REISBURO La Palma: meermin van de Canarische Eilanden ANVR Reisverzekering dekt vaak meer dan nodig WlNTERVAKANTIE Voor al uw reizen VRUDAG 23 OKTOBER 1992 A/L29 REIS ADVIESburo "ssszssr Koornbrugsteeg 3 (Stadhuisplein) Leiden Tel. 071 - 140641 De gitzwarte parel Lanzerote leek aanvan kelijk een beter lot te zijn beschoren. Daar had de bevlogen kunstenaar Enrique de toeristische bui nog net op tijd in de verte zien hangen. De verzengende erupties van de plaatselijke vulkaan indachtig, probeer de hij met alle middelen, die hem ten dien ste stonden, dammen op te werpen, waar mee een dreigende lavastroom van gebla kerd mensenvlees een halt kon worden toe geroepen. Met zijn apocalyptische waar schuwingen wist hij de eiland-bestuurders weliswaar te overtuigen van zijn gelijk, maar ook hij kon helaas niet verhinderen, dat duitendieven de verkoolde stranden een voor een annexeerden en in ijzingwekkend tempo volstortten met souks, waar alleen il lusies te koop worden aangeboden. Duivelseiland En wat is er gebeurd met Fuerteventura?. Dat gortdroge duivelseiland werd tot voor enkele jaren terug alleen geschikt geacht als verbanningsoord voor Spaanse legionairs, die op scherp stonden voor de volgende strafexpeditie in de Sahara. Daar had een toerist in de hitte, die door stormen uit Afri ka voortdurend wordt gezandstraald, echt niks te zoeken. Groot was dan ook mijn ver wondering, toen ik drie jaar geleden een be zoek bracht aan Fuerteventura en gaande van noord naar zuid een leger van bulldo zers, kranen en betonmolen langs de kust lijn zag oprukken. Het gebied, dat inmid dels veroverd was, lag bezaaid met bunga lows, appartementeij, hotels en in elkaar geflanste supermarkten, waar in drie talen potten pindakaas en blikken met spaghetti en tomatensoep stonden geprijsd. Met deze wetenschap voor ogen begon ik aan mijn afdaling naar La Palma. Wat ik vlak vóór de landing tussen uiteenrafelende wolkenslierten in de diepte zag liggen, nam mijn vrees welis waar niet geheel weg, maar sterkte me toch in het vertrou wen, dat ik deze keer wellicht de dans der dagjesmensen zou ontspringen. Het zag er in elk geval patent uit. De bergen hadden een baardgroei van sappig groen en de stranden tussen rotsen en borstweringen van lava waren klein genoeg om hordes badgasten af te schrikken. Bloemkooloor La Palma, de meermin van de Atlantische Oceaan, is een beeldschoon eiland, dat als nieuwe sparring partner der touroperators tot op heden de uppercut van de massificatie weet te ontwijken en zich door geldwolven geen bloemkooloor heeft laten aannaaien. De mogelijke zucht naar 'meer en groter wordt op La Palma trouwens ge temperd door heetgebakerde bergreuzen, die heer en meester zijn op het 80 kilometer lange en krap 30 kilometer brede eiland. Voor de 84.000 Palmanezen, die met smalle repen grond genoegen moeten nemen, zijn zij de souvereine heersers, die volgens een eeuwenoud verdeel en heers systeem de welvaart op La Palma veilig stellen. Hun toppen, die tot een hoogte van 2400 meter reiken, melken de over zeilende regenwol ken tot de laatste druppel uit en het water, dat op die manier wordt opgevangen, vloeit via een fijnmazig buizennet langs de hellin gen naar de bananenplantages en de reser voirs bij de huizen, waar de bewoners naar believen uit kunnen putten. Daardoor is La Palma het enige eiland in de Canarische Ar chipel, waar het water uit de kraan niet ge- Het massa-toerisme heeft in de Canarische Archipel enkele nieten in het vakantiespel gemoffeld. Wat te denken van de uitgedroogde karbonkel Gran Canaria, waar miljoenen bleekgezichten in het getto Playa Del Ingles op het genadebrood van potverterende projectontwikkelaars kauwen en tussen Beierse Bierhal en Broodje van Kootje radeloos op zoek zijn naar een handpalmpje vol vakantievreugde?. En Tenerife is al uit hetzelfde afgedragen laken en pak gesneden. Wat groener dan zijn buurman, dat moet worden toegegeven, maar sinds de Belgische betweter Van Moerkerke heeft ontdekt, dat het zuidelijk deel twaalf maanden per jaar zon-bestendig is, lijdt ook dit eiland aan beton-rot. Met zijn Ten Bel Complex wierp hij de teerling voor een Bijlmer Bajes aan