Het vijfde wiel aan de wagen Pleegzorg wordt in Nederland stiefmoederlijk bedeeld ZATERDAG 24 OKTOBER 1992 benaderd om de actie kracht bij te zetten. In totaal worden vermoedelijk zo'n 200 kinde ren de dupe. De meesten vallen onder de ca tegorie crisisopvang, waarbij onmiddellijke opname noodzakelijk is. Zij zullen nog even moeten wachten en voorlopig bij familie worden ondergebracht. „Maar", zo stelt Ger- ke van Egmond vast. „beter één maand de dupe, dan jaren lang het slachtoffer van het overheidsbeleid." Hoge pet Ontwikkeling Ook voegt het iets toe aan de ontwikkeling van haar eigen kinderen, vindt ze. „Mijn kin deren realiseren zich nu hoe goed ze eigenlijk hebben. En op school of op de sportvereni ging hebben ze heel snel door als er iets mis met een kind. Ook zullen ze zelf nooit mee doen aan pesterijen, omdat ze weten dat het kind het vaak al moeilijk genoeg heeft thuis. Dat vind ik positief." Toch hebben velen een slecht beeld van de pleegzorg in Nederland. Volgens Gerke van Egmond, regio-coördinator, omdat de pleeg zorg vaak negatief in het nieuws komt: „De kinderen zijn meestal afkomstig van drugs verslaafden, scheidende ouders, alcoholisten, tijdelijk gehandicapten of vanuit een situatie waarin ze jarenlang mishandeld zijn. Er be staat een beeld van: zo'n kind in huis, neemt altijd problemen met zich mee. Maar er wordt ook heel veel gelachen hoor, anders hou je het niet vol". Om de pleegzorg te stimuleren momen teel zitten er 10.000 kinderen in een pleegge zin wordt er op de televisie een recla mespotje vertoond. Hierin loopt een jongetje van ouders met problemen naar een ander gezin toe. Volgens Van Egmond een verte kend beeld van de werkelijkheid: „Het kind wordt blij verwelkomt en gaat na enige tijd weer blij naar huis. Daar tussenin spelen zich natuurlijk de nodige problemen af. maar die zie je niet. Ik wilde dat het zo simpel was. dan zouden veel meer ouders zich aanmelden als pleeggezin." Cursus Pleeggouder word je tegenwoordig niet zó maar. De Centrale voor Pleegzorg, de bemid delaar tussen de pleegouders en instellingen (zoals Riagg en JAC) verzorgen sinds enige tijd speciale cursussen. Voornaamste doel is de ouders goed voor te bereiden op het pleegouderschap. Door middel van rollen spellen worden de verschillende confronta ties uitgebeeld met betrokkenen. „Het komt zelden voor dat mensen worden afgewezen. Het gaal erom dat pleegouders in spe niet Het wordt tijd dat de pleegouders eens serieus worden genomen. Die stelling poneert de Nederlandse Vereniging voor Pleeggezinnen (NVP). Pleegouders hebben vaak niets te vertellen over de kinderen, de maatschappelijk werkers zijn onvoldoende opgeleid en de vergoeding is al jaren veel te laag. Als er niets verandert, kun je het net zo goed laten, vindt de NVP. Onder het motto 'Beter geen pleegzorg, dan slechte pleegzorg' voert de NVP actie. Onderdeel daarvan was een opname stop in de maand oktober. Natuurlijk werden daar kinderen de dupe van. „Maar beter één maand de dupe, dan jarenlang slachtoffer van het overheidsbeleid. Het huis van Corinne Zevenhui zen hangt vol met foto's van kinderen. Niet alle kinderen zijn van haar. Een aantal is of was haar pleeg kind. Zo ook het jongetje in de box: één van de 18 pleegkinderen die Corinne de afgelo pen twaalf jaar over de vloer heeft gehad. Franklin is pas 20 maanden oud, maar zijn ouders zijn voorlopig niet in staat om voor hem te zorgen. Hij woont nu in het gezin van Corinne, die naast een man en drie eigen