Ondernemers steken weer geld in Leiden IS ■3 3 Van Bochove belooft beterschap K Leiden VVV en hotels tegen toeristenbelasting DONDERDAG 29 OKTOBER 1992 BEGROTING '93 Langebrug nog niet autovrij leiden wim koevoet De Langebrug (parallel aan de Breestraat) wordt nog niet autovrij gemaakt. CDA-wethouder J. Walenkamp (ver keer) wijst het plan van Groen Links om het autovrije ge bied te vergroten, niet helemaal van de hand, maar hij vindt het nog te vroeg om de Langebrug nu al aan te wij zen. De wethouder houdt daarmee de Breestraat nog even aan als zuidgrens van het autovrije gebied. De Haar lemmerstraat en Breestraat en het stuk daartussen wor den verboden gebied voor auto's. De gebieden daarom heen worden autoluw, dat wil zeggen dat alleen gemoto riseerd bestemmingsverkeer er kan komen. Het zou volgens Walenkamp wel eens kunnen zijn dat de Langebrug noodzakelijk is voor de verkeerscirculatie in het autoluwe gebied. Bovendien wil de wethouder de huidige ontwikkelingen aan de Langebrug, waar zich steeds meer kleine wmkels en galeries nestelen, niet frus treren. Pas als het autovrije gebied een succes is, wil Walenkamp de grenzen verleggen. leiden janet v Nog dit jaar liggen plannen op tafel om al lochtonen in Leiden te helpen. Gisteravond zegde wethouder A. van Bochove (CDA- /welzijn) toe dat het college in december een rapport uitbrengt over het minderhe denbeleid. Eerder deze week werd de wet houder bedolven onder kritiek omdat zijn plannen steeds maar uitblijven, terwijl op 21 maart al is afgesproken dat er iets moet gebeuren. Tot nu toe heeft Van Bochove al leen nog maar plannetjes ontvouwd om de problemen van Marokkaanse randgroep jongeren op te lossen. „Wij hebben de wensen van de gemeen teraad onderschat", gaf Van Bochove gister avond toe. Aan de andere kant valt het ook niet mee om ambtenaren van verschillende directies zo samen te laten werken dat er inderdaad een goed plan kan worden ge maakt, zei hij. „We hebben dus een dubbe le taxatiefout gemaakt." Van Bochove kreeg tijdens de eerste ron de van de algemene beschouwingen ook forse kritiek te horen op zijn welzijnsbeleid. Ook op dit gebied laten de plannen veel te lang op zich wachten, zeiden woordvoer ders van alle politieke partijen. Van Bocho ve voerde gisteravond aan als excuus dat het gaat om een zeer ingewikkeld beleids terrein. Bovendien zal het moeilijk zijn plannen te maken waarin een meerderheid van de gemeenteraad zich kan vinden. Hij beloofde dat er in de zomer van vol gend jaar meer duidelijkheid is over de plannen die de gemeente heeft met de wel- zijnsinstellingen. WD'er A. Geertsema wees er op dat de wethouder al eerder toezeggin gen heeft gedaan. „We kunnen wel einde loos doorgaan met zeggen: er komt weer een jaartjeerbij." „De wens dat er nu snel iets moet gebeu ren, onderschrijf ik. Maar we zijn er nog niet uit", reageerde Van Bochove. Hij wil binnenkort een 'conferentie' houden met raadsleden en welzijnsinstellingen en de notities van Groen Links en PvdA gebruiken bij het opstellen van het uiteindelijke rap port. De fractie van Groen Links wijst in de ei gen welzijnsnota fusie tussen allerlei wel zijnsinstellingen niet af, de PvdA pleit voor één burau dat vrijwilligers ondersteunt. Nieuwe organisaties moeten dan zorgen voor uitvoering van het welzijnswerk in de verschillende wijken. 