het vriesvak. De baby-sit had de baby in de oven geroosterd. B. de Wilde uit Leiden vindt het niet erg dat sinds enkele dagen RTL-plus op de kabel is te ont vangen. Maar dat het Duitse broertje van RTL-4 in de plaats is gekomen van de cultuurzen der Duitsland 3 schoot bij deze mevrouw in het verkeerde keel gat. „Op deze zender worden de beste taalcursussen gegeven die er zijn." Waarom de cursussen op de Duitse zender zo belangrijk zijn voor De Wilde blijkt wel als je een kijkje neemt in de woonka mer: duizenden videobanden Links staat een kast vol met de Spaanse taal en cultuur, de an dere staan weer vol met banden Italië, Duitsland, Portugal, Grie kenland, Engeland, en Indone sië. „Elke week neem ik zo'n twintig programma's op. Dat kunnen taalcursussen zijn, maar documentaires of goede films over het land. Ik houd al les bij", zegt De Wilde. Door het geruisloos verdwijnen van Duitsland 3 moet De Wilde noodgedwongen twee cursus sen missen: Spaans en Russisch voor beginners. „Het was niet zo erg geweest als ze aan het begin van het seizoen van de kabel waren verdwenen. Maar inmiddels zijn de cursussen al zo'n acht weken aan de gang. Ik weet dat er heel wat mensen zijn die op zaterdag die uitzen dingen zullen missen. Mijn man is daar één van." Binnenkort komt er vast wel weer een cursus bij Teleac, zul len veel mensen denken. Maar daar liggen nou juist de irrita ties „De cursussen van Teleac zijn vervelend en bovendien niet te volgen. Voor een begin nerscursus van Teleac moet je de taal op z'n minst al kunnen spreken, wil je het kunnnen vol gen. Duitsland 3 doet het veel beter." Vamos a Ver Uit belangstelling voor taal en cultuur is De Wilde reeds op jonge leeftijd begonnen om van alles te lezen over diverse lan den. En toen Teleac twintig jaar geleden begon met de Spaanse cursus 'Vamos a Ver' besloot De Wilde voor 'de grap' eens mee te doen. Op die manier heeft ze zich de Spaanse taal volledig ei gen gemaakt. Later volgde ze een cursus Rus sisch, ook via de televisie. Maar omdat het tempo nogal hoog lag, heeft ze de uitzendingen op de universiteit op video opge nomen. Om de banden nog eens terug te kijken was ze dus op het audio-centrum van de universiteit aangewezen. „Maar op een gegeven moment zeiden ze dat ik zelf maar een video moest kopen. Dat heb ik toen maar gedaan." Naast de Philips 2000 van toen, staan er inmid dels nog drie andere videore corders in de huiskamer opge steld. Inmiddels is de verzameling, om maar een cliché te gebrui ken, uitgegroeid tot een uit de hand gelopen hobby. „Maar", voegt De Wilde daar nadrukke lijk aan toe, „een verzameling met een praktisch doel." Tallo ze vrienden en kennissen ko men regelmatig bij haar langs om nog eens een 'serietje' te le nen. En zelfs bij de universiteit staat de verzameling van De Wilde bekend als de grootste wetenschapplijke videotheek van Nederland. OLAF VAN RIJNSOEVER Resultaten onderzoek provincie alarmerend DEN HAAG «JAN KUYS HAAGS REDACTEUR De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer heeft staatsse cretaris Simons (volksgezond heid) een overzicht gevraagd van het aantal verleende ver gunningen voor open-hartope raties en het aantal daadwerke lijk uitgevoerde operaties. Me vrouw Netelenbos heeft schrif telijke vragen gesteld naar aan leiding van het bericht in deze krant dat het Academisch Zie kenhuis Leiden (AZL) 'om orga nisatorische redenen' jaarlijks 130 open-hartoperaties minder uitvoert dan is toegestaan. Netelenbos wil van Simons weten