Voorschoten vreest kosten vuilfabriek 'Natuurlijke waarden' tast prijs aan Warmondse politieman trekt watersporters schoolbank in Regio Leiden Fietsbrug Zoeterwoude in gebruik Touringcar doelwit van verfspuit-vandalen De veiligheid gaat voor parkeergerief 'Brandplan' voor tehuis Leiderdorp DONDERDAG 29 OKTOBER 1992 _15L De Voorschotense gemeenteraad maakt zich grote zor gen over de vergevorderde plannen voor de bouw van een scheidings- en vergistingsinstallatie voor huisvuil uit de Leidse regio. Deze vuilfabriek' wordt mogelijk in Lei den neergezet, aan de grens met Voorschoten. Gister avond bleek tijdens de algemene beschouwingen in de raad dat het regionale samenwerkingsverband Gevulei en het provinciale vuilafvoerbedrijf Proav al kosten heb ben gemaakt om te onderzoeken of zo'n vuilfabriek een haalbare kaart is. verklaarde hij het toch niet ze ker te weten. Destijds vond de gemeente Voorburg het ook niet nodig dat er een grote vuil- verwerkingsinstallatie op Ypen- burg zou komen, maar uilein delijk zijn ze gedwongen om voorschoten wilfred simons De raad, onder aanvoering van CDA-fractievoorzitter W. Val kenburg toonde zich hierover bijzonder verbolgen. „Deze uit gaven gaan nu al in de richting van een ton en wij hebben ner gens toestemming voor ver leend. Dit is ongehoord!" Wethouder J. van de Poel van openbare werken probeerde de gemoederen te sussen door een uitspraak van de Leidse wet houder H. de la Mar aan te ha len. Tijdens een eerdere verga dering van het bestuur van de Gevulei zou De la Mar volgens Van de Poel hebben gezegd dat 'als de andere gemeenten niet willen, hij wel alleen doorging'. Van de Poel interpreteerde dit zo, dat gemeenten die niet aan de bouw van de SV1 willen deel nemen, er ook niet voor hoeven te betalen. Maar toen het CDA hem het vuur na aan de schenen legde, Naar aanleiding van Van de Poels mijmeringen verklaarde PvdA-fractievoorzitter P. Dordregter 'benauwd' te zijn voor een nieuwe, miljoenenver- slindende operatie zo vlak na het debacle rond de Ypenburgse vuilverbranding. Dordregter: ,,lk vind niet dat dit zorgvuldig is opgezet. Het riekt naar hobbyis me van de bestuurders. Op grond van wat ik hier hoor. vind ik het misschien wél heel kwa lijk!" Alle andere partijen deel den Dordregter wantrouwen. De WD herinnerde nog eens aan de problemen rond de Lei- derdorpse afvalstort De Does. De fractieleden hoorden Van de Poels uitleg met stijgende Kaaskeuring Zoeterwoude zoeterwoude De jaarlijkse kaaskeuring in Zoeterwoude is dit jaar op 2 november. Vanaf 14.00 uur beoordelen de keurmees ters in buurthuis Don Bosco aan de Zuidbuurtseweg de ingezon den kazen van de Zoeterwoudse boeren. Er worden zowel jonge als belegen Goudse en Leidse kazen aangevoerd. Kaasboerderij Het Geertje zendt geitekazen in. Hoeveel kazen er ter keuring worden aangeboden, kon secretaris H. Verstegen van de Kaas dagcommissie nog niet zeggen. De keuring is openbaar. Haagse ramt lantaarnpaal wassenaar Bij een ongeval op de Wassenaarse Landscheidings- weg op de grens van Den Haag raakte gisterenavond een 22-jarige inwoonster van Den Haag licht gewond aan haar heup. Door onbekende oorzaak raakte ze met haar auto van de weg en ramde in de berm een lantaarnpaal. De vrouw kon na behande ling door een dokter naar huis. Het voertuig van de Haagse liep aanzienlijke schade op. verbazing aan. Hij gaf onom wonden toe dat de techniek die voor de vuilvergistingsinstallatie gebruikt gaat worden nog niet bewezen is. Kleine installaties zijn er al wel, maar deze instal latie moet per jaar 100.000 ton gaan verwerken. „Zelfs De la Mar heeft toegegeven dat hij ook niet zeker weet of dat zo maar kan." Toch waarschuwde hij dat andere oplossingen op den duur duurder zijn. „Het al ternatief