Grote onzekerheid over prijs van vliegvakanties Beieren biedt meer dan gedacht Meer t globetrotters Toerisme VOOi afdeling. REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN déze speciale rmfin Pa^inate ttVll plaatsen. Bel onze advertentie- REISBERICHTEN Zwarte Markt passeert Zaanse Schans De Zaanse Schans is haar leidende positie als topattractie van Noord-Holland kwijt geraakt aan de Zwarte Markt in Beverwijk. Stond het schilderachtige buurtje aan de Zaan in 1990 met 1,1 mil joen bezoekers nog ruimschoots op de eerste plaats; in 1991 moest die plaats worden afgestaan aan de Zwarte Markt dat aan 900.000 belangstellenden voldoende had. De Schans namelijk, kwam vorig jaar niet verder dan 850.000 mensen. Waaraan die sterk verminder de interesse te wijten valt, is niet bekend. Op het lijstje van topattracties, dat deze dagen door de WV Noord- Holland werd gepubliceerd, neemt Schiphol net als in 1990 de der de plaats in met 750.000 bezoekers. Nieuwkomer was Ecomare, dat met 251.000 mensen op de negende plaats terecht kwam. Het volledige lijstje van de top-tien luidt: 1. Zwarte Markt Beverwijk900.000 2. De Zaanse Schans Zaandijk850.000 3. Schiphol750.000 4. Veemarkt Purmerend500.000 5. Kaasmarkt Alkmaar485,000 6. Oud-Hollandse Markt Hoorn400.000 7. Zuiderzeemuseum Enkhuizen330.000 8. Linnaeshof Bennebroek265.000 9. Ecomare Texel251.000 10. Casino Zandvoort242.000 Als recreatiegebied is in Noord-Holland Het Twiske het meest in trek: 1.700.00 bezoekers. Spaamwoude is tweede met 1.515.000 en De Kennemerduinen derde met 406.000 bezoekers. Nieuwe Jordaanwandeling De populairste VW-wandeling in Amsterdam is die door de Jor- daan. Aan de hand van een zojuist geheel vernieuwde en aange paste brochure wordt de toerist in 2 'A uur langs de bekendste pun ten van Mokums befaamdste buurt geleid. Geen hofje, kroeg of winkeltje wordt oveigeslagen. De nieuwe route is verkrijgbaar bij alle informatiekantoren van de WV in Amsterdam. Herfstkleuren op Wiersse Morgen, zondag 25 oktober, voor de laatste keer dit jaar openge steld voor het publiek: kasteel De Wiersse in Vorden (bij Zutphen). Bloeiende rozen in de Franse parterre, cyclamen en paddestoelen in de wilde tuin, zich in gracht en beek spieg'lende tulpebomen en moerascypressen - kortom herfst in de Achterhoek. De tuin is ge opend van 10.00 tot 17.00 uur en het kasteel is te bereiken vanaf de rijksweg Vorden - Ruurlo. Info: VVV Achterhoek, telefoon 0 57 50 -1 93 55. Varen in de herfst Kan nog tot donderdag 5 november varen door de Gooi- en Vecht streek. Vanaf Amsterdam (De Ruyterkade Steiger 7 (achter het Cen traal Station) via onder meer het Amsterdam-Rijnkanaal en de Vecht in zes uur terug naar de hoofdstad. In de prijs (fl. 47,00 per persoon) is een kopje koffie met gebak en een lunch inbegrepen. Nadere informatie: NACO Amsterdam, telefoon 0 20 - 626 24 66. Land van Ooit langer open Door de nogal verwarrende situatie rondom de herfstvakantie - de data verschillen per regio en soms zelfs per dorp - heeft de Gouver neur van het Land van Ooit in Drunen besloten de grenzen een week langer open te stellen en wel tot en met 1 november. Tijdens die periode worden er allerlei activiteiten georganiseerd waaronder de nostalgische klassieker: het maken van sieraden van herfstbla deren en eikels. Natuurlijk wordt er ook in die laatste week elke dag een Kleine Baas uitgeroepen tot Herfstprachtige Jonkheer of Jonkvrouwe. Info: het Land van Ooit, Parklaan 40,5151 DG Drunen, telefoon 04136-77775. Griekenland verhoogt luchthavenbelasting met 40 gulden Hoewel de tarieven al hadden moeten zijn vastgesteld, heerst er bij de Nederlandse reisorganisaties nog steeds grote onzekerheid over de prijs van de vliegvakanties voor het zomerseizoen 1993. Twee weken geleden maak te directeur Ferdinand Fransen van Arke welliswaar be kend dat er slechts sprake zal zijn van een 'geringe, aan de inflatie aangepaste' verhoging, maar inmiddels heb ben er gebeurtenissen plaats gevonden die onder meer de andere Nederlandse mega-touroperator Holland In ternational er toe heeft