Geweld in Natal loopt uit de hand Buitenland 'Kenyanen zullen tot slaven en beesten worden gedegradeerd' Turkije voert strijd tegen Kurden op 'Evacuatie hulpverleners uit Somalia onmenselijk' Hans Adam legt zich neer bij verlaat referendum Verbazingwekkende relatie 'beauty and the beast' Labour wil Major pootje lichten met 'Maastricht' DONDERDAG 29 OKTOBER 1992 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappelijke Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR* Reuter UPI United Press International Bisschoppen kiezen voor armen santo domingo De rooms-katholieke bisschoppen uit Latijns- Amerika zijn voorstander van de invoering van een sociale markteconomie, een aangepaste vorm van het kapitalisme. De ze mag echter niet ten koste gaan van de armen. Dat is gisteren vastgelegd in het slotdocument van de vierde algemene verga dering van de Latijnsamerikaanse bisschoppenconferentie Celam in Santo Domingo (Dominicaanse Republiek). Breuklijnen ontdekt in California new york Amerikaanse en Franse satellieten hebben tot nu toe onbekende breuklijnen ontdekt die dwars door de Mojave- woestijn in California lopen. Volgens een geoloog ontstonden de breuklijnen waarschijnlijk bij een aardbeving op 28 juni, die met een kracht van 7,5 op de schaal van Richter de stad Landers in de Mojave-woestijn trof. ,,De gehele hoek in het noordoosten van de Mojave-woestijn lijkt op een ingedeukte eierschaal", al dus de geoloog. Meerderheid Oostenrijkers tegen EG wenen* Een kleine meerderheid van de Oostenrijkers is tegen aansluiting bij de Europese Gemeenschap (EG). Het is voor het eerst dat de tegenstanders het in een peiling winnen van de voorstanders van het EG-lidmaatschap (39 tegen 37 procent). De regering in Wenen heeft eerder het lidmaatschap aangevraagd. Oekraïne houdt voorlopig kernwapens moskou Oekraïne zal ook na midden-1994 haar strategische atoomraketten behouden. Dat heeft minister van defensie Morozov gisteren meegedeeld. Oekraïne had toegezegd de 172 raketten vóór die datum op Russisch grondgebied te plaatsen. Morozow wil de wapens echter vernietigen, maar heeft daarvoor nog niet de middelen. Verkiezingen CAR ongeldig bangui* Het Hooggerechtshof van de Centraalafrikaanse Repu bliek (CAR) heeft gisteren de uitkomst van de nationale verkie zingen van zondag ongeldig verklaard. Reden waren de chaoti sche toestanden die zondag rond de stembussen ontstonden. Bovendien was sprake van fraude, intimidatie en geweld. Presi dent André Kolingba had op de verkiezingsdag al opdracht gege ven om te stoppen met het tellen van de stemmen. 'Delors beste opvolger Mitterrand' parus Jacques Delors, de voorzitter van de Europese Commis sie, is volgens 46 procent van de Fransen de meest geschikte op volger van president Francois Mitterrand. Dat blijkt uit een en quête in het Franse weekblad Le Nouvel Observateur. Delors scoort volgens het onderzoek vijf procent hoger dan de officiële kandidaat van de socialistische partij, Michel Rocard. Mitter- rands presidentstermijn loopt pas afin 1995, maar zijn slechte gezondheidstoestand leidt tot steeds meer speculaties over een vervroegd aftreden. Hulpkonvooi bereikt Sarajevo geneve Een hulpkonvooi van de Verenigde Naties is er gisteren voor het eerst in negen dagen weer in geslaagd Sarajevo te berei ken. De vier vrachtwagens met 36 ton voedsel waren uit de Kroatische havenstad Split vertrokken en via Mostar naar de Bosnische hoofdstad gereden. Demobilisatie El Salvador uitgesteld san Salvador De Verenigde Naties (VN) willen de ontwapening van het linkse verzet in El Salvador (FMNL) uitstellen tot 15 de cember. President Cristiani heeft het VN-plan scherp bekritise- eerd. Volgens het op 16 januari gesloten vredesakkoord tussen regering en FMNL zou de demobilisatie van de guerrillastrijders zaterdag voltooid moeten zijn en zou ook de regering politieke en andere hervormingen hebben doorgevoerd. Beide partijen hielden zich niet aan die afspraak en om de breekbare vrede te redden willen de VN uitstel van de termijn. Bulgaarse regering weggestemd sofia De regering van Bulgarije is gisteren afgetreden. Het par lement