is dat we ons huisvuil naar de Afvalverwerking Rijn mond brengen. Preciese cijfers zijn niet te geven, maar het ziet er naar uit dat de vuilfabriek hier 100 gulden per ton afval goedkoper is." De WD maakt zich vooral niet alleen zorgen over de fi nanciële consequenties, maar ook over eventuele stankover last. Van de Poel kon hier op dit laatste niet ingaan, omdat hij de resultaten afwacht van een Milieu Effect Rapportage (MER). Deze MER is af, maar moet nog door de provincie Zuid-Holland naar de Gevulei en de gemeenten worden toe gestuurd. Eén van de voorge stelde lokaties van de 'fabriek' is de Voorschoterweg, op de grens tussen Leiden en Voorschoten. WD-fractievoorzitter P. Ver schoor verklaarde alleen met die lokatie akkoord te gaan als er garanties komen dat er geen stankoverlast zal zijn. Oude Dorp toch heringericht Het Oude Dorp van Leiderdorp wordt toch opnieuw ingericht. Centraal in de plannen stond tot nu toe de kerktuin, die een plein voor algemeen gebruik zou moeten worden. De her vormd-gereformeerde Dorps kerk wil de tuin echter niet ver kopen. Uit gesprekken met be woners van de Hoofdstraat en de omliggende straten, de win keliers en de marktkooplui moet blijken hoe het Oude Dorp er uit gaat zien. zoeterwoude De nieuwe fietsbrug over de Weipoortsevliet in Zoeterwoude is nog niet officieel geopend maar fietsers en bromfietsers kunnen er al over heen rijden. Het nieuwe bruggetje is net klaar fietsers en bromfietsers kunnen nu veilig van de Weipoortseweg naar het Weddepad rijden en omgekeerd. De fietsbrug ligt vlak naast de oude brug die alleen voor gemotoriseerd verkeer toegankelijk is. Deze brug is onveilig voor fietsers en brom fietsers. Hij is onoverzichtelijk en te smal door de 'knik' in het midden. Om die reden besloot de gemeente Zoeterwoude er een nieuwe brug speciaal voor fietsers en bromfietsers naast te leggen. De brug maakt deel uit van een groot project waarbij ook het Weddepad is aangepakt. Langs de hele lengte van deze weg is een vrijliggend fietspad aangelegd. De totale kosten van de reconstructie van het Weddepad bedragen ongeveer 900.000 gulden. De provincie Zuid-holland neemt een groot deel van de kosten voor rekening. Het fietsbruggetje wordt op 17 november officieel geopend door gedeputeerde voor verkeerszaken T. Jansen. foto wim dijkman Een touringcar van het bedrijf Bovotours is in de nacht van dins dag op woensdag volledig ondergespoten door graffiti-vandalen. De luxe autobus stond geparkeerd op het parkeerterrein aan de AI monde weg nabij het Groene Kerkje. De totale schade aan de betrekkelijk nieuwe touringcar bedraagt twintig duizend gulden. De chauffeur kreeg op woensdagochtend rond zeven uur de schrik van ziin leven toen hij ontdekte dat onverlaten zijn bus met verschillende kleuren spuitbussen onder handen hadden genomen. De spuitbusvandalen hadden zich behoorlijk uitge leefd. Aan de linkerzijde een 'schilderij' van vier bij vier meter. Ook de achterzijde en rechterzijde waren bespoten. De politie van Oegstgeest neemt de zaak 'zeer hoog' op en vraagt getuigen of ze contact willen opnemen. Rijnstraat kan auto 's niet kwijt Zoeterwoudse boeren niet blij met toevoeging in bestemmingsplan zoeterwoude caroline van overbeeke Die 'N' zit de Zoeterwoudse boeren da nig dwars. Door de toevoeging 'natuur waarden' krijgt het bestemmingsplan landelijk gebied ineens een heel andere betekenis, menen ze. Hoewel de agrari ërs de gevolgen van de aanpassing van het bestemmingsplan niet kunnen over zien, vrezen ze toch dat met name die 'N' nadelig is voor hun boterham. Ze zijn vooral bang dat de financiële waarde van hun land zal dalen. De Zoeterwoudse gemeenteraad buigt zich vanavond over het voorstel om het bestemmingsplan voor het landelijk