Leiden Regio Parkeren met plastic geld Kostbare export van vuil lijkt niet nodig Meer Tun" in sjiek V&D-restaurant Gewapende overval op snackbar Marnixstraat muiden Aantal klachten over racisme 'verontrustend' Drie jaar voor moord Herenstraat Blauwpoortsbrug zaterdag open DONDERDAG 29 OKTOBER 1992 13 REDACTIE JANET VAN DIJK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN LEEFMANS ERNASTRAATSMA GERT VISSER (CHEf) WIM WEGMAN 071-161417 'Een uitkomst voor wie geen geld op zak heeft' leiden wim wegman Talloze automobilisten hebben er sinds 1 juli van dit jaar al geld in gegooid, maar slechts heel weinigen zullen zich hebben gerealiseerd dat ze gebruik maakten van een lan delijke primeur. Hoogstens zullen ze zich hebben afge vraagd waar dat extra gleufje en die rare aanduidingen toe dienden op de nieuwe parkeerautomaat. Vanaf 1 no vember kan in Leiden met een magneetkaart het par- keergeld worden voldaan. neetstrip, waarop met speciale apparatuur een bepaalde hoe veelheid geld kan worden 'weg geschreven'. Telkens wanneer de gebruiker de kaart in de au tomaat stopt, schrijft het appa raat het bedrag af waarvoor de automobilist wil parkeren. Is de kaart 'leeg', dan kan die bij de dienst parkeerbeheer tegen be taling weer worden opgewaar deerd. Overigens kunnen auto mobilisten dat ook bij de auto maat zelf doen. Met een aparte knop kunnen ze een bedrag op hun kaart bijschrijven, dat ze dan natuurlijk wel eerst in het apparaat moeten gooien. Inmiddels staan er al zo'n 60 van deze apparaten in de bin nenstad. Automobilisten kun nen daar op de gebruikelijke manier, na inworp van de nodi ge kwartjes en guldens dus, een parkeerticket uithalen. Maar ze kunnen er ook terecht als ze geen cent op zak hebben. Dan moeten ze wel in het bezit zijn van een magneetkaart, die (voor verschillende bedragen) kan worden gekocht bij de gemeen telijke dienst parkeerbeheer aan de Zonneveldstraat. Deze kaart heeft een mag- Kraakpoging op Morsweg leiden» Een van de dichtgetimmerde huizen op het laatste ge deelte van de Morsweg (Mors IV) is gisteren korte tijd gekraakt geweest. Om 13.00 uur trof de politie drie krakers aan die de be timmering en enkele dakpannen hadden weggehaald. De drie zijn wegens vernieling opgepakt. Brommers opgevoerd leidenBij een verkeerscontrole op onder meer de Willem de Zwijgerlaan zijn gisteren in de ochtenduren 18 van de 44 gecon troleerde brommers en snorfietsen in beslaggenomen. Een aan tal daarvan wordt nog op gebreken nagekeken. Drie bleken er sowieso te zijn opgevoerd. Zes maakten te veel lawaai en enkele andere hadden technische gebreken zoals gladde banden. Drie mannen hebben gister avond een gewapende overval gepleegd op een snackbar in de NIET MEER VERGETEN 071-22 34 39 VcUCI. ^cfHÉtmncrtcrs üaSCSÖC^SCHILDIIIWflIKEN Flevoweg 4, Leiden Volgens J. Gelderman, hoofd van de dienst parkeerbeheer, is de magneetkaart-automaat een uitkomst voor mensen die doorgaans weinig los geld op zak hebben. „Hoe vaak gebeurt het niet dat je een gulden in de meter moet gooien omdat je toevallig zonder kwartjes zit. Terwijl je maar heel eventjes hoeft te parkeren. Dat probleem doet zich met deze kaart niet meer voor." Bezitters van de kaart kunnen wel op andere moeilijkheden stuiten. Het ding is, net als de giromaatkaart, nogal gevoelig voor magnetische velden. „We drukken iedereen dan ook op het hart om de kaart niet te la ten slingeren bij bij voorbeeld een speakerbox. Die wist alle in formatie die er op staat. En ver gis je niet, de schade kan be hoorlijk oplopen. Op de kaarten kan namelijk maximaal 250 gul den worden weggeschreven." De gemeente heeft inmiddels vanaf 1 juli zo'n 60 van deze ap paraten in de binnenstad neer gezet. De promotie-campagne voor het magneetkaart-parke ren is echter uitgesteld tot 1 no vember, wanneer de laatste ver anderingen in het parkeer- restrictiegebied zijn doorge voerd en alle automaten zijn ge plaatst. „Het leek ons handiger te wachten tot al het werk klaar is en je dus ook in één keer dui delijk kan maken waar die din gen precies staan. Anders krijg je alleen maar verwarring." Waarmee niet is gezegd dat misverstanden de afgelopen maanden zijn uitgebleven. „Er zijn nogal wat mensen geweest die hebben geprobeerd om geld in de magneetkaart-gleuf te proppen. Dat werkt dus niet. Bovendien was het niet ieder een duidelijk hoe het apparaat moest worden bediend. Terwijl de gebruiksaanwijzing toch dui delijk genoeg is. Maar ja, veel mensen lezen die kennelijk niet", aldus Gelderman. onheus bejegend door