nam met 120 stemmen tegen 111 een motie van wan trouwen aan. De ex-communistische oppositie, die de motie had ingediend, kreeg steun van de Beweging voor Rechten en Vrijheden van de etnische Turken in Bulgarije. Volgens de oppo sitie heeft de regering niet de ineenstorting van de economie kunnen voorkomen. Letse minister treedt af moskou De Letse minister Janis Jurkans (buitenlandse zaken) is onder druk van zijn collega's afgetreden nadat hij kritiek had geleverd op de ontwerpwet op het staatsburgerschap. De ont- werpwet bepaalt dat iedereen die Lets staatsburger wil worden, 16 jaar in het land moet hebben gewoond en de Letse taal moet beheersen. Volgens Moskou is de wet discriminerend voor de grote Russische minderheid in het land. nairobi frans van den houdt correspondent President Daniel Arap Moi van Kenya heeft gisteren officieel de nationale volksvertegenwoordigingontbonden ten teken dat 's lands eerste vrije par- lements- en presidentsverkiezingen in 26 jaar op handen zijn. Een datum voor de langverwachte verkiezingen houdt het staatshoofd echter nog steeds achter de hand. Als de recente politieke gebeurtenissen in Kenya een voorbode zijn van wat nog komen gaat, dan staan het land zeer zware en gewelddadige tijden te wachten. De verkiezingscampagnes zijn nog steeds niet officieel van start gegaan, maar beginnen nu al uiterst gevaarlijke trekken te vertonen. Politici worden uitgejouwd en met stenen bekogeld, aanhangers in elkaar geslagen en rege ring en oppositie gaan zich op schaamteloze wijze te buiten aan de magogie en lasterpraatjes. De verkiezingskoorts stijgt ondertussen met de dag. Volgens de Kenyaanse grondwet heeft president Moi na de ontbinding van het parlement veertien dagen de tijd om een verkiezingsda tum bekend te maken. Die datum is Moi's 'geheime wapen', zoals hij zelf steeds vol trots verkondigt. „En nie mand die mij dat voorrecht kan ontne men". De Kenyaanse kranten, burgers maar ook buitenlandse diplomaten specule ren er ondertussen lustig op los. Maar niemand komt verder dan het vermoe den dat de verkiezingen ergens in no vember of december zullen worden ge houden. De oppositie heeft de regering inmid dels op het hart gedrukt ze niet met een datum te laten verrassen.Als de verkiezingen worden uitgeroepen zon der dat oppositieleiders zijn geraad pleegd, zijn een constitutionele crisis en politieke anarchie niet te vermij den", benadrukte het vooraanstaand oppositielid Raila Odinga afgelopen weekeinde. „Wij willen niet met verkie zingen opgezadeld worden zonder eerst voldoende tijd gehad te hebben om campagne te voeren, zoals de rege ringspartij KANU." De oppositie heeft alle reden om ver bolgen te zijn over de huidige gang van zaken. President Moi en zijn ministers reizen reeds stad en land af om de gunst van de kiezers te winnen, terwijl de oppositiepartijen telkenmale een vergunning voor een openbare bijeen komst wordt onthouden of deze vlak van tevoren wordt ingetrokken. Moi's opponenten worden ook nog steeds met allerlei smoesjes opgepakt en ge vangen gezet. Gezien deze oneerlijke behandeling van de oppositie tijdens de aanloop naar de verkiezingen heeft Moi's keer op keer herhaalde verzekering, dat de aanstaande verkiezingen eerlijk en vrij zullen zijn, een holle klank gekregen. Tegelijkertijd geven ook de aanhangers van dé diverse oppositiepartijen steeds vaker blijk van hun onvrede door ver kiezingsbijeenkomsten van de KANU- haviken te verstoren. Ministers, waar onder vice-president George Saitoti, zijn de laatste dagen uitgejouwd en met stenen bekogeld toen zij hun ge hoor bevalen op de KANU te stemmen en waarschuwden dat hen allerlei ver schrikkingen staan te wachten als de oppositie aan de macht komt. Dit soort incidenten maakt enerzijds duidelijk dat de oppositie wel degelijk beschikt over een grote en enthousias te aanhang. Anderzijds illustreert het dat de Moi-kliek niet wil accepteren dat democratie betekent dat iedere burger zelf kan uitmaken op wie hij stemt en dat de tijd dat iedereen aller lei onzin voor zoete koek slikte voor goed voorbij is. Beleid of zelfs toekomstvisies komen op de bijeenkomsten