'Stedelijke koepels' zoals het huidige Skil (stichting sociaal-cul turele instellingen in Leiden) kunnen dan worden opgeheven, aldus de PvdA-fractie. De bereidheid van ondernemers om in Leiden te investe ren, groeit. De wethouder van economische zaken, J. Walenkamp (CDA), zei dit gisteravond tijdens de algeme ne beschouwingen. Een paar maanden geleden was hij veel somberder over het Leidse 'investeringsklimaat'. Maar volgens Walenkamp begint het vertrouwen van on dernemers in de gemeentelijke plannen (autoluwe bin nenstad, stadsdistributiecentrum, winkelcentrum De Sleutelhof) te groeien. leiden wim koevoetbegonnen: beneden Le Café, boven La Place. Volgens Walen kamp is daarmee werkgelegen heid voor zestig mensen ont staan, ook al zijn dat niet alle maal volledige banen. Na afloop van de Als voorbeeld noemde Walen kamp Vroom Dreesmann dat in een kort tijdsbestek op zowel de begane grond als op de bo venste etages aan restaurants is dering zei Walenkamp dat V&D sinds 1966 nauwelijks noe menswaardige investeringen in Leiden heeft gedaan. De plan nen van het Vendex-concern voor restaurants in het Leidse V &D-filiaai zijn volgens Walen kamp enkele jaren vervroegd uitgevoerd. „De reden? De Sleu telhof, natuurlijk." Verder heeft Walenkamp een tijdje geleden een brief van de Leidse ondernemer Gronheid aan de Botermarkt ontvangen waarin deze blijk geeft van zijn bereidheid weer te investeren in zijn bedrijf. „De bewuste onder nemer heeft Leiden jarenlang de rug toegekeerd uit onvrede over allerlei dingen. Nu neemt hij zelfs de moeite mij op de hoogte te stellen van zijn gewij zigde opstelling. Dat is veelzeg gend." De wethouder heeft geen goed woord over voor de alge mene beschouwingen van SP'er Cor Vergeer, die voorspelde dat rond de eeuwwisseling de ver schillen tussen arm en rijk ver scherpt zijn. „V&D, meneer Ver geer, is nu een van die kapitalis tische bedrijven die u zo ver foeit, maar dus goed blijkt te zijn voor precies dat type werk gelegenheid waarop uw partij zo aandringt." Stadskrant 'Bezuinigen moetmeevaller of niet' Leidenaars krijgen vanaf 1 janu ari eens in de twee weken een gemeentelijke 'stadskrant' in de bus. Daarin staan advertenties voor huizen waarop woning zoekenden kunnen reageren. Het gemeentebestuur wil het krantje ook gebruiken om infor matie over projecten en bijvoor beeld de begroting te versprei den. Het is de bedoeling dat ook de gemeentelijke advertentie, die elke week wordt gepubli ceerd In het zondagsblad Nieuwsweek, in de 'stadskrant' komt te staan. wim koevoet De mogelijkheid dat Leiden in 1994 én in 1995 een miljoen gulden méér krijgt van het rijk dan verwacht, doet niets af aan de noodzaak van de bezuini gingsoperatie waarmee in 1993 een begin wordt gemaakt. Daar over liet wethouder S. de Vreeze (PvdA/financiën) gisteravond geen enkele twijfel bestaan. In de eerste ronde van de al gemene beschouwingen, dins dag, namen onder meer de WD en Groen Links voorschotten op de meevaller. De raadsleden hadden vlak voor de raadsver gadering in de krant gelezen dat de regering Leiden meer geld wil geven. De liberalen willen daar de belastingen mee verlagen; Groen Links wil er de kinderop vang mee uitbreiden. Wethou der De Vreeze kon gisteravond maar weinig waardering op brengen voor de gretigheid waarmee fracties bestemmin gen voor het geld verzinnen. „Las u de kranteberichten van ir met dezelfde be trokkenheid als de berichten van gisteren." De Vreeze doelde op artikelen over de sombere economische voorspellingen. Volgens De Vreeze moet reke ning worden