neue zeit Litouwers weinig enthousiast Rijksvoorlichters gaan gewoon hun eigen gang Oostduitse partijpers nog steeds goed gelezen Nieuwe premier Libanon zeker van eigen kunnen Scttutic Feiten &Meningen VRIJDAG 23 OKTOBER 1992 Vetes en verleden bepalen verkiezingen Een vliegtuigje scheert over de kathedraal van de Litouwse hoofdstad Vilnius om redame te maken voor de regerende Sajudis-beweging. FOTO SPA tot de gematigden, tot centrum-rechts. Ik heb een uitgesproken mening. Het is moeilijk confrontaties te voorkomen". Straatgevecht Feitelijk is het politieke straatgevecht al in mei van start gegaan met de campag ne rond het referendum over het presi dentschap. Terwijl de aanhang van zijn Sajudis-beweging in het parlement af kalfde, poogde president Vytautas Landsbergis een presidentieel stelsel met uitgebreide volmachten voor het staats hoofd door te voeren. Maar de kiezers dienden hem een zware nederlaag toe toen zij dit plan van de hand wezen. Een sterk resultaat voor Sajudis zal Landsbergis aanmoedigen opnieuw de strijd met het parlement om een sterk presidentschap aan te gaan, aldus waar nemers. De president speelt nog altijd een centrale rol in deze verkiezingen, waar persoonlijkheden belangrijker zijn dan politieke thema's: men is vóór hem öf tegen hem. Landsbergis is het cement dat de rechtse partijen bijeen houdt: naast Sajudis zijn dat de Christen-Democraten en de Na tionalisten, die te zamen één parle- mentsfractie zullen vormen onder de naam „Vaderland". Behalve hun steun voor de 'vader van de onafhankelijkheid' zijn ze verenigd in hun afkeer van de „vroegeren", de ex-communisten die de economische hervormingen tegenhou den, een staatsgreep voorbereiden, en nog veel meer slechts van zin zijn, als men rechts mag geloven. Sajudis heeft al acties beloofd tegen de „linkse overheer sing van de dagbladen". Boeman De boeman voor rechts is Algirdas Bra- zauskas, de vroegere communistische leider die nu de ex-communistische De mocratische Arbeiderspartij van Lito.u- wen (LLDP) aanvoert. Ondanks de felle anti-bolsjevistische tirades van regering en parlement geniet Brazauskas nog al tijd een grote persoonlijke populariteit, die de laatste tijd volgens de peilingen zelfs wat is toegenomen. Zijn partij maakt zich sterk voor meer subsidies aan landbouw en industrie en minder belastingen. De vier partijen in het middenveld ko men meer overeen met de politieke ver houdingen zoals die in het Westen te vinden zijn, menen waarnemers. De Li beralen zijn fervente aanhangers van de vrije markt, de Sociaal-Democraten rich ten zich op hun Duitse en Scandinavi sche geloofsgenoten. De Centristen plaatsen zichzelf tussen deze twee partij en, terwijl de Nationale Progressieven zich alleen onderscheiden door hun on buigzame afkeer van Landsbergis. De uitkomst is vooralsnog onvoorspel baar. In tegenstelling tot Brazauskas is de LLDP niet populair, en niemand wil met haar regeren. De Sajudis-regering kan bogen op enkele succesjes de afgelo pen weken, zoals het akkoord met Mos kou over de terugtrekking van de Russi sche troepen vóór augustus 1993 en de invoering van de talonas, het voorlopige geld dat de Russische roebel vervangt. Rechts zal waarschijnlijk de grootste fractie vormen, maar niet de meerder heid krijgen. Dan zal het aan het centrum zijn om een minderheidsregering te vormen met ge- doogsteun van links of rechts, maar een stabiel bewind zal dit niet opleveren. Het meest gevreesde scenario is een goed re sultaat voor Brazauskas' partij gepaard aan een overwinning voor Sajudis, dat al „de-sovjetiseringswetten" tegen de LLDP in het vooruitzicht heeft gesteld. In dat geval dreigt de aftekening van poli tieke vetes uit