9 Korda plaaggeest voor Siemerink c Velocitas na nederlaag in problemen Fischer en zieke Spasski verlangen naar slotpartij F-- Sport Alleen de topsquashers blijven over ACHTERAF VIE ZEI DAT MAANDAG 26 OKTOBER 1992 Jan Siemerink kan maar niet winnen van Petr Korda. Zijn tweede poging dit jaar om via de Tsjechoslowaak de eindstrijd van een internationaal tennistoernooi te berei ken, mislukte zaterdag in Wenen. De Rijnsburger won weliswaar een set maar bleek in de beslissende reeks te zwak voor de als eerste geplaatste Tsjechoslowaak. WENEN ANP Voor de tweede keer binnen twee weken ontmoetten Korda en Siemerink elkaar. Onlangs in Bordeaux, waar de door trainer Frits Don weer op het juiste spoor gezette Nederlander net als in Wenen de Amerikaan Gil bert verschalkte, was Korda na een slopende wedstrijd in twee sets de betere. Siemerink ver speelde in die partij een voor sprong van 3-0 in de eerste set. Zaterdag verloor de Nederlan der de eerste set met 5-7. Hij herstelde zich in de tweede. De reeks werd beslist in de tie break, die Siemerink met 7-2 naar zich toetrok. Korda, een voormalige bal- lenjongen bij partijen van lvan Lendl en dit seizoen Finalist op Roland Garros, liet zich in de derde set niet verrassen. Met 6- 3 plaatste hij zich voor de finale. Ivan Lendl heeft de smaak te pakken. Na een periode van veertien maanden zonder toer nooizege won de 32-jarige Ame rikaan in een week ineens twee hoofdprijzen achter elkaar. Ze gevierde Lendl eerst in het ATP- toemooi van Tokyo, dit keer werd hij winnaar van het met een miljoen gulden gedoteerde invitatietoernooi in Hong Kong. Het leverde hem 170.000 gulden prijzengeld op. Lendl schakelde in de halve finales Richard Kra- jicek uit (7-6 6-3). De voormali ge Tsjechoslowaak nam daar mee revanche voor de neder laag, die hij begin deze maand tegen de Hagenaar leed in de kwartfinales van Sydney. In de eindstrijd rekende Lendl in vier sets af met zijn landgenoot Mi chael Chang: 6-3 4-6 6-4 6-4. Chang, die eerder van de Kroaat Prpic won, had in Tokyo in de halve Finales ook al van Lendl verloren. Nog twee Amerikanen waren afgelopen weekeinde succesvol. Pete Sampras behield zijn titel in Lyon door in de Finale binnen het uur te winnen van de Frans man Cedric Pioline: 6-4 6-2. In de halve finales had Sampras nog minder tijd nodig tegen zijn landgenoot Malivai Washington (6-0 6-2). Sampras had tevoren geaarzeld of hij weer naar Lyon zou komen. Ondanks de zege van het vorig jaar bewaarde hij pijnlijke herinneringen aan de stad door het verlies in de Finale van het toernooi om de Davis- cup tegen Frankrijk. „Dat was een nachtmerrie", zei Sampras. „Toch besloot ik te komen. Ik heb er geen moment spijt van gekregen." In Taipeh won Jim Grabb voor het eerst een toernooi sinds 1987, toen hij eerste werd in Seoul. De als derde geplaatste Grabb versloeg de Australische nummer 123 van de wereld Ja- mie Morgan met twee keer 6-3. Steffi Graf won voor de zesde keer in haar loopbaan het toer nooi van Brighton. Voor de der de maal in vier weken kreeg de Duitse heftige tegenstand van de Tsjechoslo waakse Jana No- votna: 6-2 4-6 7-6. Jan Siemerink treurt na over een gemiste kans. LEIDERDORP BRAM VAN GENT KORFBALMEDEWERKER Door de 6-9 nederlaag tegen Good Luck is Velocitas in de derde klasse van de korfbal- competitie in serieuze proble men geraakt. De Leiderdorpers lieten zich in de eerste helft verrassen door de