Denen eens over eisen 'Maastricht' Rabin in problemen door blufpoker rabbijnen Buitenland Militairen Togo krijgen partijcontributies terug Enthousiast onthaal Eieren voor koningin Elizabeth Gevangenisstraffen in Franse AIDS-schandaal Humanitaire hulp Kurden en shi'iten wordt hervat Onderzoek onthult banden Andreotti met Cosa Nostra VRIJDAG 23 OKTOBER 1992 7 AJgemew Nederland* Persbureau Gewonde in Tsjechische kerncentrale praac» Bij een ongeluk in een kerncentrale in Jaslovske Bohuni- ce in Tsjecho-Slowakije heeft een elektricien ernstige brandwon den opgelopen. Over de toedracht van het ongeluk, dat zich woensdag voordeed in een elektriciteitstation, werden verder geen mededelingen gedaan. De bij de Oostenrijkse grens gele gen kerncentrale is uitgerust met Russische reactoren. In het verleden hebben zich meerdere ongelukken en mankementen in de centrale voorgedaan. Rellen in Malawi na dood Chirwa lusaka In de voormalige woonplaats Nkhata Bay van de Mala- wische oppositieleider Chirwa zijn sinds woensdag hevige on lusten uitgebroken na het bekend worden van diens overlijden. Chirwa stierf dinsdag in gevangenschap. Hij heeft de afgelopen elf jaar vastgezeten, veelal in eenzame opsluiting. Bij de rellen zouden veel arreestaties zijn gepleegd. Nadere details ontbre ken. Naschok aardbeving in Cairo cairo» Een naschok van de aardbeving die tien dagen geleden dood en verderf zaaide in Egypte, heeft de inwoners van Cairo gisteren de stuipen op het lijf gejaagd. De schok, die een kracht had van 4,16 op de schaal van Richter, deed gebouwen schud den, maar richtte voorzover bekend geen schade aan. Na een kwartier was de rust in de Egyptische hoofdstad weergekeerd. Paus welkom in Israël Jeruzalem» Paus Johannes Paulus II is vandaag door de Israëli sche minister Peres (buitenlandse zaken) tijdens een audiëntie in het Vaticaan uitgenodigd voor een bezoek aan Israël. Volgens de Israëlische radio zal de paus de uitnodiging aannemen. Een datum voor een bezoek is niet vastgesteld. Stad Washington heeft geldtekort Washington p.c.Scholen, bibliotheken en andere gemeentelijke gebouwen in de Amerikaanse hoofdstad Washington zijn van daag gesloten. Reden is dat de stad met grote financiële tekorten kampt. Ongeveer 43.000 gemeenteambtenaren zijn gedwongen een vrije dag zonder salaris op te nemen. De dag van collectieve sluiting is de eerste van een serie van twaalf in het komende jaar. De gemeente hoopt zo 36 miljoen dollar (ruim 60 miljoen gul den) te kunnen besparen. Washington verwacht dit jaar een te kort van 490 miljoen dollar. Succes Italiaanse regering rome» De Italiaanse regering is er gisteren in geslaagd parle mentaire goedkeuring te krijgen voor een belangrijk deel van haar omstreden begrotingsvoorstellen. De plannen moeten e eind maken aan de chaos bij de overheidsfinanciën en zorgen voor herstel van het internationale vertrouwen in de Italiaanse Regering overstag na bezettingsacties NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT Een harde kern uit het leger van Togo heeft gisteren opnieuw het nationale radiostation en parlementsgebouw bezet. De opstandige militairen eisten de onmiddellijke terugbetaling van contributies die zij vroeger in de kas van de voormalige rege ringspartij hebben gestort. Het parlement, de Hoge Raad van de Republiek, ging na een paar uur reeds door de knieën. De groep zwaarbewapende militairen bestormden gisteren het parlementsgebouw in de hoofdstad Lomé en gijzelden de leden van het interim-parle ment die juist aan een spoedzit ting waren begonnen. Burgers die zich in de buurt van het ge- Praag zet bouw van omstreden Donaudam door PRAAG-BUDAPEST DPA-Rtr Kort voor het begin van interna tionale bemiddelingspogingen heeft de federale regering van Tsjecho-Slowakije gisteren be sloten de bouw van de omstre den Gabcikovo-dam door te