Country van hoog niveau Humor Teeuwen Smeenk balanceert op het randje Cultuur Kunst Jaren zestig herleven in Stadsgehoorzaal Rembrandt gestolen op antiekbeurs Emerson, Lake en Palmer goed voor avondje jeugdsentiment Filmkeuring pleit voor Europese richtlijnen Tatlin in Stedelijk Museum MAANDAG 26 OKTOBER 1992 REDACTIE CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK (CHEF) JAN RIJSDAM leiden De muziek uit de woelige jaren zestig herleefde zaterdag in de Leidse Stadsgehoor zaal. 1200 Kaartjes waren in een mum van tijd uitverkocht, dus eigenlijk stond al tevoren vast dat, voor er een noot was gespeeld, het popfestijn een daverend succes zou worden. Het nostalgische feest onder de naam Propop '91 trok liefhebbers tussen de 25 en pakweg 60 jaar die enthousiast 'uit hun dak gingen' bij klassiekers van The Stones, Beatles en Golden Earring(s). „Het heeft iets van een reünie", zei een van de bezoeksters. Je komt allemaal mensen tegen die je anders nooit meer ziet. En de sfeer is heel gemoedelijk. Veertigers en twintigers in een broederlijk sfeertje naast elkaar swingend. Dat is ook ei genlijk heel bijzonder. Zo'n feest zou er vaker dan eens per jaar moeten zijn." Het jaren zestig repertoire werd ten gehore gebracht door de Leidse groepen MAC en The Pub Band. Op de foto The Clarks, een Haagse band die de zaal moeiteloos plat speelde. Volgens sommigen speelden ze de oude nummers van The Beatles beter dan The Beatles zelf. Volgend jaar krijgt Propop zeker een vervolg. „Er hebben al veertig mensen een kaart gere serveerd", aldus een tevreden organisator Henny Kwik over het feest dat zonder een wanklank verliep. Zo'n 300 man bleef nog, tot ver na sluitingstijd napraten over de hits van weleer. foto hielco kuipers Bcmds spelen in Noordwijkerhoutse Schelft sterren van de hemel Steen speelt hoofdrol in onderhoudende voorstelling Het was de avond van Cor en Margreet Sanne. Met het concert zaterdag in De Schelft in Noordwijkerhout vier den zij afgelopen zaterdagavond hun twintigjarige jubile um als impresario's op het gebied van country and wes- tern-muziek. Het was duidelijk dat het echtpaar door de musici en door het publiek op handen wordt gedragen: van alle kanten stroomden de complimentjes toe. noordwukerhout wilfred simons De mooiste uitspraak kwam echter aJ aan het begin van het concert, toen één van de Dean Twins over Cor Sanne zei: „He's been great for the market." In- - derdaad: zonder CMS Produc tions (afkorting voor Cor en Margreet Sanne) bestond de country western in Nederland niet of nauwelijks. Florissant is de positie van de country western in ons land allerminst. Er zijn weinig impre sario's die zich iets aan de mu zieksoort gelegen laten liggen en op de radio besteedt alleen de KRO nog regelmatig aan dacht aan deze muzieksoort. Cor Sanne heeft dit feit in de loop van de jaren geaccepteerd, maar toch verbaast het hem dat het genre niet populairder is: „Het is toch een soort middle- of-the-road-muzieksoort die door bijna iedereen opgepikt kan worden." In het liefneb- berstijdschrift Country Gazette verzuchtte hij dat de country western pas zal doorbreken naar het grote publiek als Joop van den Ende zich ermee gaat bemoeien. In De Schelft, afgelopen za terdag, geen wereldberoemde namen: „De country western- muziek moet zich veq'ongen", aldus Sanne tot het publiek. ,.De grote publiekstrekkers zijn Emmylou Harris, Freddy Fen der en Johnny Cash, maar zij houden er ooit mee op. Dat moment komt eerder dan me nigeen denkt. Met deze drie ar tiesten had ik deze zaal twee keer kunnen vullen, maar ik heb Jubileumconcert Exultate Deo voorschoten De Christelijke