Pieterse maakt prachtig ploegenspel af Olaf Ludwig heeft nog heel veel in te halen Primeur voor Blue Jays Nederlandse springruiters voltooien hattrick in Helsinki Sport Doorgaan TT Assen is onzeker MAANDAG 26 OKTOBER 1992 15 Boycot bedreigt rugbyers Zuid-Afrika Johannesburg» Het NSC (Nationaal Sport Congres) in Zuid-Afri ka heeft gisteren besloten alle steun aan de rugbyploeg te stop pen. Voorzitter George riep zelfs op tot een nationale en interna tionale boycot. „We boycotten alle rugbytoernooien", zei George tijdens een persconferentie. Het NSC is geassocieerd met Man- dela's anti-aparheidsbeweging ANC. De organisatie heeft zich ook gedistantieerd van het toernooi om de wereldbeker in 1995. Als reden voor de boycot gaf George op dat de rugbyers nog steeds het symbool zijn van de apartheid en dat ze Zuid-Afrika niet op waardige wijze vertegenwoordigen. Laatste wielerzege voor Zülle Barcelona Alex Zülle heeft gisteren de laatste overwinning van het Europese wielerseizoen op de weg behaald. De 24-jarige Zwitserse neo-prof won de klimwedstrijden op de Montjuic, de Olympische berg van Barcelona. Zülle eindigde in de rit in lijn over 24 km aan het wiel van zijn landgenoot Toni Rominger. In de tijdrit over 8,7 kilometer was Zülle drie seconden sneller dan Rominger, waardoor hij eerste werd in het klassement. Schaatser Francisco Cortes in vorm den haag Schaatser Francisco Cortes uit Warmond heeft tijdens gewestelijke- en baanselectiewedstrijden op de Haagse Uithof opnieuw aangetoond in vorm te zijn. Vorige week reed hij in In zeil de schaatsers van Jong Oranje nog op achterstand, gisteren was hij weer bij de snelsten. Op de 500 meter noteerde de neo- senior een tijd van 40,44 en op de 1000 meter finishte hij in 1.23,73. B-junior Bas Poelstra legde de 3000 meter in de snelle tijd van 4.37,34 af. Luyk kandidaat voorzitter KNSB Amersfoort Charles Luyk (60) uit Oss wordt op 12 december bij de algemene ledenvergadering van de Koninklijke Neder landse Schaatsenrijders Bond (KNSB) voorgedragen als nieuwe voorzitter. Luyk moet de opvolger worden van Rinse Zijlstra, die wegens drukke werkzaamheden de functie niet meer kan uitoe fenen. Luyk heeft geen ervaring in de schaatswereld. Hij komt uit de hockeywereld. De werknemer van Unilever is de enige kandidaat voor de post van voorzitter. Fausto de Marreiros leek zaterdagavond bij de opening van het schaatsseizoen op de Jaap Edenbaan het eerste feestje van de Siebrand-formatie ruw te verstoren. Het prachtige ploegenspel van Piet Kleine, Henk Angenent, Hans Pieterse en Evert van Benthem moest door Pieterse worden afgemaakt, in een eindsprint van vijf. Voor de ploeg van Rien de Roon verliep alles perfect volgens sce nario totdat De Marreiros op de laatste 100 meter alsnog langszij kwam. De Marreiros hief de armen omhoog, Pie terse stond even later met de bloemen. De finishfoto had namelijk aangetoond dat Pieterse een fractie eerder de meet was gepasseerd. amsterdam JAN BROUWER DE KONING SCHAATSMEDEWERKER De Marreiros brieste na afloop, staande op de middelste tree van het ereschvot, van woede. Hij vond nog altijd dat hij de enige echte winnaar was, geen foto kon hem van dat idee af brengen. Maar foto's liegen net zo min als cijfers. Zo staat de natuurijsspecialist nog altijd op nul als het om overwinningen op kunstijs gaat, Pieterse heeft er nu twee op zak. Door de ideale weersomstan digheden, weinig wind en tem peraturen iets boven het vries punt, voelden de rijders zich za terdagavond op de sfeervolle Jaap Edenbaan in hun element. Zij blaakten van strijdlust. Het aantal uitlooppogingen viel nauwelijks te registeren. Na twintig ronden vonden zeven man elkaar. Siebrand was met drie man (Evert van Benthem, Hans Pieterse en Henk Angen ent) het sterkst vertegenwoor digd in deze vluchtgroep, die verder De Marreiros, Arnold Stam, Erik van den Boogert en Albert Bakker herbergde. Piet Kleine stopte op kop van de grote groep op sublieme wijze af, waardoor de zeven vluchters, onder wie drie ploegmakkers van Kleine, het peloton lapten. Even later ging Kleine samen met Haico Bouma aan de haal, en samen pikten ze een vijftien tal ronden later aan bij de staart van het peloton. Met nog 25 ronden op het scorebord werd de definitieve ontsnapping geforceerd. Een omvangrijke groep van veertien De kopgroep met Marreiros, Stam en latere winnaar Pieterse. schaatsers ringeloorde in een mum van tijd het peloton. Be halve Evert van Benthem en Henk Angenent waren alle vluchters van het eerste uur bij die actie betrokken. En dus moest de winnaar uit de kop groep van vijf man komen. Pieterse kon het zelf maar amper geloven dat hij de rapste was. ..Ik reed de hele week als een slak over het ijs. Ik kon zelfs mijn sparringpartner Frans de Ronde in trainingen niet bij houden. Maar vandaag heb ik een metamorfose ondergaan. Ik kon constant aanvallen. Ja, en dan kom je vanzelf op het podi um terecht. Dit is prachtig na tuurlijk, temeer omdat ik hier om de hoek woon", glunderde de 26-jarige sportartikelenver koper uit Diemen na de huldi ging- De gevestigde orde liet het za terdagavond op onthutsende wijze afweten. Oleg Bozjiev, Yep Kramer en Lammert Huitema kwamen ondanks verwoede po gingen niet weg uit het peloton, terwijl Richard van Kempen, af gelopen jaren onbetwist de sterkste, na een tempoversnel ling halverwege de koers moest lossen en voortijdig van het ijs stapte. Van de schaatsers uit de regio acteerde alleen Henk Angenent op het hoogste plan. Ondanks een achtste plaats meldde de 25-jarige Alphenaar nog niet in vorm te zijn. Rick van der Hoorn uit Ter Aar en Koudeker- ker Ronald de Graaf slaagden erin zich te handhaven In het sterk uitgedunde peloton. Voor al debutant De Graaf deed dat op indrukwekkende wijze, want hij moest twee keer na een valpartij terugvechten. Voor Jan Dirk Corts (Koude kerk), Piet van der Geest (Zoe terwoude), Rene Vergeer (War mond) en Frans Biemond (Nieuwe Wetering) ging het al lemaal te hard. Zij moesten on derweg afhaken en finishten op een ronde achterstand van het peloton. Bij de VTOuwen ging de zege naar Alida Pasveer. Na een snel le, harde koers won zij de mas sasprint voor Baukje Keulen en Henriet van der Meer. Jolanda Grimbergen (Rijnsburg) werd zesde. Henriette Vooys (Rijns burg) achtste en Petra Grimber gen dertiende. palma de mallorca anp/sip Olaf Ludwig is aan een giganti sche inhaalrace bezig. De 32-ja rige Duitser boekte zaterdag in zijn derde jaar als professional door de eindzege in het klasse ment om de Wereldbeker zijn 38ste overwinning. Een respec tabel aantal voor een renner die pas op 29-jarige leeftijd beroeps werd. In Palma de Mallorca kwam zijn leidende positie tijdens de Grand Prix des Nations, een tijdrit over 56,5 kilometer, geen moment in gevaar, ondanks het feit dat hij als veertiende werd columbus «anp Assen blijft dit jaar verstoken van het wereldkampioenschap Superbike. Tijdens het FIM- congres in Columbus (Ohio) probeerde algemeen-secretaris Jan Martens van de KNMV (Ko ninklijke Nederlandse Motorrij dersvereniging) vergeefs over eenstemming te bereiken met race-promotor Flaminini en marketing-directeur Devine. Volgens het tweetal is het feit dat de Stichting Circuit van Drenthe een exclusief contract heeft afgesloten met de ta baksfabrikant BAT en Texaco het grootste struikelblok. Bo vendien vond het duo de finan ciële bijdrage van de Stichting te laag. Of dit jaar