'Etnische zuivering in Bosnië voltooid' Britse regering gaat depressie te lijf door eindelijk veel geld uit te geven Buitenland China zet gouverneur Hong Kong te kijk Verkiezingen geen oplossing problemen van Centraalafrika Protest tegen arrestatie Keizer betreurt wandaden Japans leger Rellen in Cameroun na verkiezingswinst Biya Aanslag op Ravensbrück mislukt The Independent IPS Gemeenschappelijke f Italië verlaagt rentetarieven rome» De centrale bank van Italië verlaagt haar belangrijkste rentetarieven met ingang van maandag met een vol procent punt. Het disconto gaat van 15 naar 14 procent en de Lombard rente van 16 naar 15 procent. Noodtoestand in Tadzjikistan poesjanbe In Tadzjikistan is gisteren de noodtoestand uitgeroe pen. In de hoofdstad Doesjanbe werd een nachtelijk uitgaans verbod van kracht. Tadzjikistan is al maanden onrustig. Ook in Noord-Ossetië, een autonoom gebied in het Russische deel van de Kaukasus, werd gisteren de noodtoestand uitgeroepen. Dat gebeurde nadat twee politieagenten en vier burgers waren om gekomen in een vuurgevecht. Onderscheiding theoloog Hans Küng berlun De Zwitserse rooms-katholieke theoloog Hans Küng, aan wie in 1979 de kerkelijke leerbevoegdheid werd ontnomen, ontvangt dit jaar de Karl Barth-prijs van de Evangelische Kerk van de Unie, waarin lutheranen en hervormden in Noord-Duits- land samenwerken. Gevangenisstraf voor abortus Warschau Een speciale commissie van het Poolse parlement vindt dat het strafrecht moet worden aangepast om personen die een abortus uitvoeren maximaal twee jaar gevangenisstraf te kunnen opleggen. De commissie, die een abortuswet voorbe reidt heeft ook voorgesteld alle prenatale onderzoek van de foe tus te verbieden, zo meldden gisteren de Poolse media. Straat voor Willy Brandt berlun» De Kurt Liebknecht-straat in het hartje van het oostelijk deel van Berlijn moet worden omgedoopt tot Willy Brandt- straat. Dat voorstel is gedaan aan de burgemeester van Berlijn, Eberhard Diepgen. Aan de straat ligt onder andere het afgedank te parlementsgebouw van de DDR. Nieuwe aanslag op toeristen in Egypte assiut Gemaskerde mannen hebben gisteren vanaf de oevers van de Nijl in het zuiden van Egypte een passagiersboot met buitenlandse toeristen onder vuur genomen. Er raakte niemand gewond. Aangenomen wordt dat islamitische fundamentalisten verantwoordelijk zijn voor de schietpartij. Het staatspersbureau meldde dat de schietpartij het om een 'gewone' ruzie ging. Fors verlies voor Delta new york» Delta Air Lines en USAir hebben gisteren een tegen gestelde ontwikkeling van de bedrijfsresultaten in het derde kwartaal gerapporteerd. Delta zag een nettowinst van 31,1 mil joen dollar omslaan in een verlies van 106,7 miljoen dollar. Delta heeft voor het eerst personeel op non-actief gezet. De maat schappij schrijft het verlies toe aan de tarievenslag in de VS. USAir waarin British Airways een belang wil nemen ver kleinde het verlies van 81,4 miljoen dollar tot 55,4 miljoen dollar. Neo-nazigroep opgerold berlun» In de Duitse deelstaat Sachsen-Anhalt is gisteren een neo-nazistische groep opgerold. De politie arresteerde negen le den van een paramilitaire 'Wehrsportgruppe', van wie er twee worden verdacht van moord. Er werden handgranaten van Sov- jetrussische makelij en machinegeweren in beslag genomen. Verder werden grote hoeveelheden nazi-propaganda gevonden. China heeft de gouverneur van Hong Kong gisteren een trap na gegeven. Na het vertrek van Chris Patten haalde zijn ge sprekspartner