D66: Bestuur openbare scholen naar stichting Medisch specialist hoort tot de beste verdieners Binnenland 'Surinaamse leraren misbruiken regeling' 'Afgewezen asielzoeker mag geen tolk spelen' Nationale Spellendagen LA i L KLM Li Gwneenschappcl'ikc PervltensL GGD wil van gokkast in horeca af venlo» Gokkasten, vooral fruitautomaten, moeten geweerd wor den uit snackbars en cafés. De Gewestelijke Gezondheidsdienst (GGD) in Nooid-Limburg komt tot die conclusie op grond van een onderzoek. Er zijn in Noord-Limburg aanzienlijk meer gok- dan drugsverslaafden. Tegenover circa 200 drugsverslaafden staan bijna 1000 overmatige gokkers van 12 tot 36 jaar. Daar naast lopen nog eens 1000 jongeren en mannen van 12 tot 36 jaar grote risico's verslaafd te raken aan gokken. De gokkers kampen vaak met hoge schulden en voelen zich aangetrokken tot zaken als roken, alcohol- en druggebruik. Vaak klagen zij over lichamelijke en geestelijke problemen. Alleen vrouwen in college Westerbork westerbork Het dagelijks bestuur van de gemeente Westerbork bestaat sinds kort uit louter vrouwen. Behalve burgemeester A. Emmens-Knol en de pas benoemde wethouder voor welzijnsza ken R. Mulderij-Kamps zit nu ook I. Benthem-Knol achter de collegetafel. Zij werd donderdagavond benoemd tot wethouder openbare werken. Zij neemt deze functie tijdelijk over van wet houder Tj. Nieuwaal, die om gezondheidsredenen zijn werk zaamheden moet onderbreken. Hoewel een volledig uit vrou wen bestaand college niet uniek is in Nederland, komt het toch slechts zelden voor. den haag «anp Er moet paal en perk worden gesteld aan de enorme belang stelling van leerkrachten in Su riname voor verblijfsvergunnin gen in Nederland. Het CDA-Ka- merlid Krajenbrink wil dat de ministers Hirsch Ballin (justitie) en Ritzen (onderwijs) iets doen aan het gebruik van een maat regel, die uitsluitend was be- KANTOORUNITS VERKOOP/VERHUUR BUKO BEVERWIJK 02510-11727 doeld om in Nederland wonen de illegale Surinaamse leraren een vergunning te geven. In schriftelijke vragen aan de bewindslieden spreekt Krajen brink het vermoeden uit dat hier sprake kan zijn van onei genlijk gebruik, dan wel mis bruik van die regeling. Leerkrachten in Suriname blijken een toenemende inte resse te hebben in een baan aan een Nederlandse school. In Rot terdam, Amsterdam en Den Haag zouden zich de afgelopen maanden Surinaamse onderwij zers hebben aangemeld, die hun land hebben verlaten om gebruik te maken van de spe ciale verblijfsvergunningen-re- geling voor Surinamers in Ne derland. De regeling is novem ber vorig jaar van kracht gewor den voor de drie grote steden, omdat zij kampen met een groot tekort aan leraren. Het ministerie van justitie mag geen afgewezen asielzoekers als tolk laten fungeren. De WD- fractie in de Tweede Kamer zegt dat onaanvaardbaar te vinden. Naar aanleiding van berichten hierover heeft WD-kamerlid Wiebenga gisteren van staatss- tecretaris Kosto van justitie ge- eist dat hij meteen een einde maakt aan die praktijken. De betrokken vreemdelingen moeten ons land verlaten, voegt Wiebenga er in schriftelijke vra gen aan töe. Hij wil van Kosto weten of het klopt dat een afge wezen asielzoeker, die eigenlijk al een maand ervoor ons land had moeten verlaten, is opge treden als tolk in de asielzaak van zijn vrouw. De betrokkene was geen beëdigd tolk/vertaler. Een ander geval dat Wieben ga niet zint is dat een eveneens afgewezen asielzoeker in het jaar dat volgde op zijn uitwij zing ruim 13.000 gulden zou hebben gekregen voor tolkdien- sten. De liberaal wil dat Kosto de Kamer zo snel vertelt hoe