,Een meisje moet gewoon zeggen' 'ja' 1 A ZATERDAG 24 OKTOBER 1992 De politie in Den Haag heeft vorige week een Turks meisje bevrijd dat ontvoerd werd om het te dwingen tot een huwe lijk. Het gebeurt vaker dat Turkse meisjes met dit doel worden ontvoerd. Doorgaans is zo'n ontvoering binnen een dag of drie opgelost. Dat wil zeggen dat dan besloten wordt tot een huwelijk. Niet zelden hoort de politie er pas achteraf van, of helemaal niet. Een probleem waarbij het meisje geen keuze heeft. „Ze moet gewoon ja' zeggen anders accepteren haar ouders haar ook niet meer. Ontvoeringen binnen Turkse gemeenschap Transvaal', een Haagse wijk waar veel Turken wonen. Naar deze buurt werd vorige week ook de 16-jarige Ceylan door haar ontvoerders overgebracht met de bedoeling om daar haar huwelijk te vieren. FOTO GPD ROLAND DE BRUIN er meisjes worden ontvoerd tegen hun wil". Na een al dan niet in scène gezette ontvoe ring is een huwelijk onafwendbaar. De ou ders kunnen niet meer garanderen dat een meisje nog maagd is en daarmee is zij voor andere huwelijkskandidaten niet meer ac ceptabel. Lutz benadrukt dat traditionele moslims met die opvatting niet alleen staan. „Dat geldt ook in traditionele joodse en christelijkegemeenschappen". A. Dogan, van Kurdische alkomst en op bouwwerkster in de Haagse wijk Transvaal waar veel Turken wonen, bevestigt dat ont voeringen in de wijk steevast uitlopen op een huwelijk. „Er zit niets anders op. Een meisje moet gewoon 'ja' zeggen, want anders accep teren haar ouders haar ook niet meer". 'Nee' zeggen en teruggaan naar de ouders is on denkbaar. Meisjes die volharden, komen uit eindelijk terecht in een Blijf-van-mijn-lijf- huis of beroerder nog, in de prostitutie. „In Turkije worden ze met stenen bekogeld", weet Dogan. De Haagse politie gaat ervan uit dat Ceylan zich langdurig heeft verzet tegen het huwe lijk. „Want anders duurt zo'n ontvoering nooit zo lang". Lutz: „Ze proberen zo'n meis je over te halen om toch maar in te stem men", lijkt me. „Als we maar goed uitleggen hoe ze het moet zien, neemt ze die gedachte wel over, lijken ze te denken". Ze benadrukt echter dat een meisje in die situatie voor een groot dilemma staat. Wie weigert loopt ge vaar uit de gemeenschap te worden gestoten. En voor leden van minderheidsgroepen is een sociaal netwerk extra belangrijk. Om die reden is uiteindelijk ook Ceylan overstag gegaan, denkt de politie die daar over van het meisje nog geen duidelijkheid heeft gekregen omdat ze erg overstuur was. Die conclusie lijkt gerechtvaardigd. De moe der van Ceylan bevond zich tijdens de inval van de politie in de flat waar de voorbereidin gen voor het huwelijk in volle gang waren. Bepalend De druk van de gemeenschap is allesbepa lend. Dat geldt op het Turkse platteland, maar net zo goed voor de krottenwijken in grote steden als Ankara, Izmir en Istanbul, waar soms halve dorpen tegelijkertijd naar toe trokken in de hoop op een betere toe komst. Iedereen kent er iedereen. Bij de Turkse gemeenschap in Nederland is het niet anders. „Veel mensen in Transvaal kenden elkaar al in Turkije omdat ze uit dezelfde streek komen", bevestigt ook Dogan. Lutz tekent aan dat dit niet alles zegt; er moet wel een gemeenschappelijke ach tergrond zijn. „Turkije is een multi-etni- sche samenleving met kurdische, arabische en christelijke gemeenschappen". Hoe groot de druk van de gemeenschap is, blijkt wel uit het feit dat de ouders van Cey lan geen aangifte hebben gedaan van de ont voering. Wel hebben ze medewerking ver leend door