n 'George Bush aan slag' ZATERDAG 24 OKTOBER 1992 Anderhalf jaar geleden was Ge orge Bush nog de held van de wereld die zonder bedreiging op een tweede periode als presi de hele campagne tot nog toe President geniet van zijn nieuwe rol dent van Amerika leek af te ste venen. Maar ineens ging het slechter met de wereldeconomie en de Amerikaanse volgde. En toen bleek ook dat Bush geen ant woord had op de uitdagingen in eigen land. Integendeel. Hij bleef roepen dat alles goed zou komen. Er was niets aan de hand. Ga maar slapen! De vraag of Bush 'het' gaat ha len bij de verkiezingen was nog niet zo langgeleden een zeker heid, maar die is ernstig omge bogen. De president moet nu vechten. Van die nieuwe rol (aanvallen) lijkt hij te genieten. Bush heeft de matheid die hem kenmerkte, afgeworpen. Onze correspondent Hans de Bruijn in 'Bush-country'. Hoe ze binnen de afzetting hebben kun nen komen is een raadsel. Niemand mocht van de tientallen veiligheidsagenten - lange regenjas, zonnebril - iets meenemen. Eigen spandoeken en borden zijn verboden. Bin nen de afzetting krijgen de mensen identieke, door de campagnestaf gemaakte, borden in de hand gednikt. 'Four more years', 'Bush- Quayle', vindt dus iedereen. Bijna iedereen... Keith Payne, de beheerder van een cam ping, ziet het in Gainesville allemaal argwa nend aan. „Ik ben een Clinton-supporter. Al dat gepraat over karakter en vertrouwen.... Deze man geeft niets om de economie. De vorige keer heb ik op Bush gestemd, maar nu zeker niet meer". Hij heeft geen spandoek voor Clinton meegenomen. Dat geeft maar ergernis. Vechten Het is voor het eerst dat deze mensen hun president zien. In 1980 was Ronald Reagan even in de buurt, maar verder hebben de Re publikeinen dit gebied altijd gelaten voor wat het was. Hier hoefden geen stemmen gewon nen te worden. Bij verldezingen stemde tach tig procent toch op de Republikeinen. De kandidaten konden zich beter George Bush op verkiezingstoemee. Per trein, want dan is het contact met de mensen directer dan vliegveld. illustratie tom janssen op meer 'vijandelijk' terrein. Maar nu is alles anders. Strom Thurmond, de legendarische, bijna 90 jaar oude senator uit South Carolina, zegt binnen in de trein: „Ik denk dat Bush het hier wel gaat halen". Ik denk! Niet zo lang geleden was dat een zeker heid. In het naburige Georgia en North-Caro lina staat de uitslag nog minder vast. George Bush kan anno 1992 nergens meer zeker van zijn. Hij moet nu vechten. In 1988 gingen alle zuidelijke staten naar Bush en in 1984 naar Reagan. In 1980 haalde Jimmy Carter alleen zijn eigen staat Georgia binnen. Toch was dit tientallen jaren Democratisch gebied. Vooral Reagan wist er echter een Republikeinse ba sis van te maken. Ze liepen bij duizenden te gelijk over, de 'Reagan Democrats', de con servatieven die de 'liberals' zat waren. Texas, Louisiana, Alabama, Florida, Missis sippi, de Carolina's, zelfs Virginia, zij werden allemaal 'ingelijfd'. Maar alles is nu anders. De economische recessie is ook hier goed te voelen geweest. Hoewel nota bene BMW in Spartanburg een autofabriek gaat neerzetten („Omdat wij de beste arbeiders ter wereld hebben", zegt Bush). Het land waar het leven niet meer zo goed is. Ondanks alle juichende mensen past Bush hier niet zo. Hij is wat ze een 'krijtstreepman' noemen. Een New-England snob, die zich als kind met de auto naar school liet brengen, in Yale studeerde en graag golf en tennis speelt. Ook al stroopt hij de mouwen op om uit de blote hand tussen het ge wone volk aan spare-ribs te knabbelen, het blijft een wat vreemd gezicht. Clinton en Gore, dat is toch wat anders. In de eerste plaats zijn het zuiderlingen. Hoor ze maar eens praten! En Clinton is een jongen van het volk, die zijn mouwen niet hoeft op te stropen om er gewoon uit te zien. Bush heeft het steeds moeilijker om in het zuiden tegen dat duo op te boksen. Volgens de almachtige opiniepeilingen haalt hij hooguit vijftig procent. Dat is niet genoeg om te win nen. En dat moet hij, want elders in het land staat hij er nog