Leiden Regio 79 IS» IS! 4J»i bewoners Geld voor kleumende Archeologie: imago oppoetsen PvdA wil wijkbureaus voor welzijnswerk Reeks van inbraken in Leiden Hond in slaap geschoten Glasfirma verliest duizenden guldens door 'foutje' PTT Kinderdag in kraakpand MAANPAG 26 OKTOBER 1992 7 REDACTIE JANET VAN DIJK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN LEEFMANS ERNASTRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN 071-161417 EWR beperkt overlast bij opknappen van schoorsteen leiden emiel fangmann Bij goede weersomstandighe den wordt aan het eind van de ze week begonnen met het wa terafstotend maken van de schoorsteen van de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR). Op de schoorsteen wordt dan de terpentine-achti- ge stof siloxaan aangebracht. Dat gebeurt vanuit een afgeslo ten 'gondel', waarmee het nuts bedrijf overlast voor de omge ving hoopt te voorkomen. Het mag daarbij niet waaien of re genen. Volgens woordvoerder J. van der Erf van de EWR wordt het karwei, dat waarschijnlijk enkele dagen duurt, in nauw overleg met de directie milieu van de gemeente uitgevoerd. Twee weken terug werd de opknapbeurt opgeschort, nadat de Socialistiese Partij er vragen over had ge.steld. Ook intern plaatsten EWR-medewerkers kanttekeningen. Dit gebeurde nadat de bedrijfsleiding het per soneel had gevraagd om de ei gen auto thuis te laten en geen wagens rond de schoorsteen te parkeren. De stof siloxaan, een soort terpentine, bleek autolak te kunnen beschadigen. Met wind zouden druppels van de schoorsteenpijp kunnen vallen. Inmiddels is ook begonnen met het bevestigen van smalle stalen ringen rond de schoor steen. Dat heeft echter niets te maken met het aanbrengen van het waterafstotende goedje. Van der Erf: „Die ringen worden aangebracht om de levensduur van de schoorsteen te verlen gen, want die dateert uit 1957 en moet nog zo'n twintig jaar mee. De ringen verstevigen de schoorsteen, zodat deze minder gevoelig is voor wind. Er ont slaan bijvoorbeeld minder scheuren. De ringen worden vanaf de grond op steeds klei nere afstand van elkaar aange bracht, omdat de schoorsteen boven het meest gevoelig voor het weer is. Het inwendige deel van de schoorsteen is al opge knapt. leiden ernastraatsma De bewoners van de Kieken diefhorst zijn de aanhoudende problemen met hun verwar mingsinstallatie meer dan zat. Een aantal van hen kondigde eind vorige week aan de huur volgende maand niet te betalen als de radiatoren dan nog koud zijn. De verwarmingsinstallatie werkt sinds half september niet goed. Om het leed en de kou te ver zachten, kunnen bewoners bij de huismeester een kacheltje le nen en binnenkort een tege moetkoming in de kosten ver wachten. Van Kaam: „We willen de bewoners een financiële ver goeding geven. We denken aan een bedrag dat zo hoog is als het gemiddelde brandstofver bruik zou zijn geweest." Vol gens hem is inmiddels de helft van de 24 ingediende klachten verholpen. „We zijn al ruim een maand bezig met onderzoek naar de oorzaak. Nu blijkt dat het allemaal individuele proble men zijn die een voor een moe ten worden opgelost." De problemen zijn volgens Van Kaam door een samenloop van omstandigheden ontstaan. „Aan het begin van het nieuwe stookseizoen zijn alle radiatoren opnieuw gevuld. Daardoor is vuil dat in de leidingen zat, gaan dwarrelen. Verder zit er ook heel veel lucht in de leidin gen." De Sleutels zijn na de eer ste klachten begonnen met de ontluchting van het systeem. Op de