'Afwijzing akkoord ramp voor Canada' Québec uniek in Canada Feiten Meningen Canada staat op keerpunt PSP en CPN als blindgangers Kalshoven wil naam en toenaam oorlogsmisdadigers MAANDAG 26 OKTOBER 1992 2 HONG Vanmorgen zijn in Canada de stembu reaus geopend voor een referendum over aanpassingen van de Grondwet. Het referendum is niet-bindend, maar het moet aangenomen worden door alle tien de provinciale parlementen en het is ze ker dat de politici niet tegen de wensen van de 18,5 miljoen kiezers in zullen gaan. Oorspronkelijk was de aanpassing bedoeld om separatistische stromingen in Québec, waar 6,9 miljoen van de 21 miljoen Canadezen wonen, de wind uit de zeilen te nemen, maar de plannen werden uitgebreid om tegemoet te ko men aan de eisen van de 9 andere pro vincies en de twee territories. 'Non' is het woord dat de meeste Québécois voor het akkoord hebben gereserveerd. Nee tegen Engelstalig Canada en nee tegen Ottawa, dat in de Franstalige provincie nog te veel te zeggen houdt. Op de foto Jean Parizeau van de Partl Québécois, een verklaard tegenstander van het akkoord. foto epa uitspraken de laatste weken bit ter geworden. Ruiten van voor- en tegenstanders werden inge gooid. Mensen werden be dreigd. Medewerkers van pre mier Bourassa van Québec wer den afgeluisterd. Die claimden dat de premier door het stof was gegaan voor Engelstalig Ca nada. De tekst, afgespeeld op de radio, was koren op de molen van de Parti Québécois en an dere fervente tegenstanders van het akkoord. Het akkoord is niet de eerste poging om een Canadese grondwet te krijgen die voor alle bevolkingsgroepen aanvaard baar is. De oorspronkelijke Bri tish North America Act van 1867, waaruit de Canadese fe deratie is voortgekomen, kende geen duidelijke afspraken over wijzigingen van de afspraken. Voor elk wissewasje moest het Britse parlement worden ge consulteerd. In 1982 maakte de federale re gering onder leiding van pre mier Pierre Trudeau hieraan een einde. De grondwet werd naar Canada gehaald, maar Québec deed niet mee. Het wil de zijn bijzondere en unieke status binnen Canada in het do cument zien vastgelegd. Pre mier Mulroney bereikte in 1987 in Meech Lake overeenstem ming met de provinciale pre miers over zo'n regeling. Het akkoord sneuvelde echter om dat Manitoba en Newfoundland het niet wilden bekrachtigen. De federale regering werkte sindsdien met man en macht aan een verzoening met de ge- bruskeerde provincie, die dreig de deze maand een volksraad pleging te houden over ver gaande soevereiniteit. Een com missie onder leding van de voormalige premier en ex-mi nister van buitenlandse zaken Joe Clark moest met nieuwe voorstellen voor een gronds- wetsaanpassing komen. Het Clark-circus reisde kriskras door Canada om de meningen te peilen. Het eindrapport van Clark en de verslagen van de hoorzittingen lagen mede ten grondslag aan het akkoord van Charlottetown. Optimisten denken dat de over winning van de Toronto Blue Jays in de World Series honkbal een positief effect zal hebben. Dehonkbalkampioenschappen hebben de Canadezen weer wat gegeven om trots op te zijn. De Amerikanen die Canada een week eerder hadden beledigd door in het stadion van de At lanta Braves de Maple Leaf on dersteboven binnen te dragen zijn op eigen terrein in hun bloedeigen sport verslagen. En als Canadezen ergens hun iden titeit uit halen is het wel het feit dat zijn in ieder geval geen Amerikanen zijn. De vraag die de Canadese kie zers vandaag krijgen voorge legd luidt: Gaat u ermee ak koord dat de Canadese grondwet wordt gewijzigd op basis van het akkoord van 28 augustus 1992? Het akkoord van Charlotte town, waarover in het refe rendum wordt gestemd, be helst onder andere: Québec wordt erkend als distinct society', een aparte gemeenschap. Minstens drie van de negen rechters in het Hooggerechts hof zullen worden geleverd door Québec. Cultuur wordt volledig on der de provinciale jurisdictie gesteld, maar de federale re gering blijft nationale instel lingen bestieren, zoals de Ca nadian Broadcasting Corpo- Er komt een nieuwe, geko zen, 62 leden tellende Senaat met zes senatoren uit elke provincie en één uit elke van de twee territories. Ontario, Québec, British Co lumbia en Alberta krijgen ex tra zetels in het