'Subsidies voor milieu misbruikt' Binnenland Procureur eist levenslang voor kinderwurger Ritzen opent universiteitscomplex Dallas inspireerde man tot moord Een boete of een lichtje Leids instituut biedt aan vliegrampen te onderzoeken 'Ik vroeg me af of het wel legaal was VRIJDAG 23 OKTOBER 1992 Algemeen Nede«1an<h Perebureau GPD Cemeenschappe%ke Pered*nst Vertrouwen kiezer in kabinet gedaald den haag Het vertrouwen van de Nederlandse kiezers in het ka binet is in de week van de algemene beschouwingen met negen procent afgenomen. Vóór vorige week had nog 46 procent van de kiezers veel vertrouwen in het kabinet, daarna was dat 37 procent. Dat blijkt uit een onderzoek in opdracht van de NOS. Het vertrouwen in het kabinet is niet alleen gedaald onder kie zers van de oppositiepartijen, maar ook onder kiezers van CDA (van 62 naar 57 procent) en van PvdA (van 36 naar 31 procent). Daders roofmoord Rijswijk gepakt den haag De politie heeft de drie daders die waren betrokken bij een roofmoord in Rijswijk afgelopen vrijdag, waarbij een 35- jarige bedrijfsleider werd doodgeschoten. Gisteren meldde zich bij een politiebureau in Amsterdam de vermoedelijke schutter, een 23-jarige Hagenaar. F.en 29-jarige vrouw die de vluchtwagen na de overval bestuurde, is in Den Haag aangehouden. Eerder deze week werd al een 17-jarige verdachte opgepakt. De geld- cassette is teruggevonden. Het geld en het moordwapen zijn nog niet terecht, aldus een politiewoordvoerder. Groen licht voor schouwburg Breda breda Breda krijgt een nieuwe schouwburg. De gemeenteraad is gisteravond akkoord gegaan met de bouw van het 55,5 mil joen gulden kostende theater, een ontwerp van de Amsterdamse architect Herman Hertzberger, die eerder al het geroemde Mu ziekcentrum Vredenburg in Utrecht ontwierp. Het plan voorziet in een grote zaal met 1.200, een middenzaal met 600, een dans zaal/theater met 200 plaatsen, een filmhuis en een theatercafé. Het theater moet het belangrijkste in Zuid-Nederland worden en zo'n 220.000 bezoekers per jaar ontvangen. De discussie rond de schouwburg hebben jaren geduurd. Onderzoek fictief proces-verbaal Amsterdam De rijksrecherche gaat onderzoeken of de Amster damse douanedienst gefraudeerd heeft met een proces-verbaal. Het onderzoek is ingesteld naar aanleiding van de verklaring van twee Amsterdamse douanebeambten, die hebben bekend dat de afdeling Surveillance van de douanepost Amsterdam twee jaar geleden een fictief proces-verbaal heeft opgesteld en een ver zonnen informant ten tonele heeft gevoerd. Op die manier kon een verdachte van hasj-handel worden gearresteerd. Hij werd tot 3,5 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De douaniers zouden nu met hun verhaal op de proppen zijn gekomen, omdat ze het niet eens zijn met een overplaatsing. Vier mannen uit gevangenis ontsnapt hoogeveen Uit de Hoogeveense gevangenis de Grittenborgh zijn vanmorgen rond negen uur vier gedetineerden ontsnapt. Drie van hen zijn in een auto gevlucht. Een vierde man is te voet ontsnapt. Volgens de politie is hij achter de wagen aangerend, maar het is onduidelijk of hij nog is ingestapt. De politie heeft onmiddellijk een grootscheepse zoekactie op touw gezet. Het is nog onduidelijk hoe de mannen kans hebben gezien te ontsnap pen. Volgens een woordvoerder van het ministerie zou het vier tal voor het de benen nam enkele bewakers hebben gegijzeld. Onderzoeker: bedrijven krijgen extraatje Milieusubsidies schieten hun doel heel vaak voorbij. Uit voering van de regels en de controle erop zijn slecht. Bo vendien is het effect van de subsidie op het milieu zeer beperkt. Dat constateert bestuurskundige W. Vermeulen. Aan de Rijksuniversiteit Utrecht deed hij promotie-on derzoek naar de effectiviteit van subsidies, gericht op be drijven die het milieu vervuilen. ker." Een voorbeeld van 'zin loos' gebruik van de regelingen, is de milieusubsidie om het be- drijfsvervoer te stimuleren. Zelfs bedrijven