Strenge normen uitrijden mest sneller ingevoerd Binnenland Actie tegen dierproeven 1 v f D66 wil spoeddebat in Kamer over Fokker Ontsnapt viertal keek truc af van Ier D'Ancona wil naar één organisatie minderheden Tweeduizend illegalen 'slachtoffer' van ramp ZATERDAG 24 OKTOBER 1992 3 CPD Cemeenichappeli|ke Persdienst Strengere normen voor het gebruik van dierlijke mest op gras- en maïsland, worden versneld ingevoerd. Was het eerst de bedoeling de nieuwe normen in 1995 in te voe ren, nu wordt dat 1994. Het kabinet heeft dit gisteren be sloten. Het kabinet sluit niet uit dat in 1995 de normen nog verder worden verscherpt. Op het ogenblik mag per jaar per hectare 200 kilogram fosfaat uit dierlijke mest op grasland worden uitgereden. Dat wordt met ingang van 1994 175 kilo gram. Op maïsland mag vanaf 1994 niet meer dan 125 kilo gram fosfaat worden uitgere den. Nu is dat nog 200 kilo gram. Het kabinet heeft hiertoe be sloten, omdat het geen heil meer ziet in aanwijzing van fos- faatgevoelige gebieden, die bij voorrang tegen fosfaatuitspoe ling zouden moeten worden be- Vogelshows weer mogelijk aalten Staatssecretaris Gabor (landbouw) heft met ingang van maandag het verbod op het houden van vogeltentoonstellingen, tafelkeuringen en dergelijke op. Het verbod was uitgevaardigd, nadat eind september in Limburg op pluimveebedrijven pseu- do-vogelpest was uitgebroken. In Limburg zijn veertien grote pluimveebedrijven geheel ontruimd. Allard Berends opvolger Lex Harding Hilversum Allard Berends is benoemd tot directeur van Veroni- ca-radio. Hij is de opvolger van Lex Harding, die de omroep eind augustus moest veriaten wegens de oprichting van het commer ciële station Radio 538. Berends kwam zes jaar geleden bij Vero nica in dienst. In 1990 werd hij hoofd informatieve programma's van Veronica-radio en daarnaast fungeerde hij vanaf mei dit jaar als zendercoördinator van Radio 1. Na het vertrek van Harding was Berends al plaatsvervangend directeur radio. Luchtlijn Twente-Schiphol stopt enschede Base Business Airlines in Eindhoven heeft gisteren be sloten de luchtlijn Twente-Schiphol met ingang van maandag te staken. Van voortzetting kan pas sprake zijn als de financiële ba sis voor de exploitatie is gegarandeerd, zo heeft de vliegmaat schappij laten weten. Gebleken is dat de luchtverbinding Twen te-Schiphol ondanks kostenbesparingen een stapsgewijze groei van het aantal passagiers en een ticket-subsidie van de KLM nog verre van kostendekkend is, zo concludeert Base Business Airli nes, dat de dienst op Schiphol sinds ruim een halfjaar uitvoert voor de Luchtvaartmaatschappij Twente. Winterkleding voor militairen den haag De ongeveer duizend Nederlandse militairen die deel (gaan) uitmaken van de Unprofor, de VN-vredesmacht in het voormalige Joegoslavië, krijgen speciale winterkleding met het oog op de strenge kou die voor de komende maanden voor het gebied wordt verwacht. Het 'koud-weerpakket' bestaat onder meer uit een overall, een bivakmuts, overschoenen en winter- hemden met col. Met de aanschaf is een bedrag van een miljoen gulden gemoeid. Meer WAO-uitkeringen in augustus zoetermeer In augustus van dit jaar is het aantal mensen met een arbeidsongeschiktheidsuitkering (AAW of WAO) met 800 toegenomen tot in totaal'911.600. Door uitkeringen aan gedeel telijke arbeidsongeschikten om te rekenen tot volledige uitkerin gen, kwam de Sociale Verzekeringsraad voor eind augustus op 794.600. Dat zijn 100 uitkeringen meer dan de maand juli. Het ziekteverzuimpercentage was in augustus 7,4 procent tegen 6,9 procent in juli en 6,6 procent in augustus 1992. Eind augustus hadden 211.000 mensen een WW-uitkering tegen 208.000 eind juli en 177.000 eind augustus 