het verleden het economi sche herstel en de overgang naar de vrije markt alleen maar te bemoeilijken. gramma's, maar helemaal uitsluiten wilde hij het niet. Daar vond de premier echter de Tweede Kamer op zijn weg. De meerderheid meent dat sponso ring van actualiteiten- en amusementsprogram ma's uit den boze is. Dat moet helemaal afgelo pen zijn. Maar Lubbers, politicus als hij is, zei: „je moet nooit nooit zeggen Hij loste het ge schil met de Kamer echter zelf op door toe te zeggen dat elke sponsoring voortaan vooraf zal worden gemeld aan de Tweede Kamer. Wat die met zo'n melding zal doen laat zich raden. De Tweede Kamer heeft het overigens gedeelte lijk aan zichzelf te wijten dat de rijxsvoorlichters een beetje hun eigen gang gaan. Tot vorig jaar heeft de Kamer zelden willen debatteren over de inhoud van het voorlichtingsbeleid. Zefs een rapport van de hoofddirecteur van de Rijksvoor lichtingsdienst, Hans van der Voet, waarin een fundamentele heroverweging van de voorlich ting stond, is in de Kamer nauwelijks besproken. Pas het laatste jaar is het parlement wakker ge schud. Een rapport van de Alegemene Rekenka mer over het gebrek aan efficiency en effectivi teit van de voorlichting heeft veel stof doen op waaien. In een periode van tien jaar zijn de voorlichtingsuitgaven zo'n beetje verdrievou digd (tot 660 miljoen gulden per jaar). De con trole daarop was vrijwel nihil. Aan dat laatste is de Tweede Kamer overigens mede schuldig. Tijdens allerlei debatten hebben specialisten in de Tweede Kamer steeds ge vraagd om meer voorlichting: over verkeersvei ligheid, over bestrijding van criminaliteit en noem maar op. Op zich allemaal nobele doelen, maar de vraag naar de effectiviteit daarvan werd niet gesteld. Het gevolg was dat de voorlich tingsdiensten uitdijden en uitgaven enorm toe namen. Nu valt het ook niet mee voor de Kamer om hierop controle uit te oefenen. Sommige depar tementen hebben de voorlichtingsuitgaven ver scholen op andere begrotingsartikelen staan. Op die manier kunnen ze, zonder pottekijkers, vrije lijk hun gang gaan. De Tweede Kamer heeft deze week in een verlo ren uurtje nu even naar de voorlichting gekeken. Maar daarmee kan het parlement niet volstaan. Het zou goed zijn als er eens een echt 'full- dress-debat' over dit niet onbelangrijke deel van overheidsbeleid zou plaatsvinden. Om dat te kunnen doen moet het kabinet zich eerst fundamenteel buigen over de overheids voorlichting. Weliswaar ligt de coördinatie daar van bij de minister-president, maar de individu ele ministers zijn in hoge mate vrij om te doen en te laten wat ze willen. De meningen over de vraag wat wel en wat niet kan, lopen onder de voorlichters en dus ook onder hun ministers sterk uiteen. Een zekere mate van eenheid op dit punt, zou het kabinet niet misstaan. Als dat gebeurt kan het parlement zich daarover uitspreken, waarna weer voor geruime tijd vast ligt waaraan de voorlichters zich hebben te hou den. Zowel voor het parlement als voor de bur gers, die de voorlichting allemaal over zich heen moeten laten komen, zou dat een goede zaak zijn. Van de buitenkant is het Litouwse parlement in Vilnius niet veran derd: nog steeds is het omringd door prikkeldraad en betonblok ken, als symbool voor de voortdu rende bezetting door Sovjet-troe pen. Binnen het gebouw verandert er na zondag het een en ander wanneer de kiezers een nieuw par lement aanwijzen. DEN HAAG-HAARLEM ANP Dat zal dan de eerste democratisch ge kozen Seimas (parlement) in het vrije Li touwen worden. De vorige verkiezingen in maart 1990, nog onder het Sovjet-be wind, brachten de onafhankelijkheids beweging Sajudis aan de macht, die prompt de onafhankelijkheid uitriep