Provincie houdt aanleg van fietspad tegen 'Heien is heien, dat geeft herrie' Kievietschool: kak is er niet bij Regio Leiden Wallage opent Engelse dependance 'Rijnlands' 'Snel alle huizen aansluiten op riool en elektra' Burgemeester heeft er geen last van Slowaken op bezoek in Leiderdorp ZATERDAG 24 OKTOBER 1992 15L 'Eerst minder parkeerplaatsen in Me pendel' Het regionale fietspad door het Wassenaarse natuurge bied Meijendel komt er voorlopig niet. Gedeputeerde Staten (GS) van de provincie Zuid-Holland houden de aanleg tegen. Het provinciebestuur vindt dat de gemeen ten Wassenaar en Den Haag er eerst voor moeten zorgen dat het aantal parkeerplaatsen in Meijendel flink vermin dert. Het mag daar niet nog drukker worden. wassenaar/regio wilfred simons Gepeduteerde Staten stemmen alleen met de aanleg van het fietspad in, als de beide ge meenten iets doen aan het par keerprobleem. Voor Wassenaar ligt dit besluit van de provincie moeilijk, omdat de meeste be zoekers het duingebied juist be treden via Wassenaars grondge bied. Als zij niet meer in het na tuurgebied mogen parkeren, verplaatst het parkeerprobleem zich naar de Wassenaarse woonwijk De Kievit. Het standpunt van de provin cie is tot stand gekomen na po litieke druk van de Stichting Duinbehoud in Leiden. Voor lichter Mare Janssen: „We wil len dat de bezoekers hun auto parkeren aan de rand van Meij endel, op parkeerterrein Kievits duin." Duinbehoud heeft bij GS ge pleit voor een soort 'uitruil'. Jansen zegt hierover: „Wij wa ren aanvankelijk volstrekt tégen de aanleg van het fietspad. Fiet sers die vanaf Katwijk door Meijendel naar Scheveningen en Den Haag willen rijden, kun nen dat ook nu zonder proble men doen. Maar de provincie wil dat fietspad in beginsel toch graag aanleggen. Toen hebben wij gezegd: goed, maar vermin der dan het aantal mensen dat met de auto komt. Dan blijft het totale aantal recreanten min of Meijendel wordt vertrapt Jaarlijks bezoekt meer dan een miljoen mensen Meijendel. De helft van de recreanten komt met de auto. Zij rijden over de Meijendelseweg naar een groot parkeerterrein in het hart van het natuurgebied. In juli van dit jaar uitte het Duin- waterbedrijf Zuid-Holland (DZH) een noodkreet: door de intensieve recreatie zou het natuurgebied worden vertrapt. Twintig procent van Meijendel is daardoor ernstig bescha digd, slechts een kwart van de duinvegetatie zou nog in oor spronkelijke staat zijn, zo stel de DZH. Het DZH heeft afgelopen zomer het 'Uitvoeringsplan re creatieve herinrichting duin gebied Meijendel' uitgebracht. Daarin wordt voorgesteld om het aantal wandel-, fiets- en ruiterpaden in het gebied sterk te verminderen. Ook stelt DZH voor om het autoverkeer op de Meijendels- „eweg zoveel mogelijk te weren. De automobilisten zouden dan moeten parkeren op de parkeerplaats Kievitsduin aan de rand van Meijendel. De Stichting Duinbehoud en de provincie Zuid-Holland zijn dezelfde mening toegedaan. DZH trekt voor de uitvoering van de reconstructieplannen in totaal 6,7 miljoen gulden Verkeer Zoeterwoude gestremd zoeterwoude Een hijskraan komt er maandag aan te pas om de nieuwe houten constructie van de torenspits op de Zoeterwoud- se hervormde kerk te plaatsen. Door de werkzaamheden aan de torenspits zal de Dorpsstraat van 7.00-13.00 uur gestremd zijn. Het verkeer in Zoeterwoude wordt maandagochtend omgeleid via de Dr. Bouwdijkstraat. De werkzaamheden aan de kerktoren maken deel uit van het restauratieplan voor de kerk. De kerkto ren, die is aangedaan door de bonte knaagkever, wordt helemaal vernieuwd. Bazaar Tesselschade-Arbeid Adelt oegstgeest De Nederlandse Vrouwen Vereniging Tesselschade- Arbeid Adelt houdt op maandag 2 november een verkoopten toonstelling in het Koetshuis van huize Hol Maren in Oegstgeest. Op de bazaar zijn tal van