1991. Celstraf geëist tegen veehandelaren almelo Op de tweede zittingsdag in de clenbuterol-zaak voor de rechtbank in Almelo zijn gisteren tegen vier Twentse veehan delaren gevangenisstraffen van vier en vijf maanden geëist, waarvan een gedeelte voorwaardelijk en met een proeftijd van twee jaar. Tevens werden geldboetes gevorderd van vijf- en tien duizend gulden. Twee broers zeiden met clenbuterol (een dier geneesmiddel tegen hoesten met als bijwerking gewichtstoena me) te zijn gaan handelen op dringend verzoek van hun cliën ten. schermd. Oorspronkelijk werd gedacht aan aanwijzing van 60.000 tot 80.000 hectare. Uit recent onderzoek van de Dienst Landbouwkundig On derzoek van het ministerie van landbouw is echter gebleken dat maar liefst 400.000 hectare is verzadigd met fosfaat. Dat is zoveel dat het kabinet afziet van de beoogde gebiedsgerichte aanpak. Ook zou deze aanpak juridisch moeilijk haalbaar zijn, oordeelde de Raad van State. In plaats daarvan worden nu lan delijk de normen verscherpt. Over enkele weken komen de ministers Alders (milieu) en Bukman (landbouw) met een nota over de mestproblematiek. Het is niet uitgesloten dat daar in wordt voorgesteld de veesta pel in te krimpen. Ambtenaren op het milieuministerie zijn al tot de conclusie gekomen dat de overheid daarvoor moet zor gen. Met het huidige beleid wordt de beoogde terugdringing van hel mestoverschot lang niet gehaald. Ook de industriële ver werking van mest, waarvan veel werd verwacht, komt amper van de grond. Kamer wordt maandag ingelicht Lubbers gisteren na afloop van het kabinetsberaad. Lubbers geeft de voorkeur aan verkoop van Fokker „onder redelijke condities". Andriessen wil een fors hogere prijs voor de overheidsaandelen in Fokker dan de huidige (lage) beurs koers en eist enige garanties over het voortbestaan van de produktie van de F50. Als dat niet haalbaar is, wordt de ver koop alsnog afgeblazen. Een ambtelijke werkgroep van Eco nomische Zaken en Financiën studeert al enige weken op de omvang van overheidssteun die dan nodig is om Fokker over eind te houden. Voorzitter Vos (PvdA) van de vaste kamercommissie voor economische zaken, zei gisteren „optimistischer te zijn dan een week geleden" over het door gaan van de verkoop. DASA ver werft daarbij 51 procent van de Fokker-aandelen. Ook op het ministerie wordt verwacht dat de verkoop doorgaat. D66-kamerlid Tommei heeft aangedrongen op een spoedde bat naar aanleiding van de voorgenomen verkoop van vliegtuigbouwer Fokker aan het Duitse DASA. Of hij zijn verzoek dinsdag aan de Kamer zal voor leggen, hangt af van de brief die minister Andriessen (economi sche zaken) een dag eerder aan biedt. Andriessen heeft de Ka mer afgelopen zomer toegezegd het onderhandelingsresultaat te bespreken voor definitieve be sluiten worden genomen. Andriessen heeft toegezegd de Tweede Kamer maandag schriftelijk te informeren over Fokker. Onderhandelaars van het ministerie en DASA probe ren dit weekeinde tot overeen stemming te komen. De be windsman hoopt maandag het contract te ondertekenen. Is verkoop niet haalbaar, dan zal de overheid de Nederlandse vliegtuigbouwer financiële steun verlenen, aldus premier Verdachte van trammoord vrijgesproken De rechtbank in Amster dam heeft gisteren een 29- jarige Amsterdammer vrij gesproken die ervan werd verdacht een 53-jarige stad genoot te hebben doodge stoken in tram 9, op 23 no vember van het vorig jaar. De man heeft altijd ont kend. Gisterochtend eiste offi cier van justitie mr. C. Goes acht jaar gevangenisstraf. De eis gold tevens de po ging tot doodslag op de echtgenote van het slacht offer. De \touw had tijdens de worsteling in de bomvol le tram geprobeerd de vechtpartij tussen het slachtoffer en de dader te beëindigen. Volgens de officier van justitie was het wettig be wijs geleverd door verkla ringen van ooggetuigen, die de verdachte van foto's en tijdens confrontaties meen den te herkennen. De man werd pas in juli van dit jaar aangehouden. De rechtbank achtte het bewijs evenwel niet gele verd en volgde de visie van advocate mr. Th. Gijsberts. 