zetten. De noodzakelijke werk zaamheden voor de omleiding van hel water van de Donau moeten voor 2 november zijn afgerond. Eerder deze week had Praag besloten de voorgenomen om leiding uit te stellen, totdat overleg met de vertegenwoordi gers van de Europese Gemeen schap had plaatsgehad. De om leiding van de Donau, aan de grens met Hongarije, stuit op veel bezwaren. Budapest trok zich in 1989 terug uit het pro ject mede vanwege aantasting van het milieu en de hoge kos ten die aan het project zijn ver: bonden. De omlegging van de Donau houdt verband met een tien jaar oud plan om een dam in de Do nau op te werpen, zodat daar achter een waterreservoir kan ontstaan, en een deel van de Donau te kanaliseren. Via de cfpwekking van hydro-electrici- teil kan de Slowaakse hoofdstad Bratislava zich dan ontwikkelen tol een grote rivierhaven. Laszlo Balazs, woordvoerder van de Hongaarse regering, sprak gisteren van een „twee slachtige houding" van Tsjecho-Slowakije. Een inder haast belegd onderhoud tussen milieudeskundigen van beide land' u I'1 rd« echter niets op bouw bevonden, werden met knuppels verdreven. Via het na tionale radiostation dat inmid dels ook was bezet, maakten de opstandige soldaten hun bekend. Zij gaven de volksvertegen woordiging 48 uur de tijd wet aan te nemen die voor schrijft dat alle fondsen in het bezit van de voormalige rege ringspartij van president Eyadé- ma, de Rally van het Togolese Volk (RTP), onmiddellijk wor den vrijgegeven. De fondsen waar het hier om gaat betreffen contributies die alle Togolozen onder het voor malige één-partijsysteem ver plicht waren te betalen aan de regeringspartij. Vorig werd be sloten dat geld aan te wenden voor algemene doeleinden. Eyadéma's RTP pleit er echter al geruime tijd voor dat het geld wordt terugbetaald aan diege nen die het bijeen hebben ge bracht. De Togolose burgers en militairen dus. Het leger heeft nu binnen een paar uur gedaan gekregen wat in de nog uiterst prille democratie in Togo on derwerp van een uitvoerige dis cussie had moeten zijn. Oppositie bepaalt inhoud gewenste clausules Het Deense kabinet is het gisteren met de oppositie eens geworden over de gewenste wijziging van het Verdrag van Maastricht. De Denen willen na het 'nee' van de kie zers in het referendum over 'Maastricht' van afgelopen juni bij de andere lidstaten van de Europese Gemeen schap een aantal uitzonderingsclausules bedingen. KORENHAGEN ANP-DPA-Rtr De Deense oppositiepartijen, die een meerderheid hebben in het parlement, hebben groten deels de inhoud bepaald van de Deense voorstellen. De Sociaal democraten, Volkssocialisten en Sociaalliberalen bereikten in Kopenhagen overeenstemming over een plan van actie, dat di- rekt door premier Schlüter en minister van buitenlandse za ken Ellemann-Jensen werd aan vaard als basis van het rege ringsbeleid. De Denen willen uitzonde ringsclausules inzake de geza menlijke Europese munt, het defensiebeleid, justitie en poli tie en het gezamenlijke EG- staatsburgerschap. Hoewel De nemarken lid wil blijven van de EG, eisen het kabinet en de op positie dat het land volledig zijn eigen sociale beleid kan voeren. Voorts wordt meer openheid en democratie geëist in het EG-be- sluitvormingsproces. De regering-Schlüter hoopt de voorstellen in december op de EG-top in Edinburgh aan de overige EG-lidstaten te kunnen voorleggen, waarna volgend jaar een nieuw referendum in Denemarken kan worden ge houden. Schlüter heeft op de extra EG-top van vorige week in Birmingham duidelijk gemaakt niet opnieuw over 'Maastricht' te willeiT onderhandelen, een extra protocol te willen toe voegen. Daarin zouden de Deense bezwaren moeten wor den ondervangen. Het tweede Deense referen dum zal volgens de Nederland se premier Lubbers al rond april volgend jaar worden gehouden. Lubbers zei dat gisteren in de Tweede Kamer tijdens