en daarmee de confrontatie met Moskou aanging. Stonden de Litouwers toen nog op de barricades om hun president en parle ment te verdedigen, ruim een jaar na de herwonnen vrijheid staan ze gelatener tegenover de politiek. De afgelopen we ken kreeg de campagne betrekkelijk wei nig aandacht van de kiezers en de pers. Toch bieden de politici genoeg spektakel met hun harde onderlinge confrontaties. Persoonlijke tegenstellingen en verwijten over eikaars communistische verleden spelen zo mogelijk een grotere rol dan de nijpende economische situatie. De heren politici hebben zich in dat opzicht de afgelopen maanden al kunnen warm lopen met een stroom onthullingen over hoge politici en functionarissen die voor de KGB zouden hebben gewerkt. Gevaar „Sinds het directe gevaar van een Russi sche invasie is weggevallen is het politie ke klimaat in Litouwen veranderd. Nu er geen gezamenlijke vijand meer is hou den de parlementariërs zich meer met elkaar bezig. En hoewel de termen rechts en links in de post-communistische maatschappij nog niet zoveel voorstel len. zijn de onderlinge tegenstellingen door de keuzes verscherpt". Aan het woord is de vice-president van Litouwen, Bronislovas Kuzmickas. De voormalige filosofie-professor was on langs voor een kort bezoek in Nederland. In het Britse dagblad The Guardian schreef hij een persoonlijke column aan de vooravond van de parlements-en pre sidentsverkiezingen in zijn land. Kuzmickas weet nog niet of hij in de po litiek actief blijft. „Misschien is het een goede kans om weer naar de universiteit terug te keren". Het harde politieke spel bevalt hem maar matig. „Ik vind het moeilijk onpartijdig te blijven. Ik behoor Introductie westerse kranten mislukt Het is nacht. In een schaars door lantarenpalen verlichte straat zijn drie stoere binken bezig staatseigendommen te vernielen. Als ze daar mee klaar zijn, lopen ze weg. Pas dan krijgen we te zien dat de drie in luiers gekleed zijn. „Vanda lisme is zóóó kinderachtig", komt in koeieletters in beeld. De bovenstaande beschrijving slaat op een tv- spotje van postbus 51het voorlichtingsadres van de rijksoverheid. De bedoeling is duidelijk: het terugdringen van vandalisme. Maar, zo den ken de meeste Kamerleden, veel effect heeft zo'n campagne waarschijnlijk niet. En boven dien: erg betuttelend is het wel. De Kamer had overigens wel een bijbedoeling, toen deze week tijdens de behandeling van de begroting algemene zaken om extra bezuinigin gen werd gevraagd op de overheidsvoorlichting. De Kamerfracties hebben het geld namelijk no dig voor andere mooie doelen. Een veel principiëlere discussie werd deze week echter gevoerd over de sponsoring van televisie programma's door de overheid. Daarmee wordt, op min of meer verhulde manier, overheids voorlichting bedreven. De familie Oudenrijn bij voorbeeld werd mede gefinancierd door Verkeer en Waterstaat. Aanleiding voor die discussie was natuurlijk mi nister Kok (financiën) die 65.000 gulden betaal de aan de 'Vijf-uur-show' van RTL 4 om een computerspelletje over de rijksbegroting te pro moten. Maar omdat hij in hetzelfde programma, enige dagen later, ook zelf figureerde, laadde hij de verdenking van koppelverkoop op zich. Premier Lubbers, daartoe aangezet door het col lege van directeuren van departementale voor lichtingsdiensten, was wel bereid 'zeer terug houdend' te zijn met sponsoring van tv-pro- DRESDEN JOHN EISENHAMMER THE INDEPENDENT Het Haus der Presse, een saai, betonnen vierkant gebouw in het centrum van Dresden, lijkt een onwaarschijnlijke plaats om de wet op de zwaartekracht aan te vechten. Niettemin wijden de journalisten die drie jaar gele den nog de kolommen vol schreven over de