vaak dergelijke praktijken voor komen en welke diensten en functionarissen erbij zijn be trokken. Politiebonden eisen vertrek chef in Almere almere gpd De politiebonden ACP en NPB eisen het vertrek van korpschef E. Wilde van de Almeerse poli tie. Wilde zou betrokken zijn ge weest bij het illegaal afluisteren van leden van het korps. De rijksrecherche bevestigt dat zij een onderzoek heeft gedaan. Woordvoerder H. Kuipers van de bonden zegt dat de situatie in het Almeerse korps als gevolg van de afiuisterzaak onhoud baar is geworden. Alleen het vertrek van Wilde, die ook ver antwoordelijk wordt geacht voor de stagnerende reorgani satie, kan aan deze onrust een einde maken. Bijna het volledi ge korps zou dit standpunt de len. Bij een tiental leden van het korps zou vorig jaar de privé-te- lefoon langdurig zijn afgetapt, omdat zij betrokken waren bij overleg over het functioneren van korpschef Wilde. Democraten willen langdurige impasse doorbreken Gemeenten moeten het bestuur van openbare scholen kunnen overdragen aan een stichting. Openbare en bij zondere scholen kunnen dan zonodig gemakkelijker fu seren en daarnaast is het voor de gemeente in dat geval gemakkelijker één beleid voor alle scholen te voeren. Dat stelt D66-onderwijsspecialist A. Nuis voor in een initia tief-wetsontwerp, dat hij gisteren aan de Tweede Kamer stuurde. hele onderwijs binnen de ge meente en een specifieke als bestuurder van het openbaar onderwijs. Als de vorm van de bestuurs- stichting aan bepaalde voor waarden voldoet, is de open baarheid van het onderwijs vol gens D66 net zo goed geregeld Met het voorstel wil D66 de langdurige impasse doorbreken die rond het bestuur van open bare scholen is ontstaan. De ge meente heeft in discussies steeds een dubbele pet op; een algemeen bestuurlijke voor het als nu. In het wetsontwerp stelt Nuis voor dat het bestuur van zo'n stichting in elk geval voor een deel uit vertegenwoordigers van de overheid moet bestaan. Die moeten garanderen dat het openbaar onderwijs blijft wat het nu is: toegankelijk, pluri form en democratisch gecon troleerd. Het is Nuis er vooral om te doen de rest van de Kamer ach ter zijn voorstel te krijgen. Hij wil om de jarenlange, vruchte loze discussies over dit onder werp te beëindigen. Ook staats secretaris Wallage, zelf voor stander van een ander bestuur voor het openbaar onderwijs, heeft ondanks vele toezeggin- utrecht Kinderen vermaken zich tijdens de Nationale Spellendagen in de Jaarbeurs in Utrecht met het Engelse spel Trompissimo. Met een slurfje om het hoofd moet men bij dit spel drie ringen van een bepaalde kleur oppak ken. Tijdens de manifestatie wordt informatie gegeven over alle mogelijke spellen en spelle tjes. De Spellendagen duren tot en met mor gen. foto anp marcel antonisse gen nog steeds geen voorstel weten te formuleren. Nuis zei gisteren dat hij de politieke haalbaarheid van het voorstel hoog inschat. PvdA en WD zijn voorstander van een constructie waarin de gemeente de openbare scholen niet meer direct bestuurt, maar het CDA houdt vast aan de bestaande si tuatie. „We hoeven niet te wachten tot de paarse coalitie (PvdA. VDD en D66, red.) in de regering zit", aldus Nuis. „Die coalitie zit nu toch al in de Ka- Overigens is ook het CDA wat minder star dan vroeger. In het recent verschenen rapport 'De school aan de ouders' liet het CDA weten geen tegenstander te zijn van een gemeenteraads commissie als bestuurder van de openbare scholen. Het voor stel van Nuis gaat wat verder. Een raadscommissie kan rede lijk makkelijk weer worden op geheven, een stichting