Oratorium Vereniging 'Exultate Deo' geeft woensdag 28 oktober een feestelijk concert in de stadsgehoorzaal (20.00 uur) in Leiden. Het programma biedt werken van Bach, Mozart en Gounod. Het concert staat onder leiding van Sander van Marion. Medewerking verlenen: Hanne- ke Kaasschieter (sopraan), James Doing (tenor), Addie de Jong (orgel), Leonie Korff (alt), Jan Alofs (bas) en het Toonkunst Or kest Leiden. Kaartverkoop: VW-Leiden en Rabobanken in Voor schoten. Sting en Little Richard in Ahoy' rotterdam. Popster Sting geeft volgend voorjaar twee concerten in Nederland, zo heeft concertorganisator Mojo meegedeeld. Op 16 en 17 maart treedt de Brit op in sportpaleis Ahoy' in Rot terdam. De voorverkoop van kaartjes begint op 7 no vember op de bekende adressen. Little Richard doet volgend jaar tijdens zijn Europese toernee ook Nederland aan. De rock and roll-held treedt op 9 maart op in sportpaleis Ahoy' in Rotterdam. De voorverkoop van de kaart- jes voor dit concert begint op 6 november. Sting. foto pr Clouseau in Klaverhal zqeterwoudeDe Belgische formatie Clouseau komt naar de Klaverhal in Zoeterwoude op zaterdag 7 november. In het voor programma (20.00 tot 21.00 uur) treedt de succesvolle leidse band 'Nederland 2' op. De Klaverhal heeft Clouseau in huis ge haald om op feestelijke wijze uiting te geven aan haar 10-jarig bestaan. Voor kaartverkoop bellen naar 01715-2427. Op de nationale kunst- en an tiekbeurs PAN, die jaarlijks in de RAI in Amsterdam wordt ge houden, zijn gisteren twee teke ningen gestolen met een totale waarde van 800.000 gulden. In de nacht van donderdag op vrij dag werden uit vier vitrines al aniieke sieraden gestolen. De tekeningen die zijn ontvreemd, zijn een krijttekening van Rem brandt en een gewassen pente kening van Jacob de Gheyn 11. Volgens PAN-directeur mr. C van der Ven zijn er in het zesja rig bestaan van de beurs nog niet eerder kunstvoorwerpen gestolen. Aan de kunst- en antiekbeurs, die zondag is afgesloten, heb ben 84 kunsthandelaren, anti quairs en galeriehouders mee gedaan. Meer dan 25.000 men sen hebben in de afgelopen tien dagen de beurs bezocht. Daar mee ligt het aantal bezoekers bijna 40 procent hoger dan in 1991. Tentoonstelling over Mozaïek NOORDWUK Een tentoonstelling over 25 operettejaren van Mozaïek Operette Noordwijk is van 2 tot 21 november te zien in de Openbare Bibliotheek in Noordwijk Foto's, affiches, kos tuums, rcquisieten en program maboekjes brengen de 25 jaar opurettevèreniging in beeld. Van grillige vernieuwers tot innemende entertainers. Jemig de pemig, dat was best even schrikken en slikken bij de her nieuwde kennismaking met Emerson, Lake Palmer in het uitverkochte Haagse Congres gebouw. Want in plaats van het heilige vuur flink op te stoken, bleef het opnieuw actieve Britse symfonische rocktrio steken in braaf avondje nostalgie. Keith Emerson (toetsen), Greg Lake (bas, gitaar, zang) en Carl Palmer (drums) zetten be gin jaren zeventig de toon in hun toen nog prille genre, on der meer door vindingrijk ge bruik van klassieke composities. Eerstgenoemde had zodoende reeds furore gemaakt met The Nice en wist zich in Nederland ook al snel nagevolgd door Rick van der Linden met Ekseption. ELP groeide uit tot een ware rockdinosaurus, die ten slotte de punk- en new wave-hausse niet zou overleven. Nadien (vanaf 1980) werd er wel steeds gespeculeerd over een tweede leven, maar tot een volledige reünie wilde het niet meer komen. Totdat dit voor jaar heel verrassend met het (twaalfde) album Black Moon een nieuwe start werd gemaakt. Niet om financiële redenen, maar puür uit muzikale nieuws gierigheid. vermeldden