Zee, waar tienduizenden nu in vreugdeloze hunkerbunkers hun vrije dagen als een lijfstraf uitzitten. lijk met de gebruiker op de buikloop gaat. Een gerustellende gedachte voor een wan kelmoedige reiziger. Diezelfde bergen beschikken ook over oer krachten, die op onverwachte momenten een uitweg zoeken en hun versteende huid verwoestend doen splijten. Op 26 novem ber 1971 kreeg de Tenequia in het zuiden als laatste tot nog toe zón king size opris ping, die drie weken aanhield en het gebied tussen Fuencalinte en de vuurtoren bij de zoutpannen van Faro veranderde in een zwart geblakerd maanlandschap, waar het leven voorgoed geweken lijkt. Zijn buurman San Antonio nam in 1671 zón zelfde vuur werk voor zijn rekening. Sindsdien ligt hij er bedriegelijk vredig bij en duldt hij zelfs toe risten op zijn kraterwanden, waar een enke le overmoedige sparreboom het noodlot De andere vulkanen van La Palma genieten lijk. al eeuwen van een welverdiende rust in het nationaal park van Caldera de Taburente, dat met zijn duizelingwekkende kroch ten, valleien, watervallen en be sneeuwde toppen een promi nente plaats inneemt op het ei land. Hiernamaals Hotel Sol La Palma is een pleis terplaats, die zulke bespiegelin gen alle ruimte geeft. Als je de Duitse gasten even uit je gedach ten gumt -wat niet meevalt, moet ik toegeven, want hun um lauten bijven hardnekkig in je hersenschors plakken-, kun je je in het voorgeborchte van de he mel wanen. Een leuke bijkom stigheid voor een sterfelijk mens, op weg naar het hiernamaals. Kan ie vast wennen. Ik had me bij het zwembad ingegraven en keek vanuit die egelstelling naar de wolken, die zich morgens op de bergkam meldden en daar afscheid van elkaar namen. Een aantal ging links af in de richting van Fuen- caliente, de overige namen de wijk naar Ga- rafia en rafelden daar boven de zee uiteen. Het kleine wak, dat Puerto Naos heet, werd door hen omzichtig omzeild. Een geste, die ten zeerste op prijs werd gesteld. Na vier dagen heb ik de proef op de som genomen om zekerheid te krijgen over het grillig gedrag, dat de wolken boven La Pal ma vertonen. In een huurauto trok ik de bergen in en prompt raakte ik in een dikke mist verdwaald. Toen ik na uren terugkeer de in Puerto Naos scheen daar de zon uit bundig, alsof hij nooit was weggeweest. En dat hield hij vol tot het afscheid. Paradi se regained. Mijn heimwee is onbeschrijfe- Een voortijdige terug keer per vliegtuig kost je - als je daar niet voor verzekerd bent - handenvol geld. FOTO ARCHIEF Natuurlijk loop je extra risico's als je op va kantie gaat. Maar niemand wil er echt over nadenken. Zóu er het liefst niet over na wil len denken. Want geen reisbureau, bank of wisselkantoor laat na in vakantietijd schijn baar terloops te vragen: 'Nog een reisverze kering nodig?' Een stukje zekerheid voor een paar piek per dag. Helaas schuilen er addertjes onder het zachte reisverzeke ringsgras. ARNOUD CORNEUSSEN Zo'n kleine dertig maatschappijen in Ne derland, vertegenwoordigd door vele tus senpersonen, willen de risico's dragen die de reislustige op ziin tochten loopt. Daar naast bieden verzekeraars als Centraal Be heer, FBTO en Ohra speciale reisverzekerin gen voor de eigen klanten. Dekkingen zijn er in alle soorten en maten, in prijs vari ërend van f 1,50 tot f 3,50 per dag, in som mige gevallen nog vermeerderd met opsla gen van rond de gulden. Zo'n verzekering afsluiten is geen probleem. Een schade uit gekeerd krijgen is een stuk moeilijker. In verzekeringsland geldt een gouden regel: dubbel verzekeren geeft nooit recht op dub bel uitbetalen. Daar staat echter tegenover dat geen maatschappij je zal weigeren als je je dubbel verzekert. Wat vooral bij reisver zekeringen heel snel kan gebeuren. De ge middelde Nederlander is immers al voor zo veel risico's gedekt. Reisverzekeringen zijn een stuk minder nodig dan de verzekeraars graag doen geloven. Op een rytje Het is verstandig eens nauwkeurig op een rijtje te zetten waarvoor er al een dekking bestaat. Alleen voor die zaken die niet door bestaande verzekeringen worden gedekt, moet dan een reisverzekering worden afge sloten. De grote maatschappijen geven ove rigens ook