Ledden Regio Kiekendiefhorst start huurboycot 'Chinese muur' houdt tuinders tegen 'Kamer ziet bussen niet rijden' Bouw torenflat Merenwijk begint Leiden krijgt er mogelijk waakhond bij deceiitilncit 0 Eigenaar theehuis gooit de handdoek ZATERDAG 24OKTOBER 1992 111 Ruzie q Buurthuis Mirt-Honken staat I J in het teken van een ruzie tussen ouders en de leiding. Jonge ren onder de 18 mogen alleen onder begeleiding binnen redactie janet van dijk emiel fancmann roy klopper wim koevoet loman leefmans erna straatsma gert Flats Slaaghwijk blijven kil en nat De bewoners van de Kiekendiefhorst zijn de ruzies over hun verwarming zat. Vanaf komende maand betalen ze geen huur meer voordat de radiatoren het doen. „Wij zit ten er mee. De mensen van woningbouwvereniging De Sleutels zeggen wel dat ze hun best doen, maar gaan op vrijdag om twaalf uur gewoon naar huis en komen maandag pas terug", aldus Kiekendiefhorstbewoner J. Pardon. Hij is actie begonnen om de huur niet te betalen. Volgens hem kan hij op grote steun rekenen. met dikke sokken aan en een plaid om. Om het ergste leed te verzachten stelde De Sleutels elektrische kacheltjes ter be schikking. Ze deed bovendien de toezegging dat de al betaalde stookkosten worden teruggege- leiden loman leefmans stadsverwarmings project had half september in de Havikshorst en de Kieken diefhorst in de Slaaghwijk van start moeten gaan. Door techni sche problemen bereikt de warmte echter niet de hogere etages van de flats. Door het prachtige najaarsweer in die maand bleven klachten van be- i nog uit, ook al omdat De Sleutels verzekerde dat de problemen binnen afzienbare tijd zouden worden opgelost. Inmiddels zijn er echter al pe riodes met nachtvorst achter de rug en is de verwarming nog niet optimaal. In de rubriek Steeds in deze krant deed Ha- vikshorstbewoonster Lakerveld al eens haar beklag over de situ atie. Ze moest televisie kijken Inmiddels is de situatie verer gerd. Niet alleen doet de ver warming het nog niet, maar tij dens het ontluchten en het doorspoelen van leidingen en pompen is een aantal lekkages ontstaan. „Het is nu echt een onhoudbare situatie", laat de zoon van bewoonster Lakerveld weten. De Sleutels kon niet om com mentaar worden gevraagd om dat bij de woningbouwvereni ging op vrijdag niet wordt ge werkt. NZH sluit ontslagen niet uit De Noord- en Zuidhollandse Vervoermaatscha- pij NZH sluit niet uit, dat verdergaande bezuini gingen op de kosten van het openbaar vervoer de komende jaren zullen leiden tot gedwongen ontslagen. Nu al worden vacatures niet meer opgevuld. Op het busvervoer wordt honderden miljoenen guldens bezuinigd door het rijk. De ritprijzen gaan omhoog en minder rendabele lij nen worden opgeheven. NZH-woordvoerder L Jacobs: „Als we de overheidsnotities lezen over openbaar vervoer, ruimtelijke ordening en milieu worden we hele maal lyrisch. Als je leest wat er allemaal zou kunnen. Het beleid van minister Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat staat haaks op die nota's. Ondanks dat we de afgelopen jaren veel meer passagiers zijn gaan vervoeren moet fors bezuinigd worden. We moeten produktie ma ken, zakelijk handelen. Dat betékent: onrenda bele lijnen schrappen. Of de laatste ritten ver vroegen. Terwijl we weten dat we daarmee in een neerwaartse spiraal raken. Busgebruikers houden dan toch de auto achter de hand." Bij voorbeeld omdat de bus 's avonds om ne gen uur zijn laatste rit maakt Daarmee raken de bussen vóór dat tijdstip ook al veel leger. De be zuinigingen zijn trouwens schadelijk voor het milieu. Roetfilters, een paar jaar geleden actueel in de milieubewustwordingsgolf, worden niet meer aangeschaft door de busondernemingen. Er