Verkeerslichten bij de Lammebrug aanpassen Recessie remt veiling Flora af Nieuwe bewoners Nieuw Voordorp Wassenaarse tunnels stuiten op weerstand Regio Leiden Subsidie veenweidekaas MAANDAG 26 OKTOBER 1992 Zoeterwoude klaagt over overlast fües op Europaweg De verkeerslichten op het Leidse Lammenschansplein moeten zo worden aangepast dat Zoeterwoude geen last meer heeft van de files op de Europaweg. Zoeterwoude Dorp heeft 's morgens en 's middags veel hinder van de verkeersdrukte op de Europaweg. Door de dagelijkse files bij de afslag van rijksweg A4 staat het verkeer in het dorpscentrum ook vast. zoeterwoude/leiden caroline van overbeeke Automobilisten die via de Noordbuurtseweg naar Leiden willen rijden, staan vaak vóór het Zoeterwoudse gemeente huis al te wachten omdat ze de overvolle Europaweg niet op kunnen. Zoeterwoude heeft ook veel last van sluipverkeer dat Leiden via de afslag Zoeterwou de Dorp wil bereiken. Als de Leidse Lammebrug tijdens de spitsuren open gaat, worden de files op de Europaweg nóg lan ger. Oplossing Het Zoeterwoudse gemeentebe stuur is om de tafel gaan zitten met ambtenaren van de ge meente Leiden en de provincie Zuid-Holland om een oplossing voor de verkeersoverlast te vin den. De provincie Zuid-Holland gaat nu eerst bekijken of de ver keerslichten op het Lammen schansplein beter kunnen wor den afgesteld. De Zoeterwoudse directeur gemeentewerken, M. Geerling: „Het is de bedoeling om de lichten langer op groen te laten staan voor voertuigen vanaf de Europaweg. De drukte ontstaat overigens vooral als de Lamme brug tijdens de spitsuren open moet voor scheepsverkeer. De file die dan ontstaat op de Euro paweg, moet sneller dan wor den weggewerkt dan nu ge beurt." Als deze maatregel geen re sultaat oplevert, overweegt de provincie Zuid-Holland om de Lammebrug tijdens de och tend- en avondspits te sluiten voor al het scheepsverkeer. Het zou in eerste instantie gaan om een proefperiode van drie maanden. In kaart Geerling: „Omdat die sluiting nogal wat gevolgen heeft voor de schippers, moeten de gevol gen ervan eerst goed in kaart worden gebracht. Als de brug bijvoorbeeld van kwart voor acht tot half negen 's morgens dicht zou zijn, moeten de ope ningstijden van de brug in Kou dekerk ook worden aangepast. De Koudekerkse brug zou dan een half uur eerder open moe ten om de schepen door te la ten. Maar dat kost de gemeente Koudekerk een paar extra cen ten, omdat de brugwachter lan ger moet werken. We moeten daarom eerst maar afwachten wat de bijstelling van de ver keerslichten op het Lammen schansplein oplevert." Nog niet bekend is wanneer de provincie Zuid-Holland de verkeerslichten op het Lam menschansplein aanpast. Gewond bij botsing op Hoge Rijndijk zoeterwoude Bij een botsing op de Hoge Rijndijk in Zoeterwou de-Rijndijk zijn gisteren een 77-jarige Zoeterwoudenaar en een 23-jarige Leidse automibiliste gewond geraakt. De man wilde zijn auto op de Hoge Rijndijk keren om naar Alphen naar den Rijn te rijden, maar zag daarbij het voertuig van de vrouw over het hoofd. De Leidse kon niet meer remmen. Hoe ernstig de ver wondingen waren, is onbekend. Inbrekers actief in Oegstgeester huizen oegstgeest In twee Oegstgeester woningen zijn het afgelopen weekeinde inbrekers aan het werk geweest. Gisteren was een fiatwoning aan de Dahlialaan het doelwit. De inbrekers forceer den de balkondeur op de eerste verdieping, doorzochten de hele woningen namen alle sierraden mee. In een woning boven een autospuiterij aan de Dorpsstraat gingen inbrekers zaterdagnacht op dezelfde manier te werk. Via een aantal pallets klommen zij op het balkon en forceerden daar de deur. Een uitgebreide zoek tocht in het huis leverde de daders echter alleen een horloge op. Onderscheiding Voorschotenaar voorschoten De Voorschotenaar G. de Nijs is vandaag onder scheiden met het Draaginsigne voor Gewonden. Deze ministe riële onderscheiding is vanmiddag uitgereikt door