'Tieners hebben veel begeleiding nodig' Leven in schaduw van de angst De Stemming. P Regio Conflict over brommerjeugd zorgt voor ruzie in buurthuis ZATERDAG 24 OKTObER 1992 'Leiden is leuk, maar het liefst waren we in eigen land gebleven LEIDEN EMIEL FANGMANN Als de uit Iran gevluchte Soraya het voor het zeggen had, wist ze het wel. Dan zou ze de 40.000 gulden voor de Wateier Vredes prijs 1991 besteden aan de mo gelijkheid om vluchtelingen iets meer van Nederland te laten zien. Leiden kreeg de prijs on der meer omdat er in deze stad weinig spanningen zijn tussen de bevolking en buitenlanders. Dat zou mede te danken zijn aan de manier waarop de asiel zoekers door vluchtelingenwerk worden begeleid. Vluchteling in Nederland. Geen verveling, wel zorgen om de toekomst. Leiden is leuk, maar 'natuurlijk blijft een vluchteling het liefst in zijn ei gen land'. Sinds enkele maan den verblijven de 31-jarige So raya met haar dochter en de eveneens uit Iran gevluchte fa milie Kazemi in Leiden, vijf van de 300 asielzoekers die in Lei den zijn gehuisvest. Soraya is in het bezit van de A-status, de vluchtelingensta tus, die haar op stemrecht en een paspoort na dezelfde rechten geeft als een Nederlan der. De familie Kazemi heeft de C-status, waarmee ze asielge rechtigd zijn en een vergunning tot verblijf hebben. De vijf wo nen, elk op een etage, in een Leids opvangpand. Over enige tijd hopen ze een 'gewone' wo ning te krijgen. Over hun achtergronden wil len de Iraanse vluchtelingen weinig kwijt. Duidelijk is dat ze om politieke redenen hun ge boorteland hebben verlaten. Daarom willen ze niet op de fo to. Kazemi heeft gehoord dat zoiets tot vervelende en zelfs gewelddadige 'is in Duitsland gebeurd' reacties van ambas sades kan leiden. Om dezelfde reden hebben ze weinig contact met hun achtergebleven familie in Iran. Schrijven naar hen kan gevaarlijk zijn voor de geadres seerde. Nooit valt uit de sluiten dat de post wordt doorzocht. Niet zo gewend De familie Kazemi, vader, moe der en zoon Bijan, woonde als asielzoekers eerst vijf maanden in noodopvang in Katwijk. „Maar daar waren we eenzaam, omdat we geen contact hadden met andere Iraanse asielzoe kers, wel met Koerden, Nigeria- nen en Bulgaren", zegt vader Majid Kazemi (35). „Twee Ne derlandse families waren aardig voor ons. De Katwijkers zelf wa ren niet zo gewend om met bui tenlanders om te gaan. Toen heb ik gevraagd of we hier in Leiden konden wonen." Zijn bovenbuurvrouw werd Soraya. Zij is blij met een stad als Lei den. „Den Haag bijvoorbeeld is veel te groot, Leiden is overzich telijk." Soraya en Kazemi hebben, zoals zo veel vluchtelingen, nog geen baan. „Ik was in Iran se cretaresse", vertelt Soraya, „maar daar werkten ze niet met computers. Daar wil ik een cur sus voor gaan volgen. Nu heb ik het druk met de opvoeding van mijn dochter en het leren van Nederlands". Kazemi is druk bezig met een opleiding. Van huis uit is hij dierenarts, waar voor hij in Iran en Turkije werd opgeleid. .Alleen van het var ken v t ik r Vluchtelingenbeleid Leiden in NO S-progr anima LHPENtoekenning aan de stad van de Wateier Vredesprijs door de Het Leids vluchtelingenbeleid Carnegie Stichting. Die wordt Stichting Vluchtelingenwerk, is volgende week dinsdag een op 29 oktober door de voorzit- De NOS-uitzending begint op van de onderwerpen in het ter, oud-minister Max van der dinsdag 27 oktober om 18.20 NOS-televisie programma Stoel, in het Haagse Vredespa- uur. 