'Onafhankelijk toezicht op GAK en GMD' den haag Voor de Grote Kerk in Den Haag werd gisteren gedemonstreerd door de Bond van Autono me Dierenvrienden (BAD). De actie was gericht te gen de dierproeven van de onderzoeksorganisatie TNO, die in de kerk haar 60-jarig bestaan vierde. foto anp toussaint kluiters De Sociaal-Economische Raad (SER) steunt het idee van staats secretaris Ter Veld van sociale zaken voor onafhankelijk toe zicht op het GAK en de Ge meenschappelijke Medische Dienst (GMD), de organen die de Ziektewet, de WAO en de WW uitvoeren. Een speciale commissie onder voorzitter schap van SER-voorzitter Que- né stelt dat de overheid zich moet beperken tot wetgeving op hoofdlijnen en dat het kabi net zich niet moet mengen in het vaststellen van de premies. Ook in Hoogeveen werden bewakers gegijzeld hoogeveen gpd De 28-jarige Marokkaan, die gistermorgen met drie anderen wist te ontsnappen uit de Hoogeveense strafinrichting De Gritten- borgh, is begin september ook al met drie 'maten' ontvlucht uit gevangenis De Schie in Rotterdam. Nadat hij eind september weer in de kraag was gevat, nam hij gisteren op bijna dezelfde manier de benen. De twee scenario's lijken als twee druppels water op elkaar. De Marokkaan keek de 'truc' af van de 29jarige Ier, die de 'animator' was van de ontsnapping uit De Schie. De Marokkaan werd na zijn aanhouding overgeplaatst naar een extra beveiligde afdeling in De Gritten- borgh. De Ier, die al twee keer eerder uit een gevangenis was ontvlucht, en een derde ontsnapte liepen ook tegen de lamp. Net als gisteren in De Grittenborgh wer den in De Schie bewakers gegijzeld in een ruimte buiten de extra beveiligde afdeling. In Hoogeveen gebeurde dit in de sportzaal; in Rotterdam op weg naar de bezoekers ruimte. In beide gevallen kregen medewer kers van de gevangenis zelfgemaakte mes sen op de keel gezet. De 'Grittenborghers maakten daarbij gebruik van plexiglas. Ver volgens wisten de gedetineerden zowel in Hoogeveen als in Rotterdam met de gegij zelden via de veiligheidssluizen en de hoofdpoort buiten te komen. Beide keren gingen de ontsnapten er ook in een auto van een gevangenismedewerker vandoor. Het enige verschil was dat de vlucht in Rot terdam op touw was gezet door vier gedeti neerden en in Hoogeveen door drie. De vierde ontsnapte uit De Grittenborgh 'haak te' bij de ontsnapping aan. Drie van de vier mannen worden door de politie beschouwd als uiterst vuurwapenge vaarlijk. Naast de Marokkaan gaat het om een 30-jarige Italiaan en een 36-jarige Antil liaan. Van hen ontbreekt nog elk spoor. Ook een 34-jarige Nederlander, die nog maar twee weken moest zitten, is nog op vrije voeten. Hij wordt gezien als een 'meeloper' en was niet betrokken bij het op touw zet ten van de ontsnapping. Hij stapte ook niet met de drie andere gedetineerden in de vluchtauto, maar ging er te voet vandoor. Het ministerie van justitie is door de ont snapping van gisteren andermaal gecon fronteerd met de zwakke schakels ii strafinrichtingen. Vooral omdat de snapping in Hoogeveen sterke komsten vertoont met de vlucht uit De Schie. Volgens een woordvoerder van het departement van justitie toont de ontsnap ping nog eens aan waar de zwakke plekken in beide strafinrichtingen zitten. Staatssecretaris Kosto van justitie heeft gistermiddag zijn afschuw uitgesproken over de ontsnapping, vooral