'Extra ombuiging misschien onnodig' uierkï CUMULENT de lijd in urn voordeel ik kijk vooruit... Binnenland Jager slacht reeën massaal af uit wraak Met je beertje naar de dokter Aandelen banken en verzekeringen onverwacht succesvol Leerlingenstatuut na tien jaar strijd rond 'Bedrijven doen veel te weinig tegen criminelen' VRIJDAG 23 OKTOBER 1992 5 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeensctiappe^ke Persd*rnt Treintaxi wil fors uitbreiden den haag Treintaxi VOF, het samenwerkingsverband tussen de NS en de Nederlandse Samenwerkende Taxibedrijven, wil vanaf 1 februari in 94 plaatsen treintaxi's laten rijden. Nu rijden er in 61 gemeenten treintaxi's, die voor 5 gulden momenteel al 200.000 treinpassagiers per maand vanaf het station naar hun bestemming brengen. In de 33 nieuwe plaatsen wordt alle taxi bedrijven met een vergunning gevraagd om mee te doen aan het project. Bij deze plaatsen horen onder meer Nieuw-Vennep, Purmerend, Woerden en Delft. Treinbrand op station in Zaandam zaandam Op het station Kogerveld in Zaandam heeft gisteren brand gewoed in de stoptrein Hoorn-Amsterdam. Het reizigers verkeer werd ruim een uur gestremd. De schade staat volgens de spoorwegen nog niet vast, maar is in elk geval „zeer aanzien lijk". De brand ontstond vermoedelijk door kortsluiting in een schakelkast, die volledig uitbrandde. Ook het aan de kast gren zende deel van het treinstel ging in vlammen op. Alle inzitten den bleven ongedeerd. Oproep polio-vaccinatie mislukt zwolle De dringende oproep van de GGD IJssel-Vecht om kin deren die niet zijn ingeënt tegen polio alsnog te laten vaccine ren, heeft nauwelijks effect gehad. Speciale spreekuren zijn deze week slecht bezocht. In Genemuiden, IJsselmuiden en Staphorst zijn in totaal nog 1000 kinderen tot en met 12 jaar niet ingeënt. De GGD wil volgende week opnieuw de scholen benaderen om op het belang van vaccinatie te wijzen. In totaal zijn er in de drie gemeenten nog 4000 mensen tot 40 jaar die geen polio-vaccina tie hebben gehad. Safe sex-video in beslag genomen Amsterdam De Britse douane heeft beslag gelegd op de Neder landse videoband 'Safe Sex Videoshow, in the heat of the mo ment', omdat die 'onfatsoenlijk' zou zijn. De band, gefinancierd door het ministerie van WVC, wordt gebruikt in een voorlich tingsprogramma over AIDS en veilig vrijen voor homoseksuele mannen. De band was bedoeld voor het Norwich Gay Men's Health Project. Volgens een woordvoerder is het vanwege de censuur onmogelijk om in Groot-Brittannië goed voorlichtings materiaal te maken. Rosenmöller geen lijsttrekker Groen Links den haag anp Het Groen Links-kamerlid Paul Rosenmöller zal zich niet be schikbaar stellen voor het lijst trekkerschap van zijn partij. Ro senmöller wil wel kamerlid blij ven, maar ziet geen mogelijk heid het fractievoorzitterschap te combineren met zijn privé- leven. In november volgend jaar houdt Groen Links een referen dum over de opvolging van de huidige lijsttrekker en fractie voorzitter Ria Beckers. Wie ten minste de helft van de stemmen achter zich krijgt, prijkt boven aan de lijst bij de nieuwe ka merverkiezingen. Behalve Rosenmöller zijn ook steeds de namen van zijn colle ga Ina Brouwer en fractievoor zitter in de Eerste Kamer Wim de Boer genoemd. Brouwer gaf eerder te kennen afscheid te willen nemen van politiek Den Haag, door in december vorig jaar te solliciteren naar het bur gemeesterschap van Zaanstad. Zij werd het niet en bleef ka merlid. Ze wilde gisteren niet ingaan op de vraag of zij het voorbeeld van Rosenmöller zal volgen. Beckers, voorheen fractie voorzitter van de PPR, heeft eer der dit jaar laten weten dat ze bij de volgende verkiezingen niet meer wil optreden als lijst trekker. Lubbers