die daar al tientallen jaren voorzieningen voor heb ben, krijgen dat geld. Er zijn ook voorbeelden van ontwerpfouten voor subsidiere gelingen, zegt Vermeulen. „De stillere vrachtwagen moest een bepaald aantal decibel stiller zijn dan de gewone. De ruimte tussen dat stil-zijn en niet stil- zijn was dermate klein, dat een heleboel vrachtwagens spon taan stil waren toen de regeling werd ingevoerd en dus ook sub sidie kregen. Daar zag je dus ook geen milieu-effect." Minister Alders van milieu zei gisteravond in een reactie op het onderzoek dat er in de toe komst steeds minder subsidies zullen worden verstrekt en steeds vaker heffingen komen (de vervuiler betaalt). „Waar dat niet mogelijk is, kan de milieu subsidie een tijdelijk hulpmid del zijn, maar dat moet dan wel goed worden gecontroleerd." Van de 300 miljoen gulden aan subsidies die Vermeulen onder zocht, werd ruim 200 miljoen niet effectief besteed. „Eigenlijk een extraatje dus voor de bedrij ven die dat geld kregen", aldus de bestuurskundige. Vermeulen meent dat de overheid onzorg vuldig omgaat met milieusubsi dies. Zo komt het voor dat mi nisteries los van elkaar subsi dies verstrekken voor hetzelfde doel. Op die manier kan een slimme ondernemer van twee walletjes eten. De onderzoeker stelt dat milieusubsidie in feite een be perkt effect heeft op het gedrag van (vervuilende) ondernemers. „Er wordt te weinig controle uitgeoefend op het uiteindelijke gebruik van de milieu-investe ringen. De verstrekker kijkt al leen naar de toename van het aantal subsidie-aanvragen en - investeringen, maar weet veelal niet wat het effect daarvan is. Eigenlijk zou je dus kunnen stellen dat men wel stappen vooruit doet, maar in het don- Openbaar Ministerie in beroep tegen veroordeling tot TBS alkmaar anp Levenslang. Dat eiste procureur-generaal Al gisteren in hoger beroep tegen de 50-jarige Assenaar, die drie kinderen seksueel heeft misbruikt en vervolgens gewurgd. Zijn slachtoffertjes waren een 11-jarige meisje uit Blokker en twee Duitse jongetjes van ne gen en twaalf jaar oud. Met de wurging wil de de man voorkomen dat hij terug moest naar de TBS-kliniek waar hij zes jaar had doorgebracht wegens misbruik van twaalf andere kinderen. De Alkmaarse rechtbank veroordeelde de man eerder dit jaar tot twaalf jaar plus TBS. De rechtbank achtte slechts doodslag bewe zen in plaats van moord, en hechtte boven dien veel waarde aan de conclusie dat de man sterk verminderd toerekeningsvatbaar moet worden geacht. Het Openbaar Minis terie (OM) ging in beroep om moord bewe zen te krijgen, zodat levenslang mogelijk is. In hernieuwde TBS ziet het OM niets, om dat zes jaar behandeling niet geholpen heeft. De man zelf wees er steeds op dat hij de kinderen min of meer toevallig was tegen gekomen en niet doelbewust op zoek was gegaan naar slachtoffers. Zo zou het 12-jari- ge jongetje in juni 1989 uit eigen beweging naar zijn vrachtwagen zijn gekomen. Vol gens Al is in dit geval doodslag nog wel waar te maken, maar is dat niet het geval bij de 9-jarige jongen die hij in 1990 oppikte. Rechter: Ohra mag bankbiljet niet gebruiken arnhem gpd Verzekeringsgigant Ohra uit Arnhem moet stoppen met het gebruik van bankbiljetten voor reclamedoeleinden. De adver tenties in de Gouden Gids en de brochures, die de gewraakte af beeldingen van de snip (10Ó gulden) en de zonnebloem (50 gulden) bevatten, dienen bin nen vier weken uit de roulatie te worden genomen. Dat heeft de vice-president van de Arnhemse rechtbank, mevrouw mr. A. Heiwig, be paald in een kort geding dat de ontwerpers van de bankbiljet ten tegen Ohra hadden aange spannen. Ohra is tevens veroordeeld tot het overleggen van gegevens waaruit blijkt op welke wijze en in welke mate de creaties van de ontwerpers R. Oxenaar en H. Kruit zijn misbruikt. In afwach ting daarvan is de schadever goeding aan beide interna tionaal befaamde Haagse kunstenaars vastgesteld op ze venhonderd gulden. Volgens de