bovenste verdiepingen zijn speciale ontluchtingspotten geplaatst. Van Kaam: „We heb ben daar 20.000 gulden voor be taald, maar nu blijkt dat toch niet afdoende te werken." Fundering voor vredesmonument Tegenover de Hoogvlietgarage op de parkeerplaats aan de Garen- markt is een begin gemaakt met de aanleg van het Leids Vredes monument. Voor dit glazen ontwerp van kunstenaar P. Stulemeijer moet eerst een betonnen funderingsplaat worden gelegd. Daarna wordt het monument zelf geplaatst. De onthulling is op november. Meer geld nodig voor bodemonderzoek leiden erna straatsma Archeologen moeten meer re clame maken voor hun werk. Ze zouden opgravingen vaker moeten openstellen voor het publiek. Op die manier wint ar cheologie aan populariteit en komt er wellicht meer geld vrij voor speurtochten in de Neder landse bodem. Dat was zater dag de conclusie van een sym posium over archeologie van het Leids prehistorisch studen tendispuut Johan Picardt. Het gaat niet goed met de Ne derlandse archeologie stelden de studenten van Johan Picardt voor het symposium al vast. Er is weinig geld voor bodemon derzoek en ook weinig belang stelling vóór historische vondsten. Zo is de stadsarcheo logie in Leiden bijvoorbeeld ge doemd te verdwijnen. Uit ge filmde straatinterviews met Lei- denaars bleek de grote onbe kendheid van veel burgers met archeologie („Is dat niet iets met planten?"). Minister d'Ancona opende het symposium het de opmer king dat het 'jammer is dat pot- tekijkers bij opgravingen vaak met argusorgen worden beke ken'. „Jammer, maar wel begrij pelijk. Het heeft onder andere te maken met het gebrek aan voorzieningen die de opgravin gen voor de bezoekers toegan kelijker kunnen maken. Toch liggen hier mijns inziens kansen die nog onvoldoende worden benut", aldus de bewindsvrou- De Haagse stadsarcheologe J.R. Magendans pleitte voor een strakkere regie van de rijksover heid. „De locale, overheid kan nu naar geheel eigen inzicht in vulling geven aan het begrip 'beheer van het archeologisch erfgoed'." Dat leidt er volgens haar toe dat in sommige ge meenten archeologie alleen als hobby wordt beoefend door een enthousiaste ambtenaar. „Als zo iemand aan onderzoek gaat doen, schort het natuurlijk aan alles." W. Roebroeks, docent aan het Instituut voor Prehistorie van de Rijksuniversiteit Leiden stelde vast dat archeologen vooral worden gezien als een soort 'modderaars'. ,,Ze willen van dat imagn af ze willen serieus leiden Een goed gevulde zaal genoot zaterdag van een optreden van het Nomad-theater in de voormalige Rex-bioscoop. De krakers van het pand organiseerden een speciale kinderdag. Andere voorstellingen waren er onder meer van jongleurs en poppenkastspelers. foto hielco kuipers 'Fusie in vrijwilligerswerk' Op tal van plaatsen zijn het af gelopen weekeinde inbraken gepleegd. De buit bedroeg vaak duizenden guldens. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd al le elektronica, 900 gulden, 94 CD's en sieraden meegenomen uit een woning aan de Willem de Zwijgerlaan. Boorset Vrijwel tegelijkertijd werd uit het Anatomisch Laboratorium aan de Wassenaarseweg een boorset met een waarde van en kele duizenden gulden wegge haald. In beide gevallen werd een deur geforceerd. Verschil lende kratten frisdrank verdwe nen dezelfde nacht uit het thee huis in de Leide Hout nadat daar een hangslot was afgebro ken. Uit een woning aan de Os- en Paardenlaan werd elektroni ca, een fototoestel, ongeveer 500 piek en een compleet