gehouden met nieuwe tegenvallers voor de ge meente. Die komen wellicht al op korte termijn aan het licht. De wethouder vreest vooral dat er voor het gemeentepersoneel en ouderschapsverlof meer geld nodig zal zijn. Ook krijgt Leiden nog een 'rekening' van het mis lukte project bij Ypenburg, waar een nieuwe vuilverbrnadings- oven had moeten komen. Wethouder Van Bochove: „Beterschap". „Help, een pitbull bij de Digros!". Een wat paniekerige klant holde twee weken geleden direct naar het aangrenzende politiebureau. Digros- bedrijfsleider J. Opdam wist niet eens dat LT een pitbull was. Tot de politie de winkelende eigenaars, S. Hollebeek en E. Hassing, aanhield. Op die bewuste middag zat LT I (eigenlijk: Lieutenant, spreek uit: el-tie) zoals gewoonlijk in het winkelwagentje tussen de vla, shampoo en melk in. Zijn baasjes hadden hem, ook zoals gewoonlijk, in een kartonnen doos gezet. Daarmee komen Hollebeek en zijn vriendin Hassing enigszins tegemoet aan het bezwaar dat Opdam tegen deze wijze van vervoer heeft. Opdam: „Officieel mogen honden de winkel niet in. De klanten vinden het niet hygiënisch dat hun boodschappen in aanraking komen met dingen waarop huisdieren hebben gezeten of waaraan ze hebben gesnuffeld. Hoewel ik die doos niet eens zo gek bedacht vind, heb ik het toch liever niet/maar een halszaak maak ik er niet van." De politie was al snel klaar met de Leidenaars Hollebeek en Hassing. LT deed wat-ie al alle zeven maanden van zijn nog maar jonge leven doet: vertederen. Een aai over de guitige hondekop, een pleidooitje om het dier als het wat ouder is toch maar te muilkorven en dat was dan weer de politionele ingreep in deze pitbull-affaire. Laffe Coyote Toch heeft deze zaak een staartje gekregen. Over het inci- dident verscheen een bericht in de krant. Hollebeek en Hassing voelden na die publikatie de be hoefte om hun LT aan het grote publiek voor te stellen. Ook wil den ze iets rechtzetten. Maar LT mag dan een puppy zijn en in een doos in een winkelkar pas sen, zijn afmetingen zijn toch imposant. De verslaggever rea geert navenant en heeft nog nooit iemand zo kortstondig de poot geschud. Hollebeek: „Jij reageert net als bijna iedereen vanuit een voor oordeel. We hebben al zo vaak meegemaakt dat mensen met hem spelen, komen vragen wat voor hond het is en dan maken dat ze wegkomen. Je moet er bang voor zijn, anders deug je zelf niet. Daarom jokken we soms maar en zeggen we dat LT een boxer is." Pittige Pitbull Vooroordeel? Er zal toch niet voor niets op een fokverbod van pitbulls worden aangedrongen en de verhalen over doodgebe ten babies verschenen ook in niet op sensatie gerichte bla den. J4ollebeek: „Als je ze maar goed opvoedt. Wel is het na twee jaar oppassen geblazen. Pitbulls proberen dan altijd nog even uit of ze nog steeds de mindere van hun baas zijn." De conclusie dat LT dus over een jaar en vijf maanden een muil korf krijgt, is voorbarig. Holle beek, met een knipoog: „De po litie moet dat controleren maar kan dikwijls nog geen pitbull van een poedel onderschei den." Hollebeek en Hassing met hun pitbull In het winkelwagentje van Digros. Pelikaanliefde Als bewijs vertelt hij over een voorval bij hem thuis, aan de Pelikaanstraat, vier weken voor het Digros-incident. De politie had die avond door een mel ding van een voorbijganger het vermoeden dat er bij Hollebeek en Hassing zojuist was ingebro ken. De twee waren niet muis. Een agent klom daarom maar