kinderen, ook nog een pleegzoon van elf jaar heeft. „Het is hier 's avonds altijd een gezelli ge drukte", zegt Corinne, woonachtig in Lei den. Als Corinne, die meedoet aan de actie van de Nederlandse Vereniging voor Pleeggezin nen (NVP) voor een betere opvangregeling, moet samenvatten waarom het hebben van pleegkinderen zo leuk is, heeft ze maar drie woorden nodig: gevarieerd, boeiend en ver ruimend. Later in het gesprek zullen dezelfde drie woorden nog vaak vallen. voor onverwachte situaties komen te staan", legt Gerke van Egmond uit. De pleegouders geven aan voor wat voor een kind ze willen zorgdragen. De leeftijd, het geslacht en de soort problematiek zijn de voornaamste afwegingen. Volgens Van Eg mond is de Centrale nu opzoek naar gezin nen die voor tweede en derde generaties al lochtonen willen zorgen. „Dan heb je onmid dellijk een kind in huis. Als je andere eisen hebt, moet je langer wachten." Vooraf wordt in overleg bepaald hoe lang de opvang ongeveer kan duren. Deze varieert in principe van 24 uur tot 18 jaar, afhankelijk van de problematiek. Alle partijen (kind, pleegouders, maatschappelijk werker en na tuurlijke ouders) weten dan precies waarmee ze rekening moeten houden. „Je moet te al len tijde eerlijk zijn tegenover het kind. Die weet dat het tijdelijk is en stelt zich daar op in. Op die manier wordt het afscheid makke- lijker", zegt Corinne Zevenhuizen. Beloning Ook Corinne zelf weet dat het tijdelijk is en kan dat heel goed accepteren. Iets wat bui tenstaanders niet kunnen begrijpen. Zeven huizen: „Je hoort zo vaak zeggen: wat erg voor je dat het kind weg gaat. )e zult het nu wel missen. Natuurlijk mis ik ze wel, maar dat is toch helemaal niet erg. Als je weet dat het kind weer goed in zijn eigen omgeving komt, is dat een soort beloning voor je werk. Bovendien heb je achteraf nog wel contact met de pleegkinderen." Het komt niettemin vaak voor dat het kind vroegtijdig het pleeggezin verlaat. Het kan zijn dat de pleegouders het kind niet aankun nen of omdat de maatschappelijk werker vindt dat het thuis 'wel weer kan'. .Als de hulpverlener denkt dat de natuurlijke ouders het weer aankunnen, kan het kind uit het pleeggezin gehaald worden, zonder overleg met de pleegouders. Wij hebben dan niets te vertellen," aldus Van Egmond. Pleegmoeder Corinne kan daar over mee praten. „Wij kennen het kind vaak veel beter dan de hulpverlener. Maar als wij aan de bel trekken, wordt er gezegd van: ach, je bent maar een pleegouder. Je wordt gezien als een hulpbieder, niet als hulpvrager. Maar je wordt zo wél in het hokje van cliënt gestopt. Wij als pleegouders zijn net zo goed specia listen. Je staat echt machteloos." Rapport In november vorig jaar heeft een werkgroep, in opdracht van het ministerie van WVC, het rapport Voorzien in Pleegzorg' uitgebracht. Hierin is een aantal adviesen opgenomen om de kwaliteit van de pleegzorg te verbeteren. In het standpunt van de regering over het ad vies wordt geen aandacht geschonken aan de verbetering van de positie van pleegouders. De NVP vindt dat er een wet moet komen waarin een en ander is geregeld. In die wet moet worden vastgelegd dat de pleegouders als erkende partners worden gezien in de hulpverlening. „Een wetje maken kost toch geen geld", vraagt Corinne Zevenhuizen zich af. Of zoals Hans van Vonderen, voorzitter van de NVP, tijdens een protestbijeenkomst in Utrecht zei: „Pleegouders serieus nemen, betekent geen aanslag op de staatskas, maar het omgekeerde wél." De meesten