ziet coalitie CDA-PvdA na verkiezingen terugkeren den haag gpd-/> Lubbers denkt dat de financiële tegenvaller voor het rijk kan meevallen. „Het Centraal Plan Bureau heeft in vergelijking tot de internationale instituten al voorzichtig gerekend. Mis schien hoeven we nieuwe neer waartse bijstellingen door de in ternationale instituten dus niet volledig te volgen." Maar ook al komt er wel een gat in de begroting, dan nog is Lubbers er niet zeker van dat dit door extra bezuinigingen opge vangen moet worden. „Alom is gezegd dat de financiële dek king in de miljoenennota soli der is dan in andere jaren. Mis schien kunnen we daarom deels eerst volstaan met tijdelijke op lossingen", aldus de premier. Hij riskeert hiermee een forse aanvaring met de WD, maar vooral met zijn eigen partij Premier Lubbers is er niet zeker van dat extra bezuinigin gen volgende maand noodzakelijk zijn. „Als iedereen zich beperkt tot behoud van koopkracht, is het misschien mogelijk te ontkomen aan te forse nieuwe bezuinigingen als gevolg van de slechte internationale conjunctuur", al dus de premier in het CDA-partij blad CDActueel van de ze week. CDA. Deze twee partijen heb ben er vorige week tijdens de al gemene beschouwingen i Tweede Kamer op aangedron gen nu al nieuwe bezuinigingen voor te bereiden om het wachte gat op te vangen. Lubbers denkt eraan de da lende rentelasten, die pas over een paar jaar zichtbaar worden in de begroting, nu al in te zet ten om de tegenvallers op te vangen. „Wanneer de rente met een procent zou dalen, levert dat na een aantal jaren een be sparing op van enkele miljarden guldens", aldus Lubbers. Lubbers verwacht verder dat de coalitie CDA-PvdA de vol gende kabinetsperiode wordt voortgezet. Tevens zet hij de deur op een kier voor D66. „Ik sluit lang niet uit dat de huidige coalitie in 1994 een vervolg krijgt", aldus de premier in CDAktueel. VRIEZENVEEN GPD-ANP Twentse jagers hebben het af gelopen weekeinde in het na tuurgebied Engbertdijksvenen in Vriezenveen een afschuwelij ke ontdekking gedaan. Op ver schillende plaatsen vonden zij de kadavers van negen reeën die het slachtoffer zijn gewor den van een jager. De dieren waren in een strik beland en na een lange martelgang aan hun einde gekomen. Eerder dit jaar werden dertien reeën aange troffen die op dezelfde gruwelij ke wijze waren omgekomen. De slachtpartij in het verlaten veengebied in Noord-Twente heeft in de dorpen in de omge ving tot verontwaardigde reac ties onder de bevolking geleid. „Wat hier gebeurt, is misdadig. De dieren zijn het slachtoffer van een vete tussen de jachtop ziener en een jager", aldus de rijkspolitie in Ommen. De vete dateert van vorig jaar, toen de jager wiens naam bij de politie bekend is door jachtopziener Kobes op heter daad werd betrapt bij het neer schieten van een ree. De jacht opziener nam de man zijn jachtakte af. Sindsdien zou de men de jachtopziener pesten door reeën af te slachten door het zetten van strikken. De stroper is nog niet aange houden, omdat harde bewijzen ontbreken. De politie probeert de man op heterdaad te betrap pen, maar het is onmogelijk om het 5000 hectare grote gebied constant in de gaten te houden. Amsterdam Duizenden berenliefhebbers waren gisteren naar de Amsterdamse dierentuin Artls gekomen voor de vijfde Nationale Teddyberendag. Er was een liefste-beerverkiezing, kinderen konden zich laten schminken als beer (mét bijpassende oortjes) en 'gewonde' beren konden naar de dierenambulance of de berendokter. Daar was het zo druk dat de 'patiëntjes' even op een bankje op hun beurt moesten wachten. FOTO DIJKSTRA RUUD NIJPJES Volgens Lubbers „is de moge lijkheid dat CDA en PvdA sa men een homogeen beleid voe ren toegenomen. Daarnaast