Fiat Cinquecento 500,-/mnd* Britse sportwagen-industrie nog niet helemaal dood Weg en wiel GM Het IVtotoiJui^ Pontiac Trans Sport 'Europees' aangepast Moeilijke start verkoop Fiat (500) Cinquecento Roest funest voor massacontact Bugatti en Tatra voor het eerst in Benelux DONDERDAG 29 OKTOBER 1992 9 CHEVROLET ^mmm BUICK fóic&etfac Vondellaan 80. 2332 AH LEIDEN. telefoon 07I - 35I800 BLIKVANGERS Actiemodel Volkswagen: O, Polo Mio! Onder de naam Mio heeft Volkswagen momenteel een actiemo del op basis van de Polo Fox in de aanbieding. Voor een meer prijs van 100 gulden is de Polo Mio voorzien van onder meer groen getint glas, CL-wieldoppen, speciale binnenbekleding, een toerenteller, een middenconsole en een in twee gelijke delen neerklapbare achterbank. De Mio met éénliter motor en 4 ver snellingen kost 22.460 en met een 1.3 liter motor met 5-bak is dat 23.987. De prijzen van de 3-deurs en coupé zijn gelijk. VW Passat tijdelijk als Arriva Een tweede actieauto bij Volkswagen is de Passat Arriva. Deze is gebaseerd op de Edition CL en leverbaar als 4-deurs sedan en als Variant (stationwagen). De Arriva is ondermeer voorzien van witte voorknipperlichten, carrosseriekleurige buitenspiegels, een toerenteller, centrale deurvergrendeling en zwart velours bin nenbekleding. Er is keus uit drie benzinemotoren en drie diesel motoren. De prijs begint bij 40.661 voor de 1.8 Arriva sedan en bij 43.957 voor de Variant. De diesel is te koop vanaf 47.210 (de Variant vanaf 50.507). Expositie Citroen-advertenties Suyling Karei Suyling bepaalde van 1954 tot 1972 door middel van zeer afwijkende advertenties naar buiten toe het gezicht van Citroën. Bij de Citroën-importeur aan het Amsterdamse Stadionplein is van 12 november tot en met 5 december een tentoonstelling in gericht met het werk van Suyling. Gratis te bezichtigen op maandag tot en met zaterdag van 9 tot 17 uur. De Amerikaanse ruimtewagen van General Motors, de Pontiac Trans Sport, prijkte in zijn ver nieuwde gedaante vorige week nog op de Parijse Autosalon. De Nederlandse klanten zullen echter nog tot januari moeten wachten voordat de tweede ge neratie op de markt komt. De Trans Sport met kunststof carrosserie heeft de Amerikaan se versie nog als basis maar is speciaal voor de Europese markt aangepast. Zo zijn bij voorbeeld de grote opvallende inlaatgaten onder aan de neus vervangen door een lange smalle sleuf, waar door het aanzicht nu een stuk 'Europeser' oogt. Ook in de nieuwe versie biedt de Trans Sport een enorm glas oppervlak als gevolg van de sterk schuin aflopende voorzij de. Een dergelijke grote ruit ver eist een speciale wis-wasinstal- latie en een goede zonwering. Speciale sproeiers verspreiden een watermist over de ruit waarna wisserbladen van liefst zestig centimeter hun werk doen. In de voorruit is nu een zonwerende laag verwerkt, die volgens GM zo'n zestig procent van de zonne-energie opvangt. Er is keuze uit twee benzinemo toren: een 2.3 liter 4-cilinder met vier kleppen per cilinder, gekoppeld aan een 5-versnel- lingsbak en een 3.8 liter 6-cilin- der. De laatste heeft een auto matische 4-versnellingsbak. Ook monteert GM in de nieuwe versie een ander veersysteem dan in Amerika wordt gevoerd. Vóór bevinden zich McPherson- veerpoten en achter een torsie- as met pneumatische vering en niveauregeling. Een compressor zorgt er samen met een sensor in de achterwielophanging voor dat de carrosserie steeds op de zelfde hoogte blijft. Deze com pressor kan ook worden ge bruikt