naar binnen en kwam oog in oog te staan met LT. De politie man schrok geweldig maar had er even later een vriendje bij, niet in de laatste plaats omdat hij zo vriendelijk was LT wat ka neelstokjes te voeren, die het Leidse stel op tafel had laten lig gen. Een politie-woordvoerder be vestigt het verhaal maar ontkent dat de agent die LT bij de Di gros 'aanhield', dezelfde is. „Het is niet zo dat we LT bij de Di gros hebben laten gaan omdat we hem nog kenden van die in braak. Er was gewoon niets aan de hand. Alleen daarom zijn we weer weggegaan." Gebeten hond is'. Ook niet nu hij weet dat LT een pitbull is? „Nee, misschien is het juist maar beter dat de baasjes bij deze hond blijven. Als dat beest alleen achterblijft, bij de hondehaken bij de in gang, bijt het misschien wel voorbijkomende kinderen." WIM KOEVOET De Apenheul De redactie van het Leidsch Dagblad nodigde 'buiten staanders' uit om de vergade ringen van de gemeenteraad over de begroting voor vol gend jaar bij te wonen. In een column geven zij hun indruk ken weer. De tweede bijeen komst van de raad werd bij gewoond door Bob en Judith Ruijgrok, leerlingen van het Stedelijk Gymnasium. 20.10 uur. Burgemeester C. Goekoop klopt en belt de ge meenteraadsleden bij elkaar om te komen luisteren naar de praatjes van de wethouders. De Vreeze (PvdA) van financi en bijt het spits af en heeft een half uur nodig om tot de con clusie te komen 'dat we het met het voorgenomen budget moeten doen'. WD-raadslid L. Driessen komt om 20.30 binnen en ploft in haar stoel. Buurman Vonk heeft eindelijk aan spraak, want de SP-buren heb ben het al druk genoeg, neuze lend in volgetypte blaadjes met ambtelijke taal. D66 leest de krant, terwijl de CDA-frac- tie zich buigt over het uitge deelde speculaas. De Vreeze is klaar, Goekoop schrikt op en kondigt wethou der Van Bochove aan. Dank u wel, voorzitter. Het wordt warm, wat geenszins te wijten is aan eventuele hartverwar mende verhalen van de wet houders. De la Mar is maar gaan roken. Eenmaal terug probeert hij alle mogelijke zit- en stastandjes uit op en bij zijn stoel. 22.10 uur. Het is geen pau ze. Veel raadsleden sjokken de raadszaal uit, op zoek naar een frisje. De helft van de wethou ders is hen al voorgegaan. Dat het niet ongebruikelijk is de zetel te verlaten, blijkt wel uit de langdurige verdwijning van onze burgervader. Wethouder Walenkamp (CDA) zit inmid dels in de vensterbank. Tijd voor iets sensationeels dus. Hoe verloopt zo'n lekkere interruptie, dan wel discussie? Een voorbeeld: „Is het de spre ker bekend hoeveel spreektijd de spreker heeft? En bovenal: waarom lukt het het college niet om eens een concrete nota op tafel te brengen?" Na een reactie waarin de complexiteit van de thema's en besluitvorming is uitgelegd, ventileert men nog minuten lang zijn irritaties: het duurt allemaal te lang. Ja, waar zou dat nu door komen? De la Mar hangt ondertussen aan de stoel van Van Rij. Wie kan im mers zijn politieke betrokken heid handhaven onder zulke omstandigheden: Hoewel we het achterliggende perspectief in een wat breder symposium hebben gepresenteerd, vergt dit toch een blik in de verdere toe komst, om over de integrale vi sie in de geïntegreerde benade ring^ nog maar te zwijgen!" Pre- Wanneer De la Mar het woord neemt, springt Langen- berg (D66) op de bres. Trach tend verdeeldheid te zaaien onder de Groen-Links leden, wakkert hij tenminste een dis- De la Mar Laat me uitpra