ons op de hoogte te houden van de onderhandelingen, aldus de politie. Dat de moeder van de mavo:scholiere in de flat aanwezig was toen de politie er binnen viel, maakt haar in de ogen van de politie niet me deplichtig aan de ontvoering. Dreigen met verkrachting van hun dochter kan voldoende zijn om ouders over de streep te trekken en toestemming af te dwingen voor het huwelijk. Daaraan zijn waarschijn lijk dagen van intensief en hard onderhande len vooraf gegaan. „Er wordt een afweging gemaakt tussen de reputatie van de familie, die op het spel staat en het belang van de dochter", schetst Lutz het dilemma waar de ouders voor staan. Maar ook al is er in princi pe overeenstemming, dan nog moet worden onderhandeld over de hoogte van de bruids schat. Dat bedrag kan oplopen tot enkele tiendui zenden guldens. Als de beoogde bruidegom illegaal in Nederland is, kan het huwelijk hem een verblijfsvergunning opleveren en dat stuwt de gevraagde bruidsschat hoog op. De Haagse politie is ervan overtuigd dat dit geld ook in Ceylan's geval is betaald. Het geld dat de beoogde bruidegom (23) moest neer tellen is echter nog niet teruggevonden. Ook de man zelf is nog spoorloos. Oorspronkelijk gaf het betalen van een bruidsschat - vaak in de vorm van gouden sieraden - de vrouw een zekere onafhanke lijkheid voor het geval ze toch plotseling al leen kwam te staan. Bijvoorbeeld bij overlij den van haar man. Tegenwoordig wordt de bruiddschat in klinkende munt uitbetaald en niet zelden krijgt het stel het geld terug in de vorm van hulp bij de inrichting van het huis. Omstreden Het betalen van een bruidsschat is in tradi tionele milieus in Turkije niet ongewoon. Maar in de steden en het westen van het land. komt het minder voor dan op het plat teland. Vaak gaat het daarbij om symbolische bedragen, net als in Nederland. „Maar als de ouders van het meisje zich verzetten tegen een huwelijk, vragen ze uit kwaadheid wel een hoger bedrag", aldus Dogan. Lutz bena drukt dat het betalen van een bruidsschat ze ker geen gemeengoed is. „Bij de elite komt het helemaal niet voor" - maar het moet haar van het hart dat het zogenaamde romanti sche huwelijk ook in Nederland steeds meer overeenkomsten vertoont met een zakelijke overeenkomst. Binnen de Turkse gemeenschap in ons land zijn de ontvoeringen omstreden. Vooral de meer progressieve Turken zijn bang voor een negatief imago die afstraalt op de hele gemeenschap. Iedereen weet dat het niet mag. De Nederlandse wet stelt ontvoerders wegens 'wederrechtelijke vrijheidsberoving' een zware gevangenisstraf - maximaal zeven jaar - in het vooruitzicht. Ook de Turkse wet geving - door Ataturk afgeleid van de Zwitser se - verbiedt ontvoering. De Haagse politie is er erg op gebrand de affaire-Ceylan tot een goed einde te brengen. „We willen er graag een zaak van maken om duidelijk te maken dat dit in de Nederlandse samenleving absoluut niet kan". In soortge lijke zaken elders in het land is het niet geko men tot gerechtelijke uitspraken. De zwijgzaamheid van de Turkse gemeenschap maakt het buiten gewoon moeilijk bewijzen te le veren. „Soms haakt de politie af. soms de officier van justitie om dat hij het bewijs niet rond krijgt en in andere gevallen komt de rechter bij gebrek aan bewijs niet tot een veroordeling". Hoe graag de politie ook een eind maakt aan de ontvoeringen, toch vraagt men zich ook wel af wat het effect is van een veroor deling. „Als het huwelijk eenmaal een feit is, en zo'n meisje wordt mogelijk gelukkig, moet je dan lïï &6 pVOStltlltlC