Lagerhuis. Québec wordt 25 procent van de zetels in het Lagerhuis (337 ietels) gegarandeerd. Het recht op zelfbestuur voor oorspronkelijke bevol kingsgroepen (indianen, Inuit, Metis) wordt erkend, maar niet het recht om land te claimen. Bestaande nationale pro gramma's zoals Medicare (ge zondheidszorg) worden be schermd. Provincies kunnen eigen programma's opzetten en de kosten onderling delen, maar dan moet wel aan na tionale voorwaarden zijn vol daan. AJs de provincies dat willen kunnen ze federale fondsen beheren voor huisvesting, re creatie, bosbouw, mijnbouw, toerisme, stadsontwikkeling en vakonderwijs. De provincies kunnen des gewenst over immigratie en regionale ontwikkeling gaan beslissen. Canada bestaat uit de provin cies Alberta, British Colum bia, Manitoba, New Bruns wick, Newfoundland, Nova Scotia, Ontario, Prince Edward Island, Québec, Sas katchewan en de Yukon- en North West territories. Stem 'ja', voor Canada èn Québec luidt de boodschap van deze demonstrant in Montréal. foto ap Mon pays, ce n 'est pas un pays, c'est l'hiver, Mon jardin, ce n est pas un jardin, c'est la plaine. Het officieuze volkslied van Québec vertelt van een woest en ruig, ongerept land, dat ei genlijk geen land is maar win ter. Waar de tuin geen tuin is, maar de de uitgestrekte vlakte, waar de weg geen weg is maar sneeuw. Het tekent dat aparte positie die Québec inneemt binnen de Canadese federatie van tien provincies en twee ter ritories. 'La belle province' dankt zijn unieke status aan zijn Franse oorsprong. De Britten mogen in 1759 op de vlakte van Abraham bij de hoofdstad Québec het Franse leger dan hebben versla gen, de geest en de harten van de Franstalige Noordamerika nen hebben ze nooit kunnen veroveren. Met de 'wraak van de kribbe' zorgden de Franstali- gen ervoor dat hun aandeel in de bevolldng van Brits Noord- Amerika niet daalde, ondanks de komst van honderdduizen den Engelstalige immigranten. je me souviens' proclameert el ke autonummerplaat in Qué bec. De Québécois herinneren zich de verloren slag, maar ook het 'Nieuw Frankrijk' van wel eer. Montréal ten onrechte in het buitenland nog wel eens be stempelt als de hoofdstad van de provincie, of zelfs van heel Canada vierde dit jaar zijn 350 jaar bestaan. Trots wijzen de Québécois op hun eeuwen oude cultuur, tradities en eigen wetgeving. Die moeten in de Engelstalige 'zee' de rest van Canada èn de Verenigde Staten, waar alleen in Louisiana nog een raar soort Frans (Cajun) wordt gesproken worden be waard en beschermd. Die wens ligt ten grondslag aan de eis tot erkenning van Québec als 'distinct society' binnen Ca nada. Veel is de laatste decen nia al geregeld. De provincie kent strenge taalwetten, die de rest van Canada tegen de haren strijken en die ook voor een uit tocht van Engelstaligen uit Qué bec (en met name Montréal) hebben geleid. Nieuwe inwo ners van de provincie moeten verplicht Frans leren, niet En gels. Winkelopschriften moeten in het Frans zijn gesteld, en al leen als het niet anders kan maar dan in kleinere letters mag er iets in het Engels onder staan. Québec heeft al een aparte sta tus, meer is niet nodig vindt de zelf uit Québec afkomstige ex- premier Pierre Trudeau. De voorstellen van het akkoord van Charlottetown om de unieke status van Québec vast te leg gen gaan de nationalisten in de provincie echter niet ver ge noeg. Alleen onafhankelijkheid kan Québec redden. Hel en verdoemenis staan Canada te wachten wanneer de kiezers vandaag in meerderheid 'nee' zeggen tegen het zogenaamde Akkoord van Charlottetown. Daarin hebben de federale regering, de premiers van de tien provincies en vertegenwoordigers van de inheemse vol ken (Inuit, Metis en indianen) afspraken gemaakt over ingrijpende wijzigingen van de Grondwet. Het eind augustus na eindeloos onderhandelen bereikte ak koord moet in alle tien provin cies worden goedgekeurd. De vraag is of dat ook zal gebeuren. De weerstand is groot. Bij in heemse volken, bij feministen, bij federalisten en bij seperatis- ten, om maar een paar groepen uit de samenleving te noemen. Québec, waar het allemaal om is begonnen, vindt dat het ak koord niet ver genoeg gaat. Bri tish Columbia en Alberta aan de andere kant van het immense land vinden dat Québec te