Lu Ping fel uit naar de gouverneur. Niet alleen is de gouverneur na drie dagen praten met lege handen ver trokken, maar door het Chinese optreden zijn de relaties tussen China en Groot-Brittannië naar een nieuw dieptepunt gezakt. Lu Ping, die voor de Chinese regering de zaken aangaande Hong Kong en Macau behartigt, zette Patten onverbloemd voor leugenaar door te stellen dat procedures voor parlementsver kiezingen in 1995 in overeen komsten zijn vastgelegd. Hij dreigde dat China tegen die tijd in afwachting van de over dracht van de kolonie aan Pe king in 1997 zijn eigen Wet gevende Raad zou installeren als Patten vasthoudt aan zijn twee weken terug gelanceerde plannen voor meer democrati sche verkiezingen. Bij de over dracht zou de democratisch ge kozen raad uit zijn macht ont zet worden. Gouverneur Patten zei giste- DEN HAAG ANP Even buiten de Centraalafrikaanse hoofdstad Bangui, in een cel van acht vierkante meter in het gevangen kamp La Roux declameert een 71 -ja rige man dagelijks passages uit de Bij bel, soms afgewisseld met wat oude artikelen uit Paris Match. Zijn Franse bewakers schromen niet hem met een slokje wijn te belonen, wanneer hij ze onthaalt op herinne ringen aan zijn Franse officiersoplei ding in Fréjus en aan zijn verblijf in Indochina. De man heeft er geen weet van dat 'zijn' volk morgen naar de stembus gaat voor de eerste verkie zingen waaraan meer partijen deelne- Jean Bedel Bokassa heeft zijn extrava gante, door kannibalisme gekenmerkte levenswijze moeten inruilen voor een levenslange gevangenisstraf. De man die zichzelf ooit tot keizer voor het le ven uitriep, werd in 1979 met hulp van de Fransen afgezet. Daarmee kwam een einde aan een dictatuur die 13 jaar duurde. In de republiek hangt echter nog steeds geen sfeer van hooggespannen verwachtingen. De meeste kiesgerech tigden gaan ervan uit dat de electorale wedstrijd niet meer dan een schijnver toning zal zijn, om zo de westerse do norlanden te paaien. Vreemd is die overtuiging niet, want het is nog steeds dagelijkse praktijk dat opposanten voorjaren achter de tralies verdwijnen of, zoals in augustus het geval was met oppositieleider Claude Conjugo, worden doodgeslagen door de regeringstroepen van president An- dré Kolingba. De dood van Conjugo ontketende massale demonstraties in de straten van Bangui. Betogers riepen op tot oprichting van een onafhankelijke nationale conferen tie over democratisering. Op hetzelfde moment had in de hoofdstad het door Kolingba geëntameerde „grote natio nale debat" plaats, waar de politieke toekomst van het land op het program ma stond. Begin dit jaar was het overleg tussen afgevaardigden van oppositiepartijen en de regeringspartij Democratische Centraalafrikaanse Vergadering (RDC) nogal abrupt geëindigd, toen de oppo sitie eensgezind de vergaderzaal verliet uit onvrede met het autoritaire optre den van de regeringspolitici. In augustus werd dit voorbereidende debat weliswaar hervat, maar zonder de deelname van de partijen die garant moesten staan voor de democratische participatie in wat tot nu toe een een- partijstaat is. In Parijs wordt met de verkiezingen in het verschiet nog niet gesproken van een Centraalafrikaans wonder. Het dossier van de voormalige kolonie is daarvoor te complex: de hypotheek van het verleden met schrikbewinden, loze beloften en een volk dat keer op keer is bedrogen door eigen leiders. Als voormalig heerser houdt Frankrijk het dossier niettemin nauwkeurig bij, om dat de republiek nog steeds een