slech ter voor. Bovendien is hier een derde tot een kwart van de be volking zwart, en daaronder zit maar weinig Bush-aanhang. Op de stations waar de trein stopt, is dan ook vrijwel geen zwarte te bekennen. Of ze kijken van een afstand toe. Dit is hun president op een niet. fotoafp Daarom deze trip door Geor gia („het land van de vrije mensen, het thuis der dapperen"), South- en North-Carolina. Per trein, want dan is het contact met de mensen directer dan op een vliegveld. Bill Clinton maakte direct na zijn uitverkiezing in augustus een succesvolle bustocht door het zuiden. De mensen zien hun helden graag onder handbereik. Bush oogt allerminst zo wanhopig als hij, afgaand op de opiniecijfers, zou moeten zijn. Integendeel. Met grote energie en felheid valt hij keer op keer Clinton aan. Lang heeft hij zich ingehouden - te lang zeggen sommigen - maar na het tv-debat van maandagavond in East-Lansing, Michigan, lijkt een andere Ge orge Bush opgestaan. Die vecht voor zijn laatste kans. Zwabberaar Vier maal deze dag houdt hij exact hetzelfde verhaal. In Norcross, Cornelia en Gainesville in Georgia, en in Spartanburg, South-Caroli na. Staand op het treinbalkon of op een podi um. Geflankeerd door Barbara („de beste First Lady die er is"), een zoon, kleinkinderen en wat lokale politieke coryfeeën. Voor de volgers die meereizen in de trein wordt het verhaal helaas wat eentonig. Clinton deugt niet. Hij klopt jullie het geld uit de zak. Het is een zwabberaar. Hij mist karak ter en vertrouwen. Hij zal de be lastingen en de overheidsuitga ven verhogen. Amerika, dit grootse land, zal door hem in het moeras zinken. Kijk wat hij met Arkansas gedaan heeft. Een arme staat, die op bijna alle sociale ge bieden onderaan bungelt. Moet hij dat ook met Amerika doen? Tien minuten heeft hij nodig, dan zwaait hij wat naar de dui zenden en daar gaat de trein al weer naar de volgende bestem ming. Tuffend tegen vijftig per uur door dorpjes en landerijen, waar hier en daar plukjes men sen staan te zwaaien. Sommigen maken met de hand een hak-ge- baar. De tomahawk is het sym bool van de Atlanta Braves, die in Toronto strijden om het Amerikaanse honk balkampioenschap. Ook vier maal vandaag vergelijkt Bush („Ik ben voor de Braves") zijn politieke overle- vingsstrijd met honkbal. Ook daar zijn voor spellingen vaak niets waard. „Laat je niets wijsmaken. Het is pas over als Cabrera zijn laatste slagbeurt heeft gehad", verwijst hij naar de ster van de Braves. „Negende inning, twee uit, George Bush aan slag", roept ie mand. Ramp Het doet toch vreemd aan iemand over zich zelf te horen beweren dat hij zo n goed ka rakter heeft en zo n goede leider is. Het lijkt alsof hij persoonlijk een eind heeft gemaakt aan de Koude Oorlog, alsof hij eigenhandig Saddam Hussein uit Kuwayt heeft gejaagd en de kernwapens uit de wereld heeft gehaald. Maar opscheppen mag nu eenmaal in een verkiezi ngscam pagne. Bush heeft het contact met de werkelijk heid verloren, zeggen critici. Het binnenland heeft hem als oud-ambassadeur en oud-CIA- chef nooit zoveel geïnteresseerd. Zijn ar beidsvreugde haalde hij uit buitenlandse cri ses, uit ontmoetingen met Helmut Kohl, Margaret Thatcher of Michail Gorbatsjov, vooral die. En hij had niet door dat het Ame rikaanse volk iets anders van hem wilde. Eind vorig jaar keurde nog maar 60 pro cent zijn beleid goed, begin dit jaar nog maar 50 en nu staat hij op 37 procent: het laagste cijfer dat een zittende president ooit haalde. De rehabilitatie had moeten komen op de Republikeinse conventie in Houston, zijn ge adopteerde thuisstad. Maar die conventie werd een ramp. In plaats van te stijgen daal de hij in de peilingen. Ultra-conservatieven als Pat Buchanan en Pat Robertson gebruikten de conventie voor hun eigen doeleinden. De conventie juichte, terwijl zij zich afzetten tegen homoseksuelen, zwarten, werkende vrouwen en andere min derheden. En Bush viel vooral op, omdat hij zich excuseerde voor het breken van zijn be lofte uit 1988 om nooit („read my lips, no more taxes") de belastingen te