'Burger meer betrekken bij de besluitvorming' HBB: 'Naheffing in Voorschoten is volstrekt normaal' Bacteriën pakken stankoverlast aan Regio Leiden Weinig interesse voor Dierenbescherming Toch twee subsidies voor kinderopvang Voorschoten 'Er blijft niets aan strijkstok hangen' Ongeluk w% r VRIJDAG 23 OKTOBER 1992 REDACTIE: DICK VAN DER PLAS (CHEF) MIEP DE G D SIMONS CAROLINE VAN OVERBEEKE wassenaar De Dierenbescherming poogt met een eigen stand op het Wassenaarse at tractiepark Duinrell kinderen en volwassenen op het nut van de vereniging te wijzen. Tij dens de herftvakantie is er een speciale infor matiemarkt in het park ingericht. De Dierenbescherming wil met de markt meer bekendheid krijgen en de nieuwe jeugd club 'Kids for amimals' onder de aandacht van kinderen en hun ouders brengen. Kinde ren kunnen lid worden van de nieuwe club en zelf een steentje bijdragen aan een 'goed die- rendoel'. Ze kunnen bij voorbeeld handteke ningen verzamelen, lammetjes adopteren uit een schaapskudde, asielhonden uitlaten en geld bij elkaar lopen, zwemmen of fietsen voordieren in nood. In één van de uithoeken van het park stonden de twee bussen en de vijf kraampjes van de diervriendelijke vereniging er donderdagmid dag echter troosteloos bij. In de standjes lig gen folders van Kids for animals, het bejaar denhuis voor dieren en 'cosmetica zonder tra nen' diervriendelijke make-up. Er liggen ook folders om het eten van scharrelvlees te promoten. De belangstelling voor de informatiemarkt is om te huilen. Jaap Broersma, medewerker van de Dierenbescherming: „We hebben de twee bussen al zo neer gezet dat de mensen die er langslopen als het ware In een fuik te rechtkomen en wel moéten kijken." De 'Poespasbus' van de Dierenbescherming is speciaal voor kinderen ingericht Een jongen tje en een meisje die via de glijbaan de bus in komen, kunnen ongestoord de spelletjes be kijken. Ze zijn de enige bezoekers. De jongen kijkt naar dia's. Het meisje test haar kennis over de Dierenbescherming met een vraag- spel. Dit weekeinde is er een dierenarts op de in formatiemarkt aanwezig om vragen over de verzorging van huisdieren te beantwoorden. FOTO •HOLVAST Maaldrift krijgt riolering wassenaar De woningen aan de Wassenaarse Maaldrift tussen het Ammonslaantje en het defensieterrein, worden aangesloten op de riolering. Het verkeer in dit deel van het dorp ondervindt enkele weken hinder van de werkzaamheden, die beginnen op 26 oktober. Om de panden aan weerszijden van het werkterrein bereikbaar te houden, zal het eenrichtingsverkeer op de Maal drift tijdelijk worden opgeheven. Jaarboek SJZ Zoeterwoude zoETERWQUDE De Zoeterwoudse voetbalvereniging SJZ heeft voor de 17de keer een jaarboek uitgegeven. Daarin is de belang rijkste informatie van het afgelopen seizoen opgenomen. Verder bevat het boek het jaarverslag van de secretaris, een terugblik op de prestaties van de senioren- en jeugdteams en informatie over de algemene vergadering, die op woensdag 28 oktober wordt ge houden. De bestuursleden Piet Roessen (tweede penningmees ter) en Leen van den Berg (jeugd) leggen tijdens die vergadering hun functie neer. De vergadering in het clubhuis begint om 20.00 uur. Informatie herinrichting Kerkehout wassenaar De bewoners van de wijk Kerkehout in Wassenaar krijgen op dinsdag 27 oktober informatie over de herinrichting van hun buurt. Het gemeentebestuur heeft in overleg met de buurtvereniging een ontwerpplan gemaakt, waarin onder meer aandacht wordt besteed aan de aanleg van extra parkeergele genheid en de indeling van de wijk als 30-kilometerzone. De bij eenkomst wordt gehouden in buurtcentrum Kerkehout en be gint om 20.30 uur. VOORSCHOTEN ASTRIP VAN DEN BERG De twee instellingen voor kin deropvang in Voorschoten krij gen volgend jaar toch elk afzon derlijk subsidie. Het college van B. en W. is bereid de tekst van het ontwerp-welzijnsplan 1993 op dit punt aan te passen. Ook andere passages in de tekst over de plaatselijke kinderdagopvang