van zijn belangrijke uraniumleveranciers is. Behalve generaal Kolingba zelf hebben de onafhankelijke David Dacko en An- ge Patasse van de Beweging voor de Bevrijding van het Centraalafrikaanse Volk zich kandidaat gesteld. Als andere gegadigden hebben zich aangediend Abel Goumba, docent aan de universi teit in Bangui en leider van het opposi tionele Patriottisch Front voor de Voor uitgang (FPP), en Enock Derrand- Lakoue van de Sociaaldemocratische Partij (PSD). Veel ruimte voor verkiezingscampag nes is de oppositie echter niet gegund. Kolingba kondigde de verkiezingen pas vorige maand per decreet af. Voor zo ver er al campagnes in het kleine en sterk verarmde land worden gehoudett, zijn de hoofdthema's niet veel anders dan in vele Afrikaanse landen die zichr: een weg proberen te banen naar een meerpartijenstaat: de diepe economi- scheen sociale crisis en de democrati- sering van de samenleving. ren na afloop van zijn eerste be zoek aan China: „Ik heb dit niet verzonnen. De Basic Law, de grondwet voor Hongkong voor na 1997, draagt de gouverneur op met voorstellen voor de ver kiezingen te komen. Ik doe niet meer dan die verantwoordelijk heid op mij nemen". Hij bena drukte dat Peking tot eind dit jaar alternatieven kan inbren gen, maar in de visie van de Chinezen is dat onnodig omdat een en ander al geregeld zou zijn. Over het andere grote geschil punt de financiering van het nieuwe vliegveld was Patten zeer duidelijk: „Het vliegveld komt er hoe dan ook, simpel weg omdat Hong Kong het no dig heeft". Hong Kong zal des noods zonder instemming van de Peking „de aanleg zover mo gelijk realiseren", aldus Patten. Lu Ping stelde daar tegenover dat China in dat geval zich na 1 juli 1997 niet gebonden zal voe len de schulden te voldoen. Het zal geen land ter beschikking stellen voor de aanleg van het vliegveld en zal vliegtuigen die Hong Kong aandoen, verbieden over Chinees vliegen. De politiek van 'etnische zuivering' in het voormalige Joegoslavië „heeft zijn doel reeds bereikt". Tot die con clusie is Tadeusz Mazowiecki gisteren gekomen na zijn tweede, tiendaagse bezoek aan de uiteengevallen veel- volkerenstaat. De Poolse ex-premier is momenteel spe ciale rapporteur van de Verenigde Naties voor mensen rechten in het voormalige Joegoslavië. GENÉVE Rtr-AFP-DPA Volgens Mazowiecki is de situa tie van de rechten van de mens niet verbeterd sinds zijn eerste bezoek afgelopen augustus. „In tegendeel, vooral in Bosnië- Hercegovina blijft de situatie achteruitgaan." Mazowiecki presenteerde zijn conclusies in Genève. Waarnemers zien in zijn verklaring dat alle moslims en Kroaten uit het noorden van Bosnië zijn verdreven, een be vestiging dat de Bosnische Ser viërs vrijwel al hun militaire doelen hebben verwezenlijkt. Lord Owen, een van de voor zitters van de vredesconferentie in Genève, reageerde gisteren verontwaardigd op berichten in kranten dat Bosnië verdeeld gaat worden tussen Kroaten en Serviërs en dat de moslims on der druk worden gezet om een voor hen nadelige uitkomst te accepteren. „Dit conflict zal niet worden beslecht door mensen die de wapens hebben opgeno men, humanitaire principes met de voeten treden en het volkenrecht vertrappen", aldus Owen. De berichten over een split sing van Bosnië langs etnische lijnen zijn verveelvoudigd nadat deze week gevechten uitbraken tussen Kroaten en Moslims, die-^ tot nu toe een (wankele) coalitie vormden tegen de Serviërs. Kroatische eenheden voerden vrijdag opnieuw aanvallen uit op posities van Moslims