wat het verband is tussen het aantal toegestane verrich tingen en de capaciteit van het ziekenhuis. Met andere woor den: Het PvdA-kamerlid vraagt zich af of een ziekenhuis het toegewezen aantal verrichtin gen ook moet proberen te reali seren. Netelenbos vraagt Si mons in dit verband ook of zie kenhuizen zelf verantwoordelijk zijn voor het volmaken van het aantal toegewezen operaties. Blijkens de schriftelijke vra gen voelt mevrouw Netelenbos wel iets voor de suggestie van de Hartstichting om eerst een onderzoek te doen naar de re denen, waarom het toegewezen aantal open-hartoperaties niet wordt gehaald. Vervolgens kan daar volgens Netelenbos het be leid op worden afgestemd. LEIDEN - Het centrum vakop leiding houdt vandaag tot 21.00 uur een open dag. Het centrum verzorgt kortlopende praktijkge richte opleidingen op zowel ad ministratief als technisch ge bied. De afdeling voor techni sche beroepen is gevestigd aan de Roóseveltstraat 45, de oplei dingen voor administratieve be roepen houden open huis aan de Van Duiven bodestraat 11B. SCHIEDAM/LEIDEN» MEINDERT VAN DER KAAU Het contract dat het Provinciaal Afvalverwijderingsbedrijf Zuid- Holland (PROAV) met een Fran se stortplaats heeft gesloten, krijgt geen goedkeuring van mi nister Alders. De milieuminister wil onder geen beding dat Ne derlands afval over de grenzen gaat. PROAV heeft het contract met het Franse afvalverwer kingsbedrijf afgesloten voor ge vallen van hoge nood. Volgens PROAV-directeur L. de Jong is de afgelopen jaren tot twee keer toe de situatie ont staan dat het inzamelen van vuil moest worden stilgelegd. De reden was dat binnen de provinciegrenzen geen verwer kingsmogelijkheden meer wa ren. onder meer door de slui ting van de Leidse vuilverbran ding. Bestuurders van andere provincies werkten volgens De Jong zeer moeizaam aan oplos singen mee. „Wij zijn er uiteindelijk wel uitgekomen, maar dat heeft ons vreselijk veel geld gekost", aldus De Jong. De PROAV wil volgens hem nooit meer in die afhanke lijke situatie terecht komen en heeft dus als voorzorgsmaatre gel contact gezocht met een Franse afvalverwerker. Het con tract verplicht het PROAV niet om op een gegeven moment vuil aan te leveren. „Dat is al leen wanneer in Zuid-Holland de nood hoog is en in Neder land verder geen verwerkings mogelijkheden meer zijn. Het contract is onlangs behal ve aan de minister Alders van milieu ook aan het Afval Over legorgaan (AAO) en de provin cie Zuid-Holland voorgelegd. Het AAO vond het contract een goede aanvulling. De provincie wil daarentegen nog over de voor- en nadelen van het con tract nadenken. SCHIPHOL «BILL MEYER De nieuwe aanpak van de zak kenrollerij op Schiphol begint vruchten af te werpen. In de pe riode mei tot en met september is het aantal aangiften gedaald met 35 procent. De nieuwe aan pak berust op een nauwe sa menwerking tussen de bedrijfs- beveiliging van Schiphol, de Spoorwegpolitie en de Rijkspo litie Dienst Luchtvaart. De sa menwerking is vooral gericht op het voorkomen van zakkenrol lerij in de aankomst- en vertrek hal, het NS-station en in de trei nen van en naar Schiphol. Intensieve surveillances en de LEIDEN JAN WESTERLAKEN In de Zuidhollandse ziekenhui zen dreigt een enorm tekort aan personeel. De verwachting is dat in het jaar 2000 de zieken huizen 16 tot 18 procent te wei nig verpleegkundigen in dienst hebben. Die voorspelling staat in een rapport van de provinciale raad voor de volksgezondheid, in Zuid-Holland waarin tevens melding