Sport Katwijk heeft geen last van Zwart Wit DIOK glibbert naar winst Lammers blijft ondanks uitvallen positief Honda trekt zich terug MAANDAG 26 OKTOBER 1992 Record Milan a AC Milan boekte I H gisteren de 41 ste overwinning op rij en brak daarmee het record dat sedert 1956 op naam van Fiorentina stond. World Series 1 C De Toronto Blue I J Jays zorgden voor een primeur in het honkbal door als eerste Canadese ploeg de World Series te winnen. Siemerink verliest yt -7 Jan Siemerink I kwam in Wenen opnieuw niet langs Peter Korda. De finale bleef voor de Rijnsburger zodoende buiten bereik. REDACTIE HERMAN JOUSTRA AD V \A BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER ROB VAN DER ZANDEN Blikseminslag verjaagt hockeyers oegstgeest De hockeysters van LOHC en de gasten van Soest zijn gistermiddag, na tien minuten spelen, trillend van het kunstgrasveld gelopen. Blikseminslagen de daarbij behorende grote knal waren daar de oorzaak van. Enkele honderden meters verderop trof de bliksem de grote antennemast aan de Kwaak- laan in Oegstgeest. Het eerste-klasseduel werd ondanks de goe de bespeel baarheid van het veld niet meer hervat. De arbiters hanteerden de regel van de hockeybond dat bij onweer niet ge speeld mag worden. Er waren nog geen doelpunten gemaakt. Bond Uruguay schorst alle profs Montevideo De voetbalbond van Uruguay heeft alle profspelers van de clubs in het land geschorst. Dit als antwoord op een alge mene staking die de voetballers al twee weken voeren. De schor sing is ook uitgesproken over de talloze Uruguayaanse spelers die in het buitenland actief zijn. De werkweigering begon, nadat de bond twee clubs uit de tweede divisie zwaar had gestraft naar aanleiding van ernstige supportersrellen. Daarbij kwam één fan om het leven. NEC draait het licht even uit numegen NEC heeft zaterdagavond vóór het thuisduel met TOP het licht in De Goffert uitgedraaid. Het publiek stak daarop 'ster retjes' aan. Door de ludieke actie begon de wedstrijd enkele mi nuten te laat. Met deze demonstratie gaf het bestuur van NEC en de Ondernemers Sociëteit Nijmegen uiting aan de onvrede jegens het provinciaal bestuur van Gelderland. Nijmegen stoort zich ernstig aan het feit dat de provincie Gelderland, als enige aandeelhouder van de Provinciaal Gelderse Electriciteit Maat schappij (PGEM) heeft besloten de komende drie jaar Vitesse te sponsoren, met als doel de Provincie Gelderland in binnen- en buitenland te promoten. Voor het Nijmeegse bedrijfsleven is dit het bewijs dat de economische activiteiten geconcentreerd wor den in Arnhem. Publiek gratis naar Sparta - Utrecht Rotterdam Sparta-FC Twente werd gisteren afgelast. Daardoor vielen de acties van Sparta om meer publiek te trekken in het water. Zo hadden alle toeschouwers zondag gratis toegang ge had. Het bestuur van de club gaat die actie herhalen. Voor de wedstrijd tegen FC Utrecht op 8 november heeft iedereen vrije toegang. Bovendien kunnen de bezoekers gratis deelnemen aan een loterij. Clubgebouw Heerjansdam afgebrand heerjansdam Het clubgebouw van zaterdag-eersteklasser Heer jansdam is vrijdagochtend gedeeltelijk afgebrand. Brandstich ting is waarschijnlijk de oorzaak. De politie vond sporen van braak in het pand. Het was de zevende keer in drie weken tijd dat bij voetbalvereniging Heerjansdam werd ingebroken. Eerder dit seizoen ging het clubgebouw van het Leidschendamse RKAW in rook op. De voetballiefhebbers spraken er schande van. Het optreden van de spelers van Zwart Wit '28 overschreed alle fatsoensnor men. Drie rode kaarten in vijf wedstrijden, een gestaakt duel en een berg negatieve publici teit dwongen de Rotterdam mers pas op de plaats te maken. Katwijk deed er zijn voordeel mee, want zaterdag werd Zwart Wit '28 in een tamme wedstrijd met 2-1 verslagen. Daarmee heeft de ploeg van Arie Lagen dijk 11 punten uit 6 wedstrij den. katwijk gus van oosten Zwart Wit '28 begon het voet balseizoen voortvarend. De ploeg van trainer Frank Franken won de eerste drie wedstrijden en stond geen enkel tegendoel punt toe. Echter, met de goede resultaten van de Maasstedelin gen nam ook het aantal vijan den toe. Ruud