in Assen de be roemde TT wordt gehouden, is ook nog onzeker. Bernie Eccle- stone, die alle rechten in zijn bezit heeft, stelt dusdanige har de eisen dat de Stichting die volgens Martens nauwelijks kan opbrengen. Toekomst Contractueel is de Brit verplicht volgende week de Grand Prix- kalender voor volgend seizoen te presenteren. „Ik moet niet aan de gevolgen denken indien Ecclestone Assen links laat lig gen", reageerde Martens. „De financiële huishouding van de KNMV moet dan volledig her zien worden. Om' nog maar niet te spreken over de toekomst, want als je een keer van het to neel verdwenen bent, kost het ontzettend veel moeite terug te keren." Wel werd Assen onder voorbehoud aangewezen om het Europees kampioenschap op 22 juni te houden. Tijdens het congres kreeg Ne derland op motocrossgebied vijf Grote Prijzen toegewezen. De wereldtop van de 125 cc-klasse meldt zich op 23 mei in Berg- hcm, de kwartliters op 4 april in Valkenswaard, de 500 cc-klasse op 18 juli in Mill en de zijspan nen komen Op 2 mei naar Halle en op 5 september naar Mak- kinga geklasseerd op bijna vier minu ten van de verrassende winnaar Johan Bruyneel. De Belg was zes seconden sneller dan Tony Rominger en zestien tellen rap per dan Ekimov. Jelle Nijdam eindigde als bes te Nederlander op de achtste plaats, Peter Pieters op de twaalfde. Erik Breukink faalde opnieuw op het onderdeel dat eens zijn specialisme heette te zijn. De dertiende plaats op 3.22 was ronduit teleurstellend. „Ik heb een slechte tijdrit ge reden", bekende de Nederlan der, die zaterdag voor het laatst in de kleuren van PDM reed. Volgend jaar stapt hij over naar ONCE. „Ik heb geen verklaring. De conditie was goed, want vo rige week heb ik nog in Italië gewonnen. De vorm van de dag ontbrak. Ik had zeker nog ambi ties, maar ik ben geen moment in mijn ritme gekomen." De finale om de Wereldbeker, de uitvinding van de Nederlan der Hein Verbruggen, was sterk gedevalueerd. Indurain en Chi- appucci bleven weg. Raul Alcala meldde zich op het laatste mo ment ziek af, Jalabert kwam he lemaal niet opdagen. Van de twintig eerste renners van het klassement verschenen er slechts negen aan de start. Het veld werd gecompleteerd door renners met een wild card. De Finale op het vakantie-ei land was een farce, sportief en qua belangstelling van het pu bliek. Bovendien reden de be roepsrenners louter voor de eer. De FICP (Internationale profsectie) heeft geen prijzen geld verbonden aan de compe titie omdat er geen sponsor ge strikt werd. Desondanks heeft Ludwig de eindzege zonder meer verdiend omdat hij de re- gelmatigste renner was in de klassiekers die meetellen voor het klassement. Hij eindigde onder meer in Milaan-SanRemo als zesde, in Parijs-Roubaix als tweede, de Amstel Gold Race won hij met een magnifieke eindsprint en in Parijs-Tours fi nishte hij als derde. Sinds zijn triomf in de Gold Race had hij het leiderstricot om zijn schou ders. Hij stond de eerste plaats niet meer af en volgde zijn ploegge noot Fondriest op als winnaar. De Duitser neemt waardig af scheid van Peter Post, die hem drie jaar geleden na de val van de Berlijnse muur in zijn forma tie opnam. De Amstelvener heeft er geen spijt van gehad. De voormalige Oostduitser ont popte zich als een gedreven, leergierige en ambitieuze prof. die als geen ander besefte dat hij in korte tijd, gelet op zijn leeftijd, zijn slag moest slaan. Hoewel geld hem niet echt interesseert dacht hij in augus tus niet lang over het aanbod van Telekom na. De Duitse tele foonmaatschappij bood hem j» een contract voor drie seizoe- J nen met een jaarsalaris van 1,2 V miljoen gulden. Een bedrag 3T waar Peter Post niet tegen kon opboksen. „Ik was graag bij Post