Langlaufen in de witte wildernis 020-6541100 WlNTERVAKANTIE Van begin tot eind in de watten maar wel als groep iDe Harde's Tours i VRIJDAG 23 OKTOBER 1992 A/L27 Langlaufen ruim 250 kilometer ten noorden van de poolcirkel, dat spreekt tot de verbeelding. Alleen al de gedachte aan rondwarende beren en wolven geeft een verblijf in de witte wildernis van Fins Lapland extra cachet. Bang voor de roofdieren hoef je niet te zijn, want ze laten zich vrijwel nooit zien. De langlaufer mag wel rekenen op ontmoetingen met minder angstaanjagende dieren, zoals rendieren en sneeuwhoenders. Een tocht met sledehonden is een uitstekende manier om het dunbevolkte Fins Lapland te leren kennen. foto richard mooyman [.RICHARD MOOYMAN I ITen zuiden van het Inarimeer dwarrelen uit ■ieen loodgrijze lucht gestaag sneeuwvlokken neer op een eindeloze, witte vlakte. De top pen van grillig gevormde berken steken maar amper boven de glooiende sneeuw massa's uit. De groepjes naaldbomen lijken robuuster. Zelfs afgestorven blijven ze nog j jarenlang als spookachtige skeletten staan. De zomer is te kort om het hout te laten [verrotten. De Nederlandse neiging om steeds een dorp, huis of op zijn minst een bord te ver wachten, dient hier te worden onderdijikt. Ook om de hoek en na de volgende heuvel is het dunstbevolkte deel van een van de dunstbevolkte landen van Europa meestal gewoon leeg. Tientallen, honderden kilo meters lang overheerst de monotonie van witte heuvels, witte dalen, witte vlakten en witte dichtgevroren meren. Moeilijk voor stelbaar dat Lapland in de korte, hevige zo mer enorme aantallen broedende vogels en een rijke flora herbergt. Afgezien van de dagen rond de alternatieve elfstedentocht, kom je 's winters in deze contreien niet veel landgenoten tegen. De twee Hollandse dames, die in de kleine wintersportnederzetting Kiilopaa verblijven, vormen een uitzondering. Ze kozen voor het hoge noorden na een sneeuwloze langlaufvakantie in een Alpendal. Eigenlijk waren ze toch al op Oostenrijk uitgekeken. Tot begin mei De vrouwen lopen iedere dag een andere langlauf-route in het aangrenzende natio- naai park Urho-Kekkonen. In de omgeving j is een 150 kilometer lang net van loipes, dat regelmatig wordt onderhouden. De heuvels (tunturi's genoemd) zijn meestal niet erg steil en ook door minder geoefende langlaufers te bedwingen. Ook meerdaagse langlauftochten zijn mogelijk, waarbij on derweg wordt overnacht in houten hutten en tenten. Uiteraard onder begeleiding van een gids, want je kunt hier lelijk verdwalen. Kiilopaa is niet bepaald een Torremolinos in de sneeuw. Evenals in andere Lapse win tersportoorden met hotels en blokhutten bepalen veelal in schutkleuren geklede Fin nen het beeld. Zonder zich te storen aan de nieuwste modes op het gebied van winter- sportkleding, trekken ze met rugzak of dik ingepakte kinderen in een sleetje langlau fend de natuur in. In Kiilopaa duurt het wintersportseizoen van eind oktober tot begin mei. De Finnen gaan zelf het liefste in maart en april. De dagen lengen in die periode snel en de koudste maanden (met soms dertig graden vorst) zijn dan achter de rug. In het vroege voorjaar is het boven de poolcirkel al langer licht dan in Nederland. De doorzetters kun nen in de maanden dat het nauwelijks licht wordt gebruik maken van enkele verlichte loipes. Natuur Wat te doen als 's avonds de lange latten zijn opgeborgen? De keuze is beperkt. Je kunt uitpuffen in de sauna en daarna een Fins Lapland van oktober tot mei bedekt met sneeuw stevige maaltijd met zalm, rendiervlees of sneeuwhoen bestellen. Verder kan er hoog uit nog ergens een dansje worden gemaakt op de hier zeer populaire jaren-vijftig deuntjes. Tegen het magere vertier staat een overwel digende natuur. Met een beetje geluk ben je 's nachts getuige van het geheimzinnige noorderlicht, een kleurrijk schijnsel dat ont staat als gevolg van elektrische ontladingen. De lange schemering in voor- en najaar kleurt het landschap blauw. En in Lapland heerst 24 uur per dag een bijna verpletter ende stilte. Veel Lappen zijn er niet te zien. In heel Fins Lapland leven er slechts enkele