Bröring, trainer van FC Lisse, was één van de eersten die zijn mening over de Rotterdamse 'boefjes' niet on der stoelen of banken stak. Zwart Wit, zei Bröring na het harde duel met Zwart Wit (0-1 voor de Rotterdammers), is de doodsteek voor het aanvallende voetbal in Nederland. Bröring vond al gauw mede standers onder zijn vakgenoten. Leen de Graaf van Schevenin- gen en Eric Gudde van Excelsior Maassluis bij voorbeeld. De problemen zorgden zelfs voor een tweespalt in het Rotterdam se kamp, waar een meerderheid zich de kritiek aantrok en zich schaamde voor het gedrag van enkele spelers. Spits Patrick Rü- ter werd door het bestuur als zondebok aangewezen en uit de vereniging gezet. Voorzitter Joop Dekkers ervoer dit als een motie van wantrouwen en stap te op. Dekkers was overigens zaterdag in Katwijk wel aanwe zig. De opschudding rond Zwart Wit, trainer Franken spreekt zelfs van een 'hetze', heeft op het veld ook zijn sporen achter gelaten. Na de drie overwinnin gen volgden evenzoveel neder lagen tegen Hoek, Vitesse Delft en Katwijk. „We hebben, ons voorgenomen om het wat rusti ger aan te doen", aldus Fran ken. Aanvankelijk zag het er in het duel met Katwijk naar uit dat de spelers van Zwart Wit weer op het verkeerde pad waren be land. Binnen twintig minuten hadden de Rotterdammers al twee gele kaarten geoogst. Dit was echter meer het gevolg van het resolute optreden van arbi ter Breugem, die waarschijnlijk met de nodige instructies van bondswege naar Katwijk was af gereisd, dan van het zogenaam de harde spel van Zwart Wit. Beide partijen beklaagden zich na afloop over de Haagse scheidsrechter. Hij floot voor el ke wissewasje en haalde zo het tempo uit de wedstrijd. De eer ste helft passeerde vooral om die reden zonder enig spekta kel. Katwijk was weliswaar ster ker, maar kon slechts via scho ten van Henry Pouw en Marco de Ridder, een mislukt stiftbal- letje van Kees Krayenoord en een enkele kopbal van Hans Zwaan van zich doen spreken. Dat terwijl de bezoekers rijp wa ren voor de slacht, want in Hyl- ke Brugts hadden zij een onze kere sluitpost in de gelederen. Aan de andere kant tikte zijn collega Henk van Voorbergen een bal uit de kruising. Na de rustig verlopen eerste helft werd Zwart Wit (Arie Plai- Doelman Hylke Brugts van Zwart Wit '28 werpt zich op de bal. Hans Zwaan weet dat hij te laat is. De spits van Katwijk zou later nog het winnende doelpunt scoren. foto loek zuyderduin sier schoot op de lat) iets ge vaarlijker. Een fout van scheids rechter Breugem hielp de thuis club echter na een kwartier aan een voorsprong. Een correcte sliding van laatste man Kenneth Braaf ten opzichte van De Rid der werd bestraft met een vrije trap. Uit de voorzet van Marco van der Plas kopte De Ridder de bal op de lat waarna Krayenoord in de rebound voor 1-0 zorgde. Twee minuten later hielp Breugem de Rotterdam mers weer in het zadel door een snoekduik van Frank Jansen met een strafschop te belonen. Jansen nam zelf plaats achter de bal: 1-1. Tien minuten voor tijd kreeg Katwijk de verdiende win nende treffer in de schoot ge worpen. Langeveld bediende De Ridder op links, zijn voorzet werd door Zwaan hard via de grond ingekopt, waarop doel man Brugts de bal in zijn eigen doel sloeg. Dat Katwijk (Lagen dijk: „Het was matig") niet zijn dag had bleek in de slotfase toen de ploeg diverse mogelijk heden op 3-1 onbenut liet. Katwijk - Zwart Wit '28 2-1 (0-0)62 Krayenoord 1-0, 64. Jansen (straf schop) 1-1, 79. Zwaan 2-1 Scheids rechter: Breugem. Toeschouwers: 1500. Gele kaarten. Plaisier, Jansen, Rüter (Zwart Wit '28) Katwijk: Van Voorbergen; De Kroon, Pouw, Langemaat, van Zeist (Ver hoogt); Van der Plas, Langeveld, Mieras (Van der Marei); Krayenoord, Zwaan, De Ridder. SUZUKA Reuter Honda trekt zich aan het einde van het seizoen tenig uit de Formule I, omdat dc sport de aantrekkingskracht heeft verloren. Dat zei pre sident-directeur Kawamoto zaterdag op het circuit van Suzuka op een persconfe rentie. „Formule I wagens zijn binnenkort computer gestuurde dinosaurussen", aldus Kawamoto. „Ze die nen niets extra's meer toe in de ontwikkeling van au to's voor de consument." Honda trekt 