nimmer aan de orde. Ook de oppositie komt daaraan nauwelijks toe, maar doet tenminste pogingen om iets van een visie uit te dragen. De partijen zijn echter sterk verdeeld en slagen er niet in een geslo ten front te vormen tegen het Moi-re- gime. Daar staat tegenover dat vooraan staande KANU-leden en parlementari ërs op grote schaal overlopen naar de oppositiepartijen. De bevolking toont een steeds grotere afkeer van de rege ring, die door haar corrupte en mensonwaardige praktijken ook in het buitenland veel sympathie heeft ver speeld. Alleen president Moi zelf lijkt in bin nen- als buitenland nog enige popula riteit te genieten. De slachtoffers van zijn tactiek het geheim houden van de verkiezingsdatum lijken daarom vooral de KANU-haviken te gaan wor den en juist niet de oppositiekandida ten, zoals eerst werd verwacht. Of is dat nu juist pi ecies wat Moi steeds voor ogen heeft gehad? ANC en Inkatha spreken van burgeroorlog In de Zuidafrikaanse provincie Natal dreigt een volledige burgeroorlog tussen de rivaliserende zwarte groeperin gen Afrikaans Nationaal Congres (ANC) en de Zulu-be- weging Inkatha. Een hoge ANC-functionaris verklaarde gisteren dat de oorlog in feite al is begonnen, en dat „geen gesprek tussen de leiders van ANC en Inkatha er een einde aan kan maken". Een Inkatha-leider zei dat het ANC zijn groep de oorlog heeft verklaard en strijders heeft gestuurd om massamoorden te plegen. mus-ankara Turkse soldaten bewaken bij de plaats Mus het wrak van een trein, die ont spoorde na een aanslag van Kurden. Er vielen twee doden en 43 gewonden. De Turkse auto riteiten beweren dat de trein vol burgers zat, maar volgens de opstandige Turks-Kurdische Arbeiderspartij PKK vervoerde de trein vooral wapens. Dat zou het lage aantal doden verkla ren. Het Turkse leger voert de strijd tegen de PKK intussen steeds verder op. Er zijn 20.000 sol daten naar Noord-lrak gestuurd om PKK-strij- ders uit hun bases in het bergland te verdrij ven. De troepen worden gesteund door tanks, vliegtuigen en helikopters. Het Turkse leger zou Irak al elf kilometer zijn binnengedrongen en volgens eigen zeggen al duizenden PKK'ers hebben gedood. Er zouden slechts negen Tur ken zijn omgekomen. Volgens het leger is het niet de bedoeling dat de troepen permanent in Noord-lrak blijven. foto epa afkomstig van twee Somalische rebellenbewegingen die de eva cuatie van buitenlandse hulp verleners uit Bardera hebben veroordeeld en als onmenselijk hebben omschreven. Enige hypocritie mag de re bellen echter wel worden ver weten, daar zij er door hun aan val op Bardera twee weken gele den zelf voor honderd procent verantwoordelijk voor zijn dat de internationale hulpverleners zich uit de stad terug trokken. VADUZ-ZÜRICH Rtr Sinds hulpverleners zich twee weken geleden om veiligheids redenen terugtrokken uit Bar dera in zuidwest-Somalia zijn ruim drieduizend inwoners van de stad dood gegaan van hon ger en aanverwante ziekten. Meer dan tienduizend burgers zijn zo ernstig verzwakt, dat zij ieder moment kunnen sterven. Deze schokkende cijfers zijn Vorst Hans Adam van Liechtenstein legt zich neer bij het besluit van regering en parlement om het referendum over toetreding tot de Europese Economische Ruimte (EER) een week later te houden dat de Zwitsers. Duizend mensen demonstreerden gisteren voor het parlements gebouw in Vaduz tegen het voornemen van de de vorst de regering naar huis te sturen. Hans Adam wilde dat Liechtenstein voor 6 de cember naar de stembus ging. Op die datum stemmen de Zwitsers over dezelfde vraag. Volgens de regering heeft een 'ja' van Liech tenstein geen zin zonder een 'ja' van de grote buurman. Vandaar dat zij koos voor een latere datum. Het Europese parlement heeft gisteren ingestemd met de EER. De spanningen in Natal zijn snel opgelopen na een reeks aanslagen en overvallen, waar bij bijna negentig personen zijn omgekomen. Zaterdagavond werden twintig mensen, onder wie enkele Inkatha-aanhangers, gedood door een groep aanval lers met automatische geweren. Het was volgens Inkatha de ze vende slachting onder haar aan hangers sinds augustus. Inkatha beschuldigt