energiek spelende hekkeslui- ter en konden na de hervatting de 2-6 achterstand niet meer goedmaken: 6-9. Door het ver lies zijn de ploegen in verlies- punten gerekend op gelijke hoogte gekomen. „We hebben dit soort tafere len al vaker meegemaakt dit sei zoen", reageerde een sombere coach Wim van Poelgeest na af loop. „We zaten vooral de eerste helft totaal niet in de wedstrijd. We speelden statisch, traag, voorspelbaar, initiatiefloos: ken nelijk zijn we toch van die mooi-weerkorfballers." In het eerste kwartier was het de thuisploeg die zich de mees te kansen verschafte op het zware en gladde veld. Maar ze waren aan het welhaast chro nisch schotloze Velocitas vol strekt niet besteed. De dames van Good Luck wierpen als eer ste hun schroom af. Van de zes goals uit de eerste helft kwamen er maar liefst vier uit vrouwen handen. Arjen Bakker hielp na ruim twintig minuten Velocitas aan de eerste treffer (1-2), voor dat de scheidsrechter bij 2-6 het rustsignaal gaf, had alleen Jeroen van Driel zijn voorbeeld gevolgd. Van Driel was de enige Lei derdorper die zich nog enigszins aan de malaise wist te onttrekken. Toch was het uitge rekend hij die drie minuten na de hervatting een strafworp on benut liet. Eén minuut later al herstelde hij zijn fout. Invaller Steven de Ronde liet 5-7 aantekenen en nadat Jeroen van Driel door 6-8 te scoren het tweede aanvalsvak weer voor de korf had gebracht, leek er in de resterende negen minuten nog iets mogelijk. Drie minuten Remise in nistige Siciliaan door eeuwig schaak BELGRADO HANS BOUWMEESTER GPD MEDEWERKER Boris Spasski is ziek. Na een kleurloze 24e partij op zaterdag liet hij zondagmorgen de arts komen, die hem onmiddellijk bedrust voorschreef. De dokter constateerde een acute brochi- tis en een lichte angina. Robert Fischer stemde in met het voor stel om de 25e partij tot komen de woensdag uit te stellen. De stand blijft 8-4 in het voordeel van de Amerikaan, die nog twee punten moet maken om de match en de vijf miljoen gulden te winnen. Elke speler heeft to taal vier keer het recht om uit stel te vragen. Spasski heeft dit inmiddels gedaan, zodat hij mag hopen spoedig te herstel len van alle ongemak. Fischer heeft in het geheel nog geen ti- me-out genomen en het is de vraag of hij de komende weken van dit recht gebruik zal maken. Beide spelers verlangen immers naar het einde: wat dat betreft spreken de laatste partijen een duidelijke taal. De partij van zaterdag was een rustige Siciliaan waarin geen grote spanningen voor kwamen. Na 39 zetten eindigde het duel in remise door eeuwig schaak. Wit: B. Spasski; Zwart: R. Fi scher 24e matchpartij, Belgrado 1992 Siciliaans 1. e4 c5 2. Pe2 Pf6 3. Pbc3 d6 4. g4 g6 5. Lg2 Pc6 6.0-0 Lg7 Deze opstelling hebben we ook in de 22e partij gezien, Spasski koos toen voor 7. d3. 7. d4 cxd4 8. Pxd4 Lg4 De combinatie 8...Pxe4 gaat niet op wegens 9. Pxc6 Pxc3 10. bxc3! 9. Pde2 Dc8 10. f3 Lh3 11. bdi3 Dxh3 12. Lg5 0-0 13. Dd21)6 14. Le3 Kh7 15. Tacl Dd7 16. Pd5 Pxd5 17. exd5 Pe5 18. b3 b5 Met deze opmars moet zwart in dit type stelling voorzichtig zijn, omdat veld c6 een mooi steun punt kan worden voor een paard. Te overwegen viel 18...e6 of 18...Tfc8 19. Ld4 Tac8 20. f4 Pg4 21. Lxg7 Kxg7 22. Pd4 Pf6 23. c4 Vooral niet direct 23. Pc6 Pxd5! met voordeel voor zwart. 