1370 inge nieurs terug uit de Formule 1. De hooggekwalificeerde technici gaan zich concen treren op de ontwikkeling van een auto die voldoet aan de milieu-eisen in de wereld. „Daarin ligt de toe komst van de autobran che." DIOK-speler Gidion van der Bom heeft, met drie Hagenaars in de rug, moeite om de gladde bal onder controle te houden. Koenen, Kummer, Mc Donald en Van Loon volgen het spoor. foto loek zuyderduin Regen en wind doen afbreuk aan de topper inet HRC Jan Lammers wenste na afloop van de voor hem teleurstellend verlopen Grand Prix van Japan (gewonnen door Riccar- do Patrese) niet te spreken van een fias co. De Zandvoorter, die na tien jaar ab sentie zijn rentree maakte in de Formu le 1werd na 28 van de 53 af te leggen ronden gedwongen tot een onvrijwillige wandeling naar de pits. Zijn March gaf vanwege een kapotte versnellingsbak en problemen met de koppeling halverwege de door Patrese gewonnen race de geest. „Natuurlijk is het een teleursteling dat ik de streep niet heb gehaald, maar desondanks houd ik een positief gevoel over aan dit weekeinde", aldus Lammers. De Nederlandse coureur keek vooral met genoegen terug op de officieuze training van zaterdagmorgen. Hij deed zijn naam van regenrijder alle eer aan door op het natte wegdek achter 'de grote jongens' Mansell, Patrese, Sen na, Berger en Schumacher de zesde tijd te noteren. Lammers was voorts te spreken over zijn start. Hij vertrok van de 23e plaats, maar na een paar honderd meter had de March-coureur al vier concurrenten achter zich gelaten. Daar bleef het bij, omdat zijn bolide snel daarna weigerde nog verder mee te werken. Lammers: „Dat verraste me niet, want in de warm-up, een paar uur voor de wedstrijd, had de koppeling het ook al begeven. Zo'n training is nodig om de wagen honderd procent af te stellen en om te wennen aan het rijden met volle tanks. In de training heb je maar 20 liter benzine aan boord, maar in de race 200. Dat scheelt 180 kilo, hetgeen zijn weer slag heeft op het gedrag van de wagen. Doordat de wann-up volledig de mist inging, kon ik pas voor het eerst in de wedstrijd met volle tanks rijden. Dat was knap lastig." De winst, die Lammers boekte dank zij z'n knappe start, werd weer teniet gedaan door de storingen in zijn kracht bron. „Ik miste bij het opschakelen uit de bochten steeds een paar versnellin gen, waardoor ik werd gepasseerd door de mensen achter me. Mijn enige doel was toen nog thuis komen." Na een paar ronden lag Lammers laatste. In de 28ste ronde kwam hij de pits in om banden te wisselen. „Toen ik weer weg wilde rijden, bleek mijn kop peling het helemaal begeven te hebben. Het enige dat ik kon doen, was de ver snellingspook een ram verkopen, waar door ik met horten en stoten weer ver der kon." Drie minuten later bleek het gooi- en smijtwerk te veel voor de March te zijn geweest. Lammers parkeerde zijn wa gen aan de kant en ging te voet terug naar zijn monteurs. De 22ste Grand Prix in zijn carrière was ten einde. „Het was erg spijtig, dat ik moest stoppen, maar dat kan nu eenmaal gebeuren in een mechanische sport. De moeilijkheden met de koppeling waren vermoedelijk een gevolg van het feit, dat ik nog niet gewend was aan de auto." Dé Zandvoortse coureur hoopt in Adelaide door middel van een knap re sultaat alsnog te kunnen solliciteren naar een vacature bij één van de For mule 1-teams. „De kans dat ik volgend jaar aan de Grand Prix's meedoe, zijn ondanks het uitvallen in Japan toegeno men. Ik zit nu dichter bij het vuur dan een maand geleden, toen ik totaal geen ervaring had." Het getob van Lammers in de achter hoede ging volledig voorbij aan Riccar- do Patrese. De Italiaanse veteraan won in Suzuka zijn eerste Grand Prix van dit jaar en zijn zesde op een totaal van 239 GP's. Patrese heeft het hele seizoen in de schaduw gereden van teamgenoot en wereldkampioen Nigel Mansell. De kop man van Williams gaf de leiding in de 36stee ronde over aan de man uit Padua en moest even later zelfs stoppen, om dat zijn motor in brand stond. eerder zo fraaie grasmat meer gelijkenis met een moeras dan met een sportveld. Het zal maanden duren eer de schade is hersteld. Vanonder