voor het oppompen van de banden of bij voorbeeld een opblaasboot. Verder is de auto standaard voorzien van stuur bekrachtiging en een anti-blok keer remsysteem (ABS). Autoproduktie PSA China fors omhoog Het PSA-concem (Peugeot en Citroën) wil haar autoproduktie in de Chinese Volksrepubliek tegen de eeuwwisseling hebben verhoogd tot 150.000 exempla ren. Op dit moment worden er rond 20.000 PSA-auto's in Chi na gebouwd. Hiertoe gaat de Franse fabrikant de inversterin- gen in de gezamenlijke onder neming Guangzhou Peugeot Automobiles, waarin PSA voor 212% deelneemt, fora verhogen. „Hij is gedurfd, ro buust, compact en praktisch". Een zwoele vrouwen stem begeleidt de filmbeelden van de Fiat Cinquecento, een auto die niet bestemd is voor de grijze middenmoot, maar voor modebe wuste meiden. Die kunnen vanaf 5 no vember voor - 15.990 dit kiene karretje kopen. Naar verluidt is de 'nieuwe 500' in Italië heel gewild en is de pre sentatie op de Franse markt na venant goed te noemen. Fiat-directeur L. Weemaes kampt echter meteen met een aantal moeilijkheden bij de in troductie in ons land. Acht we ken staking in de Poolse fabriek betekent het gemis van onge veer 35 dagen met verkoopkan sen. Kansen die met deze kort durende lage prijs benut had den kunnen worden. Als in ja nuari de autoprijzen omhoog gaan („een ordinaire belasting verhoging van de regering") dan kijkt de Nederlandse Fiat baas een aantal maanden tegen een verkoop-terugval aan. Hij verwijt de bewindslieden een gebrek aan goed en duide lijk beleid. Beleid dat ook vol gens BOVAG en RAI niet stoelt op feitelijke uitgangspunten. De EG stelt de normen voor 'scho ne' en 'vuile' motoren op 1 juli '93 vast, een halfjaar eerder vaart Nederland nog even een eigen koers. Per 1 januari ont komt de Fiat Cinquecento dus niet aan een 'strafpremie'. In het kleine Italiaantje zit name lijk geen schone motor en dat kost punten. Fiat gebruikt niet Fiats nieuwe troef: de Cinquecento. foto fiat de schone Fire-motor, wel een beproefd maar oud exemplaar waarvan er intussen al 5 mil joen zijn gemaakt. Hetzelfde principe past Renault toe in de Twingo, ook daar een oudgediende die meteen flink geld in het laatje brengt. De ontwikkelingskosten van een nieuwe motor zijn immers heel hoog en dat is van veel invloed op de prijs. En die moet, zeker bij Fiat, scherp gehouden wor den. Vandaar al een vaststaande prijs na 1 januari van 16.750, ongeacht de nog te bepalen 'Haagse heffingen'. Vanaf die datum start tevens de, naar we mogen verwachten, wervelende reclamecampagne op televisie. Ook als elektro-car komt de nieuwe Fiat 500 op de markt. Ondanks de subsidie van 5 mil le moet bij die auto op een dub bel bedrag van een gewoon mo del gerekend worden. De Panda is het publiek overigens nog steeds niet beu. Die blijft vol gens een zegsman goed tot het jaar 2000. „Na wat aanpassin gen op het gebied van veiligheid en motoren gaat hij nog heel best mee en wordt de Panda een soort klassieker zoals de Volkswagen Kever en de Eend". Toen kort geleden bekend werd dat de Britse sportau tofabrikant Jensen bijna failliet was, keken zelfs de echte autokenners even verbaasd op. Jensen was toch net als het grootste deel van de Britse sportwa genindustrie al jaren gele den ten onder gegaan? Financiële redders in de nood verschenen spoedig op het toneel, maar het mysterie bleef. Hoe had het merk onopgemerkt kun nen overleven? LONDEN DAVID OWEN THE INDEPENDENT Jensen zat in 1976 al diep in de problemen. Maar het merk