de ruimte om zelf zo'n dekkings pakket samen te stellen. Het niet meeverze keren van bij voorbeeld kotbaarheden, ba gage of medische kosten, levert een fikse korting op de premie op. In veel gevallen blijkt de gemiddelde Nederlandse vakantieganger al op een aantal hulporganisaties een be roep te kunnen doen, mocht hij in problemen geraken. ANWB-leden hebben hun eigen organisatie en veel verzekeringsbedrijven bieden die ser vice aan in één pakket met de auto verzekering. Credit-cardmaatschap- pijen kennen soortgelijke diensten. Al naar gelang de maatschappij of orga nisatie verleent zo'n hulpdienst raad en bijstand, al dan niet in financiële zin. Wie al een dergelijke dienst te hulp kan roepen, heeft er op dat vlak weinig aan ook nog eens een speciale vakantiedekking te kopen. Voor kosten op het medische vlak geldt ongeveer hetzelfde. Zieken fondspatiënten die een uitgebreide dekking hebben, behoeven zich daar voor eigenlijk niet nog eens te verze keren. Als zij tenminste maar in een EG-land op vakantie gaan. Wel moet worden beseft dat in het vakantie land de verzorging dan op het niveau ge schiedt die daar voor fondsverzekerden geldt. En dat kan in de praktijk wel eens te genvallen. Een extra dekking door een reis verzekering kan dan nuttig zijn. Noodzake lijk is die dekking zelfs voor reizen buiten Europa. Dat geldt ook voor particulier verzekerden. Hoewel veel mensen uit die groep al een dusdanige dekking hebben dat bijverzeke ren voor de vakantietijd overbodig is, is het toch aan te bevelen voor reizen buiten Eu ropa een extra dekking te nemen. De houders van (veelal de duurdere) credit cards hebben vaak al een doorlopende reis verzekering die meestal ook voor gezinsle den geldt. De houders van Eurocards die door de banken in Nederland worden uit gegeven, hebben dat extraatje echter niet. niets uit als er alcohol of drugs in het spel zijn. Ook ongevallen bij het beoe fenen van risicovolle sporten als dui ken, parachutespringen of deltavliegen zijn niet gedekt. Daarbij kun je je af vragen waarom zo'n risico tijdens de vakantie wel gedekt moet worden als je dat voor het dagelijks leven niet noodzakelijk vindt. Onvoorzien Bij alle kaarten geldt door de bank geno men dat naarmate de card exclusiever is, de dekking ook groter is. Bij overlijden Elke reisverzekering biedt een uitkering aan bij overlijden. Niet zonder reden. Het ver voer van een stoffelijk overschot vanuit het buitenland is een kostbare kwestie. Zo'n transport kan al gauw in de duizenden gul dens lopen. Een dergelijke dekking heeft evenwel alleen zin als er geen andere over- lijdensrisicoverzekerihg bestaat. Anders meldt de maatschappij dat de claim bij de Iangstlopende verzekeraar moet worden in gediend. Discutabel is ook de post die recht geeft op uitkering bij blijvende invaliditeit na een ongeval. De maatschappijen keren als regel Heel anders ligt het bij de rubriek on voorziene kosten. In bijna alle gevallen is het aan te raden zich hiervoor te ver zekeren. Uitgekeerd wordt bij voor beeld als de verzekerde na een ongeval gerepatrieerd moet worden, de vakan tie moet worden afgebroken als thuis iemand ernstig ziek is geworden of is overleden, of als het huis ernstige schade heeft opgelopen. Ook vallen extra telefoonkosten in die gevallen onder de dekking, evenals de kosten als men langer in het vakantieland moet blijven omdat een gezinslid daar wordt verpleegd. Verder zijn door deze rubriek de (doorgaans kapitale) kosten gedekt voor opsporings- en reddingsopera ties. Overigens sluit een aantal maatschap pijen deze dekking uit als de vakantie in bij zonder onherbergzame gebieden wordt ge houden. Over het geheel genomen is het verstandig van tevoren uit te zoeken welke extra dek kingen er voor de vakantie nodig ziin. Aan de hand van de eigen polissen en net fol dertje van de reisverzekering is dat een kwestie van een avondje uitpluizen. Wie dat te veel werk vindt, kan tóch een volledige reisverzekering afsluiten en in geval van problemen maar zien wie er voor de kosten moet opdraaien. Het kost een paar tientjes meer, maar je kunt tenminste op weg in het

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29