ge bied aan te passen. Ter tafel ligt een plan om het land de volgende bestemming te geven: 'agrarisch gebied met landschap pelijke en natuurlijke waarden', afgekort 'ALN'. De huidige bestemming van het gebied luidt: 'landbouw, veeteelt en landschappelijk waardevol gebied'. Het gemeentebestuur acht de om schrijving 'natuurlijke waarden' een noodzakelijke toevoeging in het bestem mingsplan. Een gemeentewoordvoerder: „Het landelijk gebied in Zoeterwoude heeft grote landschappelijke en natuur waarden en dat moet ook zo blijven. Het veen-weidegebied is met zijn vele pol ders een belangrijke broedplaats voor weidevogels als grutto's, scholeksters en kieviten. Deze vogels vinden ook hun voedsel in onze polders. Daarnaast zijn er veel kavelsloten met prachtige oever- en waterflora te vinden. Ook die willen we behouden." Maar de boeren zijn bang dat de toe voeging 'natuurlijke waarden' voor de Rijksoverheid aanleiding is om de milieu-eisen flink aan te scherpen. „En dat is natuurlijk niet zo mooi voor ons", reageert boer J. van der Salm. Van der Salm is naast boer ook CDA-raadslid. Hij stemt vanavond in elk geval tégen het plan. Van der Salm vreest dat zijn land en dat van zijn collega's straks in waarde daalt. „Die extra natuur-bescherming kan ons belemmeren in onze bedrijfs voering. Want hoe minder het land waard is, hoe lager de kredieten die de banken ons geven. Waardoor het moei lijker wordt om de noodzakelijke inves teringen te doen." „Ik heb geen harde bewijzen voor die waardedaling maar ik weet wel dat het elders in Nederland wel is gebeurd. In Friesland en Groningen bijvoorbeeld konden boeren in bepaalde dorpen hun grond niet meer voor een goede prijs verkopen vanwege de toevoeging 'na tuurlijke waarden' in het bestemmings plan." Van der Salm vreest ook dat de milieu- eisen zullen worden aangescherpt. „Straks zegt minister Alders van milieu misschien tegen ons dat we veel minder mest mogen gebruiken. En dat alleen vanwege die toevoeging 'natuurwaar den'." De Zoeterwoudse boeren moeten vol gens het nieuwe bestemmingsplan in de toekomst bij de gemeente een vergun ning aanvragen om hun grasland te 'scheuren'. De boeren ploegen scheu ren hun grasland regelmatig om er voedergewassen voor hun vee te kunnen verbouwen. Straks mag dat alleen nog met een vergunning: als de gemeente oordeelt dat dit scheuren de 'land- schaps- en natuurwaarden aantast', gaat het niet door. Van der Salm: „Ook onze concurrentiepositie wordt danig aange tast ten opzichte van de boeren in de re gio voor wie de beperkingen niet gel den." De gemeenteraad neemt vanavond een definitief besluit over de extra toe voeging in het bestemmingsplan. De bewoners van de Zoeter woudse Rijnstraat in de Kruis- buurt zijn ontevreden over het aantal parkeerplaatsen in de buurt en klagen over overlast. Ze vinden dat de ruimte in de straat veel te beperkt is voor het aantal auto's dat ze bezitten. In de Eendenkooi legde wethouder R. Hogenelst de bewoners gis teravond een parkeerplan voor, waarin werd voorgesteld om de beschikbare parkeerplaatsen duidelijk met witte lijnen aan te geven. De wethouder legde uit dat dit plan als voornaamste doel heeft de veiligheid in de buurt te bevorderen en de bereikbaar heid voor ambulance en brand weer te vergroten. „Voor de vei ligheid moet het parkeergerief dan wat worden teruggedron gen", zo stelde de wethouder. Voor de 52 woningen in de Rijnstraat zijn er 54 parkeer plaatsen inclusief de garages. Een aantal bewoners heeft ech ter meer dan één auto en ge bruikt de garages als opslag- of kantoorruimte. Gevolg daarvan is dat er 's avonds en in het weekeinde nogal wat overlast is van auto's die verkeerd gepar keerd staan. Omdat de auto's zelfs op straathoeken staan, kunnen grotere