veel krijgt. Volgens een recente peiling zal het referendum het niet halen in Québec en British Columbia, neigen Alberta en Saskatche wan naar een tegenstem en is de bevolking van Ontario zwaar verdeeld. Alleen in de dunbe volkte Atlantische provincies Newfoundland, Prince Edward Island en New Brunswick lijkt er voldoende steun, maar in Nova Scotia is men ook tegen. Op zich maakt dat een afwijzing minder erg. Québec komt dan niet, zoals zo vaak in de Cana dese geschiedenis, alleen tegen over de rest van het land te staan. Er ligt dan nog een mo gelijkheid open om opnieuw te beginnen. Oorspronkelijk kreeg het ak koord met uitzondering van Québec overal brede steun. Sindsdien is het aantal voor standers zo'n zestig procent in september geslonken. Ook in het westen is het refe rendum een uitgelezen gelegen heid om de onpopulaire federa le premier Brian Mulroney on gezouten de waarheid te zeg gen. Mulroney heeft ziel en za ligheid aan het akkoord verbon den. Hij heeft gewaarschuwd voor economische chaos, voor het uiteenvallen van Canada. De Royal Bank of Canada voor spelde zelfs dat de Canadese le vensstandaard met zestien pro cent zal dalen bij verwerping van het akkoord en afsplitsing van Québec. Een miljoen Cana dezen zal dan naar de Verenig de Staten emigreren. De strijd is mede door dit soort Nederlander leidt onderzoek oorlogsmisdaden 'Joegoslavië' AMSTERDAM WOUTER GORTZAK Toen ze er nog inzaten gaven PSP'er Van der Spek en CPN'er Bakker kleur aan de Tweede Ka mer. Dit jaar had zelfs hun inbreng, hoe gedreven en alert ook, de Algemene Beschouwingen niet tot leven gebracht. Oratorisch geweld slaat te pletter tegen de blauwe kilte van de nieuwe ver gaderzaal, hun boodschap was aan dovemans oren gericht geweest. Net als hun overjarig geworden partijen hebben Bakker en Van der Spek in het parlement niets meer te zoeken. PSP, PPR en CPN smolten samen tot Groen Links; traditioneel-socialistische idee- en, pacifistische noties en modern milieubewust zijn als bouwstenen van nieuw maatschappijkri tisch elan. Groen Links kwam er, maar manifesteert zich vooralsnog allerminst als onmisbare politieke fac tor. Dat wekt verwondering, want al heeft een vi taal Westen de Koude Oorlog gewonnen, maat schappelijke misère laat ruimte voor fundamen- teel-kritische visies. Van de PvdA komen die niet. De sociaaldemocratie verbruikt haar energie in bestuurlijk en vertegenwoordigend werk èn voor herstel en vernieuwing van de partij-organisatie. Zij laat anderen de ruimte voor ideeënontwikke- ling. Maar ook Groen Links komt er niet aan toe. Veel Groen Linksers zijn nog verward door de teloor gang van de idealen van gisteren, en houden lie ver de benen op de grond dan het hoofd in de wolken. Groen Links oogt daardoor niet inspire rend, maar als een bravige, bestuurlijk-realisti sche partij. Teleurstelling daarover is begrijpelijk, maar geen bruikbaar motief voor pogingen de partijen-van toen nieuw leven in te blazen. Wie denkt te kun nen terugvallen op het links-radicale verleden heeft zich losgezongen van de werkelijkheid. Bij al zijn intelligentie gedroeg Van der Spek zich vroeger vaak al weinig verstandig, door zich op te werpen als hoeder bij uitstek van de zuiverheid van de pacifistisch-socialistische beginselen. Ou der geworden toont hij zich niet wijzer, maar eer der belachelijk door zijn zegen te geven aan de wederoprichting van een PSP. Het gedrag van veteraan Bakker steekt daar gun stig bij af. Als dogmaticus van het marxisme-leni- nisme kan hij evenmin gelukkig zijn over de on dergang van de CPN als over de prestaties van Groen Links. Maar hij is nog voldoende bij de tijd om zich niet in te laten met de voorgenomen te rugkeer van een échte, communistische partij. Als filosofie én gedragsvoorschrift is pacifisme, principiële afwijzing van geweld ter oplossing van conflicten, van alle tijden. Het kreeg in ons land politiek betekenis in de sociaaldemocratie na de Eerste Wereldoorlogen, in de 'zuiverder' socialis tische PSP tijdens de Koude Oorlog. De beide zui len waarop de PSP berustte zijn echter weggeval len. Het pacifisme verloor zijn politieke betekenis door beëindiging van de Koude Oorlog. Als nu oorlog dreigt is Nederland daar hoogstens op af stand bij betrokken, en