bij No- viTravnik. De Japanse keizer Akihito heeft gisteren gezegd dat hij de Ja panse bezetting van China „diep betreurt". Hij bood echter geen officiële verontschuldiging aan voor de wandaden die het Keizerlijke Leger tussen 1931 en 1945 heeft begaan. De keizer sprak tijdens het welkomstbanket voor hem en keizerin Michiko in Peking over „een ongelukkige periode" in de lange historie van de relaties tussen Japan en China. Het Ja panse volk is ervan overtuigd dat „er nooit meer een herha ling mag plaatsvinden van zo'n oorlog", aldus Akihito, die daar mee nagenoeg dezelfde woor den gebruikte als vorig jaar toen hij in Indonesië was. Het Japans keizerlijk paar is begonnen aan een zesdaags staatsbezoek aan China. Het is de eerste keer dat een Japanse keizer China bezoekt en hij heeft van zijn regering zeer nauwgezette instructies ontvan gen over wat hij mag zeggen. Een woordvoerder van de keizer wilde gisteravond de woorden die de keizer gebruikte om naar de oorlog te verwijzen, niet na der verklaren. „Hij heeft zijn oprechte gedachten en gevoe lens geuit", aldus de woord voerder. berlun» 'Gisteren vergast, vandaag gearresteerd en afgevoerd' luidt de tekst van een spandoek dat de monstranten gisteren ophingen aan het Berlijnse stadhuis. Het protest gold de arrestatie van drie joodse activisten bij een demonstratie tegen de uit- Yaounde Rtr-gpd wijzing van Roemeense zigeuners, eerder deze week in Rostock. foto reuter ulli michel HANS HOOGENDUK onbekenden een aanslag op het vroegere concentratie kamp Sachsenhausen. Daarbij ging de laatste originele barak vrijwel geheel in vlammen op. Alle grote politieke partijen en maatschappelijke organisa ties in Duitsland hebben de be volking opgeroepen inmiddels op 8 november tegen vreemde lingenhaat te demonstreren. In Berlijn zal de grootste mani festatie plaatsvinden. Als enige spreker treedt bondspresident Richard von Weizsacker op. CORRESPONDENT Op het vroegere Duitse con centratiekamp Ravensbrück is eerder deze week een aanslag met benzinebommen ge pleegd. Een medewerkster van de huidige gedenkplaats ten noorden van Berlijn bevestigde gistermiddag deze melding van de Berlijnse krant taz. De krant beschuldigt de au toriteiten in de deelstaat Bran denburg ervan de aanslag da genlang verzwegen te hebben. Pas toen de redactie de verant woordelijke hoofdofficier van justitie om opheldering vroeg, gaf deze toe dat onbekenden dinsdagnacht twee molo tovcocktails naar het vroegere crematorium hadden gegooid. De brand kon vrijwel direct door een wachtpost worden geblust. In Ravensbrück kwa men tijdens de Tweede We reldoorlog bijna 100.000 vrou wen en kinderen om. Op 26 september pleegden Kort nadat het hooggerechtshof van Cameroun gisteren officeel had bekendgemaakt dat Paul Biya de presidentsverkiezingen van 11 oktober had gewonnen, zijn er in het Westafrikaanse land rellen uitgebroken. In de provinciestad Bamenda, gelegen in de westelijke hoog landen, staken opstandelingen huizen in brand van premier Si mon Achidi Achu en andere prominente Camerounse rege ringsfiguren van de eenheids partij, de Camerounse Demo cratische Volksbeweging. De politie moest de woedende me nigte, die de regering van stem busfraude betichtte, met traan gas uiteen drijven. Volgens de Hoge Raad kreeg Biya 39,9 procent van de stem men, op de voet gevolgd door Fru Ndi van het Sociaal Demo cratisch Front met 35,9 procent. De andere belangrijke opposi tiekandidaat Bello Bouba Maigari van.de Nationale Unie voor. Democratie