niet. Bo vendien gaat in het D66-voor- stel het geld voor het openbaar onderwijs direct naar de stich ting, en niet via de gemeente. Treintarieven gaan in 1993 zes procent omhoog utrecht «anp Treinkaartjes worden per 1 ja nuari met gemiddeld zes pro cent duurder. Net als dit jaar zullen de prijzen sterker stijgen voor reizen in de spitsuren. Het vervoer in de zogenoemde daluren wordt juist c Minister Maij van verkeer en waterstaat ging deze week ak koord met de manier waarop de Nederlandse Spoorwegen de gemiddelde verhoging van de tarieven gaat invoeren. De prijs stijging is een gevolg van de vo rig jaar aangekondigde maatre gel om in 1992, 1993 en 1994 de tarieven in het openbaar ver voer met gemiddeld zes procent te laten stijgen. NS verwacht als gevolg van de nieuwe tarieven in 1993 90 mil joen meer opbrengsten binnen te halen. De tariefsverhogingen zijn onderdeel van de maatre gelen die het kabinet in het ka der van de tussenbalans heeft genomen. De spoorwegen studeren nog steeds op een stelsel, waarbij de kaartjes in volle treinen fors duurder worden. De treinreizi ger zou een basistarief moeten betalen dat gelijk oploopt met de benzineprijs. In drukke trei nen zou daar een toeslag op ko men. Minister Maij-Weggen toonde zich bij het bekend wor den van de NS-studie een fel te genstander van die plannen. Heertje geen spaarbeertje hilversum gpd Professor Arnold Heertje is woedend op ABN AMRO. De bank probeert onder het mot to 'Heertje de spaarbeertje' jeugdige klantjes te trekken. De Naardense econoom vindt dat de bank daarmee zijn naam te grabbel heeft gegooid. „Er wordt door de naam Heertje de suggestie gewekt dat ik achter deze actie sta. Dat is pertinent onjuist Ik heb nooit aan reclame-acties wil len meedoen, omdat ik mijn onafhankelijkheid niet wens te verliezen. Ik ben zeer boos." Hij overweegt gerechtelijke stappen tegen de bank. ABN AMRO-woordvoerder Wolf bevestigt dat de econoom niets met de actie te maken heeft. „Wij hebben voor die naam gekozen omdat het zo lekker rijmt op beertje. Een diepere bedoeling zit er niet achter." Dat de slogan door het woordje 'de' wat moeilijk loopt, wijt de woordvoerder aan het feit dat zijn bank zich dit cursief gedrukte lidwoord heeft eigen gemaakt. Vrijspraak na eis van 12 jaar den bosch anp Na eisen van twaalf en zes jaar voor de moord op een 31-jarige vrouw uit Maastricht heeft het Gerechtshof in Den Bosch giste ren de zwager en de moeder van het slachtoffer vrijgespro ken. De vrouw werd vorig jaar januari in haar huis gedood. De rechtbank in Maastricht sprak eerder beiden na dezelfde eisen ook vrij. De officier van justitie ging toen in beroep. De zoon van het slachtoffer, die ten tijde van het delict 14 jaar was, ver telde de politie dat drie mannen zijn moeder hadden gedood. Daarna beschuldigde hij zijn 30-jarige oom. Zijn oma zou de deur voor hem hebben openge maakt. Later zei de jongen, de kroongetuige in het proces, dat zijn eerste verklaring de juiste was. den haag carine neefjes Keel-, neus- en oorarts W. Dankbaar (59) doet er niet moeilijk over: vorig jaar had hij een belastbaar inkomen van twee ton. „Daar kun je goed van leven hoor! Mensen hoeven geen medelijden te hebben met medisch specialisten. We beho ren tot de vijf procent beste ver dieners van Nederland", aldus Dankbaar, die in het Elizabeth Ziekenhuis in Leiderdorp werkt. Deze week is opnieuw de dis cussie opgelaaid over het inko men van de specialist. Staatsse cretaris Simons (volksgezond heid) kondigde aan dat het de claratiesysteem, waarbij specia listen een vergoeding per ver richting