dat is een te schamele ba sis voor mobilisatie van pacifistische gevoelens. En zuiver socialisme is geen wenkend perspectief meer; het Oosteuropese reëel bestaande socialis me heeft Utopia voor jaren in opspraak gebracht. Een 'nieuwe' CPN heeft nog slechtere vooruit zichten. Het communisme heeft volstrekt afge daan, ook als filosofie en gedragsvoorschrift. Ook in de toekomst zal de werkelijkheid 'marxis tisch' geanalyseerd worden, maar als richtsnoer voor de vormgeving van de samenleving zijn Marx' ideeën even onbruikbaar als de wichelroe de. En de ineenstorting van het Oosteuropese marxisme-leninisme ontnam de CPN, die in de Nederlandse politiek toch al niets betekende, haar restwaarde: deel te zijn van een vreesaanja gende internationale beweging. Ze komen allebei terug, de PSP en de CPN. Als blindgangers. De Nederlander mr. Frits Kals hoven is voorzitter geworden van de commissie van de Vere nigde Naties (VN) die oorlogs misdaden in het voormalige Joegoslavië moet gaan onder zoeken. Dat werd afgelopen zaterdag bekend gemaakt. Mi nister Van den Broek (buiten landse zaken) had de Leidse emiritus-hoogleraar Interna tionaal Humanitair Recht voor deze functie voorgedragen. Kalshoven verwacht dat de commissie zeker een jaar nodig heeft om tot een rapport te ko men, „al kan niemand voor spellen hoe lang het gaat du ren". Als eerste taak heeft de commissie volgens Kalshoven het analyseren en sorteren van feitenmateriaal dat naar buiten is gebracht door regeringen en organisaties of nog zal worden gebracht. In dit verband noemt hij het rapport van Amnesty In ternational over de mensen rechtensituatie dat afgelopen week is gepubliceerd en het rapport van de Amerikaanse re gering over de situatie in de ge vangenkampen. „Om te beginnen zal het vooral een papieren job zijn. Daarna kunnen leden van de commis sie eventueel zelf naar het voor malige Joegoslavië gaan om meer feiten te verzamelen", al dus Kalshoven. De commissie zal ook gebruik maken van het veldwerk van de Poolse ex-pre mier Mazowiecki, de speciale VN-rapporteur. „De vraag moet worden beant woord wat alles in strafrechtelij ke termen betekent en of vol doende bewijs kan worden ver zameld om te spreken van oor logsmisdaden", zegt de emeri tus-hoogleraar. „Het gaat om de individuele aansprakelijkheid van mensen voor oorlogsmisda den. Het kan zijn dat zij die zelf hebben gepleegd, dan wel be volen of niet hebben verhinderd dat zij werden gepleegd". Kalshoven noemt in dit verband het uitvoeren van bombarde menten en overvallen, het ver nielen van huizen, moorden en de etnische zuivering. Vastge steld moet worden wie in een bepaald geval de oorlogvoeren de partij is. „Het gaat immers om oorlogsrecht", aldus de commissievoorzitter. Hij bena drukt dat dit mogelijk is zonder hierbij een politiek oordeel te betrekken, individuele misda den, zoals iemand die zijn buurman de keel afsnijdt zon- brengen aan de secretaris-gene raal van de VN, Boutros Boutros Ghali. Daarna bepaalt de Veilig heidsraad van de VN wat er met de gegevens moet ebeuren. Een van de mogelijkheden is een in ternationaal tribunaal waar de mensen die van oorlogsmisda den worden verdacht, worden berecht. Het verzamelde feiten materiaal zou op enig moment ook voor vervolging kunnen worden gebruikt door de leiders van regeringen in de republie ken van het voormalige Joego slavië, zo stelt Kalshoven vast. Hij hoopt overigens dat van het werk van de commissie een preventievevoorbeeldwerking zal uitgaan, waardoor duidelijk wordt dat de internationale ge meenschap dit soort misdaden niet onbestraft wil laten. „We zullen in ons rapport naam en toenaam noemen van degenen die wij aan oorlogsmisdaden schuldig achten", aldus de voorzitter. De commissie komt waarschijnlijk begin november voor het eerst bijeen in haar standplaats Genève en zal wor den bijgestaan door een klein archieffoto anp secretariaat. Voor Kalshoven, tot 1989 hoogleraar in Leiden der dat de dader geïdentificeerd niet onder de opdracht van de en thans gepensioneerd, wordt kan worden als behorend tot commissie. het voorzitterschap een full-ti- een oorlogvoerende partij vallen De commissie zal rapport uit- me functie. Frits Kalshoven.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2