en Vooruit gang, behaalde 19,2 procent. In totaal zouden iets minder dan 72 procent van de kiesgerech tigde burgers naar de stembus zijn gegaan. John Fru Ndi, die eerder deze week verklaarde met 38,6 pro cent tot president te zijn geko zen, zei gisteren dat er is ge knoeid. „Deze resultaten zijn het gevolg van onrechtmatighe den en verkiezingsfraude. Wij hebben gewonnen en zullen de ze zogenaamde officiële uitslag daarom op politieke wijze aan vechten", aldus de uiterst te leurgestelde oppositieleider. De Chinese president Yang Shangkun die het paar hartelijk welkom heette, heeft in zijn ta felrede herhaald dat alles twin tig jaar geleden bij de normali; sering van de betrekkingen ge- - regeld is. De Chinese leiders hebben Tokyo voorafgaand aan het keizerlijk bezoek verzekerd geen 'moeilijke verzoeken' te zullen doen. In 1972 deed China ook afstand van het recht om herstelbetalingen te eisen. Particulieren in China hebberi de afgelopen maanden handte keningen verzameld om zowel een verontschuldiging te eisen, als om in totaal 300 miljard gul den schadevergoeding te vra gen. Kohï verhoogt toch belasting BERLUN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De Duitsers zullen vanaf 1995- meer belasting moeten gaan betalen. Hoewel bondskanselier Helmut Kohl dit steeds had uit gesloten, is hij gezien de precai re financiële situatie en de te ruglopende conjunctuur tot de conclusie gekomen dat een las tenverzwaring onontkoombaar is. Dat werd gisteren in Bonn bekend. Het CDU-congres, dat vanaf morgen in Düsseldorf bijeen is, zal een besluit moeten nemen. Als argumenten noemen Kohl en de andere acht leden van de commissie die het voorstel heb ben uitgewerkt, de enorme schuldenlast van de ex-DDR die vanaf 1995 afbetaald moet wor den. In totaal zou het daarbij om een bedrag tussen de 450 en 550 miljard gulden gaan. LONDEN CEES V CORRESPONDENT Als de schijn niet bedriegt, heeft de Britse regering deze week het belangrijkste dog ma van de jaren '80 overboord gezet. Lon den krijgt twee nieuwe metro-lijnen, er komt een spoorlijn van Heathrow Airport maar Paddington Station (West-Londen), en tussen Kanaaltunnel en hoofdstad zal alsnog een spoorlijn worden aangelegd voor snelle TGV-treinen. Het dogma was dat een regering niet werd geacht te regeren. Wilde het bedrijfsleven een Kanaaltunnel graven? Prima, maar dan moest het ook maar de spoorverbinding met Londen bekostigen. Een nieuw en pe perduur complex van kantoorgebouwen op een vervallen fabrieksteijein in oost-Lon den? Graag, maar dan moest de projectont wikkelaar meebetalen aan de metrolijn van de Docklands naar Centraal-Londen. De re gering was er niet om te regeren, maar om te dereguleren en te privatiseren. Het dogma wordt overboord gegooid, om dat de regering geen andere uitweg meer ziet uit de economische recessie. Die reces sie begon bijna drie jaar geleden, en wordt steeds dieper. Deze week publiceerden de verenigde Kamers van Koophandel de uit komst van hun onderzoek naar het derde kwartaal, en die was schokkend. Alle cijfers, of ze nu de verkoop betroffen of orders, werkgelegenheid en investeringen, vertoon den een scherpe daling. Sinds een paar we ken gewagen economen niet langer van een recessie (een tijdelijke daling van het bruto nationaal produkt), maar van een depres- werd aan het eind van de jaren '80 veroorzaakt door de zeer hoge rente voet, die de toenmalige regering-Thatcher hanteerde als wapen tegen de inflatie. In middels is die rentevoet van 15 tot 8 pro cent