duizenden, die nog steeds grotendeels bestaan van rondzwervende groepen halftamme rendie ren. Maar ook aan de Lappen is het moder ne leven niet voorbij gegaan. Het toerisme wordt steeds belangrijker als bron van in komsten. Enkele Lappen hebben zich al toegelegd op de verhuur van sneeuwscooters, een voor hen onmisbaar geworden vervoermiddel. Safari Een sneeuwscooter-safari is niet de beste manier om het land te leren kennen. De krachtige motoren verscheuren de Lapse stilte. Op deze snelle machines met ski's en rupsbanden verwordt het uitgestrekte land schap tot een racebaan, waarbij bomen en voorbijschietende eilanden in het dichtge vroren Inarimeer worden gereduceerd tot hinderlijke obstakels. Er is ook nauwelijks tijd om van het land schap te genieten, want alle aandacht is no dig voor het volgen van de sporen in de maagdelijk witte vlakten. Meer iets voor liefhebbers van de opwindende wereld van Peter Stuyvesant dan voor rustzoekers. De machines zijn niet overal welkom, want rendieren kunnen er flink van op hol slaan. Uit de nationale parken worden sneeuwscooters geweerd. Goedkoop is een dagje sneeuwscooteren evenmin: tussen de honderd en tweehonderd gulden. Daarvan is een flink deel bestemd voor brandstof, want de sneeuwscooters lopen minstens één op vijf. Een tocht met sledehonden is een betere manier om het winterse land te leren ken nen. Voor ongeveer eenzelfde bedrag trekt een troep heuse Husky's je een dag op een slede. Stilzitten is er niet bij, want een van de twee passagiers moet achterop staan om de honden in bedwang te houden. Alleen een ferme trap op de rem -een stuk metaal dat door de sneeuw schuift- kan de dieren afremmen of tot stilstand bewegen. Een ex tra 'sneeuwanker' is nodig om te voorko men dat de ongeduldig jankende dieren er alsnog vandoor gaan. De poolhonden kunnen per dag met het grootste gemak veertig tot vijftig kilometer afleggen, als het terrein goed is zelfs hon derd. Er moet altijd een begeleider mee, want de honden slaan onderweg nog wel eens aan het bakkeleien. De sledehonden zijn overigens minder authentiek dan ze lij ken, want de Finse Lappen hebben zich al tijd door rendieren laten trekken. Honden worden van oudsher wel in Noorwegen en Siberië ingezet. Fins Lapland is een avontuurlijke, maar ook verre wintersportbestemming. Zelfs met het vliegtuig is het nog een hele onderneming om er te komen. In Helsinki moet enige uren worden gewacht op een aansluitende vlucht naar Ivalo, nog eens zo'n duizend ki lometer noordelijk van de Finse hoofdstad. Door deze grote afstanden en het hoge Fin se prijspeil valt een weekje langlaufen in Lapland nogal duur uit. Inclusief vliegreis en hotel met volpension ben je al gauw tus sen de 2500 en 3000 gulden kwijt. Bij een safari denk je aan het vanuit een ge sloten voertuig bespieden van exotische dieren. Maar eind januari nam ik deel aan een langlaufsafari naar Oostenrijk en dat had niets te maken met het speuren naar ijsberen. Zo'n safari houdt in dat je per bus naar de sneeuw rijdt, de hele week in het zelfde hotel overnacht, maar iedere och tend naar een ander langlaufgebied wordt gebracht. Voor degenen die overwegen ook eens op skisafari te gaan, wat voor- en na delen op een rijtje. CARLO NAGEL Het grootste voordeel is dat je iedere dag in een andere omgeving langlauft. Wie in één wintersportplaats is aangewezen op twee of drie loipes kan ze na een paar dagen wel dromen. Bovendien kan de chauffeur in spelen op de weersomstandigheden. Dooit of regent het in de dalen, dan zoekt hij ho ger gelegen langlaufgebieden op. Ik herin ner me een dag dat we helemaal achter de Brennerpas terechtkwamen en in Steinach de stoeltjeslift naar de Bergeralm namen, waar we heerlijk konden langlaufen, terwijl er in het dal geen sneeuw meer lag. Niet te ontkennen valt ook dat je op langlaufsafari in de watten wordt gelegd. Vanaf het vertrekpunt hoef je naar bagage en ski's niet meer om te kijken. In het hotel staan ontbijt en avondmaaltijd op je te wachten. Waar de reis overdag naar toe gaat, bepaalt de chauffeur in overleg met de groep. Eigen initiatief hoeft niet te worden