Abbenes bikkelt alleen op training Nederland loopt nog niet warm voor tophandbal Rode kaart Grobbelaar Sport Grasshoppers kan Tonego niet volgen Ex-junk slaat Series terug naar Atlanta Feyenoord gaat Fraser straffen VRIJDAG 23 OKTOBER 1992 Patrick Rüter weg bij Zwart Wit leiden Zwart Wit '28 treedt morgen tegen Katwijk aan zonder Patrick Rüter. Afgelopen maandag werd de voetballer tijdens de algemene ledenvergadering aangewezen als de kwade genius achter het staken van de wedstrijd Excelsior Maassluis-Zwart Wit'28, vorige week zaterdag. Rüter trok zijn conclusies nadat hij door het bestuur vanwege zijn gedrag dit seizoen uit de A-selec tie was gezet. Met Rüter stapte ook praeses Dekkers op bij Zwart Wit. Jan Siemerink wint in Wenen wenen jan Siemerink heeft de tweede ronde bereikt van het tennistoernooi van Wenen. De Rijnsburger won gisteren in twee sets van de Rus Medvedev: 6-3 7-6. In hetzelfde toernooi verloor Paul Haarhuis van de Oostenrijker Antonitsch (6-4 4-6 3-6). Voorzitter EBBC legt hamer neer den bosch Rinus de jong stapt aan het einde van dit basketbal- seizoen na een voorzitterschap van 21 jaar op als eerste man bij de negenvoudige landskampioen EBBC Den Bosch. De 58-jarige De Jong kampt al geruime tijd met gezondheidsproblemen. Het bestuur van de club heeft inmiddels in Jules Spijkers, een 43-ja- rige journalist, een opvolger aangetrokken. Blessure Vanenburg valt mee geldrop Uit een echografie, die gisteren in Geldrop van het ge blesseerde rechter dijbeen van Gerald Vanenburg is gemaakt, blijkt de blessure van de PSV-er mee te vallen. Vanenburg viel woensdagavond in de wedstrijd voor de tweede ronde van het EC 1 - toernooi tegen AEK in Athene na ruim een kwartier uit. Cup-avontuur Torino lijkt ten einde turun Vorig jaar nog finalist, dit seizoen in de tweede ronde van de strijd om de UEFA Cup dicht bij uitschakeling. De Itali aanse club Torino moet vrezen voor de return tegen Dynamo Moskou. Torino verloor gisteravond voor eigen publiek de eerste wedstrijd met 1-2. Nederlandse bandstoters uitgeschakeld Duisburg De wereldtitel bandstoten komt niet bij een Nederlan der terecht. Jos Bongers en Henri Tilleman werden gisteren tij dens de eerste ronde van het evenement in Duisburg verslagen. Ze kunnen maximaal nog brons veroveren. Tilleman verloor in de eerste ronde van het dubbele k.o.-systeem opnemen van ka derspecialist Fonsy Grethen. Bongers ging onderuit tegen de Belg De Backer. Debutant fungeert als schietschijf Abbenes fungeert momenteel als schietschijf in de vierde klasse zaterdag. De debutant in de KNVB-rijen noteerde reeds 27 tegentreffers in zes wedstrijden. Dat is een ge middelde van 4,5. Tel uit je winst! Elke zaterdag ziet Ronald Hon- coop (25) dus de tegenstanders langs zich heen vliegen. Hij is laatste man van de polderploeg en is niet te benijden. Net zo min als de doelman, Rob van der Berg. Het duo is buiten het veld met elkaar bevriend. Dat zijn zeker gezellige ge sprekken op de zaterdagavond? Honcoop: „Er is natuurlijk niets leukers dan winnen en daarna lekker aan de bar han gen. Die nederlagen zijn niet goed voor de sfeer, dat is wel duidelijk. Maar Rob en ik blij ven er vrolijk onder." Is Abbenes een maatje te klein voorde vierde klasse? „Ik vind van niet. Ik praat er met Rob wel eens over. Op de training vliegen de stukken eraf. Dan kan het dus wel, maar 's zaterdags op het veld komt het er niet altijd uit. Ik houd over eind dat we in deze klasse kun nen meekomen. Niet bovenin, maar ergens in de midden moot." Maar als je dan vervolgens verliest van een ploeg als Koude kerk, dan houdt het natuurlijk op. „Schei uit over die wedstrijd. Die hadden we moeten winnen, eerlijk. Maar het ging in die par tij zoals het al het hele seizoen gaat. We kregen kansen, maar ze gingen er gewoon niet in. Dat gebeurt