23— bxc4 24. bxc4 e6 25. dxe6(?) Hier was 25. Pc6! beduidend sterker, omdat de zojuist ge noemde combinatie niet meer opgaat. Zwart komt daama in een lastig parket, want 26. Dd4 is een gevaarlijke positionele dreiging. Na de partijvoorzet ting heeft Fischer geen proble- 25...fxe6 26. Tfel Tfe8 27. Pb3 a6 Er zou eens een schaak op a7 aan de orde kunnen zijn. 28. Dd4 Tc6 29. Tedl Tracht met 30. c5 in het voor deel te komen, maar zwart is hem een slag voor. 29...e5! 30. £xe5 Txe5 31. Dxe5 dxe5 32. Txd7 Pxd7 Van dit eindspel is niet veel meer te maken. 33. Tdl Pf6 34. c5 KF7 35. Tel Pd7 36. KF2 Ke6 37. Ke3 Kd5 38. Tdl+ Ke6 39. Tel Kd5 Remise. Adams op weg naar een ton TILBURG ANP Michael Adams bevestigt in Tilburg zijn naam als prijsschaker. De Engelsman plaatste zich zaterdag voor de finale van het Interpolis- toernooi, waar voor de winnaar een bedrag van 100.000 gulden klaar ligt. Adams versloeg in de tweede partij van de halve Finales de Israëliër Smirin. De tweede finalist is nog niet bekend. De Ame rikaan Kamski en de Wit-Rus Gelfand remiseerden voor de tweede keer. Adams voelt zich thuis in het k.o.-systeem in Tilburg. Na de rustige remise tegen Smirin in de eerste halve finale tipte iedereen de Engelsman als finalist. Met wit voldeed Adams aan de verwach tingen. In een opwindende Siciliaan was hij voor Smirin te sterk. De Israëliër kreeg als troostprijs een bedrag van 20.000 gulden. Gata Kamski slaagde er niet Gelfand voor het blok te zetten. Voor de tweede keer werd een emotieloze remise overeengekomen. Zondag moet de barrage de beslissing brengen over de tweede fi nalist. voor tijd betekende een uit- werkfout echter 6-9 en een mi nuut later leidde de misser van Steven de Ronde op tweëenhal- ve meter de genadeslag in. De ploeg van Rijndelfland, met Henk Albers (Crescendo) en Marleen Passchier (Fluks) in de gelederen, was in Terrasso te sterk voor het nationale team van Spanje: 7-25, rust 6-11. Al leen in het eerste kwartier kon Spanje gelijke tred houden. Daarna liep Rijndelfland ge makkelijk weg. AMSTERDAM ANP Jansher Khan, Chris Dittmar, Peter Marshall en Tristan Nancorrow zijn de vier spelers die hun ac tieve verblijf bij de NCM Dutch Open over het weekeinde heen hebben getild. De organisatie van het squash-evenement in Amsterdam kon het met deze spelers niet beter treffen om ook de laatste kaartjes voor de resterende drie wedstrij den aan de man te brengen. Engels kampioen Peter Marshall versloeg Australiër Danny Meddings. Dittmar had geen moeite met Adrian Davies. De Australische num mer twee van de wereld was zo klaar. Nancarrow verdiende eveneens een plaats in de halve eindstrijd in zijn duel met de Engelsman Philip Whitlock. De Pakistaanse wereldkampioen Jansher Khan had moeite met Brett Martin, maar won wel. cheidsrechterjerrol i Elburg maakte zater- dagavond tijdens Haarlem-RBC (3-2) een opmer kelijk debuut in het betaalde voetbal. Het was tien jaar (arbi ter Ruud Klint uit Nieuw Ven nep) niet meer voorgekomen dat een scheidsrechter van Suri naamse afkomst de 'professio nele velden' betrad. De pas 28- jarige Elburg, geboren in Am sterdam en vanaf zijn tweede levensjaar woonachtig in Gro ningen, beleefde een moeilijk avondje in de Spaamestad. Al in de tweede minuut van het duel keurde hij een doelpunt af van Haarlem-spits Piet Keur, wegens duwen in de rug. In de loop van de tweede helft her haalde hij dat, dit keer omdat Keur betrokken zou zijn ge weest bij een onreglementaire actie voorafgaande aan de tref fer van Noordwijker Patrick