de drie heren erbij. De oogst van de grote verzoe ning leverde eigenlijk niet meer dan één surprise op: het pak kende instrumentaaltje Romeo Juliet, geleend van Prokofiev. Met dezelfde behoudende in stelling is ELP ook weer het concertpad opgegaan. Het grote geluk hierbij is dat het legioen oude fans zo opgetogen is over de hereniging, dat de middel grote concertzalen vanzelf vol lopen. Weliswaar voor een avondje jeugdsentiment, maar daar zit het voormalige super- trio in het geheel niet mee: de liefhebbers van goud van oud worden op hun wenken be diend, het nieuwe repertoire speelt - anders dan aangekon digd - slechts een kleine bijrol. Waar vroeger de individuele krachtpatserij maar al te vaak voorop stond, overheerst thans de vriendelijkheid, onderling en tegenover de zaal. Een voor beeld: voor Carl Palmer is een drumsolo nu ook het sein om uitgebreid 'handjeklap' met de zaal te gaan spelen. In het Con gresgebouw, waar ELP op 7 no vember wederom op een volle bak kan rekenen, was de benja min (41) van het drietal nog het meest gretig. Keith Emerson was nog slechts een schim van de toetsentijger van weleer en Greg Lake bleef als zanger te vaak onder de maal, met name bij de klassieker Lucky Man, waarmee een onnodige pauze werd ingeleid. theater recensie maarten baanders Voorstelling 'Terre Promise/Terra Promessa' door Theatre de la Mar- maille/T eatro dell' Angolo Gezien 24/10, Leidse schouwburg. 'De kunst is lang, het leven kort,' zegt een oud spreek woord. Maar het is nu de kunst zelf die deze wijsheid relativeert. Dat gebeurt in de voorstelling 'Terre Promise- /Terra Promessa', een co- -produktie van Théatre de la Marmaille uit Montreal en Teatro deH'Angolo uil T urijn. In het dagelijkse leven houdt het ons zelden bezig hoe oud onze planeet Aarde is, of, als deel daarvan, een willekeurige, ruwe steen. Zo'n steen heeft heel wat meegemaakt en is getuige geweest van wat mensen vanaf het allereerste begin op aarde deden. Het is leuk hierbij stil te staan en dat doen de beide theatergroe pen, die met 'Terre Promise- Terra Promessa' zowat de hele aardbol afreizen. De hoofdrol in deze voor stelling is voor een steen; de bijrollen worden vervuld door de vier acteurs. In een grote reeks tafereeltjes zien we wat de steen vanaf de schepping tot de dag van vandaag overkomen is. Een vrouw in de prehistorie ge bruikt de steen om er het graan op fijn te malen. Een ontdekkingsreiziger krast zijn naam op de steen ten teken dat hij het was die het nieu we land ontdekte. Een was vrouw maakt de kleren erop schoon. Een kind doet er een hinkspelletje op. Een visser maakt zijn vis erop schoon. Een verliefde jongen tekent er een hart op. Er breekt oor log uit en de hand van een gesneuvelde soldaat rust op de steen. En als de oorlog voorbij is, wordt het slagveld opgeruimd en omgetoverd in een gazon, waarop de steen een keurig plekje krijgt. De groei van de menselijke beschaving trekt in een uur tijd aan ons oog voorbij. Het doek is niet meer dan een meter opgetrokken, wat op een aardige manier bena drukt dat de gebeurtenissen zich dichtbij de aarde afspe len. Alle geluiden van wat er op de grond plaatsheeft, worden vergroot door echo's, wat het gevoel van een enor me ruimte geeft, waarin de mens maar ldein is. De tafereeltjes zouden over het algemeen best wat ge waagder mogen zijn. Vaak beperken ze zich tot het weergeven van concrete ge beurtenissen. waar verder niets onverwachts meer op volgt. Maar de voorstelling is onderhoudend voor kinde ren en laat voor volwassenen genoeg zien om je een prik kelend idee mee te geven waar je zelf over door kunt mijmeren. Dat geldt