met de ploeg die onder aan staat. Daarnaast hebben we het nadeel dat we nooit in de zelfde formatie kunnen spelen. Er zitten een paar jongens in dienst." Jullie hebben er al 27 tegen. De achterhoede is dus een gaten kaas. „Dat is gemakkelijk gerede neerd. Dit seizoen is de druk op de achterhoede heel groot. Daar valt gewoon niet tegen te voet ballen. We hebben dan er wel 27 tegen, maar in werkelijkheid is het krachtsverschil niet zo groot. In de wedstrijden die we met grote cijfers verloren, vielen de meeste doelpunten in tien minuten tijd." Ligt het dan aan de trainer, Albert van der Burg? „Je hoort nu van die verhalen dat zijn contract nooit verlengd had mogen worden. Gezwets natuurlijk. Aan die man ligt het niet. Hij doet er van alles aan, maar als de spelers niet uitvoe ren wat hij vraagt dan wordt het een moeilijk verhaal voor Abbe- Heb je het op zaterdag tussen half drie en kwart over vier nog steeds naar je zin? Ronald Honcoop: „Er wordt steeds meer gemopperd en aan de bar zijn de gasten steeds sneller weg." „Tuurlijk, al hebben de slech te resultaten invloed op de sfeer. Er wordt steeds meer gemopperd en aan de bar zijn de gasten steeds sneller weg. Maar ik ben nu eenmaal gek van het spelletje. Ik heb er nog steeds plezier in." Had je niet liever in de top van de afdeling gevoetbald? „Nee. Ik heb zes jaar in die klasse gevoetbald. Dat weet je wel wat er te koop is. Op een gegeven moment ken je je di recte tegenstander bij zijn voor naam. Voor Abbenes is de vier de klasse een nieuwe ervaring. Je komt nog eens ergens." Vertel eens eerlijk: heb je er nog vertrouwen in? „Ik blijf erbij dat we niet mis staan in deze klasse. Maar ik moet ook zeggen dat het een hele moeilijke operatie wordt. foto jan holvast Drie ploegen degraderen. Rijn streek en wij hebben één punt uit zes wedstrijden, dan weet je dat je heel goed moet voetbal len om de achterstand van vier punten op TAW ongedaan te maken." SCHIEDAM ROB V In Schiedam zijn deze week de beste handbalnaties van de we reld te bezichtigen. Dat zou in de meeste Europese landen leidden tot volle tribunes en veel aandacht van de media. Maar Nederland loopt niet warm voor het crème de la crè me op handbalgebied. In de kille Margriethal waren de tribunes op dinsdag en woensdag matig bezet met en kele honderden toeschouwers. Gisteravond trok de belangstel ling iets aan en begroette een redelijk gevulde hal een sensa- tionale overwinning van de Oranje-vrouwen op Noorwegen (15-14). Maar aan de meeste handballiefhebbers gaat het landentoernooi geruisloos voor- bij. Het Nederlands Handbal Ver bond (NHV) pakt uit met wat in het buitenland als een absoluut topevenement zou worden be schouwd. Maar de kwakkelende bond, die na een kortstondige opleving opnieuw met leden verlies kampt, krijgt in eigen land amper respons. Éen beter bewijs voor de gebrekkige uit straling die de handbalsport in Nederland heeft, is er eigenlijk niet. Het NHV heeft voor het jaar lijkse Holland-toernooi onder andere wereldkampioen Rus land binnengehaald. De ploeg die op de Olympische Spelen in Barcelona brons haalde is met Noorwegen zilver de pu bliekstrekker van het vriend schappelijke landentoernooi. Al viel van Noorse creativiteit gis teren weinig te merken. Roeme nië en Duitsland zijn twee an dere landen uit de wereldtop die in Schiedam aantreden. Ne derland en Polen completeren het veld. „Een sterker toernooi is in Europa nauwelijks denkbaar. Maar de belangstelling valt enorm tegen. De tv werkt ook al niet mee. De beelden zijn schaars en als ze al worden ver toond is het ergens achterin. Na de serie voetbaldoelpunten uit de Europa Cup die al twee da gen oud zijn", zegt Ben Spaai van het NHV met veel gevoel voor cynisme en realiteit. Spaai kijkt met afgunst naar Duitsland, waar de sport publi citair gezien een