'Binnenland'. Aanleiding is de leis overhandigd aan wethou- WÊmm POLITIEKE RUBRIEK r geen Socialist Cor Vergeer heeft het groeiende leger éénarmige bandieten in Leiden de oorlog verklaard. Gevreesd moet worden dat de fractie voorzitter van de SP, hoewel nog in het bezit van twee armen, als verliezer uit de strijd komt. Want revolverheid Vergeer schiet weliswaar sneller dan zijn eigen schaduw op elke misstand in Leiden en de rest van de wereld maar mikt niet altijd even precies. Ook zijn initiatiefvoorstel om het gokken te beperken, is een misser van jewelste. or Vergeer van de Socialistiese Partij s heeft de pik op gokkasten. Vóór een partijtje flipperen is hij nog wel te porren. Dat is dan ook een tamelijk onschuldig behendigheidsspelletje waarmee vrije spelen m« geld kan worden verdiend. Met fruitautomaten en aanverwante spelen, oftewel kansspelautomaten, kan dat wel. En uit onderzoek is gebleken dat de georganiseerde misdaad eenarmige bandieten inschakelt om zijn greep op de horeca te vergroten. Don Corleone bij Hendo? Dat nooit, aldus Vergeer. Leiden telt 300 eenarmige bandieten. Die zouden zo'n honderd plaatsgenoten in hun greep hebben. Vergeer wil deze gokverslaafden bevrijden met de zogenaamde een-nul-nul- formule. De leiders van de bende van eenarmige bandieten hebben daar schouderophalend kennis van genomen. Van losse flodders zijn ze nog nooit onder de indruk geraakt. Volgens Vergeer gedijen eenarmige bandieten het best in 'zeer laagdrempelige horeca- inrichtingen'zoals sportkan tines, jongerencentra en clubhuizen'. Ook in laagdrempelige gelegenheden zoals snackbars en broodjeszaken zijn ze heer en meester. De socialist pur sang wil nu dat in elke hoogdrempelige horeca- inrichting, zoals cafés en restaurants, hooguit een gokkast mag staan. Gokkasten in de beide andere categorieën moeten worden verboden. Vandaar een-nul-nuL De Overwinningen in de raadszaal waren er voor de Leidse wethouder Hans de la Mar van Groen Links de afgelopen week niet binnen te halen. De Leidse raadsleden vierden namelijk allemaal herfstvakantie en bereidden zich in hun studiekamertjes voor op de algemene beschouwingen. Voor politieke successen moest De la Mar daarom in de rechtszaal zijn waar de rechter hem vrijsprak van het illegaal opplakken van 'verkiezingsposters'. huidige regel in Leiden is dat in elk horecabedrijf, hoe hoog of laag de drempel ook is, maximaal twee een-armige bandieten mogen worden gëexploiteerd. Het is vreemd dat juist socialist Vergeer de gokkast uit gelegenheden met lage drempels wil verbannen. Omwentelingen hebben de meeste kans van slagen als ze bij de basis beginnen. Dat weet socialistische Cor als geen ander. Jongerencentra, buurthuizen en in iets mindere mate sportkantines zijn als het goed is ware SP- bastions. Revolverheld Vergeer heeft, alweer als het goed is, daar zijn hulptroepen rondlopen: buurthuiswerkers, jongerenwerkers en geëngageerde jeugdtrainers. De sociale en anderssoortige controles die zij uitoefenen zijn toch onmisbaar in de strijd tegen gokverslaving? Maar nee, Vergeer verdrijft de gokverslaafden naar de schemerige wereld van de hoogdrempeligheid. Geen haan die er daar naar kraait als een verslaafde drie maandsalarissen in de inworpgleuf stort en toch niet één keer drie bananen tegelijk tot stilstand brengt. Weliswaar bereikt Vergeer met zijn toverformule dat er minder eenarmige bandieten overblijven maar hij ziet compleet over het hoofd dat kroegen veel vaker en langer open zijn dan buurthuizen, zelfs al zouden Malle Babbe en al die anderen zich netjes aan de sluitingstijden houden. Bij dit alles laten we dan nog maar even buiten beschouwing dat menig Leidenaar vaker in zijn stamkroeg komt dan bij zijn bingo'ende buren in het buurthuis, dus waar Cor al die drempels vandaan haalt, is ook een groot raadsel. Het moet duidelijk zijn dat Cor met zijn plan helemaal geen gokverslaafden wil helpen. De SP'er wil gewoon ongestoord zieltjes winnen in de club- en buurthuizen. Al die bliepjes, piepjes, rinkeitjes en vallende •munten op de achtergrond kan hij daar niet bij gebruiken. Racisme Hij weet dat het in Nederland moeilijk is om als dierenarts aan het werk te komen en schoolt zich om. Zo loopt hij op dit mo ment stage bij TNO in Leiden en volgt daarnaast een oplei ding als analist aan de Labora- toriumschool in Utrecht. Kaze mi zegt dat hij 'liever natuurlijk helemaal niet was gevlucht'. Leiden is leuk, maar de toe komst is onzeker. „Je hoort van racisme. We moesten vluchten, maar het liefst waren we in ons eigen land gebleven." Zou hij ooit terug willen, als de omstan digheden het zouden toelaten? Zijn vrouw knikt heftig. „Ik kan niet voor mijn vrouw spreken, maar ik zeg voor 99 procent ja. Maar dan denken we even niet aan onze zoon." Soraya denkt dat terugkeer nooit mogelijk zou zijn. „Want je dochter groeit in Nederland op. En zij zal zich in Iran niet kunnen meer kunnen aanpas- V Leidse vluchtelingen willen niet herkenbaar in de krant, uit angst voor represailles tegen hen of tegen hun families. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Coördinator buurthuis Mirt-Honken ongerust over tienerproject ,,In deze tijd kun je niet zomaar een blik vrijwilligers open trekken en de tent maar vol laten lopen. De proble men van de huidige tieners zijn zodanig, dat intensieve begeleiding nodig is. Er moet meer worden geboden in een buurthuis dan alleen opvang van de tieners." LEIDEN INGE RUIGROK i soosmiddagen tot Marokkaanse organiseren Coördinator H. Cijs van buurt- clubs en sportavonden. De tie- activiteiten.' huis Mirt-Honken is ongerust ners kunnen iedere dag bij het over het tienerproject in zijn buurthuis terecht en in de buurthuis. Vanaf maart moeten schoolvakanties worden extra gers de extra uren voor de begelei- activiteiten georganiseerd. ,,0n- niet danks het tekort aan uren pro beren we toch de uren die wt hebben zo nuttig mogelijk te be die extra uren was het moeilijk om de zaak draaiend te houden. We hebben dagelijks het gevoel dat we met pompen en schep pen bezig zijn. Aan de ene kant redden we het niet met zo wei nig betaalde uren. Aan de ande re kant voelen we ons verant woordelijk voor die tieners en ding van het tienerproject worden ingeleverd. LEIDEN EMIEL FANGMANN De la Mar hoopt deze week zowel in raads- als recht zaal nieuwe successen te boeken. Deze week staat niet alleen de gemeentebegroting voor volgend jaar op het programma maar ook een kort geding waar mee hij probeert zich 'zijn' huis aan de Maredijk daadwerkelijk toe te eigenen. Het koopcontract is door beide partijen ondertekend maar de vorige ei genaren hebben zich bedacht en willen er blijven wonen. foto loek zuyderduin Volgens Cijs zal dat gevolgen steden", vertelt Cijs. „Zelfs hebben voor de kwaliteit van het project. „Voor een periode van een jaar hebben we van de ge meente 15 extra uren toegewe zen gekregen voor het tienerpro ject. Die periode loopt in maart af en de uren zullen dan weer verdwijnen. We zijn dan ge noodzaakt om activiteiten af te stoten, ondanks het feit dat er nog steeds problemen zijn on der de tieners." Ieder buurthuis krijgt van de gemeente 80 betaalde uren om onder meer tienerwerkers in dienst te nemen. Extra uren worden alleen toegewezen bij de opzet van nieuwe projecten of fusies tussen buurthuizen. Cijs: „Mirt-Honken is gelegen in een zogenoemde sociale vernieu- wingswijk. Er zijn heel wat pro blemen onder de tieners. Ze ver velen zich vaak en bezorgen daardoor overlast of gaan din gen vernielen. Wij proberen dat te verminderen door ze hier op te vangen. Mede daarom vind ik het vreemd dat wij de extra uren weer moeten inleveren. We heb ben samen met het naburige buurthuis 't Spoortje' geprotes teerd bij de gemeente. Er wordt absoluut niet gekeken naar de problemen in een wijk." Buurthuis Mirt-Honken orga niseert verschillende activiteiten voor tieners van 10 tot 15 jaar, Het werk louter aan vrijwilli- er laten is volgens Cijs ogelijk. „Vaak durven vrijwilligers niet goed in te grij pen als er problemen zijn in de groep. Ze durven de regels nau welijks te hanteren. Bovendien is voor tienerbegeleiding profes sionele hulp noodzakelijk. De tieners hebben de aandacht no dig die ze thuis soms niet krij gen." Dat juist de activiteiten voor tieners in de knel dreigen te ra ken, betreurt Cijs het meeste. „Tieners zijn een belangrijke probleemgroep. Hen kun je nog veranderen. Bij jongeren gaat het al gauw om de bestrijding van problemen. Het tienerwerk heeft meer een preventieve taak. Het signaleren van de pro blemen in een vroeg stadium is belangrijk. Als je niet uitkijkt worden de tieners van nu de probleemgroep van later." Enige