omdat vijf be wakers en een sportinstructeur werden be dreigd en een van hen werd neergeslagen. Volgens Kosto is gebleken dat de sportzaal in De Grittenborgh niet voldoende is bevei ligd. Justitie heeft onlangs een strenger regi me ingevoerd in de vier extra beveiligde af delingen in Hoogeveen, Rotterdam, Leeuwarden en Sittard. Daarmee werd vooruitgelopen op het plan twee nieuwe 'ondoordringbare' afdelingen te bouwen, die plaats moeten bieden aan 48 vluchtge vaarlijke criminelen. Kosto verwacht dat het kabinet na de ontsnapping van gisteren snel een besluit zal nemen over de bouw van deze extra zwaar beveiligde afdelingen. utrecht anp Er moet één landelijke organi satie komen die opkomt voor minderheden. De negen huidi ge landelijke organisaties moe ten daartoe op termijn samen gaan. Dat heeft minister d'An- cona van WVC de instellingen meegedeeld. De Tweede Kamer moet zich nog uitspreken over d'Ancona'splan. Tijdens het overleg met de negen instellingen heeft de be windsvrouw gezegd dat de nieuwe organisatie met ingang van 1 januari 1994 kan draaien. De negen organisaties zelf moe ten daarvoor met plannen ko men, geholpen door een extem adviseur. D'Ancona baseert haar stand punt op het onlangs verschenen rapport van de commissie-Van Es, die op verzoek van WVC de doelmatigheid van de minder hedenorganisaties heeft onder zocht. De commissie stelt dat. D'Ancona: Negen instellingen moeten samengaan, foto anp Aantal doden vermoedelijk 43 amsterdam gpd Het aantal dodelijke slachtof fers van de vliegramp in de Bijlmer is vastgesteld op 43. De politie heeft 39 slachtoffers geïdentificeerd en verwacht dat de laatste 4 ongeïdentifi ceerde lichamen corresponde ren met de 4 namen die nog op de lijst van vermoedelijke slachtoffers staan. Onderzoek van het erfelijksheidsmateriaal DNA moet dat definitief uitwij- De politie denkt alle slacht offers die als vermist zijn opge geven, te hebben geïdentifi ceerd. Een gezamenlijke begra fenis van anoniem gebleven slachtoffers is daardoor niet meer nodig. Er blijven nog 5 namen op de lijst van vermisten staan, maar daarvan is het zo onze ker of ze op 4 oktober in de fiats waren, dat ze niet voor slachtoffer van de ramp wor den gehouden. dienen. De man schikt zijn rode stropdas op zijn helder witte overhemd en gaat er maar eens vandoor. Kijken hoever zijn neef in de rij is gevorderd. zo'n nieuwe organisatie „een stevige plek zou kunnen verove ren in de vitale sectoren van de Nederlandse samenleving". Momenteel subsidieert d'Anco- na's ministerie 35 organisaties van minderheden met ongeveer 12 miljoen gulden per jaar. De negen organisaties waar het om gaat, zijn het Neder lands Centrum Buitenlanders, de Lsoba (de bundeling van or ganisaties voor migranten uit het Middellandse-Zeegebied), instellingen voor Surinamers, Antillianen, woonwagenbewo ners, Molukkers en buitenland se vrouwen. De organisaties voor zigeuners worden buiten de herstructurering gehouden. Het ministerie noemt de toena dering tussen zigeuners en de Nederlandse samenleving nu nog te „pril en zeer breekbaar". De negen organisaties kwa men na het rapport van de commissie-Van Es zelf met een plan tot samenwerking. Het vormen van één organisatie was geen onderdeel van dal eigen plan. De plannen van d'Ancona zijn daarom niet bij iedereen even goed gevallen. De Stich ting Landelijke Federatie van Welzijnsorganisaties voor Suri namers bijvoorbeeld is niet te gen, maar vindt wel dat „de bloedgroepen redelijk herken baar moeten blijven De stichting wil niet al te zeer tegenwerken, maar heeft er moeite mee om nu in een keurslijf te worden gedwongen. Woordvoerder Roseval is er evenwel blij mee dat d'Ancona heeft toegezegd niet alleen oog