de Voorscho- tense Burgemeester P. Cannegieter. De onderscheiding is be doeld voor (oud) militairen die tijdens hun plichtsvervulling in oorlogsomsstandigheden gewond zijn geraakt. De Nijs, voorma lig KNIL-militair, werd als Japans krijgsgevangene in de jaren 1942-1945 gedwongen te werk gesteld aan de Burma-spoorlijn in Thailand. den haag/alphen a De provincie Zuid-Holland stelt 54.000 gulden beschikbaar voor het veenweidekaasproject van de drie Hollandse landbouwor ganisaties. Het geld zal worden besteed aan onderzoek naar en reclame voor de veenweidekaas. De stichting Streekeigen Pro- duktie, een initiatief van de landbouworganisaties, is op het ogenblik nog druk bezig om normen op te stellen voor veen weidekaas. De kaas wordt een produkt met een eigen keur merk. Om het keurmerk te ver dienen moeten de boeren milieuvriendelijk werken en moet de kaas op een bepaalde manier worden bereid. Milieuvriendelijk werken houdt onder meer in dat er minder mest op het land wordt uitgereden. Daardoor krijgen naast het gras ook allerlei krui den de kans om te groeien. De koeien eten deze kruiden, waar door de melk en vervolgens de kaas een andere smaak krijgt. Vanaf volgend jaar brengt een aantal boeren uit het Zuidhol landse veen weidegebied de kaas in de zomer op de markt. De veenweideprodukten zijn zoals alle milieuvriendelijk ge produceerde goederen duurder dan de op normale wijze ver vaardigde produkten. Geen mootjes maar boomstammen hazerswoude-dorp Een bewoner van het Hendrik Avercampplantsoen in Hazers- woude moest zaterdagmiddag wel even slikken toen hij voor zijn huis een partij boomstam men van zo'n 8 meter lengte zag liggen. De man had open- Flora-voorlichter Piet Kralt: „We kunnen voorlopig nog vooruit. Gelukkig maar." Uitbreiding bloemenveiling gedeeltelijk in de ijskast gezet DICK HOGEWONING runsburg/oegstgeest haard-hout besteld volgens de advertentie hout van 30 cen timeter. Dat bleek echter de doorsnede te zijn. De partij ligt nog op de openbare weg, maar is afgezet met een hekje en knipperlichten zodat het geen gevaar oplevert voor voorbij gangers. De Rijnsburgse bloemenveiling Flora heeft bijna de helft van haar uitbreiding uitgesteld. Om dat de winst dit jaar nogal te genvalt, is de nieuwbouw aan de noordkant van de veiling zo'n 10.000 vierkante meter groot in de ijskast gezet. Wel licht komt dit plan volgend jaar weer aan de orde. De uitbrei dingen aan de zuid- en west kant van het gebouw gaan wel gewoon door. Daar wordt op dit moment ongeveer 16.000 vier kante meter bijgebouwd. Flora is een gestage groeier. Het huidige gebouw, dat ze in 1980 betrok nadat het vorige terrein veel te krap was gewor den, is vrijwel elk jaar vergroot. Het gebouw is sinds 1980 op deze manier verdubbeld. Twaalf jaar geleden had de veiling 80.000 vierkante meter in ge bruik. In het voorjaar van 1993 zal de Flora 168.000 vierkante meter beslaan. De laatste nieuwbouw moet over een half jaar klaar zijn. Het Rijnsburgse bloemenbedrijf be schikt dan over een ander verla- dingsgebouw en nieuwe 'laad- perrons', waarmee de kopers hun bloemen snel in de trans portwagens kunnen laden. Een nieuwe aanvoerverdeelhal biedt straks meer ruimte om de pro dukten voor het veilen te kun nen opstellen. Door een interne verschuiving binnen het be staande veilinggebouw wordt ook het neerzetgebied, waar de bloemen gekoeld worden be waard. straks een stuk groter. Contouren Vanuit Oegstgeest zijn de con touren van de nieuwe hallen reeds zichtbaar en lijkt de Flora steeds dichterbij te komen. Toch ligt er volgens voorlichter P. Kralt nog een flinke lap grond tussen de gebouwen van de Flo ra en de Oegstgeester gemeen tegrens. „We kunnen voorlopig nog vooruit. Andere veilingen zijn wat dat betreft minder ge lukkig en kunnen geen kant meer op", stelt hij vast. De huidige uitbreiding is het gevolg van het groeiende aan bod. „Er worden ook mondiaal gezien steeds meer bloemen ge teeld. Zestien