ontplooid. Gezelligheidsmensen zitten ook goed: er is een dansavond, een Tiroler avond, een dia avond, een fondue-avond. Er wordt geza menlijk aan Eisstockschiessen en aan sleetje rijden gedaan. Voor individualisten staat tegenover het voordeel van een geheel verzorgde reis, het nadeel dat je niet kunt niet wegblijven van zo'n Tiroler avond, want dan vaJ je uit de groep. Een ander nadeel is het tijdverlies. Er zijn in Oostenrijk legio plaatsen, waar je tien meter achter je hotel de loipes ziet liggen. Na het ontbijt hoef je het tuinhek maar door en je bent weg. Zo'n safaribus doet er, voordat je op je bestemming beht en in de namiddag weer in het hotel, soms een paar uur over, die van je skitijd afgaan. Ook al geldt dat vooral voor alpine-skiërs is het wat duurder om iedere dag een eendaagse skipas te kopen dan één voor een hele week. Zelf heb ik in die week de bepalende rol van de chauffeur als grootste nadeel ervaren. Ik begrijp wel dat als je veertig mensen vraagt waar ze die dag naar toe willen, je veertig verschillende antwoorden krijgt. Dus ie mand moet de knoop doorhaldcen, maar toch... er was wel heel weinig inspraak. Een regelrechte ramp zijn op heen- en te rugreis de vreetfabrieken, waar buspassa giers als kuddes schapen worden binnenge- dreven voor een slechte hap en een dure consumptie. Maar eerlijk is eerlijk: de groep waarin ik reisde, was buitengewoon inge nomen met de langlaufsafari en de roep om een reünie werd met de dag luider. Het nationaal park Urho-Kekkonen her bergt behalve wolven en beren ook een 150 kilometer lang net van loipes. •roro richard mooyman DE WINTERGIDS VAN DE HARDE'S TOURS IS UIT EN ZIT BOORDEVOL VOORDELIGE WINTERSE AANBIEDINGEN! De wlntergids van De Harde's Tours biedt u wederom dit jaar zeer voordelige winter se aanbiedingen. De Wlnter-Excursle- Vakantles, Winter-Totaal-Vakanties en natuurlijk de Winter- Optimaal-Vakanties. Al deze vakanties worden uitvoerig beschreven in het wi nterprogramma, maar in het onderstaande overzicht krijgt u vast een goede indruk van hetgeen De Harde's Tours voor u in het program ma heeft! WINTER-EXCURSIE-VAKANTIE: 8-Daagse reizen met de nadruk op uitge kiende dagexcursies. U proeft de sfeer van de wintersport, maar hoeft zelf niet op de latten. Gorwihl in het Zuidelijk Zwarte Woud, al vanaf 598,- Montreux aan het meer van Geneve in Zwitserland, al vanaf 648,- Kerns bij het Vlerwoudstedenmeer in Zwitserland, al vanaf 648,- Marianske Lazne in de Bohemen, Tsjechoslowakije, slechts 698,- WINTER-TOTAAL-VAKANTIE: 9-Daagse reizen brengen u naar gunstig gelegen wintesportgebleden. De luxe tour- bus blijft ter plaatse, dus mocht de sneeuw het laten afweten, dan brengt de bus u naar de hogere sneeuwregionen. Bramberg am Wildhogel in het Salzburgerland, al vanaf 749,- Oberperfuss in Tirol in de nabijheid van de Axamer Lizum, al vanaf 649,- WINTER-OPTIMAAL-VAKANTIE: 10-Daagse wintersportvakanties voor de fanatieke wintersporters. Optimaal gebruik van uw vakantiedagen en natuur lijk optimale skigebieden! Perfecte bus- pendel-vakantles. Het Reuzengebergte in Tsjechoslowakije, al vanaf 725,- Srnmm en Fügen In het Zillertal in Oostenrijk, al vanaf 645,- SöU, Scheffau en Ellmau in skigebied de Wilder Kalser, al vanaf 475,- Auffach en Niederau in skigebied Wildschönau, al vanaf 525,- Deze reizen staan duidelijk omschreven in de nieuwe wlntergids. Maar misschien gaat uw interesse uit naar een stedenreLs of een 5-daagse excurslereis, ook dan kan De Harde's Tours u van informatie voor zien. Dus vraag de folder(s) aan via de bon of bel De Harde's Tours: JA, IK BEN GEÏNTERESSEERD IN ÉÉN VAN UW FOLDERS, ZONDER VERPLICHTINGEN) Wlntergids Stedenglds Praag Stedenglds Wenen Stedengids Budapest Stedengids Parijs 5-daagse excursie- reizen Stuurt u deze bon op, even aan kruizen welke folderfs) u wilt, aan De Harde's Tours, Antwoordnummer 308, 2130 VB Hoofddorp Woonplaats: Telefoon: Op langlaufsafaris's hoeft de bagege niet op de rug te worden meegenomen. Dat transport wordt verzorgd door de plaatselijke hoteliers of de VW. foto vwsaalfelden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27