status heeft verworven die het betaalde voetbal in Nederland benadert. In de hoogste handballiga bij de Oosterburen komen in één sei zoen maar liefst één miljoen toeschouwers. De zenders die de wedstrijden op tv brengen maken jaarlijks een slordige vijf miljoen gulden over aan de Duitse handbalbond voor de uitzendrechten. De handbalsport in Neder land werkt met andere normen. De bond moet zich inkopen bij zendgemachtigden om nog iets van de competitie in beeld te krijgen. Het NHV heeft de wind be paald niet mee. De nationale selecties gebruikt als boeg beeld voor een positiever imago maken ook moeilijke tijden door. De bond stopt tonnen in de mannen- en vrouwenploeg. Maar de kloof tussen de wereld top en de tweede garnituur is voorlopig nog steeds te groot gebleken. De mannenploeg wist dit jaar in Oostenrijk zelfs maar met veel moeite degradatie naar C- niveau te voorkomen. De vrou- wenploeg van bondscoach Ton van Under lijkt internationaal iets verder en zit dichter tegen de wereldtop aan. Maar ook hier geldt dat het geïnvesteerde geld zich nog niet terugbetaalt. De vraag is hoe lang de bond hiermee nog door kan gaan. De Oranje-vrouwen bereiden zich momenteel voor op het B- WK in Litouwen die over vijf weken begint. Het Holland- toernooi is een belangrijke test case. Na zaterdag moet blijken of het team rijp is voor een sprong naar de A-status. Na de zege op Polen en de nederlaag tegen Roemenië was de knappe overwinning van gisteren een stap in de goede richting. Al moet erbij worden gezegd dat in het verleden vaker grote prestaties werden neergezet in vriendschappelijke potjes ter wijl het vervolgens op grote minder soepel ging. Van de twaalf deelnemende landen in Litouwen mogen zich de beste drie naties voegen bij het reeds grotendeels gevormde WK-veld. Of Oranje de WK in Noorwegen volgend jaar zal ha len, kan al na twee dagen be kend zijn. In Utouwen wordt namelijk op de eerste twee da gen gespeeld tegen respectieve lijk Zwerien en Hongarije. Twee kanjers van landen die voor Ne derland de deur al razendsnel dicht kunnen gooien. Igor Ledjakov van Spartak Moskou komt een halve voet tekort om Liverpool-speler Michael Thomas de doorgang te belmmeren. foto epa Liverpool gebiakt na uitsluiting doelman MOSKOU RTR Het wegsturen van doelman Bruce Grobbelaar in het duel tegen Spartak Moskou kan Liverpool in de tweede wedstrijd voor de tweede ronde van het Europese bekertoernooi voor bekerwin naars duur komen te staan. De Engelse sluit post werd gisteravond in het Leninstadion in Moskou, waar regen en sneeuw het spel nadelig beïnvloedden, zeven minuten voor het einde bij een gelijke stand van 2-2 weggestuurd om dat hij Dimitri Radsjenko in het zestien meter- gebied ten val had gebracht. De strafschop werd door Valeri Karpin feil loos achter verdediger Dave Burrows gescho ten. Burrows had de keeperstrui overgenomen van Grobbelaar. Hij moest één minuut voor tijd opnieuw de bal uit het net halen toen Ledjakov van dichtbij raak schoot: 4-2. KATWIJK» GERRIT-JAN VAN GEEN BASKETBALMEDEWERKER Opboksen tegen de gedoodverf de kampioen is een moeilijke opgave. DVZ Grasshoppers had het er gisteren moeilijk mee in de confrontatie met Tonego. De Katwijksen hielden uiteinde lijk de schade nog redelijk be perkt door 'slechts' met 23 pun ten verschil te verliezen: 51-74. Hoe gek het ook klinkt, Grasshoppers was gisteren licht in het voordeel. Niet op een re guliere zaterdagavond spelen tegen een ploeg uit Haaksber gen, maar op een normale werkdag is wel zo prettig als de tegenstander dik twee uur moet reizen. Voor Tonego maakte het echter niet veel uit. Grasshop pers werd de hele wedstrijd lang getracteerd op fel, snel, doel treffend en voor het publiek at tractief basketbal. Het moest de wedstrijd van de waarheid worden voor de Katwijksen. Na vijf