collega's. Daarnaast waren er veel klach ten over discriminatie in de buurt en door de politie. Vorig jaar deed niemand aangifte over discriminatie in horecage legenheden. De meeste klachten werden afgehandeld zonder dat een aanklacht werd ingediend of aangifte van discriminatie bij de politie werd gedaan. Dat ge beurde slechts in tien gevallen. De daling van het aantal klach ten schrijft het meldpunt toe aan het feit dat het bureau in '91 naar een nieuw adres ver huisde. Het Meldpunt Discriminatie kreeg vorig jaar 78 klachten over discriminatie, 17 minder dan het jaar daarvoor. Het meldpunt noemt het verontrustend dat het aantal klachten over racisti sche leuzen en rechts-extremis- me flink steeg (van 5 in '91 naar 13 in *92). De meeste klachten hadden betrekking op discriminatie vanwege ras of afkomst. Relatief veel klachten hadden betrek king op de arbeidssituatie. Kla gers meenden ten onrechte geen baan of promotie te heb ben gekregen of voelden zich Door Leidse en Zoeterwoudse wijken rijdt binnenkort een tweede beschilderde vuilnis wagen. Twee leerlingen van de Stevenshof- school Patricia Sloot (12) en Simone van Leeuwen (5) zijn verantwoordelijk voor de illustraties op de wagen. Hun ontwerpen wer den uitgekozen uit 3000 tekeningen die wa ren ingestuurd door leerlingen van Leidse ba sisscholen. Mogelijk dat volgend jaar een derde vuilniswagen wordt opgeschilderd. Daarbij wordt gedacht aan het aantrekken van een kunstenaar. foto jan hol vast Marnixstraat. De buit bedroeg ongeveer 700 gulden. De daders wisten te ontkomen. Omstreeks 23.45 uur Hepen twee mannen met bivakmutsen snackbar Hendo binnen. Een van hen bedreigde de verkoop sters met een pistool. De ander liet de kassa openmaken en griste het geld weg. Een van de verkoopsters wist aan de aan dacht van het tweetal te ont glippen en probeerde te vluch ten. Maar buiten bleek een der de, gemaskerde handlanger te staan die haar tegenhield. Uit eindelijk verdwenen de drie. Over de identiteit van het trio tast de politie in het duister. leiden» janet van puk De kans dat huisvuil uit de Leidse regio straks op een kostbare wijze buiten Zuid-Holland moet worden verwerkt, is klein. Nu komt nog het grootste deel van het afval uit Leiden en omgeving terecht bij de VAM in het Drentse Wijs ter, de rest wordt gestort in Brabant. Binnenkort kan het Leidse afval naar de nieuwe stortplaats in de Merwe- dehaven. Bovendien wil Leiden een vergistingsinstallatie bouwen voor het vuil uit de Leidse regio. Milieu-wethouder De la Mar schetste gisteren in de gemeenteraad de situatie op het gebied van de afvalverwerking. Een andere oplossing voor het vuilver werkingsprobleem in Zuid-Holland is volgens De Ia Mar dat de AVR in Rot terdam meer ovens krijgt. Ook de ver brandingsinstallatie in Dordrecht wordt uitgebreid. Groot voordeel is, zo benadrukte wethouder De la Mar gisteravond nog maar eens, dat de vergistingsinstallatie die aan de Voorschoterweg moet ko men goedkoop werkt. De prijs voor het verwerken van een ton afval in deze fa briek is ruim honderd gulden lager dan de huidige stortings- en verbrandings- koéten. Er zitten echter nogal wat haken en ogen aan het project, omdat het een gloednieuw initiatief is. De la Mar be loofde de gemeenteraadsleden gister avond snel met een rapportje te komen waarin wordt ingegaan op de risico's. Verantwoord De wethouder acht het in elk geval ver antwoord om als regiogemeenten geld op tafel te leggen voor nadere onder zoeken. Het gaat om enkele tonnen. Totaal bedragen de ontwikkelingskos ten 4,5 miljoen gulden, waarvan de Proav 30 procent zou betalen en de Leidse regio 70 procent. De kosten kunnen vermoedelijk worden gedeeld met andere gemeenten, die eveneens denken aan de bouw van een schei- dings- en vergistingsinstallaties. Op dit moment bestaan daar in 5 gemeenten ideeën over, aldus De la Mar. De wethouder van Groen Links zei zich te ergeren aan mensen die 'al bij voorbaat proberen hel project om zeep te helpen'. Deze woorden waren vooral bedoeld voor de Wasscnaarse gemeen tebestuurders, die niet willen meedoen aan het project. „Ik kan me best voor stellen dat mensen wat huiverig zijn. Dat is logisch want we stappen in iets dat nog weinig ontwikkeld is. Maar het irriteert me als mensen zeggen: 'waar is het nou voor nodig'. Nou, het is no dig voor de lage prijs." Ook Voorschoten is huiverig, zo bleek gisteravond, om geld te steken in de nieuwe installatie. leiden erna straatsma Het was al jaren armoe troef in het oude restaurant op de derde