is geen geld voor die aanpassingen. Modern materieel wordt evenmin aangeschaft, de bus senbouwers zien hun orderportefeuille steeds dunner worden. Kennelijk, aldus Jacobs, spreekt het busver voer nog steeds niet tot de verbeelding in het parlement. „Als je ziet hoeveel geld de spoorwe gen krijgen voor noodzakelijke investeringen, daar worden wij als busbedrijf jaloers van. Ge zamenlijk verplaatsen de busondernemingen in ons land dagelijks meer passagiers dan de NS. En we hebben vierduizend halteplaatsen, tegen de NS enkele honderden. De bus is een relatief goedkope, flexibele vorm van openbaar vervoer, maar de Kamer ziet ons onvoldoende rijden." Bedrijven als de NZH staan niet snel op de barricaden om bezuinigingen en ontslagen te voorkomen op een moment dat de passagiers stroom alleen maar groeit. De vervoerders in de grote steden bijten inmiddels al wat meer van zich af. Zij gaan niet akkoord met een nieuwe subsidieregeling, waarbij niet het aantal be schikbare plaatsen in het openbaar vervoer, maar het aantal reizigers telt. Ook willen zij een wat langzamere bezuinigingsoperatie dan het rijk voorstaat. Door een grotere geleidelijkheid valt de efficiency eveneens te vergroten zonder dat ontslagen hoeven vallen, aldus gemeentelij ke vervoerbedrijven deze week. leiden Wethouder T. van Rij Kopermolen in de Merenwijk. (PvdA/ruimtelijke ordening) slaat Het omstreden project er zijn aanstaande donderdag 29 okto- 1200 bezwaarschriften tegen in- ber de eerste paal voor de nieuwe gediend, waarvan de meeste niet werp van de 16 etages hoge flat torenflat naast winkelcentrum de zijn gehonoreerd bestaat uit is gemaakt door de Leidse archi- 77 premie-huurwoningen, een parkeergarage en ruimtes voor winkels en kantoren. Het ont- tect Fons Vertieijen en wordt uit gevoerd door Van der Vorm bouw uit Papendrecht. Medio 1994 moet de flat af zijn. FOTO WIM DIJKMAN D66-plan voor ombudscommissie leiden wim koevoet De democratie in Leiden kan niet zonder een ombudscom missie, vindt D66. De oppositie partij pleitte al in het begin van 1990 voor zo'n onafhankelijke commissie die naar aanleiding van klachten van burgers on derzoekt of het gemeentebe stuur behoorlijk heeft gehan deld. De democraten kunnen zich niet aan de indruk onttrek ken dat burgemeester en wet houders al tweeënhalf jaar de boot afhouden. De fractie heeft daarom zelf maar een compleet uitgewerkt initiatiefvoorstel in gediend. De ombudscommissie, meent D66, moet uit een voorzitter en ten minste twee leden bestaan. De raad moet die benoemen. De commissieleden treden niet in dienst van de gemeente. De club treedt niet op als een rechter en doet dus geen bin dende uitspraken. Wel kan ze klagers doorverwijzen naar rechterlijke instanties en aanbe velingen doen. Het gemeente bestuur moet beargumenteren waarom het een aanbeveling naast zich neerlegt. D66 schat de kosten van een ombudscom missie op een halve ton. Dat geld is onder meer nodig voor de ambtelijke ondersteuning. D66 noemt de benoeming van een ombudsman of -vrouw 'niet onbespreekbaar'. Toch verkiest de fractie een ombuds commissie boven een ombuds man. Voor zo'n fulltime functio naris is hoogstwaarschijnlijk te weinig werk, denken de demo craten. Groot gemis In Leiden bestaan al enige tijd klachtenregelingen voor de po litie en de sociale dienst. D66 ervaart het als een groot gemis dat er niets is geregeld voor al gemene klachten over het colle ge of de raad, gemeentelijke diensten of afzonderlijke amb tenaren. De oppositiepartij is niet bang dat de vaarwater gaat zitten van het Instituut Burgerraadslieden (IBR). Het IBR waarop burge meester en wethouders trou wens willen bezuinigen is er voor rechtshulp