leden van het ANC-leger Umkontho we Siswe van de moorden. Het na bij gelegen thuisland Transkei, waar een ANC-aanhanger dc sterke man is, zou hun uitvals basis zijn. Het ANC ontkent de beschuldigingen. De slachtin gen zouden het werk zijn van 'de derde macht', een organisa tie van elementen uit leger en politie, die het geweld zou aan wakkeren. Het ANC geeft wel toe er 'zelfverdedigingseenhe den' op na te houden. Dinsdag liep de spanning ver der op, nadat de regionale ANC- topman Reggie Hadebe werd doodgeschoten. Hij keerde net Niet-tropische wouden worden ernstig bedreigd Rond negentig procent van de natuurlijke bossen in de gema tigde streken, buiten de voor malige Sovjetunie, is verdwe nen. De overige tien procent wordt ernstig bedreigd. Dat blijkt uit een rapport van het Wereldnatuurfonds (WNF) onder de titel 'Bossen in Moeilijkheden', dat gisteren in Londen is gepresenteerd. Vol gens het WNF dreigt met name in het noordwesten van de Verenigde Staten, Canada, China, Scandinavië en Oost- Europa het natuurlijke bos voor altijd te verdwijnen. Zure regen, vervuiling, on toereikende wetgeving en de omvorming tot produktiebos- sen zijn de voornaamste rede nen voor het verdwijnen van het natuurlijke bos in de gen- matigde zones. Het WNF stelt dat de komen de jaren het lot van het na tuurlijke bos in de gematigde zones en het tropisch regen woud nauw met eikaar ver bonden is. Het fonds maant re geringen te beseffen dat de na tuurlijke bossen meer te bie den hebben dan hout TOKYO TERRY MCCARTHY THE INDEPENDENT Voor sommigen kan het lijken op het verenigen van the beauty and the beast. Voor anderen is het misschien al leen maar natuurlijk dat de twee meest bekende 'expo santen van vlees' in Japan zouden besluiten om één te worden. Maar toen dinsdag bekend werd dat sumo-su- perster Takahanada gaat trouwen met het nationale sekssymbool Rie Miyazawa, sprak de natie over niets anders. De 'Taka-Rie'-schok beheerste nieuwsuitzendingen, voorpagina's en elektronische mededelingenborden op gebouwen in het centrum van Tokyo. Zelfs de premier, Kiichi Miyazawa (geen familie), had er geen woorden voor en bleef maar herhalen: 'het is verbazingwekkend'. Maar het meest verbaasd van iedereen waren de hor den paparazzi die de twee nationale beroemdheden bijna overal waar ze heen gaan, volgen. De Japanse pulpbladen voeren een agressieve concurrentiestrijd voor sensationele 'nieuwtjes' over het liefdesleven van publieke figuren. Zij zijn zo volhardend in hun achter volgingen dat het Keizerlijke Paleis ze terug moest roe pen van de jacht op een bruid voor de kroonprins. Een aantal potentiële kandidates had geklaagd over inbreuk op hun privacy. Toch had geen van deze nieuwshonden ook maar het geringste vermoeden van de romance tussen Takaha nada en Miyazawa, hoewel bleek dat het paar al twee jaar in het geheim contact had. Beiden werden voortgestuwd op hun respectievelijke hoge publiciteitsgolven. Takahanada, een 20-jarige worstelaar die het laatste nationale sumo-toernooi heeft gewonnen, wordt al getipt als een toekomstige yo- kozuna, of grote kampioen. Miyazawa (19), die zange res en actrice is en een Nederlandse vader en een Ja panse moeder heeft, trof Japan met een boek met Alle ogen in Japan zijn gericht op het aanstaande bruids paar: Sumo-superster Takahanada en sekssymbool Rie Miyazawa. foto reuter naaktfoto's van haarzelf dat vorig jaar november uit kwam en waarvan meer dan een miljoen exemplaren zijn verkocht. Samen belichaamt het paar de hoog standjes van Japans op de televisie georiënteerde popu laire cultuur. Takahanada, wiens naam 'waardige bloemenweide' be tekent en die zo'n 134 kilo weegt bescheiden voor een sumoworstelaarheeft lange tijd een uitgebreide vrouwelijke fanclub gehad in Japan. Zijn jongensachti ge knappe uiterlijk en rustige charisma hebben hem sa men met zijn broer, Wakahanada (21), tot het onder werp van veel bewondering gemaakt. De relatieve jeugd van de broers 'Waka-Taka' heeft flink bijgedragen aan een opleving van de belangstelling voor sumo bij de jongere generatie Japanners. Miyazawa is behoorlijk veel lichter dan haar