worden veranderd. Daarmee verklaart het college het be zwaarschrift van de twee instel lingen tegen het welzijnsplan gegrond. Donderdag 29 oktober neemt de raad een definitieve beslissing over de wijzigingen. In het ontwerp-welzijnsplan staat dat de Stichting Kinder dagverblijf Bibelebon en Stich ting Kinderopvang Voorschoten volgend jaar één subsidie krij gen omdat ze per 1 januari vol gend jaar gefuseerd zouden zijn. Maar de twee instellingen zijn nog druk aan het onder handelen over de fusie. Het is de vraag of de streefdatum van 1 januari 1993 wel haalbaar is. Op dit punt wordt het ontwerp- welzijnsplan dan ook veran derd. Dat houdt in dat Bibele bon en Kinderopvang Voor schoten hun individuele subsi- WASSENAAR De stankoverlast door de sloot aan de Adriaan Pauwstraat in Wassenaar wordt verholpen. Er is een onderzoek gaande naar de mogelijkheid om via een nieuwe methode van zoge naamd 'microbiologisch bag geren' de doorstroming van het water te verbeteren. Door aan het water bacteriën toe te voe gen die het slib 'opeten', zou de hoeveelheid bagger op de bo dem met 25 tot 50 procent moeten verminderen. De stank wordt volgens des kundigen van de plaatselijke af deling openbare en civiele wer ken veroorzaakt door een com binatie van afstervende water planten en onvoldoende door stroming van het slotenstelsel Adriaan Pauwstraat-Anthonie Duyckplein. De waterpartij heeft een zeer geringe diepgang en zou eigenlijk moeten worden uitgebaggerd. Voor dit kostbare en omvangrijke karwei zou het 'bio baggeren' volgens het ge meentebestuur een goed alter natief zijn. Het onderzoek naar deze me thode wordt momenteel uitge voerd door het Rijksinstituut voor Zoetwater en Afvalwater behandeling (RIZA). De uitkom- Algemene beschouwingen Warmond die behouden. Een ander punt waartegen de instellingen bezwaar hebben aangetekend, betreft de passage in het plan over de mogelijke samenwerking tussen de kin deropvang en de peuterspeelza len. De kinderdagverblijven hebben de handen vol aan de eigen fusie en denken nog niet aan andere samenwerkingsver banden. Het college wil ook de- Een derde punt van kritiek gaat over het onderzoek naar gastouderprojecten, dat het col lege aan de twee instellingen wilde opleggen. Bibelebon en Kinderopvang Voorschoten ge ven in hun bezwaarschrift aan dat zij in 1989 al een rapport hieover bij de gemeente hebben ingeleverd. Na die tijd heeft de kinderopvang in Voorschoten zo'n vlucht genomen dat het gastouderproject, waarbij kin deren overdag bij particulieren thuis worden opgevangen, op de achtergrond is geraakt. Ook nu nog zijn de instellingen zo druk bezig alle kindplaatsen te realiseren, dat het niet waar schijnlijk is dat een dergelijk project in Voorschoten op korte termijn wordt opgezet. Het gemeentebestuur van Warmond moet meer doen aan voorlichting om de burgers te betrekken bij verande ringen in het dorp. Geruime tijd vóórdat het gemeente bestuur een besluit neemt over een belangrijke kwestie, moet de Warmonder hierover worden gehoord. Alle frac ties van de Warmondse gemeenteraad onderstreepten het belang van een actief gemeentelijk voorlichtingsbe leid tijdens de algemene beschouwingen gisteravond. stellingen. Progressief War mond stelde dat de herinrich ting vein de Dorpsstraat voor rang moet krijgen boven het ac- commodatievraagstuk. „Het geld dat nu gereserveerd is voor de oplossing van de huisves tingsproblemen, 381.000 gul den, moet worden gebruikt voor de herinrichting van de Dorps straat." „Als de oplossing van het ac- commodatievraagstuk een zo danige aanslag doet op de beurs van de gemeente, dan bestaat de kans dat er straks slechts geld overblijft voor herbestraten in plaats van het herinrichten van de Dorpstraat. We willen dat volgend jaar een plan wordt gemaakt aan de hand van alle wensen die er leven en in 1994 daadwerkelijk wordt begonnen met de herinrichting van de Dorpsstraat", aldus PW. De WD-ffactie eist dat de ge- CARCHJNE VAN OVERBEEKE Progressief Warmond (PW), CDA en WD waren gisteravond unaniem in hun oordeel: het college van B. en W. moet zo snel mogelijk een plan uitstip pelen om de gemeentelijke voorlichting op poten te zetten. „Goede informatie is geboden. Niet eenmalig, maar herhaalde lijk: om zoveel mogelijk mensen te bereiken en ze met kleine beetjes tegelijk van de complexe materie op de hoogte te bren gen. Voorkom toch die commu nicatie-problemen", zei WD'er C. Saris. De fracties benadrukten in hun beschouwingen daarnaast het belang van een goede en snelle oplossing van het accom- modatievraagstuk: de huisves ting van de sociaal-culturele in volgen van een mogelijk r supermarkt aan de kop van de Dorpstraat, op de plaats van 't Meerpunt, eerst goed worden onderzocht. „Wij vinden dat de mening van èlle winkeliers in Warmond hierover worden ge hoord. Daarnaast moeten aan een eventuele plan-ontwikke laar strenge eisten worden ge steld wat betreft de vormgeving en het aanzien van het gebouw: het moet echt een verfraaiing betekenen", aldus Saris. Het CDA koppelde het acco- modatievraagstuk aan het be houd van een eigen politiepost in het dorp. Volgens de chris ten-democraten is het van be lang dat er politiemensen in Warmond blijven en kan dit worden bereikt door te bezuini gen op de kosten van het poli- tie-onderkomen in de Dorps straat. „We zouden het gebouw van de politie ook voor andere zaken kunnen gebruiken, bij voorbeeld voor de huisvesting van de sociaal-culturele instel lingen." WD en progressief Warmond vroegen aan het college van B. en W. waarom er zo weinig wordt odnemomen tegen de overlast van hondepoep in het dorp. „De drie politiek partijen hebben zich gezamenlijk gebo gen over de hondenproblema- tiek en dit leidde in 1991 tot een voorstel. Het college zou nog een aantal punten nader uit werken. Maar toen werd het stil rond dit onderwerp. Waarom?", zo vroeg de PW-fractie zich af. WD'er Saris: „Het wordt de hoogste tijd dat hier aandacht aanwordt besteed: meer crea- tievitiet van het college is gebo den." De fracties waren van mening dat er volgend jaar ook meer aandai ht moet worden besteed aan recreatiebeleid. Progressief Warmond: „Warmond is en blijft een recreatiegemeente. Het wordt de hoogste tijd voor recreatiebeleid en een nieuwe recreatienota. Niet langer hap snap dus, maar een duidelijke visie en maatregelen." PW stel de ook voor een toeristenbelas ting te heffen. Het CDA stelde dat er in War mond 'geen plaats is voor grootscheepse veranderingen en spectakels. De structuur van het dorp moet behouden blij ven." Ook de WD waarschuw de voor het 'aantrekken van massa's mensen'. Beide fracties lieten zich niet concreet uit over het heffen van toeristenbelas ting. sten hiervan zijn voor Wasse naar bepalend voor de aanpak van de problemen in de Adriaan Pauwstraat. Een maatregel die direct al kan worden genomen om de stankoverlast te verminderen, is het aansluiten van de kolken in de Pauwstraat op het riool. Mo menteel wordt nog direct in de Werkgroep SOS Oegstgeest gaat door met steun aan Indonesië OEGSTGEEST» CAROUNE VAN OVERBEEKE De bewoners van het Javaanse bergdorpje Kalibago in Indone sië rekenen op de steun van de inwoners van Oegstgeest. En ze kunnen, ook in de toekomst, op die hulp blijven rekenen, als het aan de Werkgroep Steun Ont- wikkelings-Samenwerking (SOS) Oegstgeest ligt. Ondanks de bekoelde verhouding tussen de Nederlandse en de Indonesi sche regering en het einde van de Nederlandse ontwikkelings hulp, blijft het geld uit Oegst geest naar Kalibago toestromen. „En dat is ook hard nodig. De mensen daar zijn straatarm. We willen met het geld van Oegst- geestenaren vooral de gehandi capte kinderen in het Javaanse dorp helpen. Zij worden in ont wikkelingslanden als Indonesië vaak verwaarsloosd en worden uit schaamte achteraf gehou den. Daarom proberen we eerst het vertrouwen van èlle dorpe lingen te winnen door hen te helpen met de opbouw van Ka libago." De Oegstgeestse Annet Kerck- hoff-Boerma kan het