vooral voor de afsluiting: dan is on ze steen in een vitrine van een museum terechtgeko men, achter glas, zorgvuldig opgesteld, als een kunstwerk bewonderd en gefotogra feerd. Dat is een eer die hij verdient met zijn rijke ge schiedenis. Die ruwe steen is een monument om bij stil te staan. Pianist Pace naar Amsterdam De Italiaanse pianist Enrico Pace verzorgt op 1 november een recital in het Amsterdamse Concertgebouw. Dat gebeurt in de serie Meesterpianisten 1992/1993. Pace zal werken van Schumann, Liszt en Prokofieff uitvoeren. Enrico Pace won in 1989 de eerste prijs tijdens het Franz Liszt Pianoconcours in Utrecht. ervoor gekozen om dat niet te doen. Ik wilde nieuwe acts laten zien. Wat u hier vanavond hoort, zijn de mensen die de komende jaren het gezicht van de country western gaan be palen." De acts die in De Schelft op traden, waren van een conse quent hoog niveau en verdie nen beslist een groot publiek. Alle bands speelden de sterren van de hemel en de zangers (maar vooral de zangeressen) hadden stemmen als nachtega len. De virtuoze violist Randy Howard bracht in een spette rende solo het publiek op de stoelen. Het concert was zó opge bouwd, dat aan de verschillen de stijlen in de country wes tern recht werd gedaan. Karen Tobin bijvoorbeeld heeft een strakke, volle stem en een inne mende uitstraling. Haar stijl doet denken aan die van Em mylou Harris. Zij bracht een se rie songs waarbij de liefde in al haar facetten werd bezongen. Tijdens een liedje waarin zij verkondigde dat 'het in onze slaapkamer kouder is dan in Canada' liepen de tranen haar over de wangen. Na afloop van haar bijdrage moest Cor Sanne de bescheiden zangeres haast smeken om het applaus van het publiek in ontvangst te nemen: „Would you take another bow, sweetheart?" Het optreden van Kathy Chia- vola stond hiermee in fel con trast. Ook Chiavola heeft een prachtige stem, maar haar uit straling is anders: melancholie- ker en filosofischer. Zij zong niet alleen over de liefde, maar ook over de eenzaamheid die mensen bevangt als zij tijdens een lange treinreis bij vreemden naar binnen kijken en over de onbaatzuchtige liefde van haar eigen moeder. Chiavola zoekt haar onderwerpen dicht bij huis, maar met haar songs steeg zij toch ver uit boven het cliché matige karakter dat de country western vaak aankleeft. Tijdens het optreden van Chi avola werd wel duidelijk waar om de country western-mu- ziek zo'n krachtige, levende muzieksoort is. Ondanks de komst van de drums, de elek trisch versterkte basgitaar en de commercie verloochent de Karen Tobin. Tijdens een liedje waarin zij verkondigde dat 'het in onze slaapkamer kouder is dan in Canada' liepen de tranen haar over de wangen. foto henk bouwman country western haar wortels niet. Ze liggen op het platteland van Tennessee, temidden van de boeren, de cowboys, de klei ne stadjes. Ze gaan over het le ven van alledag, over de gevan genis, over relatieproblemen, over drankzucht en over Mary, het lieve brave meisje waarop de zanger wacht. Twintig jaar Country Muziek' met: The Dean Twins, Karen Tobin, Kathy Chiavola, Allen Frizzell, The McCarters en Ruud Hermans. Er moeten dezelfde richtlijnen komen voor de filmkeuring in de verschillende Europese lan den. Dat vindt directeur C. Crans van de Nederlandse Filmkeuring. Deze week wordt in Rijswijk en Den Haag eèn internationale conferentie ge houden over de toekomst van de filmkeuring in Europa. „De filmkeuring in de mees te landen gebeurt meestal op gevoel. Wij zouden het echter op prijs stellen als er een soort referentiekader werd opge steld waaraan je films kunt toetsen. Zo'n kader zou er op Europees