WIJ KENNEN HEEL VEEL PISTES C^ebuto sebuto Moderne ski vooral flexibel WlNTERVAKANTIE Stöckli, 'n ski op maat Wintersportmode is rasechte skiër op 't lijf geschreven <*r x> VRIJDAG 23 OKTOBER 1992 A/L31 DOEZASTRAAT 30, LEIDEN. TEL: 071 - 13 39 41 /toerkoop Aart-Jan Wernas met zijn alleen in Zwitserland bekende Stöckli's FOTO ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Het is te gek om los te lopen vinden ook de Helveten zelf maar in Zwitserland worden nauwelijks ski's gemaakt. De grote merken (Atomic, Blizzard, Fischer en Rossignol) komen öf uit Oostenrijk öf uit Frankrijk. De enige Zwitserse ski die bui ten de landsgrenzen bekend heid geniet is (het nietige) Authier. En toch, toch is er een merk waarop iedere Zwitser wil skiën: Stöckli. Een merkwaardig fenomeen de ze (wat wel wordt genoemd) Rolls Royce van de ski's. In Ski Magazine, het blad van de Ne derlandse Ski Vereniging, kwa men de Stöckli-modellen er tij dens een test niet bijster floris sant uit, maar iedere Zwitsers is bereid 600 kilometer te rijden om zich in Wolhusen, een klein dorpje in de buurt van Luzern, voor goed geld een paar echte Stöckli's te laten aanmeten. Er gens anders zijn die latten na melijk niet te krijgen. Gevolg: elke zaterdag zit het centrumpje van Wolhusen to taal verstopt met auto's van mensen die naar de Stöckli - showroom trekken.. Zestiendui zend paar ski's verkoopt Stöckli op deze omslachtige wijze, maar het zit er dik in dat het ko mend jaar de twintigduizend worden gehaald. Dat zegt al thans Aart-Jan Wernas, de uit Son (Noord-Brabant) afkomsti ge, maar al als kind naar Zwit serland verhuisde reclameman. .Alleen zullen we dan vervol gens wel naar andere verkoop punten moeten gaan zoeken, want in Wolhusen wprdt het veel te druk." Stöckli, staat qua verkoop in Zwitserland op de derde plaats achter Rossignol en Völkl en staat er bepaald niet om bekend de ski's voor niets weg te geven. Wernas: „We hebben een uit stekend imago. Terecht, want we maken een uitstekend pro- dukt Al is het alleen maar om dat wij de ski helemaal bouwen en afstellen op het gewicht, de lengte en de vaardigheid van de koper. Wij maken een ski op maat. De test van Ski Magazine lijkt wat negatief te zijn uitge vallen, maar dat komt omdat de ski's door een misverstand in verkeerde groepen zijn inge deeld. Een ski voor een sportie ve skiër moet'je niet testen als een ski voor beginners. Dan gaat het fout natuurlijk." Skiën doe je om het lieve lijf in een betere conditie te brengen. Om na maanden van binnenzit ten de frisse bergwind om je oren te voelen suizen en de zonnestralen op je gezicht te voelen tintelen. Skiën doe je om allerlei redenen, maar niet om jezelf te etaleren. Want alleen flaneren in een mondain skipak is 'uit.de tijd'. De wintersport mode voor het komende sei zoen weerspiegelt deze opvat ting. Sobere kleuren De kleding is daarom vrij rustig, zowel wat de kleuren als de be lijning betreft. De harde neon- tinten hebben plaats gemaakt voor sobere, vrij donkere kleu ren, waaronder veel purper en paars, bordeaux-rood, marine blauw, kakigroen en mosgroen, roestbruin, chocoladebruin en zwart In de lichtere range komen wat vergrijsde pastels voor, zoals li la, roze, kerrie en aqua, terwijl alleen vlammend rood, geel, wit en fel blauw of turquoize de pri maire kleuren vertegenwoordi gen. Op de jacks zijn deze kleuren vaak in vlakken samengevoegd. Unikleurige jacks, zijn versierd met contrasterende binnenkra- gen of voeringen. De gedessi neerde jacks met vooral ab stracte veeg- en vlekdessins of motieven die aan de Indianen cultuur doen denken, zijn in de minderheid. Wel zijn de ski overalls