opeenvol gende zeges werd het tijd om te laten zien hoe je tegen een 'ech te' tegenstander uit de voeten kan. Dat Grasshoppers de con frontatie uiteindelijk kansloos verloor, nam niet weg dat de sprinkhanen één van de betere wedstrijden van dit seizoen speelden. Vorig jaar kon Grasshoppers nog redelijk opboksen tegen Tonego, dat aan het eind van het seizoen verrassend de finale van de play-offs haalde door landskampioen Den Helder uit te schakelen. Versterkt met de Leidse ex-Grasshoppersspeel- ster Margreet Visscher en topin- ternational Sandra van Embric- qs is Tonego dit seizoen vrijwel onverslaanbaar. Al snel werd de Katwijkse ploeg op achterstand gezet. Via acht minmuten was de situatie na dertien minuten vrijwel ho peloos: 12-28. Twee driepunters van Menke Visser en Wendy Boon bezorgden Grasshoppers nog een beetje aansluiting: 20- 30. Een tussensprint van To nego-kant bracht een ruststand van 22-42. Na de basketwisseling kreeg de thuisploeg eindelijk een beetje vat op Tonego. Toch kreeg Grasshoppers de ene na de andere fast-break om de oren en mocht Haaksbergen niet scoren dan pakte de ploeg genoeg aanvallende rebounds om tot een herkansing te ko men. Daphne Berends, die de beste guard van Nederland ge noemd mag worden, ging daar bij samen met de Amerikaanse Chrystal Coleman voorop. Grasshoppers had er geen antwoord op. Omdat Tonego ook nog eens tot het laatste mo ment fel bleef en bankspelers de vedetten waardig vervingen, was er geen eer meer te behalen voor de Katwijkse ploeg. De tweede helft werd met slechts drie punten verloren, maar dat deerde Tonego niet. De Haaks- bergse vrouwen gaan ongesla gen aan de leiding in de eredivi sie en het moet vreemd lopen wil de ploeg niet aan het eind van het seizoen gehuldigd wor den als beste van Nederland. Scores Grasshoppers: Kuijt 12, Schuit 12. Tonego: Coleman 26, Van Embricqs 18, Berends 14 TORONTO Reuter Lonnie Smith heeft de World Series teruggeslagen naar Atlan ta. Met een grand slam home run in de vijfde innings beroof de hij de Toronto Blue. Jays vooralsnog van de wereldtitel honkbal, de eerste in 122 jaar Amerikaans honkbal die door een ploeg buiten de Verenigde Staten zou zijn behaald. Door zijn knal hield Smith de Atlanta Braves in de strijd. De Braves wonnen de vijfde wed strijd in de best-of-seven met 7- 2 in de uitpuilende Sky Dome (50.268 toeschouwers) van Toronto. De Blue Jays behielden de leiding in de Series (3-2), maar wedstrijd zes en eventueel zeven worden zaterdag en zon dag gespeeld in Atlanta, in het stadion van de 'tomahawks'. Smith, 36, een ex-junkie en de schlemiel van de Atlanta Braves, \erscheen in de vijfde innings met twee man uit als aangewe zen slagman in het slagperk. Jack Morris, de werper van de Blue Jays, had David Justice daarvoor een vrije loop gege ven. Justice had in de vierde in nings een solo-homerun gesla gen. Met Justice waren de hon ken vol. Nixon bereikte het eer ste met een honkslag, Pendle ton sloeg hem met een twee- honkslag naar het derde. „Ik was", vertelde Smith, „nij dig op Morris. Hij toonde wei nig respect. Hij gaf Justice op zettelijk een vrije loop en wilde de derde nul over mijn rug bin nenhalen." De agressie vertaal de Smith in een homerun in het rechtsveld. „Ik raakte de bal vol. Ik gokte op een fastball en hij gooide er een. Er zat enig geluk bij." Het was de 16e grand slam homerun in de historie van de World Series en Smith's eerste. Smith werd in 1988 op de loonlijst van de Atlanta Braves geplaatst. Maar niet nadat hij maanden had doorgebracht in een afkickcentrum, en zijn ca paciteiten bewezen had in de minors en in de Puertoricaanse wintercompetitie. Voor zijn en tree bij de Braves had hij al vier keer in de World Series gestaan bij andere teams. In 1985 werd hij wereldkampioen met de Kansas City Royals. In Atlanta