handgemaakte artikelen te koop, zoals baby- en kinderkleding en beschilderd glas- en houtwerk. Huize Hol Maren staat aan de Haarlemmertrekvaart 2.1. De tentoonstelling is op 2 november te bezoeken van 19.00 tot 21.00 uur en op 3 november van 10.00 tot 16.00 uur. meer gelijk en blijft de natuur gespaard." Het Haagse gemeentebestuur heeft twee jaar al geleden beslo ten dat de parkeerdruk in Meij endel moet verminderen. Auto mobilisten kunnen het duinge bied vanuit Scheveningen nu niet meer bereiken: de Pomp- stationsweg en de Harstenhoek- weg zijn voor alle autoverkeer afgesloten. Voorlichter P. Rui tenbeek: „Alle auto's die nu vanuit Den Haag naar Meijen del gaan, rijden over de Meijen- delsweg. Dat is Wassenaars grondgebied. Wij overleggen binnenkort met Wassenaar over de vraag hoe wij het autover keer in het natuurgebied kun nen verminderen." De Wassenaarse wethouder M. van Rij wil graag dat het fietspad er komt en vindt het 'jammer' dat de zaken zo lopen. „Deze koppeling tussen het fietspad en de parkeeroverlast is volstrekt oneigenlijk. Ook ben ik verbaasd dat GS en Duinbe houd zonder öns erin te kennen beslissingen nemen over ons grondgebied. Een ver plaatsing van de verkeerspro blemen naar de andere wijken is uitgesloten. Over ons lijk." Van Rij wil snel overleg over de zaak. „Er zijn zoveel mensen die het gebied gebruiken: recrean ten, boeren, defensie, het water leidingbedrijf. We moeten met alle partijen tot een akkoord ko- Alle betrokkenen vinden dat Meijendel bereikbaar moet blij ven voor ouderen, gehandicap ten en voor verkeer van Duin waterbedrijf Zuid-Holland. De parkeerplaats in het natuurge bied moet volgens alle partijen niet geheel verdwijnen, maar kleiner worden. Jansen denkt aan ongeveer 70 parkeerplaatsen. Maar laatst kreeg hij nog een beter idee aangereikt: „Wij hebben contact gehad met een bedrijf dat de re creanten met paard en wagen van Kievitsduin naar de boerde rij Meijendel wil brengen. Dat zou een prima oplossing zijn." voorschoten elly hekman medewerker „Ik had niet gedacht dat er in Voorschoten nog mensen zijn die géén elektriciteit hebben. En dat we heden ten dage nog zes tig woningen hebben die niet op de openbare riolering zijn aangesloten, is een belasting voor het milieu die we niet kun nen accepteren. Wij streven er naar die huizen over twee jaar wel aangesloten te hebben," zegt CDA-raadslid A. Draijer. De CDA-fractie in Voorscho ten wil het aantal woningen dat niet is aangesloten op gas, elec- triciteit, water, riool en kabel-tv, zo snel mogelijk met 50 procent verkleinen. „Wij vinden dat ook de mensen die afgelegen wonen over de essentiele aansluitingen van de nutsbedrijven moeten kunnen beschikken", stelt Dra ijer. Vooral in de buitengebie den van de gemeente Voor- schoten missen nogal wat hui zen en woonboten één of meer van deze voorzieningen. Het gaat met name om huizen in de Kniplaan, de Horstlaan en de Laan van Duivenvoorde. Volgens gegevens van het Energie- en Watervoorziening- bedrijf Rijnland (EWR) gaat het in Voorschoten om vijftig wo ningen die geen aansluiting hebben op het aardgasnet, twintig woningen zonder aan sluiting op het waterleidingsnet en vijf woningen zonder aan sluiting op het elektriciteitsnet. Verder zijn er zestig huizen zon der rioolaansluiting en honderd woningen die geen kabel-aan sluiting hebben voor hun radio en televisie. Draijer geeft prioriteit aan de aanleg van ontbrekende riool aansluitingen omdat het ont breken ervan volgens hem be lastend is voor het milieu. De CAI-aansluitingen zegt het CDA-raadslid het minst belang rijk te vinden omdat dit pro bleem met een schotelantenne kan worden opgevangen. Volgens Draijer is er bij de Voorschotenaren behoefte aan de voorzieningen, vooral ook omdat ze in sommige gevallen goedkoper zijn. „Flessegas bij