tot zeventien pro cent van onze omzet bestaat nu uit buitenlandse bloemen." Met name in de winter worden steeds vaker vanuit het buiten land bloemen aangeleverd. Ook neemt het tuinbouwareaal in ons land nog steeds toe. Dit jaar vertaalt het groeiende bloemenaanbod zich voor het eerst in jaren nauwelijks in een stijging van de omzet. De Flora heeft een groei van zes procent begroot, maar kwam eind sep tember pas uit op 2,1 procent. „Een goed jaar wordt het niet meer", denkt Kralt. „Vroeger dachten we altijd dat bloemen geen recessiegevoelige produk ten waren. We zijn dit jaar uit die droom geholpen. Dit is de eerste keer dat de omzetdaling samenvalt met een recessie." Maar door het g bod is nieuwbouw desondanks noodzakelijk, meent Kralt. „Er zijn vaker perioden geweest dat het minder goed ging met de bloemensector. Als het een jaar wat minder gaat, is het niet no dig direct bij de pakken neer te zitten. Wel hebben we dit jaar meer gelet op de kosten. Daar om hebben we de gewenste nieuwbouw aan de noordzijde van het gebouw voor ons uitge schoven." voorschoten miep de graaff Na zes jaar plannenmaken lijkt er nu snel gebouwd te kunnen worden op het braakliggende terrein aan de Voorschotense Leidseweg. De bouwplannen voor het al zo'n tien jaar kale terrein zijn zo goed als klaar. Ook het vereiste groenplan is gereed en de gemeente denkt dat het provinciebestuur snel een ontheffing geeft voor een overschrijding van de geluids normen op die plaats. Voor schoten verwacht niet dat er nog steekhoudende bezwaren tegen het plan worden inge diend. Op de plek waar ooit het roemruchte kindertehuis Nieuw Voordorp stond, komen vier ge bouwen met in totaal 72 appar tementen. De woningen moe ten tussen de 2,5 en 4 ton op brengen en zijn bedoeld voor Voorschotense en Leidse be langstellenden. De gemeente denkt dat de eerste paal volgend voorjaar de grond in kan. Voorschoten houdt de bouw nauwlettend in de gaten, al is het alleen al om te voorkomen dat tijdens de bouw een van de unieke, veelal eeuwenoude bo men sneuvelt. Want dat stelde de gemeente als absolute voor waarde: het gebied rond de toe komstige appartementen moet zijn landschappelijke waarde behouden. Het wordt een soort privépark met veel bomen, pa den en vijvers. Dat de voorbereidingen zo langdurig waren, komt doordat er jarenlang met het aantrekke lijke want centraal in het dorp gelegen stuk grond werd gespeculeerd. Het terrein- tje verwisselde een flink aantal keren van eigenaar, terwijl ook de plannen ervoor geregeld wij- zlgdën. Aanvankelijk werden er kan toren gedacht, maar daarvoor bleek destijds we spreken over het jaar 1986 in Voor- Ruim tien jaar geleden werd het roemruchte Voorschotense kindertehuis Nieuw Voordorp gesloopt. De bouwplannen v nu hun voltooiing. schoten geen belangstelling. Bovendien kwamen omwonen den daar massaal tegen in het geweer, bang als ze waren voor verkeersoverlast, parkeerproble men en horizonvervuiling. Snel werd duidelijk dat de grond veel te duur was voor de bouw van goedkope huur- of koopwonin gen. De eerste eigenaar zou er al vier miljoen voor hebben neer gelegd. Zes jaar geleden liet een woordvoerder van eigenaar Bal last Nedam al weten dat het project 'bepaald geen winstge vende zaak' zou worden, omdat alleen de voorbereiding al 'ton nen' kostte. En ook nu lijkt de bouw van de appartementen bepaald geen goudenhandel,* weet een woordvoerder van de gèmeente Voorschoten. De markt voor dit soort apparte menten is namelijk ingestort. De bouwer denkt er nog over na om de stichtingskosten van de duurdere appartementen te verlagen. Ondanks alles ver wacht een een woordvoerder van de bemiddelende makelaar Nieboer Van Kuijen dat de appartementen wel goed zullen lopen: er staan heel wat belang stellenden in het computerbe stand. Tot verkoop gaat de ma kelaar nog niet over: er is nog niet voldoende documentatie voorhanden. Alleen WD voor grootschalige verkeersoplossingen