nog ingrijpen?". Onderzoekster Lutz noemt de ze overwegingen bij politie en justitie „opval lend". Zij vindt dat deze ontvoeringen niet anders moeten worden aangepakt dan ande re. „De culturele achtgrond kan nooit een ex cuus zijn. Het is krankzinnig dat rechters om die reden zelfs moorden accepteren". Maar tegelijkertijd breekt zij een lans voor meer preventie. Er moet in de wijken meer met de mensen zelf over worden gesproken. „Aan prevenfie wordt nooit gedacht wanneer het gaat om minderheden". De meeste meisjes die worden ontvoerd zijn rond de zestien jaar oud. Opvallend is, dat de belangstelling van mannen afneemt naarmate de meisjes ouder zijn en zelfstandi ger. „Als ze beter zijn opgeleid en beter Ne derlands spreken, worden ze veel te bazig en vinden mannen hen niet meer aantrekke lijk". Lutz heeft er geen enkele moeite mee dat te bevestigen. „Maar is dat onder Neder landers zo anders? Het is niet voor niets dat hoog opgeleide Nederlandse vrouwen moeite hebben een partner te vinden". Meisjes die nee zeggen, komen uiteindelijk terecht in een Blijf-van-mijn- lijf-huis of beroerder nog, Onderzoekster dr. H. Lutz: „Het betalen van een bruidsschat is zeker geen ge meengoed." FOTO GPD ROLAND DE BRUIN ls ze je willen ontvoeren, moet je heel hard gaan schreeu- JL JHLwenAandacht trekken biedt zekerheid, want dan schieten voorbijgangers wel te hulp, menen de Turkse meisjes in Ne derland die bang zijn voor ontvoering en het huwelijk dat daar onvermijdelijk aan vast zit. Nogal wat Turkse meisjes rond zestien jaar leven met die angst. Want iedere keer dat ze naar school gaan of naar hun werk, kan het gebeuren. Vorige week slaagde de politie in Den Haag erin de 16-jarig Ceylan te bevrijden die elf da gen eerder was ontvoerd. Het meisje werd aangetroffen in een flat waar een groot aantal vrouwen bezig was met voorbereidingen voor het huwelijk. Eén man is aangehouden, naar drie andere ontvoerders - onder wie de beoogde bruidegom - wordt nog gezocht. Het is voor het eerst dat de Haagse politie erin slaagt in zo'n zaak het slachtoffer te be vrijden. Woordvoerder S. van Woensel erkent dat de politie de oplossing min of meer in de schoot geworpen kreeg. „Het meisje werd op klaarlichte dag ontvoerd. Getuigen hebben de politie gebeld en het kenteken doorgege ven van de auto waarin ze werd wegge voerd". Al gauw werd duidelijk wie het slachtoffer was. De lijn naar de mogelijke da ders was eveneens snel gelegd. Waar de mavo-scholiere werd vastgehouden wist de politie niet te achterhalen, maar toen ze na elf dagen werd overgebracht naar een flat in Transvaal, een oude wijk in Den Haag, greep de politie onmiddellijk in. Hoe vaak dit soort ontvoeringen plaats heeft, is niet bekend. „Wisten we dat maar", verzucht Van Woensel. „Maar wij sluiten niet uit dat het met enige regelmaat gebeurt". Doorgaans is zo'n ontvoering binnen een dag of drie opgelost, dat wil zeggen dat dan be sloten wordt tot een huwelijk. Niet zelden hoort de politie er pas achteraf van of hele maal niet. „Een meisje ontvoeren om haar te kunnen trouwen is op het platteland in Turkije voor een arme man dè manier om te ontsnappen aan het betalen van een bruidsschat", zegt dr. H. Lutz, van de Rijksuniversiteit Utrecht, die promoveerde op onderzoek naar Turkse vrouwen. „Een stel kan natuurlijk besluiten een ontvoering in scène te zetten om zo toe stemming af te dwingen voor een huwelijk. Dat is sociaal geac cepteerd. Maar het gebeurt ook wel dat

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 30