voorbeeld, is veel duurder dan andere gasvoorzieningen De kosten voor de aansluitin gen die van geval tot geval be oordeeld moeten worden, ko men voor rekening van de EWR, de gemeente Voorschoten en de bewoners zelf. „Het aanleggen van netten die dichtbij elkaar liggen, is goedkoper dan de aanleg van een enkele aanslui ting voor een afgelegen boerde rij. Daarom moet de eventuele aanleg in overleg met de bewo ners gebeuren omdat zij toch een groot deel van de kosten zullen moeten betalen." Volgens het CDAraadslid staan de andere partijen 'niet afwijzend' tegenover het plan. De komende maanden wil Dra ijer het voorstel bespreken in de gemeenteraad. cobham/wassenaar Middelbare scholieren uit Nederland in een Engels schooluniform. Ook voor staatssecretaris J. Wallage van Onderwijs was het gisteren even wennen bij de officiële opening van de dependance van het Rijn lands Lyceum in Cobham, een dorpje vlakbij Londen. Het 'Rijn lands' is de enige Nederlandse scholengemeenschap met vesti gingen in het buitenland. Behalve in Cobham staat er ook al gerui me tijd één in het Schotse Aber deen. De dependances worden voornamelijk bezocht door kinde ren van Nederlandse zakenmen sen die voor hun bedrijven in Groot Brittannië verblijven. Het nieuwe onderkomen van het Rijnlands Lyceum staat op het terrein van Reed's School. De 56 Nederlandse leerlingen krijgen hier weliswaar les volgens het hun vertrouwde onderwijssys teem, maar er is ook sprake van een verregaande integratie met hun Engelse leeftijdgenootjes. De scholieren krijgen bijvoorbeeld gezamenlijk les in creatieve vak ken en ze doen mee met allerlei buitenschoolse activiteiten, zoals sport. Staatssecretaris Wallage sprak gisteren van een uniek samen werkingsproject. „Zeker met het oog op de Europese eenwording wordt de internationalisering van het onderwijs steeds belangrijker. Niets stopt meer aan onze gren- Veel Voorschotenaren toch gehinderd door bouw tunnel voorschoten wilfred simons De bouw van de tunnel onder het spoor bij het Voorschotense station bevalt niet iedereen even goed. Strukton, de bouw maatschappij die voor de NS de tunelbak aanlegt, zegt er alles aan te doen om de overlast bin nen de perken te houden. Toch ondervinden veel omwonenden er hinder van. Vooral de bewo ners van de Papelaan-West, die op slechts 15 meter afstand van de bouwput wonen, klagen over overlast. Zij vinden dat de bou wers zich niet aan de normale werktijden houden. Tot ver na vieren uur heien zij soms door en ook in het weekeinde veroor zaken zij nog lawaai, menen ze. „Heien is heien, dat geeft nu eenmaal herrie", erkent NS- voorlichtster B. Keizen „Toch doen we er van alles aan om de overlast binnen de perken te houden. We heien met een ge- luidskap, zodat de slagen niet al te ver doorklinken en we con troleren de trillingen dergrond. Als die een De Voorschotense burgemeester P. Cannegieter zegt niet in zijn woongenot te worden gestoord door de bouwwerkzaamheden aan de tunnelbak. „Een jaar geleden werkte Strukton vlak voor mijn deur. Dat was wèl hinderlijk, want de bouwvakkers namen toen veel minder voorzorgen dan nu. Die heimachine ramde de hele dag de palen in de grond. Ik heb de indruk dat ze dat nu veel zorgvuldiger doen." Cannegieter woont aan de Papelaan-West, op een afstand van ongeveer 200 meter van de bouwput. Als hij overdag thuis is, kan hij de activiteiten goed volgen: „Ik hoor het wel en ik voel het ook. Maar echte hinder heb ik er tot nu toe niet van gehad." Ook van de trilwerkzaamheden aan de damwand heeft hij wei nig gemerkt: „Ik ben een gezonde slaper." norm overschrijden, stoppen we meteen." De NS heeft de omwonenden een brief gestuurd waarin zij de werkzaamheden toelicht. J.C. Janmaat, die aan de Papelan- West woont, zegt: „Op zich vind ik het heel vriendelijk van de NS dat