weten. De secretaris van de Werkgroep SOS Oegstgeest heeft het Ja vaanse bergdoipje en zijn be woners vorig jaar met eigen ogen gezien. Ook heeft ze tij dens haar bezoek zelf kunnen aanschouwen hoè het Oegst- geester geld, ongeveer 35.000 gulden per jaar, in Kalibago wordt besteed. „En het komt héél goed terecht. Ik was erg onder de indruk van wat daar allemaal tot stand is gebracht." Volgens Kerckhoff en haar collega G. van Wengen is een van ae pijlers van het Kalibago- project het kleinschalige ervan. „Juist door die kleinschaligheid hebben we een goed en regel matig contact met de mensen ter plaatse. Van elke Oegstgees- ter gulden blijft er echt niets aan de strijkstok hangen, dat weten we en kunnen we met ei gen ogen zien. We vinden het belangrijk dat de Oegstgeeste- naren die ons steunen, dat óók weten", aldus Van Wengen. Pater Paul Janssen, al jaren actief op Java, is een belangrijke contactpersoon voor SOS Oegstgeest. Kerckhoff: „Hij heeft in Malang, een stad nabij Kalibago, tien jaar geleden een groot instituut opgezet voor ge handicapte kinderen. In dat in stituut worden maar liefst 1200 kinderen verpleegd. Het insti tuut heeft inmiddels ook een dependance in Kalibago en dat is óns project." Pater Janssen is een feno meen, weet Kerckhoff. „Hij is de goedheid zelve. De pater helpt ook honderden kansarme meis jes aan een baan als verpleeg ster in het instituut. Wij hebben een dependance van zijn insti tuut geadopteerd maar we con centreren ons in Kalibago niet alleen op de gehandicapten. Dat zouden de dorpsbewoners niet accepteren. Die hulpverle ning moet je via een omweg aanpakken. Je moet eerst het vertrouwen winnen van de dor pelingen door hen te helpen met de aanplant van mangobo men, de uitbreiding van het dorpshuis, een kleuterschooltje, electricititeit en een waterput. De mensen hebben nu zelfs een klein bibliotheekje. En ze zijn dol op de boeken van Rien Poortvliet." Volgens Van Wengen en Kerckhoff wordt het SOS-pro- ject op geen enkele manier be dreigd door de verstoorde ver houdingen tussen de Indonesi sche en Nederlandse regering wat betreft de ontwikkeling hulp. „De onenigheid tussen minister Pronk en Indonesië heeft ons niet direct geraakt. Dat komt omdat wij een parti culiere organisatie zijn. Indone sië wil geen geld meer hebben van de rijksoverheid en daar hebben wfj dus niks mee te ma ken." De werkgroep krijgt overigens wel geld van de gemeente Oegstgeest. „Elke gulden die wij krijgen van donateurs, acties en schenkingen, vult de gemeente aan met een rijksdaalder. Maar we houden ons verder zoveel mogelijk buiten die politieke kwestie tussen Pronk en Indo nesië. We kunnen daar ook niks •aan doen, helaas. Maar gelukkig merken we wel dat de geest van de samenwerking tussen Ne derland en Indonesië nog overal opborrelt op Java." „Ons project in Kalibago duurt nog wel een paar jaar", benadrukt Kerckhoff. „Er is nog genoeg te doen in het dorpje. Ons uiteindelijke doel is wel dat de Indonesiërs zichzelf kunnen bedruipen zodat ze ons straks niet meer nodig hebben. Want je kunt natuurlijk ook weer niet eeuwig met die steun doorgaan. Maar voorlopig gaan we, mèt de financiële steun van Oegstgees- tenaren, door met hulp aan mongoolse, epileptische, spasti sche en autistische kinderen en alle andere inwoners van Kali- ZOETERMEER/LEIDEN Een 45-jarige Leidse vrachtwa genchauffeur die met een slak- kegangetje over de A12 reed veroorzaakte gisterochtend een ernstig ongeluk. Een 24-jarige vrachtwagenchauffeur uit Rot terdam raakte daarbij zwaar ge wond. De Leidenaar reed met slechts 30 kilometer per uur op de snelweg tussen Zoetermeer en Den Haag, wegens een ka potte versnellingsbak. Bijhet passeren raakte de Rotterdam mer de auto van de Leidenaar. Het slachtoffer is met diverse breuken, een diepe beenwond en een hersenschudding naar het ziekenhuis overgebracht VOORSCHOTEN WILFRED SIMONS De Socialistiese Partij (SP) en de bewoners van de Voorschotense bejaardenflat Van Eerdenhof ontkennen