ser vies ontvreemd. Video In de Stevenshof werd op twee locaties ingebroken. Uit een woning aan de Robertsonstraat verdween circa 2000 gulden en bij de Tooropweg werd een vi deo weggehaald. In een huis aan de Vlietweg werden buiten lands geld, een den ontvreemd. De PvdA wil één stedelijk bureau oprichten voor de ondersteuning en begeleiding van vrijwilligers in het welzijnswerk. De Vrijwil- ligerscentrale en de Stichting Welzijn zou den daartoe in één organisatie moeten wor den omgesmolten. Ook een aantal taken van de Stichting Ouderenwerk kan in dit bureau worden ondergebracht. De Pvda-fractie doet het voorstel in een za terdag gepresenteerde nota over het wel zijnsbeleid in Leiden. De samensmelting van een aantal stedelijke welzijnsorganisa ties is een antwoord op het voorstel van welzijnswethouder A. van Bochove (CDA) om de Stichting Welzijn en de SKIL (Stich ting Sociaal Kultureel Werk in Leiden) sa men te voegen. De PvdA is geen voorstander van een der gelijke fusie omdat de werkzaamheden van laatstgenoemde organisaties niet goed bij elkaar zouden passen. De SKIL moet in de visie van de PvdA als zelfstandige stichting blijven voortbestaan. Naast een klein nieuw stedelijk welzijnsbureau zouden verder, verdeeld over de stad (noord, midden en zuid) drie aparte wijkbureaus moeten ko men voor het maatschappelijk en verzor gend werk. Gesubsidieerde welzijnsactiviteiten moet de gemeente niet langer exclusief openstel len voor speciale doelgroepen, zo meent de PvdA. Met name het gevoerde doelgroepen beleid voor allochtonen zou daardoor zijn doel juist missen. Fractievoorzitter H. Baaijens: „Speciale lochtonen scheidt de mensen juist in plaats van dat het verenigt." Gezien de beperkte middelen van de ge meente, pleit de PvdA er overigens wel voor het welzijnsbeleid te beperken tot de groep Leidenaars die hulp het hardst nodig heb ben: de sociale en economisch zwakke groepen. Daaronder rekent de PvdA men sen met een minimuminkomen, analfabe ten, langdurig werklozen, daklozen en 'zorgafhankelijke maar zelfstandig wonen de' burgers. In de wijken waar de relatief de meeste sociaal economisch zwakkeren wonen, moeten volgens de PvdA de professionele welzijnswerkers zich concentreren. In de overige wijken moet het welzijnswerk voor het overgrote deel door vrijwilligers worden uitgevoerd. leiden Twee schoten uit een verdovingsgeweer waren gister avond nodig om een eenkennige en reus van een rothweiler onder controle te brengen op de Ples- manlaan. De hond zat achterin een bestelbus die betrokken was bij een ongeval. De bestuurder, een 37-jarige Leidenaar reed omstreeks acht uur op de Dar- winweg en gaf geen voorang aan een auto die op de Plesman- laan reed. Bij de botsing raakten beide bestuurders en twee vrou welijke passagiers gewond en moesten met kneuzingen en hechtwonden naar het AZL wor den overgebracht. Bij het oprui men van de ravage lukte het de politie niet de hond veilig af te voeren. Pas na de twee schoten kon het dier naar het asiel aan de Besjeslaan worden gebracht. foto hielco kuipers Zoeterwoudseweg afgesloten Aan de verkeersomleidingen en -werkzaamheden in Leiden lijkt voorlopig geen eind te komen. Vanaf volgende week maandag 2 november wordt anderhalve maand lang gewerkt aan het riool van de Zoeterwoudseweg en enkele zijstraten in het gebied tussen Vei lingkade en Tomatenstraat. De buslijnen 13 en 14 worden omge leid. Het huisvuil moet buiten het gebied worden neergezet. leiden loman leefmans