red de het en kon (op zeer beschei den schaal) verder produceren. Voor dit jaar stonden er nog maar twaalf auto's op het pro gramma. Maar zelfs dat bleek teveel, want in de afgelopen zes maanden kwam er slechts één enkele order binnen. Eens beheerste de Britse sport wagenindustrie de wereldmarkt met zijn luidruchtige wind- door-de-haren-imago. AC Co bra's, Jaguar E-types en MG's maakten de dienst uit en gingen met duizenden tegelijk de hele aardbol over. Maar dat was twintig jaar en langer geleden. Massaproduktie Hoewel het niet waarschijnlijk is dat de Britse sportwagenin dustrie helemaal verdwijnt, lij- 'ken de dagen van massapro duktie voorbij. Het ter ziele gaan van de prachtige maar verliesgevende Lotus Elan laat zien hoe moeilijk het is om met de Japanners te concurreren. Van Mazda's MX-5 worden er 40.000 per jaar verkocht en ook Toyota, Honda en Nissan ma ken populaire sportwagens, De eerste 'straat-auto' die de Britse race-firma McLaren gaat bouwen moet zo'n beetje de meest begerenswaardige sportwagen op aarde worden. De zeer fraai vormgegeven F1 heeft angstaanjagende vleugeldeuren, een centraal geplaatste bestuurdersstoel met iets erachter aan beide kanten een passagierszitplaats, een twaalfcilinder BMW-motor die een slordige 550 paardekrachten op de weg kan zetten en een prijskaartje waar in ons land een dikke twee miljoen gulden op zal prijken. waarin sportiviteit uitgekiend wordt gecombineerd met mo derne techniek en een redelijke aanschafprijs. Zuiver mechanisch was de Lo tus Elan een geweldige wagen. Maar, en dat is kenmerkend voor Britse bedrijven, hoewel de basisconstructie goed was, mis lukte het projekt volkomen in de produktie en marketing. Van de beroemde namen die in moeilijkheden verkeren, zijn vier sportwagenmerken opge kocht door grote fabrikanten. Ford heeft Aston Martin, Jaguar en AC gekocht en General Mo tors heeft Lotus overgenomen, omdat zij op zoek waren naar 'klinkende merknamen' die luister zouden bijzetten aan hun eigen produktie. Maar de beroemde merken brachten meer mee dan hun eigen portie moeilijkheden. Ford had een schermutseling met AC-partner Brian Angliss, die zich nu heeft laten uitkopen en van plan is volgend jaar met een nieuwe en veranderde Ace te komen. Aston Martin, chro nisch verliesgevend, heeft een hele serie eigenaren afgewerkt, die allemaal hun geduld verlo ren met de militante vakbonds cultuur in de fabriek. Het afge lopen jaar is de personeelssterk te met een derde ingekrompen. Of de plannen voor de produk tie van een 'kleine' auto van rond de 240.000 gulden succes zullen hebben valt te bezien. Hoewel Jaguar meer dan wie ook in Groot-Brittannië echte sportwagens maakt is dit merk foto reuter nog steeds niet groot of efficiënt genoeg om de kosten te dragen. De fabrikant kan alleen geld verdienen in uitzonderlijke tij den, zoals in het midden van de jaren tachtig. In de tussentijd kan het bedrijf zichzelf ermee troosten dat er wel geld ver diend móet worden met de pas op de markt gebrachte sublie me en in feite belachelijke XJ220, die bijna 350 kilometer per uur kan rijden, te breed is voorde Londense straten en 1,1 miljoen gulden kost (in Enge land). Het goede nieuws is dat alle 300 auto's al in de voorver koop zijn verkocht. Nieuwe sportauto's Ondanks alle problemen zullen er volgend jaar toch minstens vier nieuwe Britse sportwagens worden gelanceerd. De eerder genoemde AC Ace en ook de su blieme McLaren Fl.die zelfs Ja guars XJ220 goedkoop en dartel zal doen