verhogen. En intussen ging het slechter en slechter met Amerika. De staatsschuld en het finan De rivalen van George Bush in de race om het presi dentschap. Op de foto boven Ross Perot (links), daaronder Bill Clinton. fotos reuter cieringstekort stegen tot exorbitante hoogte, de handel stagneerde, het aantal werklozen steeg, de lonen gingen omlaag en tot over maat van ramp moest hij toch de belastingen verhogen. Kenmerkend is een citaat van hemzelf: „Ik doe liever niets dan iets fout te doen". Daardoor deed hij beide. Zelfs na de rassenrellen in Los Angeles bleef hij op de achtergrond en liet een ge droomde kans voorbij gaan om te laten zien dat de problemen van Amerika hem wel de gelijk aan het hart gaan. Initiatieven die hij direct na zijn aantreden in 1988 ontplooide (voor beter onderwijs, de strijd tegen drugs) verwaterden. Hij noemde de recessie eens „een onweersbui die wel overtrekt". Waffle Een echte toekomstvisie heeft Bush nooit ontplooid. Zijn economische verhaal bestaat vooral uit kritiek op wat Clinton van plan is. Dus geen belastingverhoging of meer over heid. „Ik wil dat de vrije markt zijn werk doet", zegt hij ook tijdens de treinreis. Dan komt alles in orde. „Wij zijn immers geen derderangsnatie, zoals Clinton beweert, maar het beste land ter wereld!" Daar hoeft hij zijn gehoor niet van te overtuigen. „Clinton maakt me ziek", zegt Walt Snel ling, een 56-jarige gasfitter uit Gainesville. „De staatsschuld zal omhoog schieten. Met een libe raal Congres en een liberale pre sident zijn we alleen maar slech ter af Het 'liberaal' zegt hij met een vies gezicht. „Ik ben conser vatief. Dit land heeft een conser vatieve leider nodig". De sneren naar Clinton en diens running-mate Al Gore (door Bush Mr. Ozon' genoemd) gaan erin als koek. Vooral Clin tons gezwalk, dat de Amerikanen waffle, wat ook wafel betekent, noemen. Bijna elk dorp heeft hier wel een Waffle-house, een snackbar waar ze wafels verko pen. De grap ligt dan ook voor de hand: „We mogen niet toestaan dat hij van het Witte Huis het Waffle Huis maakt". Bush lijkt te genieten van zijn nieu we rol: aanvallen. Hij heeft eindelijk de matheid die hem de hele campag ne tot nog toe kenmerkte, afgewor pen. Medewerkers zeggen, anoniem, dat Bush er enkele weken geleden \geen zin meer in leek te hebben. Het was toch een verloren zaak met V Clinton vijftien procent voor en de s hete adem van Ross Perot in zijn Maar met nog slechts tien dagen te gaan lijkt hij er, ondanks zijn 'Natuurlijk gaan we winnen, ik voel het', ook niet genist op. De trein reis wordt met een dag verlengd om ook nog door North-Carolina en daarna naar het honderden ki lometers verderop gelegen New Jersey te reizen. Elke kiezer die hij kan overtuigen is meegenomen. Maar voor de meesten is het al te laat. it is Bush-country. De glooiende W heuvels van South Carolina, die de bonte kleuren van de herfst hebben aangenomen. Het land waar het le ven nog goed is, met degelijke, conservatieve en godvruchtige mensen. „Traditionele waar den als gezin en vertrouwen betekenen hier nog iets", zegt Bob Locasanto. „Die zijn voor ons net zo belangrijk als de economie". Twintig meter verderop staat George Bush op het achterbalkon van de trein Spirit of America en heeft het over diezelfde waarden. Dat die Bill Clinton niet te vertrouwen is, om dat hij de ene keer dit en de andere keer dat zegt. Dat in het Witte Huis 'karakter en lei derschap' nodig zijn. Het volk, opeengepakt aan weerszijden van de spoorbaan, juicht zich de kelen schor. Zij hoeven niet meer overtuigd te worden. Het zijn trouwe aanhangers die al van gene ratie op generatie Republikeins stemmen. Tussen hen in een enkele durfal, die een bord Clinton-Gore omhoog houdt. Tolerant is het juichende volk niet. De Democratische bor den worden uit handen gerukt en met fana tiek vertrokken gezichten verscheurd. Triomf. Weg met de liberals! President George Bush op het treinbalkon van de 'Spirit of America'. foto afp De leider moet nu vechten

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 31