gebleven. Hij heeft me ten slotte de kans gegeven, maar hij was ook de eerste die zei dat ik een dief van eigen beurs zou zijn als ik zou blijven." Olaf Ludwig. foto archief Grethen pakt WK-titel bandstoten duisburg «sip De Luxemburger Fonsy Grethen heeft de wereldtitel bandstoten veroverd. Hij versloeg gisteren in Duis burg in de finale de Belg Peter de Backer in vier sets (3-1). Brons was er voor de Duitser Wolfgang Blondeel, die zijn landgenoot Wolfgang Zenkner in drie sets de baas bleef. Grethen werd de opvolger van Ray mond Ceulemans, die acht jaar geleden de sterkste was. Canadese honkballers pakken zege in World Series De buit is binnen. Spelers van de Toronto Blue Jays zijn uitzinnig van vreugde na de beslissende winst op de Braves. Joe Carter vormt het stralende middelpunt. foto ap ATLANTA HANS-DE BRUUN GPD-VERSLAGGEVER De Toronto Blue Jays hebben zaterdagavond in Atlanta honk balgeschiedenis geschreven door voor het eerst de titel in de Worldseries naar Canada te ha len. De Atlanta Braves verloren thuis de zesde wedstrijd met 4- 3, waardoor de Jays op een niet meer in te halen 4-2 voorsprong kwamen. De Amerikanen geven aan de winnaar van deze officiële Ame rikaanse titelstrijd het predikaat 'wereldkampioen', maar dat is omdat alleen profclubs uit de VS en Canada meedoen nogal be trekkelijk. Maar in de baseball- wereld wordt nu gedacht aan een echt prof-wereldkampioen schap, waaraan dan ook teams uit Japan, Taiwan of de Domini- kaanse Republiek zouden kun nen meedoen. In Toronto werd de zege op een uitzinnige manier gevierd. De Skydome was volgepakt met 40.000 mensen die de wedstrijd in Atlanta via een gigantisch beeldscherm konden volgen. Voor de Canadezen had het iets van een zoete wraak voor het niet krijgen van de Olympische Spelen in 1996. Die gingen juist naar Atlanta. Bovendien was er vorige week zondag het 'vlagincident', waar bij in Atlanta de Canadese vlag ondersteboven werd gehangen. Dat leidde tot felle reacties en zelfs een verontschuldiging door president Bush aan het Canade se volk. Voor de Braves was het verlies extra hard, omdat zij vo rig jaar ook al in de finale ten onder gingen, toen tegen de Minnesota Twins. Na hun zege in Toronto, don derdag, zouden de laatste twee duels in Atlanta gespeeld wor den. maar de Braves wisten dit thuisvoordeel niet uit te buiten. Zelfs de steun van George Bush, die zich de voorbije weck een fervent Braves-supporter toon de, hielp niet. De zesde partij uit de best-of- seven-reeks duurde elf innings en ruim vijf uur. De 51.000 op de tribune kregen dus waar voor hun dure geld Op de zwarte markt gingen de kaartjes vlak voor de wedstrijd voor 1500 dollar van de hand. De Jays koesterden vijf in nings lang hun in de vierde slag beurt (uit een homerun van Candy Maldonado) verkregen 2- 1 voorsprong. Maar in de laatste slagbeurt van de negende inning kwamen de Atlanta Braves langszij dankzij oude rot Otis Nixon. Het was een andere veteraan, Dave Winfield. de oudste man op het veld, die in de elfde in ning met twee man op de honken de bal uit de pitch van Charlie Leibrandt laag over de grond in het linker achterveld sloeg, en de Blue Jays twee maal liet scoren. De Braves kwamen nog een keer terug, maar daar bleef het bij. Nu het basebalIseizoen voor bij is beginnen de teameigena ren en de media zich zorgen te maken over de toekomst. De toeschouwersaantallen zijn de laatste jaren sterk gedaald en ook de televisiezenders lijken niet meer zoveel geld over te hebben voor het week-in week uit op de buis brengen van Amerika's sport nummer 1. Volgend jaar loopt het con tract af, waarbij de tv-zenders CBS en ESPN in vier jaar 1,5 miljard dollar aan de clubs heb ben betaald. CBS