gebracht, prijsvoorspellingen nog even achterwege te laten. Aanvankelijk leek het er op dat er voor een vliegvakantie in 1993 aanmerkelijk meer betaald zou moeten worden dan in 1992. Martin Schroder van Mar tinair en Peter Legro van Trans- avia, directeuren van de twee grootste Nederlandse charter maatschappijen, meldden in augustus van dit jaar kort achter elkaar dat de tarieven fors (25 tot 40 gulden) omhoog zouden gaan. De kosten (brandstof, overvliegkosten in Europa) wer den steeds hoger de inkom sten vielen tegen. Legro gaf zelfs toe dat het 'bijzonder veel moeite zou kosten het jaar 1992 met winst af te sluiten'. Medio september echter, werd al duidelijk dat er van een verhoging van de stoelprijs geen sprake kon zijn. Onder druk van andere maatschappijen (zoals Air Holland en het Britse Air 2000) die de Nederlandse reis branche bestookten met uiterst scherpe stoelprijzen, besloot zo wel Schroder als Legro de voor genomen prijsverhoging af te blazen. Tot hun verdriet, want in kleine kring verklaarde Schroder enige dagen geleden nog dat er een 'bijzonder zwaar jaar' stond aan te komen en dat hij bang was voor 'Amerikaanse toestanden' waarbij de ene luchtvaartmaatschappij de an der de strot afbijt. Verhoging Veel baat lijkt de gemiddelde Nederlandse vakantieganger bij deze concurrentiestrijd overi gens niet te hebben. Grieken land, sinds vorig jaar de groot ste vliegvakantiebestemming, heeft plotseling aangekondigd de luchthavenbelasting met in gang van 1 november met 40 gulden per persoon te verho gen. Protesten van de Interna tionale Federatie van Tourope rators (1FTO) hebben voorals nog weinig uitgehaald en ook kritiek uit de Griekse toeristi sche wereld zelf („Als dit wordt doorgezet blijven veel toeristen weg") heeft de regering tot nu toe terzijde gelegd. Het Algemeen Nederlands Verbond voor Reisorganisaties (ANVR) heeft haar leden geadvi seerd de extra luchthavenbelas ting in de zomerbrochures apart bij de 'kale' prijs te ver melden. ANVR-bestuurslid Fer dinand Fransen: „Op die wijze wordt duidelijk dat niet wij de de prijs hebben verhoogd, maar de Griekse autoriteiten." Dat Spanje van plan zou zijn de luchthavenbelasting met onge veer 12 gulden te verhogen dat gerucht circuleerde op het ANVR-congres te Sri Lanka is Overigens is nu al besloten de tarieven voor volgend jaar niet te verhogen: 2,50 per persoon per nacht, 2,50 per caravan/g- rotetent, 1,00 kleine tent, 3,50 camper en 1,00 per au to. Info: SVR, Broekseweg 75-77, 4231 VD Meerkerk, tel. 01837 - 2741/2742/2743. Hans van Helden ook in Inzeil De flinke stroom aanmeldingen voor trainingskampen in Oos tenrijk (Weissensee) heeft oud- werelsrecordhouder op de schaats Hans van Helden er toe overgehaald, ook schaatstrai- ningen te gaan verzorgen in het Duitse Inzeil. De cursussen du ren een week en woden gehou den van 23 oktober tot 20 no vember. Prijs: DM 196,00. Er kan worden gereserveerd bij Fe- rienpark Alpina in Inzeil, tele foon (vanuit Nederland): 09 - 49 - 8665 - 884. Kerstcadeautjes kopen in Miami Een nogal decadente, maar ge zien de prijsstelling niettemin aardige vorm van christmas shopping. Eerst een paar dagen winkelen in Miami en vervol gens een stukje varen in de Car- ribean. Er zijn twee mogelijkhe den: een zevendaagse (1490 gulden) en een tiendaagse reis (1790 gulden). De prijzen zijn inclusief de vliegreis Amster dam - Miami vice versa, het lo gies in een vijfsterrenhotel en ae cruise die respectievelijk een weekeinde dan wel vijf dagen (met bezoek aan de Bahama's) duurt. Niet inbegrepen is de on geveer 200 gulden die aan luchthavenbelasting, havenbe lasting en boekingskosten moet worden betaald. Info: Holland Cruise Centre, Heemstede, telefoon 023 - 29 03 04. Bouwbeperking in Tirol De Landesregring van het Oos tenrijkse Tirol heeft een wet in voorbereiding waarin het aantal bedden in hotels en pensions aan een limiet wordt gebonden. Zo zullen nieuw te bouwen ho tels over niet meer dan 120 bed den mogen beschikken, mag een boerderij niet meer dan 300 vierkante meter woonruimte hebben, teneinde verhuur van privékamers