is de afstand van D66 ten opzichte van CDA en PvdA zeker niet verkleind. Evenmin zijn D66 en WD naar elkaar toegegroeid." In het interview prijst Lubbers CDA-fractievoorzitter Brink man, die „zijn positie verder versterkt". Volgens Lubbers wil Brinkman weg van de gedachte „dat het CDA slechts opvattin gen zou hebben, die per defini tie in lijn zijn met die van het kabinet". Lubbers noemt het een goede zaak dat Brinkman „aangeeft dat op zware onder werpen meer afwegingen mo gelijk zijn". Lubbers kan het niet nalaten uit te halen naar D66-leider Van Mierlo: „Brinkman heeft wat de staatkundige vernieuwing be treft het initiatief van Van Mier lo overgenomen, maar hij wil wel actie: niet blijven praten maar ook een keer doen. Door op dit gebied eigenhandig en zelfstandig vanuit het CDA een lijn uit te zetten, heeft Brink man zijn positie verder ver sterkt." Nederland wil vaste troepen voor VN-acties den haag anp Nederland is in principe bereid om permanent troepen be schikbaar te houden voor VN- vredesoperaties. Wat VN-secre taris-generaal Boutros Ghali be treft moeten die binnen 48 uur op afroep inzetbaar zijn. Dat al les overigens onder het voorbe houd dat in alle gevallen het parlement vooraf toestemming moet geven voor de uitzending. PvdA en D66 spraken zich in een overleg met minister Van den Broek van buitenlandse za ken het meest onomwonden uit voor het verzoek van Boutros Ghali. Het CDA staat in beginsel positief, maar is het voor de christen-democraten wel van groot belang „dat er een me chanisme wordt ontwikkeld waarmee het parlement aan de noodrem kan trekken". WD'er Weisglas hikt met na me aan tegen de termijn van 48 uur. Hij acht die termijn te kort om ja te zeggen „tegen een ope ratie die riskant kan zijn voor onze eigen mensen". Als de 48 uur is verstreken kan dat nim mer inhouden dat een automa tisme in werking treedt, hield Weisglas de minister voor. De Kamer gaf minister Ter Beek van defensie gisteren het groene licht om 540 extra Ne derlandse militairen naar het voormalige Joegoslavië te stu ren om deel uit te maken van Unprofor, de VN-vredesmacht. Het is een riskante zaak, maar de risico's zijn aanvaardbaar, zo oordeelde de Kamer met Ter Beek. BEURSEFFECTEN Het zijn geen gemakkelijke tijden voor de belegger in Nederlandse aandelen. Bijna alle beursfondsen hebben sterk te lijden onder de economische afkoe ling die nu ook in Nederland toeslaat. Bovendien ondervinden veel beursge noteerde bedrijven als gevolg van de dure gulden een verzwakking van hun buitenlandse concurrentiepositie. Er is echter één categorie aandelen die het dank zij de dalende rente buitenge woon goed doet: de banken en verze keringsbedrijven. Een jaar geleden heb ik op deze plaats aandacht besteed aan het be leggen in banken. Daarbij heb ik toen gewezen op het probleem dat bank aandelen maar voor zeer korte perio den een aantrekkelijke belegging vor men. Ik had toen berekend dat dit over de afgelopen twintig jaar in Ne derland alleen tussen halverwege 1982 en begin 1986 het geval was. In alle andere jaren schommelde of zakte de koers van deze financiële waarden. De periode waarin bankaan delen het beter doen dan de rest van de Nederlandse aandelenbeurs, bleek van nog veel kortere duur: in de afge lopen twintig jaar om precies te zijn alleen tussen medio 1984 en eind 1985. Inmiddels moeten we constateren dat er opnieuw sprake is van zo'n zeldzame situatie. Terwijl de 'gewone' industriële aandelen sinds begin juni gemiddeld met ruim 22 procent in koers zijn gedaald, behielden de finan ciële aandelen (banken en verzeke raars) gedurende de zomermaanden hun waarde. Sinds begin september is een ware hausse in de financiële waar den uitgebroken: ABN