krijgen voor hun ver richtingen, op de helling moet. De bewindsman stelt voor een uurtarief in te voeren: de spe cialist krijgt een vast bedrag. Vorig jaar hebben specialisten hun budget met 384 miljoen gulden overschreden. Volgens de staatssecretaris en verzeke raars wordt deze overschrijding onder meer veroorzaakt door overbodige verrichtingen. Spe cialisten kiezen bijna altijd voor een behandeling,' terwijl soms een gesprek beter op z'n plaats is. Volgens de bewindsman is het een gemakkelijke manier om het eigen inkomen wat te verhogen. Dankbaar, ook lid van het centraal bestuur van de Lande lijke Specialisten Vereniging (LSV), erkent dat er ongetwijfeld onnodige verrichtingen worden uitgevoerd. „Wij zijn niet beter dan andere beroepsgroepen. Een garagehouder kan z'n Idant oplichten door nog even extra te sleutelen aan de motor en daar een flinke som geld voor te KNO-arts Dankbaar: „Mensen hoeven echt geen medelijden met ons te hebben", foto gpd vragen. Die mogelijkheid be staat ook voor specialisten, al is er wel degelijk controle door de verzekeraars. Als een dokter de patiënt vertelt dat hij een rönt genfoto moet maken omdat hij een verdacht knobbeltje ziet, zal de patiënt hem geloven. De cliënt kan die noodzaak niet be oordelen." Al jarenlang is er gekrakeel over het inkomen van de spe cialist. De overheid vindt dat er te veel geld wordt uitgegeven aan medisch-specialistische hulp, omdat het budget van 2.1 miljard gulden per jaar regel matig wordt overschreden. Spe cialisten wijten die overschrij ding onder meer aan de vergrij zing: er is steeds meer vraag naar specialistische hulp. Het inkomen van de specia list is op een merkwaardige ma nier vastgesteld. Nog in de jaren zestig bepaalden specialisten zelf wat ze mochten verdienen. De beroepsverenigingen be dachten een tarief per consult. Ze waren solidair met arme mensen: die hoefden minder te betalen. Pas in de jaren zeventig ging de overheid zich met deze vrije ondernemers bemoeien. Uit eindelijk is er in 1982 een tarie venlijst opgesteld door het Cen traal Orgaan Tarieven Gezond heidszorg (COTG). De hoogte van de bedragen is gebaseerd op de tarieven die destijds wer den gehanteerd door de specia listen zelf. Wel zijn ze goedge keurd door de verzekeraars. Het gaat hier om zelfstandige spe cialisten die een eigen praktijk hebben in het ziekenhuis. De meeste van de in totaal 10.000 specialisten werken op die ma- Repareren Volgens de officiële definitie van de COTG bestaat ieder eer ste consult uit een kort gesprek met de patiënt, waarna een klein, eenvoudig onderzoek wordt verricht. Uit de bedragen blijkt echter dat er grote ver schillen bestaan tussen de spe cialismen onderling. Voor een eerste consult be taalt een particuliere patiënt aan een cardioloog 90,50, ter wijl een algemeen chirurg slechts ƒ51 krijgt. „De heelkun- de-specialisten verdienen over het algemeen minder. Het 're pareren' wordt lager inge schaald dan het onderzoeken, wat cardiologen en internisten doen", verklaart een woord voerder van het COTG. Hij geeft toe dat de hoogte van de bedragen met de natte vinger is vastgesteld. Zo krijgt de gastro-enteroloog, specialist voor maag- en darmziekten, ƒ111 voor een eerste consult. Maar hij staat samen met kin derartsen, allergologen en rheu- matologen onderaan de ladder wat betreft zijn totale inkomen, gemiddeld één tot anderhalf ton per jaar. De toppers zijn de ra diologen en cardiologen, die in één jaar ruim drie ton verdie nen. De grote verschillen in de ta rieven werken het doen van ex tra verrichtingen in de hand. Wie weinig krijgt