aan burgers die verdwaald zijn geraakt in de ge meentelijke bureaucratie en dat is niet hetzelfde als een klach- Volgens D66 zijn er ook geen overlappingen met het werk van de commissie beroep- en be zwaarschriften of de gemeente lijke inspraakcommissie. De eerste beoordeelt slechts of de besluitvorming rechtmatig is geweest en de tweede adviseert de gemeenteraad over klachten van burgers over inspraak. Fietsenzee in Breestraat onstuitbaar den haag/leiden cerberus Op één punt moest gemeente woordvoerder J. Vellekoop Breestraatbewoonster mevrouw U. Dierks gelijkgeven. Studen tensociëteit Minerva en de dis cotheek Hotel de Ville veroorza ken een enorme 'fietsenover- last' „Misschien moet de ge meente maar fietsgarages bou wen in plaats van parkeergara ges", verklaarde Vellekoop gis teren voor de Raad van State tij dens de behandeling van het bezwaarschift dat mevrouw Dierks heeft ingediend. „We zijn een keer 's nachts met de officier van justitie door de straat gelopen, maar we hebben besloten dat het afvoeren van zo'n vijftienhonderd fietsen geen haalbare kaart is." De Breestraatbewoonster vecht in een spoedprocedure de hinderwetvergunningen aan die de gemeente de studentenso ciëteit en de discotheek heeft verleend. Zij stelt dat de voor schriften uit de vergunning niet altijd worden nageleefd, waar door ze veel overlast onder vindt. „Het is bijvoorbeeld vaak een gigantische fietsenzee op straat. Minerva is een groot ho- reca-bedrijf, maar de voorzie ningen zijn daar niet op afge stemd", aldus mevrouw Dierks. Staatsraad dr. G. Veringa, die waarschijnlijk al over enkele weken uitspraak doet in de kwestie, merkte op dat de ge luidsnormen die in de vergun ning van Minerva zijn opgeno men soepeler zijn dan gebruike lijk. Ook vroeg hij of de studen tensociëteit en de discotheek zich wel houden aan de af spraak dat toezichthouders ook buiten het gebouw aanwezig zijn en lawaaiige bezoekers op de vingers tikken. Zowel de woordvoerder van Minerva als van Hotel de Ville zeiden dat ze die regel naleven. Van de kant van de gemeente werd nog gezegd dat in beide gebouwen isolatie is aange bracht en dat uit metingen is gebleken dat vanuit dc gebou- naar buiten doordringt. Hoewel in dergelijke spoed procedures meestal binnen en kele dagen uitspraak wordt ge daan, liet dr. Veringa weten in dit geval wat langer bedenktijd nodig te hebben. Hij doet over enkele weken schriftelijk uit spraak. LogiCom Alpha COMPUTERS NETWERK SPECIALIST REPARATIE EN ONDERHOUD VAN ALLE MERKEN VELE MERKEN P C 's. PRINTERS EN SUPPLIES STANDAARDSOFTWARE BEU 01720-37 911 LogiCom Alpha bv BOUWPLANNEN? OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. 1 Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig 1 gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. m ni Acr_ Mrkvcu Fabriek en showroom: De Lasso 60, Roetofarendsveen, tel. 01713-15361 - telefax 01713-15202 leiden loman leefmans De huurders van de volkstuin tjes langs de spoorbaan, achter de Rijn- en Schiekade voelen zich ernstig gedupeerd door de aanleg van een geluidswal. Die wal moest er komen om de be woners van de Rijn- en Schiekade van het vuiloverslag- station af te schermen. Maar met de komst van de kleiberg verdween ook een verharde weg die voor de tuinders de enige toegang tot hun lapjes grond vormde. De volkstuinen tussen het spoor en de tuinen van de hui zen van de Rijn en Schiekade werden in de jaren vijftig aange legd. Ze werden uitgegeven aan gepensioneerden onder wie veel NS-medewerkers. De enige manier om het tuinencomplex te bereiken was via het terrein van de ambachtschool en Van Gend en Loos. Een van de volkstuinders is oud-politieman M. Bakker. Hij woont zelf