werd hij door de fans beschouwd als een middel matige speler. .Allereerst ben ik zwart", aldus Smith, „dus word ik sowieso bekritiseerd. Daar naast zien ze in mij een speler van dertien in het dozijn, dus .word ik bekritiseerd." Manager Cox had altijd een andere me ning. „Lonnie heeft al vaker zijn waarde bewezen voor onze club. Hij is een zeer solide slag man." In veertien jaar prof honkbal sloeg Smith .289 ge middeld. Vorig jaar werd hij de lach wekkendste speler in de World Series. In de zevende en beslis sende wedstrijd tegen de Min nesota Twins maakte hij de blunder van het jaar door een teammaat in te halen tijdens het honklopen. Die onvergeef lijke misser kostte de Braves de wereldtitel, volgens de media. De Twins wonnen de wedstrijd, en de Series, met 1-0. In dat du el stond Morris bij de Twins de volle negen innings op de heu vel en Schmoltz bij de Braves. In de Sky Dome stonden de twee in duel vijf wederom te genover elkaar. Morris ver dween na de grand slam home run van Smith. „Ik ben geen su perman", zei hij zachtjes in de kleedkamer. ,A1 denken vele mensen van wel na de Series van vorig jaar." Schmoltz werd de triomfator. Hij hield de slagorde van de Jays onder con trole en stond slechts twee runs toe. In de zevende slagbeurt werd hij afgelost. Jop Delemarre aan de leiding Na zes ronden in de strijd om de Open Nederlandse schaaktitel prijkt bij de B- jeugd nog altijd de naam van Jop Delemarre boven aan de ranglijst. Gisteren boekte de jeugdige Leiderdorper een knappe overwinning op Wouter van Rijn. Uit zes par tijen behaalde hij 5 1/2 punt. In de B-klasse wonnen Marco Ligtvoet en Arjen van Benthem eveneens. Marco Volders verloor en remises waren er voor Lin Jap Tjoen San en Stefan van Bitters- wijk. In de A-klasse (tot 20 jaar) is Maaike Delemarre het spoor bijster. Ditmaal ging ze ten onder tegen Thomas Breijding. In de C-groep be hield Jeroen Willemze de aansluiting met de kop. Hij won van Esther Perluka. Volgens de reglementen van de UEFA kan er geen beroep wor den aangetekend tegen een be slissing van de scheidsrechter die hij tijdens de wedstrijd heeft genomen. Bij terugkeer uit Lu- zem hebben Feyenoords tech nisch directeur Wim Jansen en financieel-manager Hans Ha- gelstein èr de reglementen van de UEFA op nageslagen, die duidelijk maken dat er weinig of geen kans bestaat dat de rode kaart van John de Wolf onge daan wordt gemaakt en dat Henk Fraser alsnog zal worden geschorst. Hoewel Fraser in een gesprek met UEFA-waamemer Alex Ponnet heeft toegegeven dat niet De Wolf maar hij de over treding tegen Luzem-spits Oli ver Catnenzind heeft begaan en de Belgische waarnemer heeft toegezegd deze verklaring in zijn rapport aan de UEFA te vermelden, lijkt het ver na de wedstrijd in Luzern tot stand gekomen onderhoud weinig uit te halen. Scheidsrechter Loizou ont kent een persoonsverwisseling, waardoor de UEFA zal vasthou- foto archief den aan de rode kaart voor John de Wolf, die overigens ook al is geschorst voor de bekerwed strijd van woensdag tegen Go Ahead Eagles. Persoonlijk sprak de ontgoochelde De Wolf woensdagavond al de verwach ting uit dat hij voor vier wed strijden zal worden geschorst op Europees niveau. Tegen Fraser, dje de gang van zaken in hoge mate betreurt, zal Feyenoord binnenkort maatre gelen treffen. Frasen „Ik kan nog niet zeggen of ik een geld boete krijg, of dat ik word ge schorst. Ik heb alleen van Wim Jansen begrepen dat hij iets gaat ondernemen." Jansen: „Het lijkt me logisch dat we nog intern over deze zaak gaan praten. Het bestuur zal moeten beslissen welke maatregelen genomen moeten worden. Ik doe dat niet. Daar is het bestuur voor. Maar aange zien Van den Herik nog in het ziekenhuis ligt, zullen daar nog wel een paar dagen overheen

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23