een de bat over de top in Birmingham. De premier deed zijn uitspraak op grond van wat Schlüter in Birmingham heeft gezegd. Schlüter zei bij die gelegen heid ook dat zijn land zich zal inspannen om het EG-voorzit- terschap, dat Denemarken in de eerste helft van 1993 bekleedt, tot een zo goed mogelijk einde te brengen. Dat dit samenloopt met de discussies over 'Maas tricht' ziet Schlüter als een dub- belinspanning waarbij beide elementen elkaar kunnen on dersteunen, zo gaf Lubbers de opvattingen van zijn Deense collega weer. Peking De Japanse keizer Akihito is vandaag samen met zijn vrouw Michiko aangekomen in Peking voor een vijfdaags bezoek. Het is het eerste bezoek van een Japanse keizer aan China. Het keizerlijk paar werd op het vliegveld van Peking verwelkomd door onder minister Xu Dunxin (buitenlandse zaken) en Song Jian, lid van de staatsraad. Het bezoek is zowel in China als Japan omstreden. De Dresden Tientallen Duitsers hebben de Britse koningin Elizabeth gisteren uitgejouwd en uit gefloten tijdens een bezoek aan Dresden, de stad die tijdens de Tweede Wereldoorlog door de Britten bijna geheel van de aardbodem werd weggevaagd. Daarbij vielen vele tiendui zenden doden, het merendeel burgers. De vorstin, die met prins Philip en de Duitse president Von Weizsacker een herdenkings dienst bijwoonde in de Kreuzkirche, kreeg twee eieren naar het hoofd geslingerd, die evenwel doel misten. Bij de ruïne van de Frauenkirche, die tijdens in februari 1945 de bombardementen in puin werd geschoten, jeruzalem ad bloemendaal correspondent Nauwelijks honderd dagen na zijn aantreden wordt het Israëlische kabinet van Yitzhak Rabin al in zijn be staan bedreigd. Niet door de oppositie de Likud is nog lang niet hersteld van de verkiezingsnederlaag maar door de kleinste coalitiepartner, de religieuze Shas-partij. Die heeft premier Rabin voor een onmo gelijke keuze gesteld: onthef minister van onderwijs Shulamit AJoni van haar post, of regeer verder zonder De rabbijnen die de Shas-politici adviseren lees: naar hun pijpen laten dansen hebben aanstoot ge nomen aan een aantal opmerkingen van Aloni in me dia-interviews, met name over te grote religieuze in vloed op het onderwijs in staatsscholen, het doceren van de evolutietheorie en de tekst van gebeden die worden uitgesproken bij openbare plechtigheden. Het gevolg van het vertrek van Shas zou zijn dat het kabinet zijn parlementaire meerderheid verliest. Op zichzelf geen ramp, omdat de afgevaardigden van de niet in de regering vertegenwoordigde Communisti sche Partij en de Arabische Democratische Partij Ra bin net aan 61 van de 120 stemmen zouden kunnen helpen. Maar de premier voelt er niets voor zijn ziel en zaligheid afhankelijk te stellen van twee door Arabie ren gedomineerde groeperingen. Aanvankelijk werd het dreigement van Shas niet erg serieus genomen. De partij heeft zich in de afgelopen paar jaar een dubieuze reputatie opgebouwd. Een voormalig parlementslid staat terecht wegens verdui stering van overheidsgelden en de kans bestaat dat binnenkort minister van binnenlandse zaken Arieh Deri zal volgen, op grond van dezelfde aanklacht. Vol gens sommige commentatoren is Deri er op uit de partijen in het kabinet-Rabin af te persen. Ze zouden als dat nodig is in het parlement tegen de opheffing van zijn parlementaire onschendbaarheid moeten stemmen. Toch is dat niet meer dan een theorie. Hoewel er in de Israëlische politiek vreemde dingen gebeuren, is het nauwelijks voorstelbaar dat parlementsleden van de sociaaldemocratische Arbeid en de links-liberale Me- retzeen minister in het zadel zullen houden, die ervan wordt verdacht de schatkist te hebben geplunderd. De affaire heeft waarschijnlijk meer te maken met twisten binnen Israëls ultra-orthodox religieuze ge meenschap. Kern daarvan is de vraag of een religieuze partij