oneindige wijsheid van de Communisti sche SED nu hun krachten aan het verheerlijken van de schoonheid van Bavaria en de geneugten van het rijden in de nieuwste Volvo. En ae lezers vinden het prachtig. Voor de ineenstorting van het communisme omschreef de Sachsische Zeititng zichzelf als het 'officiële orgaan van de re gionale sectie van de SED'. Nu is zij eenvoudig 'onafhankelijk'. De bijna half miljoen lezers lij ken niet in de gaten te hebben dat er iets aan de hand is. Waar mensen voorheen de regionale partijkrant moesten lezen om dat er geen andere was, kopen ze haar nu uit vrije keuze. Een gelijksoortig fenomeen her haalt zich over heel oostelijk Duitsland en daarmee worden de zelfverzekerde verwachtin gen van de meest Westduitse mediabazen overhoop gegooid. Onder het communisme had den de oude regionale partij kranten als de Sachsische Zei- tung 92 procent van de markt. Nu hebben ze nog steeds 85 procent. Pogingen om gevestig de westerse kranten in net oos ten te introduceren, of nieuwe, op westerse leest geschoeide kranten op te zetten, bleken meestal tot mislukken ge doemd. Zelfde verleden „De nieuwkomers hebben niet de juiste voeling met hun pu bliek. Oostduitse journalisten schrijven anders. Zij begrijpen de problemen van hun lezers, omdat zij hetzelfde verleden de zijn gevormd in het 'Rode Klooster' was dat geen geringe prestatie. Een blik op de voorpagina van een regionale West- en Oost duitse krant laat er weinig twij fel over bestaan dat zij, door de keuze en presentatie van de verhalen, verschillende werel den bevolken. In het Westen wordt vaak de kritiek gehoord dat de oostelijke kranten, door hun obsessie met werkloosheid, Westerse arrogantie en sterk toenemende criminaliteit, de geest van hereniging uit de be gintijd hebben ondermijnd. Problemen „Mensen die dat zeggen, wonen niet in oostelijk Duitsland", zegt Edith Giert, hoofdredacteur van de Sachsische Zeitung. Onze kranten moeten anders zijn, wij hebben veel dringender en in grijpender problemen. Wij moeten laten zien dat wij onze lezers begrijpen. Over tien jaar is de krant anders, wanneer de omstandigheden anders zijn. Wij moeten leven met de men sen en de tijdgeest." Zij kan het weten. Want me vrouw Giert is een van de weini ge oudere voormalige commu nisten die nog steeds een be langrijke regionale krant leiden. Zij is bijna twintig jaar plaats vervangend hoofdredacteur ge weest, en werd door het perso neel tot hoofdredacteur geko zen toen de krant 'onafhanke lijk'werd. 'Rood als een kreeft' is de om schrijving van een ingewijde. Giert stelt onomwonden: „Nie mand hier was een verzetstrij der." De afgelopen drie jaar zag zij toe op de gedaanteverande ring van de krant. Maar uitein delijk is het allemaal teveel ge worden voor Gruner en Jahr. Giert gaat aan het eind van het jaar vervroegd met pensioen en wordt opgevolgd door een wes terse hoofdredacteur. VERTAUNC LUUTJE NIEMANTSVERDRIET De miljardair Rafik al-Hariri die gisteren is benoemd tot premier van Libanon, is ervan overtuigd dat hij de juiste man is om zijn land uit de politieke problemen te helpen. Hariri die behoort tot de 100 rijkste mannen ter we reld, heeft nooit eërder een poli tieke functie bekleedt. De bouw- en bankmagnaat en naaste vriend van de Saudische koning Fahd is van plan miljoe nen dollars van zijn privé-ver- mogen te storten in een bouw project voor het centrum van Bayrut, de door 15 jaar burger oorlog verwoeste hoofdstad. De oude politieke leiders van het land zijn er na het einde van de burgeroorlog in 1990 niet in geslaagd de stabiliteit in het land te herstellen. De benoe ming van de buitenstaander Harari betekent daarom een op vallend besluit. Hariri, die