Breuk funest voor economie Slowakije Tsjechen en Slowaken staan voor een emotioneel dilemma H Die Slowaken doen maar... Feiten &Meningen 'Tsjechen zullen het alleen wel redden' ZATERDAG 24 OKTOBER 1992 Niet langer 'CS' maar 'CR' voor Tsjechische republiek of 'SO' voor Slo wakije op de auto's in (nu nog) Tsjecho-Slowakije. foto epa Voor de taxichauffeurs onder aan de drukbevolkte Karei- brug in het hartje van Praag is de scheiding tussen Tsjechen en Slowaken al een feit. De S op de landenstic- ker 'CS' is met een viltstift doorgekrast. Anderen hebben al een nieuwe sticker: CR voor Tsjechische republiek Slo wakije heeft voor hen afgedaan. „Als ze zonodig hun ei gen boontjes willen doppen, nou dan doen ze dat maar". Voor deze Slowaak bestaat er geen twijfel: „We hebben genoeg van Praag. De Slowaken moeten op eigen kracht Europa in." archieffoto ctk HAARLEM-PRAAG HANS JACOBS Een jaar geleden vielen er in Praag nog hele andere geluiden te horen. Toen waren het de Tsjechen die hun Slowaakse broeders ervan probeerden te overtuigen dat de Tsjechische landen en Slowakije binnen de Tsjecho-Slowaakse federatie bijelkaar moesten blijven. De zich economisch en politiek achtergesteld voelende Slowa ken waren echter een andere mening toegedaan. Zij wilden een lossere band met Praag. En dat werd vanuit de hoofdstad Bratislava luid en duidelijk ge roepen. zonder dat iemand aangaf hoe de nieuwe relatie precies gestalte moest krijgen. De parlementsverkiezingen van juni leverden in Slowakije een overwinning op voor de natio nalisten, die meteen met Praag in de slag gingen over een her verkaveling van de staat. De Tsjechische voorman Vaclav Klaus had echter geen trek in een gevecht met de voormalige Slowaakse bokser Vladimir Me- ciar. Over een nieuwe (confe deratie viel met hem niet te pra ten. Als de Slowaken meer zeg genschap wilden, dan konden ze dat krijgen. In een onafhan kelijke staat. „We zijn het gezeur zat", zegt een jonge Tsjech die bij het mo nument van Wenceslas (Véclav) in Praag de petitie tekent waar in de regering om een snelle scheiding wordt gevraagd. In Bratislava daarentegen wagen enkele duizenden Slowaken zich op straat voor het behoud van de in 1918 aan het einde van de Eerste Wereldoorlog op de puinhopen van de Oosten- rijks-Hongaarsedubbelmonar- chie gevormde unie. Ook de grote Hongaarse min derheid in Slowakije wil niets van de naderende op 1 janu ari valt Tsjecho-Slowakije uit een splitsing weten. Honga ren en Slowaken zijn in de loop van de geschiedenis niet be paald vriendelijk en zachtzin- ning met elkaar omgegaan. De Hongaren vrezen straks onder drukt te worden. Maandag praten de leiders van de beide landsdelen weer met elkaar in Javorina in Slowakije. Ook bij het beëindigen van een verstandshuwelijk moet de boe delscheiding worden geregeld. Er komt een douane-unie en tot 1 juni 1993 blijft de kroon de ge meenschappelijke munt. Tot einde 1994 hebben de republie ken de tijd hun onderlinge grens af te bakenen. Maar over het staatsburger schap (worden Tsjechen en Slo waken in eikaars land buiten lander belangrijk gezien de talrijke gemengde huwelijken), de verdeling van de strijdkrach ten, de ambassades en de ande re staatseigendommen is bij voorbeeld nog niet gesproken. Duidelijk is echter dat net alou de adagium van Bat'a, de suc cesvolle schoepenfabrikant, niet meer geldt: problemen tussen Tsjechen en Slowaken worden niet opgelost in het parlement, maar in bed. KOSICE RUNA HELLINGA CORRESPONDENT OOST-EUROPA Aan de sloffige manier waarop we worden bediend, is het niet te merken, maar het restaurant waar we eten, is een privé-be drijfje. Dat betekent niet dat borden en bestek echt schoon zijn. Het weerhoudt de ober er ook niet van de helft van de be stellingen te vergeten en de wijn pas na de maaltijd te brengen. Kleine privatisering op zijn Slo- waaks. Het doet het ergste vre zen als het land straks zijn eigen economie moet runnen. Oost-Slowakije, met staalstad Kosice als centrum, behoort tot de armste regio's van Tsjecho- Slowakije. Een