teruggebracht. Het pond sterling is bo vendien met ruim 15 procent tegen de D- mark gedevalueerd, hetgeen de export-in dustrie zou moeten helpen. Het Verenigd Koninkrijk heeft nu de laagste rentestand in Europa en een munt die zeer concurrerend is. Toch wordt de recessie dieper. De vraag is waarom. Een deel van het antwoord ligt buiten Groot Brittannië. Het pond is goedkoper geworden, maar tegelijkertijd is de vraag in Europa, 's lands belangrijkste exportmarkt, gedaald. De belangrijkste oorzaak moet echter in Groot Brittannië zelf worden gezocht. Die oorzaak heet: schuld. Het gemiddelde huis houden in het Verenigd Koninkrijk heeft een schuld die tweemaal zo hoog is als tien jaar geleden ten tijde van de vorige recessie. Een huishouden in Groot Brittannië betaalt twee keer zo veel aan rente als een gezin in Frankrijk en vijf keer zoveel als een in Duitsland, waar het eigen woningbezit min der wijdverbreid is. Het is de hoge schuldenlast, gecombineerd met de onzekerheid over zijn baan, die de Brit ervan weerhoudt geld uit te geven. Het aantal huishoudens dat het besteedbare in komen ook werkelijk besteedt, is in enkele jaren tijds gehalveerd. In vele gevallen gaat elke extra stuiver naar de schuldeisende bank. De probleem van de schuld wordt nog ver ergerd door de ingestorte huizenmarkt. Het afgelopen jaar daalden de prijzen van on roerend goed met 7,5 procent, zodat een miljoen huishoudens nu opgezadeld zitten met hypotheken die hoger zijn dan de waarde van hun huizen. Deze huishoudens zijn nog minder geneigd om geld uit te ge ven. De vraag naar produkten is zo ver gezakt dat maandelijks duizenden bedrijven failliet gaan. In de industrie alleen al gingen in de maand augustus 51.000 banen verloren, een record sinds het begin van de recessie. Het land is beland in een gevaarlijke draai kolk. Het volk zucht onder een hoge schul denlast, en weigert zijn geld uit te geven. De economie zakt nog dieper weg in recessie, meer mensen worden ontslagen en de hui zenprijzen dalen verder. Huizenbezitters zien de waarde van hun onderpand verder zakken en onttrekken nog meer geld aan de economie. Enzovoort. Om uit de draaikolk te geraken heeft, pre mier Major een eenvoudig besluit geno men, waarop door oppositie en economen al jaren was aangedrongen: als het volk wei gert zijn geld uit te geven, dan moet de re gering dat maar doen. Daarbij, zo verklaar de Major donderdag in het Lagerhuis, zal vooral worden gekeken naar projecten die „een werkgelegenheids- en groei-potentieel hebben". Ergo: wegen, bruggen, spoorlij- Het voordeel van ondernemingen als bij voorbeeld de aanleg van een metrolijn naar de Docklands is, dat daarmee onmiddellijk tienduizenden bouwvakkers aan werk ge holpen worden. Het nadeel is dat een der gelijke lijn 1,6 miljard pond kost. Om het spook van de inflatie in de fles te houden heeft Major beloofd het tekort op de rijksbegroting niet verder op te voeren, en ook weigert hij de belastingen te verho gen. Het geld voor de economische groei zal daarom uit de zakken van de ambtena ren moeten komen. Zij zullen de komende jaren de periodieke salarisverhogingen aan hun neuzen voorbij zien gaan. Gevraagd waarom Major bijna drie jaar had gewacht voordat hij het dogma van zijn illu stere voorgangster op het altaar der econo mie had geofferd, kwam hij met een inmid dels vertrouwd antwoord. Het was de reces sie in Europa, zo verklaarde hij fier, die hem had genoopt tot de ommezwaai.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6