doorgaans uitgevoerd met gedessineerde inzetten. De losse skibroeken daarentegen zijn weer effen, zij het met uit zondering van de skipakken met ingeweven jaquardmotie- Details De pakken zitten boordevol de tails, soms alleen voor de sier, zoals tussengestikte repen leer, sierstiksels en badges, soms ook heel functioneel, zoals dubbele kragen en winddichte dubbele sluitingen, uitritsbare mouwen enz. In sommige jacks is zelfs een speciale veiligheidsvoorzie ning 'ingebouwd' in de vorm van een zendertje, dat reageert op signalen van de opsporings- apparatuur van een reddings ploeg. De dikke met dons gevulde jacks die tot op de heupen rei ken zijn merendeels doorge stikt. Iets 'slanker' ogen de ver lengde parka's met een tunnel ceintuur in de taille en de ano raks. Voor wie een hele jas gauw te warm vindt zijn er bovendien veel losse bodywarmers. Comfort Niet aleen in de modellen, ook in de materialen zit nogal wat verschil. Zijn sommige pakken glad en glanzend, andere zijn dof en voelen zacht als een per zik aan of juist wat ruw dank zij de kreukstoffen. Wat opvallen der zijn de gladde changeant pakken met een zachte satijn glans. Nieuwe materialen staan er borg voor dat de skiër niet al leen droog, maar vooral ook warm de hellingen afkomt, zelfs bij temperaturen van ver onder het nulpunt. De microfibres, die ademen, maar de kou buiten sluiten, maken het mogelijk om met een betrekkelijk dun jack op de ski's te stappen. Zeker als Skipak in een kleur, het tussen zetsel zorgt voor een vrolijke noot FOTO TRIUMPH SPORTSWEAR daaronder een polar fleece- sweater wordt gedragen van ge ruwde kunststof, die bescher ming biedt tegen temperaturen van dik vijftien graden onder nul. Dergelijke fleece-sweaters zijn er volop in kleuren, pas send bij de skipakken. Om de spieren van de benen goed warm te houden omvatten de nieuwe wintersportcollecties ook allerlei leggings en maillots, sommige zelfs met een speciaal slipvormigbinnenstuken warmte-isolerende stukken op de knieën. Ski-industrie heeft geen geld voor innovaties Echt veel nieuws hebben de fabrikanten van ski's, skibindingen en skischoenen voor de komende winter niet kunnen bedenken. Of beter gezegd: niet kunnen ontwikkelen. Er is geen geld. De sneeuwomstandigheden zijn al vanaf 1987 zo matig, dat de fabrieken (net als de winkels trouwens) nog vol staan met overjarig materiaal. Volgens het zojuist verschenen nummer van het blad Ski Magazine liepen alleen al in Oostenrijk de exportcijfers van skimateriaal in de periode 1987-1990 terug met percenta ges van 50 tot 85 procent en moesten bij het Franse Rossignol, de grootste ski bouwer ter wereld, 150 medewerkers af vloeien. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN De inkomsten bleven door deze desastreuze toestanden zo onder de maat dat er nauwelijks budgetten vrijgemaakt konden worden om net als aan het eind van de jaren zeventig en het begin van de jaren tachtig de ene na de andere nouveauté te lanceren. Waarbij je je trouwens nog maar moet afvragen of er nog erg veel kan worden verbeterd aan bijvoorbeeld skibindin gen. Experts zijn van mening dat met het gebruik van nieuwe materialen eigenlijk alleen aan ski's nog het een ander kan worden gerenoveerd. Waarbij dan vooral wordt gedacht aan een gro tere stabiliteit Maar wat er verder nog aan schoenen en zeker aan bindingen kan worden geknutseld, weet niemand. De veiligheid daar van is zo groot dat geen mens zit te wachten op de komst van bijvoorbeeld de elektronische binding. Het ding lijkt nauwelijks nodig en zolang er geen oplossing is gevonden voor de slechte invloed die kou heeft op batterijen het is nog