lijken. Gebruik ma kend van zijn ruime race-erva ring heeft McLaren besloten lot de bouw van 'wat wel eens de laatste zeer snelle en zeer dure Engelse superauto zou kunnen zijn'. Van de een dikke ander half miljoen kostende McLaren zullen slechts 300 exemplaren worden gemaakt. Ook de firma Reliant doet na een lange tijd van stilzwijgen weer van zich spreken. Naar verluidt wordt daar gewerkt aan een nieuwe kleine sportwagen, die, bij voldoende belangstel ling, in serieproduktie zal gaan. Tenslotte, en dat is in wezen het meest opwindend, ziet voor het eerst in dertien jaar weer een echte MG-sportwagen het licht. De MG RV8, die momenteel op de autotentoonstelling van Bir mingham voor het eerst te zien is, lijkt veel op de vroegere MGB en is in feite daar ook een ge moderniseerde voortzetting van. Rover oordeelde dat de MG een te goede naam heeft om die uitsluitend te verbinden aan op gepepte serieaulo's. Of genoeg mensen bereid zijn 75.000 gul den te betalen voor een nostal gisch ritje is de vraag. Maar bin nen een paar jaar zou er ook een geheel nieuw ontwikkelde MG verschijnen. Wanneer Rover zich moedig ge noeg voelt om het tegen de Ja panners op te nemen, en daar lijkt het op, kan de MG nieuwe stijl een Britse open tweezitter zijn die eindelijk weer eens in grote aantallen wordt verkocht. VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRIET FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij De zwakste schakel in fietsverlichting via een dynamo is de verbinding met de massa (aar de). Ook al zijn dynamo en lam pen peperduur, bij een slechte aardverbinding produceren zij geen straaltje licht. Dat geldt overigens niet voor batterijver lichting, waarvoor geen aparte aarde-aansluiting nodig is. Koplamp en achterlicht hebben elk een aparte stroomdraad naar de dynamo. Om de stroomkring rond te maken moeten zowel dynamo als kop lamp en achterlicht een verbin ding hebben met de massa van de fiets. Het betekent dat de be vestigingsbouten van deze on derdelen contact moeten ma ken met blank metaal. Een dynamo met losse bevesti- gingshaak heeft speciaal daar voor een puntschroefje dat in het frame draait. De dynamo met vaste framehaak maakt meestal wel goed contact met het blanke metaal. Dat geldt ook voor de koplamp, die een rechtstreekse bevestiging heeft aan frame of stuur. Anders is dat voor het achter licht. Dat moet aarde maken met het spatbord en dat moet op zijn beurt weer aarde maken met het frame. Hier is roest de grote spelbreker. Wanneer de fiets wat ouder is en de bevestigingsbouten roes tig zijn, is het handig een aarde- draad te maken. Vanaf het ach- De massa-verbinding van dynamo en koplamp is meestal geen pro bleem. terlicht, dat hopelijk een beves tiging heeft voor zo'n draad, rechtstreeks naar een boutje dat contact maakt met het frame. Enkele dynamo's, waaronder de nieuwe AXA HR, hebben een aansluiting voor een aarde- draad. Bij plastic spatborden is zo'n draad altijd nodig. Vijf spaken Het ideale fietswiel met on breekbare spaken is nog steeds onbetaalbaar. Rond de tweedui zend gulden per stuk kosten de ze wielen. Ze zijn voorzien van twee, drie. vier of vijf spaken en zijn sterker dan het klassieke wiel met 32,36 of 48 dunne sta len spaken. Er zijn nu wielen van Aerospoke met vijf spaken op de markt, die zelfs lichter zijn dan het lichtste wiel met stalen spaken. Bijzonder is dat deze wielen verwisselbare na ven hebben, zodat voor- en achterwiel te verwisselen zijn als dat nodig is. Wanneer de ko