Scheurwater. Elburg deelde twee gele kaarten uit, waarvan er op z'n minst één zeer discu tabel was. Jerrol Elburg had zelf weinig zin om over zijn debuut te praten. „Het is me zelfs ontraden", haalde hij de KNVB-reglemen ten maar weer eens aan. „Laat ik het er maar op houden dat ik blij verrast was toen afgelopen dinsdag de mededeling binnen kwam dat ik vanavond mocht debuteren in de eerste divisie. Het geeft toch aan dat je blijk baar goed bezig bent." De elite van de inter nationale golfwe- reld kan zich bin nenkort verrijken in Zuid-Afri- ka. Na de jarenlange sportieve isolatie wordt begin december in Sun City een evenement ge houden, waar de toppers strij den voor een eerste prijs van ruim 1,7 miljoen gulden. Tien spelers komen in Sun city aan de start. De succesvolle Brit Nick Faldo en de Amerikaan Fred Couples hebben toegezegd deel te nemen. Zij krijgen in elk geval concurrentie van de Duit ser Bernhard Langer, de Span jaard Jose Maria Olazabal en lan Woosnam uit Wales. De plaatselijke vedette Ernie Els, i >.i\ ui i rost,Ni<k Price, John Cook en Graig Parry complete ren het sterke deelnemersveld. Dat Hans Kraay ju nior op de Neder landse voetbalhel den de schaamte ruimschoots voorbij is, mag bekend worden verondersteld. Het 'hakken, bre ken, slopenis door de zoon van de voetbalcommentator tot kunst ivrheven en hij schopt col lega's lachend de ziektewet in. Geregeld kunnen we daar via Studio Sport staaltjes van zien, als de speler van Dordrecht ten minste niet is geschorst. In de Engelse Premier League loopt de evenknie van Kraay. Hij heet Vinnie Jones. Speelde voor Wimbledon, leeds United, Shef field United, Chelsea en is nu sinds ruin1 een maand terug bij eerstgenoemde club. Jones is 27 jaar. uit de kluiten gewassen, heeft zijn haar gemillimeterd en zijn kuiten getatoeëerd met de emblemen van de clubs die hij versleet. Vergeleken bij dit mon ster is Kraay maar een zielige jongen. Gisteren konden we op tv getui ge zijn van een ontmoeting tus sen Jones en Kraay. In het kader van de infantiele rubriek die Kraay junior heeft in het weke lijkse sportmagazine op Neder land 2 (een rubriek die als 'inlei der'altijd een overtreding van Kraay heeft) was hij naar Lon den afgereisd. Het item Jones-Kraay werd een knap staaltje beeldbuisbevlek- kingen zelfverheerlijking. Jones vertelde over een nieuwe video waaraan hij heeft meegewerkt en die in Engeland de nodige op schudding heeft veroorzaakt. De film (getiteld Soccers Hard Menbestaat uit een aaneen schakeling i>an smerige overtre dingen. doodschoppen, elleboog- jes en andere viezigheid. Harde voetbal porno, zeg maar. Voor Kraay was het alsof een jongensdroom in vervulling ging. Toen Jones hem een /mar lips aan de hand deed (Je kunt met je schoennopfjen achteloos iemand op zijn achillesfrees trap/wn als de arbiter de andere kant opkijkt') stond de re/>orter ie kwijlen en heftig 'ja' te knik ken binnenkort in Nederland, naar ikvtee s RUB VAN DER ZANDEN den week ontslagen als trainer van Heerenveen, in Voetbal Inter national: „Toen ik hier kwam was Heerenveen een leuke club, nu is het een goeie club". Excelsior-voetballer Hubert' Verspuij in het programma blad van zijn club: Scheidsrechter Roelof Luinge is vreselijk. Die man praat boven dien met consumptie. Wanneer die tegen je uitvaart zit je er he lemaal onder!" Fritz Korbach in Voetbal Inter national: „Ik blijf gewoon positief, want ik schaar