onbetrouwbaar ook. Flexibiliteit Een van de weinige bindingfabrikanten die toch nog met een nieuwigheidje op de proppen komt, is Tyrolia. Dat merk introduceerde het Power-Total-Diagonaal systeem, een macho- naam voor een vondst die niet alleen het gevaar van achterwaartse draaivallen (veroorzaak veel knieblessures) beperkt, maar ook schokken ab sorbeert Het teenstuk vangt als het door de speciaalzaak tenminste goed is afgesteld schokken tot op een bepaalde hoogte op. Wordt de belasting echter te groot, dan vindt in het teenstuk een achterwaartse opening plaats, waardoor de schoen van de ski vrijkomt. Mar ker, ook al een grote naam op bindinggebied, introduceert dit jaar een binding waarmee de flexibiliteit van de ski kan worden ingesteld. Waarmee dan meteen het enige echte item voor de komende winter is genoemd: het nog meer opvoeren van de flexibilieit en het absor berend vermogen van de ski op welke wijze dan ook. Een ski die zich snel aanpast aan sneeuw en oppervlak (hobbelig of niet hob belig) verschaft de skiër een betere grip. Boch ten kunnen daardoor makkelijker worden ge maakt en - wat vroeger nog wel eens het geval was - bij hoge snelhe den gaan de latten niet of nauwelijks klappe ren. Skifabrikanten (Fi scher en Salamon be gonnen er enkele jaren terug mee) proberen dat te bereiken door de ski's uit een stuk te ma ken of te gieten en óf onder de binding óf op de punt trillingsdem pers aan te brengen, gebouwde ski dan 750 gulden Blizzard vroeger al vlug meer iu heb je er al eentje voor 499. De die De vier-schnallen schoen wint weer terrein. Maar voor veel Nederlanders blijft de achterin stapschoen 'het einde' dempers zijn bij elke fabrikant verschillend. Er bestaan absorbers, extra floaters en tractions, maar ook is er zoiets als een intregaal demping systeem. Maar hoe de titels ook luiden, feit is het dat de ski zich zelfs door de matigste skiër steeds beter laten temmen. Daarbij mag het een wonder heten dat de ski's, ondanks de de plorable financiële toestand van de makers, niet echt duurder zijn geworden. Integendeel. Kost te een, volgens het succesvolle thermo-systeem Schoenen En de schoenen? Daar zet de strijd tussen comfortschoen en de schnallenschoen zich c veranderd voort. Goeie, om niet te zeggen u stekende skiërs zweren bij schoeisel met vier zelfs vijf schnallen de pasvorm zou beter zijn maar het gemak van een comfort-, centraal- instap- of achterinstapschoen die je met een handeling dichtknipt, spreekt vele Nederlan ders zeer aan. Niet ten onrechte. Je moet bijna een wedstrijdskiër zijn, wil je het verschil tussen een goede comfort- en een schnallenschoen voelen. Een echt succes zal de schnallens- kischoen in Nederland daarom nooit worden al is het opvallend dat de uitvinder en de kam pioen van de comfort schoen, Salomon, nu ook met een schoen vol schnallen op de markt is gekomen. Schandaal Van het langlauffront tenslotte weinig nieuws. De malaise daar is nog groter dan bij de alpines ki's. In Oostenrijk viel de export van de smalle lat ten zelfs terug van 982.000 paar per jaar naar 262.000. Logisch dat ze daar dus wel wat ders aan hun kop heb ben dan het aanbrengen van vernieuwingen. Wat r op bijvoorbeeld het ge bied van skibindingen van enige uniformiteit tussen de verschillende merken en systemen nog altijd geen sprake is. Wee, de langlaufer die na een jaar onder zijn oude, lekker ingelopen schoenen een nieuw paar ski's wenst Tien te gen een, dat hij ook nieuwe schoenen moet ko pen. Wat natuurlijk een schandaal is, dat al lang opgelost had moeten en kunnen worden. tot gevolg heeft dat t

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 31