werkelijk schitte rende natuur wordt afgewisseld met historische, wat vervallen stadjes, die meestal worden omringd door wijken met hoge flats en walmende, stinkende, ouderwetse fabrieken. Op het oog is hier niets veran derd sinds de Fluwelen Revolu tie eind 1989. In de kantoren zitten dezelfde kleine bureau craten die de burgers al tiental len jaren het leven zuur maken. En toch: „Wij zijn een volk van harde werkers, wij hebben de mogelijkheden er bovenop te komen", meent Ivan Luptak, parlementariër voor de grootste Slowaakse regeringspartij, de Beweging voor een Democra tisch Slowakije (HZDS). Hij zegt het naar aanleiding van de som bere voorspellingen dat de Slo waakse economie na de breuk met Tsjecho-Slowakije nog een forse opdonder zal krijgen. Toch is ook hij niet erg optimis tisch over de economische ont wikkeling op de korte termijn. Je hoeft geen deskundige te zijn om te zien dat het land er met zijn verouderde zware industrie en zijn enorme milieuproble men niet echt rooskleurig voor staat. Veel zal afhangen van de onder handelingen met Praag, meent Luptak, een voormalig che misch ingenieur van de staalfa briek bij Kosice en in het vorige parlement voorzitter van de commissie voor het staatsbud get en nu lid van de commissie buitenlandse zaken. Als de poli tici in het Tsjechische deel het laten aankomen op een volledi ge breuk en daar ziet het naar uit zal het voor Slowa kije een moeilijke periode wor den. Lage lonen Slowakije's voornaamste kracht ligt in de extreem lage loonkos ten. Zo laag, dat de staalfabriek in Kosice er ondanks de staal- overschotten in West-Europa afgelopen jaar toch in slaagde te exporteren naar de Europese markt. Dumping, meende de EG en nam maatregelen tegen de importen. „Onzin", zegt Luptak, „We zijn nu eenmaal zo goedkoop." Dat is tot nu toe ook de redding van de papierfabriek SCP in Ru- zomberok, een van de indus triestadjes die met hun wal mende pijpen de Lage Tatra- bergen vergiftigen. De interna tionale papiermarkt draait slecht, veel bedrijven in het westen zitten in de rode cijfers. Toch, zegt technisch manager Vladimir Psotny, gaat het met het bedrijf redelijk goed. „Onze afzet is voldoende, ons voornaamste probleem is de la ge papierprijs. Maar omdat we zo goedkoop produceren, draai en we redelijk. We hebben tot nu toe geen mensen hoeven ontslaan." Psotny is voorstander van de splitsing van Tsjecho-Slowakije. Maar hij realiseert zich terdege dat dat voor zijn bedrijf negatie ve gevolgen zal hebben. De SCP verkoopt een deel van zijn pro- duktie aan de Tsjechen en is dus gebaat bij goede handels contacten. Maar vooral: de Slowaakse staatskas zal in de toekomst aanzienlijk minder goed gevuld zijn dan de Tsjecho-Slowaakse nu. „Dat betekent dat we reke ning moeten houden met een hogere inflatie, maar ook met een zuiniger kredietpolitiek van de regering. We kopen onze machines in het Westen, daar zal in toekomst minder geld voor zijn, net als voor onder zoek en ontwikkeling." Beloften Die zorgelijke economische perspectieven zijn volkomen in tegenspraak met de oorspron kelijke aanleiding tot de split sing van Tsjecho-Slowakije. Dat was vooral de onvrede van de Slowaken over de economische hervormingspolitiek van de fe derale regering. De Slowaken meenden dat zij in dat beleid de zwaarste offers moesten bren gen. De Slowaakse premier Me- ciar beloofde in zijn verkie zingscampagne, naast Slowaak se zelfstandigheid, vooral een socialer beleid en meer staats steun voor de bedrijven. Aan de vooravond van de onaf hankelijkheid is van die belof ten niet zoveel meer over. Ge sprekken met het Internationale Monetaire Fonds en de Wereld bank hebben de Slowaakse po litici inmiddels geleerd dat van die kant geen steun te verwach ten is voor een halfslachtig be leid dat gepaard gaat met gigan tische steunprogramma's aan bedrijven. ROTTERDAM MARGREET FOGTELOO GPD „Ons volkslied is tweetalig. Het begint in het Tsjechisch en gaat automatisch over in het Slowaaks. Grappig eigenlijk. Toen ik het vroeger zong, dacht ik