vice-president is Ohra in de fout gegaan door bij publikatie van de bankbiljetten naamsvermelding van de 'scheppers' achterwege te laten. Dat is in strijd met de Auteurs wet. Ohra was, aldus mr. Heiwig, niet verplicht van tevoren toe stemming aan Oxenaar en Kruit te vragen om hun geesteskinde ren in reclameboodschappen te verwerken. De auteursrechten zijn overgedragen aan de Ne- derlandsche Bank en dat is de enige instantie waarbij voor goedkeuring aangeklopt moest worden. Amsterdam Onderwijsminister Ritzen heeft gister avond de nieuwe complexen van de Universiteit van Amsterdam op het Roeterseiland geopend. De feestelijke opening zou oorspronkelijk op 8 oktober plaatsvinden, maar werd in verband met de vlieg ramp in de Bijlmer uitgesteld. Bij aankomst ver sperden enkele tientallen studenten de door veilig heidsagenten omringde Ritzen de weg met een uit kartonnen dozen opgebouwde muur. De minister moest 'de afbraak van het onderwijs' symboliseren door daar doorheen te breken. De nieuwbouw van de universiteit vlakbij Artis, heeft bijna twintig jaar in beslag genomen. foto anp ceorge verberne dordrecht gpd Zijn vrouw was hem een blok aan het been. Nog slechts kort getrouwd begon zijn bruid, die door zijn familie was uitgekozen, een sta in de weg te vormen voor zijn verboden buitenechtelijke rela tie. Zijn vriendin werd steeds jaloerser. En dus moest zijn echtgenote uit de weg worden ge ruimd. Maar hoe? In de Amerikaanse televisieserie Dallas vond hij zijn inspiratie. Na de liefde met haar te hebben bedreven, drukte hij zijn slapende vrouw net als in een van de afleveringen van Dallas een met chloroform besprenkelde zak doek op neus en mond. Twee minuten later was ze dood. Volgens de Dordtse officier van justitie me vrouw mr. S. Jonker staat vast dat een 34-jarige inwoner van Hardinxveld-Giessendam zijn vrouw zo om het leven heeft gebracht. Ze eiste twaalf jaar gevangenisstraf. De rechtbank doet over der tien dagen uitspraak. Amsterdam Fietsers in de hoofdstad worden te genwoordig gecontroleerd op een overtreding die voor de meeste Amsterdammers volstrekt normaal is geworden: fietsen zonder licht. Bij aanhouding kan de fietser kiezen tussen een boete van tachtig gulden of ter plekke een lichtsetje van veertig gul den kopen. Dat wordt meteen door 'Oom Agent' gemonteerd. De politie blijft de komende maanden controleren op deugdelijke verlichting om het hoge aantal slachtoffers in het verkeer terug te brengen. foto anp paul eijzinca Ook de wurging van het 11-jarige meisje uit Blokker vond Al een geval van moord. De chauffeur misbruikte het meisje in zijn flat in Assen en nam naaktfoto's van haar. Later wurgde hij haar. Lifters vonden haar vier dagen later langs de weg. De man werd aanvankelijk ook verdacht van de verdwijning van de 7-jarige Chetyl Morriën uit IJmuiden. In 1986 keerde hij tij dens zijn TBS-behandeling niet terug van een verlofdag. In die tijd werd het meisje als vermist opgegeven en werd de Assenaar rond IJmuiden gesignaleerd. Hij werd aan gehouden, maar het bewijs kwam niet rond. Het hof doet op 5 november uitspraak. Onenigheid advocaten over brief aan slachtoffers amsterdam meindert v Het Leidse Instituut voor Lucht en Ruimterecht yvil een onaf hankelijk onderzoeker worden van vliegrampen. De organisa tie, een onderdeel van de Leidse universiteit, heeft zich daarvoor kandidaat gesteld bij het minis terie van verkeer en waterstaat. De voorzitter van dit instituut, hoogleraar en oud-KLM-top- man dr. H. Wassenbergh, wijst erop dat de Rijksluchtvaart dienst (RLD), die het onderzoek naar de vliegramp in de Bijlmer leidt, niet onafhankelijk is. De nieuwe Luchtvaartonge vallenwet die door zowel de Eerste als de Tweede Kamer is goedgekeurd, maar nog niet van kracht is, schrijft voor dat on derzoek altijd door een onaf hankelijke rechtspersoon moet worden gedaan. Het Leidse in stituut zou volgens Wassen bergh als vooronderzoeker kun nen optreden en vervolgens