voor z'n con sult, kan veel verrichtingen uit voeren waarvan hij de onkosten declareert, zodat hij z'n inko men wat op kan vijzelen. Neem de gynaecoloog. Die krijgt voor een eerste consult van zijn par ticuliere patiënt 68,50. Voor elke echoscopie die de specialist laat maken, betaalt een zwange re vrouw 55. De gynaecoloog kan zelf beslissen hoeveel echo scopieën noodzakelijk zijn. Ook de cardioloog, die tot de toppers behoort, heeft ruimte genoeg om extra bij te verdie nen. Na een eerste consult, waarvoor de particuliere patiënt 90,50 betaalt, kan hij beslissen dat er een cardiogram moet worden gemaakt, ook al is dat niet per sé nodig. Voor een car diogram kan hij 40 declareren. Gebruikt hij bijzondere appara tuur, dan kan hij nog 15 meer vergoed krijgen. Assistent iraktij ïtingen gedaan door i assistent. Zelf werkt Dankbaar samen met een assistent, die in dienst is van het ziekenhuis. Hij moet een deel van haar salaris betalen. Als hij een patiënt na een eerste consult, waar hij 45,50 voor krijgt, doorverwijst naar zijn assistent voor een ge- hoor-onderzoek, mag Dankbaar 50 declareren bij de verzeke- De ziekenhuizen kunnen wel enigszins controleren of specia listen overbodige verrichtingen uitvoeren. De specialisten hoe ven niet elke echoscopie of röntgenfoto te registreren. Wel heeft ieder ziekenhuis een alge meen budget, waarin geld is vrij gemaakt voor de kosten van po liklinische onderzoeken. Zodra dit budget wordt overschreden, kan de directie van het zieken huis de specialist ter verant woordingroepen. Simons wil het aantal verrich tingen beperken door een zoge noemd abonnement-systeem in te voeren. Dat geldt nu deels al voor de ziekenfonds-patiënt. Voor 69 kan die een jaar lang bij de specialist terecht. „Of ik nu één keer of tien keer in z'n neus kijk. dat maakt niets uit", licht Dankbaar toe. WAT KOST DE SPECIALIST Dit brengt de specialist' de particuliere patiënt voor een eerste consult in rekening Algemeen chirurg I. si,- 1 Allergoloog I. a».- Anesthesist l 7»,so Cardioloog I. ~9ÖJi Cardlopulmonale chirurg I. *s.- I Dermatoloog t. *s,so J Gastro-enteroloog t. 111.- Gynaecotoog '1. as. so Internist f. ae,- KNO-arts 1. *s,so I Kinderarts t. 97,50 Longarts t. ios,~ Neuro<hlrurg t. 94,- Neuroloog 1. 100- Oogarts 1. **,50 Orthopeed f. 91,- Plasttsch-chlrurg f. 79,50 I Radioloog 78,- Reumatoloog 1. 128,- J Uroloog 1. 1 ^Tarieven per 1/7/*92 van zelfstandige specialisten die praktijk houden in een ziekenhuis. Brorr Certraal Orgaan Tarievan Gerondhékhzorg Als dit systeem ook wordt in gevoerd voor particuliere pa tiënten, wordt de controle op de extra verrichtingen makkelijker. Volgens Dankbaar kunnen art sen ook hier misbruik van ma ken. „Nu worden sommigen rij ker door overbodige verrichtin gen. Als ze daar straks geen ex tra geld voor krijgen, zullen ze die handelingen niet doen. Ze hebben dus meer vrije tijd." Wel vindt Dankbaar dat de manier waarop specialisten worden betaald, moet worden aangepast. Volgens hem zijn de vastgestelde bedragen voor ver richtingen volstrekt niet meer in overeenstemming met de prak tijk. Voor het inbrengen van een trommelvliesbuisje een een voudige verrichting waarmee de KNO-arts ongeveer een kwartier bezig is krijgt hij 166. Als hij wegens een kankerge zwel een strottehoofd moet ver wijden kelde operatie is Dankbaar ii totaal twaalf uur bezig. Belo ning: 1250. De specialist: „Als ik alleen op veel geld uit ben. kan ik beter twee uur lang trom meMieabufsjet Inbrengen \v verdien dan meer en ben min der tijd kwijt."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5