wassenaar astrid van den berg De Wassenaarse fracties van CDA en PvdA voelen niets voor grootschalige verkeersoplos singen als een ondertunneling van de Rijksstraatweg of een ringweg rond het dorp. De WD staat wel vierkant achter dergelijke ideeën. Wat de kan sen voor deze voorstellen zijn is onduidelijk. D66, die voor- en tegenstanders aan een meerderheid in de raad moe ten helpen, heeft zich niet over de plannen uitgesproken. Dit blijkt uit de algemene be schouwingen op de begroting die de partijen vandaag heb ben uitgesproken. De PvdA wijst erop dat on dertunneling of een ringweg om het dorp niet de oplossin gen zijn voor verkeeroverlast in Wassenaar. De Wassenaarders zelf zijn voor een groot deel de veroorzakers van de overlast en daarom zullen zij zelf hun gedrag moeten aanpassen. De fractie pleit voor een campage om het gebruik van de fiets aan te prijzen. Deze campagne zou betaald kunnen worden uit de gelden die nu bestemd zijn voor de' promotie van Rijksweg 11-West. Deze om streden weg betitelt de PvdA als een luchtkasteel. Verder stellen de socialisten voor in het hoogzeisoen meer bussen de laten rijden naar het Wassenaarse Slag en naar Duinrell. Door het jaar heen zou het openbaar vervoer ook verbeterd moeten worden, al dus de PvdA» Ook het CDA pleit voor de bevordering van het openbaar vervoer. Met name het vervoer naar de stations in Leiden, Voorschoten en Den Haag moet verbeterd worden, als mede de lijndiensten naar Duinrell en het strand. Bevor dering van het fietsgebruik staat eveneens op het prioritei tenlijstje van het CDA. Daarbij vraagt de fractie aandacht voor de verlichting van de fietspa den. Zo is bijvoorbeeld het fietspad naar Leiden voor een groot deel niet verlicht zodat het na zonsondergang nau- weklijks wordt gebruikt. De WD-fractie zoekt oplos singen voor de verkeersproble men meer in de grootschalige ideeën, zoals de 'ruit' om Was senaar. Het begin van deze rondwegen is er al in Katwijk, met een aansluiting op de Rijksstraatweg. De WD pleit verder nogmaals voor de aan leg van rijksweg 11-west. Ver keer op de Rijksstraatweg kan, in verband met de bereikbaar heid van Den Haag, niet ge weerd worden. Daarom wil de WD'de haalbaarheid onder zoeken van ondertunneling. Voorlopig zouden alleen 're latief korte' tunnels gebouwd moeten worden op de plaatsen waar het dorp wordt gesplitst, namelijk bij Den Deyl en Het Kerkehout. Het CDA echter wijst deze oplossing zonder meer van de hand. De onder- tunnnling zou 100 miljoen gul den per kilometer kosten, ter wijl bij Den Deyl ruim één kilo meter tunnel en bij Het Kerke hout minstens twee kilometer tunnel nodig zou zijn. Gedeputeerde wil Amsterdams geld voor N22 haarlem janette luichies Haarlemmermeer moet bij de gemeente Amsterdam aanklop pen voor geld voor de N22. Dat zegt de Noordhollandse gede puteerde J. Achterstraat. Voor deze weg die de S20 bij Nieuw- Vennep moet verbinden met rijksweg A9, is 100 miljoen gul den nodig. Noch provincie, noch Rijk voelen er iets voor om dat geld op tafel te leggen. Achterstraat wil deze status quo doorbreken door een be roep te doen op Amsterdam. De hoofdstad krijgt namelijk 460 miljoen gulden van het rijk voor de aanleg van een ringtramlijn. „Als ik ondeugend ben dan zeg ik dat Haarlemmermeer dat maar aan de orde moet stellen in het Regionaal Orgaan Am sterdam (ROA). Als Amsterdam zich iets terughoudender op stelt bij de aanleg van de ring tramlijn dan kan er best wat af voor de N22. Haarle bouwt tenslotte ook woningen voor de regio dus mag de ge meente ook geld claimen van diezelfde regio. Maar die dis cussie moet nog gevoerd wor den in het ROA", aldus Achter straat. De N22 zou de huidige bollenroute door de Bollen streek moeten ontlasten. De Noordhollandse gedeputeerde heeft voorts een duidelijke voorkeur voor het niet aan el kaar laten groeien van Hoofd dorp en Nieuw-Vennep.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8