gellagers versleten zijn kan er zo een nieuwe naaf in, maar dat kan natuurlijk met gewone wie len ook. Toch is het aloude gespaakte wiel zo gek nog niet. Door de speciale vlechting van de spa ken verschaft het wiel vering en demping tijdens het rijden. Een slag in het wiel is heel verve lend, maar kan vaak met het opnieuw stellen van de spaken verholpen wordert. Een gebro ken spaak is altijd te vervangen door een nieuwe, waarbij het erop aan komt de juiste lengte te nemen. Spaakbreuk onderweg is te ver helpen met de eerste hulpspaak van Simson. Het is een flexibel stuk staaldraad van twee delen, met aan het ene uiteinde een schroefnippel en aan het andere een haakje. De nippel gaat door het velggat en het haakje door de naaf. Om de hulpspaak te kunnen monteren moet wel de band van de velg. Bij het achter wiel is het niet nodig het pignon te verwijderen, wat voor de montage van de echte spaak weer wel moet. De hulpspaak is te spannen door de twee delen in elkaar te schroeven. Een prominente aanwezige op de beurs Auto-moto Italia is de pas geïntroduceerde Bugatti EB 110. Deze 550 pk supersportwa gen was niet eerder in Neder land te zien en zal dat ook niet te vaak zijn. Het voormalige Franse automerk is in Italië nieuw leven ingeblazen en kon dus als kersvers Italiaans merk eigenlijk niet ontbreken op deze beurs, waar alles Italiaans is wat de klok slaat. Dus ook Ferrari, Lamborghini, DeTomaso en vele andere Italiaanse toppro- dukten zijn komend weekeinde aanwezig in het Expocenter Sa men Sterk te Houten. Auto-mo to Italia is geopend op 30 en 31 oktober van 10 tot 22 uur en zondag 1 november van 10 tot 18 uur. De toegang kost 15 en voor kinderen tot en met 12 jaar vijf gulden. •Van 30 oktober tot en met 2 november wordt in het moder ne Flanders Expo complex in het Belgische Gent de derde af levering van Euroto gehouden. In totaal 20.000 vierkante meter is op deze beurs gevuld met au to- en motor'lekkers' op het ge bied van 'design en tuning'. On der de aanwezige prominenten de cabrioletversie van Alfa Ro meo's SZ, de Lamborghini Dia blo en de Ginetta G33. Maar de grootste publiekstrekker zal on getwijfeld de MTX VB van Tatra zijn, de 'Jaguar XJ220 uit Tsje- choslowakije'. Euroto is op 30 oktober geopend van 14 tot 22 uur en op de andere dagen van 10 tot 18 uur. Een kaartje kost 12,50. BLIK IN HET VERLEDEN In de werkplaats van Autotron Rosmalen is de laatste weken met grote toewijding aan de Spyker uit 1904 gesleuteld om deze unieke auto in optimale conditie te brengen voor de 'Genevieve 500'. Het start schot voor deze race voor au tomobielen van voor 1925 klinkt op 18 november in het Australische Perth. De Auto- tron-Spyker is de enige Neder landse deelnemer aan de vier daagse bejaarden-race, die 500 kilometer verder in Alba ny eindigt. In totaal doen er 23 voertuigen uit zes verschillen de landen mee. De Spyker werd in 1966 door Max Lips in Engeland gekocht en heeft sinds dat jaar bijna 200.000 kilometer gereden. Begin no vember wordt de oldtimer naar de andere kant van de aarde overgevlogen. In de kerstperiode van 18 december tot en met 3 januari is de Spyker weer in zijn vertrouwde omgeving in Rosmalen te bewonderen. foto autotron Leaseprijs op basis van 48 maanden, 20.000 km per jaar. Bel voor meer informatie: 071-313041 excl. BTW. prijswijzigingen voorbehouden Basisuitvoering incl aflcveringskosten VOORDELIG RIJDEN VIA MultiLease MULTILEASE IN LEIDEN STST"34

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13