AMRO steeg met 17 procent, de verzekeraars AMEV en Aegon met respectievelijk 15 pro centen 21 procent. De Internationale Nederlanden Groep (ING) moest onder invloed van ovemameperikelen met de Belgische Banque Bruxelles Lambert (BBL) aan vankelijk nog een verdere koersdaling incasseren. Sinds begin september doet dit aandeel met een koersstijging van 14 procent echter niet meer onder voor de anderen. Verklaring voor deze ontwikkeling is de weinig voorkomende combinatie van een dalende rente en sterk ver slechterende economische vooruit zichten. Twee ingrediënten die zich die volgens de theorieboekjes moeilijk met elkaar laten verenigen: normaliter zou een dalende rente moeten leiden tot gunstigere economische perspec tieven. Dat de rentedaling in Nederland doorzet, daar is iedereen wel van over tuigd geraakt. Zeker sinds de president van de Nederlandsche Bank Duisen- berg deze week de rente opnieuw ver laagde. Ook in Duitsland zijn er steeds meer tekenen dat de Bundesbank naar lagere rentestanden toewerkt. Maar daarnaast zijn de Europese aandelen markten recentelijk in de ban geraakt van de economische groeivertraging. Volgens een deze week uitgelekt be richt zal de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in haar in december te ver schijnen halfjaarrapport haar groeira mingen voor 1993 drastisch naar be neden bijstellen. Ook de Nederlandse economie kan zich daaraan niet ont trekken, nu blijkt dat het voor Neder land zo belangrijke exportland Duits land regelrecht afstevent op een eco nomische recessie. Volgend jaar zal de Nederlandse economie niet met de in juni voor spelde 2,1 procent groeien, maar slechts met 1,25 procent, aldus de OE SO. Ook het Centraal Planbureau werkt aan nieuwe voorspelling voor 1993, nu haar met' Prinsjesdag gepu bliceerde groeiraming van 2,25 pro cent is achterhaald. Op het ogenblik staan we nog hele maal aan het begin van zo'n fase van rentedaling. Voor banken betekent dit dat ze de komende tijd een mooie winst zullen gaan maken op de langlo pende leningen die zij verstrekt heb ben toen de rente nog hoger was. Wie ooit 'in de dure tijd' een hypotheek heeft afgesloten, weet wat daarmee bedoeld wordt. Als de rente zakt is dat jammer voor de klant, maar gunstig voor de bank in kwestie. Verzekeraars varen ook wel bij de dalende rente. Vooral ook omdat zij een groot deel van hun vermogen hebben belegd in obligaties. Zo brach ten Nederlandse staatsobligaties de af gelopen twaalf maanden een mooi rendement van 13 procent in het laatje. Goede alternatieven voor de banken en verzekeringsaandelen lijken voorlo pig nog niet makkelijk te vinden. Het ene na het andere bedrijf moest de af gelopen maanden een scherpe daling van de bedrijfswinsten opbiechten, hetgeen op de beurs met flink lagere koersen werden afgestraft. Met name de zogenaamd 'cyclische aandelen' (aandelen die zeer gevoelig zijn voor de economische omstandigheden) zoals Hoogovens, KNP en DSM, moes ten de afgelopen maanden koersdalin gen van 25 procent tot meer dan 50 procent incasseren. Als de groeivertraging doorzet, en als die nog eens scherper is dan nu over het algemeen wordt aangeno men, dan zou de beurs de komende maanden nog een serie nieuwe tegen vallers te wachten staan. De slechte economische vooruitzichten maken een herstel van de bedrijfswinsten op korte termijn niet erg waarschijnlijk. Blijft over de vraag wanneer de markt dan wel zou kunnen gaan anticiperen op betere toekomstperspectieven. Met de recente cijfers die wijzen op een sterke afzwakking van de groei in Europa, lijkt een economische ople ving in de loop van volgend jaar in de markt te kunnen gaan doorwerken. Het internationaal opererende be drijfsleven zal daarbij voorop