rijn paraplu bekeek DIOK-voorzitter Tieme Bos dan ook met gemengde gevoelens naar het geworstel om het ovaal. Waarbij het terrein, mede door de gestaag neergutsende regen, met de minuut slechter werd. „We moesten wel", mom pelde hij hoofdschuddend. .An ders hadden zij deze belangrijke partij gekregen. Maar eigenlijk koop je er niets voor. Het veld lag er zo mooi bij. Daar zal voorlopig geen sprake meer van zijn. Trouwens, in sportief op zicht heb je er ook niet veel aan. Want goed rugby is onmogelijk onder deze omstandigheden." Daarmee sloeg de praeses de spijker op de kop. Aan het eind telt natuurlijk louter het resul taat en dat pakte dan goed uit voor de landskampioen. Maar wat de bijna 200 toeschouwers ook voor betreft de geringe publieke belangstelling speel den de barre weersomstandig heden ongetwijfeld een rol kregen voorgeschoteld, had weinig of niets met rugby van doen. Dat lag niet aan de spe lers. Het slechte veld, de harde wind, de regen en vooral de spekgladde bal waren hier de bet aan. Het was vrijwel onmogelijk om het ovale ding vast te pak ken, dan wel vast te houden. De meeste tijd lag het leder in de modder met tien, soms twintig man daar bovenop. En omdat combineren in de driekwartlijn al helemaal niet haalbaar bleek, werd vooral gekozen voor de lange trap. Waarbij de bal prompt een prooi werd van de wind die er de meest vreemd soortige capriolen mee uithaal de. Waarvan Hagenaar Marcel Eman nu ook kan meepraten. De scrumhalf van het natio nale team, toch één van de meest geroutineerde en bal- vaardige spelers op het veld, wilde na een half uur spelen en diep in eigen territorium de bal wegwerken over de zijlijn. Hij had daarvoor ruimschoots de tijd. Tot zijn verbijstering even wel ontglipte het aalgladde monster hem half zodat hij die ook met de schoen maar half raakte. Een windvlaag deed de rest. De opgerukte Peter Koe nen kreeg het ovaal pardoes in handen gespeeld en behoefde maar acht grote stappen te doen om de try-lijn te bereiken. Het betekende 8-3 en uiteinde lijk ook de beslissing. Eentje die. typerend genoeg dus, in de hand werd gewerkt door de gril lige weergoden. Voor het overige hielden de kemphanen elkaar perfect in evenwicht. Berrevoets opende de score met een penaltykick, maar Mark Michelsen nivelleer de vijftien minuten later die marge op identieke wijze. Ver der gebeurde er nauwelijks nog zaken die het vermelden waard zijn, of het moest het wegzen den van Hagenaar Hopman zijn. Hij kon zich pal voor tijd in deze verder vriendschappelijk verlopen pot niet beheersen en mocht van arbiter Van Breuke- len de douches opzoeken. Nog een geluk voor hem dat die in elk geval warm waren. DIOK - HRC 8-3 (8-3) DIOK 1 try Koenen. 1 penaltykick Mi chelsen HRC 1 penaltykick Berre voets Scheidsrechter Van Breukelen Toeschouwers 200 Rood: Hopman (HRC) DIOK: Verhoogt. Smith. Bonnet. Marcel Chaudron, Wisse (Ewout Chaudron). Michelsen, Hanekom, Corver. Noorder- meer, Van Loon, Koenen, McDonald Van der Bom, Kummer. Beers. Riccardo Patrese is blij met zijn overwinning op Suzuka. Zijn zesde GP-zege in totaal. foto era takken van sport ken nen ze die regel niet, maar bij het rugby mag je, in geval van een eventuele afgelasting, als tegenpartij de wedstrijd clai men. Het was mede daarom dat het DIOK er Veel aan gelegen was om het duel met de enige, eveneens nog ongeslagen, con current HRC te laten doorgaan. Weliswaar verkeerde het veld aan De Morsch door de over vloedige regenval vooraf in niet al te beste staat, maar om het thuisvoordeel bij deze prestige- strijd op te geven, leek een min der verstandige keuze. HRC zou zeker het duel naar Den Haag verplaatsen. Achteraf bleek de beslissing van de Leidenaars in spel tech nisch opzicht een juiste te zijn. Want DIOK won voor eigen pu bliek met 8-3, maakte zich der halve los van rest en leidt in de ereklasse nu comfortabel met 14 punten uit 7 wedstrijden. Maar of de gemeentelijke dienst Sport en Rekreatie erg blij zal zijn dat deze partij doorging, valt te betwijfelen. Want nadat de heren rugbyers hun werk hadden gedaan, vertoonde de

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13