wordt gemaakt, dat het personeelstekort in de verzor- gings- en verpleeghuizen nog verder oploopt. Gevolg hiervan is, dat er in mindere mate een beroep kan worden gedaan op de voorzieningen in de gezond heidszorg, is de verwachting van de provinciale raad. Hij liet het onderzoek uitvoeren in de regio's Leiden/Alphen en Delft- /Westland. De raad maakt zich de meeste zorgen over de bejaardenzorg. Volgens hem stijgt de vraag in deze sector alarmerend. Het verzoek om opname in een ver- inzet van politiemannen in bur ger hielden mogelijke daders in beweging. Verder werd een be roep gedaan op het balieperso- neel van de luchtvaartmaat schappijen om een oogje in het zeil te houden. Hoewel de nieu we aanpak succesvol is te noe men, kan volgens een onder zoek de bestrijding van zakken rollerij op een aantal punten worden verbeterd. Vooral in de treinen viel het resultaat tegen doordat de NS minder mensen inzetten dan aanvankelijk was toegezegd. De samenwerking tussen de verschillende politie diensten wordt de komende ja ren voortgezet. zorgingshuis neemt de komen de tien jaar met meer dan een kwart toe. Voor verpleeghuizen ligt dat percentage rond de twintig procent. Het onderzoek spreekt zijn bezorgdheid uit over het wer ven van personeel. Kandidaten voor een verpleegfunctie in de leeftijd van 15-30 jaar dienen zich steeds minder aan. En dat verandert niet. De raad schat dat het aanbod tot het jaar 2000 met vijftien procent afneemt. Het rapport, dat in opdracht van het provinciebestuur is op gesteld, spreekt van een 'klem mend probleem'. Het is onduidelijk wie verant woordelijk is bij ernstig tekort schietende beschikbaarheid van voorzieningen. Het is een zaak die zich moeilijk laat regelen, al dus het onderzoek, omdat de partijen vaak concurrenten van elkaar zijn. Daarom, is de con clusie van de raad, moet de ver antwoordelijkheid van de pro vincie in de wet worden vastge- legd. HOOFDDORP GPD Discotheek The Challenge in Hoofddorp weigert toegang aan Turken en Marokkanen die na half twee 's nachts voor de deur staan. Een woordvoerder van de discotheek heeft dat verklaard naar aanleiding van een inci dent afgelopen weekeinde. Zes jongeren van Marokkaanse afkomst werden zaterdagavond tot tweemaal toe de toegang ge weigerd. De tweede keer werd de toegang geweigerd in aanwe zigheid van een politieman in burger. Tegen de betrokken portier en de eigenaar van de discotheek is proces-verbaal opgemaakt wegens discrimina tie. De jongeren, die zich volgens een woordvoerder van de poli tie normaal gedroegen, waren een avondje aan het stappen en stonden om half twee voor de deur van The Challenge. Daar bleek dat ze niet verder kwa men. „We hebben in het afgelo pen jaar enkele malen last ge- nad. En in 98 procent van de gevallen zijn het Turken en Marokkanen aldus de woord voerder van de discotheek. Milieu-minister Alders wil onder geen beding dat Zuidhollands afval de grens naar Frankrijk over gaat. foto archief Het gaat om uw manier van koken, uw stijl van leven en uw ideeën over wat mooi en praktisch is. Op die basis ontwerpen wij uw SieMatic keuken. In 14 prijsklassen. Bezoek onze showroom. U krijgt het dikke SieMatic keukenideeënboek gratis mee naar huis. SieMatic 't Liefst een SieMatic. SieMatic Keukencenter Leiderdorp Meubelplein 9, Leiderdorp, tel 071-412615 0' etage Mijnders Meubelen) Openingstijden ma 13 00-17 30. di l/m vnj 9 30-17 30, zal tol 17 00 uur. do avond koopavond

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21