voertuigen de straat niet in. Brandweer en ambulance kunnen niet op de plaatsen ko men waar ze moeten zijn en vuilniscontainers worden soms niet geleegd omdat de vuilnis auto de bocht niet kan nemen. De meeste bewoners gaven gisteravond te kennen iets aan de situatie te willen doen. Zo beloofen enkele garage-eigena ren hun auto voortaan op hun éigen terrein te parkeren. Ande ren verklaarden zich bereid om met de gemeente te onderhan delen over de verkoop van klei ne strookjes grond, waardoor extra parkeerplaatsen ontstaan. De wethouder wilde ook bekij ken of het pleintje geschikt is voorparkeerplaatsen. „Toch blijft het, ondanks deze extra mogelijkheden, voor een aantal mensen onmogelijk om hun auto in de Rijnstraat te par keren", merkte een bewoner op. Hij zag mogelijkheden voor ex tra parkeerruimte op het be- drijfsterrrein aan de overkant van de Hoge Rijndijk. Wethouder Hogenelst zegde toe alles in het werk te stellen om ook het parkeren buiten de buurt mogelijk te maken. „We moeten daarover praten met de eigenaren van het bedrijventer rein en met Rijkswaterstraat over de verkeerslichtenregeling ter plaatse. Als over enkele j&ren de Hoge Rijndijk wordt gere construeerd, komen hier wel lichtextra parkeerplaatsen." leiderdorp liesbeth buitink „Bij een grote brand is het mis schien juist beter dat onze kin deren niets zelf kunnen. Als de bewoners wel mobiel zouden zijn, en ze raken in paniek, ont staat er waarschijnlijk snel een chaos", aldus algemeen leidster K. Mulder van het Leiderdorpse tehuis voor meervoudig gehan dicapte kinderen Nieuw-Bui- tenzorg. Het tehuis, waar 47 zowel li chamelijk als geestelijk zwaar gehandicapte bewoners wonen, presenteerde gisteren een ont ruimingsplan. „Een plan waar van we natuurlijk hopen dat we het nooit hoeven te gebruiken. Want het zou een drama zijn als er hier iets gebeurt", aldus Mul der. De kans op brand in het te huis is overigens ook weer niet zo groot. „De bewoners token niet en bewegen amper, dus daar zit geen gevaar in." Risico's van buiten kunnen echter nooit worden uitgeslo ten. „Vlak achter Nieuw-Buiten- zorg ligt de rijksweg Rotterdam- Amsterdam. Er hoeft daar maar één grote auto te ontploffen, en we zitten in de problemen." Volgens Mulder is het gebouw aan de Elisabethhof 'vrij makke lijk toegankelijk voor de brand weer'. „Alle kinderen zitten op de begane grond en elke groep heeft een nooduitgang. Bij de entree hangt bovendien een elektronisch paneel waarop au tomatisch wordt aangegeven waar brand is, zodat de brand weer in geval van nood snel zijn weg kan vinden. Verder geven we elke avond aan hoeveel kin deren er in huis zijn, zodat de brandweer precies weet hoeveel mensen naar buiten moeten worden gehaald." Het ontruimingsplan gaat uit van het ergste geval, en dat is een ramp 's nachts. „Overdag zitten alle kinderen in hun rol stoel. Dan hebben we iedereen zo naar buiten, vooral ook om dat er dan zo'n dertig perso neelsleden aanwezig zijn. Maar 's nachts werken er maar twee mensen. Die hebben, als er brand uitbreekt, waarschijnlijk niet de tijd om kinderen met bed en al weg te rijden. En dus zullen ze de bewoners naar bui ten moeten dragen." Mulder wil het ontruimings plan een keer in de praktijk tes ten. „Een bijna echte oefening, maar dan moeten in de bedden personeelsleden liggen in plaats van de kinderen. Dan zien we heel veel van wat er fout kan gaan. In ieder geval gaan we het komende jaar alvast wat aan passen. We gaan bijvoorbeeld nieuwe nooduitgang-bordjes ophangen. En die zijn heel duur. In totaal zijn we daar 90.000 gulden voor kwijt." Mulder durft niet te zeggen hoe de kinderen reageren op een grote brand. „Het zal wel veel invloed hebben." Zeker weten doet ze het niet want Nieuw-Buitenzorg heeft