ze dat doen. Maar de bouw vakkers gaan veel te lang door. Ik vind dat het om vier uur afge lopen moet zijn, maar de afge lopen dagen heiden ze soms om kwart over vijf nog. Dat duurt te lang." Ook vertelt zij dat de om wonenden afgelopen zaterdag om zeven uur werden gewekt door een stel vrachtwagens, die in de buurt van het spoor met donderend lawaai bielzen stort- Keizer zegt dat de bouwvak kers de heiwerkzaamheden niet precies kunnen plannen: „We streven ernaar om een uur of vier te stoppen, maar dat lukt niet altijd. Als een heipaal er omstreeks dat tijdstip nog maar voor de helft inzit, gaan de bouwvakkers door." Met na druk stelt ze dat de NS in de brief niet heeft aangegeven op welke uren de arbeiders werken: „Dat is niet te plannen." Over de geluidsoverlast op za terdagmorgen: „Strukton werkt niet alleen aan de bouwput bij de Voorschotense spoorweg overgang, maar langs het hele traject. Bij Leiden bouwt Struk ton een nieuw station en de bouwvakkers vervoeren de ma terialen langs het spoor. Nabij de ANWB is een opslagterrein, waar wel eens het een en ander tijdelijk wordt opgeslagen. Het kan zijn dat dat herrie heeft ge geven." Verschillende omwonenden klaagden ook over nachtwerk, waardoor zij de slaap niet kon den vatten. F. Hameetman, die aan de Rouboslaan woont, ver telt dat hij in de nacht van 27 op 28 en die van 28 op 29 septem ber niet kon slapen omdat hij voortdurend een geluid hoorde: „Het klonk als Tssjj tssjj, bóem. Ik heb er 's nachts wakker van gelegen. Ik ken mensen die die twee nachten helemaal niet ge slapen hebben." Keizer bevestigt dat er in die nachten is gewerkt: „Het ging om het in trillen van de dam- wanden. Ik kan nu alvast zeg gen dat er volgend jaar weer overlast zal zijn als de wanden er weer uit moeten." J.C. Janmaat zegt dat het la waai overdag wel is uit te hou den: „Ik wil niet overdrijven, die drie palen die ze er dagelijks in slaan hinderen me niet. Het zijn alleen de ongebruikelijk uren die me dwars zitten." Volgens Keizer is op 30 november de ge- luidoverlast voorlopig voorbij: dan moeten alle palen in de grond zitten. Veel bekende Nederlanders bezochten Wassenaarse onderwijsinstelling wassenaar miepdegraaff De Kievietschool in het lom merrijke en chique bebouwde Wassenaar-zuid is recentelijk in de landelijke pers nogal eens aangehaald vanwege een ver meend elitair karakter. Zo ty peerde een maandblad de ba sisschool als 'de beste zandbak voor aanstaande toponderne mers'en had een ander blad het recentelijk nog over 'rijke- luischool, slechts toegankelijk voor nazaten van miljonairs'. De oprichters waren al toplie- den (de familie Kessler, grond legger van Hoogovens). En in de 75 jaar van haar bestaan heb ben tientallen latere bekende Nederlanders onderwijs in de voormalige villa genoten. Maar men koestert de privacy van (ex)leerlingen en wil niet op schepperig overkomen. „Het is zo makkelijk om te zeggen: de kinderen van die en die zitten hier. Juist vanwege die gegaran deerde anonimiteit kiezen de wat bekendere mensen voor de Kieviet", pareert schoolhoofd Wouter Neerings. Echt blij is de jubilerende ba sisschool dan ook niet met der gelijke publiciteit. Neerings ont kent de 'aantijgingen' ook ten stelligste. Het kind van de slager wordt volgens hem exact het zelfde behandeld als het- kind van bijvoorbeeld een familie met blauw bloed. Het aureool rond de school kenmerkt Neerings als ballast'. „Nou zfjn we ook heel goed", voegt hij er meteen aan toe. „Vandaar dat de ouders van on ze kinderen er de relatief hoge ouderbijdrage (1100 gulden, red.) graag voor over hebben. Sommigen sparen ervoor, ande ren maken heel duidelijk een af weging in hun uitgavenpatroon, want echt niet iedereen legt dat bedrag zo op tafel." Het bestuur moet zo onge veer kunnen goochelen met die ouderbijdrage: de school is in een imposante maar onder houdsgevoelige villa aan de Buurtweg gevestigd. Bovendien moeten van de ouderbijdrage heel wat extra leerkrachten wor den betaald: een groot deel van het succes van de Kieviet is im mers gebaseerd op de kleine klassen. Gemiddeld telt een groep twintig leerlingen. Dat terwijl heel wat scholen met het dubbele aantal zit. Neerings be vestigt dat de Kieviet als een 'heuse onderneming' wordt ge rund. Bestuurslid Annet Suesan heeft het in dit verband over „heren die zéér vertrouwd zijn met de financiële wereld". Cito-toets Zelf wil Neerings het er liever niet over hebben, maar feit is dat de Wassenaarse Kieviet school bij de landelijke Cito- toets altijd zeer hoog scoort. Het overgrote deel van de leerlingen krijgt dan ook een vwo/gymna- sium-advies. De vraag ligt voor de hand of in elk kind een stu diehoofd schuilt, of dat de intel ligentie omhoog wordt ge schroefd door degelijk onder wijs. Neerings: „De ervaringen van de laatste 25 jaar wijzen uit dat dat voor 66 procent door het onderwijs komt en 33 pro cent door het milieu. Dat milieu mag je dus niet uitvlakken. Dat is de factor geluk die onze kin deren meekrijgen. De betrok kenheid van ouders is ook heel groot. Organiseren we als school iets, dan hebben we al tijd genoeg ouders die ons met hun auto's daar naar toe rijden. Een ikonen-expositie, de Rem- brandt-tentoonstelling: we ko men overal." Neerings - zelf gepokt en gemazeld op een volksschool - beklemtoont keer op keer dat het hele Nederlandse onder wijssysteem met kleinere klas sen gebaat zou zijn. „Met twin tig kinderen kun je de wat moeilijker 'gevallen' beter han teren. Heb je er veertig, dan ontbreekt daarvoor zelfs letter lijk de ruimte. Maar ik zie die klassen niet kleiner worden, er is geen geld voor." De school zal het niet in haar hoofd halen om tegen allerhan de bezuinigingen te proteste ren. Ze deed dan ook niet mee met de actie voor een hoger sa laris. „Nee, want wie zijn er de dupe van die stakingen? Echt niet de bewindslieden hoor, maar wel onze kinderen." Onze kinderen: Neerings praat over de 165 leerlingen als of ze stuk voor stuk deel uitma ken van een groot gezin. Maar zo ziet hij het ook echt. „De kin deren spelen na schooltijd sa men, sporten met elkaar. Als Sinterklaas komt, nemen de leerlingen van de hoogste klas sen de kleuters onder hun hoe de. De ouderen voelen zich dan superverantwoordelijk. En de kleintjes hebben geen enkele arigst meer, want ze hebben een grote beschermer bij zich. Ook aan dat soort dingen zie je dat de kinderen hier net zo gewoon zijn als elders. Kak is er echt niet bij." Schoolhoofd Wouter Neerings (op de foto met een van zijn collega's) van de Wassenaarse Kievietschool: „Het milieu waaruit dé kinderen komen, mag je niet uitvlakken." foto holvast Een afvaardiging uit de Slo waakse gemeente Samorin komt donderdag 5 november in Leiderdorp aan voor een bezoek van vier dagen. Op het pro gramma staat, behalve de ge bruikelijke rondritten door het dorp, een kijkje bij gemeente werken. De afvaardiging heeft bijzondere belangstelling voor het gescheiden ophalen van af val en wil zien hoe dat in Lei derdorp in zijn werk gaat. Op vrijdagavond 6 november is er vanaf 20.15 uur een openbare ontmoetingsavond in de Mu- zenhof. Alle Leiderdorpers die kennis willen maken met de groep uit hun partnergemeente, zijn welkom. Zaterdagmiddag houdt de Werkgroep Stedenband Samo rin een werkbespreking met de afvaardiging in de Scheppings- kerk aan de Hoofdstraat. Beke ken wordt dan wat de twee partnersgemeenten de komen de jaren gaan ondernemen om hun stedenband concreet vorm te geven. Zo wil de werkgroep bespreken of zij kan helpen bij het invoeren van het systeem van gescheiden afval in Samo rin.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15