als voorzitter van de Raad voor de Luchtvaart. Het ANP meldt dat er in de advocatuur onenigheid is ont staan over de brief die de advo caat van de schadeverzekeraar van El Al en Boeing aan de slachtoffers van de Bijlmervlie gramp heeft gestuurd. Die is „absoluut ongepast en op zijn minst misleidend schrijven de Amsterdamse advocaten, mr. P. Bakker Schut, mr. A. van den Biesen en A. Willenborg. Ze hebben zich tot de Am sterdamse Deken gewend met het verzoek een en ander recht te (doen) zetten. Ook willen ze dat wethouder Wildekamp van Sociale Zaken geen medewer king verleent aan de gang van zaken. In de brief maakte advocaat mr. B. Crans van het kantoor De Brauw Blackstone Westbroek bekend dat iedereen die aan spraak denkt te maken op een schadevergoeding, speciale schadeformulieren kan invul len. Op basis daarvan kan het advocatenkantoor met een schikkingsvoorstel komen. De circulaire van het advoca tenkantoor is volgens de advo caten op zijn minst misleidend omdat het suggereert dat even tuele schadeclaims uitsluitend onder toepassing van Neder lands recht kunnen worden af gehandeld. Dat is niet waar. De schadeformulieren zijn onder meer verkrijgbaar bij de kantoren van de Sociale Dienst in Amsterdam. Ook tegen dat laatste hebben de drie advoca ten ernstige bezwaren. Ook de lijst van letselschade advocaten, die door Crans aan de getroffenen van de vliegtuig ramp verstrekt, is volgens de advocaten misleidend. Het is, zegt mr. Van den Biesen onge* hoord dat een advocaat van één partij (in dit geval de verzeke raar) aan een andere partij (de slachtoffers) adviseert welke ad vocaat in de arm moet worden genomen. OM Curasao wil publikatie stukken stoppen willemstad stella van run correspondent Op Curasao staat vandaag de persvrijheid ter discussie in een kort geding dat het openbaar ministerie (OM) heeft aange spannen tegen de lokale krant 'Noticiero'. De krant publiceer de afgelopen week getuigenver klaringen die zijn afgelegd in verband met een spraakmaken de fraudezaak. Hierin wordt de Antilliaanse ex-minister L Gumbs ervan verdacht smeergeld te hebben aangenomen, dat mogelijk af komstig is van de Nederlandse telecommunicatiebedrijven NKF en Alcatel. Procureur-ge neraal mr. R. Pieters wil de pu blikatie onrechtmatig laten ver klaren en eist een verbod tot verdere publikatie op straffe van een dwangsom van 80.000 gul den. Het OM heeft dinsdag de ko pie van de getuigenverklaring Dij Noticiero in beslag geno men. De hoofdredacteur zegt dat hij de gegevens in zijn brie venbus heeft gevonden. Met de publikatie is geen strafbaar feit gepleegd, wel met het 'lekken' van de gegevens, meent hoofd redacteur R. Galan Melendrez. Volgens de procureur-gene raal worden de stukken bij het openbaar ministerie met de grootste zorg behandeld door slechts enkele mensen. Een lek daar lijkt hem onwaarschijnlijk. Desondanks is een grondig on derzoek ingesteld. Behalve het OM hebben ook de advocaten van de verdachten, de ex-minis- ter en een adviseur de beschik king over de verklaringen. Het openbaar ministerie ziet door de publikatie de behande ling van de fraudezaak in gevaar komen. Het onderzoek naar mogelijke fraude door Gumbs wordt op Curasao gezien als een eerste daadwerkelijke stap naar het aanpakken van corrup tie onder hooggeplaatste perso- Telefoneren wordt duurder DEN HAAG GPD Telefoneren in Nederland wordt de komende jaren duurder. Door de plannen van de Eu ropese Commissie om het bel len tussen de landen van de Eu ropese Gemeenschap goedko per te maken, is het onvermij delijk dat binnenlandse tele foontjes meer gaan kosten, zegt PTT Telecom. Wanneer en met hoeveel de rekening gaat stijgen, kan het bedrijf nog niet zeggen. PTT Te lecom sluit niet uit dat al vol gend jaar de tarieven omhoog gaan. Volgens de PTT moet het be drijf nu geld toeleggen op de binnenlandse telefoontarieven. Dat betaalt PTT Telecom met de inkomsten uit de lucratieve internationale gesprekken. Nu