ten!" Langenberg: „Ja, u hoeft mij niet een lesje gemeenterecht te geven. De la Mar. „Ja, diiar bent u toch ook mee bezigDie scherp slijperij de hele tijd. Goekoop: „Eén tegelijk!" Ander fragment: Van der Nat (WD): „Toeval ligerwijs heeft u nou net het verkeerde standpunt. De la Mar: „Ja, maar als ik niet het verkeerde standpunt zou hebben, valt er niks te dis cussieren. En dan ga ik nou weg." Hoewel Goekoop steeds la chend naar De la Mar had ge keken, bleek hun verstand houding toch wat minder, om dat de burgemeester pardoes vergat de zak drop aan hem door te geven! Maar oh, ja, betrokkenheid. Gedachten dwalen af naar het interieur. Mooi zaaltje. In de hoogte is het wat stoffig, maar dat is de politiek ook. Het is dus niet verwonderlijk dat ge meenteraadsleden routinema tig naar de krant grijpen en wij voortijdig dachten: en nou gaan we weg. •FOTO LOEK ZUYDERDUIN Bezuinigingen op schoolzwemmen en leerlingenvervoer gehandhaafd De bezuinigingen op het schoolzwemmen en leerlingen vervoer gaan gewoon door, als het aan het college van B en W ligt. De collegeleden zijn nog niet overtuigd geraakt van de argumenten van verschillende partijen in de gemeenteraad, die de voorstellen afwijzen. In het kader van de bezuini gingsoperatie wil het college schoolkinderen nog maar een jaar zwemles laten geven in plaats van twee jaar. Ouders van leerlingen die op twee kilo meter of minder afstand van hun school wonen, moeten voortaan zelf het vervoer rege len of betalen. Wethouder H. Koek (PvdA) zei gisteravond dat het college vasthoudt aan deze plannen, hoewel voor bepaalde gevallen misschien een uitzon dering wordt gemaakt. De hotels in Leiden en de WV zijn tegen de toeristenbelasting die burgemeester en wethouders met ingang van 1993 willen heffen. Voor elke overnachting moet dan twee gulden worden betaald. In 1996 moet dat tarief naar drie gulden per overnachting zijn toege groeid. De WV is het ook oneens met het plan van het college om de subsidie voor het toeristenbureau met 25.000 gulden te verlagen. Volgens directeur C. Hugens kan de WV door deze bezuiniging zelf ook niet anders meer dan beknibbelen op het promotiebudget. En daarvan zijn de hotels en andere bedrijven uit ae toeristische sector de dupe. AGENDA VRIJDAG 30 OKTOBER Leiden Tweedehands kinderkleding- en speelgoed beurs m Buurthuis Stevenshof, Tri* Ter- wmdtstraat, tussen 9 00en 11 30 uur Rommelmarkt door de Ned Ver van Huis vrouwen. Caeciliastraat 18 (achter Leidse SSouur dC Noordwijkerhout rl.ikseb. FOTO HIELCO KUIPERS 'De si l, Lammenschanspark 1 20 00 ui Dichterstestival li Apothekersdi|k, r g 20.00 ■g Stevenshot, Noordwijk Theaterconce Rooyen in De ZATERDAG 31 OKTOBER Leiden Computerdump in de Pieterskerk, trtlappenkoor 'Tus- fig 20 00 uur sjoelen bij Speel- nvang 20 15 ui Theaterconcert 'V.sage' iwandeltocht over 5,10,15, 25 16 OOui Grote filatelistische ruiidag. org Lodsche Vereemging van Posttege'ver/ameiaarv Vi|fhovenhuis, Hoflaan 169. van 10 00 tot 17 00 uur Archeologisch spreekuur .n de Taffen wal van het Ri|ksmuseum van Oudheden. Ra penburg 28, van 13 00 tot 16 OOuur Noordwijk Bos en Du.nwandeltocht over 5.10.15, 2'. en 40 km start vanaf Cafe Rest De Duin- poort, Langevelderiaan 22, start1i|d vanaf 9 00 uur leidmgduinen aanvang 13 00 uur bi| be jroekerscentrum De Oranjekom Noordwijkerhout Zondagmofgenconcert otv G van der Steen in De Duinpan Inl 02520-15465

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19