tot nu toe nog nooit een brand gehad. „Wel eens een brandalarm. We hadden laatst een suikerspin machine voor een feestje en die bleek nogal te roken. In een mum van tijd stond de brand weer voor de deur. Vergeefs dus, maar ze gingen allemaal met een suikerspin weer weg." caroline van overbeeke Hij is bezeten van varen en zei len. En hij is niet de enige. De Warmondcr Jan Haasnoot (46), in het dagelijks leven bootcom mandant van de rijkspolitie te water in Alphen aan den Rijn, begint in december met een ei gen vaarcursus. En het loopt storm. Haasnoot is watersporter in hart en nieren. Hij stroomt over van enthousiasme als hij vertelt over zijn werk en zijn hobby: varen. Dat enthousiasme pro beert hij nu ook over te brengen op zijn cursisten. „Dat slaat blijkbaar aan. ik krijg hele leuke Haasnoot heeft al eerder een vaarcursus gegeven en ontwik kelde zich sindsdien tot een fa natiek cursusleider. „Vorig jaar ben ik door een paar water sportverenigingen gevraagd om vaarrursussen te verzorgen. Dat heb ik gedaan en het lesgeven is me eigenlijk ontzettend goed bevallen: ik heb de smaak te pakken gekregen. Daarom be gin ik nu zelf met mijn eigen cursus in Warmond." Haasnoot wil het professio neel aanpakken. Hij heeft zich inmiddels ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. Een zaaltje heeft hij ook al geregeld: in sociaal-cultureel centrum 't Meerpunt aan de Dorpstraat. „Zo'n twintig mensen uit de he le regio hebben zich inmiddels aangemeld voor mijn eerste cursus op 14 december. Som migen komen zelfs uit Zoeter- meeren Den Haag." Toestemming De Warmonder is straks een po litiefunctionaris met twee pet ten op. En dat kan niet zo maar: als rijksambtenaar een neven functie vervullen. „Ik heb dan ook officieel toestemming ge vraagd om dit te mogen doen. En ik heb die toestemming ook gekregen. De politie vindt dat het geven van een vaarcursus de veiligheid van de watersport ten goede komt." De politieman komt aanlopen met een grote plunjezak vol met bootspullen. Er zit van alles in: van ankerbollen tot radar-re flectoren. Haasnoot heeft het al lemaal nodig om zijn cursisten de kunst van het varen bij te brengen. Want zo simpel is het allemaal niet, benadrukt de Warmonder. „Veel mensen denken: ik koop een boot en dan ga ik varen. Maar daar komt echt veel meer bij kijken, je moet de vaarregels kennen en ook het een en ander weten over veiligheid. En uit eigen er varing als politieman kan ik ver tellen dat er door onwetendheid nog heel wat ongelukken op het water gebeuren. Soms zelfs met dodelijke afloop. Behalve het veiligheidsaspect heeft Haasnoot nog een andere aanleiding voor zijn vaarcursus. „Sinds april dit jaar is het 'klein vaarbewijs' verplicht voor veel recreatievaarders. Het gaat met name om schippers van boten die langer zijn dan 15 meter en om bestuurders van motorbo ten die sneller kunnen varen dan 20 kilometer per uur, speedboten. Alle mensen die dat vaarbewijs nog niet hebben, en dat zijn er nogal wat, moeten dus weer de schoolbanken in. Bij mij worden ze gedurende acht cursusavonden opgeleid voor het theoretische examen." Toch komen er ook veel men sen naar Haasnoots cursussen voor wie dat vaarbewijs niet verplicht is. „Die cursisten vin den het gewoon leuk om wat meer over hun hobby aan de weet te komen. Het zijn alle maal enthousiaste waterspor ters, net als ik. Gezien mijn ei gen ervaring op het water, kan ik de droge stof allemaal theorie-regeltjes doorspek ken met leuke en nuttige prak tijkvoorbeelden. ledereen ligt in een deuk van de stommiteit van een ander. En zelf leren ze daar ook wat van." Jan Haasnoot: „Veel mensen denken: ik koop een boot en ga ik varen, maar zo simpel is het niet."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20