daar nooit aan. Het was allemaal zo vanzelfspre kend. We waren gewoon één volk. Nu is dat voorgoed voor bij. Er is geen volkslied meer en ook mijn vaderland bestaat niet meer". Dana Macickova, Tsjechische van geboorte, verliet haar va derland in 1978, onder druk van het communistische regime. Veertien jaar alweer woont ze in Nederland, maar de docente slavistiek heeft de ontwikkelin gen 'thuis' altijd op de voet ge volgd. Ze was betrokken bij de oprichting van de dissidenten beweging Charta '77, die na de zogenaamde Fluwelen Revolu tie van 1989 de basis vormde voor de regering van president Vaclav Havel. Macickova (39) kent Havel van af 1974, toen ze als studente rondliep in Praag. „Ikken hem als een zacht moedige, lieve en ook zeer zelfbe wuste figuur, altijd geïnteresseerd in anderen. Een man bezeten van den ken, een levensge nieter ook. Eten, drinken, roken, kletsen. Tot het ochtendgloren. En gèk op vrouwen. Ook heel strijd vaardig. Iemand die elk gevoel van onrechtvaar digheid onmiddellijk omzet in daden. En dat betekende voor hem: woorden." Macickova maakte de somber ste jaren van Tsjecho-Slowakije aan den lijve mee. De zoge naamde normalisatiepolitiek van de communistische macht hebbers na 1968 toen tanks van de Sovjetunie en andere Warschau Pact-landen een ein de hadden gemaakt aan de Praagse lente van Alexander Dubcek betekende in feite le ven in een strakke dictatuur. Het antwoord op de onderdruk king kwam in 1977 door de op richting van de Charta-bewe- g'ng- Door haar echtgenoot Jaroslav Hutka, in die tijd de bekendste protestzanger van Tsjecho-Slo wakije, raakte Macickova bij toeval betrokken bij Charta'77. „Havel raadde ons destijds met klem af het manifest te onderte kenen. Hij zei letterlijk: Elk con cert is meer waard dan een handtekening." Na de onderte kening werd de zanger in een schijnproces veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf of emigratie. Het echtpaar koos voor het laatste en kwam in Ne derland terecht. Macickova kon zich aanpassen, Jaroslav niet. Zijn Nederlandse jaren waren zeer moeilijk. Di rect na de omwenteling keerde hij het echtpaar was inmid dels gescheiden naar Praag Dat èn het vooruitzicht van een radicale breuk met Praag heb ben veel Slowaken aan het aar zelen gebracht. Het aanvankelij ke enthousiasme voor zelfstan digheid is geslonken. Nog maar 35 procent van de bevolking staat van ganser harte achter het avontuur. Parlementariër Luptak erkent dat de steun voor onafhanke lijkheid afneemt. „Dat is begrij pelijk", meent hij. „In onze hele geschiedenis werden we gere geerd door anderen. Slowaken zijn niet gewend onafhankelijk te denken, vrij te beslissen. Daarom moeten de politici nu de verantwoordelijkheid ne- Joegoslavië Iedere diepgaande beslissing kost wat, betoogt hij, en in het geval van Slowakije zijn dat met name economische kosten. Dat mag mensen afschrikken, maar lang aarzelen heeft geen zin: „Wat er gebeurt als zo'n beslis sing eindeloos wordt uitgesteld, hebben we in Joegoslavië ge zien. Dat willen we hier beslist vermijden." Bovendien is het juist voor de economische ontwikkeling be langrijk dat er snel duidelijkheid komt: „Zakenlieden uit andere landen aarzelen op dit moment om hier te investeren. Ze willen eerst zien hoe het politiek met dit land verder gaat." terug. „Hij stond naast Havel op een balkon voor een uitzinnige menigte te spelen. Iedereen kende zijn teksten nog uit zijn hoofd." Maar wat voor veel Tsjechen en Slowaken eerst op een sprookje leek, liep uiteindelijk op een desillusie uit. „In Slowakije sloeg de hervormingspolitiek van Klaus (tot juni federaal mi nister van financiën, red) harder toe dan in de Tsjechische lan den. De mensen raakten snel werkloos. Goede sociale voor zieningen zoals in Nederland waren nog niet ontwikkeld, een goed belastingsysteem ontbrak. Tegelijkertijd was er geen ideo logie of geloof meer voor de mensen om zich aan vast te klampen. Dan komt er een Me- ciar die de zweep over de Slo waken haalt. Vergis je niet, de mensen geloven hem alleen