ouders en vrijwilligers zijn in ernstig con flict geraakt met de leiding van buurthuis Mirt- Honken aan de Driftstraat. De leiding wil jonge ren onder de achttien alleen toelaten als er acti viteiten onder begeleiding voor hen zijn. De groep moet op andere uren buiten blijven, om dat ze in het verleden problemen in het buurt huis zou hebben veroorzaakt. Ouders en vrijwil ligers en het wijkcomité 'De Kooi' vinden dat de brommerjeugd juist binnen beter af is. omdat ze anders maar voor de deur van Mirt-Honken hangt. Bar-vrijwilliger B. Heetveld staat achter de jongeren. „De leiding is slechter dan deze groep jongeren, laat ik je dat vertellen. Toen ze er niet meer in mochten, hebben ze gedreigd het buurthuis in de fik te steken, maar dat is ge- lukkkig niet gebeurd. Maar ik heb geen proble men met ze, ik stuur ze niet weg als ze op een vrijdagavond aan de bar komen terwijl er geen disco is. Maar onder 18 geen bier, dat wel." Vol gens Heetveld staat de Leidse politie achter hem. „Een agent zei dat ik gewoon met dit be leid moest doorgaan." Heetveld staat lijnrecht tegenover de leiding van het buurthuis. De nieuwe buurthuiscoördinator H. Cijs besloot enkele maanden terug de aanwezigheid van jongeren onder de achttien juist te beperken. Nu mogen dergelijke jongeren alleen het buurt huis in als er speciale activiteiten voor hen zijn. Dat zijn de disco die eens in de twee weken wordt gehouden en de inloopdagen die een aantal keren per week plaats hebben. Cijs: „Ik hoorde dat het drie jaar lang een puinhoop was geweest. Een vrijwilligster is eens geschopt. Mensen voelden zich bedreigd, ouders schreven me. En we zijn natuurlijk wel een buurthuis voor jong tot oud." Donderdagavond, tijdens een overleg over de kwestie tussen de leiding van het buurthuis en enkele ouders en vrijwilligers liepen de span ningen zo hoog op dat coördinator Cijs kwaad wegliep. „Mij werd incompetentie verweten, dat pik ik niet." Cijs zegt dat hij en zijn medewer kers nadenken hoe het nu verder moet met de jongeren. Beide partijen hebben het geschil in middels ook voorgelegd aan de Skil, de overkoe pelende organisatie voor het Leidse buurtwerk. VRUETIJD AGENDA De Sleutels Het Leidse muziekgezelschap 'De Sleutels' treedt zondag 25 oktober om .14.00 uur op in buurthuis Stevenshof aan de Trix Terwindstraat. Het optre den wordt georganiseert door de ouderen aktiviteiten com missie van de Stevenshof. De toegang bedraagt 2,50 gulden. Rommelmarkt Drumfanfare FBL houdt zondag 25 oktober een rommelmarkt in haar clubhuis aan de Haze- windsteeg naast de schouw burg. De rommelmarkt begint om 09.30 uur en duurt tot 16.00 uur. De opbrengst is bestemd voor de aankoop van nieuwe in strumenten Poppenbeurs In Hotel Het Haagsche Schouw wordt op zondag 25 oktober van half elf tot vijf uur een pop- pen- en berenbeurs gehouden door de Rotterdamse Poppen- /Speelgoed Stichting. Ook expo seert Margreet van den Hoek haar collectie renaissance-pop- pen. Entree 4 gulden 50.65-plus 4 gulden, tot 12 jaar één gulden. Zwembingo Zwembad De Zijl aan Paramari- bostraat 66 houdt zondag 25 oktober weer zijn maandelijkse zwembingo voor de jeugd. Deelnemers kunnen vanaf 12.00 uur zwemmen in De Zijl en vanaf 15.00 uur vijf rondjes bin go spelen in het Testaria' bij het zwembad. Schaa B>ngo-avond. org Noord wijk Klu.Wnsnow, org bog van de eta*g minenhouders, Gymnasbek- ■21.00 uur Nal>onai« Modetsooordag mm, spoorg-oeo NedTRAK. tevens ruilbeurs. Vliet and Colle ge Van Beethoveniaan 10. tot 17 00 uur ON DAG 25 OKTOBER 9 30 en 16 00 uur Poppen- en berent, Poppenspeelgoed StevensM Buurthuis Stevenshot 1 Zondagopensteiimg van de Ontrate tneet., van 12 00 tot 16 00 uur Rondleiding m de Pieterskerk, aanvj IS 00 uur ■Sluit.ngvd laatst* t,*tslocht van N roen Over 35 Of 60 km. vertrek vana. huis Skritttoer, park De Buit. start tu 8 30 en 12 00uu' Noordwi|k Bek endmak n MSV De Sportvisser ge**g aanvang 0 2 00 uur 0 LfedM SchoifBtkxg). ven Mg. ai Gooweg om 1A 00 uur trum De Wie«an St

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13