dat het protest tegen de verhoging van de servicekos ten het werk is van één man. Een woordvoerder van de Hu manistische Bouwstichting Be jaardenhuisvesting (HBB) die de woningen verhuurt, zei giste ren dat een 'onruststoker' de andere bewoners had aangezet tot protest tegen een naheffing. Volgens de bewoners ver hoogt de HBB de servicekosten om de kosten van leegstand in de flats te bestrijden. Die verho ging bedraagt eenmalig 56 gul den. Volgens woordvoerder J. van Wieringen van de HBB gaat het hier echter niet om een ver hoging, maar om een naheffing over 1991. De flat telt dertig bejaarden woningen en vier zogenaamde HAT-eenheden, die bedoeld zijn voor jongeren. Vijftien be woners ondertekenden een brief waarin zij bij de HBB be zwaar maakten tegen de hef fing. Volgens hun woordvoerder Willem Smit zijn de bewoners niet verantwoordelijk voor de leegstand: „Ik betaal niet voor iets dat ik niet gekregen heb. Leegstand is een risico van de bestuurders en niet van ons." Smit meent dat de HBB haar fi nanciële problemen afwentelt op de bewoners. Volgens Smit is het protest geen eenmansactie en is hij geen 'onruststoker', zoals een woordvoerder van de HBB hem betitelde. „In de flat wonen on geveer dertig mensen en de helft daarvan heeft de brief on dertekend. Een aantal mensen was niet thuis toen we met de brief langsgingen, dus ik ver moed dat de steun voor de actie nog groter is." De Socialistiese Partij in Leiden steunt Smit en zijn medestanders in hun stre ven om de eenmalige verhoging van de servicekosten ongedaan te maken. Eén van de andere onderteke naars is de 84-jarige bewoner W. Struys. Hij zegt: „Ik begrijp niet waarom die flats leeg moe ten staan. Toen ik er vijfjaar ge leden in wilde, stonden er ook al flats leeg. Toch was er een wachtlijst van vier jaar, zeiden ze. Ik heb de HBB toen opge beld en gezegd dat er leegstand was. Na twee weken kon ik er al in." Een verklaring voor de leeg stand heeft Struys niet: „Ze wil len selecteren. Op zich vind ik dat goed, maar dat het zó lang moet duren, begrijp ik niet. Wanbeheer, een andere verkla ring heb ik er niet voor." Woordvoerder J. van Wierin gen van de HBB begrijpt het protest van de bewoners niet. Hij zegt dat'alle woningbouw verenigingen in Nederland het recht hebben om twee procent van de totale servicekosten door te berekenen aan de bewoners. Dit geldt alleen als de corporatie servicekosten derft door leeg stand, en slechts tot een maxi mum van 1300 gulden: „De ge derfde kale huur komt voor on ze eigen rekening en de overige 98 procent van de gederfde ser vicekosten betalen wij ook zelf." Over 1991 is een naheffing van 56 gulden volgens hem vol strekt redelijk: „Het gaat vooral om stookkosten en schoonma akkosten van de algemene ruimten. Smit heeft daar ook van geprofiteerd en het is dus normaal dat hij eraan meebe taalt." Van Wieringen neemt binnenkort contact op met de bewonerscommissie over de problemen. De HBB-woordvoerder zegt de leegstand te betreuren, maar er niets aan te kunnen doen. „Het gaat om sociale woning bouw en de gemeente Voor schoten bepaalt dus wie daar mag wonen." G. Dool, hoofd sociale dienstverlening en huis vesting van de gemeente, be vestigt dit. Volgens hem staat er wel eens een maandje een wo ning leeg, maar 'langdurige, ab normale leegstand' komt vol gens hem niet voor. Volgens Dool zijn bejaarden woningen vaak wel wat moeilijk te verhuren: „Veel ouderen ge ven zich, met het oog op de toe komst, lang van te voren op. Als wij ze dan een woning aanbie den, twijfelen ze toch vaak. Ze vragen zich af of het al nodig is, of ze wel uit hun vertrouwde omgeving willen. Ze overleggen met hun kinderen. Bovendien is zo'n verhuizing vaak een hele uitgave. Wij geven ze dan onge veer een maand om erover na te denken, dat is menselijk. Het komt dan wel voor dat zo'n wo ning een wat langer leegstaat. Wij noemen dat 'frictieleeg stand' en dat is volstrekt nor maal." i.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20