verdieping van V&D. Sombere zitjes in jaren zestig kleuren en een hoop verveeld rondhangen de jongelui. Rijen vol patatlief hebbers en hamburger-freaks. Kortom: een ongezellige en on gezonde omgeving. Daar moest nodig verandering in komen, vond bedrijfsleider jaap van den Hij paste de 'La Place-formu- le' toe. Mooi, groot en 'eigen tijds', is het resultaat. De be drijfsleider is apetrots op het vandaag geopende restaurant La Place. Pronkstuk van het ge heel is een enorm verwarmd dakterras aan de Aalmarkt van waar 48 bezoekers een weids uitzicht hebben over het stads centrum. „We proberen op alle manieren fun te brengen in het restaurant." Op de vierde verdieping is ruimte voor 320 bezoekers, op twee naastgelegen terrassen nog eens 80. Het oude veel klei nere restaurant (ongeveer 185 zitplaatsen) op de derde verdie ping wordt omgetoverd in een 'wisselvloer': een afdeling waar steeds wisselende 'markten' zijn. Van den Berg legt uit dat het nieuwe restaurant veel gezon der is dan het oude. Geen frituur meer, louter gezonde hapjes zijn er te koop. „De La Het oude eetzaaltje bij V&D is vervangen door een sjiek restaurant een verdieping hoger. Het uitzicht is als vanouds fraai. FOTO JAN HOLVAST Bomen en baskets in Transvaal Op het braakliggende terrein aan de Bloemfonteinstraat ir vroeger het Pedologisch Instituut stond komen nieu we bomen, een basketbal veld, een pick-nick-set, glij banen en andere speelwerk- tuigen. De afdeling groen van gemeente heeft een 'speelplan' gemaakt voor het terrein. Nieuw is dat het bas ketbalveld door het spannen van een touw tot terrein voor badminton of tennis kan worden omgetoverd. Om de speelvelden komt een nieuw hek waarbuiten een honden- uitlaatstrookkomt. Een 44-jarige Leidenaar die in juli op de Herenstraat een plaatsgenoot met een mes van het leven beroofde, is veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie jaar waarvan een jaar voorwaardelijk. De officier van justitie eiste twee weken gele den voor de Haagse rechtbank vier jaar gevangenisstraf. De steekpartij volgde op een ruzie tussen de twee mannen in een koffiehuis aan de Heren straat. Vervolgens werd de zoon van de veroordeelde door het slachtoffer in zijn been gescho ten. Daarop trok de vader zijn mes en slak de andere man neer. De advocaat van de 44-jarige bepleitte twee weken geleden noodweer, maar dat werd van ochtend door de rechtbank af gewezen. De man zou niet voor niets een mes uit zijn auto heb ben gehaald. Ook het verhaal dat de man zich bedreigd voel de, gaat volgens de rechtbank niet op omdat het pistool niet op hem werd gericht. In het vonnis is rekening ge houden met het feit dat het slachtoffer eerst geweld ge bruikte. Uit psychiatrisch on derzoek was gebleken dat de messtekcr sterk verminderd toerekeningsvatbaar moet wor den geacht. Hij is nooit eerder veroordeeld voor geweldsdelii ten. De Blauwpoortsbrug gaat zater dag vermoedelijk we?r open voor al het verkeer, de gemeen te hoopt de werkzaamheden aan het weggedeelte van de brug bij de Beestenmarkt mor gen af te ronden. Volgens een woordvoerder van de gemeente kunnen de werkzaamheden worden ver traagd door slecht weer. „Als het water de komende dagen met bakken uit de hemel valt, gaat de brug wat later open. Maar uiterlijk maandag kan het verkeer weer over de bnig rij den." De afsluiting van de Blauw poortsbrug heeft, samen met de afsluiting van de Dr. Lelylaan. de afgelopen weken voor lange files in de stad gezorgd. Place-formule is gestoeld op druk in het rond om taarten 'a maakt wordt nauwlettend ge- in steden als Den Haag, waar de vers gezond. Alles is dagvers, la minute' klaar te leggen op volgd en zonodig gecorrigeerd. la Place-formule al enige tijd ge- We gebruiken ook geen kleur- grote plateaus. Ze hebben een Met een veel sjiekere entoura- leden is ingevoerd. „Het frap- stoffen en conserveringsmidde- intensieve training achter de ge hoopt de bedrijfsleiding ver- pante is dat het publiek dat niet len meer." rug bij de Haagse grote broer veeld rondhangende en rumoe- welkom is, zich in zo'n restau- Frisgewassen jongens en van V&D en dat is te merken, rige jongeren de deur uit te ja- rant niet meer op z'n gemak meisjes, 35 in totaal, draven Elke beweging die de klant gen. Dat is in elk geval gebeurd voelt." Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SieMatic presentatie van de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauna), Alphen a/d Rijn, of maak een afspraak: tel. 01720-22100

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17