de tarieven binnen de EG om laag moeten, moeten binnen landse telefoontjes volgens PTT Telecom meer kostendekkend worden, oftewel duurder. De Europese Commissie kon digde deze week aan serieus werk te gaan maken van het verlagen van de tarieven voor het telefoonverkeer binnen de EG. Een gesprek van drie minu ten tussen twee EG-landen is drie keer zo duur als een bin nenlands gesprek over dezelfde afstand. Officier van justitie: Handel in groeimiddelen voor vee crimineel ALMELO GPD VERVOLG VOORPAGINA Wat het precies was, wist de veehouder niet. Een soort conditieverbeteraar, hadden collega's gezegd. Hij informeerde eniaar bij zijn dierenarts. Die vertelde hem dat het een mix van vitaminen was. Omdat de re sultaten van de kalverenfok wat tegenvie len, wilde hij het wel eens proberen. En dus bestelde hij het spul. Op de rekeningen die hij later kreeg, stonden omschrijvingen als HMC en vita mine B-complex. De 49-jarige veehandelaar uit het Friese Balk gisteren bij de Almelose rechtbank: „Ik vroeg me af of het allemaal legaal was". Hij wist niet dat het om clen- buterol ging. De man is volgens officier van justitie mr. J. Oosterhof ironisch genoeg een belangrijk figuur in de stichting, die in Ne derland waakt over de kwaliteit van het kalfsvlees. Al enkele jaren lang gebruiken tientallen veehouders en -mesters, daarbij geholpen door dierenartsen, het verboden groeibe- vorderende middel in het mestvee, beweer de mr. Oosterhof gisteren voor de recht bank in Almelo. En dal slechts met één oog merk, aldus de aanklager: geld. Gisteren stonden de eerste verdachten in deze om vangrijke zaak terecht, vandaag volgen de anderen. Drie Friese veehouders, onder wie de ge noemde man uit Balk, hoeven van de offi cier van justitie niet de cel in wanneer ze akkoord gaan met 240 uur dienstverlening. Wanneer ze dat niet willen, eist mr. Ooster hof zes maanden celstraf. Verdër werden te gen hen drie maanden voorwaardelijk ge- eist, plus geldstraffen variërend van 10.000 tot 170.000 gulden. Niet alleen de veehandelaren moesten in het beklaagdenbankje. Tegen twee artsen, een 49-jarige man uit Noordwolde en een 56-jarige man uit Denekamp. werd achttien maanden cel geëist. Daarvan is respectieve lijk acht en zes voorwaardelijk geëist. Tegen een vrouw met een diergeeneskundig ad viesbureau eiste Oosterhof anderhalf jaar cel, waarvan een half jaar voorwaardelijk. De zaak tegen een derde dierenarts, een 50-jarige man uit Hengelo, is verschoven naar november. Begin volgend jaar moeten bij de rechtbank in Breda nog meer mesters en dierenartsen zich verantwoorden, even als de producenten van clenbuterol, het be drijf Dopharma uit Raamsdonkveer. Oosterhof zei niet de illusie te hebben, dat met dit justitie optreden de kwaliteit van het Nederlandse kalfsvlees zal verbete ren. Integendeel, bij een van de verdachten, een 49-jarige man uit Blesdijke bij Weststel lingwerf is alweer een 'hormoonpositicr dier aangetroffen. Clenbuterol is in medici nale dosering als diergeneesmiddel tegen hoest toegelaten bij mestrunderen tot veer tien weken. In hogere doseringen het duizendvoudige van de medicinale heeft het op mestvee een groeibevorderende uit werking. waarbij vetweefsel wordt QOOHM in spierweefsel. Clenbuterol is in Nederland verboden als groeibevorderaar. Worden sporen ervan aangetroffen, dan moet het vlees worden vernietigd, omdat het schade lijk is voor de volksgezondheid. Volgens de officier van justitie kan in de ze affaire worden gesproken van een crimi nele organisatie. Aan het begin van de ke ten staat de producent Dopharma, die via buitenlandse rechtspersonen het spul im porteerde en het via vertegenwoordigers le verde aan de dierenartsen. Op de uiteinde lijke rekening aan de mesters stond niet, dat clenbuterol was geleverd, maar ginseng, vitamine b, multivitamine of HMC (hoest- mix-clenbuterol). Uitspraken donderdag 6 november.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3