maar omdat ze jarenlang dom zijn gehouden door de commu nisten. Ze hebben verleerd kri tisch te denken." Macickova heeft haast medelij den met de Slowaken die maan denlang zijn bestookt met halve waarheden. „Het is allemaal zo tragisch want de Slowaken willen die afschei ding eigenlijk hele maal niet. Daar ben ik van overtuigd. Het is sentiment versus ratio. Neem nou het volgende. Na de omwenteling kreeg iedereen de kans via een cou ponsysteem aande len in de staat te ko pen voor het sym bolische bedrag van duizend kronen (57 gulden). De Slowaken hebben voor maar liefst veertig procent geïnvesteerd in de Tsjechische landen. Dat beloofde immers de meeste winst op te leveren. Hoe moet dat in hemelsnaam wor den geregeld met de scheiding? Hun geld bevindt zich in de Tsjechische landen, hun hart in Slowakije. Maar dat duurt vol gens mij niet lang. Je zult zien dat veel Slowaken naar de Tsje chische landen emigreren." Macickova zelf besloot niet te rug te keren naar haar vader land, daarvoor is ze te veel Ne derlandse geworden. En on danks dat ze de toekomst van haar verkleinde vaderland wel positief inziet. „De Tsjechen redden het wel. Buitenlandse investeerders hebben een groot vertrouwen in hen. Duitsland bijvoorbeeld heeft 96 procent van zijn investeringen gestoken in Bohemen en maar vier pro cent in Slowakije. Door de scheiding zullen de Tsjechen misschien juist wel veel sneller economisch er weer bovenop komen, het gaat er in dat op zicht trouwens al vertrouwen wekkend toe. En verder, de poli tici worden straks niet meer dwars gezeten door de Slowa ken. Mijn oude vriend Havel zie ik dan nog wel terugkomen als president van de Tsjechische re publiek. Voor mij is hij gewoon de allerbeste die een land kan wensen als president." HAARLEM. HJ De officiële naam van het land is 'Tsjechische en Slowaakse Fe derale Republiek'. Die naam heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Gewoon Tsjechoslowakije was niet genoeg omdat daar mee niet tot uiting kwam dat Slowakije op gelijke voet staat met de Tsjechische landen. Tsjecho-Slowakije (15,7 miljoen inwoners, 128.000 km2) heeft na het aftreden van president Véclav Havel geen staatshoofd. Het federale parlement in Praag bestaat uit het Huis der Naties I (75 zetels voor belde landsdelen elk) en het Huis der Volkeren (101 Tsjechen, 49 Slowaken). De Tsjechische landen bestaan uit Bohemen (hoofdstad: Praag), Moravië (Brno) en Silezië (Ostrava), fn de Tsjechische landen woont tweederde van de bevolking. Er zijn 5,5 miljoen Tsjechen en zo'n 4,5 miljoen Moraviërs. Premier is Véclav Klaus. In Slowakije (hoofdstad: Bratislava) wonen 4,5 miljoen Slowa ken en meer dan een half miljoen 'etnische' Hongaren. Verder wonen er onder andere Oekraïners, Roethenen en het meren deel van de in Tsjecho-Slowakije levende 750.000 zigeuners. Premier is Vladimir Meciar. Hoewel belde landsdelen hun eigen taal hebben, kunnen Tsjechen en Slowaken zonder al te veel problemen met elkaar converseren. rob mieremet Een Slowaakse soldaat met zijn Tsjechische vriendin in Praag: Hoe moet het straks verder? HAARLEM JOLANDA OUKES De splitsing van Tsjecho-Slowaldje grijpt diep in in het leven van zijn bewoners. Tal rijke families van gemengd Tsjechische en Slowaakse komaf dreigen uiteen te vallen, gemengde huwelijken staan op springen. 'Wie ben ik' en 'waar moet ik wo nen' zijn dagelijks terugkerende vragen. Een emotioneel dilemma dat op 1 januari 1993, de dag waarop de splitsing een feit moet worden, nog lang niet zal zijn opgelost. De Tsjecho-Slowaakse schrijver en uitgever Martin Simecka heeft zijn keuze bepaalt. „Ik zal waarschijnlijk burger worden in de nieuwe Slowaakse staat. Die gedachte staat me niet aan, net zo min als de politiek van Meciar me aanstaat. Maar dat is nog geen reden voor emigratie. Dat zeg ik tegen mijn vrienden die met die gedachte spelen. Inte gendeel, ik denk dat het een uitdaging is om te blijven." „De laatste twee jaar vrijheid hebben me meer uitgeput dan decennia communisme. Toen was een enkele beslissing