te beperken en wordt de financiële steun aan investeerders beperkt. Met deze maatregelen hoopt men onder meer hoogbouw te voorkomen. Mocht alles doorgaan zoals de Landesregering zich dat voor stelt, dan moet niet worden uit gesloten dat in andere delen van Oostenrijk hetzelfde gaat gebeuren. Ook in het Salzbur- gerland is men van mening dat de grenzen van de toeristische groei zijn bereikt. Verdere ont wikkeling zou zowel voor het milieu als de leefbaarheid van de plaatselijke bevolking bijzon der schadelijk kunnen zijn. Bo vendien zal de toerist weinig prijs stellen op overvolle gebie den. Kamperen bij boer sterk toegenomen Martin Schroder „We gaan een zwaar jaar tegemoet." foto ruud taal Fransen niet bekend. Ook bij Holland International heeft men daar officieel nog niets over vernomen. Woordvoerder Focko Dorhout Mees: „Maar we houden de zaak nauwlettend in de gaten. Er speelt zoveel, dat we daarom nog even afwachten uitspraken te doen over het te verwachten prijsniveau in de komende zomer." De belangstelling voor 'kampe ren bij de boer' is in de afgelo pen zomer opnieuw sterk toe genomen. Dat maakte het over koepelende orgaan van de geor ganiseerde 'kampeer-boeren' de Stichting Vrije Recreatie (SVR) bekend. Hoewel de exacte cijfers nog even op zich zullen laten wach ten, wordt er nu al van uitge gaan dat er in 1992 een 'plus' is genoteerd van 20 procent in vergelijking met het jaar daar voor. Opmerkelijk noemt de SVR de grote toeloop van Italia nen, Fransen, Duitsers, Span jaarden en Portugezen. Aan de Zeeuwse kust stonden er dikwijls meer Duitsers dan Ne derlanders op de SVR-kampeer- terreinen. Absolute hoogtepun ten waren Koninginnedag, He melsvaartdag en Pinksteren toen zo goed als alle SVR-terrei- nen voor 100 procent bezet wa- De langlauf-loipen in het Bayerische Wald zijn duidelijk aangegeven. foto leon klein schiphorst Over Beieren bestaan veel vooroordelen. Allemaal misverstandenHelmut Tho- rnanek kan het niet genoeg benadrukken. Hij brengt de bierpul nog een keer naar de lippen, spoelt de mond en zegt: „Het is hier zo mooi en we hebben zoveel te bie den". De grootste deelstaat van Duitsland heeft in Holland vooral een folkloristisch imago. Van jodelende blozende hout hakkers in lederhosen, die dijenkletsend dansen op de hoempamuziek van een blaaskapel. De pikante speelfilms die zich in het schilderachtige decor van dit gebied afspelen en onze huiskamer via de kabel van het Duitstalige RTL-plus bereiken, hebben het beeld van die kneuterige burgerlijkheid alleen maar versterkt. Met zijn boswachtersjasje, kniekousen, ribbroek, hopmanshoed en blozend ge zicht heeft VW-directeur Helmut Tho- manek uit Sankt Englmar ook iets ver makelijks. Uitgerekend deze super-pad vinder moet ons er van overtuigen dat oost-Beieren is uitgegroeid tot een mo dern en volwaardig wintersportgebied, met veel ongedachte voordelen. Zelfs München negeert de eigen achtertuin. Massaal is de trek naar de traditionele ski-oorden in Oostenrijk en Zwitserland. Het Bayerische Wald verwelkomde vorig jaar niet meer 75.000 gasten, onderwie net aan twee procent Nederlanders. Zelfingenomen Waarom, laten zoveel wintersporters Beieren links liggen? De vooroordelen op een rijtje) er ligt geen of te weinig sneeuw, je kunt er niet echt lekker skiën, de bergen zijn te laag voor een fatsoenlij ke afdaling, er komen alleen bejaarden, het is er hinderlijk rustig en de bevolking is er vervelend zelfingenomen. Wat kan Helmut daar tegenover stel len? Ten eerste, dat het 'groene dak van Europa' langduriger wit is dan wordf aangenomen. In de Alpen rond Sankt Englmar (850-1095 meter) ligt zestig tot tachtig dagen meer dan 20 centimeter sneeuw. Op de afdalingen van de Groser Arber (met 1456 meter de hoogste berg in het gebied) kan zelfs meer dan hon derd dagen per jaar worden geskied. En als Moeder Natuur het laat afweten, dan komen als de temperatuur tenminste tot onder het vriespunt is gedaald de sneeuwkanonnen in actie. Voor Nederlanders zijn er meer voor delen: het gebied is gemakkelijk en snel bereikbaar. Je rijdt er in een