van de 1300 leden van de NVP steunen de actie en doen mee aan de opna mestop. Ook de niet-leden zijn door de NVP Het gebrek aan medezeggenschap van de pleegouders is niet het enige punt van kritiek. Zowel Gerke van Egmond als Corinne Zeven huizen hebben geen hoge pet op van de op leiding die de meeste hulpverleners hebben gehad. De meeste maatschappelijk werkers studeren af aan een van de sociale academies in Nederland. Corinne: „Tot nu toe hangt de specialiteit pleegzorg steeds als vijfde wiel aan de wagen. Gerke: „Er moet een speciale afstudeerrichting komen. En later moet er één maatschappelijk werker de pleegouders begeleiden, en één de natuurlijke ouders. Nu zitten ze steeds op twee stoelen, en dat blijkt te moeilijk." Ook dit zou in de nieuwe wet moeten worden opgenomen. Een ander meningsverschil met de over heid op 29 oktober buigt de Tweede Ka mer zich over het probleem betreft het verleden van het kind. Een groot deel daar van wordt voor de pleegouders om redenen van privacy geheim gehouden. Iets dat pleeg moeder Corinne vaak niet begrijpt. Ze schetst een voorbeeld uit de praktijk van de crisisop vang. „Stel een pleegvader is gewend om voor het slapen gaan nog even bij de Idnde- ren te ldjken. Zo ook bij de pleegdochter. Hij weet echter niet dat het Jdnd jarenlang is misbruikt. Als de man dan de kamer binnen komt, krijgt het kind het werkelijk Spaans be nauwd. Zoiets kan worden voorkómen als de pleegouders van te voren het volledige dos sier van het kind mogen inzien. Daartoe ont breekt echter de tijd." Tekort Niet in de laatste plaats haalt Van Egmond het derde actiepunt aan: de pleegzorgvergoe- ding. Deze is sinds 1984 in tegenstelling tot de kinderbijslag niet meer verhoogd. Het Jeugdjournaal gaf onlangs het volgende rekenvoorbeeld: Een kind kost gemiddeld 7.800 gulden per jaar. De overheid neemt 6.000 gulden voor haar rekening. Dit bete kent een tekort van 1.800 gulden. Dat is 150 gulden per maand en dus 5 gulden per dag. Hiermee wordt volgens Gerke van Egmond gelijk een groot misverstand over de pleeg zorg uit de wereld geholpen: „Veel mensen denken nog steeds dat pleegouders het doen voor het geld. Dat is dus niet waar. Ik maak weieens mee dat een kind plotseling voor de deur staat met een vuilniszak met oude kle ren, te kleine schoenen en een kapotte jas. Dan zijn de eerste kosten snel gemaakt. Een kind dat op straat wordt gezet, heeft bijna niets bij zich. Of de natuurlijke ouders heb ben gewoonweg niets", zegt de regio-coördi- Van Egmond kan zich voorstellen dat pleeggezinnen daar klachten over hebben. Maar vooralsnog is er geen goede klachtenre geling, omdat het bij elke instelling weer an ders geregeld is. „De twaalf provincies voeren elk hun eigen beleid. Wij vragen de overheid om de algehele verantwoordelijkheid op zich te nemen. De overheid wijst vervolgens weer naar provincie. Omdat er, zoals zo vaalt, geen geld genoeg is. Zo gaat het al jaren." Als de overheid niets doet aan deze proble men van de pleegzorg, vreest zij dat de kin deropvang een elite-zorg wordt. „Omdat het nogail wat geld kost, zullen steeds meer ou ders zich bedenken om nog langer pleegge zin te worden. De overheid moet zich realise ren zuinig te zijn op haar vrijwilligers, want ze zijn nog altijd acht keer goedkoper dan een internaat." Corinne Zevenhuizen (rechts): „De tijd ontbreekt om volledig op de hoogte te zijn van de zo essentiële gegevens over een kind. FOTO'S LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 33