me tenslotte in het rijtje Cr uijff, Michels, Beenhakker. Die zijn alledrie al eens ont slagen. Dat kan ik na 25 jaar nou ook ein delijk eens zeggen. Judocoach en sport schoolhouder Peter Ooms in Voetbal In ternational: „Die trainers van de ALO kunnen mis schien goed praten, maar die kunnen niet goed trainen. Ik heb hier op school heel veel ALO-pikken gehad, maar ik heb er maar eentje over. Absoluut geen cent waard. Idem: Elke trainer is per definitie een dictator. Ajacied Dennis Bergkamp in Voetbal International: „Trainers zijn in feite hulpmid delen. Schaatser/wielrenner Herbert Dijkstra in het Parool: „Ik ben geen loper, maar dese lectie van Ajax loop ik naar huis. Basketbal-trainerTon Boot in het Parool: „Helaas moet je om in de top te coachen beschikken over goede connecties; dineren met be stuursleden, voorzitters naar de mond praten. Veendam-voetballer Henk de Haan in Sportief Aktueel Noord: Weet je wat ik best zou willen worden, scheidsrech ter! Eerlijk. Ik heb de oplossing van het scheidrechterstekort. Je moet voetballers, die zelf op niveau gevoetbald hebben, meteen in de hogere klassen laten fluiten Gewoon een verkorte cursus ge ven en fluiten met die hap. Fritz Korbach in het Parool: „Rust? Daar heb ik geen behoef te aan, die vind ik wel in mijn kist. Rob Baan, trainer van FC Twente in het Algemeen Dag blad: „Ik geloof best dat Beenhakker zich fantastisch verkoopt, maar als ik dat op die manier wil pro beren moet ik eerst gaan roken. Nou, dat vind ik niet fijn. Ver volgens moet ik me in het uit gaansleven storten. Vind ik ook niet fijn. En ik moet er een vriendin bijnemen. Dat doe ik niet. Ik denk dat je jezelf moet blijven. Autocoureur Jan Lammers, ge trouwd met een uit Jemen stammende vriendin, in NRC Handelsblad, over zijn (mos- lim)geloof: „Dat gaat niemand iets aan. Dat matje staat tussen jou en God. De koran ac cepteert de bijbel, andersom is dat niet het geval. Ik hoef echt niets te laten, het is een praktisch geloof. Heel verfris send, maar al die oude tradities geven vaak negatieve re acties. Ajax-talent Claren ce Seedorf in Vrij Nederland: „Buiten mijn ou ders, mijn vrienden en Rob Jan sen is niemand belangrijk. Ben van der Burg in zijn co lumn in Schaats over de enige marathon waar hij aan mee heeft gedaan: „Na een ronde of 80 ging ik hallucineren, ik waande mij snorkelend op Sulawesie. Of waar dat ik 'wesie' mag. Later zag ik, dat het het water was dat in de bocht was komen te staan. Het snorkelende geluid was van mijn achtervolger, die met zijn neus de plek boven mijn bils pleet had ingenomen. In vakter men wordt dat inhaken ge noemd. Plots liet ik een knette rende scheet. De rest van het pe loton zag ik voor mij uitgaan. Later vernam ik, dat ze dachten, dat het schot voor de laatste ron de had geklonken. Ik werd niet geklasseerd. Deze wond doet nog veel pijn. Liet schrijven hierover helpt nu voor het verwerken van dit trauma. Michael Jordan komt, Michael Jordan komt", kraaide een jeugdige Lissese basketballer tegen zijn vriend jes. „Wanneer dan?", werd hem gewaagd. „Op de basketbalcli- nic in de herfstvakantie", had hij, zijn vreugde niet onder stoelen of banken stekend, ge antwoord. Afgelopen vrijdag was het zover, alleen Michael 'Air' Jordan was er niet om de talentjes bij bas ketbalvereniging Lisse training te geven. Wel een paar andere Amerikanen die in de Neder landse competitie spelen of hebben gespeeld. Zoals