dag naartoe. Natuurlijk zijn de pistes voor het Alpine-ski- en minder spectaculair dan bij de zuiderburen, maar de doorsnee wintersporter zal zich niet vervelen. Door de mindere aanloop is er volop ruimte, ontstaan er geen files voor de skiliften en blijven de voorzieningen betaalbaar. Voor een paar tientjes koop je er een pas waarmee je tiental len keren naar boven wordt gebracht. Skihuur, lessen en consumpties, alles is er nog voor een prikkie te bekomen. Beieren richt zich op de voorzichtige beginners en ge- zinnen-met-kinderen. Ze kunnen zich hier uitleven zonder in het geweld van het massatoerisme om te komen. Ouders brengen hun kroost naar de skischool, waar ze met vallen en opstaan voor 75,-- in een week (maaltijd inbegre pen) vertrouwd worden gemaakt met de beginselen van de wintersport. Opvallend is de verscheidenheid aan verblijfsaccommodaties: particuliere pensions, appartementenhotels, gastho ven in oude boerenhoeves en complete vakantiedorpen. Voor een paar tientjes heb je al een bed met ontbijt bij een fa milie thuis. De sterrenhotels berekenen prijzen van rond de honderd gulden, weekarrangementen komen aanzienlijk goedkoper uit. Tropische zwembaden, tennishallen, fittness, sauna en Turkse baden behoren vrijwel overal tot de stan daardvoorzieningen. Kwaliteit en veel extra's, zijn terugke rende thema's in Heimuts verhaal. „Mensen moeten tevreden weggaan", zegt hij. „Er is veel te doen, ook voor kin deren. Vergeet niet dat het succes voor de ouders voor een belangrijk deel wordt bepaald door de lol die hun kroost aan de vakantie beleven". Absolute einde Voor de langlaufer is Beieren het absolu te einde. Overal zijn routes uitgezet, die meestal op elkaar aansluiten zodat ie dereen een op zijn eigen conditie afge stemde afstand kan kiezen. Je kunt er laufen tot je een ons weegt. De bossen zijn er adembenemend mooi. Deze och tend helemaal. Tintelend frisse lucht be zorgt de langlaufer een overdosis zuur stof. De zon jaagt de laatste flarden och- tenmist uit het dal vandaan en berijpte berken steken als suikerbomen scherp af tegen het heldere hemelblauw. Het enige geluid komt van de eigen ademhaling. Condens heeft zich als ijspegels in je baard afgezet. Koud is het niet, in tegen deel. Je stopt onderweg om te genieten van de absolute stilte en het weidse uit zicht. Dit is geestverruimend. Je wordt duizelig van zoveel gezondheid. Thuis in hotel, appartement of pension wacht de Jagerthee. En wie geen zin heeft in de Eucalyptisdampen van het Turkse stoombad, speelt een spelletje curling op de bevroren visvijver of slaat in de lokale kroeg met die alter kameraden een Bar- wurt of Becherovka achterover. T sjecho-Slowakije Nu voor Tsjecho-Slowakije de visum plicht is afgeschaft, behoort een uitstapje naar het voormalige Oostblok tot de mogelijkheden. Er zijn dagtochten naar Praag en Pil- sen, inbegrepen het bezoek aan een kuuroord. Er is nog een we reld van verschil tussen de Ei- sensteinen van Bayem en Bohe- men. De douane is nog maar net gepasseerd of je ruikt de bruinkool, die wordt gestookt in de verveloze huizen langs de slecht onderhouden wegen. Maar de sneeuw die er valt on derscheidt zich in kwaliteit niet van die aan de andere kant van de grens. De liften zijn mis schien wat primitiever, maar je kunt er nu nog waanzinnig goedkoop naar boven laten brengen. Voor veel Duitsers is Tsjecho- Slowakije nog een nieuwtje. Een leuk uitstapje voor het weekeinde. De privatisering komt er aarzelend op gang, maar op de huizén in dorpen verschij nen steeds meer bordjes 'Zimmer Frei'. Zomers s' Avonds vertoont Helmut Thomanek een Beieren-video met de andere jaarge tijden. Over zwerftochten voor wande laars, waarbij je bagage wordt nage bracht, over mountainbike-routes dwars door de bossen, over bijkom-arrange- menten voor gestressde managers, over opknapweken voor postnataal depres- Hij heeft ons overtuigd. Over Beieren is te weinig bekend. Meer Informatie Kurvcrwnltung Sankt Englmar Ral- hauMtrasve 6 W-8449 Sankt Englmar tcL 0 99 SS 221.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7