deel mag uitmaken van een kabinet, waarin ook de 'godsdienst-vijandige' Meretz zitting heeft. De Me- retz-ministers vertegenwoordigen een partij die streeft naar een scheiding van staat en religie, een normale situatie in een Westerse democratie, maar in Israël nog altijd geen dagelijkse praktijk. Shas heeft destijds besloten tot Rabins kabinet toe te treden om een vinger in de pap te hebben bij de toe kenning van gelden aan religieuze instituten, waarvan de meeste zijn gelieerd aan politieke partijen. Het be tekende dat de andere religieuze partijen die van hun rabbijnen niet met Meretz in Rabins kabinet mochten zitten jaloers moesten toezien hoe Shas vooraan stond bij de distributie van de subsidies. De druk op de bejaarde rabbijnen Ovadia Josef en Eliezer Shach, die wat Shas betreft aan de touwtjes trekken, werd met de dag opgevoerd. De situatie is extra inge wikkeld omdat Shach ook nog een deel van de Vere nigde Tora Partij niet in de coalitie adviseert. In de afgelopen weken is in de ultra-orthodoxe wijken van Israëls grote steden een felle polemiek op gang ge komen over de vraag of de 'halacha', de religieuze wet, het joden verbiedt om in enigerlei vorm met Meretz samen te werken. Rabbijn Josef is de afgelopen dagen herhaalde malen telefonisch met de dood bedreigd. De anonieme opbellers eisten dat hij Shas opdracht geeft onmiddellijk het kabinet te verlaten. Rabin staat voor een moeilijke taak. Hij heeft de Me retz-ministers onder druk gezet door ze te vragen zelf een oplossing te bedenken. Als het kabinet valt. loopt het vredesproces gevaar, waarschuwde hij daarbij. Maar direct overleg tussen Shas en Meretz een on mogelijke dialoog natuurlijk heeft niets opgeleverd. Hetzelfde geldt voor gesprekken van Rabin met de Shas-rabbijnen. Meretz heeft duidelijk gemaakt dat het minister AJoni niet zal laten vallen en Shas zegt dat het over tien da gen een motie van wantrouwen van de oppositie zal steunen als Aloni dan nog in functie is. Het is heel goed mogelijk dat Shas blufpoker speelt en gewoon in de regering blijft. Is dat niet het geval, dan zal Rabin waarschijnlijk zijn ministers ontslaan en naar de presi dent stappen. Die moet dan een kabinetsformateur benoemen. Gezien de samenstelling van het parle ment waarin rechts niet meer dan 59 zetels heeft zou die formateur waarschijnlijk opnieuw Rabin he- De leider van Arbeid kan dan een nieuwe ministers ploeg samenstellen, waarbij de kans dat Aloni op on derwijs komt minimaal is. Met wat passen en meten, en wat concessies naar rechts, zou dat een kabinet kunnen opleveren met een bredere basis dan de huidi ge. Maar Arbeid met inbegrip van Rabin gaat er op dit moment nog altijd van uit dat Shas bakzeil zal halen. Chinese slachtoffers van de Ja panse agressie (1931-1945) eisen een spijtbetuiging maar Japanse nationalisten zijn hier fel tegen gekant. De keizer en zijn gevolg zullen tijdens het bezoek de ste den Peking. Xian en Sjanghai aan doen. Of hij de Chinese leider Deng Xiaoping zal ontmoeten, is nog niet bekend. Op de foto be groet het keizerlijk paar Chinese schoolkinderen. foto reuttr denis owen parus hans gertsen lijk en vier jaar voorwaardelijk opgelegd. Allain was destijds verantwoordelijk voor de re search-afdeling van de bloed bank. Roux was directeur gene raal van het ministerie van volksgezondheid. De vierde ver dachte, Robert Netter, is vrijge sproken. Hij was destijds direc teur van het nationaal laborato rium voor de volksgezondheid. Voor de hemofilie-patiënten is de zaak met deze uitspraak nog niet af. Ze eisen dat ook de destijds verantwoordelijke poli tici, onder wie oud-premier Laurent Fabius en ex minister van volksgezondheid Georgina Dufoix worden berecht voor hun aandeel in het schandaal. correspondent Drie van de vier hoofdverdach ten in het geruchtmakende Franse bloedschandaal zijn