Tyrone 'Tree' Marionnaux, L.J. Pipkin en Arthur Caldwell. Zelfs twee voudig coach van het jaar Jan- Willem Jansen als enige met fluitje van Canadians had zijn bijdrage toegezegd aan de organisatoren. Vijftig jeugdspelers en -speel sters, van wie er opvallend wei nig gekleed warenn in een shirtje met een NBA-ster erop, waren op komen dagen om zich verder te bekwamen in de sport. Van een Jordan-effect was ech ter geen sprake. Wat het Ameri kaanse 'Dream Team' op de Olympische Spelen heeft laten zien heeft geen invloed gehad op de ledenaanwas bij de Lisser vereniging. „Want", zo legt coördinator Ad van der Vlugt uit, „dat hebben we helemaal niet nodig. Ons le den wervingsbeleid zorgt er al tijd voor dat we genoeg leden hebben. We hebben op scholen actieve basketbalprogramma's opgezet tijdens en na schooltijd, waardoor we de Lissese jeugd blijven interesseren in basket bal." Lisse zou evenals vele andere verenigingen eerder last hebben van het lordan-effect. Voor op vang van de eventuele aanwas zijn er namelijk trainers nodig en die zijn nog wel eens moei lijk te vinden. En als je de jeugd niet van het begin af aan goed opleidt wordt het of niks of vin den ze het niet meer leuk en stoppen ermee. Die zie je nooit meer terug. Van pauzes willen de kinderen overigens niets weten. Waar de Amerikanen lui onderuit zitten om hun hamburgers op te eten, staan de kinderen alweer in de zaal om een balletje te schieten. Als de trainers er weer zin in hebben staan de kinderen vol bewondering te kijken naar de boomlange negers. Michael Jor dan of niet, ze komen in ieder geval uit het Mekka van de bas- ketbalsport. Verwarring, onvrede en vooral onbegrip bij coaches, spelers en publiek voerden gisteren de boventoon over de afgelasting van de verregende hockeytop- per tussen Bloemendaal en Am sterdam. Vooral de weigering van het bestuur van Bloemen daal om na de afkeuring van het (toch al kwetsbare) met zand ingestrooide hoofdveld uit te wijken naar het tweede kunstgrastapijt, viel slecht bij het hoofdstedelijke gezelschap. Niet in de laatste plaats omdat door de aanwezigheid van de televisie niet zuiver en alleen sportieve, maar ook reclame-ar gumenten een rol speelden. Voorzitter Lo van Noordwijk bleef ondanks de druk die van vele kanten op hem werd uitgeoefend onverbiddelijk. „Het is een combinatie van fac toren", verweerde hij zich. „Er staat een wedstrijd voor dat veld gepland. Die mensen hebben ook recht om te spelen. Zij be talen tenslotte net als iedereen contributie. Bovendien is het niet denkbeeldig dat die ont moeting eruit wordt gehaald wanneer de regen blijft aanhou den. Daarnaast ben ik eerlijk ge noeg toe te geven dat we bij on ze beslissing de aanwezigheid van de camera's van de NOS hebben laten meewegen. Er staan daar geen reclameborden. We komen al zo weinig op tele visie. Onze bord-sponsors wil len we ook wel eens laten mee profiteren." joep Brenninkmeijer, hoofd coach van koploper Amster dam, had totaal geen begrip voor het besluit van de club noch voor het vroege tijdstip (drie kwartier voor aanvang) van de afkeuring. „Belachelijk", sprak hij met on derkoelde woede. ,De scheids rechters zijn van mening dat het hoofdveld onbespeelbaar is. Daar kan ik in meegaan. Maar het tweede veld ligt er goed bij. Daar wordt tenslotte nu ook op gespeeld. We zijn toch met top sport bezig?" FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17