zond alle play offs en worldserics-wedstrijden live uit, terwijl ESPN gedurende het seizoen bijna 200 wedstrij den live uitzond. Er blijkt bij de Amerikaanse tv-kijker duidelijk sprake van verzadiging. CBS heeft bovendien 500 mil joen dollar verlies geleden op de baseball-uitzendingen (door te ruglopende reclame-inkom sten), en ESPN 190 miljoen dol lar. Beide maatschappijen over wegen hun geld ergens anders aan te besteden, wat voor de clubs een enorme aderlating zou zijn. Basketbal en American football zijn de laatste jaren po pulairder geworden. Met een hervorming van de competitie (een korter seizoen, drie divi sies) hopen de clubs nu het tij te keren. Catcher Borders meest waardevolle speler Pat Borders werd de MVP van de World Series, nin. Als achtervangcr vormde hij met zijn strak de meest waardevolle speler. De catcher van de ke aangooi een bedreiging voor de honkstclers. Toronto Blue Jays speelde alle innings in het na- in het reguliere seizoen liet hij 29 procent sneu seizoen. Hij werd met 0.450 de beste slagman in velen. de wedstrijden tegen de Oakland Athletics en jk had niet gedacht in aanmerking te komen Atlanta Braves. Borders sloeg negen uit twintig, voor de MVP", zei hij bescheiden. „Er stonden waaronder drie tweehonkslagen en een home- zulke grote namen in het veld." helsinki anp De Nederlandse springruiters hebben in de Scandinavische wedstrijden voor de werelbeker een hattrick voltooid. Na Jos Lansink in het Deense Aarhus en Jan Tops in Oslo verdiende Piet Raymakers zaterdagmiddag een auto in Helsinki. Raymakers blijkt het verlies van Ratina Z, goed voor goud en zilver op de Olympische Spe len van Barcelona, uitstekend te hebben opgevangen. De paar den Rinnetou en Raspoetin van Stal Zangersheide in Lanaken bezitten kwaliteit genoeg om met de ambitieuze 36-jarige Raymakers in de prijzen te val len. Een week geleden werd de ex-Brabander in het concours van Norrköping tot beste ruiter uitgeroepen. In de Finse hoofdstad, waar in het verleden Wout-Jan van der Schans enkele keren succes vol was, was Raymakers de eni ge deelnemer, die er in de bar rage met zes andere combina ties in slaagde opnieuw foutloos te blijven. De Duitser Hauke Lu ther eindigde met Gaylord als tweede. Hij maakte één spring- fout en was nog iets langzamer dan Raymakers (35,59 tegen 36,52 seconden). Luther, die in de Scandinavische wedstrijden tiende, vierde en tweede werd, voert de tussenstand van het Europese circuit voor de we reldbeker aan met 39 punten. Tops en de Duitse oud-wereld kampioen Gerd Wiltfang delen de tweede plaats met dertig punten. Bij de eerste tien staan voorts de Nederlanders Henk van de Pol (zesde), Raymakers (achtste) en Lansink (negende). De vierde van de veertien voor wedstrijden is zaterdag in het Ierse Millstreet. Daarna is Am sterdam (15 november) aan de beurt. Ook in het CSI van Leeuwar den was er succes voor de na tionale deelnemers. In het hoofdnummer om de Grote Prijs zegevierde Eric van der Vleuten met Olympic Balthazar. De 29-jarige ruiter uit Mierlo was in de barrage (met twaalf combinaties) juist iets sneller dan Van der Schans met Con corde (34,86 tegen 35,64 secon den). Achter de Duitser Peter Weinberg met Warship werd Emile Hendrix met Aldato vier de Het concours trok in totaal 16.000 toeschouwers, tweedui zend meer dan vorig jaar. In de Grote Prijs van Stuttgari eindigde los Lansink gister avond als derde. Hij liep in de barrage met Egano vier straf- punten op. De Amerikaanse amazone Lisa jacquin won voor 7300 toeschouwers met For the Moment. Zij reed als enige een foutloos rondje. De Braziliaan Rodrigo Pessoa werd met Special Envoy tweede.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15