Duizenden guldens verlies door een foutje van de PTT. Hei Leidse schilders- en glasbedrijf Van Muiden is per abuis niet in het telefoonboek opgenomen: „En je weet hoe dat gaat. Men sen hebben en kapotte ruit en pakken het telefoonboek om een glasbedrijf te bellen. Ze vin den al onze concurrenten, maar ons niet", aldus directeur A. Laan van Van Muiden. Het is voor de Leidse firma een domper op het 90-jarig be staan. Van Muiden was net van de Hoge Rijndijk naar een Bodemonderzoekers (hier aan het werk bij de vondst van een stads muur in '87 aan het Rapenburg) moeten het publiek beter betrekken bij hun werk, luidde zaterdag de conclusie tijdens een symposium. ar chieffoto jan hol vast worden genomen, onder andere omdat een beter imago meer geld kan opleveren. Nu zijn de geld die in de archeo logie omgaan shockerend ge ring." OIGROS pakt uit lN ONZE GROENTE L^-"^jzTsUPÖ<- 0VENVERSE WITTE DAGVERSE SESAM-halfvolle mager BOLLEN VANJUE aaro. RUNDER- 4stuks gff fflfflggeHAKT ELDERS irZiBIJ ONS ELDERS t$5 BIJ ONS ELDERS BIJ ONS HEEL POND 7D^STE«E parapluie I draa9riem"in'(!iïeh8ndQ'eep en nieuw bedrijfspand aan de Fle voweg verhuisd. De telefoon nummers zouden hetzelfde blij ven. Vorig jaar stond Van Mui den nog vetgedrukt in het tele foonboek om extra op tc vallen. Maar in de nieuwe editie die deze maand uitkwam, ont breekt de naam van het bedrijf. „Mensen gaan echt niet eerst 008 bellen. Nee, ze nemen een concurrent. Het is een ramp. We bestaan als het ware ge woon niet. Nu moeten we extra gaan adverteren om het tele foonnummer bekend te maken. Dat, en het verlies dat we lijden, gaat flink in de nullen lopen. De PTT heeft ons 5000 gulden schadevergoeding aangeboden, maar daar nemen wc geen ge- noegen mee. We hebben een j advocaat in de arm genomen en I wachten nu op een antwoord van de juridische afdeling van de PTT", aldus Laan. Bij de PTT geeft men toe dat dit geval niet op zichzelf staal Het is al eens vaker geheurd, onder meer bij een pizzakoerier die ook erg afhankelijk was van de vermelding in het telefoon boek. „Voor dat soort bedrijven is het altijd «nett Als het een fout van ons is, zorgen wc voor een passende oplossing. Ik weel uit het verleden dat we wel eens Kettingbotsing op Voorschoterweg leiden Vijf auto's en een vrachtauto waren afgelopen vrijdag ochtend betrokken bij een kettingbotsing op de Voorschoterweg. De auto's stopten omstreeks 9.50 uur voor de Hooghkamerbrug. De laatste in de rij was de vrachtwagen, bestuurd door een 53- jarige man uit Nootdorp. Hij botste op de wagen voor hem en zette zo een kettingbotsing in gang. De meeste bestuurders klaagden na afloop over nekklachten. woningbouwvereninging De Sleutels zegt er 'alles aan te doen' om de kouproblemen in de Kiekendiefhorst zo snel mogelijk op te lossen. ,,Met het zweet op de rug wordt er gewerkt", aldus E. van Kaam, hoofd verhuur- en bewo nerszaken. Steekpartij in Narmstraat leiden Een 23-jarige Leidenaar is zondagmorgen in de Narm straat gestoken door een onbekend gebleven jongen. De Leide naar liep met een vriend naar huis en werd door een jongen en een meisje op een brommer omstreeks 3.15 uur in de Narm straat aangespoken. Zonder aanleiding werd er geduwd. De Lei denaar liep vervolgens door maar merkte op de houten nood brug naast de Blauwpoortsbrug dat hij bloedde. In het AZL werd geconstateerd dat de man met een scherp voorwerp was gesto ken en dat zijn long was geraakt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7