voldoende voor de vervulling van een heel leven het besluit om al of niet communist te zijn. Ik had besloten dat ik er nooit een zou wor den. Maar nu moet ik weer een besluit ne men over wie ik eigenlijk ben naast de honderden andere besluiten en besluitjes die het gevolg zijn van vrijheid. Afgaande op mijn Tsjechische ouders, die veertig jaar ge leden naar Slowalcije kwamen, ben ik Tsjech. Maar als ik kijk naar waar ik gebo ren ben, waar ik woon en waar ik mijn op leiding heb gehad, ben ik Slowaak. Het is geen gemakkelijk besluit. Naarmate Tsjecho-Slowakije meer desintegreert, heb ik het gevoel dat ik zelf ook desintegreer." Eva Korténova zit tussen twee vuren. De Slowaakse geinterviewd in de Engelstali ge The Prague Postis getrouwd met een Tsjech. Ze heeft nauwelijks nog contact met haar familie. „Het begon met algemene op merkingen als 'de Tsjechen hebben de Slo waakse economie geruïneerd'. Maar lang zaam maar zeker werd mijn man het doel wit van de nationalistische gevoelens van mijn familie." Kortanova koos voor haar echtgenoot en zal daarom niet terugkeren naar Slowaldje. Bo vendien weigert ze terug te gaan als ze daarvoor een paspoort nodig heeft. Kortanova is nog steeds trots op haar Slo waakse afkomst hoewel zij het absoluut niet eens is met de splitsing. Daarom schaamt ze zich als zij aan vreemdelingen vertelt dat ze een Slowaakse is. Daniela Bakerové zit in hetzelfde schuitje. Haar relatie met haar Tsjechische echtge noot heeft alle stormen doorstaan maar de banden met haar eigen familie, die sterke nationalistische gevoelens heeft, zijn slecht. Haar laatste bezoek aan familie in Bratisla va eindigde in een geweldige ruzie. In tegenstelling tot haar familie moet Ba- kerova niets hebben van de Slowaakse lei der Meciar. „Ik heb het gevoel dat ik hem niet kan vertrouwen", zegt ze. „Voor mijn familie is hij echter de grote beschermer, de grote vader. De relatie met haar familie is voor Bakerova het belangrijkste. „Het is een afschuwelijk idee dat ik voor een bezoek aan mijn ou ders in de toekomst misschien een pas poort nodig heb." Haar echtgenoot haalt zijn schouders op. „Nou, en wat dan nog..." De 77-jarige Milada Cema is bang dat de splitsing een wig drijft tussen haar Tsjechi sche dochter en haar Slowaakse schoon zoon. „Ogenschijnlijk gaat het goed, on danks dat mijn dochter Klaus (de Tsjechi sche leider) steunt en haar echtgenoot hem haat." Maar Cerna is bang dat het huwelijk de politieke tegenstellingen uiteindelijk niet zal overleven. „Ze waren allebei erg blij na de Fluwelen Revolutie van 1989. Maar mijn schoonzoon ging steeds meer praten over Slowaakse autonomie en steeds minder over de revolutie. De laatste tijd barst mijn dochter steeds vaker in tranen uit als ik haar bel", zegt Cema met zachte stem. „Ik bel haar dus maar niet meer al te vaak, want ik word er zelf ook zo verdrietig van." Onder welke naam moeten de Tsjechen verder „Ik weiger om president te worden van een land dat Tsjecho heet", grapte Vé clav Havel op de avond dat hij aftrad als president van Tsjecho-Slowaldje. De grap heeft echter een serieuze onder toon. De Tsjechen weten namelijk niet hoe zij straks hun republiek moeten noemen. Voor Slowakije is er geen probleem. Dat houdt gewoon zijn naam. Maar 'Tsjechië' of Tsjecho' kan niet door de beugel. Voorgesteld is om gewoon de oude naam Tsjechoslowakije te handhaven. Tenslotte voelen veel Tsjechen zich ook Tsjechoslowaak' en blijven er ook na de splitsing veel Slowaken in het Tsje chische landsdeel wonen. Het voorstel stuit echter op veel bezwaren in Brati slava. Logisch zou zijn om de historische naam Bohemen aan te nemen, maar dat valt weer niet goed in de twee ande re delen van de Tsjechische republiek, Moravië en Silezië. Daar voelt men meer voor 'Federatie van Bohemen, Moravië en Silezië. Havel ls vierkant te gen. „Die naam draagt de volgende splitsing al in zich". Dana Macickova: „Met het vaderland sneuvelt ook het volkslied". foto gpd de jong en van es

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2