niveau moeten ko men.", aldus Crans in de WVC-uitgave T refpunt. Hij denkt in de eerste plaats aan een Europese databank met conclusies van weten schappers over wat in een film schadelijk kan zijn voor een kind. Uit die databank kunnen dan weer internationale regels worden gedestilleerd. De Nederlandse Filmkeu ring werkt al veel samen met de Duitse, zegt Crans. Er wordt steeds vaker overeenstemming bereikt. „Dat betekent niet dat we de middenweg opzoeken. Nee, de Duitsers gaan steeds meer onze kant op, kiezen voor onze liberale houding. Ik denk ook dat we andere Eu ropese landen op onze lijn kunnen krijgen." Dat laatste leidt Crans af uit de „bewondering die interna tionaal bestaat voor onze film keuring, die als enige in de we reld niet werkt met vakmen sen als wetenschappers, maar met een doomsede van de sa menleving." Het Stedelijk Museum in Am sterdam heeft onlangs in Mos kou definitieve afspraken ge maakt over een grote over zichtstentoonstelling van het werk van Vladimir Tatlin (1885- 1953). De werken komen eind volgend jaar naar Amsterdam. Op dit moment werkt een inter nationaal team van weten schappers aan de expositie. Zij omvat ongeveer 350 werken, waaronder sculptures, schilde rijen, tekeningen, decor- en kostuumontwerpen. Met deze presentatie voltooit het Stedelijk Museum het drieluik over de Russische avant-garde dat on der directeur Wim Beeren tot stand kwam. In 1989 was Kazi- mir Malevich te bewonderen en afgelopen zomer werd de Russi sche avant-garde in een breed kader getoond met 'De Grote Utopie'. theater RECENSIE WUNAND ZEILSTRA Voorstelling: Heist, cabaretprogramma van en door Teeuwen Smeenk. Gezien: 24//10, Muzenhof, Leiderdorp. Echt avondvullend is het pro gramma 'Heist' van het nieuwe cabaretduo Teeuwen Smeenk maar net aan. Krap anderhalf uur kan met wat goede wil voor avondvullend doorgaan. Maar wat pas echt telt, is dat zij hun zuivere speeltijd optimaal ge bruiken. Nog geen jaar na hun overwinning van Cameretten '91 vormen Hans Teeuwen en Roland Smeenk een hecht duo in een afwisselend programma vol vaart. Daarbij gaan ze niet altijd even zachtzinnig te werk. Slaan ze bijvoorbeeld domme ex treem-rechtse taal uit, dan be rust het beoogde effect ervan op een klassiek cabareteske dubbe le bodem. Op zulke momenten komt er zo'n gemakkelijk en vrijblijvend soort engagement om de hoek kijken. Hun hom mage aan een zekere Fredje van der Zande zit daarentegen veel geraffineerder in elkaar. Omdat dit loflied lekker in het gehoor ligt, is de meezingbereidheid aanvankelijk groot, totdat lang zaam maar zeker blijkt dat die Teeuwen Smeenk: gekke wendingen en platte grappen. Fredje een eng mannetje is. Er wordt trouwens wel meer in swingende muziek verpakt, waar besmuikt om te lachen valt. Ongegeneerd zingen zij hun scabreuze teksten en platte grappen. In een op zichzelf tref fende 'Kinderen voor Kinderen- '-liedparodie met het refrein 'Au, au, pappie, dat doet pijn' wordt bijvoorbeeld incest plompverloren aan de orde ge steld. Humor op het randje waarmee zij door hun sterke presentatie uiteindelijk toch de lachers op hun hand weten te krijgen. foto andre beekman Niet hun wat gewild doende pogingen tot provoce ren maar met name hun dingrijk gevoel voor gekke1 dingen en absurde grappen vor men het sterkste punt. Beiden beschikken overduidelijk over de nodige podiumervaring en maken daar vooral bij hun fraaie 'crosstalks' handig ge bruik van. Hun muzikaliteit en het pittige tempo van de voor stelling zijn de andere pijlers van het succes. Ongetwijfeld zullen we nog meer horen van dit duo.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6