toekomsti ge echtgenoot, maar haar lichaamsbouw heeft even - eens geïnspireerd tot een eigen fanclub. Oorspronkelijk maakte zij deel uit van een grote groep vrouwelijke tie- ner-aiduro, oftewel idolen, die vanwege hun knappe ui terlijk een glanzende doch kortstondige carrière maken als zangeres en fotomodel. Veel van deze hartenbreek- sters eindigen als tweederangs actrices, sommigen zelfs in de pornografische industrie. Maar toen Miyazawa het besluit nam 'het naakt te doen', steeg haar popula riteit met sprongen. Premier Miyazawa heeft vorig jaar haar foto zelfs op politieke pamfletten gebruikt voor zijn eigen campag ne. Rie Miyazawa voelde zich gevleid: „Hoewel hij geen familie is, mag ik hem erg graag", zegt ze dweperig. Op dit moment treedt ze samen met Arnold Schwarzeneg ger op in een televisiereklame voor een gezond drankje en speelt ze de hoofdrol in een film met de naam Eroti sche verhoudingenl VERTALING* LUUTJE NIEMANTSVERDRIET terug van een bespreking met Inkatha over beëindiging van het geweld. Volgens een ANC leider kwam Hadebe voor op een dodenlijst van Inkatha. Die groepering ontkent dat. De Zuidafrikaanse regering heeft een beloning van 12.000 gulden uitgeloofd voor informatie over de moordenaars van Hadebe. De regering riep verder de lei ders van ANC en Inkatha op vredesgesprekken te houden Aartsbischop Desmond Tutu heeft eveneens opgeroepen tot een topconferentie tussen de twee zwarte bewegingen. Voor gaande vredesbesprekingen hebben echter niets uitgehaald. Beide partijen lieten daarom gisteren weten weinig voor nieuwe gesprekken te voelen. Volgens officiële cijfers zijn in Natal de laatste vier jaar zo'n vijfduizend mensen het slacht offer geworden van de strijd tusen ANC en Inkatha. Die schatting wordt echter alge meen als te rooskleurig be schouwd. Dagelijks vallen onge veer tien doden. De regering overweegt troepen naar het ge bied te sturen en een avondklok in te stellen. Monsterverbond met Consetvatieve rebellen LONDEN-KOPENHAGEN CEES V. ZWEEDEN CORRESPONDENT-Rtr De Britse Labour Partij heeft gisteren besloten om volgende week tegen een voorstel van de regering te stemmen om het Verdrag van Maastricht zo snel mogelijk door het Lagerhuis te laten goedkeuren. Dat betekent dat een nederlaag van de rege ring in het parlement zeer wel mogelijk is. Naast Labour wil ook een minderheid binnen premier Majors eigen Conservatieven de besluitvorming over 'Maas tricht'. uitstellen. Afgelopen weekeinde liet Major doorsche meren dat zo'n nederlaag het einde van zijn regering zou be tekenen. Labour, verder voor stander van 'Maastricht', be sloot daarom tegen Major te zullen stemmen, hoewel de pre mier zijn dreigementen inmid dels heeft afgezwakt. Een nederlaag zou echter op nieuw een enorme domper voor Major zijn. Vorige week al moest hij buigen voor de rech tervleugel in zijn partij, die wei gerde akkoord te gaan met de sluiting van 31 kolenmijnen. Formeel zal Labour niet tegen 'Maastricht' stemmen, maar te gen een snelle bekrachtiging van het Verdrag. Labour meent, net als de anti-Europese Con servatieven, dat eerst het 'Deen se probleem' moet worden op gelost. De Britse regering meent dat een recent Deens voorstel om uit de Europese impasse te ra ken voldoende basis biedt om de problemen uit de wereld te helpen. Groot-Brittannië moet als EG-voorzitter optreden als bemiddelaar tussen de Ge meenschap en Denemarken. De impasse ontstond nadat de De nen 'Maastricht' in juni met een krappe meerderheid verwier pen. Het Deense voorstel bedingt uitzonderingsclausules voor de Denen bij dc bepalingen over een gezamenlijke munt en de fensie. Ook maakt de regering een voorbehoud bij het Euro pees staatsburgerschap en de samenwerking binnen de EG op het gebied van justitie, politie én hei asielbeleid. Kopenhagen hoopt dat hel plan acceptabel is voor de an dere EG-lidstaten en voor dc Deense kiezers, die zich in een referendum volgend jaar op nieuw over de EG moeten uit spreken. Opiniepeilingen wijzen uit dat een meerderheid van de Denen onder deze voorwaarden voor 'Maastricht' zou stemmen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11