vanmorgen tot zware straffen veroordeeld door de president van de Parijse strafkamer. Michel Garretta, de voormali ge directeur van de Franse bloedbank, kreeg een onvoor waardelijke gevangenisstraf van jaar en een boete van 500.000 franc (ruim 165.000 gul den) opgelegd. Bovendien vaar digde de rechter een internatio naal arrestatiebevel uit tegen Garretta, die volgens zijn advo caat voor zaken in het buiten land is. Garretta was tot 1991 alge meen directeur van de Franse nationale bloedbank, die in 1984 en 1985 willens en wetens met het AIDS-virus besmet bloed toediende aan minstens 1.750 hemofilie-patiënten. Tot nu toe zijn 256 van hen aan AIDS overleden. Ruim 1.500 an dere patiënten zijn seropositief en wacht een vrijwel zekere dood. Twee andere verdachten, de artsen Jean-Pierre Allain en Jac ques Roux, kregen respectieve lijk vier jaar gevangenisstraf waarvan twee jaar voorwaarde- Bankdirecteur treedt niet af om BCCI-zaak LONDEN Rtr De president van de Britse cen trale bank. Robin UM Ivm- berton, treedt niet af. Hij zei dat vandaag na kritiek dat zijn bank onvoldoende alert is geweest op de gang van zaken bij de we gens fraude gesloten Hank of Credit and Commerce (BCCI). stonden demonstranten met borden met tek sten als 'Weg met het Harris-monument'. Arthur Harris was het brein achter het bom mentapijt op Dresden. Veel Duitsers reageer den in mei verontwaardigd toen de Britse ko ningin-moeder in Londen een monument voor de luchtmaarschalk onthulde. foto»epa NEW YORK» DPA-Rtr De Verenigde Naties en Irak hebben gisteren een controver siële overeenkomst onderte kend voor de hervatting van hu manitaire hulp. Het akkoord, dat geldt voor een half jaar, voorziet in leveranties van me dicijnen en levensmiddelen aan de noodlijdende Iraakse bevol king in het noorden en zuiden van het land. In die gebieden wonen met name Kurden en shi'iten. Het akkoord is het resultaat van maandenlange onderhan delingen. Volgens de overeen komst mogen de VN de komen de winter in totaal 300 blauw helmen inzetten om in Kur- disch gebied hulpoperaties te begeleiden. Ook stemt Bagdad in met de komst van een aantal hulpverleners van niet gouver nementele organisaties. ROME PATRICIA CLOUGH THE INDEPENDENT Er wordt een tipje van de sluier opgelicht van mogelijk de meest beschamende van alle politieke misstanden van Italië: de sa menzwering tussen de Chris ten-Democratische Partij (DC) en Sicilië's Cosa Nostra. En de naam van Giulio Andreotti, meermalen premier, duikt daar bij regelmatig op. Een onderzoeksrechter uit Palermo heeft vastgesteld dat de in maart doodgeschoten Sal- valore Lima, de machtige Chris tendemocratische politicus en vriend van Andreotti, de con tactpersoon was van de maffia in Rome. Hij regelde, in ruil voor stemmen, op hoog niveau gunsten van de regering en vrij spraken bij het Hooggerechts hof. Toen Lima niet langer in staat was met resultaten te komen waarschijnlijk omdat de politie ke wind uil een andere hoek kwam te waaien gaf de cupo la, de 24 man sterke 'regering' van Cosa Nostra, bevel hem Ie vermoorden. In het rapport van hel onder zoek naar Lima's dood, dat ze ven maanden heeft geduurd, wordt verwezen naar Andreotti. Lima, dertig jaar lang één van de machtigste politici van Sicilië en de laatste tijd lid van hel Eu roparlement, behoorde tot de belangrijkste leden van An dreotti s factie binnen de DC en was in feite zijn onderkoning op Sicilië. Voor het 139 pagina's lellende rapport is veelvuldig gebruik ge maakt van de onthullingen van vier zogenaamde ftenriri. verra ders die klikken in ruil voor strafvermindering. Eén v Leonardo Messina, heeft klaard dat „Lima zelf geen 'man van eer' (maffialul) was, maar dicht bij de mannen van de Co sa Nostra stond en optrad als hun tussenpersoon met An dreotti" i hen,

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7