te hebben voor de overeenkom sten tussen de organisaties, maar ook voor de verschillen. Ook hel Nederlands enlrum Buitenlanders (NCB) staat niet te springen om één organisatie. Toch zal het NCB „geneigd" zijn mee te werken. „Op de lan ge termijn denk ik dat de min derheden zijn gebaat bij een sterke organisatie die politiek en maatschappelijk is ingebed", aldus een woordvoerder. De Lsoba wijst d'Ancona's plan af. Een woordvoerder: „Bij ons bepalen de aangesloten or ganisaties wat de prioriteiten zijn. Bij een steunfunctie-orga nisatie als het NCB bepaalt het ministerie dat. En dat willen we De Lsoba vindt dat zij een aparte plaats binnen de negen organisaties inneemt en dat maakt samenwerking wel heel moeilijk. „Wij vertegenwoordi gen tien nationaliteiten en dat is niet te vergelijken met een orga nisatie die maar voor één groep opkomt. Ook zijn we niet te ver gelijken met het NCB dat alleen maar werkt met professionele mensen, maar geen achterban heeft." Ook slachtoffer van de ramp in de Bijlmer? De jonge Pakistaan lacht. „Ja, zeker. Dat zeggen we". Hij is er voor uit Antwer pen komen rijden, zegt hij, sa men met zijn neef en een vriend. „We willen eens zien of het wat wordt" Voor het bevolkingsregister aan de Herengracht staat vrijdag een eindeloze rij achter ijzeren dranghekken. Op het Thorbec- keplein, de Vijzelstraat en de Munt: tot in de wijde omgeving verlevendigen groepjes Aziaten en Afrikanen het straatbeeld. Turken, Kurden, Marokkanen, Ghanezen, Nigerianen, Moijam- biquanen, Liberianen, Surina mers en Pakistanen: met z'n 960'en zijn ze naar de Heren gracht gekomen. Dat brengt de stand sinds zaterdag op 2.000 il legalen die beweren dakloos te zijn geworden door de vlieg ramp. Als ze allemaal de waarheid spreken, moeten in de 230 ver nielde woningen in Groeneveen en Kruitberg ten minste 2.750 mensen hebben gewoond, van wie 750 inmiddels onderdak zijn. Illustratief is het voorbeeld van een verwoeste flat in Groe neveen, waarvan 81 illegalen zeggen dat ze er woonden. Dat kan dus niet, zegt korpschef Nordholt, die zelf ook heeft ge zien dat „de mensen in buiten landse auto's kwamen aanrij den". Burgemeester Van Thijn kan een glimlach niet onder drukken. Hij heeft de massa met gemengde gevoelens zien aangroeien vanuit het raam van de burgemeesterswoning, aan de overzijde van de gracht. „Ik wijs er nog maar eens op dat het mijn bedoeling is dat alle gedupeerden ongeacht hun le gale of illegale status worden geholpen, maar dat derden die niets met de ramp hebben te maken, niet mogen profiteren van de regeling", zegt hij. Alle 2.000 illegalen worden verwezen naar een advocaat en ze krijgen een persoonlijk on derhoud, maar dat zal er meestal op neerkomen dat wordt geadviseerd hun poging maar te staken. Van de eerste 282 illegalen die waren ge plaatst op de 'voorlopige Kosto- lijst', zijn er inmiddels 230 afge wezen. „Zij mogen weer kiezen voor de illegaliteit", zegt wet houder A. Wildekamp. De ande re 52 worden bij de staatssecre taris aanbevolen voor legalisa tie. het Amsterdamse bevolkingsregister in Gisteren stonden 960 illegalen bij blijfsvergunning in te dienen. „Hoeveel mensen woonden er eigenlijk in die fiat?", wil de Pakistaan weten. Zes-, zeven honderd, zo zo. En hij is num mer 2.000? Hij schudt met zijn rechterhand: „Pfff". Nee, dan maakt hij weinig kans. Maar ja, je moet wat. Hij woont al twee jaar in België, waar hij een baan heeft in een conservenfabriek. de rij om een verzoek voor een ver- foto anp marcel antonisse maar weinig uitzicht heeft op een verblijfsvergunning. Zijn vrouw en twee kinderen zijn weer terug naar Pakistan. Hij blijft achter om het geld te ver-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3