lopen, met name die fondsen die profiteren van een economisch herstel in de Ver enigde Staten en een hogere dollar koers. Voor bedrijven die vooral op Nederland en Europa zijn gericht, zijn de vooruitzichten door de zwakke conjunctuur duidelijk minder gunstig. Financiële waarden zijn onder deze omstandigheid geen slechte keuze. amsterdam brigitte slot Staatssecretaris Wallage van onderwijs. Roos Kapteijn, kamerlid Lank- horst en Frank Nooriand verdedigen het wetsontwerp voor een leerlin genstatuut. Tien jaar strijd werd gisteren beloond. FOTO CPD ROLAND DE BRUIN den haag gpd Het voortgezet onderwijs moet de rechten en plichten van leer lingen vastleggen in een leerlin genstatuut. Een initiatiefwets voorstel met die strekkking van Groen Links kan op steun van alle fracties rekenen, behalve op die van de kleine christelijke partijen. Daarmee komt een eind aan een discussie die ruim tien jaar heeft geduurd. Tijdens de behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer liet de regering zich gis- i adviseren door twee scho lieren, een primeur in de poli tieke geschiedenis van Neder land. Achter de regeringstafel zaten Roos Kapteijn (17) en Frank Nooriand (18) de voorzit ter en oud-voorzitter van het Landelijk Aktie Komitee Scho lieren (LAKS). Het LAKS werd negen jaar geleden opgericht om een wettelijke regeling voor het leerlingenstatuut te bevech- Scholen moeten in het sta tuut regels opstellen over de kwaliteit van het onderwijs, de privacy van de leerlingen en spelregels voor het oplossen van conflicten. Maar elke school mag zelf bepalen hoe de regels in het statuut luiden. Het wetsvoorstel kreeg giste ren op de valreep ook de in stemming van het CDA. „Het is goed als leerlingen in een vroeg stadium leren mee te praten over zaken die hen aangaan", aldus het CDA-kamerlid Van de Camp. Tot voor kort vond het CDA een verplicht leerlingen statuut in strijd met de vrijheid van onderwijs. Alleen klein rechts verwerpt het verplichte statuut. „Een achterhaalde vorm van staatsdirigisme", al dus GPV'er Schutte. den haag anp-gpd naar criminaliteit bij bedrijven en instellingen. De politie moet nu alles doen om de veiligheid in het bedrijfsleven te verbete ren, aldus Dales. Volgens het onderzoek pro beert nog niet de helft van de 900 onderzochte bedrijven cri minaliteit te voorkomen. Dat is aanzienlijk minder dan in onze buurlanden. Bovendien is er zelden sprake van een samen hangend plan. Het bedrijfsleven doet schrikba rend weinig aan het voorkomen van diefstal en andere crimina liteit, hoewel vorig jaar twee van de vijf bedrijven er het slachtof fer van werden. Dat kostte de bedrijven ruim 1,5 miljard gul den. Dat zei minister Dales (bin nenlandse zaken) gisteren bij de presentatie van een onderzoek Rabobank en Robeco Groep Een uniek spaarplai over Cumulent. Ket BelaMingvrt) Kapitul Plan en Laat Door nu een deel van uw inkomen te -reserveren, beschikt u straks over een flink belastingvrij kapitaal. Met Cumulent, het Belastingvrij Kapitaal Plan van de Rabobank en de Robeco Groep, zijn de kosten laag en is het rendement maximaal. Daarmee is het voor vrijwel iedereen mogelijk om ii 20 jaar een belastingvrije som van maximaal f220.000,- op te bouwen. Vult u voor uitgebreide informatie de coupon in. U kunt ook bellen met de Robeco Groep: 06 - 8380 (20 ct. p/m) op werkdagen van 8 uur 's morgens tot uur 's avonds en op zaterdagochtend va 9 tot 12 uur. Ofu kunt even langsgaan bij een adviseur van de Rabobank. beursmedewerker Brigitte Slot is werkzaam bij het In stitute for Research and Investment Services, een samenwerkingsverband van de Robeco Groep en de Rabo bank. 0 B Kmdhovrn 51691acha

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5