in Saudi-Arabië for tuin maakte en in 1978 de Saudische nationaliteit kreeg maar zijn Libanese staatsbur gerschap behield, heeft zijn functie aanvaard onder de voor waarde dat hij buitengewone volmachten krijgt om een eigen team te benoemen dat in bin nen- en buitenland op vertrou wen kan rekenen. Veel Libanezen die teleurgesteld Rafik -l-Hariri. zijn over de traagheid van hun regering, zien in Hariri de man die het tij k,an ke ren. Kort na het bekendworden van zijn benoe ming trokken in arme wijken van Bayrut mensen de straat op en schoten met vuurwapens in de lucht om uiting te geven aan hun blijdschap. In augustus beloofde Hariri op het puin van Bay rut een nieuw internationaal handelscentrum te bouwen. De zakenman, wiens peroonlijk vermo gen op zo'n drie miljard dollar (ruim vijf miljard gulden) wordt geschat, verwachtte overigens bij dat project grote winsten te kunnen realiseren. Hariri bleef in de tijd dat hij in Saudi-Arabië met bouwprojecten zijn vermogen vergaarde, ban den met zijn vaderland onderhouden. Hij pomp te miljoenen dollars in het opbouwen van de hoofdstad toen de burgeroorlog in 1983 in hevig- FOTO REUTER heid afnam. Een aantal bouwwerken uit die pe riode staat nog overeind. Sinds het einde van de burgeroorlog heeft hij opnieuw grote sommen geld in onderzoek en regeringsgebouwen gesto ken. Hariri werd in 1944 geboren in Sidon in Zuid-Li- banon als zoon van een boer. Na het afsluiten van een managementopleiding aan de Arabische universiteit in Bayrut vestigde hij zich in 1966 in Saudi-Arabië. De Libanees heeft belangen in al lerlei bouwbedrijven en internationale banken. De zakenman heeft huizen in Parijs, Bayrut, Jed- dah, Washington en Houston, een jacht in Cannes en twee privé-vliegtuigen. Hariri heeft vier zonen en een dochter. i inr«*s n Collage van voormalige Oostduitse kranten. len", aldus Jörg Wagner, econo mieredacteur van de Sachsische Zeitung. Het was een ontnuchterende ervaring voor de Westduitse uit gevers, die ervan overtuigd wa ren dat alleen zij wisten hoe echte kranten moeten worden gemaakt. Want zelfs hoewel alle voormalige regionale partij kranten nu in handen zijn van het Westen, en in veel gevallen de communistische hoofdre dacteur is vervangen, zijn de veranderingen niet veel verder gegaan dan dat. Er werken slechts vier westerse journalisten bij de Sachsische Zeitung, nu het eigendom van uitgever Gruner en Jahr. De an deren zijn voormalige brood schrijvers van de partij, opgeleid in het 'Rode Klooster', zoals de nationale journalistenopleiding aan de universiteit van Leipzig bekend stond. De nieuwe eige naren van Dresdens andere krant, de Union, die naar voor beeld van de liberale Süddeut- sche Zeitung uit München pro beerden hun krant te verwester- lijken werden beloond met een daling van de verkoop van meer dan 50 procent. Houvast Net zo onzeker als de journalis ten door de noodzaak zich aan te passen aan de nieuwe tijd, zochten de Oostduitse lezers houvast bij de plaatselijke kran ten die ze kenden. Een onaf hankelijk onderzoek in op dracht van het ministerie van binnenlandse zaken in Bonn wees uit dat oostelijke lezers 'vonden dat hun kranten objec tiever en geloofwaardiger waren dan de westerse'. Kort na de overname van de Sachsische Zeitunghield Gruner en jahr een opinieonderzoek onder de lezers waarbij werd gevraagd welke politieke partij volgens hen vorm gaf aan de berichtgeving van de krant. Het resultaat werd gelijkelijk ge deeld door alle belangrijke par tijen, van de voormalige com munisten tot de christen-demo craten, met een lichte neiging naar rechts. Voor schrijvers die FOTO CPD ROLAND DE BRUIN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2