op de Rijn- en Schiekade en kan het complex via de achterkant van zijn eigen huis bereiken: ,,lk heb aan die wal dus nog niet eens zo'n pijn. Maar ik spreek ook voor de anderen. Zonder die weg kunnen de tuintjes niet meer bereikt worden en wordt de aanvoer van mest, tuinge reedschap en de afvoer van de verbouwde gewassen onmoge lijk. jMs we het overpad verlie zen worden de tuinen geïso leerd", vreest Bakker. Tijdens een rondleiding op de tuintjes valt collega Burggraaf hem bij: „Voor ons is dc tuin onze lust en ons leven. Er zijn er al een aantal verdwenen en een leiden erna straatsma Het theehuis in het Van der Werfpark is verkocht. Eigenaar j. Korenhof houdt het na een half jaartje voor gezien. Hij wil de van het etablissement af om dat hij van de gemeente geen alcoholische dranken mag schenken. De nieuwe eigenaar is Leiderdorper J.H. Pen, die volgens Korenhof het theehuis wil veranderen in een croissan- terie. Met de weigering van de ge meente om een tapvergunning af te geven is voor Korenhof de maat vol. „Ik ben het spuug zat", aldus Korenhof, die er steeds vanuit is gegaan dat hij licht-alcoholische dranken zou mogen schenken in zijn thee huis. Zonder die toestemming zou het voor Korenhof niet lo nend zijn om de zaak open te houden. Het theehuis is in april van dit jaar geopend. Hte gebouwtje moest eerst nog worden ver plaatst omdat er een gasleiding onderlag. Na maandenlang getouwtrek over de vraag wie schuldig was aan deze fout, gingen alle partij en akkoord met een verhuizing van het gebouwtje. Huis verkopen? a; Fick Makelaardij opent de juiste deuren voor u! M 071-12 0006 NVM Doezastraat 21, Leiden TEEKENS ADVOKATEN De Jager, Burggraaf en Bakker. Drie van de getroffen tuinders poseren voor de geluidswal achter de Rijn- en Schiekade. FOTO HIELCO KUIPERS NS een i doen ze paar zijn r r bereik baar. We wisten wel dat er een wal zou komen maar niet dat de weg zou verdwijnen. Nu voelen we ons voor het blok gezet Eerst krijgen we prachtig tuintje dit." Wat er over is, is een soort noodpad. Onverhard en bij re gen een grote modderpoel doordat de wal van hardnekkige 'katteklei' is gemaakt: „De aan leg van die wal heeft duizenden guldens gekost, alleen maar omdat er een paar mensen klaagden. Maar goed, die wal is er nu, ook al verdwijnt het vuil- station binnen de kortste keren weer naar Zuid-West. Waar we wél mee'zitten is dat de man die de hele dijk en spoorbaan voor de spoorwegen beheert ons heeft meegedeeld dat hij de weg niet meer terug wil", aldus Bak ker. ACTS is de van de Utrechtse containerfirma die het overslagstation beheert. Woordvoerder Hoekwater is niet van de huidige situatie op de hoogte: „Sinds ze die wal hebben aangelegd, ben ik niet meer in Leiden geweest. Ik ken de nieuwe situatie dus niet. Maar om u de waarheid te zeg gen, wij voelen ons niet gehou den om het terrein bereikbaar te houden. Maar aan de andere kant kan ik me niet voorstellen dat de volkstuintjes geheel on bereikbaar zijn geworden", al dus Hoekwater. Bij NS zijn alle betrokken per sonen op herfstvakantie. „Maar we hebben wel al enkele klach ten binnengekregen. Maandag wordt er overleg over gevoerd", laat een woordvoerder weten. Bedrijfsgerichte odvokatuur Europees netwerk 07 Juridische ondersteuning van onderne mingen is ons specialisme. Daarnaast biedt ons lidmaatschap van Lawspan International de ondernemer in de Leidse regio een unieke mogelijkheid voor juridische bijstand in Eujropa. Leiderdorp, Korolusgulden 32-38, postbus 118, 2350 AC tel 071 -41 30 21, fox 071 - 41 06 84 Nu ook gevestigd te: Hoog se Schouwweg 8E, 2332 KG tel 071 - 32 27 38, fox 071 -32 1421

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11